Krisiskomitee Lokeren startte met werknota Aktiedag «tegen het stort» in Tielrode Vzw Verkeersveiligheid heeft nog veel werk voor de boeg Natuuredukatief centrum Molsbroek in Lokeren rond Pasen toegankelijk Wie wordt lid van de Wase Kring van Reserve-Onderofficieren Fotozoektocht door museum van Sint-Niklaas Wase Seniorenakademie bezoekt eigen streek SP Sint-Niklaas-stad koos nieuw bestuur Problemen bij uitbetaling renovatiepremies Waasmunsterse CVP-Waasland: privésektor moet inspanning doen voor Boel 8 - 7.3.1986 - De Voorpost Als een eerste reaktie van officiële zijde op de belabberde tewerkstelling in het Lokerse, kwam vorige week dinsdag voor de eerste maal het krisiskomitee samen. Twee dagen later werd de besproken werknota op een perskonferentie door burgemeester Leibaut toegelicht. Meer dan 40 personen hadden Om de debatten in een serene positief gereageerd op de uit- sfeer te laten verlopen werd nodiging van het Lokerse sche- beslist om vooralsnog de pers pencollege om de eerste verga- niet te lichten. Deze houding is dering van het krisiskomitee bij begrijpelijk omdat in het nabije te wonen. Zowel vertegen- verleden via de media een poli- woordigers van nationale en tieke briefwisseling plaats gemeenschapsministers, als greep waar de bevolking in parlementsleden, ais regionale feite weinig aan heeft, socio-ekonomische instanties, als patronaat en vakbonden, als Struktuur lokale verantwoordelijken za- Wel werd aan de pers de werk ten rond de tafel om hun visie nota bezorgd die in feite een te geven wat er te doen staat om bundeling is van gegevens over het Lokerse rampgebied meer de sociaal-ekonomische toe leven in te blazen. stand te Lokeren. De opeen- Zondag 16 maart vindt in Temses deelgemeente Tielrode een aktiedag «tegen het stort» plaats. Milieugroepering Ons Streven organiseert de manifestatie. Om 10 u. die zondag vertrekt in de wijk Appelsvoorde een autokaravaan en om 14u.30 start in sporthal Tilroda een volksvergadering. Tijdens die bijeenkomst zullen de ver tegenwoordigers van CVP, SP, PW en VU het woord voeren. De plaatselijke bevolking is niet opgezet met de inplanting van een stortplaats in de kleiputten van Tielrode (Nieuw Gelaag), althans met de plannen daartoe. Het gebied is gesitueerd in de buurt van een woonwijk. Verder wordt nog aangevoerd dat de visrijkheid van de vijvers uniek is, dat de milieuhinder veroorzaakt door zo'n stort omvangrijk en risikogeladen zou zijn, dat de toegangswegen helemaal niet geschikt zijn voor de opvang van veelvuldig zwaar vervoer. Al die bezwaren zullen tijdens de aktiedag ongetwijfeld nog eens op een rijtje worden gezet. (wv) volgende hoofdstukken van de werknota zijn: de bevolkings evolutie en -situatie; de Loker se bedrijven en hun tewerkstel ling zowel in als buiten de in dustrieparken; de resterende gronden in de industrieparken; de fiskale stadsmaatregelen t.o.v. nieuwe bedrijven; de al ternatieve tewerkstelhngspro- jekten bij stad en OCMW; een overzicht en evolutie van de werkloosheid in Lokeren; de mogelijkheden en de pro blemen. Eerste evaluatie Glqbaal bekeken en na een grondige lektuur brengt de werknota niets nieuws aan het licht. Denderend is deze dus allerminst. Dit moet allicht te wijten zijn aan het feit dat men over een te korte periode be schikte om de beschikbare ge gevens op een bruikbare ma nier te bundelen of dat het stadsbestuur niet over de men selijke infrastruktuur beschikt om een degelijke socio-ekono mische nota samen te stellen. Er zal dus o.i. nog heel wat werk te doen zijn om een dege lijk dokument op te maken. Zoals gezegd werden sommige gegevens amper gegroepeerd om een degelijke analyse te kunnen maken en anderzijds ontbreken een aantal zaken die een globaal inzicht onmogelijk maken. We vermelden o.m. de landbouwsektor, de pendelar- beid, het inkomen van de Lo kerse bevolking en de onder wijsmogelijkheden. Het is bij na onbegrijpelijk dat hieraan niet gedacht werd hoewel het I.C.W. eind 1979 een brochure over Lokeren heeft gepubli ceerd die bijna als model kan staan van een degelijke opsom ming van feiten en analyse. Ook over de zo belangrijke wijze om de Lokerse mogelijk heden kenbaar te maken, t.t.z. de promotie, wordt in enkele lijnen verwezen naar bestaan de instanties. In dat verband wordt de indruk gegeven niet te beschikken over eigen inzich ten om de regio uit het slop te helpen. Tot zover een aantal opmerkin gen waarover we in de komen de weken nog zeker zullen te rugkomen enkel met de bedoe ling een positieve bijdrage te leveren voor de zeer zwaar getroffen bevolking. (Polo) «Er is nog veel te doen inzake verkeersveiligheid, en het grootste werk moet ongetwijfeld door de nationale overheid worden geleverd. Met belangstelling kijken we uit naar wat op nationaal gebied in de komende jaren zal gebeuren». Dat stelt de vzw Verkeersveiligheid, een vereniging die vijftien Vlaamse steden en gemeenten groepeert en waar van de zetel in Sint-Niklaas is, in een beleidsnota. Vanaf Pasen opent het lang voorbereide natuuredukatieve centrum bij het natuurreservaat Molsbroek zijn deuren. Het wordt samen met het reservaat beheerd door de regionale werkgroep voor natuur- en milieubeheer vzw Durme. Het bezoekerscentrum is gebouwd aan het einde van de ruime parkeerstroken van de Molsbergenstraat. De toegang ervan vervloeit via een terras en hellend vlak in de steeds goed toegankelijke wandeldijk, die een steeds vrij toegankelijk lusvormig pad van 4,5 kilometer vormt doorheen en omheen het «geklasseerde» reservaat van 80 ha., met zijn grote moerasvlakte, open water, brede rietvelden, ruime natuurweide, elzen- en wilgenbroek, oude populierenbossen en rivier- duintjes. De natuurliefhebbers krijgen nu de gelegenheid om eerst een kijkje te gaan nemen in het natuuredukatieve centrum om dan buiten veel meer te kunnen observeren. Het bezoekers centrum wil immers op een aangename manier kennis, waardering en begrip voor de natuur bijbrengen, het is dus voorbereidend en begeleidend bij het terreinbezoek en in geen geval een doel op zichzelf. Het biedt een prachtig uitzicht op het hele reservaat en bevat een fossielen, archeologische vondsten en oude kaarten geïllustreerde historiek van het gebied, een dynamisch opgevatte tentoonstelling over de natuur in de omgeving, een infostand met brochures, posters, enz. over natuur en milieu, een klas- of vergaderlokaal met permanente diaprojektie. De toegang is geheel gratis. Voor geleide bezoeken aan het reservaat wordt 500 fr. per groep gevraagd. Het bezoekerscentrum is open van 16 maart tot 31 mei en van 16 september tot 31 oktober elke zondag van 14 tot 17 u. en van 1 juni tot 15 september van woensdag tot zondag van 14 tot 18 u. Voor meer informatie verwijzen we u naar de vzw Durme, Bloemistenstraat 13, te 9100 Lokeren, tel. 091-48.31.75 of 48.18.59, en voor het bezoekerscentrum 091-48.30.20. Vermelden we ook nog dat er elke eerste zondag van de maand om 14u30 een geleide wandeling start en ter gelegenheid van de openstelling van het bezoekerscentrum zal het vrij toegankelijk zijn alie dagen van de paasvakantie van 30 maart tot 13 april van 14 tot 17 u. De vzw Verkeersveiligheid wil een aantal noden aan de basis oplossen en fungeren als koördinerende motor inzake verkeersproblemen. De vere niging wil naar de leden toe goede nieuwe initiatieven steu- vzw Verkeersveiligheid, wordt gepleit voor het ter beschikking stellen van technisch personeel en het vrijmaken van fondsen met het oog op het voeren van een volwaardig verkeersbe leid. Voor heel kleine gemeen ten is volgens Huys het oprich ten van een centraal dokumen- tatiecentrum het overwegen waard. Geijverd moet worden voor meer deskundige hulp aan «arme» gemeenten. Aktiepunten voor de nabije toekomst kunnen zijn het tref fen van voorzieningen in het verkeer voor gehandikapten, het napluizen van de verkeers situatie in oude woonwijken, het nagaan in welke mate kruis punten veiliger kunnen worden gemaakt, etc. Vak verkeersopvoeding Reeds verscheidene jaren zijn te Sint-Niklaas en in het Waas land diverse reserve-onderoffi cieren aangesloten bij NU- ROO, dat staat voor Nationale Unie der Reserve-Onderoffi cieren van België vzw. De leden zijn aangesloten bij de Kring Antwerpen. Doel van deze vereniging is, een forum te kreëren waar re serve-onderofficieren zowel uit land-, lucht-, zeemacht of me dische dienst regelmatig elkaar kunnen ontmoeten, om er nieuwe vrienden te ontdekken, stevige vriendschapsbanden te smeden, gemeenschapsleven te bevorderen en banden te ver stevigen tussen de reserve-on derofficieren, de reserve-offi cieren en de aktieve kaders, en hierdoor het kontakt tussen het leger en de natie te bevor deren. De Nationale Unie der Reser ve-Onderofficieren ontwikkelt in tal van steden en gewesten een aktief verenigingsleven. De werking van het nationaal sekretariaat licht de aangeslote nen in over al de kwesties met militaire inslag: bevorderin gen, eervolle onderscheidin gen, definitief in verlofstelling, oproepingen, enz... Het is een belangrijke inlichtingsbron voor de problemen eigen aan de reserve-onderofficieren. Daarenboven steunt het de (ge rechtvaardigde) stappen die de leden soms verplicht zijn aan te wenden bij de militaire over heid. De NUROO onderhoudt re gelmatige betrekkingen met de militaire middens. De lokale kringen verbroederen met de in hun streek gelegerde eenhe den. In deze geest van broeder lijkheid met het aktief kader neemt de NUROO regelmatig deel aan de door de militaire overheid ingerichte manifesta ties zoals regimentsfeesten, wa penfeesten, ingericht door de iegereenheden of door de rijkswacht. Wie meer inlichtingen wenst, kan gratis dokumentatie aan vragen. Het jaarlijks lidmaatschap is laag en bedraagt amper 250 fr. Wie interesse heeft voor vrij blijvende dokumentatie of lid wenst te worden, schrijft een briefje naar Staf Van Daele, Hoveniersstraat 59, 2700 Sint- Niklaas. Tel. 03/776.38.38. nen en stimuleren. Naar de hogere overheid toe wil men die beleidsmakers ertoe aanzet ten, een aantal noodzakelijke vernieuwingen zo snel moge lijk te realiseren. De vzw meet zichzelf een grote morele verantwoordelijkheid toe en in de beleidsnota wordt gesteld dat ze die verantwoor delijkheid niet uit de weg zal gaan. Tegelijk hoopt men dat ook andere beleidsmensen hun deel van de verantwoordelijk heid zullen opnemen. Geld en personeel Volgens de vzw Verkeersvei- Op gebied van infrastruktuur ügheid moet verkeersopvoe- kampt men met geldtekort, zo- ding in het sekundair onderwijs dat de meeste gemeenten zelfs een apart vak worden, waarop Sint-Niklaas. Dit zijn de kommissieleden van de Rotary Club die de loopbaanaktieop geen geld meer hebben om een de leerlingen punten ^aaeaheteetouw zetten (Iv) aantal essentiële kleine werken verdienen en ook verhezen. (aanleg fietspaden, voetpaden, De leerlingen moeten te velde enz.) uit te voeren. Ook ge- de verkeersproblemen leren kwalificeerd personeel ont- kennen; samen met het onder breekt in vele gevallen. moei ook het gedrag wor- Door schepen Marc Huys van den bewerkt, zo stelt mem Sint-Niklaas, voorzitter van de De wolharige neushoorn, de Belseelse muntschat, Merca tor, twintig foto-detailopnamen, 15 prijzen, één krypto- gram en een -bezoek aan het Stedelijk Museum van Sint- Niklaas zyn de ingrediënten van een nieuw initiatief, 'de museumfotozoektocht', uitgaande van de toeristische dienst en het stedelijk museum van Sint-Niklaas. Op zoek naar de antwoorden op een veertigtal vragen door kruist de deelnemer het gehele museumkompiex. Van de Mercatorzaal naar het park, van de zaal Mathijs-Vanneste naar de oudheidkundige zaal. Het enige wat men vraagt is om de ogen goed te gebruiken en klaar te denken tijdens de zoektocht. Een voorafgaande kennis of vaardigheid is hele maal niet vereist. Iedereen kan deelnemen. Wil u alleen ronddolen of in ploeg of met het gezin rondkuieren? Het is mogelijk. Tegen de prijs van 20 frank kan iedereen een deelnemings formulier bekomen op twee plaatsen, nl. het toeristisch info- kantoor, O.-L.-Vrouwstraat 17, en het stedelijk museum, Zamanstraat 49. Elke deelnemer krijgt in ruil voor die 20 frank een regle ment, een reeks schriftelijke vragen, een aantal foto-detail opnamen van voorwerpen die zich in en rond het museum bevinden, een oplossingenblad en een kryptogram. De wedstrijd loopt tot en met 31 augustus. Wie deelneemt moet er wel rekening mee dat het reglement voorziet: «Iedere vraag dient te worden beant woord». Na de indiening - ten laatste op 5 september - wordt dan een rangschikking opgemaakt. Een juist antwoord honoreren we telkens met één punt. De 15 beste krijgen een prijs. Indien foto's en schriftelijke vragen gelijke punten opleveren voor meer dan één kandidaat be paalt het antwoord op de schif- tingsvraag het uiteindelijk klas sement. Nuttig om te weten: de ope ningsuren van het stedelijk mu seum. De supposten openen de deuren van de zalen met een vaste kollektie op woensdag om 14 u. en het blijft toeganke lijk tot 17 u. Op zaterdag kan men er terecht van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u., op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 u. Voor verdere inlichtingen: toe ristisch infokantoor, O.-L.- Vrouwstraat 17, 2700 Sint-Ni- klaas, tel. 03/777.84.00 of het stedelijk museum, Zamanstraat 49, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/ 776.07.53. De Wase Seniorenakademie, het vormings- en ontmoetingscen trum voor gepensioneerden van het Waasland, verkent op dinsdag 8 april enkele historische plekjes in het Land van Waas. Met bussen vertrekt men om 13.30 u. aan de Grote Markt voor het stadhuis van Sint-Niklaas, waar een gids ter beschikking is. Men bezoekt enkele dorpskernen in het Waasland, het Museum voor Folklore en Plaatselijke Geschiedenis in Lokeren, er wordt halt gehouden in het Keysershof te Sinaai en in Stekene bekijkt men een vlasbedrijf en een mooie Engelse siertuin. Rond 18.15 u. worden de senioren terug in Sint-Niklaas verwacht. Voor deze rondrit betaalt u 200 fr. (bus, chauffeur, verzekering en gidsen inbegrepen). Alle gepensionezerden van het Waasland kunnen hiervoor inschrijven op één van de zittingen van de Wase Seniorenakade- - mie (18 maart en 1 april) in de konferentiezaal van de stedelijke Sint-Niklaas. In de stadszalen vond alweer de loopbaanaktievan de Rotary Club bibliotheek te Sint-Niklaas, H. Heymanplein 1 vanaf 14 tot duizend humaniorastudenten kregen voorlichting over verdere 14.30 u., of bij de Wase Federatie van Knstelijke Ziekenfondsen „c de Castrodreef 1 te Sint-Niklaas bij Jean-Paitl Smet of Yvette studiemogelijkheden of beroepskansen (M Roels. Voor verdere inlichtingen kan u steeds terecht op het 03/777.28.91 toestel 248. Tijdens de algemene vergade ring van de SP Sint-Nildaas- stad werden volgende bestuurs leden respektievelijk herkozen en nieuw verkozen. Herkozen zijn: L. Bats, M, Bruggeman, Bursens L., R. Buyl, Daman J.P., A. Dauwe, De Backer F., De Castro, De Greyt R., De Win- ne R., Dobbelaere H., Hey- ninck R., Kelem E., Mertens H., Rooselaer, Schoeters H Schoonvliet E., Smet Luc, R. Stroobandt, P. Vaerewijck, D. Vanderpoten, Van Gaever L., Van Gijscl M., Van Haver- maet, Van Puyvelde E., Van Rompu E., Verbuyst G., Wil- lockx F, Pros Matthijs, René Decolvenaer. Nieuw verkozen zijn: Caluwe Mare, Gunther Dauwe, De Tender Jacques, Dobbeleir William, Groffy Frieda, Han sen Armand, Lenssens Achiel, Lenssens Jean-Pierre, Luyckx Marianne, Maertens Mare, Mervaillie Ivo, Naessens Yvan, Roelandt Florimond, Er ztin problemen gerezen bij de uitbetaling van een beperkt aantal premies voor herwaarderingsgebieden. Dat werd door gemeenschapsminister Pede van binnenlandse aangelegenheden en ruimtelijke ordening bevestigd. De minister meldde dat in antwoord op een parlementaire vraag van VU-volksvertegenwoordiger NeUy Maes, die op bespoediging terzake aandrong en ook peilde naar de reden van de vertraging. Sommige in oktober 1984 aange vraagde premies zouden nog steeds niet zijn uitgekeerd. Minister Pede relativeerde de bewering van Nelly Maes en zei dat er geen rechtstreeks ver band is tussen de datum van de aanvraag van de renovatiepre mies en de uiteindelijke uitbe taling, omdat tussen beide data in door begunstigde een aantal renovatiewerken moeten wor den uitgevoerd die eventueel over een periode van vijf jaar kunnen gespreid worden. Pas a.d.h.v. de uitvoering van die Smet Irène, Terreur Mare, Verbeke Lydie, Wielandt Georges. Als voorzitter werd Rik Mer tens, oud-schepen, bevestigd. Een nieuwe en vrouwelijke on dervoorzitster kwam uit de bus: Luyckx Marianne. Sekretaris bleef Patrick Vaere wijck, schatbewaarder Herman Dobbelaere. Als kommissarissen werden voor de volgende bestuurspe riode aangeduid: L. Bats, J.P. Daman, G. Dauwe. werken kan sprake zijn van een eventuele uitbetaling. De problemen die zijn gerezen m.b.t. een aantal dossiers in faze van uitvoering zijn, aldus Pede, het gevolg van bezwaren die door het Rekenhof werden geopperd, n.a.v. de voorleg ging van deze dossiers voor visum. Sommige bepalingen van een besluit werden op ver schillende wijze geïnterpreteerd en dat heeft de vertraging ver oorzaakt. De meeste van be trokken dossiers werden in middels opgenomen in een ge- schillenberaadslaging van de Vlaamse exekutieve van 20 no vember jl., en men mag zich spoedig aan de uitbetaling ver wachten. Minister Pede gaf aan zijn ad ministratie de opdracht, de toe passingsmodaliteiten van het besluit van de exekutieve van 30/3/1983 waar nodig te her werken. Op langere termijn neemt de bewindsman zich voor, ook het besluit zelf gron dig te onderzoeken en eventue le wijzigingen aan te brengen. (wv) Bfc" A De gemeente heeft een nieuw kultuurraad André De Lathou- 'podium aangekocht dat zowat wer, Vierschaar gemeentehuis. op alle plaatsen in het kuituur- De aanvragen moeten in prin- en sportcentrum Hoogendonck cipe minstens één week voor kan opgesteld worden. De ge- de datum waarop men het ma- Kl 5 meentelijke kultuurraad zal teriaal nodig heeft, ingediend <?*- 4b Mm ÉËb- nieuw aangekochte materialen, worden. Voor een langere ter- V *""F zoals een geluidsversterking ter mijn dienen de aanvragen twee JHk beschikking stellen van de maanden op voorhand te wor- W0E 'W\ sport- en socio-kulturele ver- den binnengebracht. Er wordt WmL£ Jf enigingen. Een uitleningsregie- voorrang verleend volgens de J Sm ment werd hiervoor goedge- datum waarop de schriftelijke keurd. In principe beperkt de aanvragen werden ingediend. zSÊZo... .v 9 W V r-MM ontlcning zich tot één week. Voor kommerciële doeleinden JL« ^4m W Het dagelijks bestuur kan de mag het ontleende materiaal goedkeuring geven voor ontle- niet gebruikt worden. De uitge- ningen van langere duur. De leende materialen moeten door aanvragen voor uitlening die- de ontlener worden afgehaald Bazel. Op de vijvers van kasteel Wissekerke - binnenkort gemeentelijk bezit - vond een schaatsmarathon plaats nen schriftelijk gesteld en ge- en teruggebracht, binnen de waaraan wel zeshonderd mensen deelnamen (dw). richt naar de gemeentelijke gestelde datum. Het CVP-partijbestuur van het arrondissement Sint-Niklaas verheugt zich over de positieve regeringsbeslissing inzake de verlenging van het sociale luik van het textielplan ten voordele van de ex-werknemers en werkneemsters van het failliete bedrijf Neirynck te Lokeren. Zij zullen kunnen genieten van de forfaitaire dagvergoedingen bovenop de werkloosheidsuitkeringen. Deze vanuit sociaal oogpunt positieve beslissing kwam mede tot stand onder impuls van staatssekretaris Miet Smet. Nochtans beseft het arrondissementeel CVP-partijbestuur terdege dat het hier gaat om noodhulp die het menselijk en financieel leed van de betrokkenen enkel kan verzachten. Gezien de sombere ekonomischc trends die zich voor de Wase regio aftekenen de problemen van de Boelwerf en het bedrijf Unigro zijn bekend heeft het Waasland behoefte aan een algemene preventieve beleidsstrategie, zo vindt de CVP. Die strategie moet erop gericht zijn, via een efficiënte promotie en het geven van extra-stimulansen nieuwe be drijven aan te trekken welke nieuwe tewerkstelling scheppen. In dat kader doet de CVP een dringende oproep aan de privésektor, die zijn eigen verantwoordelijkheid niet mag afwentelen maar integendeel moet opnemen. De CVP denkt hierbij speciaal aan de leiding van de Boelwerf. De CVP is van oordeel dat een reddingsoperatie voor de Boelwerf, naast een overheidsingrijpen, ook een aktieve inbreng van de aandeelhouders vereist. Bij de aanvraag dient er een waarborgsom en een huurgeld te worden betaald. Het huur geld bedraagt 100 fr. per appa ratuur-en de waarborgsom 500 fr. voor de geluidsinstallatie die op een wagen kan geplaatst worden. Deze bedraagt 1.500 fr. voor de geluidsinstallatie met versterker, klankbox en cassette. Voor verenigingen die stemrecht hebben in de sport raad of kultuurraad bedraagt deze vergoeding 100 fr. per dag en 150 fr. per weekend. Voor de andere verenigingen werd deze vergoeding bepaald op 200 fr. per dag en op 300 fr. per weekend. Aan de gemeen telijke diensten worden deze materialen gratis uitgeleend. (V.G.P.) In het recente nummer van Budget Recht wordt aandacht besteed aan een interessante uitspraak in verband met het afsnijden van de stroom door de elektriciteitsmaatschappij. Die uitspraak was er aanleiding toe dat er de jongste tijd op dat vlak een en ander in positieve zin werd gewijzigd. Budget Recht heeft het verder over beleggen in obligaties, huwen met of zonder kontrakt en over woonsparen. Het is verkrijg baar op het adres Hollandstraat 13 te 1060 Brussel.

De Voorpost | 1986 | | pagina 8