Slnt-Amelbergainstituut Temse op bezoek bij staatssekretaris Wiet Smet Kruibeekse kultuurraad neemt forse hernieuwde start Kruibeekse majoretten laten vijftien jaar hun stokjes vliegen Het voortbestaan van de Boelwerf Gipsafval in de Schelde: Nelly Maes versus Miet Smet S.O.S.-Temse-Velle neemt te veel hooi op zijn vork Suksesrilke kwisavond in A. Piersinstituut te Beveren Zevende «ambachtelijk weekend» in't Waasland op 23-24 augustus 10 14.3.1986 De Voorpost Vrijdag 7 maart bezocht de derde moderne van het Instituut Sint-Amelberga uit Temse het kabinet van de staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie Miet Smet. Dit bezoek kaderde in een bezinningstweedaagse bij Poverello, een buurtwerk in de Brusselse MaroUenwljk, dat de kansarmen een helpende hand wil reiken. De bedoeling van deze bezinningsdagen was de leerlingen te konfronteren met de problematiek van de armoede in onze eigen omgeving en hen aldus hiervoor te sensibiliseren. Daar deze materie één van de prioriteiten behelst van de staatssekretaris Miet Smet, lag een bezoek aan het kabinet voor de hand. In haar verwelkoming bedank te de staatssekretaris de direk- tie, leerkrachten en leerlingen voor het bloemstuk dat haar was aangeboden. Ze stelde het bijzonder op prijs dat deze problematiek ook de jongeren nauw aan het hart ligt en deed ook een oproep om zich hier voor nog meer te interesseren. Vervolgens lichtte ze haar be voegdheden toe: leefmilieu, waarbij de Europese aanpak van de problematiek van bij zonder belang is, en maat schappelijke emancipatie, waar de klemtoon ligt op het waarborgen van gelijke kansen voor de vrouw en de armoede bestrijding. Verder hecht zij bijzonder belang aan het vol gen van de Wase dossiers zoals de Boelwerf, zodat ze de posi tie van het Waasland goed kan vertolken op nationaal vlak. Daarop werd de armoedepro blematiek van nabij bekeken door kabinetschef Michel Van Holder. Hij stelde dat niet al leen de financiële armoede on derwerp uitmaakt van de be zorgdheid van de staatssekre taris. Ook een aantal facetten als een zeer lage opleiding en te weinig sociale kontakten veroorzaken problemen voor een groep kansarmen die in onze maatschappij om bijzon dere aandacht vragen. Van daar dat de taak van de staats sekretaris zich toespitst, naast het nemen van een aantal maatregelen terzake, op de koördinatie tussen de verschil lende betrokken ministeries die dit breed terrein be strijken. De kabinetschef gaf ook een overzicht van de voornaamste tussenkomsten van staatsse kretaris Smet terzake, zoals rond het bestaansminimum, de tewerkstelling, het verbrui kerskrediet en het alimentatie- geld. De leerlingen en leer krachten kregen vervolgens een antwoord op hun vragen rond armoede, vluchtelingen, migranten, OCMW-werking, enz. Tot slot stelde Luc De Rijck, kabinetsverantwoordelijke voor het Waasland, kort de samenstelling en werking van een kabinet voor, waarna een gezamelijk middagmaal het bezoek en de geslaagde bezin ningsdagen afsloot. De Kruibeekse kultuurraad is eindelijk uit het slop. Op de jongste vergadering werd een nieuw bestuur gekozen met Herman De Graef als voorzitter, mevr. Huyghe-Hendriks als ondervoorzitster en mevr. De Sloovere-Mees als sekre- taresse. Dc nieuwe voorzitter dankte ieder voor het gestelde ver trouwen, ook in die tijden dat het moeilijk gaat met de kul tuurraad. Zijn voorzitterschap is echter voorwaardelijk. Er moet vooreerst administratie ve steun zijn vanuit de ge meente. De kultuurraad zou verder voornamelijk aan zijn basisopdracht werken: een overlegorgaan zijn tussen de verschillende kulturele vereni gingen. En dat ligt in de ver antwoordelijkheid van iedere vereniging. Voorst zal de kul tuurraad advies geven aan het gemeentebestuur telkens erom gevraagd wordt of uit eigen initiatief. De voorzitter beloofde ook dat de algemene vergadering vol gens de statuten zeker drie maal per jaar zal vergaderen en dat post voortaan naar het gemeentehuis moet gestuurd worden. Werkgroepen En de raad had reeds een in teressante agenda af te wer ken. Zo werd er van gedachte gewisseld over de eventuele erkenning van het geboorte huis van Mercator in de Kloos terstraat. In eerste fase zal er vooral gestreefd worden om het gebouw te sparen van ver nieling. Wat er dan in de toe komst mee kan gebeuren zal nader onderzocht worden door een werkgroep van mevr. Peirsman en dhr. De Meyer. Het kamavalmonument van de orde van Mercator zal in de muur van de Lodderdam, het 'strontdammeke', worden ge plaatst. Maar er is nog meer mogelijk op de Kattenberg. Zo werd er o.a. gesuggereerd om de boottrekker uit de vorig jaar georganiseerde tentoon stelling 'Kunst in het dorp' aan te schaffen. Of moet men op de Kattenberg niet met poesjes gaan spelen? Kortom: vragen en suggesties genoeg die ver der onderzocht zullen worden door een werkgroep met Geor ges Brijs, Alfons Van Hoyweg- hen, Simonne Van Aelst en Marcel De Meyer. Ook M6- dard Caluwé van de heemkun dige kring zal worden gekon- takteerd. Wissekerke De kultuurraad verklaarde zich ermee akkoord dat een belangrijk kultureel patrimo nium als het kasteel van Wisse kerke door de gemeente zou bewaard moeten blijven wan neer dit financieel haalbaar is. De raad wenst, bij eventuele aankoop, ook duidelijk ge hoord wanneer er over de be stemming wordt geklapt. Vooraf had kultuurraadvoor- zitter De Graef reeds een uit voerig pleidooi voor het Bazel- se kasteel gehouden. Als je de ruimten en kosten afweegt is het kasteel volgens De Graef nog niet zo'n ongunstige koop. Zeker niet in vergelijking met de alternatieven van nieuw bouw en de OCMW-hoeve die in slechte toestand is en niét geklasseerd. De steunpilaren van het kas teel zijn in een goede staat, het dak is hersteld en de kostprijs zou beneden de tien miljoen liggen. Bovendien zijn er heel wat mogelijkheden. Er is plaats voor een bibliotheek, al dan niet een filiaal, een por tierswoning, een grote polyva lente zaal, een prettig trouw- zaaltje en een vrij grote verga derzaal waar zelfs gemeentera den, kunnen plaatsvinden. De kelders zouden in privébeheer kunnen worden uitgegeven. Kram Brussel-Temse. Leerlingen van de derde moderne van het Sint-Amelberga-instituut van Temse brachten een bezoek aan staatssekretaris Miet Smet. Een bezoek dat kaderde w een bezinningstweedaagse rond armoede. De staatssekretaris kreeg een ruiker bloemen aangeboden. De majoretten van de fanfare Sint-Cecilia bestaan vijftien jaar. Reden tot jubelen dus en dat werd ook gedaan met een sierlik showoptreden van de 22 majoretten. Een talrijk publiek genoot ervan in de feestzaal van het Sint- Jorisinstituut in de Langestraat, voor de gelegenheid opgesmukt met een tentoonstellingsstandje rond 15 jaar niajorettenkorps met de drie uniformen en een aantal archieffoto's en diploma's. Voorzitter van de fanfare, Lu- cien De Smedt, schetste vooraf 15 jaar majorettengeschie- denis. De majoretten gingen voor het eerst op stap in mei 1971. Sinds 1968 voerde de fanfare Sint- Cecilia immers een strijd om verjonging en vernieuwing. En een groep jongeren, hoofdza kelijk tamboers, vormden het eerste korps. Twirlen Later, in 1974, zou het m oret- tenkorps een apart bestuur krijgen los van de fanfare. En dat betekende de definitieve doorbraak. Het aksent kwam ook meer en meer op het twir len te liggen: het akrobatisch goochelen met de majoretten- stok. Op 2 november 1979 werd er een twirldag te Krui- beke georganiseerd en in april 1981 namen Egli Van de Vel de, Anja Van Bellegem, Heidi Pepermans, Chantal Van Bo- gaert en Hilde Beimaert deel aan een 4-daagse kursus te Lier. Egli Van de Velde volgde daarna nog stage aan het Bel gian Twirling Institute en in Amerika. Sinds 1979 doen de Kruibeekse meisjes ook mee aan wedstrij den. In Ledeberg haalde men slechts een vierde plaats, maar amper 3 jaar later werd het Kruibeeksé majorettenkorps Oostvlaams kampioen in de middelbare reeks. Een titel die ze ook inl984 op hun aktief mochten schrijven. Op 28 april 1985 werd men nationaal kam pioen te Mortsel in de reeks Life Muziek. «Het majorettenkorps bete kent een ideale voorbereiding voor de latere stap naar de fanfare. Het 15-jarig bestaan van de Kruibeekse majoretten betekent dus ook een huldebe toon vanwege de fanfare Sint- Cecilia», aldus nog voorzitter De Smedt. «De inspanning en volharding liggen aan de basis van een bloeiende beweging en onze dank gaat dan ook in het bijzonder naar hoofdmajoret Egli Van de Velde die door haar degelijke opleiding en in zet een korps wist te kreëren met nationale allures», aldus nog De Smedt. Burgemeester Denert sloot zich bij deze dankwoorden aan en aprecieerde het dat er in deze tijd toch nog mensen zijn die zich kreadef willen in zetten. Kram Ik neem de pen ter hand Uw artikel: «Gemeenteraad Temse vraagt regering om steun» - Burgemeester Van Riet: «Maatregelen i.v.m. Boelwerf als een pakket nemen» getuigt van een bijzondere vreemde manier van verslaggeving. U haalt enkel het antwoord aan van de burge meester en geeft hem de gelegenheid al zijn argumenten uiteen te zetten zonder dat u zelfs met een woord gewaagt van de aanleiding tot dit antwoord. Ik had inderdaad een interpellatie op de agenda geplaatst over de Boelwerf, over de situatie en de toekomst van de Boelwerf. Hierin argumenteerde ik dat het voortbestaan van Boelwerf samenhangt met het voortbestaan van Temse als een welvarende gemeente. Dat de huidige malaise van de scheepswerf te wijten is aan de hoge lonen is een fabel. Uit een kostenberekening van een schip blijkt dat de loonlast slechts 30% uitmaakt van de totale kostprijs. Ik sprak de overtuiging uit dat de echte oorzaak van de krisis in de scheepsbouw dan ook dient te worden gezocht in het volledig gebrek aan een uitgebouwd beleid terzake in ons land. Al te lang heeft men er zich toe beperkt, geld toe te schuiven zonder dat men eigenlijk precies wist waar men daarmee naartoe wilde. Het gevolg ervan was dat de scheepsbouwers reders werden en nog erger ten slotte uitsluitend financiers. Het gevolg van deze situatie is dat wij veel duurder dan in Zuid-Oost-Azië dezelfde schepen bouwen die daar ook worden gebouwd. Integendeel hadden wij er alles moeten op richten om tot een diversifikatie te komen, tot hoog gespecialiseerde schepen die elders niet kunnen gebouwd worden. Om een en ander ook in Europees verband te stroomlijnen en de scheepsbouw in ons land en in Europa nog een kans te geven op de internationale markt is het dan ook dringend nodig dat alle betrokkenen hierover de hoofden bij elkaar steken. Voor wat Temse betreft gaat het immers niet enkel om de Boelwerf. Niet alleen de 3.000 werknemers bij Boel zijn getroffen maar ook nog zo'n 3.000 andere werkplaatsen van allerlei toeleveringsbedrijven waarvan vele uit de streek. Om dan nog niet te spreken van de gevolgen voor de middenstand en, afgeleid, voor de inkomsten van de gemeente. Kortom, de krisis kondigt zich aan in Temse. Het is dan ook van het allerhoogste belang dat de gemeente het initiatief neemt om de betrokkenen (werkgevers, vakbonden, overheid) samen aan de tafel te brengen. Ik wees er verder ook op dat de gemeente zich meer als ambassadeur van de Belgische scheepsbouw zou moeten opstel len en hoe sympathiek ook, er zich niet enkel toe beperken Temse te propageren als kamavalstad maar vooral als hoofd plaats van de Belgische scheepsbouw. Burgemeester Van Riet deed hierop inderdaad het voorstel van een brief te sturen naar de overheid. In de daarop volgende diskussie - waarover u evenmin gewag maakt in uw artikel - werd die brief geamendeerd. Het was tenslotte een eensgezinde gemeenteraad die de eindversie van de brief, die u dan wel korrekt weergeeft, tenslotte onderte kende. Fonny Boesmans, TEMSE. Uit het pas verschenen lijvig jaarverslag 1985 van S.O.S. (Sportief Ontspannen Spelen) Temse-Velle blijken eerder negatieve dan positieve elementen naar voor te komen. Eerst is er een opvallende bestuursmoeheid waar te nemen, gevolgd door het bereiken van een verzadigings punt. Ook het uitblijven van de sporthalimpulsen spelen daar volgens de sportieve vereniging een grote rol in. Moeheid Of 1985 geslaagd is antwoordt S.O.S.-Velle «onverdeeld positief». Binnen het gegeven sportinfrastruktureel referentiekader werd volgens de v.z.w. een verzadigingspunt bereikt op diverse terreinen. Slechts vorderingen in de sporthalsitua tie kunnen nieuwe impulsen geven evenals de ontplooiing van het b.t.k.-projekt en het inpompen van nieuw degelijk bestuursbloed. Het inplanten van een Vellese sporthal is slechts een rechtmatige belastingskompensatie voor de Vellenaars, aldus sekretaris René De Cock. In 1985 konstateerde men een duidelijk te groot absente isme en «onverschilligheid» bij de bestuursvergaderingen en vooral tijdens bepaalde aktiviteiten. Van bestuursmoe heid gesproken. Dat de aktiviteiten niet zo schitterend waren bevestigen volgende feiten. Zo ging in 1985 het tennis de mist in. Het rekreatief zaal voetbad heren (jeugd) verflauwde. De stra- tenloop kende een minimale opkomst. De dames van zaalvoetbal hebben het moeilijker gehad om hun faam van het jaar tevoren (1984) te( bevestigen. Ook op kultureel vlak heeft men met «De Mirakelmakers» geen hoge toppen gescheerd (te weinig aantal toeschouwers). Verder zit volgens S.O.S.-Velle de sporthalontwikkeling momen teel op een dood spoor. Lichtpunten in het jaar 1985 waren aan de bescheiden kant. Klapper van het jaar was ongetwijfeld de vierdaagse van S.O.S.-Velle in augustus, met volksspelen, een kin- derspelenmarkt en dergelijke meer. Van de eenmalige externe aktiviteiten was alleen de «wandelmee-dag» te onthouden. De langlauf-uitstap kon niet doorgaan. Feit is tenslotte dat deze groepering in het verleden te veel sportieve aktiviteiten op zijn hooivork heeft genomen, met de gevolgen vandien Voor dit jaar gaat S.O.S.-Velle nauw samenwerken met de Bond van de Grote en Jonge Gezinnen van Temse. Of deze samenwerking de positieve kentering zal brengen bleef zeer de vraag. Daarbij gaat S.O.S.-Velle dit jaar de Bloso-aktie «Sport is tof» gestalte trachten te geven. Het grote publiek wordt ook nog verwacht op zondag 23 maart om 14 uur in de parochiezaal van de wijk Veile, waar een sportkwis zal plaatsvinden. Na een (naar haar oordeel) weinig bevredigend antwoord van de gemeenschapsminister van volksgezondheid en leefmilieu, de heer Lenssens, In de Vlaamse raad interpel leerde volksvertegenwoordiger Nelly Maes (VU) staatsse kretaris Miet Smet over het lozen van gipsafval in onze Schelde. Bekend is dat er géén sektoriële lozingsnormen voor het gipsafval bestaan en dat bijgevolg BASF geen vergunning kreeg vanwege de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij. Nelly Maes is van mening dat er dringend moet uitgemaakt worden in hoeverre het storten van gipsafval schadelijk is. De gemeenschapsminister ant woordde haar dat er zich geen ekologisch of gezondheidspro bleem stelt op korte of middel lange termijn. Zij gaf wel toe dat geen biologisch onderzoek gebeurde. Volksvertegen woordiger Nelly Maes kan niet akkoord gaan met de stelling dat de normen dienen aange past te worden aan de wensen van het betrokken bedrijf B.A.S.F. Op 5 februari 1986 heeft de heer Lenssens, naar eigen zeg gen, een konkreet voorstel hiertoe aan staatssekretaris Miet Smet overgemaakt. Me vrouw Maes vroeg naar de in houd van dit voorstel en infor meerde naar welke maatrege len er overwogen worden om het schadelijk karakter van het gipsafval te onderzoeken. In dien deze bekend zijn zou zij graag op de hoogte gebracht worden van de resultaten er van op chemisch en biologisch vlak. Wanneer zo'n onderzoek niét verricht werd, vraagt zij de staatssekretaris of het niet belangrij is dit onderzoek in te richten. Nelly Macs vroeg mevrouw Smet ook of er naast gipsafval nog afvalstoffen bestaan waar voor geen sektoriële normen bestaan, wanneer de onwettige lozingen zullen ophouden en of de staatssekretaris blijft bij haar mening dat het probleem kan opgelost worden door aan het bedrijf een grotere soepel heid toe te staan. Miet Smet gaf een duidelijk antwoord. Maar vóór zij hier toe overging schetste zij het wettelijk systeem van lozings- voorwaarden en lozingsver gunningen. Er bestaat een al gemeen reglement waarin de algemene lozingsvoorwaarden vastgesteld zijn waaraan alle lozingen van afvalwater moe ten voldoen. De sektoriële voorwaarden vullen de alge mene aan of wijken in strenge re of minder strenge zin af. Het vaststellen van deze lo zingsvoorwaarden behoort tot de nationale bevoegdheid. Tot slot zijn er de bijzondere voor waarden die voor elk indivi dueel geval vastgesteld wor den; deze vaststellingen beho ren samen met het verlenen van de vergunningen tot de bevoegdheid van de gewesten. Mevrouw Smet gaf toe dat men zich bij het verlenen van vergunningen vaak beperkt heeft tot de algemene en sek toriële normen zonder een beveiliging tegen grote vervui ling te waarborgen. Daarnaast heeft men zich al te lang enkel bekommerd om de lozing van het afvalwater op zich, zonder zich af te vragen wat er gebeurt met het rivier water van een waterloop langs de oevers waarvan honderden bedrijven gevestigd zijn. De opgelegde lozingsvoorwaarden worden wel nageleefd door elk individueel bedrijf maar de ge- kumuleerde lozingen leiden soms tot ekologisch onaan vaardbare situaties. De staats sekretaris stelt dat de wetge ving inzake lozingsvoorwaar den vrij volledig is maar dat een aanvullend beleid vanuit de natuur zelf een noodzaak is. Men mag de kwaliteit van het water van de waterloop zelf zeker niet uit het oog verlie zen. Het is haar bedoeling een geïntegreerd beleid uit te bou wen op basis van de kwaliteit- sobjektieven en de lozings voorwaarden. Het afleveren van een lozingsvergunning aan B.A.S.F. evenals het vaststel len van bijzondere lozings voorwaarden ligt in de be voegdheid van de Vlaamse ge meenschap. Hetzelfde geldt voor het toezicht op de lozin gen terwijl de toepassing van de strafrechterlijke bepalingen tot de gerechterlij ke instanties behoort. Uit een tweede onderzoek aangaande de aanwezigheid van radio-aktieve spoorele- menten bleek dat de bespro ken lozing in de Schelde ver waarloosbaar is ten overstaan van de andere cadmiumlozin gen verder stroomopwaarts. Tot slot beloofde mevrouw Smet dat er in de toekomst meer belang zal gehecht wor den aan de kwaliteit van het oppervlaktewater. Broederlijk Delen Liefst 66 ploegen van maximum 4 personen namen op 7 maart U. deel aan de grote kwis van het Anna Piersinsti tuut in Beveren, ingericht ten voordele van het dekanaal projekt Sadwa, een vereniging voor de vorming en ver dediging van huispersoneel in Zukl-Afrika. Dit initiatief is een voorbeeld van samen solidair bezig zijn ten voordele van minderbedeelden. Zowel ouders, kinderen, leerkrach ten, leerlingen als oud-leerlingen kwamen hun medewer king verlenen. De avond zelf begon met een steld en regelmatig verschenen bezinningsmoment over de de punten op een daarvoor toestand in de derde wereld, speciaal gemaakt lichtscherm. De leerlingen van de vijfde Jokers werden ingezet voor handel hadden deze materie dubbele punten; kortom er voorbereid en uitgewerkt, heerste een fantastische sfeer, Daarna startte de kwis. Aller- vooral omdat het een spel was lei onderwerpen kwamen aan dat de goede zaak diende, bod: aktualiteit, sport, be- Uiteindelijk werden 15 win- roemde figuren, derde wereld nende ploegen overgehouden enz... De vraagstelling gebeur- die een mooie prijs in de wacht de mondeling, zeer vaak geïl- sleepten. De klassen van het lustreerd met dia's en/of mu- Anna Piersinstituut hadden ziekfragmenten. Twee bedre- deze prijzen bijeen gespaard, ven kwisleiders wisten op die Dank zij het inschrijvingsgeld manier de deelnemers te en de vrijwillige inzet van ie- boeien. Vlijtig werd er ge- dereen, werd het opzet een werkt door de vele ploegen, daverend sukses. Ook een tijdsklok werd inge- Het «ambachtelijk en gastronomisch weekend» is een jaarlijkse traditie geworden voor het Land van Waas. Deze bijzonder volkse manifestatie is dit jaar aan haar zevende uitgave toe. Dit ambachtelijk en gastronomische feest, dat onmisken baar een ruime weerklank kent, zal plaatsvinden op zaterdag 23 en zondag 24 augustus. Duizenden toeristen zullen het Land van Waas bezoeken en zullen weer de gelegenheid krijgen een kijkje te nemen in de ateliers, waar op een «oude» en ambachtelijke manier zal gedemonstreerd worden. Vorig jaar mocht de gewestelijke VW-Land van Waas, organisator van deze toeristische «topdagen», rekenen op de belangloze medewerking van ruim zeventig ambachts lui uit Sint-Niklaas, Beveren, Temse, Sint-Gillis, Stekene en Waasmunster. Maar misschien zijn er in het Land van Waas en vooral dan in de gemeenten Kruibeke, Lokeren, Moerbeke, Wachtebeke en Zwijndrecht ook nog beroepen die op nieuw in de kijker kunnen geplaatst worden. De gewestelijke VW richt een oproep tot alle bewoners van het Land van Waas, specifiek de inwoners van hogergenoemde gemeenten, die nog een oud streek- of volksambacht beoefenen of die er het alaam nog van bezitten en het voor deze gelegenheid van onder het stof willen halen. Misschien is het voor sommigen nog hun dagelijkse broodwinning, voor anderen een heimwee naar vervlogen tijden, maar het belangrijkste is dat zij die wensen deel te nemen aan de manifestatie, door hun handigheid en vakmanschap te tonen aan het publiek zullen bijdragen tot het welslagen van het «ambachtelijk weekend». Bent u bereid, uw medewerking te verlenen of wenst u nadere inlichtingen? Gelieve dan zo spoedig mogelijk telefonisch of schriftelijk kontakt te nemen met: geweste lijke VW-Land van Waas, t.a.v. Rita Verbraeken, Onze- Lieve-Vrouwstraat 17, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03-777.84.00 toestel 4863.

De Voorpost | 1986 | | pagina 10