«RUGBY IS AN HOOLIGAN GAME, PLAYED BIJ GENTLEMEN» OP ZONDAG 16 MAART IN SINT-GILLIS DENDERMONDSE RUGBYCLUB ORGANISEERT INTERLAND BELGIE- NEDERLAND tel. 052/2162 32 RUGBYINTERLAND BELGIË NEDERLAND DENDERMONDSE RUGBYCLUB 32 - 14.3.1986 - De Voorpost RUGBY Tijdens een informele persbijeenkomst in het lokaal «Den Otter» stelden de leden van de DRC zo fier als gieters deze interland voor aan de pers. De voorziter van de Belgische Rugbybond, de heer Lacroix en de voorzitter van de Vlaamse Rugbybond, de heer Scheers hadden eraan gehouden om op deze bijeenkomst aanwezig te zijn. De Dendermondse schepen van sport Hubert Maes en sekretaris Beckers waren er ook al, zodat het allemaal toch nog een officieel tintje kreeg. Belangrijk is deze gebeurtenis wel, want het is zowat de exponent van de jarenlange trouw van de Dendermondenaars aan de rugby sport, die via de vroegere klubs Alfa en Zenith, nu kulmineert in de D.R.C. Voorzitter Jo Van Den Bossche verwelkomde de aanwezigen, terwijl er rijkelijk met spijs en drank werd rondgegaan. Hij vertelde erbij Dendermonde eigenlijk Vlaanderens oudste klub is. Daarbij werd de nadruk gelegd op het feit dat de rug gersnog steeds moeten betalen om hun sport te kunnen doen, ook al spelen de Dendermonde naars in tweede klasse. Voorzitter Lacroix die eigenlijk een franstalige is, doet het uit stekend in het Nederlands. Hij vindt dat de jongste wedstrijd tussen Wales en Frankrijk vrij wel perfekt verliep en dat de België-Nederland van deze week geen betere propaganda kon krijgen. In een derby kan alles gebeuren, zegt hij, maar op grond van de jongste resultaten menen wij dat ons land een goede kans maakt om te winnen. De plaatselijke voorzitter, Jo Van Den Bossche maakt ons nog wegwijs in de zeer handige persmap en dankt nadien het stadsbestuur voor de medewer king. Zowaar een voorbeeld van een persbijeenkomst, zonder.onnodi ge tierlantijnijes en ellenlange toespraken. Programma Op zondag 16 maart om 15 u. begint de internationale ontmoe ting tussen België en Nederland. Dat is natuurlijk het hoogtepunt van de dag, maar voordien reeds zal er ook nog wat te beleven vallen. Eerst speelt B.O.L.RA. tegen Witte Raven om 11 u. en om 13u30 gaan Jong België en Jong Nederland in de clinch. Dit alles natuurlijk op het Stedelijk Sportkomplex in de Van Lan ge nhove straat te Sint-Gillis- Dendermonde. Traditie Deze interland wordt natuurlijk niet voor de eerste keer georga niseerd, er is al een rijke tradi tie. De eerste wedstrijd werd gespeeld op 23 maart 1932 in Amsterdam. De uitslag was teke nend voor de krachtsverhoudin gen 6-6. De traditionele verbetenheid die we telkens bij voetbal-interlands tussen België en Nederland te rugvinden is ook kenmerkend voor de rugbyinterlands tussen beide landen. Sedert die eerste wedstrijd in 1932 zijn er precies 48 gespeeld. Daarvan wist het Belgische nationale vijftiental er 23 binnen te rijven en Neder land 20. Vijfmaal werd gelijk gespeeld. Tekenend voor de derby van de lage landenis de relatief kleine score waarmee telkens werd ge wonnen. Ook het punten verschil is in de meeste gevallen zeer miniem geweest. Uitzonderingen hierop zijn de Belgische over winningen in 1959 (0-29) en 1980 (3-25), en de Nederlandse zeges in 1933 (15-3) en 1985 (15-3). De Nederlandse zege op 24 maart van vorig jaar geeft al aan dat het Nederlandse rugby dui delijk in de lift zit. Het is trou wens ook alweer sedert 27 maart 1982 geleden dat België (welis waar in Maastricht) de Neder landers kon verslaan. Nederland is dus druk in de weer om de (toch al minieme) achterstand in te lopen. Dat alles betekent natuurlijk niet dat de wedstrijd op voorhand verloren is. Gezien de uitsteken de kondiüe van het Belgisch team, en de deskundige leiding van het team door de Franse trainer Gerard Ricq belooft het zelfs een ongemeen spannende strijd te worden. De B.O.L.R.A.: Voor rug by ben je nooit te oud De Belgian Old Lions Rugby Association is op zijn minst wat je het buitenbeentjebinnen het Belgisch rugby zou durven noemen. Het is een bonte verza meling van rugby veteranen, ou der dan 35 jaar, die onder me kaar de echte rugbysfeer van weleer wensen voort te zetten. De hoofdvereisten om lid van het B.O.L.RA.-team te worden Zijn: - ex-internationaal rugbyspeler zijn; tenminste, en zonder onder breking, tien jaar geijverd heb ben voor de vooruitgang en de promotie van het rugby in België; - een 'blanco-strafblad' heb ben, d.w.z. nooit zware sankties hebben opgelopen wegens zwaar onsportief gedrag. In 1980 werd aangevangen met de eerste vriendschappelijke wedstrijden tegen buitenlandse veteranen-teams. Zo werd er o.a. gespeeld tegen Bologne Bi- lancourt, Les Rheu (Bretagne), de Witte Raven (een selektie van Nederlandse oud-intemationa- len) en de Sherpa's (oude Fran se rugbycracks waaronder o.a. de bekende vulcanoloog Haroun Tazieff). De B.O.L.R.A.-kalender voor 1986 ziet er als volgt uit: - 16 maart - Dendermonde: wedstrijd tegen de Witte Raven - mei 1986 Brussel: wedstrijd tegen Les Rheu - juni '86 - Brussel: wedstrijd tegen Bordeaux; - najaar 1986: wedstrijd tegen Toulouse. Vooral de wedstrijd tegen de Witte Raven op 16 maart a.s. te Dendermonde (11 u.) lijkt een interessant gegeven, gezien de nederlagen van het, toen nog onvolledige, B.O.L.RA.-team in de totnogtoe enige konfronta- tie tussen beide teams. Het wordt m.a.w. een ongemeen spannen de revanche-wedstrijd. Introduktie tot het rug- byspel -Met deze gedenksteen wordt de prestatie herdacht van William Webb Ellis, die de spelregels van het voetbal zoals dat in zijn tijd werd gespeeld, volledig negeerde en als eerste de bal in zijn armen nam en ermee vandoor rende. Daarmee legde hij de basis voor het specifieke karakter van het rugbyspel in 1823». En dit is de officiële herkomst van het rugby. Deze woorden staan op de gedenkplaat die is aangebracht in de school van Rugby, waar William Webb Ellis meer dan 160 jaar terug een chaos zou hebben veroorzaakt. Gewoonlijk kan het ontstaan van een sport niet zo nauwkeu rig worden nagegaan en de le gende omtrent Ellis is waar schijnlijk een mengeling van fei ten en fiktte. Als plaats van ontstaan doet deze plek evenwel niet voor een ande re onder en het spel heeft sinds dien zeker een grote vlucht ge nomen. Rugby wordt overal in de wereld gespeeld en is de na tionale sport geworden in Wales, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. In de beginjaren werd het spel verbreid door Engelse geleerden en kolonisten, die de wereld rondreisden. Rugby is de laatste belangrijke amateursport geworden. Tegelijkertijd is het rugby op hoog niveau (namelijk de inter nationale wedstrijden) een van de belangrijkste kijksporten ge worden en wordt in vrijwel alle landen van de wereld over de televisie uitgezonden. Het moet gezegd dat, daar waar de Neder landse zenders en de RTBF dui delijk op deze evolutie trachten in te spelen, de BRT hier de trein aan het missen is. Het feit dat de rugbysport tot nu toe angstvallig over zijn amateurs ta lus heeft gewaakt is daar wel licht niet vreemd aan. Rugby is een harde sport en op het rugbyveld is geen plaats voor degenen die weinig moeten heb ben van fysiek kontakt. Er dient op toegezien te worden dat de nieuwkomers op het rugbyveld, en met name jeugd, evenwel niet het enthousiasme wordt ontno men door vanaf het begin teveel nadruk te leggen op de fysieke kapaciteiten die het spel vereist. Via het mini-rugby hebben veel jonge spelers kennis kunnen maken met de sport. Door deze vorm van rugby worden ze in staat gesteld de aspekten van balbehandeling en het rennen met de bal te leren zonder te verzanden in de technische de tails die het rugby, zelfs op het hoogste niveau, kunnen ont wrichten en minder interessant kunnen maken. Rugby is een sport om van te genieten en je beleeft er het meeste plezier aan wanneer je de basistechnieken goed onder de knie hebt. Door veranderingen die in de afgelopen jaren in het reglement zijn aangebracht heeft rugby een meer aanvallend karakter gekregen en er worden op internationaal niveau tegen woordig veel meer tries genomen dan 25 jaar geleden. Maar het niveau van de individuele tech niek is uiteraard altijd voor ver beuring vatbaar. De kwaüUit van een team wordt immers be paald door de som van de indivi duele kwaliteiten met daar bo venop een flinke dosis ploeg- geest en kameraadschap. Rugby in Belgenland In tegenstelling tot wat de mees ten zouden verondersUllen is het rugbyspel in België allesbehalve een nieuwigheid. Reeds in 1920 werd het eersU rugbyteam opge richt, de Antwerp Britisch Sport Club. Dit team was weliswaar grotendeels samengesteld uit, in Antwerpen arbeidende, Britten, maar toch speelden ook een aan tal Belgen, die dan meestal voor dien in Engeland hadden gestu deerd, mee. In 1926 volgen de Brusselse Britten» het voor beeld van hun Antwerpse colle ga's. Een aantal Franse inwij kelingen volgt even later het Stedelijk Sportkomplex Van Langenhovestraat te Dendermonde (St. Gillis) Voorwedstrijd: België (Juniors) - Nederland (Juniors) (-18 jarigen) om 13U.30 Rugby. Een sport voor deugnieten, gespeeld door heren. ZONDAG 16 MAART '86 om 15U.00 Rugby. Een stoere soort...

De Voorpost | 1986 | | pagina 32