Eresekretaris-generaal van de Navo Jozef Luns sprak over oost-westrelaties in Sint-Niklaas Alfabetisering Waasland opende nieuw lees- en schrijfhuis De «rijkspolitiewacht» van Waas SP niet naar opening Barbierama BK Sint-Niklaas zoekt garage voor ambulance De Voorpost - 7.3.1986 - 5 Sint-Niklaas. Op uitnodiging van Cefi-Waasland kwam Jozef Luns een spreekbeurt houden op het stadhuis. De feestzaal zat tot barstens toe vol (Iv) Donderdag 27 februari jongstleden had het Comité voor Economische en Financiële Informatie, kort het Cefi- H Waasland, een voordrachtavond georganiseerd, waarop fl de heer Jozef Luns, eresekretaris-generaal van de Navo, kwam spreken over de 'Huidige stand van de oost- H westbetrekkingen De manifestatie in kwestie was zeker en vast interessant wanneer je een keertje «het fenomeen Luns» in levende ltfve wou meemaken. Over het eigenlijke gespreksonder werp van de avond kon je er echter niet erg veel wyzer worden, daar het hier duidelijk ging om de zoveelste V reproduktie van het klassieke Navostandpunt. Wellicht voor de heren organisatoren een gewetens-geruststellende gebeurtenis: met Luns weet je immers wie je uitnodigt en xv dus ook wat je te horen zal krijgen. JBj|f* Eenakter Na het uitwisselen van de ge bruikelijk lofbetuigingen tus sen de persoon die de avond moest inleiden en de gastspre ker, begon de heer Luns aan een eenakter van formaat, die ruim één uur en veertig minu ten heeft geduurd, en die ten slotte nog werd aangevuld met een vijftiental minuten nieuws over het Oost-Westfront, om het maar eens in militaire ter minologie te zeggen. Politieke anekdotes alom, waarbij een voortdurend aan zijn glas water nippende Luns konstant stond heen en weer te schommelen aan het in gotisch houtsnijwerk uitgevoerd katheder van de feestzaal van het Sint-Niklase stadhuis. Uiterst vermakelijk was het wel, en zeker niet minder inte ressant, om rechtstreeks uit de aan die van de aangehaalde persoon, vraagt hij plotseling aan de zaal hoe men nu eigen lijk het Duitse woord 'Umwelt- schutz' in het Nederlands zegt. Na enige voelbare aarzeling geeft iemand uit het publiek een korrekte vertaling, waarop de heer Luns replikeert dat het Nederlands van de Belgen veel teter is dan dat van de Neder landers. De Noordnederlandse kommissie der taalwijzen kan dus nog wat leren van ons. Navo en of schrikkingsstrategie Uiteindelijk werd het bedoelde onderwerp van de avond dan toch aangesneden. Via een kleine omweg, waarbij de heer Luns zei te betreuren dat de verwachtingen die bestonden bij de ondertekening van het verdrag van Rome, ter oprich- Sint-Niklaas. Jozef Luns in gezelschap van burgemeester De Vidts en direkteur Raoul Syts van de kamer van handel en nijverheid (foto pdm) mond van deze gerenommeer de politikus een aantal verha len te horen te krijgen die zich gedurende zijn lange karrière aldoor achter de schermen hebben afgespeeld. En lang was ze wel degelijk die politie ke loopbaan van de heer Luns, met name 19 jaar als minister van buitenlandse zaken in Ne derlandse regeringen en ver volgens 13 jaar sekretaris-ge- ncraal van de Navo. We kregen zowat het gehele spektrum van politieke ver haaltjes te horen: van de nodi ge versprekingen en snurkbui- en van allerlei personaliteiten op vergaderingen van de Vere nigde Naties, over privége- sprekken met de toenmalige socialistische politikus Paul- Henri Spaak via wat Luns moest ondernemen om bij de Nederlandse parlementsver kiezingen te worden verkozen, over persoonlijke polemieken in de Nederlandse tweede ka mer met kommunistische politi ci over nu reeds lang vergeten politieke problemen zoals de kwestie Biafra, naar allerlei banketten met grote staatslieden en regeringsleiders, gesprek ken met de Nederlandse en de Engelse koningin, enzovoort. Het leken wel de hele tijd kur- siefjes, die Simon Carmiggelt niet beter had ku'nnen ver tellen. Ook de nodige vleierijen naar ons Belgen toe ontbraken niet. De heer Luns, die overigens in Brussel woont, vindt ons blijk baar een hoogst sympathiek be zadigd, rustig en relativerend volk. Tijdens één van zijn ver tellingen, waarbij hij voortdu rend in het Frans, Nederlands, Engels en Duits citeert, hierbij telkens zijn stem aanpassend ting van de Europese gemeen schap, niet werden ingelost en dat men bijgevolg inzake het tot stand komen van een Verenigd Europa eigenlijk nog nergens staat, kwam hij tot het ontstaan van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie met de onder tekening van het verdrag van Brussel, waarbij een aantal Westeuropese landen zich mili tair gingen verenigen ter verde diging tegen een eventuele nieuwe agressor, hierbij sterk met de vinger wijzend naar de na de tweede wereldoorlog niet gedemobiliseerde Sovjetunie. Ik had dit alles reeds zo dik wijls gehoord, het leek wel de overbekende Navopropagan- dafilm 'Barriers', waarbij de zwartwit strategie van het goede westen en het kwade oostblok zo weinig overtuigend wordt gehanteerd. Luns wees erop dat de Navo, in oorsprong een militaire organi satie, nu ook is uitgegroeid tot een politiek gegeven, waarbij door middel van de Noord At lantische Raad wekelijks be langrijke politieke problemen ter diskussie komen. Verder wees de eresekretaris- generaal er ook op dat de Navo van bij de oprichting reeds zeer aktief bezig is en dat nog steeds blijft, dankzij het principe van de militaire integratie tussen de bondgenoten. Vervolgens hield Luns een vurig pleidooi voor het handhaven van de geloofwaardigheid van de nu- kleaire afschrikkingsstrategie ter vrijwaring van de wereld vrede. Naast het reeds zo vaak herhaalde argument van het belang van de Europese mid dellange afstandsraketten in het kader van deze evenwichtsoe fening tussen de twee machts blokken, deed Luns op dit vlak wel een merkwaardige, maar volgens het gehanteerde af schrikkingsprincipe niet min der logische uitspraak: dat de Navo eigenlijk niet kan belo ven om nooit als eerste kernwa pens te gebruiken in een even tueel konflikt met de Sovjetu nie. Een tweede opmerkelijke bewering van de heer Luns was wel degelijk dat er niet moet worden van uitgegaan dat de Verenigde staten, bij het even tueel ontbreken van een Euro pees kemwapcnarsenaal, hun eigen strategische lange af standsraketten zouden inzetten om de Sovjetunie te treffen, De leden van de Sint-Niklase SP-fraktie zullen niet aanwe zig zijn op de opening van de kollektie «Barbierama» die zondag a.s. zal plaats hebben. Vorig jaar besliste de Sint-Niklase gemeenteraad na een langdurig debat de privé-kollektie aan te kopen voor de som van 10 miljoen. De SP-fraktie stemde tegen. Men ging er bij de SP van uit dat de aankoop geen verrijking betekende voor het kuituurpatrimonium van de stad en dat de aankoopprijs helemaal niet overeenstemde met de werkelijke waarde van de verzameling curiosa. De SP-fraktieleden zullen in overeenstemming met hun vorig jaar geformuleerde houding niet deelnemen aan de officiële openingsplechtigheid daar zij van mening zijn dat de dpor de belastingbetaler ingeleverde gelden zeker in deze tijd slechts op een volledig verantwoorde wijze mogen worden besteed. De rijkswacht van het distrikt Sint-Niklaas (da's zowat héél het Land van Waas, zonder Lokeren en Waasmunster) en de politie van het gewest hebben niet op de «exploten» van de Nijvelbende of de CC gewacht om samen te werken. Wel is de koördinatie, het overleg tussen politie en rijkswacht in Waas de jongste tyd geïntensifleerd. Alle politiekorpsen uit de regio «zitten» op éénzelfde radiofonische frekwentie, alle rijkswachters op een andere golflengte. Als schakel tussen beide komt er dra een rechtstreekse «rode telefoonlijn»; het gaat om een door de stad Sint-Niklaas betaalde, afgehuurde lijn. Verder manifesteert de samenwerking zich op vier gebie den: de ordehandhaving, de toezichts- en bewakingsdien sten, gerechtelijke akties en ten slotte het verkeer. 'LiaisonofTtcieren' Inzake ordehandhaving worden vóór elke manifestatie van enig belang (betoging, voetbalwedstrijd e.d.m.) duide lijke afspraken geformuleerd op het administratieve vlak met de burgemeester of de arrondissementskommissaris. Bij elke aktiviteit is er een uitwisseling van 'liaisonofficie ren': als de politie voor de ordehandhaving instaat heeft de rijkswacht steevast één man ter beschikking, en omge keerd. Zo weet men van elkaar hoe de kaarten liggen. Artikel 128 van de gemeentewet impliceert overigens dat wederzijdse hulp wordt verstrekt in aangrenzende gemeen ten als de nood zich daartoe manifesteert. Zo kunnen de Wase ordehandhavers ook in b.v. Bornem of Lokeren opereren, zij het dus in wat uitzonderlijke gevallen. In een gemeente als Beveren bestaan reeds schriftelijke protokolakkoorden tussen politie en rijkswacht. Bij 'ram pen', bij 'onheil' werken nog andere instanties dan alleen rijkswacht en politie samen; een goed voorbeeld is het linker Scheldeoever-rampenplan: als dat van toepassing is rukt ook het leger, de brandweer en de civiele bescherming Statisch en mobiel Samenwerking is er in het Waasland ook bij b.v. het preventief toezicht op inbraken (tijdens de vakantie e.d.m.). De grote warenhuizen in de streek worden duchtig en in overleg in de gaten gehouden. Voor het Koopcen trum Waasland is er een 'statische' bewaking, voor de ruim twee dozijn èndere warenhuizen in de streek doet men aan 'mobiele' bewaking. Verder wordt toezicht gehouden op banken en financiële instellingen, postkantoren en geldtransporten. Samenwer king tussen politie en rijkswacht is er nog inzake het toezicht op 'bedreigde' instellingen in het kader van het terrorisme e.d.m. Die worden dan tijdelijk of permanent bewaakt. Gerechtelijke akties Hoewel gerechtelijke akties onder de bevoegdheid van het parket vallen werken politie en rijkswacht toch ook sterk samen bij zware kriminaliteit. De overeenkomst bestaat dat men elkaar op de hoogte houdt van de operaties of ingrepen die worden voorgenomen. Bij belangrijke gerechtelijke onderzoeken wordt eerst overlegd wie wèt gaat doen. De informatie-uitwisseling is wezenlijk en daarom houdt men elkaar voortdurend op de hoogte van de gebeurtenissen van de laatste dagen en uren, via telexen. Verkeer Als je weet dat er in groot-Sint-Niklaas alleen al elk jaar ruim negentig wielerwedstrijden worden georganiseerd begrijp je dat politie en rijkswacht wel moéten afspreken om alles in goeie banen te leiden. In Sint-Niklaas is het de gewoonte dat de politie bij de aankomst én bij een aantal gevaarlijke punten postvat. Men kan dan doorgaans ook een beroep doen op een aantal seingevers, vrijwilligers wier bevelen en aanduidingen beslist moeten worden nageleefd. Politie en rijkswacht zetten zo nu en dan gemeenschappelij ke akties op het getouw: b.v. achtervolgingen als een chauffeur in dronken toestand wordt gesignaleerd. Overleg is er nog op het vlak van verkeersbeleid. Sint- Niklaas en Temse hebben een gemeenschappelijk advize- rend orgaan dat elke maand vergadert en waarbij politie en rijkswacht een vinger in de pap hebben. Politie en rijks wacht doen ook aan verkeersopvoeding via de onderwijs instellingen, in o.m. Kruibeke en Temse. De politie van Sint-Niklaas heeft zelfs een leslokaal dat speciaal voor verkeersonderricht werd toegerust. En op initiatief van de stad Sint-Niklaas werden een hele resem verkeersbriga- diers voor hun belangrijke opdracht klaargestoomd. Aan de hand van periodieke statistieken verzorgt men de follow-up van welke plaatsen in het Wase landschap nodig moeten beveiligd worden, stelt men een schema op voor toezicht bij scholen enz. Doorgaans is het dan zo dat de politie in de centra der gemeenten optreedt, de rijkswacht 'op de buiten'. Op een perskonferentie in Sint-Niklaas werd door verant woordelijken van rijkswacht en politie gesteld dat de rijksweg 617 (de «expressweg») een 'te volgen' baan blijft. Er wordt veel te snel gereden, daar. Het ware ook volgens politie en rijkswacht beter, de rw 617 het statuut van autosnelweg te verlenen. Als er zich een ongeval voordoet worden van tevoren uitgestippelde omleidingstrajekten in gelegd, bepaald wordt ook wie wèèr gaat postvatten om een oogje in 't zeil te houden. Gerust kan worden gesteld dat politie en rijkswacht in Waas zoniet twee handen op één buik zijn, dan toch best met elkaar kunnen opschieten. Hoofdpolitiekommissaris Van den Bulcke van Sint-Niklaas is trouwens een oud-rijks wachtofficier en houdt ook op familiaal vlak nog veelvuldig voeling met de gendarmen. Buiten het loutere werkmilieu zijn er óók kontakten tussen rijkswacht en politie. Er wordt onderling gevoetbald, gevolleybald, aan minivoetbal gedaan. Sport verzacht de zeden der ordehandhavers. Ze kénnen elkaar goed, politie en rijkswacht in Waas. En wel in die mate dat het voor een overtreder-in-de-dop, een pikkendief of zo een nogal lastige klus wordt om door de mazen van het net trachten te glippen. Maar omdat een verwittigd politieman er twee waard is en een verwittigd rijkswachter ook al twee moet je ermee rekening houden dat in Waas de verwittigde rijkspolitiewachter als ik dit prototype van samenwerker of koördinator zo mag noe men vier gewone mensen waard is. Niet niks om tegen op te tornen. W.V. Sint-Niklaas kreeg voormalig Navo-sekretaris generaal Luns op bezoek (Iv) mocht die Europa aanvallen, en dit uit vrees om binnen en kele minuten zélf vernietigd te worden door Russische wapens. Vervolgens werden ook even tuele ontwapeningsresultaten en de naar mijn mening vrij utopische gedachte van een volledige afbouw van het kem- wapenpotentieel van de beide machtsblokken door de heer Luns als dubieus van de hand gedaan, daar een dergelijke situatie een enorme stijging van de investeringen in de konven- tionele bewapening zou verei sen, Investeringen die echter volgens hem op dit ogenblik sowieso wel veel te laag liggen, in vergelijking met het geld dat wordt uitgegeven aan maat schappelijke en sociale sek toren. Vragenronde De bijeenkomst op het Sint- Niklase stadhuis werd afgeslo ten met de mogelijkheid om vanuit het publiek een aantal vragen te stellen. De aarzeling en de plankenkoorts van de' aanwezigen waren blijkbaar echter vrij groot en de durf van de mensen werd wellicht ook afgeremd door een Luns die duidelijk te kennen gaf, op liever niet te veel vragen te moeten antwoorden. Nochtans zijn cr zoveel onderwerpen die aanleiding zouden kunnen ge ven tot uiterst interessante dis- kussies met deze man. De vra gen die dan uiteindelijk toch werden gesteld handelden over de volgende onderwerpen: de éénmaking van de beide Duits- landen, de Europese integratie en de problematiek van Zuid- Afrika. Filip Burin In Sint-Niklaas Sinds 1 januari 1986 is Alfabetisering Waasland v.z.w. overgestapt van de té kleine ruimten in de Walburgstraat naar een ruimere en aangepaste akkomodatie in de Mgr. Stillemansstraat te Sint-Niklaas. Vrijwilligers hebben het interieur in een nieuw kleedje gestoken en alles in orde gebracht om het alfabetiseringsprojekt verder te kunnen zetten in optimale omstandigheden. Samen met deze noodzakelijke blemen in een maatschappij verhuis wordt ook een klein die juist dié vaardigheden van beetje feest gevierd (receptie 7 essentieel belang acht om te maart!): Alfabetisering Waas- kunnen meedraaien. Ontplooi- land bestaat vijf jaar en sinds ingskansen zijn er dan ook zel- december 1985 heeft de organi- den bij, temeer omdat analfa- satie één full-time koördinator betisme nog sterk in de taboe- en één part-time onderwijzeres sfeer zit. kunnen aanwerven. Ook al Alfabetisering Waasland net dekken subsidies niet alle wer kingskosten, toch regelt een de- huizen kreet subsidieregeling en kon alles de organisatie aanspraak ma ken op de nationale als alle andere lees- en schrijf- zet dan ook alles op de mensen te doen inzien dat: a) het geen schande is niet te keurde DAC-aanvragen. Ont- kunnen lezen of schrijven, b) staan uit puur vrijwilligers- men in twee of drie jaar de werk, zijn de lees- en schrijf- achterstand redelijk kan weg- huizen een begrip geworden in werken; c) men eindelijk eens ons land, vooral daij door de de stap moet zetten om er iets grote kampagne in de media aan te doen; d) het onderricht eind vorig jaar. geen schoolse manier van wer ken wordt; e) de lessen Alfabetisering Waasland richt ^SlST"T '"li0 zich tot volwassenen die niet of sewaar- onvoldoende kunnen lezen en/ borgd. .of schrijven. De oorzaken van Dus: twee uur per week in een niet kunnen lezen of schrijven kleine groep (max. 6 - 7 kursis- liggen meestal op het sociale ten) met twee begeleiders leren vlak. We kennen ze oorlogssituaties, hulp lezen en schrijven op een ma- het nier die zéér dicht bij de eigen huishouden, onregelmatig leefwereld ligt en die direkt schoolgaan, op jeugdige leef- bruikbaar is. ALFABETISERING Mgr. Stillemansstraat25 WAASLAND vzw OPEN ma. dl do. vr 9v 12v. 13v 16u v»o9tH2v di. wo. do 20u-22u tijd naar fabriek enz. Ook de schoolstruktuur blijkt overtuigen en dat zou ook alle daar niet vreemd aan te zijn. vooroordelen uit de weg moe- Niet kunnen lezen of schrijven ten ruimen, zorgt dan ook vaak voor pro- Medewerking wordt dan ook Dat moet de ergste pessimist gevraagd aan mensen die ie mand kennen, die moeite heeft met lezen en sèhrijven of het helemaal niet kan, om eens met hen te praten over dit alfabeti seringsprojekt of kontakt op te nemen met de organisatie. Ook medewerkers zijn nog steeds welkom. Alfabetisering Waasland v.z.w. is te bereiken in de Mgr Stille mansstraat 25 te Sint-Niklaas, tel. 031776.86.86. Openingsuren: maandag tot vrijdag: van 9 tot 12 u., ma-di- woe en vr. van 13 tot 16 u. en di-woe-do van 20 tot 22 uur. Mensen uit Rupelmonde, Steen dorp, Sint-Niklaas, Waasmuns ter, Belsele, Sinaai, Puivelde, Sint-Pauwels, Kemzeke, Steke- ne en De Klinge kunnen daar terecht. Jozef Smet Sint-Niklaas. Verantwoordelijke De Clercq van Alfabetise ring Waasland (Iv) Sedert enige tijd kampt de Sint-Niklase afdeling van het Rode Kruis met stallingsproblemen voor ambulance en materiaalwagen. De ambulance is vooral tijdens de week ends operationeel en ook op maandagavond, voor de bloelkollekties in het Waasland. De materiaalwagen wordt ingeschakeld als de nood zich daartoe voordoet. Bij officiële instanties vond het Rode Kruis géén gehoor i.v.m. de stallingsproblemen. Misschien zijn er onder onze lezers wel bereidwillige mensen die het Rode Kruis uit de nood kunnen helpen. Neem kontakt op met tel.: 776.29.29 van het Belgische Rode Kruis, Eric Memy, Parklaan 2 in Sint-Niklaas. (wv) Een net bijna zonder mazen

De Voorpost | 1986 | | pagina 5