Indische wanddoeken in Sint-Jorisinstituut Bazel Tentoonstelling en eetfestijn In de Parochiezaal te Baardegem Sint-Niklazenaar Jef Moerloos in Den Boomgaard - Bornem Door Tirry in Galerij Palet te Dendermonde Drie oudleerlingen in GA-Waasmunster Dendermondse musea: tentoonstellingen 1986 VTB Kunstkring Lede nodigt uit Restauratiewerken aan Dendermonds museum begonnen Kunstschilder Wilhelm Mechnig in de Aalsters Belfort Balletrecital in Sint-Niklaas De Voorpost - 14.3.1986 - 17 De Vrije Beroepsleergangen voor Dames en Juffrouwen, Winningstraat, Baardegem-Aalst nodigen U uit op: vrijdag 21 maart om 20 uur in de Parochiezaal te Baardegem: opening van de tentoonstelling met werk van diverse kunstenaars: batik en juwelen van Jacques Coe- nye; keramiek van Michel Herman; beeldhouwwerken van Amaat Hullebroeck; schilderijen van Richard Prin- gels, Gustaaf Van de Perre en Kamiel Van de Velde. Verwelkoming door de h. R. De Pauw, voorzitter van het Bestuurskomitee, artistieke toelichting door de h. G. Premereur en opening door Z.E.H. J. De Rouck, voorzit ter van het Inrichtend Komitee. De opening wordt opge luisterd door het Moorselse koor Canticorum Jubilo o.l.v. Z.E.P. Van Loy. De tentoonstelling is eveneens open op zaterdag en zondag van 11 tot 19 uur. zondag 23 maart van 12 tot 15 uur in de Parochiezaal te Baardegem: eetfestijn aan demokratische prijzen. Inschrijvingen kunnen afgegeven worden vóór 17 maart a.s. bij Z.E.H. De Rouck, in de school, Winningstraat, Baardegem, bij mevr. Van den Bossche, Molenstraat 12, Baardegem en bij de dames en juffrouwen die de leergan gen volgen. (db) Jef Moerloos (links) samen met schepen Antheunls uit St.-Niklaas tijdens de opening van zijn tentoonstelling (EVR) Jef Moerloos uit de Burmtiendestraat 62 te Temse-Tielrode is een kunstenaar die aanvankelijk als autodidakt startte. Hij tekende en schilderde thuis vóór zijn huwelijk in 1957 en begon vanaf 1977 tekenlessen en figuurtekenen te volgen aan de Akademie van St.-Niklaas. Daar kreeg hij als leraars Staf Pijl, Walter Brems, André Heye en Hubert De Volder en behaalde er in 1981 het diploma van hoger kunstonderwijs in genoemde techniek. Datzelfde jaar behaalde hij ook de stadsmedaille voor tekenen. In aansluiting hierop volgde hij de kursus schilderen en dit onder leiding van Sonja Bauters, André Roelant en de laatste jaren finaliteit bij Hubert De Volder. In 1985 behaalde hij de zilveren regeringsmedaille voor schilderen. Doch dat Moerloos meer is dan een kunstenaar, vertelde de inleider van zijn tentoonstelling, schepen Antheunissen uit St.-Niklaas. Deze wist te vertellen dat Moerloos reeds meerdere medailles mocht in ontvangst nemen, zowel als kunstenaar als sportieveling. Hij is in het burgerleven verbonden bij het politiekader, waardoor zijn levenswandel zeer druk gevuld is. Aldus kunnen we zeggen van Jef Moerloos dat hij de kennis heeft om kunst en sport met elkander te vereenzelvigen. Hij wil de schilderkunst leren ontdekken volgens zijn mogelijkheden, de kennis van de materie, de olieverf en de aquarelverf. Zijn akademische onderwerpen: het portret, het stilleven en het landschap. Het is een blootleggen van zijn innerlijk in een harmonieus en evenwichtig schilderij. Bij Moerloos bestaan vroeger en nu niet, wel de kwaliteit primeert. Hij bezit een rijk kleurenpalet en zijn landschappen tonen een prachtig dieptezicht. Deze tentoonstelling loopt nog tot 30 maart en is dagelijks toegankelijk telkens van 14 tot 18 uur en tijdens de voorstellingen. Nog tot 17 maart kan u in Galerij Palet in de Franz Courtensstraat te Dendermon de terecht voor een tentoonstelling van schilderijen van Door Tirry. Oude boerderijen'en winterlandschappenn, bloemen en portretten zijn de gelief koosde thema's die deze kunstschilder uit Asse op een meesterlijke wijze weet te schilderen in een prachtige kleurentonaliteit. Isidoor Tirry zag vorig jaar zijn werk bekroond met de Faluintjesprijs die jaarlijks wordt uitgereikt aan een kunstenaar die op een buitengewone wijze een beeld heeft gebracht van het leven om en rond de hoeve in Vlaanderen. Deze onderscheiding onderstreept meteen de grote waarde die het werk van Door Tirry bezit. Ook dit jaar organiseren de Stedelijke Musea enkele tentoonstellingen, waaron der één over "Liebig Chromo's" van 24 mei tot 15 juni en één over de "Dender- mondae Burgerwacht" van 4 tot 19 oktober. Voor beide tentoonstellingen wordt nogmaals een beroep gedaan op de plaatselij ke bevolking, om zo mogelijk voorwerpen of documenten in tijdelijk bruikleen aan het museum af te staan voor de tentoonstellingen. Men zoekt ondermeer oude originele Liebigpotten (met of zonder etiket) of andere verpakkingen of reklame rond dit produkt. Voor de tentoonstelling over de burgerwacht is men geïnteres seerd in alle mogelijke dokumenten, foto's en voorwerpen die herinneren aan de burgerwacht of aan personen die er deel van hebben uitgemaakt voor de Eerste Wereldoorlog. Men komt de voorwerpen zelf afhalen of U brengt ze op volgend adres: Stedelijke Musea, Nijverheidsstraat 1, 9330 Dendermonde, tel.: 052/21.30.18. De - Gemeentelijke Akade- ling- mie van Waasmunster or- De tentoonstelling is te be- ganiseert in de GA, Galerij zichtigen in de Galerij van van de Akademie, een uit- de Akademie, kasteel Blau- zonderlijke tentoonstelling wendael, Kerkstraat 21 te met het werk van drie oud- Waasmunster op paaszon- leerlingen: Jeanine De Ba- dag 30 en op paasmaandag oker, Paul Thuysbaert en 31 maart, telkens van 10 Lieve Verdonok. tot 18 u. Tevens houdt de gemeen- Met trots stelt de gemeen- telijke akademie van Waas- olijke akademie ditmaal de munster haar jaarlijkse GA, Galerij van de Akade- open-deur-dag op paas- mie. tor beschikking van maandag 31 maart vanaf Drie k„r zat fe Sint-Niklase schouwburg vol n.a.v. het recital dal balletschool Laffont sTto*"^: organiseerde. Onze fotograaf kwam terug met enkele sfeervolle opnamen (lv) haalden aan deze instel- munster. Vlaanderen ia nog rijk aan missienaaikringen. niet moeten gebeuren, wel rekenen dan ook op een Kruibekestraat 41 te Bazel Daar wordt prachtig werk geleverd en er wordt integendeel. Het handwerk enorme belangstelling en De officiële openine heeft meteen bewezen dat ons Vlaamse volk nog lang zk>h nog steeds ver- op een verkoop die in ver- plaats op vrijdag 14 maart niet verstikt in egoïsme, maar open oog heeft voor u?®n ®fn stijgend suk- houding daarmee staat. Qm 20 u. De tentoonstelling reële noden in de wereld. te laj?de zodat een Men stelt duidelijk dat het is verder ook vrij toeganke- En toch zijn er mensen die vinden dat er ook op een integrale bedrag van de üjk op zaterdag 15 maart andere manier aan broederlijk delen kan gedaan hmïïSS verkoop, zonder enige tus- tussen 15 en 22 uur en op 7™tT arJn ïan °0rdeel.dft.w;j °P de Rijk zullen ze er zsker niet ETST pJZeugt SftZTÏSSÏg plaats moeten voor zorgen dat de inwoners van de van worden, maar elke te- Madras. v^Li £T6 y1! ?8 ®Uend® ten kuimen werkgestelde vrouw bete- De werkgroep van het en diavoorsteükSn halen; dat zijzelf hun lot in eigen handen nemen en kent meteen ook een gezin kunstatelier «Indra's zoon» ven. Die geven verbeteren en dat wij him daartoe de noodzakelijke meer dat uit de ellende organiseert, samen met de achtergrondinformatie kansen bieden. treedt en waarvoor een toe- hele schoolgemeenschap over het leven in en rond «Indra's Zoon», een voorbeeld van zo'n initiatief, 6nS X311 St'-JOTfimmtituut, het atelier in Madras en ook kan je van vrijdag 14 tot zondag 16 maart gaan t^, nrmni Jmm m Ho t6^ tentoonstelling van inzicht in het tot standko- bekijken (en steunen) in het EUnWorisinstituut^e Sen? SfSw—"SuTtoï deze wandtopbton "hh»1 aram Daar wordt dan een ten toonstelling-met-verkoop gehouden, van met de hand geborduurde, Indische wandtapijten. De vereni ging «Indra's Zoon» is te gast met een kollectie pa reltjes van techniek en kunstzinnigheid. Een en ander is ontsproten aan een in oorsprong Frans initia tief. Een dame, Nioole Du- rieux, trok vol idealisme naar India om het lot van de armsten in de grootsteden menselijker te maken. Zij richtte een atelier op waar jonge Indische vrouwen de kans kregen het traditio neel handborduurwerk uit Zuid-India te beoefenen. Dit is een borduurtechniek met oplegwerk, een soort mo zaïek met minuskule lap jes stof. Terzelfdertijd zorgde zij er voor dat vrienden in het thuisland Frankrijk een verkoopnet opzetten om de vervaardigde doeken te ver kopen. Zo ontstond in mei 1970 een eerste tentoontel- ling te Toulon en spoedig daarna te Parijs. Dat prille begin kreeg spoedig volle wasdom, het werd een groot suks68. Enkele jaren later ontstonden gelijkaar dige initiatieven in Zwitser land en België. Het borduuratelier dat sinds 1979 voor België werkt bevindt zich in Ma dras, de vierde grootste stad van India, met een be volking van ruim 2,5 mil joen inwoners en gelegen aan de zuid-oostkust van India. Het werkloosheids cijfer ligt er enorm hoog en heel wat mensen hebben het er heel moeilijk om mens waardig te kunnen leven. Het eenvoudige principe van het eerste atelier te Pondichéry wordt ook hier met sukse8 toegepast: het atelier kan zoveel mensen tewerk stellen als er nodig zijn om de bestellingen uit België uit te voeren. Als de verkoop goed vlot, dan. kunnen er meer handwerk sters aangeworven worden, als de verkoop hier niet zo vlot verloopt dan zou men borduursters moeten af danken; gelukkig is dit nog Op vrijdag 14 maart om 20 u. organiseert VTB Kunst kring een vormingakursus «moderne kunst vanaf 1945». Mevrouw Colette Degryse geeft dese kursus. Karei De Meulemeester, nationaal sekretaris VTB-VAB zal het voorwoord uitspreken. De voordracht bestaat uit een inleiding, een toelich ting over de stromingen in de moderne kunst na 1945 in Amerika met de abstrakt expressionisten en in Euro pa met de Cobra en de Du- champ bewegingen. Ook komt een overzicht van de kunst in Vlaanderen na 1945 aan bod. De voordracht wordt geïl lustreerd met didaktisch materiaal als dia's, prenten, muziekfragmenten, litera tuurfragmenten en de kur- sisten krijgen een gratis syllabus. De voordracht heeft plaats in het gebouw op de binnenkoer van 't Hof te Puttens, Wichelsestraat 20-22 te Lede. De leden van de kunstkring kunnen deze kursus gratis bijwonen, de niet-leden betalen een toe gangsgeld van amper 50 fr. Tentoonstelling Nog tot einde maart expo seert in 't Hof te Puttens M. Werner zijn sohilderijen. Deze tentoonstelling kan men elke vrijdag bezoeken van 19 u. tot 21 u. en op zaterdag, zondag, maan dag en de feestdagen van 14 tot 21 u. M. Werner kreeg in 1981 de Gouden Medaille in «Grand Palais de Paris» en expo seerde vorig jaar in de La- temse Galerij. De kunste naar werd ingeleid door Jo ris De Smet. Van 14 tot 31 maart 1988 is de Aalsterse kunstschilder Wilhelm Mechnig te gast in de prachtige ridderzaal van het Belfort, Grote Markt te Aalst, op werkdagen van 15 tot 19.30 u., op zondagen van 11 tot 12 en van 15 (ot 20 uur. Vernissage: vrijdag 14 maart te 20.30 u. met een inlei ding door Marcel Wauters, dichter, en met muziek en poëzie gebracht door Patrick Kiekens en Sibylla Mechnig. Kunstschilder Wilhelm Mechnig werd geboren te Köln op 28 mei 1929, maar woont reeds geruime tijd te Aalst, Houtkaai 3, waar hij ook zijn atelier heeft. Vanaf 1902 hield hij reeds een geslaagde reeks ten toonstellingen die zijn werk bekend maakten over heel Vlaanderen en buiten Brussel, Gent, St.-Niklaas, Geraardsbergen, Knokke, Hasselt, Dilbeek, Oostende, Frankfurt a/M,Eindho ven, Heidelberg, Köln, e.a. Ook in Aalst is hij beslist geen onbekende meer want ook daar heeft hij verschei dene tentoonstellingen ach ter de rug o.a. in de Belfort kelder en in eigen atelier. Werken van de kunstenaar zijn in het bezit van de Bel gische Staat, de Stad Aalst, het Museum van Frankfurt a/m, de Nationale Bank van België, Rexal Belgium, Tupperware, First National City Bank, Consulaat van Frankfurt a/m. en zijn op genomen in verschillende binnen- en buitenlandse privé-kollekties. Van 14 tot 31 maart zal ongetwijfeld opnieuw een legertje kunstliefhebbers uit het hele Land van Aalst, de gelegenheid grijpen om in de Aalsterse stijlvolle Belfortzaal, de elementen van Mechnigs denkwereld van naderbij te leren ken nen in een indrukwek kende kollektie recente schilderwerken van zijn hand. Om het hele oeuvre van de ze Aalsterse kunstenaar er vooraf passend te belichten, zal vrijdag 14 maart te 20.30 u., een toespraak ge houden worden door dhr. Marcel Wauters, dichter. Reeds in 1984 typeerde hij Wilhelm Mechnig en zijn werk als volgt: «Wilhelm Mechnig is de schilder van veredelde krachten, ver scholen achter een schijn baar eenvoudige verbeel ding, die geen oppervlak kig bedachte uitbeelding duldt. Merkwaardig is zijn meesterschap in het aan wenden van soms nauwe lijks te onderscheiden kleurschakeringen, uiting van een drang om de limie ten van het palet te looche nen, naar een alles opslor pende kern toe, in tegen stelling tot de hedendaags overheersende pogingen met middelpunt vliedende allure... Wilhelm Mechnig behoort tot de traditie van meesters die hun talent, ge schraagd door een zoeken de geest, voortdurend toet sen aan de technische on dergrond van het bereikba re, welke richting ze ook uitgaan. Zijn loopbaan heeft hij figuratief ingezet met stillevens en portret ten, met stevige zekerheid 'geborsteld, van bij de aan vang opvallend door inten se kleur beheersing en een inhoudelijk merkwaardige kompositie, die een geani meerde toets bekomt door een schuw, amper verte kend perspektief. Later heeft Wilhelm Mechnig een geabstraheerd universum gecreëerd in hoofdzakelijk De reeds jarenlang aange kondigde grondige restau ratiewerken aan het uit 1460 daterende, gotische Vleeshuis (Grote Markt 32) zijn eind februari 1986 ein delijk gestart. Dit heeft wel tot gevolg dat het Oudheid- tussen grijs en bruin ver vloeiende tinten, waarin grimmige hoekige haak- vormen waren gesteld, wie weet uit welke ideeënwoes- tijn afkomstig of naar wel ke toekomende gericht. Sindsdien heeft hij zijn schaduwkleurenland van wegvluchtende figuraties en onthullende abstrakties niet meer verlaten. Een zaam, zonder steun, want wars van elke groepsvor ming, is hij onverdroten be zig, zeer vaak met indrin gende, verpulverende zelf portretten. met op de aller natuurlijkste wijze in el kaar opgaande gedaanten van plant, dier en mens, vooral met wat hem bijzon der dierbaar is, het weerge ven van de reflekties van de wondere invalshoeken van het licht boven de dingen, het licht dat de dingen, alle lievelingen, tot leven wekt». D.B. kundig Museum dit jaar niet toegankelijk zal zijn voor het publiek. Het groot ste gedeelte van de verza melingen werd opgeborgen in de museumreeerve, ter wijl een klein, doch repre sentatief gedeelte zal ten toongesteld worden in het Z wij vekemuseum (Nijver heidsstraat 1). Dit Z wij ve kemuseum zal hierdoor vanaf begin april voor het «srst echt toegankelijk zijn voor het publiek. Het be vindt zich in een bewaard gebleven, gerestaureerd ge deelte van de gewezen Cis- terciënzerinnenabdij van Zwijveke (1223-1797). De uit 1690 daterende gaan derij herbergt de verzame ling graf- en gedenkstenen Op de verdieping bevindt zich de eigenlijke tentoon stellingszaal en de mimfliimniiminiBt.T-n.tift met de museumbibliotheek, de iconografische verzame ling en de Stedelijke Foto- theek. Wijziging van de openingsuren Ten gevolge van de res tauratiewerken aan het Vleeshuis werden de ope ningsuren van de Stedelij ke Musea vrij grondig ge wijzigd. We geven hier dan ook voor alle musea de nieuwe openingsuren voor 1986. De toegang blijft gra tis. De musea zijn gans het jaar door dagelijks toegan kelijk voor groepsbezoeken met een gids. Deze bezoe ken dienen steeds 14 dagen vooraf aangevraagd te wor den bij de Stedelijke Dienst voor Toerisme, Grote Markt 1, 9330 Dendermonde, tel.: 052/21.39.56. Vleeehuismuaeum (Grote Markt 32): gedurende het gehele jaar door gesloten wegens restauratiewerken. Begijnhofmuaeum (Begijn hof 11 en 25) en Museum voor Volkskunde (Begijn hof 25): elke zaterdag, zon dag en feestdag (2 april tot 29 oktober) van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur, elke woensdag (zelfde pe riode) van 14 tot _18 uur, tijdens de Begijnhoffeesten op 22, 23 en 24 augustus zijn de musea bijkomend geopend van 18 tot 21 uur. Zwijvekemuaeum (Nijver heidsstraat 1): elke werk dag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, elke zondag (6 april tot 26 oktober) van 14 tot 18 uur.

De Voorpost | 1986 | | pagina 17