De «nieuwe parochie» van Beveren viert vijftigjarig bestaan «Theater van Tone» in het Waasland Interieurbeurs Sint-Niklaas Weldra viering van honderd jaar Broederschool in Beveren De Voorpost - 14.3.1986 - 11 Op 22 maart 1936 werd in Beveren een nieuwe kerk ingezegend door mgr. Coppieters. Ze werd toegewijd aan O.L.Vrouw van Bijstand en moest dienen om de te grote en te zeer bevolkte Sint-Martinusparochie te ontlasten. Aldus ontstond in de nabijheid van Vijfstraten, richting Vrasene, een «nieuwe parochie», die vandaag de dag, vijftig jaar later, door de Beverse bevolking nog steeds de nieuwe parochie genoemd wordt. De parochie van de puitenslagers, van het Congoken, de parochie van pastoor Steenssens en pastoor Wijns, die vorige week samen met het feestkomité ontvangen werd door het gemeentebestuur in de Verlatzaal van Cortewalle. Het is een boeiende akademi- begon zich te organiseren en sche zitting geworden met fleu- de ziekenbond ontstond. De rige puitenslagerskielen, lange kontakten van de priesters met maar pittige feestreders, een de parochianen bestonden jeugdige muzikale omlijsting, vooral uit het jaarlijkse bezoek kortom: een viering die dyna- voor Sint-Pieterspenning, misme uitstraalde. Een terug- Doorgaans ging alles te voet, blik op de eerste vijftig jaar van de Markt naar de Puiput, van deze geloofsgemeenschap Sint-Maarten, de Vliegenstal, wijst duidelijk aan dat de 't Leurshoek enz. Priesters «nieuwe parochie» wind in de kregen eerst in de jaren twintig zeilen heeft. toelating van de bisschop om Pastoor Wijns, sinds 17.3.1968 te fietsen. Voordien was dit aan het hoofd van het geeste- ongepast. Men zei dat er een lijk en parochiaal leven, schet- aflaat van driehonderd dagen ste op de hem eigen pittig- te verdienen was bij het zien realistische wijze de voorge- van een blote pastoorsknie... schiedenis, het ontstaan en de verdere uitbouw van de paro- Stichting van de parochie chie. Zo komen we in 1934. De Het verhaal begint in 1932 jonge deken Sturm had op- toen Leopold Sturm coadjutor dracht gekregen van het bis- Beveren. Vijftig jaar nieuwe parochie». Pastoor Wijns, werd van deken Villays van dom, zijn parochie te splitsen, sinds 1968 zieleherder van 't Congoken en omstreken (Iv) Beveren die 90 jaar oud werd Zodoende had Sturm zijn oog en in 1934 door Sturm werd laten vallen op een weide naast opgevolgd als derde deken van de H. Hartschool. Een kerk Vrouw meer dan genoeg zou van plannen goedkeuren, sub- Beveren. Er was toen slechts docht bij twee scholen, H. nodig hebben. Die fameuze sidies afwachten enz. te vol- één parochie met 13.000 zie- Hart voor de meisjes en Thijs- pastoor was Romain Steens- gen, liet hij een noodkerk bou- kenshoek voor de jongens: een sens van Sint-Niklaas, tevoren wen, die later als zaal zou ideaal. Het bisdom zag echter leraar aan het Kollege van kunnen gebruikt worden, liever een stichting rond Vijf- Dendermonde, nadien de ge- De bouw van de kerk nam een straten, Bijl, Klapperstraat, vierde onderpastoor te Temse, aanvang op 23.4.1935. De wer- Grote Baan, omdat daar méér 52 jaar oud, een roeper, een Teen werden toegewezen aan P. mensen woonden. De eerste snuiver met een grote bolle- Bouwmans en Zoon uit Haas- zich toen pas flink te ohtwikke- grond zou ook duurder uit- kenszakdoek, met zijn Stefken donk voor de prijs van 213.320 len. Vóór de eerste wereld- vallen. (meid) en zijn hondje, dat - fr. In tien maanden zou het oorlog was er wel een geiten- aldus de pastoor - veel slim- werk voltooid zijn. De boeren kweeksyndikaat en een konij- De familie de Schoutheete de mer was dan Veel van zijn hadden met paard en kar goe- nenbond - denk maar aan «de Tervarent, eigenaar van het parochianen. de sterke «syndikaatsteen» ge- Beverse Blauwe» - en die bon- Hof ter Saksen, was bereid een haald in Tielrode. Een staaltje den hadden zelfs een proost, stuk grond af te staan aan de De kerkfabriek bestond toen van parochiegeest. Onderpastoor Sturm moest Bellestraat, het zogenaamde uit notaris Van Raemdonck, Ondertussen was pastoor toen zelf zorgen voor «den terrein Congoken. De paro- Leon Smet, Emiel Van Nes- Steenssens zodanig gaan «za- bok» (ipse dixit) en ik herinner chie werd officieel opgericht pen, Karei Bosman en Petrus gen» bij burgemeester Gerard me nog de foto's waarop de op 5.1.1935 onder de naam Heyrman. De pastoor kwam Lesseliers om een pastorie te deken afgebeeld staat met een «O.L.Vrouw van Bijstand», zo aan begin maart en nam zijn krijgen, dat het gemeentebe- bok! Voor de mensen was er genoemd door Sturm die later intrek op de Beverse Markt in stuur hem uiteindelijk zei: zoiets als de onderlinge bij- aan Wijns vertelde dat hij deze het huis nr. 36. Hij wilde vlug «Hier is 125.000 fr. en trekt er stand en de boeren- en boerin- naam gekozen had omdat hij een kerk hebben en een pasto- uw plan mee». Bij gelegenheid nengildcn staken ook her en er zeker van was dat de nieuwe rie. Omdat Steenssens geen van de inwijding van de kerk in der de kop op. Het werkvolk pastoor de bijstand van O.L.- geduld had om de lange weg maart 1936 ging er een grote praalstoet uit met veel groepen en versierde wagens. Eind au gustus van dat jaar kwam de eerste onderpastoor: Cyriel Smet. De ijverige' pastoor bouwde maar steeds verder en met de hulp van de vzw Paro chiale Werken O.L.Vrouw van Bijstand kwam er de café Ka tholieke Kring en later de zaal, die in 1939 voor het eerst ge bruikt werd door de Franse soldaten. E.H. Jules De Gey- ter volgde in 4at jaar onder pastoor Smet op. Pastoor Steenssens verdient al le lof om zijn durf en doorzet tingsvermogen. Hij dreigde soms met hel en alle duivels als men niet genoeg «gaf» naar zijn zin, maar je moet het maar doen: een kerk, een pastorie en een zaal in amper vier jaar tijd! In 1952 ging de man heen zonder schulden achter te la- len, verdeeld over 1902 ha, 'oppervlakte en met een kon- centratie in de richting van Melsele. Er waren drie onder pastoors. Het verenigingsleven begon Beveren. Vijftig jaar nieuwe parochie». Een impressie van de akademische zitting op Cortewalle (Iv) ten. Ondertussen waren H. Hartbonden ontstaan, de kon- gregatie, de derdë orde van Sint-Franciscus, de Kruistocht, de broederschappen en een fa meus guldenboek met de jaar lijkse giften voor de kerk. Een bloeiende gemeenschap Toen kwamen de moeilijke oorlogsjaren. Onderpastoors kwamen en gingen. Gerard Pattijn (1940), Robert Tevenie (1944), René Firlafijn (1948). In die tijd werd de zaal intens gebruikt voor toneel- en kaba- retavonden. Pastoor Steens sens nam ontslag in 1952 en werd opgevolgd door e.h. La- bijn. Rond die tijd begonnen de jeugdbewegingen overal te bloeien. In januari 1955 kwam Marcel Van Petegem als on derpastoor binnen. Met hem werd de jongenschiro Sint-Jo- ris gesticht, in de katakomben van de parochiezaal. Het jaar nadien werd gestart met de bouw van hun huidig heem. Bisschop mgr. Calewaert kwam het op 25.7.58 inzege nen. Ook de bibliotheek is in die tijd gestart. Ook de meis- jeschiro geraakte op dreef. In 1955 werd een KWB-afdeling afgesplitst van de Sint-Marti nusparochie. Later, in 1960, kwam Alfons Heirbaut als onderpastoor. Die bouwde de houten bunga lows voor de meisjeschiro. Bouwen is een groot woord. Hij liet ze eigenlijk met gordij nen en kasten en de hele in boedel overbrengen van «Sint- Anneken plage». Naast de pas torie werden ze neergezet op vooraf gegoten funderingen. Geen ruit was kapot, geen kast verschoven. In 1961 ging ook de KAV op eigen benen staan en na Heir baut kwamen onderpastoors Straetman en Leo Aeyels. Pastoor Wijns, jarenlang on derpastoor op de oude paro chie (Sint-Martinus) volgde e.h. Labijn op. Sinds 17.3.68 deelt hij het wel en wee van deze parochie. Jeugdbewegin gen bloeien er nog. Het koor in de kerk is uitgebreid, even als de sakristie en de berg plaats. In 1976 werd een week- kapel ingericht en de kerk werd inwendig verfraaid, voor al hoogkoor en hoogzaal. Ra men werden vernieuwd en er zijn plannen om grotere her stellingswerken te laten uitvoe ren aan het dak. Daniel Van de Velde is sinds 1973 de me dewerker van pastoor Wijns. Hij is eveneens een «bouwer». Met hulp van vele vrijwilligers kwam er een nieuw scoutslo kaal, een meisjeschiroheem en werden modemiseringswerken gedaan aan de parochiezaal. De bouw van een nieuwe inter- parochiale bibliotheek wordt binnenkort verwacht. Een li turgische groep is opgestart en het gemengd vrouwen- en kin derkoor luistert de diensten op. Ook Ziekenzorg, KWB en gepensioneerden werken met veel inzet. Een feest-parochie Niet allen het «geestelijke» le- Beveren. Vijftig jaar nieuwe parochie». De kerk van OLVrouw van Bijstand, als spil van het parochiale leven wvdv ven bloeit op de O.L.Vrouw- parochie. Zij staat pok bekend om haar stoeten, haar meiker- mis en Puitenslagersfeesten, haar pikkingen en schietingen, haar wielerkoersen en varken aan 't spit. Kollega Gery Van Gasse is mee de animator van het feestkomité. Want feesten is de regel op de «nieuwe parochie». Een be langrijke figuur in al dat feest- geweld is Sefken de Puitensla ger, geboren als rjïus in 1954. Dat jaar ging een grote folklo ristische stoet uit rond de paro chie. De figuur van Sefken werd als symbool gekozen om dat het puitenslagen een gele- genheidsberoep was voor vele poldermensen in die tijd. Zij sloegen de puiten om ze in de stad (Antwerpen) te gaan ver kopen, waar de rijken puiten- billekens wisten te apprecië ren. Verdienstelijke figuren uit die tijd waren Leon Smet, Georges Cools, koster A. D'Hooghe, Jan Staes, Henri Van Royen, Jef Van Osselaer, Wilmer Pauwels en echtgeno te, Octaaf Van Remoortere, Achiel Hulstaert en e.h. Labijn. Gouden feestjaren beleefde men tussen 1961 en 66 met e.h. Heirbaut aan het kommando. Er waren de Lambikfeesten, vogelshows en de foorkramen. André Heirman en Gerard De Coninck hebben eveneens veel verdiensten en in 1972 werd de meikermis in ere hersteld. De kramers verhuisden van het slijkerige Congoken naar de terreinen van barones de Crayencour in de Pastoor Steenssenstraat, genoemd naar de eerste pastoor van de paro chie. Penningmeester Jozef Vercruyssen nam de kas van het feestkomité over met een batig soldo van 30.000 F. Jaar na jaar werden de gelden be steed voor diverse feestelijkhe den. Sefken de Puitenslager werd opnieuw verwelkomd in zijn parochie in 1979. Er was opnieuw een prachtige stoet met deelname van 22 groepen. De «puitenslagersfeesten» zijn reeds aan hun achtste uitgave toe. Ook de gemeente droeg een «steentje» bij. Dit jaar zal het zeker nodig zijn want de feestelijkheden rond 50 jaar O.L. Vrouwparochie moeten iets uitzonderlijks worden. Er is reeds een herdenkingste gel gemaakt die aangekocht kan worden bij de leden van het feestkomité tegen de prijs van 100 fr (tegel alleen) of 250 fr kader). De aankoop geeft recht op een gratis tom bolabiljet voor een reis naar Benidorm en twee dagreizen naar Parijs en andere prijzen. Er zal dit jaar opnieuw een folkloristische stoet uitgaan met minstens dertig groepen. Sefken de Puïtenslager zal ze ker van de partij zijn. Ook zijn nieuwe meter, mevrouw Col man-Van Goethem, die in Cortewalle plechtig de zware last van het meterschap op zich In mei wordt het dus weer groot feest op de «nieuwe pa rochie», die na vijftig jaar nog niets van haar bruisend entoe- siasme heeft verloren. Burge meester Marcel Van der Aa onderstreepte in zijn gelegen heidstoespraak het belang van de parochie in het maatschap pijbeeld. Laat deze parochie blijven wat ze is, een plaats waar het goed is om te wonen en te leven. Tot slot werd in de wandelgan gen vaö het kasteel Cortewalle een receptie aangeboden. (wvdv) Beveren. Vijftig jaar «nieuwe parochie». Leon Smet, een halve eeuw aktief in de kerkfabriek, de parochieraad en het feestkomité (Iv) Toon Van Overstraeten zwaard van Damokles boven Martens VI In Beveren, Sint-Niklaas en Lokeren deed VU-senator Toon Van Overstraeten het verhaal over zijn uitstoting uit de Waalse gewestraad en de Franse gemeenschapsraad. «Er werden mooie artikeltjes over mij geschreven in de Vlaamse pers, maar ik heb de indruk dat men wel eens aan de essentie voorbijging», aldus Van Overstraeten, »nl. dat m(jn verkiezing de zwakke plekken van de staatsher vorming blootlegt en dat mijn uitsluiting in Namen en Brussel door PSC en PRL een regelrechte aanslag op de wet en onze demokratische beginselen is.» Volgens Van Overstraeten, die te Beveren op uitnodiging van de Amedee Verbruggenkring en de Wase Jonge Leeuwen sprak en te Sint-Niklaas te gast was bij de Wase Jonge Leeu wen, mogen de Vlamingen geen vrede nemen met een gemakkelijkheidsoplossing voor zijn geval. «De kans is groot dat enkel het systeem van de apparentering, dat mijn verkiezing in een Waals arron dissement mogelijk maakt, wijzigt», verduidelijkte hij. Van Overstraeten drong aan op een meer ingrijpende aan pak. Hij pleitte voor de split sing van de provincie Brabant en de afschaffing van het dub- belmandaat. Momenteel zijn alle rechtstreeks verkozen par lementsleden (op uitzondering van Van Overstraeten, maar die vecht dat aan) automatisch ook lid van de Vlaamse raad of de Waalse gewestraad en Fran se gemeenschapsraad. Patstelling Over de eerste vergadering van de Waalse gewestraad weidde Van Overstraeten uit voerig uit. «Er stonden twee •blokken tegenover elkaar. De PSC-PRL met 52 zetels ener zijds en de PSC, Ecok) en ikzelf met evenveel zetels an derzijds. Geheel ongegrond hebben PSC en PRL, No- thomb, Gol en Olivier inbegre pen, mij het recht ontzegd deel uit te maken van de Waalse gewestraad. Ten eerste be stond daar geen rechtsgrond voor en ten tweede was er zelfs geen meerderheid, want daar voor waren 53 stemmen nodig.» Van Overstraeten betreurde dat de Franstalige socialisten het toen niet hebben aange durfd om samen met Ecolo en hemzelf ook een vergadering samen te roepen om een Waal se regering te verkiezen: «Dan waren er twee Waalse regerin gen geweest, maar PS-voorzit- ter Spitaels heeft dat niet wil len doordrijven, wellicht om dat hij hoopte dat de PS op termijn toch nog zal worden opgenomen in de Waalse rege ring. De overtuigde wallingan- ten rond André Cools daaren tegen waren wel bereid om een aparte assemblee te vormen.» «Mijn zaak wordt nogal eens afgeschilderd als het Theater van Tone, maar ik heb eerder de indruk dat ik in het Theater van Wilfried ben terecht geko men. Mijn verkiezing is een gevolg van de slechte staats hervorming van Martens in 1980 en het proces dat ik heb ingeleid tegen mijn verwijde ring uit Namen en Brussel hangt als een zwaard van Da mokles boven Martens VI. Zelfs franstalige rechtsgeleer den geven toe (jat ik uiteinde lijk, al is het bij het Europees Hof voor dc Rechten van de Mens, gelijk zal krijgen», be sloot Van Overstraeten. Hij zei ook nog dat hij af en toe nog wel eens naar Namen zal gaan, niet om zich te mengen in Waalse aangelegenheden, maar om op een redelijke en rustige wijze een Vlaams standpunt te vertolken telkens anti-Vlaamse maatregelen worden voorgesteld. Brusselse Vlamingen In Lokeren organiseerden de Vlaamse Volksbeweging, VTB-VAB, Federatie van Vlaamse Vrouwengroepen, Wase Jonge Leeuwen, Ame dee Verbruggenkring en Cop- pekring een gespreksavond met VU-senator Van Over straeten en zijn CVP-kollega Hugo Weckx, tevens voorzit ter van de Nederlandse kui tuurkommissie te Brussel. Het gesprek werd geleid door Wil fried Maes. Beide sprekers gaven toe dat de franstalige politici zich ge matigder tonen in privége- sprekken en hun manier van optreden, maar dat zij, als puntje bij paaltje komt, even onverzettelijk zijn als vroeger m.b.t. de Brusselse problema tiek en de financiële kant van de staatshervorming. Hugo Weckx wees op de enor me vooruitgang die de Brussel- Beveren. VU-senator Toon Van Overstraeten ondernam onlangs een «ronde van het Waasland». Onze fotograaf ging in Beveren deze opname maken, in lokaal Jong Vlaanderen waar de Amedee Verbruggenkring en de Wase Jonge Leeuwen de bijeenkomst op het getouw zetten (Iv) se Vlamingen de voorbije ja ren gemaakt hebben. «Het Vlaams gemeenschapsleven is degelijk georganiseerd en dwingt respekt af bij de frans- taligen. Toch is er nog veel onbegrip en gebrek aan be langstelling in Vlaanderen. Zelfs de Vlaamse premier Geens toont weinig interesse voor de problemen van de Brusselse Vlamingen», aldus Weckx, die een lans brak voor een gewaarborgde Vlaamse vertegenwoordiging in de Brusselse gemeenteraden van af 1988. De interieurbeurs «Hoe Wonen» vindt plaats op zaterdag 15, zondag 16 en maandag 17 maart en ook op vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 maart in de stadszalen aan de Leopold Il-laan (rechtover 't station) in Sint-Niklaas. Wie frisse en fleurige woonideeën wil opdoen kan gaan kijken op zaterdag en zondag van 14 tot 20 u, op vrijdag eri maandag van *16 tot 22 u. Informatie is te verkrijgen via tel (03)239.53.42. «Hoe Wonen» is al aan de vierde editie toe. Ideeën i.v.m. dekoratie, verlichting, zonnewering, kookapparaten e.d.m. doe je er bij de vleet op. (wv) Het Sint-Lodewijksinstituut uit de Beverse Stationsstraat bestaat honderd jaar. Uiteraard zal deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbijgaan. Een feestkomité bereidt koorts achtig het weekend van Pinksteren voor, want dan staan een heleboel festiviteiten te gebeuren op en om de Broedersschool. Voorlopig, en dat is reeds belangrijk genoeg, wordt de uitgave van een boek aangekondigd: «Honderd jaar Broederschool in Beveren» met historiek, foto's, getuigenissen en fait-divers uit een eeuw onderwijs te Beveren. Een dokument dat geen enkel oudleerling zal willen missen. Het boek is een vlotte paperbackuitgave van drukker H. Cools en kost bij voorintekening 250 fr (daarna 295 fr). Deze intekeningen kunnen gebeuren door storting van voormeld bedrag op rek. nr. 415-3076011-59 van Sint- Lodewijk, lagere school-middenschool, Stationsstraat 7 te 2750 Beveren met vermelding: «Boek honderd jaar Broe derschool» De voorintekenperiode eindigt op 12 april 1986. Het boek verschijnt in de maand mei 1986. Het is Walter Van Dam die voor de samenstelling en de redaktie van dit werk borg staat. Broeder Jules Vermeulen en broeders Godfried Vanderfeesten deden het histo risch researchwerk. Gerry Smet zorgde voor de opmaak en het omslag en de praktische voorbereiding berust bij Jos Drieghe, Franky Janssens, Marcel Soetens en Roger Van Gaever. «Honderd jaar Broederschool» wordt een kroniek met getuigenissen van bekênde figuren als dr. G. De Paep Leo Mets, Gabriel Willems, z.e.h. Roger Beimaert, Guido Kips, Jan Weyers, Freddy Van Hove, Eric Aude- naert en anderen. Het zal ook een fotoboek zijn met reeksen uit de verste hoek van de Broederschoolzolder, de school in 1914 en 1940; het fotoalbum van broeder Jules) de vijftiger en de zestiger jaren; de stroomversnelling tussen 1954 en 1986. Voorwoorden zullen er in te lezen staan van burgemeester Van der Aa, Gilbert Bosman (onderwijsschepen) vader- overste Detavenier. Maar voornamelijk de vele anekdotes, namenlijsten van klassen uit de tijd van toen, citaten van broeders en leerkrachten, de kostprijs voor een trimester onderwijs in het «Institution Saint-Louis van 1886», het zal velen interesseren. Het zal beelden en herinneringen oproepen van de school waar je op één of ander manier bij betrokken was. (wvdv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 11