w SCHOOT Dë MOORDENAAR VAN HAAR KIND OOK... Jeugdboeken week Nieuw nummer EKSPRES bij uw dagbladverkoper Dendermondse Beroepsvereniging Bedrijfsrevisoren, Accountants en Belastingkonsulenten aan eerste lustrum toe STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 - Voor derde maai kursus prenataal in OLVT ziekenhuis te Dendermonde De Voorpost - 14.3.1986 - 13 Op 25.9.1981 werd de vereniging van belas tingskonsulen- ten en Accountants gesticht te Dendermonde (B.B.A.D.), met als doel de belangen te verdedigen van zijn leden enerzijds en te streven naar een wettelijke erkenning van het beroep en het opbouwen van een discipline met strenge deontologische regels anderzijds. Later werd de vereniging eveneens opengesteld voor de bedrijfsrevisoren en heden werd de benaming der vereni ging aangepast in B.B.A.B. - beroepsvereniging van bedrijfsrevisoren, accountants en belastingskonsulenten. Bedrijfsrevisoren Dit zijn de natuurlijke perso nen die ingeschreven zijn op de tabel der bedrijfsrevisoren, gehouden door het Instituut der Bedrijfsrevisoren (I.B.R.). Dit bij wet opgerichte kontro- leorgaan waakt over de déon tologie van zijn leden en kon- troleert permanent de aktivi- teiten van de erkende bedrijfs revisoren. Om op de tabel te kunnen ingeschreven worden moet men niet alleen een universi taire vorming hebben gekre gen, maar ook een stage van drie jaar doorlopen hebben en geslaagd zijn in het eindstage- examen. De taak van de bedrijfsrevisor bestaat erin een reeks wettelij ke opdrachten te vervullen die eerder gegroepeerd kunnen worden onder de kontrolp- funktie. Wij citeren er enkele, kontrole nazicht jaarrekening en rapportering aan de onder nemingsraad, verslag bij in breng en omvorming van een vennootschap, nazicht quasi inbreng, rapportering fusie, splitsing, opslorping vennoot schappen. De taak van kommissaris in een vennootschap zal voortaan alleen mogen worden toever trouwd aan een bedrijfsre visor. De verplichting tot het aandui den van een kommissaris, geldt alleen voor de grote on dernemingen. Accountant Sedert de wet op de hervor ming van het revisoraat is het beroep van accountant, gelijk aardig, wettelijk gekontro- leerd. De accountant moet om deze titel te mogen dragen en het beroep te mogen uitoefenen, ingeschreven zijn in het regis ter der accountants, bijgehou den door het (wettelijk) Insti tuut der Accountants (I.d.AC.). Dit Instituut waakt over de déontologie van zijn leden en kontroleert hun werking. De taak van de accountant bestaat erin, een adviserende rol op zich te nemen in de onderneming, KMO (kleine en middelgrote ondernemingen) GO (grote ondernemingen) naast de bedrijfsleider. Hij is de raadsman als buitenstaan der, de rechterhand van de bedrijfsleider, middenstander, fin. directeur, enz... Hij is, zoals zijn konfrater be drijfsrevisor, thuis in de boek houd-, vennootschaps- en fis- kale wetgeving, doch heeft op de eerste plaats tot taak te adviseren en niet te kontrole- ren (wat wel het geval is bij de bedrijfsrevisor). De accoun tant zal echter slechts in bij komstige orde de fiskale we tenschap beoefenen. Dit laat ste is het terrein van de beias- tingskonsulent. De term boe khouder zal verdwijnen, ver mits bij het invoege treden van deze wet geen benamingen, die verwarring stichten, meer mogen gebruikt worden, zoals boekhouder, expert-compta bel, enz... De term boekhouder zal voor- pwé. behouden blijven aan loon- trekkenden die in een onder neming o.l.v. een extern ac countant de boekhouding uit voeren. De accountants zijn ingedeeld in twee groepen, enerzijds de externe accountants die als zelfstandige hun beroep uitoe fenen, en anderzijds de interne accountants die hun beroep als loontrekkende beoefenen. De externe accountant werd bij wet het monopolie van ver tegenwoordiger der aandeel houders toegewezen, indien geen kommissaris (bedrijfsre visor) werd benoemd. Hij kan het individueel toezicht- en kontrolerecht van de aandeel houders overnemen. Om als accountant te worden erkend, moet men, zoals de bedrijfsrevisor, een universi taire vorming hebben ontvan gen, en met gunstig gevolg een stage van drie jaar met eindsta- ge-examen te hebben door lopen. Overgangsmaatregelen zijn voorzien en de wet treedt in voege op 10.3.'87. De interne accountants zullen als honorair lid tot de vereniging toegelaten zijn. Belastin gskonsulent De accountant en belas- tingskonsulent hebben beiden een adviserende funktie en hun aktiviteiten liggen dicht bij elkaar wanneer ze als raads man optreden voor de gewone middenstander en zelfs KMO's (kleine en middelgrote onder nemingen). Immers hier is de eenvoudige boekhouding van toepassing en is de bijstand bijna uitsluitend fiskaal gericht. Een duidelijk onderscheid is er wel voor MO en GO (middel grote en grote onderne mingen). Hier zal de adviserende funk tie worden opgedeeld, gezien de belangrijkheid en noodza kelijke specialisaties in ener zijds de taken eigen aan de accountant (boekhoudwetge- ving) en anderzijds de taken eigen aan de belastingskonsu- lent (fiskale wetgeving). Het wetsontwerp of KB ligt klaar voor behandeling en zal eerstdaags worden goedge keurd. In het verleden en he den kon elke persoon zichzelf de titel van beiastingskonsu- lent toemeten. Geen enkel or ganisme kontroleerde de kwa liteit van betrokkene en zijn werkzaamheden. De diens- thuurder kreeg geen enkele waarborg inzake de degelijk heid van de ingehuurde fiskale Déontologie en tuchtraad De bedrijfsrevisoren, accoun tants en belastingskonsulenten die wensen toe te treden tot de vereniging, moeten naast de wettelijke erkenning blijk ge ven van een voldoende loyali teit tegenover hun kliënten, konfraters en de gemeenschap. Een tuchtraad waakt over deze toepassing en kan straffen uit spreken. De voorgeschreven deontolo gische regels moeten worden geërbiedigd door elk lid van de onverenigbaarheden moeten strikt worden toegepast. het arrondissement Dender monde en Sint-Niklaas.De le den betalen een jaarlijks lid geld van 3500 frank om de werkingskosten van de vereni ging te kunnen dragen. Wie lid wil worden, richt zijn aanvraag aan de secretaris der vereniging. Zijn dossier wordt onderzocht door een aan- Bij aanvaarding moet hij de eed afleggen. De vereniging wordt geleid door een bestuursraad be- De leden van de B.B.A.B. zijn voornamelijk woonachtig in uit volgende personen: Marcel Verschelden, stichter- voorzitter, Paul De Bock, on dervoorzitter, Hugo Dooms, sekretaris, Jacky Bultynck, penningmeester, Daniël Maes, lid, Alfons Van Biezen, lid en Remi Van Poucke, lid. Deze ploeg heeft tot taak de vereniging te besturen en tus senbeide te komen, bij niet navolging der deontologische regels of zondiging tegen de statuten. Zetel informatie De vereniging heeft haar zetel, ten kantore van de sekretaris p/a Hugo Dooms, Gendhof 26 te 9360 Buggenhout. Voor alle inlichtingen kan men zich eveneens wenden tot de voorzitter, Verschelden Mar cel, kantoor, Polderstraat 30, bus 1 te 9160 Hamme, tel. 052- Dendermonde. Het dynamische bestuur. Rechtstaand v.l.n.r. Daniel Maes, Alfons Van 47.87.01. Biesen en Remi Van Poucke en zittend Jackie Bidtijnck, Marcel Verschelden en Paul De Bock (foto Piet Hermans) Voor derde maal wordt er een kursus prenaat georgani- zeerd in de lokalen van het Onze Lieve Vrouw van Troost Ziekenhuis te Dendermonde. Het NWK, de Medische Eenheidskring afdeling huisartsen van Dendermonde en de direktie van het Algemeen Ziekenhuis Onze Lieve Vrouw van Troost staan in voor de organizatie. Drie jaar geleden werd met zwangerschap en de geboorte, deze kursussen gestart. Wat nu Op woensdag 2 april komen de de eerste lessenreeks van 1986 sociale aspekten aan bod en aangaat, die bestaat uit vijf in- spreekt men verder over «ne- formatie-avonden rond zwan- gen maanden lang». Op gerschap en geboorte. woensdag 9 april bespreekt De eerste les heeft plaats op men baby's behoeften: de af- dinsdag 18 maart en handelt fektie en de uitzet. Een tweede Dendermonde. Tentoonstelling in Galerij Het Pand. Een groep kunstenaars die elk een drUHemln'mefbSfteSS andere tak van de kunst beoefenen en toch voor een zeer harmonieuze en vooral woensdag 26 maart heeft men werken en de kinderopvang- verrassende tentoonstelling zorgen (foto Piet Hermans) het over de evolutie van de mogelijkheden. Op 16 april zam men het hebben over de voeding van de baby en brengen de deelnemers een bezoek aan het bevallingskwar tier en de neo-natale dienst. Tenslotte is er op dinsdag 22 april een voorlichtingsavond over de bevalling zelf, waarbij de verschillende metoden wor den doorgenomen. De info-avonden hebben plaats telkens van 19.45 tot 22.00 uur in het Ziekenhuis, Zwarte Zu sterstraat 2-4 te Dendermonde. De kurus is geheel gratis. Om organizatorische redenen wordt gevraagd vooraf in te schrijven 052/ 22.38.00 sociale dienst of matemiteit. Dit zal veranderen van zodra de reglementering om het voe ten van de titel van «belas- tingskonsulent» van kracht zal worden. Het voorstel voorziet een universitaire vorming (vnl. lie. rechten) en het volbrengen van een drie-jarige stage, ge volgd door een eind-stage-exa - men. Alleen de hogergenoemde be roepen zijn tot de B.B.A.B. (beroepsvereniging) toege laten. Dendermonde. Marcel Verschelden, de voorzitter van de BBAB (foto Piet Hermans) In 1981 doodde Marianne Bachmeier met een raak schot de moordenaar van haar kind... toen die voor de rechtbank stond. De man zou er zich horen veroordelen wegens geweldpleging en moord op het zeven jaar oude dochtertje van Marianne. Voor de wrekende moeder leed het geen twijfel dat de moordenaar, die al eerder voor gelijkaardige feiten was veroordeeld en medisch behandeld, een rechtvaardige straf zou ontlopen. Marianne Bachmeier kon rekenen op de sympatie van brede lagen van de bevolking. Toen ze op haar beurt voor de rechter moest verschijnen dachten de meeste mensen dan ook dat zij zou worden vrijgesproken. Het liep anders af. TV-EKSPRES ging te rade bij een advokaat die thuis is in assisenzaken. Het recht in eigen handen nemen is niet onmenselijk maar wel maatschappelijk onaanvaardbaar... DE DEFINITIEF LAATSTE MEZZA MUSICA, Vijfjaar geleden werd Eva Maria in de bloemetjes gezet met een feestelijke vijftigste Mezza Musica. Vorig jaar werd de honderste in alle stilte opgenomen. Wat had moeten uitgroeien tot een onvergetelijke Unicef-gala ging in mineur. Onvergetelijk alleen voor wie het prachtige concert in de Antwerpse Singel heeft meegemaakt. Eva Maria moest uit de BRT verdwijnen... En mét haar weer een glansprogramma. VERMOEIDHEID. Waarom zijn mensen moe TV-EKSPRES ging over de complexe oorzaken praten met een arts.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13