Jeugdboeken week t Nieuwtjes uit de Aalsterse Raad De Voorpost Vijftienhonderd Aalsterse senioren in spektakelzaal Playbackwedstriid Ie Aalst Aanstellingen en benoemingen te Aalst» Wat met «Huis De Blieck» in Aalst? Film over Britse mijnstaking In Aalst Groene pijlen noodzakelijk In Aalst Wandelen langs Affligemse molens Parking l.p.v. asfaltplan! VTB-VAB schenkt klare wijn STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 2 - 14.3.1986 - De Voorpost De senioren beten de spits af. Ze gebruikten als allereer- sten de gloednieuwe spektakelzaal waar geen enkele van de 1500 stoelen onbezet bleef. Voor deze gepensioneerden die van «ouden van dagen» over «Derde leeftijd» evo lueerden naar «senioren» werd het een namiddag boordevol interessante informatie waarna na het vieruurtje gezorgd werd voor aangepaste ontspanning. De informatie werd wel duide lijk afgeremd door onverstaan baarheid. Ofwel moet er iets gebeuren aan de acoestiek van de zaal ofwel aan de geluids versterking. We vernamen wel dat er een nieuwe geluids installatie zou komen. Bejaardenzorg voor morgen Op 10 maart 1986 vierden de Aalsterse Senioren hun feest. Dit maal werd in het kader van de Gezins- Gezondheids- en Welzijnsbeurs een Feestna- middag ingericht. Het beleid van het stadsbestuur is er op gericht de noden en wensen van de inwoners beter te leren kennen en er zoveel mogelijk aan te verhelpen. In deze op tiek werd in het programma een panelgesprek ingelast met als tema «Bejaardenzorg voor morgen». Aan dit gesprek na men deel: - Dhr. Lindekens, afgevaar digde van de staatssecretaris van Vlaamse gemeenschap, Mevr. Steyaert. - Dokter Annie Dierick - Dhr. Keymeulen, voorzitter Rotary Club - Mevr. Van Wilder, afgevaar digde K.A.V. Bejaardenhulp - Dhr. Goossens, voorzitter 0.C.M.W. en de leden van de adviesraad voor de derde leeftijd - Mej. Coppens Maria - Mej. Marguerite Slagmulder - Ere-Senator Wim Verleysen, ondervoorzitter van de advies raad - Mevr. Alma Schoof - Dhr. Pierre Troch. Moderator: Schepen van Vae- renbergh, voorzitter van de ad viesraad voor de derde leef tijd. Verschillende onderwerpen werden behandeld: 1De onderhoudsplicht 2. De Gezondheidsinstellingen 3. Het vrijwilligerswerk 4. De Opvangcentra. Onderhoudsplicht Uit gesprekken woord en we derwoord, distilleerden we volgende gegevens: - Alleen kinderen (uitzonder lijk ook ouders) zijn onder houdsplichtig. Schoonkinde- ren niet. - De bijdrage hangt af van het inkomen. Wie 488.000 fr. ver dient per jaar betaalt 1400 fr. per maand. En met 1 persoon ten laste niets. - Zo er meer kinderen zijn wordt de totale bijrage ver deeld rato van ieders inkomen. - Van kinderen van destijds uit htm ouderlijke rechten ont zette ouders wordt in de prak tijk niets gevraagd, alhoewel pro forma toch aangeschreven. Gezondheidsinstellingen - Akute ziekenhuisbedden moeten er voor Aalst 40 k 50 zijn - Voor chronische ziekenhuis bedden 55. Velen moeten uit wijken naar Dendermonde of Merelbeke. - Aalst heeft nood aan 480 bedden in rusthuizen. Er zijn er 94 in Sint-Lieven, 166 in Sint-Job en 15 in Hopperank. In Herdersem (privé) 105. - Er zijn ellenlange wachtlijs ten. Mensen wachten vaak veel te lang met hun aanvraag. - Kosten per maand schomme len van 20.000 fr. (O.C.M.W.) tot 35.000 fr. Luxe-rusthuizen niet medege- rekend. - Dr. Dierick brak een lans opdat gepensioneerden er en kel de «hotelkosten» en niet de medische zouden hoeven te betalen. Vrijwilligerswerk Teledienst brengt hulp waar zulks door familieleden of bu ren niet kan. - Teledienst helpt ook mensen met verplaatsingmoeilijk heden. - Tele-alarm bezorgt aan 130 alleenstaande bejaarden een apparaat om binnen een straal van 150 m. hulp op te roepen. Een dienst van Rotary Aalst- Noord. Opvangmogelijkheden - Bejaardenhelpsters (81) en poetsdienst (42) - Bijdrage van 20 tot 141 fr. per uur voor alleenstaanden en 19 tot 129 fr. voor paren, af hankelijk van het inkomen. - Bij samenwonenden worden de inkomens samengeteld. - Op zaterdag zou het OCMW geen diensten buitenshuis kun nen verstrekken. Geslaagde enquête Burgemeester Uyttersprot noemde de enquête waaraan 10.700 60+ers deelnamen een waardevol experiment waarbij de bevolking werd betrokken bij het uitstippelen van het beleid. Maar, omdat er nogal wat verrassende punten zijn opgedoken wordt een studie- ploeg in dienst genomen om deze te analyseren. Drie belangrijke hoofdthema's zijn. De woonvoorwaarden. De redenen opsporen waarom zoveel senioren vrijwillig afzij dig blijven en de inplanting van de dienstencentra en de diensten en voorzieningen die er moeten worden in onderge bracht. Ondertussen tracht de advies raad onder de dynamische lei ding van eresenator Wim Ver leysen door te dringen in de mogelijkheden geschapen door het decreet Steyaert. Na dit ernstige gedeelte werd het stadsbestuur aan elke aan wezige een vieruurtje aange boden, waarna het ontspan ningsgedeelte volgde, met o.a. een optreden van Prins Karna val 1986, de Ajuinboer, Keizer Kamiei en zijn kamillekens en als apotheose de wervelende show van «Maria Teil» dit i.s.m. met de Dienst Volkson twikkeling van de Vlaamse Gemeenschap. Lede. Hoe groen is Vlaanderen en Lede? Het pannel luisterde aandachtig naar vragen van het publiek (a) In zaal Beukenhof heeft ter gelegenheid van Rozenkermis een playbackwedstrijd plaats op zondag 13 april te 19.00 uur. De deelname is. mogelijk voor oud en jong en heel wat prijzen kunnen in de wacht gesleept worden. Inschrijvingen en info in zaal Beukenhof, Langestraat 12 te 9300 Aalst, tel. 053-77.50.02 elke dag vanaf 13.00 uur. Dinsdag gesloten. Inschrijvingen is mogelijk tot 6 april. LH Lede. Veel aanwezigen waren komen opdagen voor de avond over *hoe groen is Vlaanderen en Lede?» (a) Aalst. Feest voor de Aalsterse senioren. In de Keizershallen bleef geen plaatsje onbezet (a) Volgende beslissingen werden getroffen in de jongste ge meenteraadszitting tijdens de besloten vergadering. Leo Penningen (trommelkorps Rode Valken Moorsel), Kns- tien Lievens (chiro Yah Haro meisjes), Paul Jacobs (chiro Joepie Baardegem), Guy Hen- drickx (chiro Tijl), Dirk Van Schuylenbergh (chiro Nele), Patrick Van Hauwermeiren (chiro Popov) en Patrick Ja cobs (jong socialisten groot Aalst), werden benoemd tot lid van de Stedelijke Jeugd raad in vervanging van Pierre Van Keer, Hilde Lievens, Jos- ke Schockaert, Dirk Van Schuylenbergh, Betty De Muyter, Jos Govaert en Jan Louies. Adviesraad Vreemdelingen In de Adviesraad voor Vreem delingen werd André Vercau- teren vervangen door Dirk De Brul. Stedelijk onderwijs Jozef De Brauwer, Bea Schol- laert, Godelieve Lauwereys, Marleen Eeckhaut en Ann Van Dorpe werden aangeduid als interimarissen in het stede lijk kleuter- en lager onderwijs te Aalst. Martine Audoore en Christia- ne Renneboog werden be noemd tot onderwijzeres in vast verband aan het stedelijk lager onderwijs te Aalst. Er werd een betrekking vacant verklaard van voltijds cultuur- animator ten behoeve van het cultureel centrum (categorie C). LH n aantal «toestanden» op A.E. Bogaert ligt duidelijk bij vinkeslag. Het Huis De Blieck is er één van. A.E. Bogaert stelt vast dat de bouwheer de wettelijke termijn tot aanvangen van de werken aan Huis De Blieck heeft laten verstrijken en dat er gevaarlijke situaties door ontstaan. Pleisterwerk valt niet alleen op voetpad en openbare weg maar ook op geparkeerde wagens. Het is vanzelfsprekend zijn volste recht vergunde werken niet aan te vangen doch dan komt er wel een onaanvaard bare toestand op het keizerlijk plein. Bogaert vraagt dan ook dat het stadsbestuur zou aandrin gen ofwel op aanvang van de werken ofwel op het nemen van maatregelen tegen verkrotting. En moest geen van beide worden gerealiseerd dan zouden stadsbestuur en politie de nodige maatregelen moeten treffen om burger en goed op de openbare weg te beschermen. SteUer dringt hierbij nogmaals aan op het invoeren van een taksreglement op leegstaande en verkrottende panden. LH. Deze film gaat over de nu al mijnwerkersvrouwen, de wille- legendarische Britse mijnsta- keurige arrestaties, de enorme king van 1984-85, de rol van de meetings, de heldhaftige rol op het achterfront. Heel wat mijnwekers en hun gezinnen kristalliseerden hun ervaringen in gedichten, liederen en sket ches De film van Ken Loach bekijkt hun werk en de prak tijk die het tot stand liet ko men. Kwaliteiten zoals zelfop offering, organisatie en held haftigheid kwamen op het voorplan. Deze filmvertoning heeft plaats op vrijdag 21 maart 1986 om 20 uur in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst en wordt gevolgd door een schets van de huidige toestand in de Britse mijnstreek en van de stelling van de NUM. Deelname in de kosten voor deze avond: 25 fr. Organisatie: IMAVO (Insti tuut voor Marxistische Vor ming) Aalst, i.s.m. de Mikis klub en de KP-Aalst. LH Niet alleen ontsiert de hoogspanningsleiding de Parklaan en is ze er oorzaak van dat voetgangers steeds weer het fietspad op moeten maar bovendien veroorzaakt ze een magnetisch veld met alle gevolgen voor bewoners. Vraag van raadslid Denayer: deze leiding ondergronds brengen. Schepen De Maght antwoordt dat ondergronds brengen van een hoogspannlngslelding enorm duur is. Burgemeester Uyttersprot zegt echter dat door zijn tussenkomst er een akkoord is met de elektriciteitsmaatschappij die gedurende 5 jaar elk jaar 30 mfijoen zou uittrekken en ook de kosten zou dragen die anders ten laste van de gemeente zouden vallen. Wat dan wel een zeer attraktief voorstel is. Elektronische spelen in zwembadcafétaria Nog maar eens raadslid Danny Denayer die zich afvraagt welke maatregelen het stadsbestuur gaat nemen om elektronische spelen uit de cafétaria van het zwembad te verwijderen en er verder voor te zorgen dat de cafétaria de normale openingsuren van het zwembad zou volgen. Deze spelen zijn in tegenstrijd met de huurceel en anderzijds betekent tijdelijke sluiting van de cafétaria een financieel verlies voor de stad. Schepen André Dooms zegt dat de stad te maken heeft met de koncessionaris en niet met de uitbater zelf die inderdaad op het terras niet wil serveren. Momenteel is een rechtsprocedure lopend om deze zaak in het reine te trekken. Opnieuw op het Stationsplein aangebrachte parkeermeters heeft Danny Denaeyer een anomalie ontdekt. Enerzijds is er twee uur maximum parkeertijd voorzien en anderzijds slechts anderhalf uur. Denayer experimenteerde even en moest vaststellen dat zijn vierde vijffrankstuk geen effekt meer had. Burgemeester Uyttersprot stelde dat in principe de maximale tijdsduur binnen de wallenring anderhalf uur is en daarbuiten twee uur. Die anomalie zal worden weggewerkt. LH «MkbUd tu Deodcr Dsrme-en Schelde»! r»«k Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120 172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Geleide wandeltocht langs liefst acht heerlijke plekjes Affligemse grond daar waar een molen staat of stond... Op zondag 23 maart 1986 richt de Vlaamse Wandelaars- bond (V.W.B. - klub Affligem) een boeiende wandeltocht in langs Affligemse wind- en watermolens. Men kan volgens keuze wandelen over volgende afstand: 11 km. of vier molens: de terp van de verdwenen houten windmolen van de abdij Affligem (Abdijstraat), de ruïne van de Nieuwe Molen en de Oude Molen' (Molenberg- Hekelgem), de verdwenen windmolen op de Schettenberg (Teralfene). 13 km. of zes molens: alle vorige plus de statige Bellemolen (Essene) en de verdwenen windmolen op de Molenkouter (Hekelgem). 17 km. of acht molens: alle vorige de verdwenen watermolen op de Overnellebeek (Essene) en de verdwe nen windmolen op de Montil (scheiding van Asse en Essene). Leden van de Vlaamse Wandelaars bond mogen gratis meewandelen, alle kinderen eveneens. Niet-leden betalen slechts 20 fr. en krijgen net als alle overige wandelaars een fijn wandelkaartje. Wandelleiding: Laurens van der Schueren en Jan Schoon- jans. Schoeisel: Stevige wandelschoenen, zoniet laarzen want 'n groot gedeelte van de weg is niet verhard. Oponthoud wordt voorzien te Teralfene (in het Natekenshof waar kinderen even hun hart kunnen ophalen in de speeltuin. Eventueel kan daar ook het lunchpakket verorberd worden. Verdere aktiviteiten Vrfjdag 21 maart te 20 u. Kultureel Centrum - Abdij Affligem. Diareeks van Gus- taaf Arijs (VTB Diaklub) over «Teralfene» - een heem- kundige inventaris van je welste! i Zaterdag 5 april - Kiuizekermis - Klokkekermis - Klokke- tocht naar de Kluiskapel. Samenkomst vanaf 16u45 aan de abdijtoren. Vertrek van de feestwagen en de wandelaars te 17 u., laarzen i nachtlamp wenselijk! Afstand ca. 6 km. Op het programma: verbranden van de j winter, avondmis, volkszangavond in de feesttent «De lente luidt de winter uit!» (deelneming: kosteloos) i Zondag 6 april te 14 u. Prettige, geleide wandeltocht door de Aprilse Faluintjes naar de Kluis i (ca. 9 km.), o.I.v. Jan Schoonjans. Laarzen wenselijk, deelneming gratis, Klokkenzoeken bij de Kluis, Avondmis te 17 u. en wijding van de nieuwe klok «Rogier», offergang, uitdeling van Kluizeklippeltjes stemming in de I feesttent (Breugheliaans buffet met o.a. kop, vla, pensen, enz...). Aalst. De Vlaamse wijnmakersgilde startte een nieuwe kursus voor beginners. De lesgever wijdt hen in in de geheimen van het wijnmaken (a) Raadslid Danny Denayer (VU) brak tijdens de jongste ge meenteraadszitting een lans voor het aanleggen van een parking op het terrein aan de Zeebergbrug waar nu asfalt wordt geproduceerd. Dit ter rein zou uitstekend gelegen zijn om in de toekomst par keerders op te vangen. Schepen Doorns André stelt echter dat het moeilijk haal baar zal zijn vermits het hier om geen erkend stadseigen- dom gaat. Sinds 1970 is er inderdaad een procedure lo pend. Een uitspraak van de Rechtbank van Koophandel is inderdaad noodzakelijk voor de stad om haar eigen domsrecht te staven. De stad kan er dus, althans voorlopig, zeker geen parking oprichten. En een procedure voor ontei gening kan door de Stad niet worden ingesteld vermits de stad toch de staat (die eigenaar is) niet kan onteigenen. In een open brief stelt A.E. Bogaert dat de nieuwe ver keersregeling in het Centrum van Aalst tegen de verwachtin gen in positieve resultaten heeft. De bereikbaarheid van het Centrum en het doorsnij den ervan werden inderdaad vergemakkelijkt. Aan het kruispunt Vredeplein - Keizer lijk Plein is de toestand echter door het zeer drukke verkeer alleszins niet verbeterd. Steller vraagt zich dan ook af waarom er nog steeds geen groene pij len werden geplaatst om af slaand verkeer te versassen. Iets wat dan wél het geval is aan de Zeshoek. Druk verkeer - Alle verkleer, komende van Zoutstraat, Zonnestraat, Ge- raardsbergsestraat, naar het Centrum het Keizerlijk Plein moet inrijden en dus ipso facto aan de verkeerslichten terecht komt; - door de dubbele richting van de Vrijheidstraat komt er ook veel meer verkeer te staan aan de andere kant van de ver keerslichten op het Vrede plein; - alle verkeer, komende van de Gentsestraat en Vlaande- renstraat, ook dezelfde ver keerslichten moet voorbij rijden. File-vorming De grootste file-vorming doet zich uiteraard steeds voor op het Keizerlijk Plein, aangezien van daar de grootste verkeers stroom komt en aangezien alle verkeer uit de Nieuwstraat en de Hopmarkt verplicht is dit Plein op te rijden om het cen trum te kunnen verlaten. Komende van het Keizerlijk Plein moet 50% van het verkeer linksaf slaan richting Gentsestraat Vlaandc- rcnstraat, 25% moet af draaien richting Nieuwstraat en nogmaals ±25% gaat rich ting Vrijheidstraat Vrede plein. Aan de andere kant komt een belangrijke verkeersstroom vanuit de Vrijheidstraat en dit verkeer moet ook worden ge splitst in 25% dat afslaat richting Nieuwstraat, 10% dat afslaat richting Vlaande- renstraat/Gentsestraat en 65% dat doorgaat richting Kei zerlijk Plein. Vanuit de Vlaanderenstraat wordt het verkeer ook 3 keer gesplitst nl. hetzij rechtdoor Nieuwstraat, hetzij rechtsaf Keizerlijk Plein, hetzij linksaf Vredeplein. Voeg hierbij dan nog de Ar- beidstraat, waarvan een be langrijk gedeelte van het ver keer zich in de verkeersstroom Keizerlijk Plein moet begeven en U zult zeker begrijpen dat de verkeerschaos aldaar legio is. Groene pijlen A.E. Bogaert is dan ook van mening dat er dringend groene pijlen moeten komen om dat kruispunt te ontlasten en be grijpt niet waarom de ver keerslichten richting Keizerlijk Plein - Vredeplein minder lang groen blijven dan die van rich ting Vlaanderen- en Nieuw straat. Hij vraagt dat deze kwestie in de Verkeerskommissie bij voorrang zou worden behan deld. LH Wij willen klare wijn schen ken. Niets geeft meer voldoe ning dan een vriend een zelfge maakte drank aan te bieden en er dan samen van te genieten. Natuur(h)eerlijke, goedkope drank, zonder enig chemisch toevoegsel zelf maken is hele maal niet zo moeilijk en zo duur als u wel denkt. Met het alledaagse keukengereedschap en wat vindingrijkheid bent u reeds een heel stuk op de goe de weg om van deze boeiende bezigheid uw hobby nr. 1 te maken. Ook de basisgrond stoffen kunnen in principe geen problemen opleveren. De natuur zelf biedt ons immers een heel gamma gratis fruit. Vanuit deze optiek maakt VTB-VAB dan ook een a vang met een Brouwkursus in café «'t Landhuis» Grote Markt Aalst. Op woensdagen 19 en 26 maart, telkens van 19u30 tot 21u30 leert u onder deskundige leiding bier, w(jn, porto en likeur bereiden. Het inschrijvingsgeld bedraagt 400 fr. voor V.T.B.-leden, 500 fr. voor niet-leden. Degustatie van alle te maken dranken inbegre pen, alsook een syllabus. Het aantal deelnemers blijft echter om praktische redenen be perkt. Het is geen klein bier, het loont zeker de moeite. Inlichtingen: I. Van Cleemput, tel. 053-78.51.28 Aalst.

De Voorpost | 1986 | | pagina 2