Schepen Baetens haalt plannen voor jeugdvormingscentnim uit het slop te Sint-Niklaas Psychiatrisch Ziekenhuis Sint-Hiëronymus in Sint-Niklaas pioniert verder Karnaval in Sinaai Wazenaren naar 't Zangfeest Knal-effekt voor de vrede in Sint-Niklaas Na veertig jaar een Bormsstraat in Sint-Niklaas? jan verme re over povereno ,ui*,,e »- n Sim-Nik^ pmt het 48 - 14.3.1986 - De Voorpost Zondag trok de kamavalstoet door de straten van de Tinelgemeente. Hoewel men af te rekenen had met de konkurrentie van o.m. de optocht in Hamme was het toch een leuke bedoening in Sinaai. U ziet bovenaan een wagen van Duizend Appels, met een uitbeelding van de Warme LandenOnderaan keizer Marcel I en prins Arnold bij hun ontvangst op het stadhuis van Sint-Niklaas, in gezelschap van de Orde van de Sinaaise Bokken (Iv) Karnaval in Sinaai. Uiteraard stapten de Sinaaise bokken ook mee in de optocht (dw) y Karnaval in Sinaai. De affaire Van den Boeynants» geëvokeerd door een groep uit Puy velde, oogstte sukses in de stoet (dw) Jeugdraad hoopt op snelle verwezenlijking van oude droom Tijdens de jongste algemene vergadering van de Stedelijke jeugdraad van Sint-Niklaas verraste de kersverse schepen van jeugdzaken André Baetens de zowat vtyftig aanwezi gen met de medeling dat het stadsbestuur werk wil maken van de plannen tot oprichting van een jeugdvormingscen tnim. Met een ministerieel ambtenaar werden besprekin gen gevoerd over de aankoop van een pand aan de Lange Rekstraat, nabij rekreatieoord De Ster. De onderhandelingen evolueren in die wijze gunstig dat in maart aan de gemeenteraad zal voorgesteld worden een principiële beslissing tot aankoop te nemen. Terzelfder- tijd zal een bestemmingswijziging voor bet domein aange vraagd wordenn nl. van boszone tot zone voor verblijfsre- kreatie. De hogere overheid zou in beginsel bereid zijn, deze aankoop te betoelagen. Volgens schepen Baetens zou het komplex vrij snel in ge bruik kunnen genomen wor den, aangezien het in een zeer goede staat verkeert. Hij vroeg de jeugdraad om de werkgroep jeugdvormingscentnim de op dracht te geven zich opnieuw over het dossier te buigen. Schepen Baetens zei dat de werkgroep reeds zeer degelijk werk heeft geleverd en een vlugge ingebruikname kan be spoedigen. «Om een optimaal gebruik te waarborgen, zal het gebruik echter niet exklusief aan de jeugdsektor toebehoren», ver duidelijkte schepen Baetens verder. Het is de bedoeling om van het komplex een verblijfs- centrum te maken, waar naast jeugdorganisaties ook allerlei groepen en gezelschappen te rechtkunnen voor studieweek ends, sportkampen, jeugduit wisselingen, enz. Voorrang aan jeugd Jeugdraadvoorzitter Lieven Dehandschutter toonde zich verheugd over de deblokke ring van het dossier-jeugdvor- mingscentrum. Hij meende de opties in grote lijnen te kunnen beamen, aangezien de Jeugd raad nooit geëist had dat het jeugdvormingscentnim uitslui tend voor jongeren zou be stemd zijn. Wel voegde hij eraan toe dat de jeugd voor rang moet krijgen en dat er ook op dat vlak waarborgen moeten verstrekt worden. Vol gens Lieven Dehandschutter zal de werkgroep jeugdvor mingscentnim niet enkel de in richting maar ook de beheers vorm onder de loep moeten leggen. De plannen voor een jeugd vormingscentnim in Sint-Ni- klaas dateren reeds uit het midden van de jaren '60. In 1978 nam het stadsbestuur een optie op kasteel Walburg, maar de zaak verzeilde op de achtergrond tot de jeugdraad ze in 1982 weer oprakelde. Het jaar daarop stelde het stadsbe stuur voor de sekretariaats- en verblijfsfunktie van het ge plande centrum te splitsen. Het sekretariaat voor de ad viesraden en verenigingen zou worden in het Oud-Parochie huis en de Cipierage aan dc Grote Markt, dat men zou om bouwen tot «radenhuis», ter wijl het verblijfscentrum in de buurt van «De Ster» zou ko men. De jeugdraad zag daar geen graten in, maar in 1984 werd fel geprotesteerd tegen de beslissing van het stadsbe stuur om het jeugdvormings- centrum onder te brengen in de voormalige Bacopiast-fa- briek aan de Lange Rekstraat. De omgeving en de beschikba re oppervlakte werden hele maal ongeschikt bevonden. «Wij vinden dat een jeugd vormingscentnim nabij het re kreatieoord op zijn plaats is en op een hoge rendabiliteit zal kunnen rekenen, maar dat be tekent niet dat wij met om het even welke plaats of om het even welk gebouw akkoord gaan», verklaarde jeugdraad- voorzitter Lieven Dehand schutter toen. Onder druk van het protest van de jeugdraad moest het stadsbestuur inbin den en werd uitgekeken naar een nieuwe vestigingsplaats, die nu blijkbaar gevonden werd. Nieuw bestuurslid In opvolging van Jo Poppe (Milac Sinaai) verkoos de jeugdraad Astrid Vercauteren (KLJ-meisjes Sinaai) tot nieuw bestuurslid. Zij heeft specifiek tot taak de Sinaaise jeugdorga nisaties in het dagelijks be stuur te vertegenwoordigen en de band met de Werkgroep Jeugd Sinaai te verzekeren. Daarnaast werd de aanvraag tot opname van de Vrouwelij ke ICristelijke Arbeidersjeugd (VKAJ) in de jeugdraad una niem goedgekeurd. Ook be sprak men een nieuw voorstel tot invoering van een toelage voor het gebruik van stedelijke kulturele infrastruktuur. Dat zou kunnen gebeuren in het kader van het meerpuntenpro- gramma voor jeugdwelzijns- zorg. Dit toelagenpakket werd dit jaar verhoogd met 100.000 fr. tot 800.000 fr. Johan Van Ursel (WKSM Sint-Jozef) suggereerde om ook een toela ge voor het gebruik van stads- materiaal in te voeren. Dat zou vooral groepen ten goede ko men die openluchtaktiviteiten organiseren, waarvoor nadar afsluitingen, tafels, klapstoelt je enz. nodig zijn. De jeugd raad zal de financiële draag wijdte daarvan onderzoeken en dan een gezamenlijk advies opstellen voor het gebruik van stedelijke kulturele infrastruk tuur en stadsmateriaal. Jeugdraadvoorzitter Lieven Dehandschutter maakte mel ding van het antwoord van mi nister Nothomb van binnen landse zaken op de motie te gen de verlenging van de leger dienst. De motie, die de Jeugdraad goedkeurde in de cember 1985 op voorstel van Bert De Bock (WKS Sint- Paulus), onderschrijft het standpunt terzake van de jeugdraad voor de Vlaamse ge meenschap. Niet alleen kant men zich tegen de verlenging van de militaire dienst met twee maanden, maar ook te gen de diskriminatie van de burgerdienst en het schorsen van de wachttijd voor de uitke ringen aan jonge werklozen. In zijn antwoord stelt minister Nothomb dat hij veel aandacht schenkt aan dit probleem en terzake kontakt had met de jeugdraad voor de Vlaamse Gemeenschap. Hij zegt naar een oplossing te zoeken «in het «Geen vreemden tot heersers in 't land» is het motto van het 49ste Vlaams Nationaal Zangfeest. Vanuit het Land van Waas is er traditioneel een sterke deelname aan deze manifestatie. Wie kaarten in voorver koop wil buitmaken doet wat profijt. Vóór 1 april moet je aankloppen bij Omer Dhaene, J. Van Arteveldestraat 53 in Sint-Niklaas, tel. 776.86.83; of bij Eddy Buytaert, Sint- Amelbergalaan 26 in Temse, tel. 771.13.74; of bij het lokaal Steenstraete aan de Nieuwstraat 86 in Sint-Niklaas, elke zondagvoormiddag van 10 tot 13 u. De Gebroeders Van Raemdonckkring legt een autobus in naar het zangfeest. Die vertrekt om 12 u aan de Dries van Sinaai, om 12u30 aan lokaal Steenstraete in Sint-Niklaas en om 13 u aan het marktplein in Temse. (wv) Knal. Het staat voor Kollektief Neen aan het Leger. Het is een antimilitaristische groep ter verdediging van totaalwei geraars en ter bestudering van het militarisme in zijn breedste vorm. In Gent vormde zich al een aktieve Knal-kern. Het is de bedoeling dat overal te lande autonome aktiegroepen zouden opgericht worden. Knal organiseert daarom in Sint-Niklaas, in Quasi aan de Dalstraat 70, enkele antimi litaristische manifestaties. Op 15 maart is er om 21 u een 'mobilisatiekoncert'. Op 26 maart komt vanaf 20 u totaalweigeraar Koen Huysmans debatteren met een officier van Infosermi. En van 23 tot 28 maart wordt in Quasi een vredesbeurs georganiseerd, met stands van een aantal vredesorganisaties. Informatie via tel. 776.94.75. (wv) belang der jongeren en van het land». De volgende algemene verga dering van de Sint-Nildase jeugdraad vindt plaats in het lokaal van WKS Sint-Jozef, Tereken (Paakesdreef) op donderdag 20 maart om 20.15 uur. Op de agenda o.m.: be zinning over de opdracht van de jeugdraad, samenstelling werkgroep jeugdvormingscen- trum, voorstel tot betoelaging van het gebruik van stedelijke kulturele infrastruktuur en stadsmateriaal, overleg tussen de Wase jeugdraden, houding t.o.v. de recente scholierenbe toging en organisatie van va kantiewerking voor jongens. Alle belangstellende jongeren zijn op de vergadering welkom. Ingewijden, en mensen die het aan den lijve ondervonden, Verlaten door de Landbouw- loon. weten dat de wereld van de Psychiatrie de jongste jaren fel school, bood de boerderij «de Men denkt bij Sint-Hiërony- veranderd is. Volgens de direkteur van Sint-Hiëronymus Witte Hoeve» in Belsele de mus dan ook aan een bepaalde in Sint-Niklaas - tijdens een perskonferentie op 5 maart jl. ideale infrastruktuur om het vorm van vergoeding, hoewel - is de «echte» psychiatrie nog maar zo'n 20 jaar oud. De projekt te kunnen starten. daarover nog niets vastligt, geschiedenis begint dus, volgens hem, in 1964, want al wat een ccrste 8aat het om Het Aktiviteitencentrum is een daarvoor kwam «zijn middeleeuwse toestanden». ee.n ac,^tta' Pat',ënten die in een therapeutisch nieuw engage- I„ die aflopen jaren h de opbergfunktie Merk gedaald, ■PS>'Chi'"riSCh waardoor het aantal ligdagen fel verminderde en men met ieIS gepresteerd worde„ waar minder bedden meer patiënten over de vloer kreeg. Of wat anderen baat bij hebben. Geen je een verantwoorde doorstroming zou kunnen noemen. bezigheids- of hobbyklub, geen therapie waar alleen de De tijd van ommuurde vestin- (en zeker de kronische en lang- betrokkene profijt van heeft, gen en middeleeuwse foltertui- durig gehospitaliseerde) de De werkzaamheden op de Wit- gen is dus - voor de meest minst weerbare. De kans is te Hoeve worden toegespitst psychiatrische ziekenhuizen - dan ook groot dat ze alleen op het in stand houden en duidelijk voorbij. De moderne maar mogen «verzorgd» wor- uitbreiden van de ambachtelij- open struktuur heeft voor een den, van hen geen tegenpresta- ke, agrarische aktiviteiten, stuk de psychiatrie uit de ta- tie verwacht wordt: kwestie aangepast aan de individuele boesfeer gehaald en er voor van de werkloosheidscijfers mogelijkheden van de patiënt, gezorgd dat patiële opvang, niet nog eens extra te bezwa- Er is daar trouwens werk ge- dagkliniek, woonrevalidatie en ren, en waarbij ze in een pas- noeg: wieden, mesten, plan- psychiatrische polykliniek een sieve rol worden geduwd. ten, voederen van pluim- en zéér belangrijke rol zijn gaan Arbeid onttrekken aan om het kleinvee, brood bakken, boter spelen in het geheel van de psychiatrische problematiek. In de sektor van de gezond heidszorg is de psychiatrie een sterk stijgende tak en als dus danig het mikpunt van onge- kontroleerde bezuinigingen. «Als de regering de voorgestel de maatregelen tot afbouw van het aantal psychiatrische pa tiënten louter budgettair ziet, dan is dat een zeer pijnlijke zaak«, aldus een ernstige di rekteur die eraan toevoegde: «Als het echter is oir. die opbe- rgfunktie geleidelijk en in gro te mate om te buigen in tijde lijke opvang en revalidatie, dan is dat zeer humaan en draagt dat onze volle goedkeu ring weg». Aan de andere kant worden psychiatrische ziekenhuizen daardgenlijïmcT'thubhorcm Sint-Niklaas. In zaal Familia brengt toneelgroep Tefrent *De bokskampioen denken we maar aan de groep Schwartz, ten bate van een goed doel. verslaafden, demente be jaar- evCn wie, ook psychiatrische en kaas maken, telen van bio- ,fn e-f- patiënten, is raken aan een logische gewassen, enz.: dui- Voor de ene groep is een spea- fundamentele dimensie van aangePaste opvang mens-zijn: zijn aktieve relatie noodzakelijk (en heeft het tot de wereld kenhuis. Direktie en personeel zetten zich daar ten volle voor in. Een experiment ook dat, op lange termijn zo denkt men, moet leiden tot ambulan te psychiatrie. De verwachtingen zijn in elk geval hoog gespannen. Zoals dat het geval was bij het projekt «Beschut wonen», pro beert toneelgroep TEFRENT het allernieuwste initiatief «het Aktiviteiten Centrum» finan cieel wat meer armslag te geven. Toneelgezelschap TEFRENT is gegroeid uit een groep be- van M. Herdenking op palmzondag Op palmzondag 23 maart a.s. organiseert het Bormskomi- tee vzw van Sint-Niklaas vanaf 10 u. in het kollege (Sint- Jozef-Klein-Seminarie) z'n 36ste Bormsdag. Aktiepunt van deze bijeenkomst is o.m. het verkrijgen van een Bormsstraat in de geboortestad van August Borms. Op het programma van de Bormsdag staat een mis in de kollegekerk, opgedragen door superior Daan De Smet met homilie door e.h. Patrick D'Haenens en artistiéke begeleiding door NKVS en VNJ en Sint-Niklaaskoor en ook orgelist Carlo Claes. Nadien volgt een getuigenis in de kollegezaal over pater Belderbos, raadgever van het Bormskomitee (door Staf Ghysbrecht uit Brugge); over dokter Gerard De Paep en Amedee Verbruggen (door Julien Verhulst, voorzitter van VOS-Land van Beveren), en een dia- en filmmontage omtrent «Twintig jaar strijd voor de verdediging van de Kempische steenkoolmijnen» door Désiré en Michel Dijlst uit Hasselt. De Bormsdag wordt voorbereid door een open NKVS- kaderdag, op zaterdag 22 maart om 10 u. Informatie over een en ander krijgt u als u belt naar nrs. 03/777.62.51 of 056/21.69.07. (wv) A1IAM Dauasa 11 a i«ug naar een upoerg- datiecentrum Sint-Hiëronymus ,,,w"v ww w-w w Stellingen blnven doorverwn- ai. niets te maken met psychia- Het pionierswerk van het psy- tnel), met de andere groep chiatrisch ziekenhuis en revali- keer je terug naar een opberg- datiecentrum Sint-Hiëronymus funlftip nmnal Hp tinHprp in. c Als kristelijk geïnspireerde ver eniging past het dat het Da- vidsfonds zich in deze veertig dagentijd ook eens gaat bezin nen over de grove, onrecht vaardige ongelijkheden waar aan deze wereld lijdt. Waar tijdens de «vasten» de aan dacht veelal gaat naar de Der de Wereld, en allerlei projek- ten helaas dikwijls slechts tijdelijk de aandacht krijgen die ze verdienen, wil men met deze voordracht van Jan Ver- raeire de aandacht trekken op de Wierde Wereld, de armoe de dicht bij ons. Daarover gaat «Poverello». Poverello is een opvangtehuis in de Brusselse Marollenbuurt. Daklozen, hongerigen, ontred derden en andere armen kun nen er terecht. Acht jaar gele den is Jan Vermeiren, seksuo- Ioog, zich daar gaan vestigen en heeft 'de Poverello' opge richt. De naam is een andere naam voor Franciscus van As- sisi, de grote inspiratiebron voor de vrijwilligers die daar werken, die arm willen zijn met de armen. Dagelijks ko men er zo'n 200 mensen over de vloer, het grootste deel om er tegen een zeer lage prijs een middagmaal te gebruiken, een deel om er hun dag door te brengen, maar ook een aan zienlijk deel om er te blijven overnachten. Dat zijn de echte daklozen, want de meesten verkiezen zelfs een koud, vuil kamertje boven de slaapzaal van Poverello. Over het werken en leven tus sen die mensen komt Jan Ver- meire op dinsdag 25 maart om 20 u praten in het Centrum, Markt 34 te Sint-Niklaas. Het Davidsfonds organiseert deze manifestatie. Voor wie Jan Vermeire nog niet heeft horen getuigen over dit initiatief een unieke kans! stellingen blijven doorverwij- pogen die aktieve relatie zen, en ook daar specifieke dc psychiatrische patiënt tot de opnamemogekjkheden ont- maatschappij te herstellen. In die optiek werd besloten delijke vooruitzichten met in dividuele aanpassing Door dit werk, door deze ar- beidsaktiviteit doet men een beroep op de kreativiteit, be kwaamheid en mogelijkheden van de patiënt. Men bevordert de sociale kon takten hiermee, men moet af spraken maken en leren sa menwerken, kortom de patiën ten voelen zich opnieuw nut tig. Arbeid veronderstelt ook reidwillige personeelsleden van het psychiatrisch zieken huis Sint-Hiëronymus, zij spe len de klucht in drie bedrijven «De Bokskampioen». De twee voorstellingen zijn op 21 en 22 maart, telkens om 20 uur in zaal Familia, Truweel straat 146, Sint-Niklaas. Kaarten aan het onthaal van het ziekenhuis. Dalstraat 120A. Prijs 120 fr. (60 fr. voor studenten en kinderen). Is er op therapeutisch vlak op een .AktmteitirTcTSTiZNNN het vlak van de akkommodatie (afgekort AC) op te richten, tig. Arbeid veronderstelt ook JozefSmet en opvang, kortom in het gan- se beleid en de struktuur, al erg veel veranderd, toch blijft men verder zoeken naar moge- I lijkheden om de re-integratie van patiënten zo vlot mogelijk m laten Een eerste verder - enkele jaren - was het X beschut (of beter het begeleid) wonen. Een stukje a woonrevalidatie buiten de mu- *Rr aB ren van het ziekenhuis, dat bij Bk onbe- JÊB weerwil van problemen *djBt gezonde stap is naar de maatschappij toe. Een volgende stap is «arbeid». Al klinkt dat héél logisch en BI^UBq&PBMI vanzelfsprekend, toch is dat -<3^b niet zo. Sint-Niklaas. Het Europees Kultureel Konvent organiseerde een kolloquium en nog In onze ekonomische krisis enkele aktiviteiten i.v.m. Europa. Dit zijn de mensen die instonden voor het welslagen zijn psychiatrische patiënten van de manifestatie Iv

De Voorpost | 1986 | | pagina 48