L Wandelcircuit in Lokeren en projekten in Slnt-Ntklaas en Dendermonde Toervaart heeft behoefte aan zuivere waterwegen Bouwt Boelwerf schip voor RMT? Scholierenstaking te Dendermonde op 19 maart Geluidsscherm aan Puitvoet in Sint-Niklaas VAKA plant vredesboom in Dendermonde Internationale Nieuwe Scène in Dendermonde Kluizekermls en Klokkekermis te Affllgem 35 Jaar Vermaak Onder Ons in de Hamse Buntstraat PU- 4 - 14.3.1986 - De Voorpost Koning Boudewijnstichting brengt zomerprogramma monumentenzorg Vervolg van blz. 1 Op zaterdag 21 juni gaat de zomeranimatie van de Koning Boudewynstkhting van start. Op die dag wordt in Tonge ren de «Monumentendag» georganiseerd. Op die dag worden er in de oudste stad van België heel wat aktivitei- ten op het getouw gezet. Onder meer staan er geleide bezoeken aan interessante historische gebouwen, tentoon stellingen op bet programma, is er straattoneel en een beiaardkoncert. De Romeinse Muur in de stad krijgt echter een speciale belangstelling, want de Koning Boude wijnstichting heeft besloten een bijdrage te leveren om die muur te bewaren voor het nageslacht. Konin3 Boudewijnstichtiri3 Nationale Loterij De dag nadien, op zondag 22 juni, wordt dan in samenwer king met VTB-VAB een natio nale wandeldag georgani- zeerd... Dat houdt in dat de honderdtwintig wandelpaden die deze vereniging in Vlaan deren uitstippelde, op die dag worden ingewandeld. Ook dit jaar worden opnieuw vijf wandelcircuits uitgewerkt. Voor de provincie Oost-Vlaan deren viel de keuze op Loke ren. Vanaf 10 juni is er voor dit wandelcircuit een wandelkaart ter beschikking, met een uit snede uit de topografische kaart, een beschrijving van de bezienswaardigheden, enkele foto's en alle nodige praktische gegevens. Geïnteresseerde wan delaars kunnen op pad gedu rende de zomermaanden. De monumentenlangs deze wandelcircuits zullen dan een aantal zaterdagen en zondagen voor het publiek worden open gesteld. Alle praktische gege vens over deze openstelling zijn terug te vinden op de wan delkaart. De folder en de kaar ten voor de wandelcircuits zijn vanaf 10 juni e.k. verkrijgbaar op het adres Koning Boude wijnstichting, Brederodestraat 21, te 1000 Brussel, tel. 02- 511.18.40. Een nieuw intitiatief van de Koning Boudewijnstichting is dat verenigingen de kans krij gen om zich in te zetten voor monumenten. Voor dit initia tief komen alle waardevolle projekten in aanmerking en de monumenten moeten niet noodzakelijk bij wet be schermde monumenten zijn. Men kan bievoorbeeld een fi nanciële tegemoetkoming krij gen voor een zinvolle bestem ming van een oude schuur, het opknappen van een stand beeld, een oude stadspomp of een veldkapel, de uitbouw en bestendiging van een archeolo gische site, de herinrichting van een historische tuin, enz... De Koning Boudewijnstichting maakt een selektie van de in gezonden projekten die maksi maal per projekt een financiële steun van 400.000 fr. kunnen krijgen. Dat bedrag wordt in schijven uitbetaald naargelang het projekt vordert. Dit jaar gaat heel wat aandacht naar de molens. Waarbij de Koning Boudewijnstichting een subsidie voorzag voor de restauratie van de olierosmo len van Lille, de watermolen van Mol, de Bergmolen van Oelegem, de restauratie van de Heersemolen in Veltem- Beisem, de restauratie van een rosmolen in Ertvelde en de restauratie van een staakmolen in Mater. Op de tweede plaats komt de restauratie van een aantal kapelletjes in Vlaande ren: in Hoegaarden de kalvarie van Rommersom, de veldka pel in Sint-Martens-Lennik, de Luerskapel in Kinrooi, de sa- kramentskapel in Kuringen, de Onze Lieve Vrouw Bijstand kapel van Lommei en de herin richting van de Heilige Weide rond de Evermaruskapel in Rutten. In Sint-Niklaas zal de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land Van Waas via een financiële tegemoetko ming van de Koning Boudes- wijnsstichting in staat zijn de Ecce Homokapel te restaure ren. Deze kapel gebouwd in 1557 als een openbaar zoenof fer, staat momenteel aange bouwd aan een hoekhuis. De bouw op zich is gezond, de afwerking is echter aan restau ratie toe. Nadien zal de huidi ge funktie van het gebouw, namelijk bidplaats, bewaard blijven. In Dendermonde krijgt de vzw Begijnhof de kans om histo risch straatmeubilair te be schermen. Het gaat om de res tauratie van een stadspomp die zich in het begijnhof bevindt. Voor het Begijnhof bestaan er trouwens ook restauratieplan nen, waarin de pomp evenwel niet is opgenomen. Vermits de pomp ook het behouden waard is, wil de vzw Begijnhof zelf op korte termijn overgaan tot de restauratie. In Lokeren komt ook een stadspomp in aanmerking. Het is een pomp die in 1911 werd gebouwd en die door de heem kundige kring «De Souverei- nen» zal worden gerestau reerd. Het gaat om een fraai driehoekig gebouwtje met py- ramidedak, gelegen naast een girkzone langs de Dunne, oor de restauratie zou dit gebouw zijn vroegere funktie van stadspomp kunnen terug krijgen. Andere projekten die in aan merking werden genomen zijn archeologische sites, industrië le ruimtes en een aantal uit eenlopende dingen. hoofdstuk van de kwaliteit van het water. De laatste jaren is men erin geslaagd het netwerk van de zuivering steeds nauwer te maken en in dat verband verwees spreker naar de recen te akties van het gerecht en het oprollen van de zogenaamde oliemaffia in het Antwerpse. Maar de weg is nog lang. «Ook in de waterzuivering zullen we meer repressief moeten gaan optreden» aldus minister Lens- sens die van oordeel is dat men meer en meer het middel van de afschrikking moet gebrui ken. Wat betreurenswaardig is natuurlijk. Terloops wees mi nister Lenssens erop dat niet alleen de industrie een enorme vervuiler is, maar ook de ge zinnen doen aardig mee. Liefst 150 liter vuil water per kop waarvan dan 70 procent onge zuiverd wordt geloosd, het he le probleem oplossen is de vraag stellen naar financiële middelen. «Met vijf miljard per jaar kan ik het doen!» zo stelde de minister het maar dan kwam de ontnuchtering: «mijn budget bedraagt amper 2 miljard». We zullen dus nog een tijdje moeten aanmodde ren. Maar wat er ook van zij, de WW krijgt de algehele steun van de Vlaamse Ge meenschap. Daarop knipte burgemeester Cool het geel-zwarte lint door en werd een rondgang ge maakt door de tentoonstelling. Sim Minister van openbare werken L. Olivier heeft beslist, aan de Puitvoetstraat in Sint-Niklaas een geluidwerend scherm van 3,60 m hoogte en 410 m lengte te doen plaatsen. Hij antwoordde dat n.a.v. een tussenkomst van VU-volksver- tegenwoordiger Nelly Maes ten gevolge van een klacht van enkele bewoners van de Puitvoetstraat, mensen die last ondervonden en nog ervaren van geluidshinder van de E3- autosnelweg. (wv) Dendermonde. In het stadhuis hadden verschillende watersportverenigingen een stand plaats gekregen (foto Piet Hermans) Vervolg ven blz. 1 Op woensdag 19 maart organiseren de Dendermondse schol ierenk omitees en het SLOEF-komitee een scholieren staking en optocht in Dendermonde. Een aantal aangekondigde regeringsmaatregelen liggen aan de basis van bet groeiend ongenoegen bij de jongeren. Bij de jongeren leeft een dui- Twee weken geleden kwam deiijk ongenoegen ten opzich- bet tot een spontane scholie- te van de regeringsmaatrege- renstaking in Dendermonde. len inzake werkloosheid, le- Op 19 maart komt het tot een gerdienst en onderwijs. goed georganiseerde aktie. Zaterdag 15 maart 1986 plant VAKA-Dendermonde om 15 uur een vredesboom in het parkje tegenover het Administratief Centrum in de Franz Courtensstraat. Op die manier willen zij de kernraketten dwarsbomen. Maart 1985 werden de eerste kernraketten in België geplaatst. De vredesbeweging kan die dagen niet vergeten. Daarom organiseert VAKA een herdenkingsaktie. Als positieve daad planten ze een vredesboom. Op een symbolische wijze moet die boom de «kernbommen» dwarsbomen. Als boom kozen ze de japanse kerselaar. Die vredesboom krijgt een waardige en aangepaste plaats in het parkje in de Franz Courtensstraat, tegenover het Administratief Centrum. Op die plaats kan hij jarenlang als geweten voor een vredevolle wereld rustig en voor iedereen zichtbaar groeien in de bodem van een kernwa- penvrij verklaarde gemeente. VAKA nodigt iedereen dan ook uit aanwezig te zijn bij bet-planten van die vredesboom, zaterdag 15 maart 1986 om 15 uur in de Franz Courtensstraat te Dendermonde. Het centrale tema van de aktie is: «Genoeg met onze voeten gespeeld!» De scholierenaktie, die wordt ondersteund door het Sloef- komitee, zal 5 duidelijke eisen formuleren: geen verlenging van de wachttijd, geen verlen ging van de dienstplicht, dege lijk en gratis onderwijs, geen jacht op langdurig werklozen en geen nepstatuten, maar echte jobs. Schkt uit Je sloefl De scholieren uit de 5de en 6de jaren zullen dus aktie voeren. Aan de Dendermondse scho len werden reeds pamfletten uitgedeeld, om op te roepen tot aktie. Op woensdagvoormiddag zul len de scholieren de lessen on derbreken. Daarna zal men, langs het voetpad, naar de Grote Markt gaan. Daar verzamelen alle Dender mondse scholieren voor een korte meeting, waarop de ei sen worden toegelicht. Na de toespraak zal een geani meerde scholierenbetoging door de binnenstad trekken. De aktie wordt afgesloten in het stadspark. Meer inlichtingen over de scholierenaktie kan je krijgen op volgend nummer: 052/ 22.13.30. Op zaterdag 22 maart om 20.00 uur treedt, in een organisatie van Culturele Centrale - Gewest Dendermon de, de Internationale Nieuwe Scène op in de Feestzaal van het Koninklijk Atheneum te Dendermonde, dit met hun nieuwe programma «Wedloop door de woestijn in 7 etap pes», naar het bekende stuk «De uitzondering en de regel» van Bertolt Brecht. Over deze gloednieuwe pro- duktie zegt regisseur Carlos Medina: «Het is een verhaal van een reis, van een zeer avontuurlijke reis door een woestijn, die tegelijkertijd ook een wedloop is waar er veel op het spel staat. Het is dus een verhaal van een gevaarlijke onderneming, waar heel veel gebeurt. Het ligt wel in de bedoeling om dit verhaal als een verhaal aan zijn trekken te laten komen - als refertepunt houden we bvb. in ons achterhoofd de idee van Parijs-Dakar. Over een verde re of diepere inhoud van het stuk hoeven we het niet te hebben. Het is een goed opge bouwd stuk, en de inhoud van de tekst is duidelijk genoeg.» Kaarten voor dit unieke schouwspel kosten 100 frank in voorverkoop. Aan de kassa betaal je 120 frank, en voor houders van een +3-pas is een vermindering van 20 frank voorzien. De kaarten zijn ver krijgbaar op het sekretariaat van vzw CULTURELE CEN TRALE, Dijkstraat 59 te 9330 Dendermonde (tel. 052 22.13.30), waar je ook voor bijkomende inlichtingen te recht kan. op de persontmoeting van woensdag in Temse, op de be groting van verkeerswezen geld moeten vrijmaken een bedrag van 2 miljard en een schip voor RMT bestellen bij Boelwerf. Dan zijn meteen twéé ondernemingen (tijde lijk) uit de zorgen. De problemen van Boel zijn bekend. Ook de RMT (2.000 of méér werknemers) kampt met moeilijkheden, kapaci- teitsproblemen, heet het in vaktaal. Van huurschepen wil men bij het ACOD niet weten, ze vallen bovendien te duur uit (500.000 frank per dag is niet niks) en daarom wil men in Oostende het ganse jaar door over een extra schip kunnen beschikken. Er kunnen dus, aldus De Block, parallelle op ties genomen worden voor RMT én Boel. Maar het sane ringsplan 1983-1990 van minis ter De Croo voorzag géén ruimte voor vernieuwbouw bij de RMT, wat de ACOD de vraag ontlokt of De Croo de RMT niet wil èfbouwen. De operatie van wel twee miljard ook geen klein bedrag zou redding kunnen brengen, maar de grote werkloosheid bij o.m. Boel zou óók ettelijke miljoenen kosten. De regering heeft, aldus nog de ACOD- «zeewezen» woordvoerder, deze RMT-Boel-oplossing di- rekt in de hand. Weken van 32 uren? De ministers Maystadt en De Croo zouden positief staan t.a.v. een Ronde Tafel voor de scheepsbouw, die volgende week of over veertien dagen zou plaatsvinden. Minister Maystadt sluit niet uit dat dl- rekte steun aan de scheepswer ven wordt verstrekt, als de ka- paciteit (en het personeelsbe stand) met tenminste 25 pro cent (in overeenstemming met de EEG-richtlijn) wordt gere duceerd. Maystadt liet nog we ten, aan o.m. het ABW, dat de eigenaars van de Boelwerf ook hun verantwoordelijkheid moeten nemen. Deze minister gaf aan de NMNS (Nationale Maatschappij voor de Nationa le Sektoren) de opdracht, de kost van de afbouw met 25 procent te berekenen, alvast de sociaal-financiële reper- kussies daarvan. Het ABW-CMB-voorstel om de arbeidsduur van 36 u en 10 minuten tot 32 u per week te verminderen (mét loonbe houd) zou 290 arbeidsplaatsen uitsparen. Men heeft ook na gerekend dat de arbeiders groep bij Boel 75 procent van het totale personeelsbestand uitmaakt en goed is voor 60 procent van de totale loonkost, terwijl kader en direktieleden samen slechts 5 procent van het personeelsbestand uitma ken, maar met 12,25 procent van de hele loonkost «gaan lopen»>Het ABW liet woens dag ook weten dat een arbei der bij Boelwerf per jaar 458.000 frank belastbaar loon krijgt, of 38.000 frank per maand, een bediende met 850.000 frank per jaar gemid deld of 71.000 frank per maand gehonoreerd wordt en dat een kaderlid goed is voor wel 120.000 frank per maand of 1.450.000 frank per jaar. Bij Boel (Temse-Hoboken) zijn thans 3.135 mensen aan de slag en dat aantal zou dra slechts 2.195 bedragen, als de 940 voorgenomen ontslagen (780 arbeiders, 160 bedienden) doorgevoerd worden. CMB-woordvoerder René Stroobant vindt dat Boel een overheidsbedrijf moet worden en nog dat «het achttiende- eeuwse kapitalisme en de arro gantie» moeten worden afge schaft. Brugpensioen op 50 jaar Het ACV weigert «naakte af dankingen» te aanvaarden, zo meldde De Voorpost twee we ken geleden. Het ABW deelt' dat standpunt, en voegt er schalks aan toe dat men ook «geen afdankingen met een schaamlapje» aanvaardt. Berekend werd dat tussen nu en twee jaar 598 arbeiders 50 jaar zullen worden. Dan, over twee jaar dus, is voor die wel 600 mensen het brugpensioen op 50 jaar probleemloos moge lijk. Nu al zijn er 480 arbeiders van 50 jaar of ouder. Het ABW wil dat iedere ar beider bij Boel een gelijke be handeling krijgt en dat het brugpensioen op 50 jaar ver plicht wordt en voor iedereen zou gelden. Thans zijn er drie systemen van brugpensioen op de werf en CMB-ABW willen dit éénvormig maken. Men stelt dat het brugpensioen op 50 jaar betaald moet worden tegen dezelfde voorwaarden als het prepensioen van 58 jaar, en zulks zou per werkne mer en per maand 7.000 frank kosten. Verder kan het ABW-Waasiand niet aan vaarden dat als de tewerkstel ling bedreigd wordt, er nog (systematisch) ploeg- en óver-^ werk geleverd wordt. De beurtwerkloosheid moet gelij kmatig gespreid worden over alle Boelarbeiders, zo oordeelt het ABW. W.V. Hekelgem en Jan Schoonjans, die net 50 jaar geleden voor het eerst in de Kluis de H. Mis diende doet dit terug! 18 u. Avondkoncert ev. door de Koninkl. Harmonie St.-Ce cilia (Hekelgem) waarna gezel ligheid in de feesttent (Breu- gheliaanse spijzen en dranken tegen demokratische prijzen). Alle feestelijkheden t.g.v. Kluizekermis zijn gratis toe gankelijk; ook aan de wandel tochten kan kosteloos worden deelgenomen. Open Thuis is een gezinsplaat singsdienst voor gehandicap ten. Dat wil zeggen dat men gezinnen zoekt die een gehan dicapte bij zich willen opne men. In ruil daarvoor krijgen de gezinnen een billijke dag vergoeding en een begeleiding. Voor meer informatie: Open Thuis, Annonciadenstraat 8, te 9000 Gent, 091-25.55.50. Duurzame en goede fietsen. Die zijn er. Dat heeft ook Test Aankoop magazine kunnen er varen na een doorgedreven on derzoek. In het maartnummer van Test Aankoop gaat de aan dacht verder naar de vaatwas, de verwarmingssystemen en een goede kettingzaak. Test Aankoop, Hollandstraat 13 te 1060 Brussel, 02-537.53.20. Hamme. Zondagmorgen werd de voltallige karaavalgroep van de Buntstraat, Vermaak onder Ons, ontvangen op het Hamse Gemeentehuis, door de leden van het schepencollege en de Gemeenteraad. Deze karnavalgroep nam in 1952 voor de eerste maal deel aan de Wuitenskavalkade, die toen werd georganiseerd door het plaatselijk feestcomité. Deze ont vangst verliep in een gezellige, muzikale, karnavaleske sfeer, een Wuiten waardig. ris Paul De Donder een herin neringsmedaille aan de leden van het schepencollege en de gemeenteraad. In een gezellige sfeer werd deze ontvangst be sloten. Er werd uit volle borst gezongen en het gemeentehuis stond in zijn voegen te dave ren. In de Buntstraat kent men iets van kamavalvieren. Dit jaar namen zij voor de 35e maal deel aan de karnaval- stoet, met Bijen en Bloemen. Een plechtige praalwagen, een bijenkweker die tussen bloe men op zoek is naar bijen, en de jubileum wagen, werden omkaderd door hun reuzen Ti ny en Theo en de tweeling Louis/Astrid. Maandagmorgen waren wij te gast op hun ver maarde wuitensmarkt en dins dagavond sloten zij de karna- valdagen af met een reuze beu- lingenbak. bd Burgemeester Baert verwel komde de leden van Vermaak onder Ons. «Omdat wij waar dering hebben voor datgene dat ge doet, ontvangen wij u hier op bet gemeentehuis», zeg de de burgemeester. «Want iets dat groeit uit het volk, zoals Vermaak onder Ons, is altijd tbelangrijk. De Wuitens- feesten hebben groepen zoals Vermaak onder Ons nodig, stelde hij. Hamme's grootste feest is op karnavalgroepen zoals de uwe gesteund». Met deze woorden kreeg hij een daverend applaus. Vermaak onder Ons heeft temperament, zij zijn vooral .gekend om hun legendarische karnavalmaan dagmorgen De meeste leden zijn afkoms tig of woonachtig in de Bunt straat. Hier en daar zit er toch een indringer tussen, merkte de burgemeester op, zoals Tuurken Van Kerckhove uit het Achterthof. De burge meester beschreef de Bunt straat en de Bunt als een mooi stukje grond van Hamme. Hij prees ook de verdienste van Pros Van Lysebetten en zijn vrienden, die er bij waren van af het eerste uur. Bij Vermaak onder Ons weten ze wat leute en plezier is. De burgemeester overhandigde aan de voorzit ter een aandenken van de ge meente en beloofde om dins dagavond na het schepencolle ge om beulingen te komen eten in de Buntstraat. De Voorzitter van Vermaak onder Ons, dankte het ge meentebestuur voor de mooie ontvangst. Laat er ons nog eens 15 jaar bij doen en dan komen wij terug, zegde hij. Misschien moet ge de belas tingen wel verhogen om onze receptie te betalen, maar wij komen terug, beloofde hij. Nadien overhandigde sekreta- r Hamme. De Vrienden Onder Ons bestaan 35 jaar en ontvangen (vh) Dit jaar zorgen «De Vrienden van de Kluis» ervoor dat de Kluizekermis en begankenis een extra-feestelijk tintje krijgen. Dankzij enkele goeie zeilen wordt de Kluis verrijkt met 'n nieuwe klok. Eigenlijk niet zo nieuw, want hoogstwaarschijn lijk is het klokje dat in de Kluiskapel dit jaar zal worden opgehangen afkomstig van een of andere beiaard. Kunstige handen zullen het klokje ech ter een naam geven en wel deze van Roger de Boeck, de onvergetelijke Hekelgemse zandschilder en bezieler van de restauratie van de Kluiskapel, die witte kapel op de grens van Hekelgem en Erembodegem. Volgende tekst wordt in dit klokje gegrift: «Ik noem Rogier en strooi alhier een zingend zandtapijt, Maria toegewijd!» Het is duidelijk dat Kluizeker mis dit jaar heel en al in het teken staat van dit heuglijk feit. FEESTPROGRAMMA Zaterdag 5 april 17 u.: Romantische Klokke- tocht naar de Kluiskapel, inge richt door de Vlaamse Wande- laarsbond (Klub Affligem). Samenkomst vanaf 16.45 u. aan de abdijtoren, waar de wandelaars samen met feest- wagen (vol klokken uit Erem- werden op het gemeentehuis bodegem en Hekelgem) zal vertrekken naar de Kluis. Ook de winter ('n strooien pop) zal worden meegevoerd naar de Kluis en ter plekke worden verbrand, 18 u.: Opening van de tentoon stelling: de Kiuizeklok én de klokken van Erembodegem en Hekelgem. 19 u. Stemmige avondmis in de Kluiskapel opgeluisterd door het St.-Amanduskoor van Erembodegem. Offergang met uitreiking van herinnerings prentjes en Kluizeklippeltjes, waarna avondserenade door de Katolieke Gilde (Hekelgem) en volkszangavond in de feest tent. Omstreeks 23 u. keren de wandelaars door het Asseren- bos terug naar de abdij. Zondag 6 april 10 u. Hoogmis in de Kluiskapel ter intentie van alle weldoe ners. 14 u.: Wandeltochten naar de Kluiskapel onder leiding van V.W.B.- Affligem (samenkomst aan de abdijtoren) onder leiding van BGJG- Erembodegem (samenkomst aan de hoofdkerk van Erem bodegem) - te 14 u. worden net als zaterdagavond aan de Kluis de kraampjes geopend en ook de feesttent. 16 u. Klokken-zoeken rond de kapel 17 u. Plechtige avondmis in of b(j de kapel, opgeluisterd door het St.-Michielskoor (Hekel gem). Wijding van de nieuwe klok door Z.E.H. Pastoor van

De Voorpost | 1986 | | pagina 4