Thrillen met «Een spin weeft haar web» in Lebbeke De onnodige reis van Tante Jutta naar Wieze Moniek Verhavert amper veertig en reeds in het zilver m *0hw l i l m. M Een doodskopvlinder bij toneelkring «'T Is lever die ons Leydt» Wichelen 48 - 7.3.1986 - De Voorpost Een geslaagde "Poging" We hebben ons vorige zaterdagavond in hoge mate geërgerd. In het geheel niet omdat de (Samuel Mayer), Marita Lebbeekse (toneel)"Groep" Pogen - beklemtoont deze nieuwe naamgeving een andere Goedgezelschap (Eleonore aanpak, of werd hij eerder toevallig gekozen? - van de thriller "Een spin weeft baar web" Bacxter), Freddy De Ridder een miskleun maakte, maar gewoon omdat wat een genietbaar avondje toneel moest (Fred Muller), Jean-Pierre worden, ingevolge de oerdomme, provocerende reakties van een paar onnozele kl... Van Alfaene (Peter Kelber) onder het publiek - mensen die er beter zouden aan doen bij de toog hun flauwe moppen en Luc Van Trappen (Victor en bemerkingen te debiteren; daar zouden ze misschien nog geapprecieerd worden - Francken), grotendeels beheerst werd door ergernis. Geven we één speciale pluim dan sturen we die Doodjammer eigenlijk, werkt. Zelfs de kleinste de- Het kwam van binnenin. En toch JohanUvin toe, aan wie want met "Een spin weeft tails - vallende vruchten in zo hoort het. het niet te merken was dat haar web", een thriller van de jungle - werden niet Slordigheden als het pro- hij pas op 17 februari j.l. de de hand van Roger Thoe- over het hoofd gezien. Het duceren van een verschrik- cast kwam vervoegen, om- len, bevestigde Pogen de op- waartse trend die haar pres- I taties de jongste jaren ken- H merkt. Wie er trouwens in slaagt, vandaag de dag, ver- wend als we zijn door tech- I nische hoogstandjes van film en televisie, het publiek via een theaterproduktie aan jSUkt, r 9*tmi het thrillen te brengen, ver- dient alle lof--'mm''-. &ÊnS^ M Geslaagd over de hele 1 IHlr X B' V B§ Al bij al vertrekt "Een spin ^^^BBg|:^r Jgzgm: ^^"■j gjfcj weeft haar web" van een vrij eenvoudig gegeven: een m i vliegtuig is neergestort in de r jungle van Midden-Ameri- ka. Wat hierop volgt is de JhL__ kombinatie van rampen- films- en tien kleine negert- |^Bl 1 B^^Bc LjB jes-toestanden. Déja-vu dus? m Inderdaad, maar dankzij ■HSBOb BB bewerker-regisseur Guido Klinck, die niet alleen aan- dacht besteedde aan de lou- ter visuele en auditieve as- pekten, maar - leek ons flink wat energie gestopt heeft in de tekening van de diverse personages, er bo- kan sommigen misschien kelijke u-klank en het één- dat de oorspronkelijke ak- vendien voor zorgend dat als te overvloedige aandacht klankig uitspreken van teur Luc Van der Trappen elk van de vijf taferelen aan het detail overkomen, tweeklanken zien we dan om gezondheidsredenen naar een klimax toeliep, viel maar o.i. typeert het de zorg graag over het hoofd. Ver- moest afhaken "Een spin weeft haar web" en de nauwgezetheid van de mits we op de bühne geen Het dekor - sfeerschep- best te appreciëren. Een be- aanpak, die de gehele pro- marionetten zien, maar pend eh knap gekonci- perkt gefilosofeer o.a. om- duktie kenmerken. mensen van vlees en bloed, pieerd, vooral wanneer men trent geloof en liefde, viel Ook aan de akteerpresta- Verklappen we nu iets? rekening houdt met het feit geenszins uit de toon (in- ties leek ons bijzondere aan- Op de scène zagen we Jo- dat de scèneoppervlakte in tegendeel) en de mooie pik- dacht besteed. Je kan van ban Uvin (Roger Pinxten), zaal Corso eerder krap te turaal-symbolische slotscè- amateurs geenszins de per- Francois Ringoot (Tom Ter- noemen is - werd uitge- ne, bevestigde de tijdens de fektie verwachten - die za- sen), Moniek Verhavert (Ro- voerd door Willy Annaert, gehele duur van het stuk gen we ook niet - maar toch se Mortier), Ida Breyssens Benoit en Mare Huyck, uitstekende scène-bezetting, viel de gehele cast op door (Nataly lander), Roger Van Frans Luypaert, Bart en Ro- Aan de produktie van dit het leveren van doorvoelde, Schoor (Bernard Hunter), ger Van den Bergh, Pierre stuk werd dus duidelijk ge- levensechte akteerprestaties. Erwin De Keersmaecker Verschelden en Eddy Ver- vaeck. De grime - op de achterste rijen niet te mer ken; het licht scheen ons op bepaalde momenten wat te zwak was van de hand van schoonheidssalon "Ri ta" uit Lebbeke; de belichting werd verzorgd door Fran cois Van Puyvelde en Bart Van den Bergh, het geluids- dekor was van Gary De Swaef. Arlette Verhavert fungeerde als teksthulp, Ri ta Ost als repetitor. En willen we Pogen toch enige kritiek toesturen, dan vragen we ons af waarom bij toestanden als deze welke zich vorige zaterdagavond manifesteerden en waar over we het in onze inlei ding hadden, niet opgetre den wordt. Een zaal verant woordelijke lijkt ons meer dan een noodzaak. "Een spin weeft haar web" wordt nog opgevoerd op zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 maart, telkens te 20 uur in Zaal Corso te Lebbeko. Pierre Van Rossem Lebbeke. Pogen had een spin een web laten weven (G. Breckx). Lebbeke. Hoe geraak je uit een uitzichtloze situatie? Dat is de hamvraag (G. Breckx). Naar onze mening had de Koninklijke Rederijkerskamer H.H. Salvator uit Wieze er beter pracht van een satire op de aan gedaan «Tante Jutta», een klucht van Max Reimann en Otto Schwartz, onberoerd te kluchten van dit soort te ma- laten onder het stof van de hoge leeftijd en de onbenulligheid. ken. Ook die kans werd niet Toch was ze er, vorig weekend, «Tante Jutta uit Calcutta», net als ze meer dan vijftig jaar aangegrepen, geleden ook al haar verschijning in Lebbeke maakte, toen de in 1935 debuterende Verleenden hun medewer- Toneelkring «Pogen» dit stuk op z*n palmares schreef. «Tante Jutta» werd vorige aktrices die hun teksten wel Daaraan moet op geregelde week in Wieze door de over- debiteerden, maar die we te- tijdstippen worden gedaan, grote meerderheid van het voren al duidelijk in betere Maar dan liefst via produk- publiek op een geweldig ap- doen zagen. Behalve één de- ties waarin de meerderheid plau8 onthaald. De massa butant natuurlijk, maar van de betrokkenen zelf ge- houdt er blijkbaar van een evenmin hij klom boven het loven. En dat leek ons bij avond lang naar onze Jutta-peil. Eerlijk gezegd, deze opgewarmde «Tante mening al te lang, hoewel in dit seizoen waarin de St.- Jutta» niet het geval, regisseur Jo Van den Brul- Jorisgilde zich tot rederij- Had men trouwens van Jutta le blijkbaar reeds flink de kerskamer zag promove- een dolle klucht gemaakt, hakbijl gehanteerd had ren, leverden de Wieze- en niet een mislukte kome- gekonfronteerd te worden naars eerder matte presta- die, de bijval was o.i. nog met van a tot z voorspelbare ties. Er werd duidelijk ge- groter geweest. Ons leek het situaties, oubollige toestan- mikt op mak keimij k, goed- dan ook dat er op bepaalde den, een dekor dat geens- koop sukses. momenten te weinig gechar- zins van frisheid en inventi- Klantenbinding, horen we geerd werd. Van deze «Tan- viteit getuigde en akteurs en iemand beweren. Akkoord, te Jutta» was immers een king: Paul Moens, Hendrik Wijnendaele, Mieke Van Ze Moniek Verhavert is de rmam is een prille veertiger en toch heeft ze er al vijfentwintig jaar toneelaktiviteit opzitten. Amper zestien was ze, toen ze in "Boeven en Madeliefjes", in de rol van een pensio naatsmeisje, voor het eerst op de bühne stapte en zich als zoveelste ent van de Verhavert-stam - en die struik stond synoniem voor Lebbeeks toneel - meteen sterk manifesteerde. Vorige week was ze in "Een spin weeft haar web", de jongste Pogen-produktie, opnieuw van de partij. Een kwarteeuw toneelaktiviteit in een notedop. Traditie 'Togen" is van bij zijn ontstaan in 1935 altijd een "familiezaak" geweest. Inderdaad, geeft Moniek Ver havert toe, de Verhavert-en - vader, nonkel Jan en nog anderen - waren bij de oprichting van Pogen betrokken. De toneelkring ontstond overigens toen een aantal leden van de zangvereniging liever aan toneel gingen doen. Het verwonderde dan ook niemand dat de "ouderen", toen him kinderen rijp genoeg waren, deze de bühne opstuurden. Jong geleerd is immers oud gedaan. Wanneer je dus Verhavert heette, kwam je eigenlijk automatisch in de Pogen-schoot terecht. Zo stonden op een bepaald moment niet minder «ian acht Verhavert- en - Roos, Arlette, Fons, Jan, Luc, Moniek, Willy en Robert - op de programmabrochure vermeld. Mo menteel is die inbreng beperkt tot twee (Moniek en Arlette), hoewel de "aangetrouwde" familieleden zich evenmin onbetuigd laten. Of ze nu zestien niet te jong vond om al voor het voetlicht te staan? Neen, antwoordt ze beslist. Een meisje van zestien kan je zonder enig probleem op de scène twintig maken. Met een jongen van dezelfde leeftijd gaat dat minder makkelijk. Daarnaast had ik toen a.h.w. geen keuze: het was immers een traditie die je moest respekteren. De eerste kennismaking met het toneel viel me overigens bijzonder goed mee. Het akteren beviel me meteen. Bevalt me trouwens nog altijd in dezelfde mate. De sfeer rond een pro duktie, het repeteren - een gehele winter die je daaraan besteedt de verstandhouding die je op bouwt met de kollega's, de opvoeringen zelf en het applaus, zijn toch ervaringen die je als mens enorm verrijken? Diverse regisseurs met elk een eigen aanpak In de voorbije kwarteeuw maakte Moniek Verhavert - eigenlijk een "grensgeval", want ze bewoont als getogen Lebbeekse, het grensgebied tussen Lebbeke en Buggenhout vanzelfsprekend kennis met diver se regisseurs. Moniek Verhavert: Allereerst heb ik gewerkt met Fons Derre (KVS), achteraf met iemand uit Moorsel wiens naam me niet te binnen schiet, met Jan Verhavert en ook met Luc Verhavert, Roos Verhavert, Vermiert, Francine De Bolle en nu met Guido Klinck. De eerste regisseur met wie je werkt, maakt - dat kan niet anders - een grote indruk op je. Dat deed Fons Derre dus ook. Derre was bovendien iemand die nooit één scheef woord tot zijn akteurs richtte. "Mo- Lebbeke. Monique Verhavert, een zilveren jubileum op de planken (G. Breckx). Lebbeke. Pas zestien en voor het eerst op de planken. Een deugddoende ervaring, zegt Monique (G. Breckx). niekske, zou d'es nie probèère van da zoeë te doen?, vroeg hij dan soms. Vermiert daarentegen, een jong Antwerpenaar, was iemand met een heel wat hardere aanpak. Met Franci ne De Bolle werkte iedereen graag. Guido Klinck van zijn kant benadert zowel de produktie als de akteurs nog anders. Eigenlijk heeft hij als regisseur de grootste indruk op mij gemaakt. Hij is weliswaar enorm veeleisend, de punten en komma's moeten worden gerespekteerd. En hij weet waar ze staan, want hij bewerkte de tekst. Maar hij haalt m.i. resultaat. Aanvankelijk vroeg het van onze kant heel wat aanpassing maandenlang hebben we gerepe teerd "aan de tafel", pas de laatste weken gingen we de scène op. Hij verzekerde ons van in den beginne dat wanneer we hem onze medewerking verleenden, wij resultaat zouden halen. En dat is m.i. ook ge beurd. Hij slaagde er immers in ons werkelijk in onze personages te laten inleven. Het komt er niet op aan een rol te spelen, maar je personage te zijn, beweert hij. En daarin heeft hij gelijk. Wat niet betekent dat ik het altijd overal met hem eens ben. Meer dan 25 rollen Hoewel "Pogen" zich traditioneel beperkt tot het opzet ten van één produktie per jaar, toch was Moniek Verhavert in de voorbije kwarteeuw in meer dan vijfentwintig rollen aan de slag. In het verleden zette Pogen immers ook diverse eenakters op Haar lievelingsrol is nog altijd deze van de meid in "Een parel van een meid", door Pogen voor het voetlicht gebracht in 1974. Naar haar prestatie van toen wordt nu nog altijd verwezen. Makkelijk was het typeren van die meid geenszins, aldus Moniek. Het vergde heel wat koncentratie midden een gezelchap dat Algemeen Nederlands sprak, het Lebbeeks aan te houden. Toch heb ik enorm van deze rol gehouden. Het publiek, naar me werd gezegd, ook. De pers van zijn kant oordeelde mijn prestatie als tante in "Wan neer trouw je met mijn vrouw?", een produktie die van vorig jaar dateert, als m'n beste. Pogen zet slechts één produktie per jaar op? Moniek Verhavert: Inderdaad. Van de ene kant zouden we er allen dolgraag twee produceren, maar totnogtoe was ons spelerspotentieel te klein en hadden we steeds op dezelfde mensen een beroep moeten doen. Dat is onmogelijk. Vooral wanneer je zowat vijf maanden spendeert aan de voorbereiding van één stuk. Mis schien komt daar in de toekomst wel enige verande ring in omdat "Pogen" de jongste jaren een paar nieuwkomers testte en enkelen ervan een echte aan winst betekenden. Pogen, vroeger en nu Inderdaad, geeft Moniek Verhavert toe, sinds enkele jaren waait er een frisse wind doorheen de Pogen- rangen. De mensen die in 1935 de kring in het leven riepen, zijn niet langer aktief. Toen ze dat nog wel waren, hebben ze m.i. verzuimd de kring open te stellen, voor vernieuwing te zorgen. Dat gebrek aan een toekomstgerichte visie resulteerde in de zestiger jaren in een slabakken van de kring. Achteraf werd door een paar mensen besloten de kring nieuwe impulsen toe te dienen, maar een nieuwe generatie kweek je niet in de loop van een paar maanden. Over die nieuwe lichting beschikt Pogen thans wel. Uitkijken is het nu geblazen dat wij, mensen van vandaag, niet dezelfde fout maken als onze voorgangers, die alles te "gesloten" hielden. Ik vrees echter niet dat we die richting uitgaan. Alles wordt nu uitgepraat. Op deze manier lijkt me, is Pogen nog een lang leven beschoren. Een leven waaraan ik nog ruim mijn steentje wil bjdragen. Pierre Van Rossem Als laatste produktie voor dit De voorstellingen van dit seizoen viel de keuze van stuk gaan door in zaal Gil- toneelkring «'t Is lever die denhuis-Mar go te te Wiche- ons Leydt» op «De doods kopvlinder» van de Vlaam- len, en dit op zat. 8 en 15 maart om se auteur Frans Cools. De maart om 16 u. en vr. 14 regie ligt dit keer in handen maart om 20 u. Reservatie van Fons Vinck. Dit stuk voor de avondvoorstellin- laat zich niet in een paar gen is mogelijk in Dorps woorden omschrijven. Wel herberg Markoen-Margote- kunnen we zeggen dat we Wichelen op zondag 2 voortdurend te maken heb- maart van 11 tot 12 u. en ben met het verlangen en telefonisch op 091/69.74.55 zoeken naar de mens en vanaf 2 maart tussen 20 en menselijkheid. Dit is een 21 u. Lebbeke. Toneel in Wieze. Tante Jutta kwam uit Calcutta naar Wieze (G. Breckx). Drieeache, Paula De Rid- Steen, SIROU ANN prachtig stuk, meent de to neelkring, sober geschre ven, diep menselijk en ver- schrikkelijk mooi. Zetten deze produktie op de Eddy Clinck- De arragementen brochure van Lebbeke. Toneel in Wieze. Wat je als man allemaal aan verleidingen moet weerstaan (G. Breckx). Erik Moens, Remi lijke) w der, Christel Heyndrickx, Cornelis, Marcel Van Dam- Tante Jutta maakt nog haar planken- Roger Cami, Reddy Van der me, Mare Colman, Remi opwachting in zaal Güden- spoor Andrée^De Dijcker Borght, Jozef Vermoesen, Saeys, Willem Heuvinck, huis te Wieze, op vrijdag 7, Adelheid Gysel, Tonv Toerisme is van de nersen en Godelieve De Wit en Patrick Norbert Huau, Gilbert zaterdag 8, vrijdag 14 en Schuddinok en Jan Mat- Aelbrecht. Zij verschenen Moens, Eddy Goffin (dekor- zaterdag 15 maart, telkens te thijs. op de bühne. bouw), Frans Van Steen 20u. Persoonlijk kijken wij VermalrianswAArri Medewerkers voor, tijdens (schilderwerk), Julien De uit naar de volgende pro- dat toneelkring «'t Is lever De bTochme'iriuatis^crkrijB- en na de opvoeringen zijn: Smet (belichting), Mare Col- duktie. En dat wordt dan die one Leydt met bur óp «nvou%ge aanwaai Marcel Van Damme (toneel- man (geluid), Leon Van «Op leven en dood» van doopskopvlinder» deel- ■--••• meester), Jo Van den Brulle Winkel (elektriciteit). Jan Brian Clark. (dekorontwerp), Philemon Brandt (grime) en Jef Coo- Pieters, Guido Van der reman (zaalverantwoorde- het Nederlands Bureau voor biedt de keuze tussen gedeelte lijk of geheel verzorgde vakan- ook ties in het mooie Nederland. bij het Nederlands Bureau neemt aan het klasse rings- voor Toerisme, Ravenstein- Pierre Van Rossem tornooi van de provincie Oost-Vlaanderen straat 68 te 1000 Brussel (02/ 512.44.09).

De Voorpost | 1986 | | pagina 48