De Goudbloem Sint-Niklaas speelt "Verwarringen' Leeuwerekenaars op Heksenjacht in Dendermonde Huguette De Wit expozeert in Cultureel Centrum te Brussel Const. Iveraers ontvoeren paus Leen Persijn te gast bij PACT Phoenix-Belsele speelt «Als ik de lotto win» Voorbehouden aan de beoefenaars van de keramiek Prijs van Buggenhout 1986 Soloteater «De Raadsheeren van Nevele» naar Cyriel Buysse door Jo De Caluwé te Aalst De Voorpost - 7.3.1986 - 45 De familie Dierckx, een doorsneegezin, woont op een appartement in de stad. Suzanne Dierckx deelt thuis de lakens uit. Hugo Dierokx, een bediende op een firma, is een pantoffel held eerste klas. De dochter Car ine heeft trouwplannen met een kinesistherapeut: Tony Tijtgat. Zijn vader, Ro ger Tijtgat, is een midden stander met wind in de zei len. Josée Tijtgat tradht de goede naam en faam van de familie Tijtgat ten allen tijde hoog te houden. Leo Van Boven, ook bedien de op dezelfde firma als Hu- go, is Hugo's enige beste vriend en bewoont het ap partement boven Dierckx. Nu komt de familie Tijtgat alles regelen voor de aan staande trouwpartij van dochterlief. Hugo weet na tuurlijk van al die zaken weinig af, omdat alles reeds Dendermonde. Toneel KWB Appels. Is hel misschien lijd om op te stappen? (foto Piet rug in orde werd Hermans). gebracht. Dat leidt tot komi sche situaties. Het komt ech ter uit dat Hugo stiekem speelt op de lotto. Het geluk is met hem.hij wint de lotto in eerste rang. Grote verba zing in huize Dierckx. Van dan af verandert de sfeer in huis, want nu wordt de knecht meester en de mees ter knecht. Het is erg voor Suzanne om die boterham te verteren. Ze probeert samen met Tony een komplot uit te denken om aan een gedeelte van het geld te komen. Men tracht hem eerste te beweger tot soheiding met wederzijd se toestemming. Hugo loopt bijna in de val, maar zijn vriend, die van nu af waak zaam is (Leo), weet hem op tijd tot andere inzichten te brengen. Maar het andere drietal geeft niet af en traoht de zuster van Tonu, Solange Tijtgat, te verleiden om echt scheiding uit te lokken op basis van overspel. Auteur Ruud De Ridder is voor Antwerpen wat Roma- in De Coninok is voor Oost- Vlaanderen, een auteur van het «levenstoneel». Phoenix is uitermate ver heugd, de rechten voor de opvoering van «Als ik de lotto win» van deze veelbelo vende auteur-regisseur te hebben bekomen. Rolverdeling: Hugo Dierckx door Maurits De Decker, Suzanne Dierckx met Yvonne Parijs, Leo Van Boven met Jo Maes, Carinne Dierckx door Bea De Boes, Tony Tijtgat door Raf De Groeve, Roger Tijtgat door André Van Hese, Josée Tijt gat met Gabriëlle Blom- maert, Solange Tijtgat door Marleen Van Namen. Nog tot 89 maart kan U in het Cultureel Centrum Brussel (de voormalige Sint-Nikolaaskerk van Neder-over-Heem- beek) terecht voor de praohtige tentoonstelling van de Dendermondse kunstenares Huguette De Wit. Zij exposeert er haar skulpturen die opvallen door hun evenwicht, hun harmonie en hun rust. De tentoonstelling is alle dagen toegankelijk van 15.00 tot 19.00 u. (op maandag ge sloten). Tijdens de vooropening van deze mooie tentoonstelling onderstreepte Christina Guirlande de waarde en de diepe betekenis van het werk van Huguette De Wit. De kunstenares gebruikt voor haar skulpturen ver gankelijke materialen waarmee ze ook wil zeggen dat alles, ook het leven, ver gankelijk is. Zij bouwt haar werken op op een onder grond, die letterlijk en fi guurlijk fungeert als een drager. De kleuren die ze haar werk meegeeft reflek- teren de elementen aarde, water en lucht. In de plaats van verf gebruikt ze ook dikwijls wijn als kleurstof. De rood-purperen kleur van de wijn, wordt immers bruin en dat is de kleur van de aarde waarin alles is ont staan en waarin alles zijn eindbestemming vindt. Naast de harmonisch opge stelde skulpturen, brengt Huguette De Wit voor de eer ste maal ook maskers. Uit de schijnbare toevallige model lering van jute en gips wordt vaag een gezicht ge boren. Niemand leeft met zijn eigen gezicht. De ande ren kennen het beter. Ver toont men zich niet het meest als een masker, als een schild waarachter men zich wegstopt om vooral niet te veel van zichzelf prijs te geven? Skulpturen Huguette De Wit gebruikt materialen die men haast overal kan vinden, stukken hout, kapotte flessen, een voudige jute. De komposi ties met wijnkistenhout, ge milderd en verinnigd door de edele kleur van de wijn, geven opnieuw een sterk gevoel van vergankelijk heid weer. Vormen het vaalbruin en het wit de hoofdtonen, lang niet alle werken zijn sober van kleurtoon. In een blij geel of hemelsblauw, een blauwgroen weet ze haar le vensvreugde weer te geven. Maar haast nooit vindt men bij haar het felle rood weer. Kenmerkend voor het werk van Huguette De Wit.is het estetisch samengaan van de materialen, het harmonië ren van vormen en kleuren, de voornaamste komponen- ten van het skulpturele werk van Huguette De Wit, kun nen evenwel haar innerlij ke bewogenheid niet verber gen. Het is preoies die in nerlijke bewogenheid die haar werk een pure gestalte geeft, een aparte dimensie. Passiekoncert in H. Hartkerk te Aalst Het parochiaal zangkoor van van J.S. Bach, A. Corelli, J.B. Kaarten aan 100 fr. te bekomen de H. Hartparochie «Harte- Lully, J. Machelbel, P. Schol- op de pastorie, bij de leden van galm» brengt in samenwerking laert en andere. het koor of voor de aanvang met Jeugd en Muziek een pas- Het Kamerorkest «Jeugd en van het koncert aan de ingang rr. siekoncert in de H. Hartkerk Muziek» staat onder de leiding van de kerk. Dendermonde. In Appels speelde de KWB toneel. Hier de volledige ploeg die blijkbaar op Palmzondag 23 maart te 19 van P. Schollaert. En het zang- LH veel pret heeft beleefd aan de opvoeringen (foto Piet Hermans). u. koor «Hartegalm» wordt geleid Op het programma: werken door Martine Van de Voorde. In een regie van Willy De Greef vertolken de Const Ieveraers op vrijdagen 14 en 21 maart en zaterdagen 15 en 22 maart in de parochiezaal Hoog-Kallo te Kallo (Beve- ren), telkens om 20 u., het toneelstuk «De dag dat de paus ontvoerd werd» van Joao Bethencourt. Wie deze komedie in twee bedrijven wil bijwonen kan kaarten reserveren via tel. 775.69.01 van Georges Thomaes, of bij de leden. Toegang 120 frank, kinderen 60 frank. WV Op zondag 16 maart e.k. vertolkt Jo De Caluwe, akteur én direkteur van Arca/Net, om 20 uur in de «Graaf van Egmont» te Aalst het solostuk «De Raadsheeren van Neve- le». Wie houdt van volks, humoristisch, herkenbaar, Vlaams, satirisoh teater, mag deze voorstelling door de baas zelf van Area niet missen NeVele en Cyriel Buysse In 1885-1886, Cyriel Buys se was toen ongeveer 25 jaar, maakte de jonge au teur schetsen van (fiktieve) gemeenteraadszittingen te Nevele bij Gent, waar de ka- tolieken het voor het zeggen hadden nadat de burge meester zijn voorstellen had gedaan. Deze schetsen zijn kostelijke staaltjes van des- tijdse bekommeringen (de angst voor de geus, Kongo, de overwinning van de ka- tolieken in 1884). Maar wat er verder gebeurt, is zuivere situatiekomiek van landelij ke aard. Buysse is daar een scherpe waarnemer. Hij wist trouwens waarover hij schreef: als deeltijds klerk op het gemeentehuis kende Buysse de realiteit; en fanta sie kan men de baron uit Nevele ook niet totaal ont- Prachtprestatie van Jo De Caluwe Jo Gevers zorgde voor de bewerking van Buysses tekst en voert tevens de regie van dit soloteater. Solo in de zin weliswaar dat het slechts door één akteur gespeeld wordt, maar die dan wel in de huid zit van een negental De Caluwe maakt er een echt feest van: hij speelt de bur gemeester die het Vlaams radbraakt, de notaris met zijn zwelgend gekuist Vlaams, de boeren (schitte rend autentiek), een kolen handelaar uit Deinze, een sekretaris met wenerige stem: de negen raadsheren en de eventuele bezoekers tijdens de gemeenteraad. Bij het begin blijft het een beetje gissen naar wie wie is maar na verloop leert men de ty petjes beter kennen. Zonder dat hij nodeloos heen en weer springt, komt hij met zijn personages steeds te recht. De verscheidenheid wordt hier gehaald uit ver mommingen, maar vooral uit stemvariatie8 en een sterk gedifferentieerd taal gebruik: van Frans tot plat Gents, met alle tussenlig gende bastaardtin^en. De verschillende houdingen van de personages blijven meestal beperkt tot de klare aanzet voor een speltype- ring. In korte tijd gaat men de karikaturen begrijpen, al worden ze in feite maar gesuggereerd, door een man die zelf waarnemer en meegenieter blijft. Want niet alleen zegt hij tus sendoor de vertellende bind- teksten van Buysse, maar soms treedt hij nog verder achteruit door de auteur zelf ekspliciet te citeren, en af en toe zelfs een dialektwoord met gespeelde achteloosheid naar het publiek toe te ver talen. In alles merk je dat ook De Caluwe zelf duidelijk ple zier beleeft aan het geheel. Ook het publiek beleeft een luchtige avond, een aange name verpozing. Vlaams volksteater in de beste bete kenis van het woord! Besüst een aanrader! L. Toneel in Beveren. In een regie van Wilfried Van De Velde bracht het personeel van het gemeentelijk technisch instituut «Op je sokken in het natte gras», een blijspel (Iv) Op vrijdag 21, zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 maart e.k. telkens te 20.15 u. speelt De Goudbloem in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas het werk van Alan Ayckbourn "Verwarringen". Op 21, 22 en 23 maart a.s., telkens om 20 u., brengt de Koninklijke Rederijkerskamer «De Leeuwerokenaers» in de zaal van het VTI, Em. Van Winokellaan, een opvoering van «Heksenjacht» of «De heksen van Salem» of «De Vuurproef» welke alle titelvertalingen zijn van «The Cruci ble» van Arthur Miller. «Heksenjacht» behoort tot het wereld-toneelrepertoire. Arthur Miller dokumenteer- de zich in de geschiedenis van de Noord-Amerikaanse staat New-England, meer bepaald in Salem (bij Bos ton) in 1692. En puriteinse Engelsen hadden een kom- binatie van wereldlijke en religieuze macht ontwik keld, als een dam tegen ma teriële en ideologische vijanden. De jacht op hek sen werd een lang ontbeer de gelegenheid om tegen standers openbaar te be schuldigen. Alhoewel de feiten, zoals A. Miller ze ons in zijn sterk geladen stuk voorhoudt, in onze huidige tijd ongeloof lijk en gefantazeerd lijken, leert ons het zeer merkwaar dige boek van H.M. Belein en P.C. Van Der Eerden «Satan's trawanten» dat Mil ler alleen de echtgebeurde intriges met de namen van de toen echt bestaande men sen verhaalt. Enkele jonge meisjes, ge kneld in het puriteinse keurslijf, werken him ge- frusteerde puberteit af in een reeks ongelooflijke fan tas men, waardoor ze het he le dorp op stelten zetten. Rechters, dominee en land eigenaars vinden er graag- willig de gelegenheid in om hun macht te vergroten. Tientallen mannen en vrou wen werden in de kerkers geworpen en opgehangen. Haat, wraak en machtswel lust kenden geen morele grenzen in Salem, trouwens in heel de wereld ook van- In zaal De Bathyscaafde nieuwe theaterzaal van het Progressief Aalsters Collectief Theater, gaf Leen Persijn dit weekend een voorstelling ten beste van «Palmira». Alhoewel de tekst van Luc Saffloer sterk was en het regie-concept van Filip Carré afwisselend en onderhoudend, toch slaagde Leen Persijn er niet altijd in de monoloog boeiend naar voor te brengen. Was het spel in het begin eerder monochroom, nadien kreeg het toch meer geladenheid, Sirou Ann daag de dag nog niet. Daar om is «Heksenjacht» een drama van universeel be lang. Eens te meer een be wijs dat het de mens nog steeds niet gelukt is het evenwioht te vinden tussen orde en vrijheid. In 1706 legde een der meis jes, Ann Putnam, bij de avondmaalviering, volgen de verklaring af: «Ik wens vurig mij te vernederen voor God voor die treurige vernederende ingreep van de voorzienigheid die mijn vader's familie trof in het jaar 1962. Ik ben, toen nog een kind zijnde, een instru ment geworden voor het be schuldigen van verscheide ne mensen van vreselijke misdaden, waardoor ze van het leven beroofd zijn. Nu heb ik gegronde redenen om te geloven dat zij on- 8ohuldig waren». Leo. Vertongen voert de re gie over twee en twintig ak- trices en akteurs van deze vooraanstaande toneelvere niging. Kaarten zijn te ver krijgen bij de leden en in de Mariakring (achter de O.L. Vrouwekerk). (abl) Alan Ayckbourn, die een eigen theatertje heeft in Scarborough (Yorkshire), heeft ooit gezegd: "Als het, meest stoïcijnse publiek van deze aardbol, nl. dat van Yorkshire, met mijn stuk ken lacht, dan weet ik dat ze er overal zullen mee lachen." Blijkbaar een recept dat zijn deugdelijkheid heeft bewezen want Ayckbourn is op dit ogenblik de meest ge speelde levende toneel schrijver ter wereld. Overal brengen gezelschappen en producenten zijn komedies op de planken. Bekende ti tels zijn o.a. "Slippers", "Liefde half om half', "Ver re vrienden", "Driemaal Kerstmis". De voornaamste kwaliteit van Ayckbourn: het dage lijkse bestaan weerkaatsen in een lachspiegel. Hij wijst op de ridikule kanten van het leven, door bepaalde si tuaties net even nan te dik ken of een kwartslag te draaien, waardoor het tragi sche ook komisch kan wor den. Precies dezelfde kracht bezat Chaplin. "Verwarringen" maakt zeker geen uitzondering op het voorgaande. We maken kennis met een absoluut geobsedeerde moeder, een handelsreiziger op de ver siertoer, een paar echtelijke ruzies in een restaurant, een overjaar8e scoutsleider en een plaatselijke kroegbaas. Samen zorgen ze voor misverstanden, rampen, verwarringen, maar vooral voor een heel plezierige theateravond. In de rolverdeling zien we Harry Deswarte, Theo De Munck. Achiel Schepens, Michel De Sorte, André Cal- lebout, Luc Alaert8, Marie- Claire De Coster, Lieve van der Aa, Griet Naessens en Suzy Cappendijck. Voorverkoop bij de leden van De Goudbloem of in het lokaal Hemelrijk, Markt 41, tel.: 777.06.36 of in de stadsschouwburg vanaf 1 maart tel.: 776.35.75. (W.D.d.) Sint-Niklaas. Toneel bij De Goudbloem: Theo De Munck als dominee en Harry Deswarte als een overjaarse scouts leider. Op 14 -15 en 16 maart brengt het Belseels toneelge zelschap Phoenix «Als ik de Lotto win» op de planken in zaai Van Remoortel, Molendreef te Belse- le, telkens om 19.30 u. Phoenix kon dit blijspel in drie bedrijven van Ruud De Ridder in exklusieve rechten voor de regio Sint- Niklaas verkrijgen. Met huisregisseur Johan Hes sels en een team ervaren akteurs staat Phoenix borg voor een gezond avondje laohen. De Gastronomische Club «Prosper Montgane» organi- zeert een wedstrijd voor de titel van «eerste pasteibakker van België» en dit op 29 en 30 september in de hotelschool te Namen. De wedstrijd staat open voor alle vaklui tussen 25 en 45 jaar, verblijvend of werkzaam in ons land. Het re glement voor deze wedstrijd kan verkregen worden op het adres Gastronomische Vereni ging Prosper Montagne, Vel- droomstraat 51 te 8400 Oosten (059-70.82.49.). De «Prijs van Buggenhout»die dit jaar voor de zesde maal wordt georganiseerd, wordt dit jaar voorbehou den aan de beoefenaars van de keramiek skulpturen. Gebruikskeramiek wordt dus niet aanvaard. Aan deze prijs, waaraan een bedrag van 20.000 fr verbonden is, kan worden deelgenomen door kun stenaars die geboren zijn in Oost-Vlaanderen of onze provincie bewonen. Ook keramisten uit de provincies Brabant en Antwerpen, de twee provincies waaraan de bosgemeente grenst, mogen deelnemen. Elke kunstenaar mag maksimum twee weken voor stellen, voorzien bovendien van de nodige sokkels. De prijs kan worden toegekend voor de totaliteit van de inzending of voor één bepaald werk. Het bekroon de werk blijft overigens eigendom van de kunste naar. De proklamatie van de prijs en de ekspositie van de ingezonden werken gebeurt tijdens een in de loop van de komende septembermaand georganiseerd «Kultureel Weekend» te Opstal-Buggenhout. De sa menstelling van de jury zal bekend gemaakt worden bij de uitreiking van de prijs op vrijdagavond 18 september 1986. Inliohtingen omtrent deze prijs kun nen worden bekomen bij Pieter Vanneste, Weiveld- straat 16, 9360 Buggenhout (052-33.49.86), bij Gui- do Durinck, Maricollenweg 36, 9360 Buggenhout (052-33.11.66). (pvr) Naar jaarlijkse gewoonte orga nized! de Belgian Truckerclub zijn behendigheidseksamen. Onder meer in Londerzeel waar op de parking van Kleyn Trucks op 19 en 20 april een schiftingswedstrijd plaats heeft. De finale is voorzien op 29 juni te Leuven op de parking van Brouwerij Artois. Op zaterdag 8 maart wordt door de werkgroep Integratie minderbegaafden en bescha- vingsarmoede voorkomen» een bijeenkomst belegd in Da- dizele waar men dieper zal in gaan op deze problematiek. Wie over deze werkgroep graag meer informatie had, kan zich steeds wenden tot het adres Baron Holvoetlaan 80 te 8658 Dadizele.

De Voorpost | 1986 | | pagina 45