Studiedag «Belastingsservice» in Sint-Niklaas Sint-NIklase CVP-Jongeren lauweren Jeanlne De Boever «Het Steunpunt Waasland verdient erkenning» Sint-Niklase scholieren betoogden tegen verlenging dienstplicht Bevolking Temse lichtjes gestegen Integriteit en motivatie Een boze jongervinger naar de eigen partij Waaslanders herdenken dynamitering IJzertoren De Voorpost - 7.3.1986 - 9 C.M.O.-Waasland organiseert een studiedag met als thema «praktische belastingsservice voor het loon- en weddetrek- kend kliënteel». Deze studiedag richt zich heel speciaal tot verzekerings- en spaarkasagenten, personeelsleden van financiële instellingen en leraars uit het middelbaar onder was. Met de studiedag «belas tingsservice» wil het CMO de vooropgestelde doelgroep op een praktische manier de nodi ge kennis bijbrengen om de belastingsaangifte van loon- en weddetrekkenden niet alleen in te vullen, maar ook te bere kenen. Bovendien wordt de aandacht in het bijzonder gevestigd op het «optimaliseren» van de aangifte. Hiermee wordt be doeld de kunst om de aangifte zo voordelig mogelijk in te vul len, in funktie van aftrekbare intresten, roerende inkomsten, aftrekbare bedrijfslasten en verzekeringspremies Meer en meer verzekerings maatschappijen en/of financië le instellingen pakken immers uit met een belastingsservice voor him kliënteel. Aan deze service zijn er zowel voor de instelling als voor de kliënten voordelen verbonden: - de loon of weddetrekkende klant beschikt voortaan over een berekening zodat de con trole van de officiële aanslag makkelijker wordt, - de instelling bekomt een be tere kliëntenbinding en het in vullen van de aangifte verschaft heelwat nuttige informatie over de kliënt, wat naderhand aan leiding kan zijn tot produktie op het vlak van beleggingen, kredieten en verzekeringen. Toch weerhoudt een gebrekki ge kennis van de fiskaliteit van loon- en weddetrekkenden heelwat verzekerings- en spaarkasagenten van het verle nen van belastingsservice, of leidt een gebrekkige kennis vaak tot een verkeerd of onvol ledig advies met alle gevolgen vandien. De studiedag maakt echter heel wat goed: op een praktische manier bekomt men binnen het bestek van het programma de nodige kennis om met meer zelfzekerheid de kliënten te ad viseren. Het programma richt zich spe ciaal tot die mensen die tot hiertoe weinig of niet ver trouwd waren met fiskaliteit, of die nog nooit een aanslag bere kenden. «Beginnelingen» zijn dus absoluut op hun plaats. Dit seminarie werd vorig jaar voor het eerst ingericht en kon toen rekenen op meer dan 60 enthousiaste deelnemers, de ja renlange praktische ervaring van de lesgever als kommer- deel kaderlid bij een financiële instelling en zijn juridische background zijn een garantie voor een leerrijk en praktisch evenement. Ook leraren uit het middelbaar onderwijs kunnen op een nutti ge manier deze studiedag vol gen: voor hen kan het een kennismaking zijn met een les methode die erin slaagt, een omvangrijke materie binnen een kort tijdsbestek verstaan baar over te brengen. Praktisch De studiedag kan op twee ma nieren gevolgd worden, hetzij in dagprogramma, hetzij in avondprogramma. Het avondprogramma heeft plaats op 24 en 25 maart, tel kens van 19u30 tot 22u30. Het dagprogramma heeft plaats op donderdag 3 april van 9u30 tot 17u30. Plaats: C.M.O.-Waasland, Ho ge Kouter, 2700 Sint-Niklaas. Inlichtingen en inschrijvingen: tel. 776.14.11. Fusiegemeente Temse heeft er op één jaar tijd 39 inwoners bijgekregen. Van eind '84 naar eind '85 evolueerde de bevol king van 23.541 naar 23.580 eenheden. Eind vorig jaar woonden in kerngemeente Temse 15.405 mensen, in Steendorp 3.078, in Tielrode 2.929 en in Elversele 2.168. De bevolkingscijfers zijn de jongste jaren vrijwel op hetzelfde peil gebleven in Tem se. Ruim twee procent van de inwoners is van Marokkaanse origine (482 inwoners), een goeie 1,6 procent van Turkse nationaliteit (380 mensen). In totaal wonen 1.113 vreemdelin gen in de Scheldegemeente. Vorig jaar werden in Temse 139 huwelijken voltrokken en waren er 36 echtscheidingen. Er zijn ook enkele gegevens bekend over de oudste ingeze tenen van Temse. In 1886 werd geboren (15 mei) Camiel Meersman van de Oostberg 120. In 1889 werden geboren Celine Buytaert en Camiel Uy- tersprot en van het geboorte jaar 1890 is Maria Duerinck. (mr/wv) «Ik heb uiteindelijk maar gedaan wat van me verwacht werd» zei Jeanine De Boever vorige donderdagavond bij haar aanduiding en huldiging als «politicus '85» van de Sint-Niklase CVP-jongeren. (Eerste) schepen Jeanine De Boever, moeder van vier zonen, is wel bl(j met de onderscheiding. Ze zei ook dat een aantal aktiepunten van de CVP-jongeren (van Sint-Niklaas en elders) overeen stemmen met desiderata van de groep Vrouwen Maat schappij, een instantie waarin Jeanine De Boever bergen werk heeft verzet. De Sint-Niklase CVP-jongeren wisselden onlangs van voorzit ter: advokaat Guy Van Den Branden wordt opgevolgd door Lode Corveleyn, 27 jaar en leraar aan de humaniora-afde- ling van de broederschool in Sint-Niklaas. Van de bestuurs- ploeg van de jongerenafdeling maken nog deel uit Mon De Ruyte, student in de rechten Hugo Bogaert, architekt Pa trick Meuser (hij is sekretaris), advokaat Daniël Meert en uni versitair docent Mare Cousse- ment. De nieuwe voorzitter, Lode Corveleyn, heeft z'n spo ren verdiend bij de jeugdbewe ging KSA Reinaert, is aktief binnen de Sint-Niklase CVP- werkgroep stadskemvemieu- wing en is ook lid van het arrondissementeel bestuur van de CVP-jongeren. Nieuwe armoede De Sint-Niklase CVP-jongeren lichtten t.g.v. de bijeenkomst in De Graanmaat enkele stand punten toe i.v.m. aktuele the ma's. De z.g. vierde wereld problematiek gaat ze ter harte. Men wil enigermate de schrij nende nieuwe armoede in Sint- Niklaas verhelpen. Gekonsta- teerd wordt dat in Sint-Niklaas wel 122 groepen op het sociaal- dienstverlenende vlak bezig zijn, dat de z.g. «sociale kaart van Sint-Niklaas» wel 363 pagi na's dik is. Maar van echte koördinatie van een aantal ini tiatieven is geen sprake, aldus de CVP-jongeren, die ook vin den dat de sociale dienstverle ning te zeer in Sint-Niklaas is gecentralizeerd en pleiten voor het verleggen van de aksenten naar de buitengemeenten van het Waasland toe. De Sint-Niklase CVP-jongeren willen dat het bestaansmini mum wordt opgetrokken. Ze ijveren voor een reglemente ring op het verbruikerskrediet en willen de overkonsumptie van leningen tegengaan. De ei sen van de CVP-jongeren om trent de legerdienst zijn duide lijk: géén verlenging van de militaire dienst, verlaging van het kontingent miliciens en wegwerken van de diskrimina- tie in de oproepen zoals gefor muleerd werd in de voorstellen van kamerlid Jos Amsoms. Nog volgens de Sint-Niklase CVP-jongeren moet de jeugd raad een algemeen jeugdbeleid nastreven en dient wat gedaan te worden aan de jeugdwerk loosheid. «Jonge werklozen mogen niet de witte produkten van de arbeidsmarkt worden», zo stelt men. De CVP-jongeren rekenen erop dat de verant woordelijke schepen werk maakt van het jeugdvormings- centrum-radenhuis. Men ver wijst hiervoor naar het verkie- Onder de hoofding «Ethiek binnen de CVP» hebben de CVP-jongeren van Sint-Niklaas een kloek standpunt gefor muleerd t.a.v. de eigen partij. In deze motie wordt nader ingegaan op «de zaak Verdonck». Men weet dat (schepen) Marcel Verdonck, hoewel als parlementslid verkozen, uiteindelijk zijn gemeentelijk mandaat op het nationale heeft geprefereerd, zodoende kwam iemand uit het Den- dermondse, Mariette Buysse, in het parlement terecht. Nog dit «detail»: bij een vorige gelegenheid was uitgerekend Marcel Verdonck «jaarfiguur» bij de CVP-jongeren. Dit is dan de tekst van de motie. «Na de euforie van de bijna historische elektorale herple- ving van de CVP komt het bijzonder hard over dat de partij de pas heroverde Wase senaatszetel zo maar op een gouden dienblad weer uit handen geeft. De CVP-jongeren nemen dan ook ten stelligste afstand van het feit dat de partij in dit geval haar politieke verantwoorde lijkheid t.a.v. haar kiezerskorps vrij lichtzinnig opneemt en dat zijn standsgebonden overwegingen boven het algemeen partijbelang laat primeren. Voor een politieke partij zou de kandidaat voor een politiek ambt, bij elektoraal sukses onvermijdelijk ook de nodige konsekwenties moeten nemen. Wanneer de kandidatuur voor een parlementair ambt echter geen morele verplichting tot het opnemen van dat ambt meer inhoudt, dan kreëert de partij een gevaarlijk diffuus politiek klimaat, waarin men van de rechte lijn van de politieke ethiek afstapt. De burgerverkiezer kan dan zo'n toestand als het misbruiken van wetgevende verkiezingen voor een verkapte populari teitstest interpreteren. Een dergelijke politiek gaat op de duur averechts werken en kan vermeden worden indien de partij de moed opbracht om de politieke kumul te beperken en zodoende ook echte kansen voor anderen uit haar rangen te kreëren». Nog dit: de CVP-jongerenvergadering-annex perskonfe- rentie werd bijgewoond door de Wase CVP-voorzitter Jan Van Wijck. WV zingsprogramma '82 van de CVP-Sint-Niklaas en zegt nog dat dat centrum géén prestige- projekt mag zijn. Gesteld wordt verder dat de zaak van dat vormingscentrum al van in 1877 aansleept. M.b.t. verkeer en veiligheid in de stad zullen de CVP-jonge ren vooral werken rond de problematiek van de zwakke weggebruiker en het leefbaar maken van de binnenstad. Men wil de woonfunktie van het centrum bevorderen en opteert voor een scheiding van het doorgaand verkeer en het be stemmend verkeer. Lof voor Jeanine Schepen Jeanine De Boever wordt «politikus '85» van de Sint-Niklase CVP-jongeren. Ruimtelijke ordening, huisves ting en stadskemvemieuwing vallen onder de bevoegdheid van de Nieuwkerkse bewinds vrouwe. De CVP-jongeren wijzen op de lange staat van verdiensten van mevrouw De Boever, bij o.m. de K.A.V. en turnkring Jong en Blij in Nieuwkerken. Op sociaal-kul- tureel vlak verzet mevrouw De Boever heel wat werk als voor zitter van de groep Vrouw en Maatschappij van Sint-Niklaas en als lid van het arrondisse menteel hoofdbestuur van het ACW. Lode Corveleyn haalde nog aan dat Jeanine De Boever tot 1983 voorzitter was van de VW-Land van Waas. Sinds 1977 is ze schepen van Sint- Niklaas. In die hoedanigheid kon ze een aantal herwaarde ringsgebieden realiseren, an dere initiatieven ook nemen om de verkrotting van de bin nenstad tegen te gaan. De Sint-Niklaas. Het bestuur van CVP-jongeren, in gezelschap van schepen De Boever en arrondissementeel voorzitter Jan Van Wijck (lv) CVP-jongeren, aldus Corve leyn, hebben schepen De Boe ver leren kennen als een heel integere en gemotiveerd wer kende schepen, bij wie men voor raad of hulp nooit tever geefs ging aankloppen. Lode Corveleyn vernoemde o.m. de CVP-werkgroep stadskemver- nieuwing die onder voogdij van schepen De Boever o.m. de «Parkeerwijzer voor Sint- Niklaas» uitbracht. Mevrouw De Boever ontving uit handen van de voorzitter een tinnen schotel. De Averulle Er waait een nieuwe wind door de rangen van de Sint-Niklase CVP-jongeren. Dat blijkt o.m. uit het feit dat men elk jaar een of andere belangwekkende kulturele aktiviteit wil op het getouw zetten. Sint-Niklaas. Uit handen van CVP-jongerenvoorzitter Lo de Corvelyn kreeg «jaarfiguur» Jeanine De Boever een tinnen schotel ten geschenke (lv) Zondag 23 maart wordt op aan geven van de CVP-jongeren in de kollegekerk van Sint-Ni klaas een passiekoncert inge richt, het nieuwe koor De Ave rulle toont dan z'n kunnen. Over die aktiviteit berichten we wel op onze kuituurbladzijden. Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland in andere gedaante In 1982 werd door toenmalig kuituurminister Poma een beleidsnota uitgewerkt met het oog op de herstrukturering van de sektor samenlevingsopbouw. Na lange besprekin gen werkte de Hoge Raad voor Samenlevingsopbouw een ontwerp van dekreet uit, dat in '85 door minister Poma werd bekrachtigd. In juli 1985 werd het Riso opgericht, het Regionaal Instituut voor de Samenlevingsopbouw. Van het Riso-Oost-Vlaanderen is Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland (MOW) lid. MOW wil zich nu manifesteren als, uitbouwen tot een volwaardig «steunpunt». Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland wil een aantal pro- jekten zelf lanceren of begelei den. De bedoeling ligt voor, een prioriteitenplan voor de streek te ontwerpen in samen spraak met alle basisorganisa ties en initiatieven op gebied van samenlevingsopbouw. T.a.v. de gemeentelijke en re gionale overheden wil men een beleid van samenlevingsop bouw stimuleren. Tegelijk streeft men ernaar, een dyna misch platform te vormen voor samenlevingsopbouw in het Waasland. Door «Steunpunt» te worden geeft de vzw MOW wel een stuk autonomie prijs; het maakt nu deel uit van Riso- Oost-Vlaanderen en die instan tie fungeert ook als werkgever van het Maatschappelijk Op bouwwerk in het Waasland. Probleembetrokken Anno 1986 zijn behalve de vakbondsorganisaties ook en vooral een heleboel wijkkomi- tés (Tielrode, Melsele, Kallo enz.), dorpsraden (Sinaai, El versele), kulturele instanties (CSC, A. Verbruggenkring, Willemsfonds, KWB, enz.), vrouwenprojekten, een bejaar- denraad (Temse), de Bewe ging van Mensen met Laag In komen en Kinderen, etc. lid van Maatschappelijk Opbouw werk Waasland. Bij de stichting van het Wase Steunpunt, op 30 januari 11. in Sint-Niklaas, lichtte voorzitter Johan Temmerman van Riso- Oost-Vlaanderen een aantal basisprincipes toe van het op bouwwerk. In het opbouwwerk willen bevolkingsgroepen zélf werken aan oplossingen van problemen die zijzelf hebben ervaren. Volgens Temmerman is het wezenlijk dat een en ander op pluralistische basis gebeuren kan. Prioritaire aan dacht hoort uit te gaan naar de groep die men vandaag 'de kansarmen' noemt. Ongeacht levensbeschouwing of partijpo litieke instelling worden in de samenlevingsopbouw alle pro bleembetrokkenen uitgenodigd om mee te werken aan de op lossing van een aantal pro blemen. Johan Temmerman vindt het feit dat MOW de Wase afdeling van de Beweging van Mensen met Laag Inkomen en Kinde ren ondersteunt van grote bete kenis. «Onrecht wordt als het ware georganiseerd en is dus ook te beïnvloeden», aldus de Oostvlaamse Risovoorzitter. Samenwerking met overheid, instanties en sociale organisa ties moet tot stand komen vanuit een zelfstandige opstelling van de georganiseerde bevolkings groepen. Basisrechten voor de burger Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland neemt een nieuwe start. «Het bevorderen van par ticipatie is een demokratisch beginsel dat voor een degelijk funktionerer van de samenle ving wezenlijk is», zei Johan Temmerman bij die gelegen heid. Hij pleitte ervoor dat MOW ernstig zou worden ge nomen door anderen en ook zichzelf ernstig zou nemen. «Mensen kansen geven om be ter te participeren aan het maat schappelijk gebeuren, om als burger basisrechten te mogen realiseren dient in onze samen leving gestimuleerd», aidus nog Johan Temmerman. «Het Steunpunt Waasland verdient erkenning in deze streek», zo zei de voorzitter van Riso-Oost- Vlaanderen. W.V. Veertig jaar na de bom in Diksmuide... In Diksmuide werd 40 jaar geleden, in de nacht van 15 op 16 maart 1946, de eerste IJzertoren gedynamiteerd. De aanslag door zgn. onbekenden situeerde zich in de naoor logse repressie jaren, waarin de overheid en/bepaalde patriottische kringen de Vlaamse beweging met tak en wortel wilden uitroeien. Alle Vlaamsgezinden en Vlaams nationalisten poogde men het zwijgen op te leggen, ofwel door fysieke eliminatie, ofwel door intimidatie. Ieder zichtbaar teken van de Vlaamse heropstanding moest verwijderd worden: de taalwetten werden niet langer toegepast en de IJzertoren werd met de grond gelijk gemaakt. Gedenkplaat Ondanks dit alles is de Vlaamse beweging weer overeind gekrabbeld, maar zolang er geen amnestie wordt afgekon digd zullen de repressiewonden ongeheeld blijven. De 40ste verjaardag van de dynamitering van de eerste IJzerto ren wordt te Diksmuide herdacht op zaterdag 15 maart om 15 uur. Bij deze gelegenheid wordt op het puin een bronzen plaat aangebracht met een tekst van de Wase priester-dichter Anton Van Wilderode: «Op 16 maart 1946 werd deze toren vakkundig, efficiënt, naamloos en toch gekend, gedynamiteerd en neergehaald». Daarnaast worden toespraken gehouden door voorzitter Paul Daels van het IJzerbedevaartkomitee en hoofdredak- teur Dirk Vanhegen van «Ons Leven» (KVHV-Leuven). Vanuit Sint-Niklaas nemen de IJzerbedevaartwerkgroep, VOS en de Wase Jonge Leeuwen aan de herdenking deel. Er wordt op zaterdag 15 maart om 13.30 uur verzameld vóór het stadhuis van Sint-Niklaas. De verplaatsing naar Diksmuide gebeurt met privéwagens. Deelnemers worden verzocht vooraf kontakt op te nemen met VOS-voorzitter Jos De Cock, Klapperbeekstraat 153 te 2700 Sint-Niklaas (tel. 03/777.68.82). Louis De Lentdecker Nog over de dynamitering van de eerste IJzertoren organi seert het Davidsfonds op vrijdag 25 april om 20 uur een voordracht door Louis De Lentdecker. Hij kent als gerech telijk verslaggever de zaak als geen een en kan dus met gezag spreken over het thema «40 jaar na de bom in Diksmuide». Vorige woensdag kwamen in tal van grote steden de scholieren op straat om te protesteren tegen de plannen van de regering om o.m. de dienstplicht met enkele maanden te verlengen. Te Sint-Niklaas had men de aktie vroeger gepland, nl. vorige week vrijdag. Zo'n 1300 jongeren betoogden in het centrum. Zowel scholieren uit het Rijks- gekregen hebben van de direk- a's het Vrij Onderwijs verza- tie om aan de aktie deel te melden zich omstreeks 9.30 nemen. Toch bemerkten we uur woensdagmorgen aan het tussen het jonge volkje Ieerlin- station om via het kollege naar gen van de school. Studiepre- de markt te trekken. Naar het fekt Hunfred Schoeters van het schijnt zouden de leerlingen atheneum had de ouders in een van de broederschool verbod brief medegedeeld dat het scholierenkomitee van plan is gaan. om vrijdagmorgen te betogen maar dat een eventueel stakers- tc?erdl???st piket aan de poorten van de Be,angnjk motief, zo konden school niet zou toegelaten wor- we horen, om op straat te ko- den zodat iedereen vrij kon men is het plan van de regering doen volgens eigen inzichten. om dienstplicht met enkele Ons werd gemeld dat de ver- maanden te verlengen. Hoe- antwoordelijken van het scho- ,s °og met duidelijk maar lierenkomitee er zelf voor ge- scholieren komt de nog zorgd hebben dat de toegang tot ,e nemen maatregel over als de school vrij was. In dezelfde "n nuddel om ,e bezumigen. brief schreef de studieprefekt mZx) w" men ongeveer 5000 dat van de afwezigheid melding "iensen. voor een bepaalde zou worden gemaakt en dat de d""r mt de werkloosheidscij- lessen normaal zouden door- halen», stelt men. Verder stelt men dat de overdreven aankooppolitiek van defensie geleid heeft tot een scheve ver houding tussen uitrustings- en personeelskosten. Het scholie renkomitee zegt ook dat de jon ge mensen zullen moeten op draaien voor de beslissing van de regering om 1400 beroeps- vrijwilligers af te staan aan de rijkswacht. De beschikking over deze 1400 manschappen in het lager zou volstaan om het voorziene tekort aan dienst plichtigen voor 1987 ruim schoots te kompenseren. Onge noegen is er ook omdat men van plan is het aantal vrijstellin gen te verminderen. Dienstbetoon De VOS-afdeling van Sint-Niklaas deelt tot slot mee dat de volgende zitdag voor oudstrijders en andere rechthebben den plaatsvindt op zondag 9 maart van 11.30 tot 12 uur in café De Panda (voorheen «Stad Nantes»), Grote Markt 25. Wie beroep wenst te doen op het VOS-dienstbetoon maar zich niet kan verplaatsen, wordt verzocht kontakt op te nemen met VOS-voorzitter Jos De Cock, Klapperbeek straat 153 te 2700 Sint-Niklaas (tel. 03/777.68.82). kunnen staan» was een veel Niklase scholieren kalm door gehoorde aanklacht. de straten van het centrum Hoedanook, het hoeft tot slot trokken, gezegd te worden dpt de Sint- (Polo) Sint-Niklaas. Ruim 1.300 scholieren trokken vrijdag door de straten van Sint-Niklaas om uiting te geven aan hun bezorgdheid, (polo) Wachttijd Ander luik van het jongeren- protest is de intentie van de regering om de wachttijd voor werkloosheidsuitkering van 6 op 12 maanden te brengen. «Zo zullen we nog meer en nog langer ten koste blijven van onze ouders waarvan velen het in deze krisistijd al niet gemak- c. kelijk hebben en wordt het ^'"'-"'klaas. Hoewel bitter koud waren toch heel wat voor ons nog moeilijker om scholieren in het stadhuiscentrum komen betogen. financieel op eigen benen te (polo)

De Voorpost | 1986 | | pagina 9