TV-Ekspres viert vakantie op TEN-BEL Vlieg mee. Alles gratis Aktie voor veiligheid van de woning Bij de Aalsterse stadspolitie S.P.E.S. vijfentwintig jaar op de bres in Aalst Werk op de plank voor Gijzegemse dorpsraad rsrjt Informatienamiildafl Aalst gedenkt Delhaize-slachtoffers Kunnen «parkeerders» In Aalsterse Begljnhofbuurt terecht? voor verpleegkundigen in Aalst TENeBEL Doe mee, en grijp deze unieke kans op een onvergetelijke vakantie. Wees zeker van uw wedstrijdnummer, reserveer nu reeds uw TV-EKSPRES bij uw dagbladverkoper. De Voorpost - 14.3.1986 - 3 Politiekommissaris A. Van den Broeck stelde op de Gezins-, Gezondheids- en Welztjnsbeurs een zeer valabele infostand van de stedelijke politie voor i.v.m. de veiligheid van de eigen woning (en wagen). Een preventieve campag ne gevoerd met medewerking van collega's uit Gent. Stijgende kriminaliteit en blij vende onrustgevoelens bij de bevolking tonen duidelijk aan dat alleen repressieve taken niet voldoende effekt sorteren. Daarom de aktie «Voorkomen van misdrijven». De politie krijgt hier de gele genheid tot kreatief samen werken met de bevolking. Door haar kennis van de mo dus operandi van misdadigers, en door het spoedig herkennen van misdaadbevorderende si tuaties, is zij best geplaatst om adviezen te verlenen én om de bevolking te sensibiliseren, door het verschaffen van ade quate informatie. Misdaadpreventie Sinds een tweetal jaren werkt ook de politie van Aalst mee aan deze vernieuwde misdaad preventie. Als eerste stap werd een info stand geplaatst in de inkomhall van het politiebureau. Tal van brochures, registreerkaarten en andere informatie, liggen er ter beschikking van de bezoe kers. Er werd deelgenomen aan ver schillende beurzen, zo onder andere de handelsbeurs, de jeugdbeurs en de beurs voor vrijetijdsbesteding. Misdaadpreventie vertoont echter meerdere facetten, en Aalst. Perskonferentie Politie. Welke taken heeft de politie te vervullen en hoe doet zij dat? a mag daarom niet beperkt blij ven tot distributie van brochu res alleen, er moet ook aktie gevoerd worden. Ons korps nam deel aan de nationale preventiecampagne «Auto op slot - Dief bedot», gehouden tijdens de maanden juni, juli en augustus 1985. 15.550 voertuigen werden door ons personeel grondig gecon troleerd. De in-gebreke-be- vonden bestuurders, werd ge wezen op hun nalatigheid, bij voorbeeld open deuren of ven sters, achterlaten van waarde volle voorwerpen in hun wa gen. Uiteraard gebeurde dit alles zonder bekeuring. Handelszaken De aktie die momenteel op touw staat, is gericht naar de handelaars. Er werd een vra genlijst overhandigd, waarin naar informatie gevraagd wordt omtrent het gebouw waarin handel gedreven wordt. Zo o.a.: is het gebouw be woond na sluitingstijd? Is er telefoon? Is er een alarminstal latie? De winkeliers hebben echter de vrije keuze deze vragenlijst al of niet te beantwoorden. De bedoeling ervan is, met kennis van de toestand, snel te kunnen optreden bij brand, in braak, in werking treden van de alarminstallatie of andere onaangename voorvallen. Veilige woning Uw woning tegen inbrekers beveiligen veronderstelt heel wat maatregelen. Waarvan een elektronische alarminstallatie wellicht de meest spektakulai- re is maar daarom nog niet de meest doeltreffende. Een alarminstallatie heeft slechts twee funkties: melden en sig naleren. Ze is dus gewoon sup plementair te voegen bij de hierna volgende eerste maatre gelen. Bovendien is een alarm installatie duur en vooral ge richt op mensen met grote ri sico's. Eerste beveiliging zijn de orga nisatorische maatregelen. Een verankerde kluis in uw woning kan reeds voor 1.600 fr. Een adekwaat sleutelbeheer. Dege lijke verlichting die inbrekers afschrikt, merken en registre ren van waardevolle voorwer pen (formulieren bij de politie te bekomen) en er voor zorgen dat uw woning niet verraad dat ze tijdelijk onbewoond is. Maar er zijn ook de bouwkun dige maatregelen, het verzeke ren van elk gat in het metsel werk: deuren, ramen, manga ten, koepels, dakvensters. En het gebruik van valabele sloten. Hierbij dan ook een aantal liefst niet te vergeten tips. Ramen vlakbij platte daken zijn bijzonder kwetsbaar. Zorg ervoor dat er een veiligheids slot op komt. Laat geen toilet- of badkamer- raampjes open staan als u kamer (niet in de hall) en doe de gordijnen dicht. Automati sche lichtschakelklokjes zijn daarvoor erg praktisch. Laat nooit een raam, zelfs geen paar centimeter, open staan opdat de poes in en uit zou kunnen sluipen. Houd het tuinschuurtje op slot. Bepaald tuingerief daarin zou een dief goed van pas Laat geen vliegenramen in uw vensters zitten als u weggaat. Sluit al uw vensters af en doe alle buitendeuren op slot. Denk eraan dat de achterkant van uw woning even kwetsbaar is als de voorkant. Gaat u een avondje uit, laat dan een licht branden in een Laat geen sleutels aan de bin nenkant van uw buitendeuren in het slot steken. Gaat u met vakantie, vraag dan uw buurman om een oogje in het zeil te houden. Vraag hem om de brievenbus te ledi gen of andere dingen weg te nemen die uw afwezigheid kunnen verraden. Boodschappen die op de stoep achtergelaten zijn en post of kranten die uit de brievenbus steken, zeggen de dief dat de kust voor hem veilig is. Laat niet merken dat u er niet bent. Briefjes op de voordeur vertel len iedereen dat uw huis verla ten is. Leg nooit uw deursleutel on der de mat of achter een bloempot. Hang hem nooit aan een touwtje in de brie venbus. Gesloten gordijnen en neerge laten rolluiken overdag trek ken de dief aan. Net als volsla gen duistere huizen 's avonds. Laat nooit een ladder rondslin geren; die hoort veilig in gara ge of schuurtje. Is er niemand thuis, dan is een openstaande garagedeur een uitnodiging voor de dief. LH. Aalst. Perskonferentie Politie. De heer Van den Broeck sprak het welkomstwoord uit (a) Op zondag 16 maart wordt het 25-jarig aktief- bestaan van S.P.E.S.-vzw plechtig herdacht. O.m. via een eucharis tieviering in de kerk van de Jezuïeten in de Pontstraat. Een koncelebratie met als centrale figuur de stichter een stuwende kracht Kanunnik Staf Van de Vreken omringd door bisschoppen uit Joegoslavië en Polen, door Mgr. Cammaert en de aalmoezenier van de Kroaten in ons land. Viering in het tema uiteraard van dank van eveneens van de teologie van het Kruis, de verrijking van de jongste bisschoppensynode in de Eeuwige Stad. Vluchtelingenkampen pelzoon Staf Van de Vreken SPES ontstond na kontakten zijn teologiestudiën tijdelijk af in vluchtelingenkampen in brak en in die kampen de Linz (Oostenrijk) en Aken reële noden mee-beleefde, (Bondsrepubliek). Toen Ru- sprong bij deze jeugdige idea- konfiskeerd was. Dan maar de bedeltoer op. Op de gratie Gods. Mettertijd werden de aktivitei ten echter zo menigvuldig dat enige centralisatie zich op drong. Staf vestigde zich in een huurwoning in de Arbeidstraat alleszins iets aan doen. Ook in Joegoslavië. Zorgen voor voeding en kledij maar ook voor financies die al even broodnodig waren. In 1962 kwam een eerste groot projekt. Een jachthuis inrich ten tot noviciaat voor 28 novi cen van wie het klooster ge- Nu ook een dorpskrant In 1984 werd te G(jzegem een dorpsraad gesticht waarvan het bestuur van de Dorpsraad, de doelstellingen even talrijk en verscheiden zijn als het p.a. Michel De Fols, Mimosa lokaal dorpsleven. Behoeften van de bevolking dienen te straat 35 te 9308 Gijzegem- worden aangevoeld door overleg tussen en samenwerking Adft Hoe vollediger de ka- van de plaatselijke verenigingen en doorgespeeld naar ^nwordt' koc adviesraden en gemeentelijke instanties. Jn' Naast het verstrekken van ad- Plaatsen van een wegverhar- Het bestuur viezen heeft de Dorpsraad te- ding tot het laatste huis aan de Van Weyenbergh Paula, voor- ia—-i- zitter, Denderweg 20 te Gij- Callebaut Erwin, ondervoor- Latoir Luk, ondervoorzitter, Mimosastraat 14 te Gijzegem De Schrijver Paula, penning meester, Denderweg 37 te Gijzegem vens een koördinerende taak Hogeweg. wat betreft de plaatselijke akti- Het voetpadenprobleem ii viteiten op het vlak van sport, ze gemeente, jeugd, vrijetijdsbesteding en Plaatsing van verlichting op de zitter' Mimosastraat 24 te socio-kultureel leven. bollebaan in het Sport- en Re- Gijzegem Problemen uit het dagelijks le- creatiecentrum. ven worden behandeld als bvb. Het 0pstellen van cen aktivi- n r - - het parkeerprobleem, de ver- teitskaJender om te vermiiden De Gols M"^1- secretaris, lichting, de voetpaden, de ver- dat verschilknde Mmosastraat 35 te Gijeegem keetsproblemattek. de*elfde dag plaats hebben. Een aantal van wat op de vork wordt genomen, komt tot op- Kalender lossing. Een deel wellicht De Dorpsraad wenst tot een Buy' Ronald, Kapucijnenlaan nooit. Wat niet impliceert dat zekere koördinatie van de lo- 10 te Aalst de Dorpsraad dan maar ge- kale aktiviteiten te komen via De Rijbel Frans, Berkenlaan woon bij de pakken gaat zit- o.m. het opstellen van een ak- 33 te Gijzegem ten. Belangrijk uiteraard is de tiviteitenkalender. Die zal dan Van Geert Jos, Lindenlaan 63 positieve ingesteldheid en de huis aan huis worden ver- te Gijzegem medewerking van de lokale be- spreid. Verenigingen worden Yan Den Abbeele Marcel, Sta- volking. dan ook dringend verzocht ten tionsstraat 114 te Gijzegem Vraoen spoedigste de data van hun LH aktiviteiten mede te delen aan Nu het eerste nummer van de Dorpskrant verschenen is het wordt huis aan huis uitge- m m men waarmee inwoners stelen. Oprichting van een sanitair ge bouw op het gemeentelijk kerkhof. °P vnjdag 31 maart van 17 tot middag wordt van 9 tot 12 u. Plaatsen van een ideeënbus. 20 u. en op woensdag 30 april aandacht geschonken aan on- Waarom de stadsbussen de ge- van 14 tot 20 u- organizeert het gevallen bij kinderen, vaccina- meente niet aandoen Sint-Augustinusinstituut voor ties, het huidig beleid, de op- Plaatsing van wachthuisjes aan Verpleegkundigen aan de Leo- vang en begeleiding van fami- de autobushalten. poldiaan 9 te Aalst een infor- lie en in de namiddag wordt Straatverlichting aan het Ker- "ïatienamiddag voor alle ge- van 14 tot 15ul5 van gedachten kebos en Damkouterbaan (in- Interesseerden en kennissen die gewisseld over koorts en gang gemeentelijke jongens- belangstelling hebben voor een koortsstuipen, oorzaken en be- school) opleiding tot gegradueerde in handeling van diarree en de Verkeersproblemen aan het dc ziekenhuisverpleegkunde, verpleging van kinderen met kruispunt Stwg. op Aalst, Sta- gebrevetteerde in de zieken- diarree, tionsstraat. Kerkstraat, Den- nuisverpleging en ziekenhui- Het symposium wordt georga- derweg en de Dorpstraat. sassistenten. nizeerd door de oud-leerlin- Afwerking van de openbare ,la. genbond De Krans. Inlichtin- parking - Kerkstraat Symposium pediatrie gen en inschnjvingen kunnen Organisatie van een omni- °P 22 "taart heeft m het Sint- genomen worden op het tele- sportdag in het Sport- en Re- Augustinusinstituut voor Ver- foonnummer 053-70.33.79. creatiecentrum. pleegkunde aan de Leopold- Niet-leden betalen 500 fr., le- Protest tegen de exploitatie 'aan 9 te Aalst cen symposium den 400 fr en studenten 300 fr. van dc Firma Rendapart te «wlnlrie. plaats. In de voor- Hofctade (mogelijke roet- waarbij leerlingen van het Aal- sters VTI een hand toestaken voor het timmeren van kasten. Te Aalst kon Staf de onderbro ken teologische studie terug opnemen en verder zetten in het CIBI, het Centrum voor opleiding van geestelijke bran- kadiers in de voormalige «pu pillenschool», momenteel ad ministratief centrum aan de Aalsterse Koornmarkt. Semi-" naristen en fraters in leger dienst kwamen hem dan 's avonds helpen bij sorteren van geneesmiddelen en maken van pakken. Ieder jaar trok Staf terug naar Zuid-Slavië maar ook Roeme nië, Hongarije en na «de ge beurtenissen» ook Polen kwa men aankloppen. In Tsjecho- wakije raakte hij binnen tij dens de Praagse Lente. Kanunnik In 1970 werd Staf privé-sekre- taris van een aartsbisschop in Joegoslavië. Een unieke kans om de kerk aldaar beter te leren kennen. En waarderen. In 1972 werd hij dan in het land waar hij een deel van zijn hart verloren had, gewijd tot priester. En het volgend jaar werd «zijn» S.P.E.S. officieel erkend. Aktiviteiten stapelden zich op. Werk bij hopen. Zich inspan nen om van niemand te moe ten afhankelijk zijn en steeds maar projekten uitwerken. Zo konden Aalstenaars zich ver gewissen van wat er met hun centen gebeurde bij de bouw van een bejaardentehuis in Zuid-Slavië. Ondertussen werd de hulp aan Polen geïntensifieerd. Tot hier toe liefst 14 keer kwam Staf met kledij, voeding, speelgoed en geneesmiddelen in het ver scheurde Polen. Samen zowat 70 ton goed voor 36 miljoen frank. Dank zij een valabele achterlinie met heel wat milde weldoeners kon Staf zich bege ven aan kerkenbouw, zorgen voor het levensonderhoud van seminaristen, optrekken van katecheselokalen en bejaar denhomes en zorgen voor indi viduele families. S.P.E.S. werd, en wordt, op de handen gedragen in Oostbloklanden door bisschoppen, priesters en gelovigen en Staf zelf hield er een kannniktitel aan over. Hem verleend door een Pools bisschop. Titel die door Staf gezien wordt als de erkenning van SPES met de vele mede werkers steeds op de bres. Be kroning voor jw. Callebaut, Fik, Antoon, Leo, Martine, Walter en Valeer. Plechtigheid Tijdens de dankmis krijgt S.P.E.S. vzw de medewerking van de Paters Jezuïeten, het Stadsbestuur, Kristiaan Van Ingelgem, die het orgel be speelt en het Gregoriaans koor o.l.v. Karei Van Daele. De Eucharistieviering zal opge dragen worden in vier talen. Langs deze weg nodigt S.P.E.S. vzw iedereen uit deel te nemen aan deze Eucharisti- viering om mee te danken, en zeker God, zoals S.P.E.S. er de nadruk wil op leggen en om samen te bidden voor de Kerk in Oost-Europa en voor de ...vrede. Oost-West-Ontmoetingscen trum S.P.E.S. vzw heeft ook zijn Centrum in de Gentsestraat te Aalst, ruimte om te bidden, te sorteren, in te pakken, te ver gaderen, om kontakten te leg gen tussen Oost en West want het centrum draagt de naam. Oost-West Ontmoetingscen trum. Kortweg: O.W.O.C. In 1979, bij de opening had er een geslaagde Ikonententoon- stelling plaats en verleden jaar de tentoonstelling van het borstbeeld van de Paus dat op 8 mei aan de Paus persoonlijk werd overhandigd. Een andere aktiviteit is: litur gische gewaden aan de kerken in Oost-Europa bezorgen. De omzet de laatste jaren schommelt tussen de 8 9 miljoen. S.P.E.S. geeft ook het drie maandelijks tijdschrift «De Stem van de Hoop» uit. Nieuws en berichten erin over het leven van de Kerk in Oost- Europa. Gratis toegezonden aan weldoeners en medewer kers. U kan steunen op rekening nr. 000-0448814-92 van S.P.E.S. Aalst. LH «Steun in Nood» is een gelegenheidsorganisatie die ont staan is kort na het vreselijke drama aan de Delhaizezaak in Aalst, waarbij door koelbloedige gangsters op een afschuwelijke wijze een aantal mensen werden neerge schoten. Onschuldige slachtoffers. Ten voordele van de nabestaanden van deze «Delhaize-slachtoffers» organi seert «Steun in Nood» een kulturele avond, die plaats heeft op zaterdag 15 maart om 19.30 uur in het Sociaal Centrum, Re rum Novarurastraat 4 te Aalst. Kunstenaars en artiesten verlenen aan dit programma hun medewerking en onderstrepen daarmee dat zij echt niet naast de maatschappij leven, maar integendeel begaan zijn met het leed van anderen. Alle kunstenaars en artiesten die werden aangesproken waren zonder een uitzondering dadelijk bereid om volledig gratis hun medewerking en talent te verlenen aan deze uitzonderlijke avond. Walter De Troyer, organist, zet de avond in met werk van Georg Friedrich Handel, waarna hij een bewerking brengt van het alom bekende «De winter is vervangen». Hij speelt ook het symfonisch werk «Passacaglia» dat hij in 1981 komponeerde en opdroeg aan zijn ouders en groot ouders. Ook het koor «Cantate Domino» zal van de partij zijn en brengt begeleid door organist De Troyer enkele bekende werken uit zijn rijk repertoire. Tot slot speelt Walter De Troyer nog enkele orgelwerken. De Begijnhofbuurt omtoveren tot een «woonerf» zou de be woners een rustiger leefmilieu bezorgen, zegde Danny De- nayer. Dat dan met in het achterhoofd er de «langpar- keerders uit de weg te hou den». «Het zou voor hen een komp&nsatie zijn voor de bitte re pil, zware milieudruk, die ze dagelijks te verwerken hebben». Maar schepen De Maght zegt dat het inrichten van een woonerf heel wat voorwaarden impliceert. Allereerst moet de meerderheid van de bewoners ermee akkoord gaan en de schepen stelt zich dan ook de vraag of het verzoek van inter- pellant wel representatief is voor wat leeft in de buurt. Burgemeester Uyttersprot voegt er nog aan toe dat het inrichten van een woonerf heel wat geld kost en dat dit het er momenteel niet is. Als woon erf zouden allereerst alle voet paden moeten weggebroken worden. En dat kost een bom duiten. «En verder is het alleszins een openbare weg en tot nader order kan er dan ook gepar keerd worden». Rijst daarbij ook de vraag of de bewoners in de buurt een bergplaats voor hun wagen hebben en of ze wel wensen dat langparkeren er zou verboden worden. «De zaak wordt onderzocht». LH neerslag - reukhinder en waaihinder vormen een be dreiging voor ons leefmileu). Deelname aan de 11.11.11- actie te Gijzegem. Het februarinummer van nieuw adres en is nu bereik- Unesco Koerier is gewijd aan baar in de Roger Vandendries- de werelden van de Middel- schelaan 71 te 1150 Brussel (02/ landse Zee. Het is het 150* 771.20.40) en is open alle J„e>nummer en er wordt vooral werkdagen van 9 tot 12u30 en Het regelmatig onderhouden aandacht besteed aan de he- van 13u30 tot 17 u. Audire en kuisen van de beken. dendaagse situatie. Unesco heeft tot doel de objektieve Het toeleggen of overwelven Koerier is verkrijgbaar bij In- kennis van gehoorproblemen van de Meirsbeek. ternhtionale Drukkerij en Uit- te bevorderen en de rol van de Overname door de Stad Aalst geverij Keesing, Keesinglaan methoden en de middelen van van de Wijk «Dendervallei». 2-20 ,c 2,00 Deurne. de moderne technieken voor Verbreden van de Meers- Het informatiebureau voor gchoorkorreküe beter te hel- ïtraat- gehoorkorrektie heeft een i*11 ^g^P®11-

De Voorpost | 1986 | | pagina 3