Dendermondenaar Frans Maes beschreef en tekende zijn oorlogservaringen Up With People weldra in Stekense sporthal Het doet nog pijn Geert D'hollander wordt Aperitiefkoncert in Sint-Niklase muziekakademie stadsbeiaardier van Antwerpen Frans Maes expozeert in Baasrode 16 -14.3.1986 - De Voorpost Zies gevangenissen en een eindeloze rij konoentratiekam- pen, gruwel en geweld, dat zijn de oorlogservaringen van Dendermondenaar Frans Maes die als jonge knaap toe trad tot de verzetsbeweging in Klein-Brabant en vier jaar lang de ellende heeft gekend die nauwelijks met een pen te beschrijven valt. Met zwart-wit tekeningen, hoe kan het ook anders, maar ook met pastels ver werkt Frans nog dagelijks de gruwel van de koncen- tratiekampen. Hij moet dagelijks op een of andere manier het oorlogsgeweld van zich afduwen. Daarom vertelt hij erover, tekent hij koncentratiekampen en al les wat ermee te maken heeft of schrijft hij een ver haal. Op die manier wil hij zichzelf tot rust brengen. Een noodzaak, zegt Frans Maes die jarenlang de gids van hoge bezoekers is ge weest op het Fort van Breendonk. Het kamp waar zijn ellende is begonnen, werd later zijn werkterrein. Daar kon Frans Maes aan de vele bezoekers van het nationaal gedenkteken zijn boodschap en de boodschap van zijn vele vrienden uit dragen: «laat dit nooit meer gebeuren». Die boodschap verkondigt Frans Maes ook nu nog el ke dag. Aan eenieder die het horen wil en wie meer belangstelling heeft kan best bij hem terecht om te vernemen waarom het niet meer mag gebeuren. «Mil joenen slachtoffers zijn er gevallen, niet alleen solda ten, maar ook zeer veel on- schuldigen. De koncentra tiekampen waren verfijnde al moet men dat woord tussen aanhalingstekens plaatsen moordmachi nes» zegt Frans Maes die eraan toevoegt dat men blijkbaar al dat geweld, die gruwel en ellende allang vergeten is, want sedert het einde van die tweede we reldoorlog hebben we toch weeral 72 oorlogen en ge wapende konflikten ge kend waarbij 20 miljoen mensen als slachtoffers zijn gevallen. Het gebeurt dus toch nog. Is dan al dat leed, die pijn en vernedering voor niets geweest? Het is een vraag die Frans Maes dagelijks bezig houdt. Frustraties Guy Van den Berghe die rond de belevenissen van gevangenen uit krijgsge vangenissen een studie maakt, stelt dat het inder daad nog steeds pijn doet en dat de titel die Frans Maes aan zijn boek heeft gegeven zeer toepasselijk is. Frans Maes is voor hem een van de velen die de kon- Dendermonde. Naar de verhalen van Frans Maes werd aandachtig geluisterd (foto Piet Hermans) Zondag jl. organiseerde de leraarsvereniging van de Sint-Niklase muziekakademie i.s.m. het stadsbestuur een aperitiefkoncert. Daar was heel wat belangstelling voor. Voor de presentatie van de manifestatie stond Geert Braem in, die we fotografeerden in gezelschap van voorzitter Bert Peeters van de leraarsvereniging. U krijgt verder een impressie van een voordrachtluikje, met talenten Wouter Hessels en Fiüp Meersman (foto's Iv) centratiekampen heeft doorstaan. Hij is ook een van de overlevenden die kan zeggen waarom het nooit meer. oor log mag wor den. Maar zoals velen heeft Frans Maes ook te lang ge zwegen over alles wat hem is overkomen. Weliswaar komen er nu meer en meer boeken op de markt over de koncentratiekampen en in dat verband verwijzen we naar «Onder Duitse Knoet» dat door Staf Vivijs werd geschreven en is uitgege ven door uitgeverij De Cuy- per in Dendermonde, maar vaak stelt Guy Van den Ber ghe vast dat deze boeken zondigen aan de onbewuste overdrijving. Er komen si tuaties in voor die aan het onmogelijke grenzen, het onmogelijke zelfs over schrijden. Precies omdat de krijgsgevangenen geen en kel besef hadden van tijd en ruimte. Ook omdat ze met heel wat frustraties door het leven moeten, een pijn waarmee deze ogenschijn lijk gezonde mensen elke dag hebben af te rekenen. Tangzaam groeiprooes Het boek is het resultaat van een langzaam groeipro oes, zegt Frans Maes. Twee jaar geleden werd de eerste kiem gelegd. Toen werd hem gevraagd een postze gel te ontwerpen. Maar de tijd ontbrak en toen later er een Prijs voor Jeugd en Ci visme werd uitgeschreven waaraan alle scholen van de provincie Antwerpen mee werkten, besloot Frans Maes dat ook hij zijn steen tje moest bijdragen om dit initiatief te steunen. Hij maakte een map met een twintigtal tekeningen die voor dat doel te koop werd aangeboden. De map groei de steeds mimr mm en om dat Frans vond dat bij elke tekening in feite ook een verklaring hoorde, ont stond de idee van het boek. «Het werk heeft mij veel, heel veel tijd gekost. Vooral veel opzoekingswerk. Maar het heeft me grote voldoe ning geschonken» zegt Frans Maes die in het kort zijn leven uit de doeken doet. «In 1940 werd ik sa men met mijn vader sol daat. Ik werd krijgsgevan gen genomen en verbleef zo tien maanden in Oost-Prui sen. In 1941 sloot ik aan bij de verzetsbeweging «De Zwarte Hand» die in Klein- Brabant aktief was. De groep telde 11 leden die al lemaal werden opgepakt. Voor mezelf gebeurde dat op 28 oktober 1941. Het was het begin van een lange lijdensweg die pas in 1946 zou eindigen. Achtereen volgens kwam ik in Breen donk, Mechelen, Antwer pen, Vorst, Sint-Gillis en Wuppertal terecht. Dan kwam het lijstje van de koncentratie kampen: Esterwegen, Groes-Streh- litz, Gross-Rosen, Maut hausen, Bergen-Belsen om die maar te noemen. Frans Maes zegt ook dat de Zwar te Hander's ook een proces hebben gekregen, in twee delen en dat is een grote uitzondering in de geschie denis. Onder de leden zijn er een aantal tot viermaal toe ter dood veroordèeld, anderen werden vrijgespro ken. Nog een eigenaardig heid is dat alle Zwarte Han der's samen in een konoen- tratiekamp hebben ge- Het overleven Volgens Prana Maes is het een raadsel dat hij levend is teruggekomen Hij heeft daar geen verklaring voor. Het klinkt ook onwaar schijnlijk als men hoort welke ontberingen deze mensen hebben doorstaan, hoezeer ze werden gefol terd, het weerloze slachtof fer waren van beulen, ver nederingen op alle gebied hebben doorworsteld, af grijselijk werden behan deld in vele opzichten. «Ik heb zelf kanibalisme ge zien» zo getuigt Frans Maes die zich nog goed herinnert hoe het laatste jaar in het koncentratiekamp is verlo pen, hoe voortdurend met deze wrakken van mensen in open treinwagons van hier naar daar werd gere den; blijkbaar zonder be paalde bestemming tenzij de dood, Op 16 april 1946 werd Frans Maes in het kamp van Bergen-Belsen bevrijd door de Engelsen. Hij woog nog 38 kilogram toen hij weer thuiskwam. Een wan delend geraamte dus. Dan kwam de grote ontgooche ling. De verzetsstrijders, de jongens die hun leven veil hadden gehad voor de vrij heid van hun land en zijn bewoners, werden niet eens bekeken. Anderen bleken het plots allemaal gedaan te hebben en zij die terugkwa men van de konoentratie- kampen, waar ze elke dag waren gekonfronteerd ge weest met de asgrauwe dood, zij werden met de vin ger gewezen als naïevelin gen. «Dat men in een derge lijke situatie in opstand komt, is begrijpelijk» zegt Frans Maes bij wie ook de haat en verbittering de bo venhand nam. Maar die haat en die verbittering hebben de laatste tijd plaats gemaakt voor vriendschap en liefde. «Ik heb leren er varen dat men met haat en verbittering niets bereikt. Met liefde en vriendsohap daarentegen gaan de deu ren wage wijd open. Ieder een zou begrip en liefde moeten opbrengen» aldus Frans Maes die wel kan ver geven, maar niet kan ver geten. «Er zijn nog gere geld de nachtmerries, de vele slapeloze nachten die ervoor zorgen dat men deze periode in zijn leven nooit zal vergeten. Ik speel zelfs met de idee aan een boek te beginnen over het leven van een politiek gevangene na de oorlog. Onze kinderen dragen immers de gevolgen van de lichamelijke en gees telijke verwondingen die wij hebben opgelopen» zegt Frans Maes en hij verhaalt de miserie die hij met zijn kinderen heeft gekend. «Deze gevolgen zullen aan slepen tot in de zevende ge neratie» bezweert hij ons en hij knoopt daaraan vast: Dergelijke dingen moeten niet meer gebeuren. Elke dag zou er een moeten zijn van nog meer liefde en vriendschap». Dat is de boodschap die hij in zijn boek heeft willen vastleggen, een boodsohap van begrip en vriendsohap over de grenzen heen. Dieps wonden Dat het leven in het koncen tratiekamp diepe wonden heeft geslagen, is zonder meer duidelijk. Frans Maes verwijst naar zijn zwart-wit tekeningen over de vele plaatsen waar hij als poli tiek gevangene heeft ver toefd. Hij tekent de gruwe len van dat verblijf, maar heeft ook oog voor de fijne details. Hij legt de vinger diep in de wonde maar brengt daarmee ook de boodschap dat het anders kan, al zullen wij dat toch moeten bewijzen, elke dag opnieuw. Het boek «Het doet nog pijn», waarin men naast een aantal van deze teke ningen, ook het levensver haal van Frans Maes kan lezen, is verkrijgbaar bij de auteur en kost 700 fr. Frans Maes woont aan de Vlotgraslaan 26 te Dender monde (052/22.30.46). De bijna 21 jaar jonge, aan de Luiseekstraat in Temse-Velle woonachtige Geert D'hollander, stads beiaardier in Sint-Niklaas, wordt de nieuwe beiaar dier van de stad Antwerpen. Hij volgt in die funktie Jo Haazen op. Geert is de zoon van Joe D'hollander, 62 jaar en afkomstig van het Wase Sint-Pauwels. Jos was eerder stadsbeiaardier van Sint-Niklaas en sedert kort stadsbeiaardier van Gent. Het Land van Waas zendt zijn zonen uit: Geert in Antwerpen, vader Jos in Gent deuntjesbezorger. Geert D'hollander, op 17-jarige leeftijd met grote onderscheiding gediplomeerd aan de Mechelse beiaardschool, heeft heel wat muzikale pijlen op z'n boog. Toen hij zestien was won hij de befaamde internationale beiaardierswedstrijd in 's Hertogen bosch (Nederland) en de Gouden Beiaard van Henge lo. In 1982 won hij de interpretatiewedstrijd Leon Henry, in 1983 de Prosper Verheyden-interpretatie- wedstrijd en in 1984 nog eens de Leon Henrywed- strjjd. Vader en zoon D'hollander kwamen vorig jaar in het nieuws n.a.v. het pausbezoek aan ons land. Jos D'hollander werd aangezocht om de op het vliegveld van Sint-Denijs-Westrem uitgevoerde mis te kompo- neren en zoon Geert bespeelde toen, in mei, de reizende beiaard. Begin vorig jaar lag Geert D'hollander aan de basis van de opriohting van een nieuw Waas koor, De Averulle. Dat kamerkoor kunt u volgende week zondag aan het werk zien in de kollegekerk van Sint-Niklaas, war de Sint-Niklase CVP-jongeren or- ganistor zijn. In 1984 nog ondernamen Jos en Geert samen een konoerttournee in Amerika, waar vader Jos al eer der te gast was. (W.V.) In het kader van Baasrode kermis wordt op initiatief van dd N8B afdeling Baasrode in «De Vliet», Scheepswerfstraat te Baasrode een tentoonstelling geo^ganizeerd met schilder- en tekenwerken van Frans Maes. Men kan deze tentoonstelling bezoeken op zaterdag 26 april van 14 u. tot 19 uur, op zondag 27 april van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 u., op maandag 28 april van 14 u. tot 19 uur en woensdag 30 april van 14 u. tot 19 uur en op donderdag 1 mei van 14 u. tot 19 uur. Momenteel verblijven twee jongeren van de wereld vermaarde groep Up With People in Stekene. Ma rianne Ott uit Zwitserland en Bryan Carruth uit Amerika (USA - Texas) verblijven er om de komst van de groep voor te bereiden én om de Stekenaars en Waaslanders warm te maken voor him optreden van 27 maart in de Stekense sporthal. Vorige week zaten deze en voor de aangename ken- twee jongeren samen met nismaking. «Problemen het 8tekense gemeentebe- hebben we hier nog niet stuur en enkele mensen ontmoet: die worden binnen van het Ruysscheveldekoor de kortste keren opgelost en sportklub Nering door dankzij de voorbeeldige or- Sport en Steun rond de ganisatie van het Ruys- (per8>konferentietafel. Om soheveldekoor en Nering de pers in te lichten over de door Sport en 8teun. We komst van deze jongeren- hebben trouwens maar zei- groep die reeds optrad in 42 den dergelijke hulp en bij- landen én een wervelend, stand ontmoet», aldus een kleurrijk en meeslepend to- duidelijk opgetogen Zwit- taalspektakel brengt. serse. Voorbeeldig Betere verstandhouding Na een korte verwelkoming De Up With People-gedaoh- door schepen Heyse hij te startte in 1965 en drie meende dat de initiatiefne- jaar later was de groep een mers én het gemeentebe- feit. Het werd een onafhan- stuur éénzelfde streven kelijke organisatie met als hadden, nl. Stekene in de basisidee de verstandhou- kijkerplaatsen namende ding tussen de mensen in twee leden afwisselend het de hand te werken, brug- woord. Uiteraard in het En- gen te bouwen tussen ver gels, dat de voertaal is bij schillende kuituren, men- deze kosmopolitische groep sen dichter bij elkaar te die 14 verschillende natio- brengen. De jongeren tus- naliteiten herbergt. sen 18 en 27 jaar die voor Up With People bestaat één jaar toetreden tot de tegenwoordig uit zo'n 500 groep nemen deel aan jongeren, verdeeld in 5 oen opvoedkundig pro- groepen. Het is één van die gramma dat de geest ver groepen die momenteel in rij kt en de persoonlijkheid Weet-Vlaanderen rondtoert sterkt. Het is dus méér dan met optredens in Brugge, alleen maar optreden: ze Meulebeke, Kortrijk, Ware- reizen één Jaar samen en gem enz. en ook in 8tekene! trachten zoveel mogelijk te Het was voornamelijk Ma- leren over de landen die ze rianne uit het Zwitserse Zu- bezoeken. Daarom luiste- rich die de groep en het ren ze overal naar de plaat optreden uit de doeken aelJJke problemen in ons deed, nu en dan bijgetreden landje hebben ze héél wat door haar Texasmse «kolle- moeilijkheden met de kom- ga» Bryan. Ze dankte trou- munautaire tegenstellinge- wens uitvoerig voor het n' en trachten ze de warme onthaal in Stekene plaatselijke kuituur te le ren kennen. De leefgewoon ten worden bestudeerd en de ervaringen worden uit gewisseld. Meeslepende show Maar voor de buitenwereld brengen de jongeren van Up With People een werve lende, niet te evenaren to taalshow: fris, speels, stijl vol, afwisselend... Het is een spektakel dat el ke leeftijd aanspreekt met muziek, zang en dans uit de jaren twintig tot nu: nostal gie, rook and roll, beat, jive, ballade enz... Liederen en dansen uit Rusland tot Ja pan, China en Mexiko en dit alles overgoten met schit terende licht- en kleurenef- fekten. Nu en dan dansen de Up With People-jongeren de zaal in om het publiek in him levensvreugde te laten delen. Kortom: het geheel steekt knap in elkaar dank zij een voortreffelijke en strenge regie die alles vlot in elkaar laat vloeien. Het is dus een show die eenieder kan bekoren, met steevast een optimistische ondertoon waarbij zowel akteurs als de toesohou- wers zich goedvoelen. «Po sitief, zonder de ogen te sluiten voor de problemen en moeilijkheden van deze depressieve wereld», aldus de twee in Stekene aanwezi ge jongeren, die de promo tie verzorgen voor de groep. De show wordt in Stekene gebracht in de gemeentelij ke sporthal op donderdag 27 maart vanaf 20 u. Op een podium van zo'n 120 m2 en gedurende een drie tal uren. Gaatfamiliee Kaarten voor de show van 27 maart dit optreden is uniek voor dit deel van ons landje zijn te koop aan 400 ft- bil A. Feusels. Polen laan 2 te Stekene (tel. 03- 779.77.90); bij Luc Van Hoye, Dorpsstraat 17 te Stekene (tel. 03-779.80.08); bij Carolientje, Statiestraat 86 te Kemzeke (tel. 03- 779.70.94); bij Mark Van den Heynde, Brugse Heir- weg te Klein-Sinaai («Het Winkeltje», tel. 091- 46.98.20) en bij Het Volk, Nieuwstraat 14 te Sint-Ni klaas (tel. 03-776.75.73). Vanaf minstens twintig stuks kosten kaarten 350 fr, voor honderd stuks slechts 300 fr. Zoals geweten verblijven de jongeren van Up With People bij gastfamilies. Ge ïnteresseerde gezinnen kun nen zich nog steeds opge ven om één of twee jonge lingen gedurende hun ver blijf in Stekene op te nemen vanaf woensdag 26 maart, gedurende twee nachten. Als dank ontvangen de gastfamilies trouwens twee gratié inkomkaarten voor de show. Gastfamilies kun nen terecht bij Tonny De Ruysscher, Pauwel Hauwe plein 1 te Stekene (tel. 03- 779.84.06); Guido Heir- man, Dorpsstraat 97 in Ste kene (tel. 03-779.73.90); Yolande Reulens, Molen bergstraat 73 in Stekene (tél. 03-779.89.06); Hubert De Roos, Kruisstraat 176 in Belsele-Puivelde (tel. 03- 772.41.08) en Omer De Vleessohouwer, B. Van Bocklastraat 23 in Klein- Sinaai (tel. 091-46.91.68). M.G.

De Voorpost | 1986 | | pagina 16