De Schelde in de schilderkunst van midden 19e tot midden 20e eeuw Experimentele expo in Keizershallen te Aalst Tentoonstelling: 25 jaar later in Aalst Eric Roets in Galerij Pee te Eksaarde Jef Janssens, Cecile Verplancke en Albert Lentacker bij Culturele Centrale - Stekene Keramiek en pottenbakken bij Kosi te Aalst Pat Harris stelt tentoon in Temse De Voorpost - 7.3.1986 - 47 Stedelijk museum te Sint-Niklaas 66 99 Zondag 2 maart jl. had de officiële opening plaats tentoonstelling is geo- van de al druk besproken, lang aangekondigde en dSdïteht ÜSunfde prestige-nltslralende tentoonstelling "De Sohelde in de schilderkunst Scheldetocht is, die begint in Bij zijn verwelkoming konstateerde burgemeester het Franse Valenciennes en P. De Vidts dat de stad Sint-Niklaas met haar tijdelij- eindigt in het Nederlandse ke tentoonstellingen meer en meer sukses kent en Vlissingen. Opvallend is de dat er steeds meer bezoekers op af komen, niet in het sterke koncentratie schil- minst bij de vernissages. derijen rond de steden Ant- Ben eerste, vluohtige rondgang in de tentoonstel- "erpeS_e? Den<ïr?!ï?dJ!' lingszalen laat niet vermoeden dat het eigenlijk niet bloeJ ïaArSndemSd» zo simpel was al die sohilderijen in een geheel schildersschool (1870- samen te brengen. 1940) precies in de periode "Want", zo verklaarde inleider en kunsthistoricus die op deze tentoonstelling dr. Jean-Pierre De Bruyn, "een tekst samenstellen wordt afgebakend en is over een zo breed thema als "De Schelde in de daardoor te verklaren, schilderkunst" is niet eenvoudig. Minstens even v1oor Antwerpen ligt het moeilijk is het om een honderdtal representatieve anders: de midxtel- eeuwen werden de kontou- sohUderiJen samen te brengen. Niet dat er wernig „n m torens m ÏIm Soheldetaferelen bestaan. Het tegendeel is waar. de stad afgebeeld. In alle Soheldezichten zoveel men wil. Wanneer men echter belangrijke musea ter we- kwaliteitsnormen gaat hanteren blijft van het aanbod reld komt men trouwens het niet veel over. Een eerste hinderpaal dus. Het is nu silhouet van Antwerpen (dat eenmaal zo dat de beste werken in openbare verza- boven de Schelde uitsteekt) melingen vertoeven. De stad Sint-Niklaas is erin tegen, en vele grote meesters geslaagd om het vertrouwen te winnen van enkele bebben ten allen tijde Ant- van onze belangrijkste musea (Gent, Antwerpen, droklrebracht6 e e °P Brussel, Doornik), wat meteen de kans bood om Die koncentratie rond enkele kwalitatief zéér hoogstaande doeken in Dendermonde en Antwer- bruikleen te verwerven. In Dendermonde ging men pen heeft niet belet dat ook in er zelfs mee akkoord alle Soheldetaferelen uit het kleinere gemeenten en dor- stadhuis naar Sint-Niklaas te laten overkomen." pen rond de Schelde, Schel- deschilders dèAr htm inspi ratie kwamen zoeken. Den ken we maar aan Temse, Vlassenbroek, Hamme, Ma- riekerke, Doel e.v.a. Meestal zijn het mooie plaatjes geworden, maar ondanks dat hebben bepaal de werken ook een grote sociale bewogenheid mee gekregen. Romantische ta ferelen staan immers naast doeken met hijskranen en boottrekkers. Vergeten we niet dat de Schelde voor een groot deel de motor is ge weest van groei en bloei van vele Vlaamse steden. Ar moede, uitbuiting, sociale onrechtvaardigheid en hard labeur zijn in vele werken verborgen aanwezig. De tentoonstelling is een prachtverzameling gewor den, die bewijst dat schilde rijen bijeengebracht rond een bepaald thema zeer ver rijkend kan zijn. Romanti sche, impressionistische en naturalistische vertegen woordigers hebben de Schelde een uniek histo risch kader bezorgd, door uit te beelden wat was en nog is. Er hangen schilderijen tussen die de stempel "su bliem" krijgen; er hangen ook werken die gewoon "goed" zijn, en (waarschijn lijk niet te vermijden) zijn er ook die met de rest van de tentoongestelde werken al leen het onderwerp "de Schelde" gemeen hebben. In ieder geval, onafgezien van de persoonlijke voor keuren is deze unieke ver zameling, samengebracht rond de Schelde, een ge durfde onderneming met positief resultaat. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de stad Sint-Niklaas, in samenwer king met het provinciebe stuur van Oost-Vlaanderen en met financiële steun van Eural Spaarkas. Zeker nog vermeldens waard is de prachtige kata- logus, die verder reikt dan de tentoonstelling en méér is dan een opsomming van werken en kunstenaars. De kunsthistorische studie van dr. Jean-Pierre De Bruyn in de katalogus en de vele fo to's maken het geheel tot een kunstboek van blijvende waarde. "De Schelde in de schil derkunst" blijft toegankelijk tot 11 mei in het stedelijk museum, Zamanstraat 49 te Sint-Niklaas. Openingsurenalle week dagen van 14 tot 17 uur; zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur; zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. De katalogus kost 400 fr. Sint-Niklaas. Jean-Pierre De Bruyn leidde de tentoonstel ling «De Schelde in de schilderkunst» in (Iv) Sint-Niklaas. «De Schelde in de schilderkunst» te kijk in Sint-Niklaas. Een werk van Egide Linnig (Iv) Eric Roets is de gastspreker op de voorjaarstentoonstel ling van Oosterse tapijten, antieke meubels en design meubels die Frans en Mari- ta Pee in hun galerij aan de Brielmolenstraat 49 te Eksaarde Lokeren organi- zeren van 8 tot en met 30 maart. U kan deze tentoon stelling gaan bezoeken elke dag, behalve op maandag en dinsdag, van 15 tot 20 u. De vooropening van deze tentoonstelling is voorzien voor vrijdag 7 maart om 20 u. Tijdens deze voorope ning spreekt kunstschilder en akwarellist Erie Roets. Deze in Gent geboren kun stenaar, deed kunststudies aan Sint-Lukas en aan de Kon. Akademie voor Scho ne Kunsten te Gent. Hij ex poseerde zowel individueel als in groepsverband in heel wat voorname steden in binnen-, en buitenland. Hij werkte vaak in opdracht van stads- en gemeentebesturen en maakte een gelegen heidsgrafiek voor de «Wie ner Sanger knaben» en het Amerikaans Madrigaal- koor «Seven Centuries Sin gers» Hij kreeg ook de op dracht om voor het interna tionaal kongres der oud leerlingen van de Jezuïeten te Gent twee originele litho's te maken en het Masereel- fonds uit Kasterlee heeft van zijn hand een originele steendruk uitgegeven. Sint-Niklaas. «IJsfeest op de Schelde» van Camille Wouters, te zien in de tentoonstelling «De Schelde in de schilderkunst» (Iv) In de Keizershallen loopt van 2 tot 23 mei het «Vuurtoren- projekt». Een zich groots aankondigende tentoonstelling moderne kunst waarbij 16 deelnemers die allen hun wortels te Aalst hebben deelnemen. Buiten deze vorm hanteerde projektleider René Van Gijsegem, een man vol tintelende ideeën en kreatieve inbreng, nog erkenning in de stad, in de streek, in het land of buiten de landsgrenzen ma«r ook de inbreng van nieuwe materialen, vormen en inhouden die een vuurtorenaktie in de kunstwereld kun nen realiseren. Projekten René Van Gijsegem speelde reeds lang met een paar projekten waarvan hij de haalbaarheid betwijfelde door hun financiële deside rata. Een ervan, bedoeld als te realiseren bij de opening van het kultureel centrum, zal dus nog maar even de frigo in en wachten. Het an dere komt er echter wel. Via het mecenaat maar tevens via overheidsgeld. Van de stad komt er een inbreng van 300.000 fir. (20.000 fr, per deelnemer) en de Vlaamse Gemeenschap zou er een gelijkaardig bedrag aan spenderen. Mensen van verenigingen stellen zich daarbij wel vra gen, Zij die jaar in jaar uit aktief zijn in de vormings- 8ektor moeten het meestal hoofdzakelijk met eigen middelen redden. En krij gen ook niet de volumineu- se logistieke steun die Vuur toren dan wel geniet. Uiter aard doen deze paar beden kingen niets af van de waar de die dergelijke tentoonstel ling kèn hebben, al rijzen daarbij ook wel twijfels. In de ruimte jongleren met 455 tafels. Of met 120 bui zen. Of een «werkmanswo ning» in de Keizershallen binnentrekken met een boe- repaard. Het kan er alle maal. Er is ook een soort «vluchte lingenkamp» voor Westerse artiesten. De projektleider vraagt hiervoor 150 men sen die één dag het kamp willen komen bewonen, zelf deel uitmaken van de mani- Wie daarvoor interesse heeft kan in Netwerk terecht op zaterdag 22 maart te 20 u. voor nadere informatie. Of gewoon bellen naar René Van Gijsegem, tel. 053- 78.43.44. De eenzame boom In zijn intentieverklaring stelt de projektleider dat bre de volkskuituur is als het bos waaruit dan één zeldza me boom uitpriemt kuituur- mandatarissen zouden dan deze éénzame enkeling moeten herkennen en er kennen en het kenbaar ma ken aan het overige «ge was». Het bos zal in de mei maand bestaan uit volgende deelnemers waarvan er een zestal zijn die elk 300 m2 voor eigen rekening ne men. Verder gaat het over alle mogelijke disciplines waarbij men zich alleszins de ogen de kost zal kunnen geven. Geselekteerden zijn: Eugè- ne Liebaut, Hugo Roelandt, Jan De Nijs, Hendrik De Schrijver, Luc Hoenraet, Jo Bohaert, Jo Van Den Brulle, Achiel Hutsebaut, Patrick Van Caekenberge, Rudy De Greef, William Philips, Ig- nace De Vos, Walter Schelf hout, Anna Van Der Taelen en last but not least René Van Gijsegem. LH De kulturele werkgroep Ko si organiseert in de lokalen van 't Apostelken te Aalst/ Mijlbeek, zijn dertiende «Hobby en vrijetijdsbeste ding» tentoonstelling, dit keer met als thema «Kera miek en Pottenbakken». Deze bloeiende vorm van vrijetijdsbesteding kent steeds meer sukses, en deze tentoonstelling tracht dan ook representatief te zijn voor de huidige stand van zaken. Kunstliefhebbers, kritici, insiders, maar ook gewoon geïnteresseerden vinden vast hun weg tussen de talrijke individuele exposanten, groepen en infostanden. Niet alleen staan er prachti ge kunstwerken tentoon, ook ter plaatse worden door sommige exposanten werk stukken vervaardigd. De vooropening met receptie heeft plaats op vrijdag 14 maart om 20 u. Op zaterdag 15 maart is de tentoonstel ling toegankelijk van 14 tot 21 u. En op zondag 16 maart van 10 tot 13 u. en van 15 tot 20 u. Toegang tot deze boeiende tentoonstel ling is natuurlijk gratis. Simultaan met deze organi satie, loopt in de ruime hall van 't Apostelken een ten toonstelling van grafische werken van de hand van de Clippele Patrice. Ook hier is de toegang gratis... Van vrijdag 14 tot en met donderdag 20 maart in Netwerk, De Ridderstraat, tentoonstelling «25 jaar later... de grote staking». Een organisatie van de Aalsterse Culturele Cen trale, CSC Vormingswerk Aalst, ACOD Aalst, CSC De Rank, Masereelfonds en Netwerk. Op vrijdag 14 maart opening van de tentoonstelling te 20 u. en projektie van de film «Veohten voor onze rechten». Op zaterdag 15 maart te 20 wachtte in 1960 zich nie- u. debat met als sprekers mand aan een reaktie van Georges Debunne, Ernest een dergelijke omvang. Glinne, Louis Flagothier en Op 13 januari 1961 werd de Herman De Geest. Modera- Eenheidswet goedgekeurd, tor is Alain Meynen. Zonder enig direkt resultaat De expo is toegankelijk op bereikt te hebben, werden de zaterdag en zondag van 10 stakers verplicht om na 5 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. weken strijd terug aan het Op maandag 17 tot en met werk te gaan. Deze misluk- donderdag 20 van 9 tot king was niet alleen een ont- 18u30. goocheling voor de stakers, Het is alweer 25 jaar gele- zij leidde bovendien tot hevi- den: de grote werkstaking ge spanningen binnen het van '60-'61. De staking ABVV waar het tot een open- waarin honderdduizenden lijke breuk kwam tussen de vakbondsmilitanten zich Vlaamse en de Waalse wekenlang verzet hebben te- vleugèl. gen de Eenheidswet van de regering Eyskens. Hoewel Tentoonstelling en Debat deze staking vandaag be- In deze tentoonstelling wordt er aohouwd wordt als het grote aan de hand van origineel foto moment uit de Belgische so- materiaal, affiches en teksten oiale geschiedenis, ver- een beeld opgehangen van de verschillende aspekten van de staking. De opening van de tentoonstelling vindt plaats in Netwerk op 14 maart te 20 u. Het inleidend woord zal ver zorgd worden door Herman Van Herzeele en Mare Galle. Er is tevens een geleide rond leiding voorzien door Alain Meynen, co-auteur van het boek «60-'61. De Staking tegen de Eenheidswet» (Kritak, 1985). Deze rondleiding wordt ge volgd door een vertoning van de legendarische film van Frans Buyens «Vechten voor onze rechten» (1962). De vol gende dag, op zaterdag 15 maart 1986, zal er dan in Net werk om 20u30 een debat, plaats grijpen over de staking '60-'61. Sprekers zijn Georges Debunne, gewezen voorzitter van het ABW, Ernest Glinne, euro-parlementslid voor de P.S., Herman De Geest, gewe zen voorzitter van het ACOD- onderwijs (Aalst), en Louis Flagothier, een priester-arbei der uit Seraing. Het debat wordt gemodereerd door Alain Meynen. LH Tot en met 16 maart stelt de Ierse kunstsohilder Pat Har- ris zijn werken tentoon in het Gemeentemuseum van Temse, Kasteelstraat 16. Pat Harris werd geboren in Dublin (Ierland) op 11 au gustus 1953. In 1984 werd hij aan de akademie van Temse benoemd als leraar «artistieke vakken», teken kunst en schilderkunst, ho ger sekundair en finaliteits- niveau in opvolging van René Van Kersavond, die op rust ging. Ere-inspekteur L. Th. Van Looij typeert de kunstschil der als mens in een waar- borgattest als volgt: «De ernst van zijn voorafgaande studies in Dublin, waar hij om materieel sociale rede nen verplicht was door han- dearbeid de nodige fondsen voor zijn artistieke studie te verdienen, heeft hem karakterieel gevormd en hem het doorzettingsvermo gen aangeleerd dat zijn hele studietijd te Antwerpen heef gekenmerkt.» Als inrichter van deze merkwaardige tentoonstel ling tracht de oudleerlin genbond van de akademie van Temse het kunstmin nend publiek zo veel moge lijk te informeren over die boeiende geestes- en denk wereld van Pat Harris. Daarom werd een brochure uitgegeven die tijdens de openingsuren van de ten toonstelling beschikbaar is. Zijn groeien naar en de ont plooiing van zijn kunste naarsschap vat de heer van Looy als volgt samen: «Het is de moeite even vast te stel len dat Pat niet zomaar na zijn middelbare studies in de kunstriohting is gestapt. Hij is een zoeker en een ziener tegelijk. Hij voelde blijkbaar dat in dat voor ons verre en groene Eire nog een andere realiteit leefde, en vooraleer de stap naar the Faculty of Fine Art te zetten gaat hij een jaar aan de haven van Dublin wer ken. En al vlug blijkt hij enerzijds door zijn talent het schilder- en tekenwerk aan te zullen kunnen, maar door zijn sociale instelling zijn engagement ook verder te zullen gaan dan zuiver esthetisch werk. Hij voelde een opdracht, een bood schap, een probleem die hij al schilderend zou uitdra gen en/of een oplossing ge ven. Hij verkent dan het oeuvre van Paul Klee en leest daarbij zeer toevallig D.H. Lawrence's «Sons and Lovers» and «Women in Love». Door deze uiteenlopende be naderingen ontdekte hij wat hijzelf noemt de scheiding tussen de «mens» en de «ruimte» zelf tussen en rond de mensen zoals ook Becket, Kafka en Sartre daar in ze kere zin op wijzen». m.R. Drie kunstenaars exposeren in Stekene: v.l.n.r. Jef Janssens, Cecile Verplancke en Albert Lentacker (mg) De Stekense afdeling van de Culturele Centrale is aan de aohtste uitgave toe van de jaarlijkse tentoon stelling «Kunstenaars en hun werk». Bijna steeds wordt voor deze tentoonstelling in september organiseert de Stekense Culturele Centrale ook nog een groepstentoonstelling met kunstenaars uit het Waasland een schilder en een beeldhouwer aan gezocht. Deze keer werd deze kombinatie behouden, al gaat het om drie kunstenaars: een schilderend echtpaar en een beeldhouwende kunstsohilder. Van vrijdag 7 maart (opening) tot en met maandag 10 maart stellen namelijk Albert Lentaoker, Jef Jans sens en Ceoile Verplancke een deel van hun werken tentoon in de grote zaal van het Stekense Volkshuis, Dorpsstraat 71 te Stekene. Tijdens de officiële open- en te tekenen, stelling zal Julien Van Samen stellen ze him wer- Geertsom de inleiding ver- ken tentoon. Na 25 jaar zorgen terwijl Arnoud Hey- ging Cecile «plots» op de se de tentoonstelling zal ope- solotoer. Nee, niet een zo nen. Tevens zal tijdens die veelste eohtscheiding: ze openingsplechtigheid de won in een wedstrijd en proklamatie én prijsuitrei- vandaar... Van die gelegen- king plaatshebben van de heid maakte Jef gebruik om tekenwedstrijd voor de met vijf werken tentoon te jeugd. Deze ontvangst be- stellen in het landbouwsa- gint om 20.30 u. Ion. Samen zijn ze te bewon deren in Stekene. Sohilderijen Jef Janssens is jaren ge- Beeldhouwwerken huwd met Cecile Verplan- Albert Lentacker was vorig cke. Een kunstschilderend te Stekene te gast als echtpaar uit Zelzate, met hun schilder. Nu komt hij terug atelier «nn de Verbindings- deelnemen, maar dan als straat 35E. Hij werd te Luik beeldhouwer. Deze Sint-Ni- geboren in 1933 («Per on- klase kunstenaar uit de geluk», zoals hij zelf zegt) Langhalsbeekstraat 26 uit Gentse ouders. Zij werd werd geboren op 7 juni in de Arteveldestad ter we- 1933 en kreeg z'n opleiding reld gebracht. Hij kreeg op- bi rie stedelijke akademie leiding als grafisch en pu- van onder meer Georges bliciteitstekenaar. Zij genooi Fonteyn. Als arbeider poogt vier jaar architektenoplei- bij aan het dag-dagelijkse ding en was gedurend elf leven te ontsnappen dóór te jaar verbonden als assistent- zoeken naar iets hogersiets architekt aan een befaamd schonere: hij zoekt de kunst Gents architektenbureau. en begint te tekenen, te schil Hij begon in feite als car- deren of te kappen... Albert toonist en tekende stripver- «vlucht» dus in de kunst, de halen. Beiden zijn ze nu ontroering en de kreatie. De voornamelijk kunstschil- sporen daarvan zijn te vin der, beiden autodidakt dus den in z'n werken. Natuur- in deze «specialiteit». Zij lijk is Lentacker een twee- schildert voornamelijk het ling, als sterrebeeld én als oude Gent, begijnhoven, kunstenaar: dualiteit, veel- landelijke tafereeltjes met zijdigheid en onrust zijn olieverf op doek. Hij ge- hem dan ook niet vreemd, bruikt daarbij nog pastel- En toch is hij vrij klassiek krijt en potlood om natuur- gebleven. Realistisch zelfs, en oogsttaferelen, paarden, ook in z'n beelden. Bij z'n koeien, kinderen en mense- kapwerk in hout neemt hij lijke figuren te schilderen de kortste weg, de techniek van de «taille directie». Na het boetseren en het maken van de «mal» giet hij de beelden in marmer. Het «re toucheren» gebeurt even spontaan als z'n kapwerk in hout. Tentoonstelling Beeldhouwer Albert Lenta cker zal een 25-tal beelden tonen: houtsculpturen en gegoten marmers. Het echt paar Jan8sens-Verplancke zal nadrukkelijk aanwezig zijn met vijftigtal schilde rijen (elk een 25-tal). Deze achtste tentoonstelling «Kunstenaars en hun Werk» met beeldhouwwerk en van Albert Lentacker en schilderijen van Jef Jans sens en Cecile Verplancke wordt geopend op vrijdag 7 maart '86 te 20.30 u. Tijdens die plechtige open stelling worden ook de kun- stenaars-in-wording samen met hun ouders verwacht: de winnaars van de door de Culturele Centrale georga niseerde kinderteken- en schilderwedstrijd. De acht laureaten (4 in elke reeks: tot 8 jaar en van 9 tot 12 jaar) krijgen daar hun prijzen toegekend en hun werkjes zullen een plaats krijgen tussen de kunstwerken. De tentoonstelling is verder toegankelijk op zaterdag 8 maart en zondag 9 maart van 10 tot 20 u. en op maan dag 10 maart van 10 tot 18 uur. M.G. In het Casino van Koksijde heeft van 22 maart tot 13 april het zevende kunstsalon plaats. Ere-genodigden zijn dit keer Meonor Fini en Hubert Minni- bo. Het salon is dagelijks te bezichtigen van 14u30 tot 19 u. en tijdens de weekend van 10u30 tot 12u30 en van 14u30 tot 19 u.

De Voorpost | 1986 | | pagina 47