Mooie karnavalstoet trok onder massale belangstelling door Hamme Prins Jan I regeerde drie dagen over Hamme Hamme. Karnaval. De voetbalploeg van Siera Zogge in' groot ornaat (vh) Met Halfvasten is het karnaval in Hamme. Zondagnamiddag trok een grootse karnavalstoet doorheen de straten van Hamme. Het Wuitenskomitee, de organisatoren, had een extra inspanning gedaan om de kavalkade kleurrijker te maken. Hierin zijn ze zeker geslaagd. De duizenden toeschouwers die in dichte drommen langsheen de omloop stonden, genoten niet alleen van een prachtig lenteweertje, maar zij konden een kwaliteit hoogstaande stoet aanschouwen, die werd voorafgegaan door een reuze reklamestoet. Meer dan 500 groepen met een 1000-tal deelnemers vertrokken met een lichte vertraging in het tijdschema op de wjjk Vlierkouter. Hamme. Burgemeester Baert overhandigde de sleutel van de gemeente aan Prins Jan I (vh) Tussen de reklamestoet en de karnavalstoet reden de leden van de Gold Wing Club van België, met hun prachtige motoren. De stoet werd muzikaal geopend door de Sint-Joris Boy Scouts Pipe Band uit Turnhout. Deze groep doedel zakspelers werd opgedragen aan de peters van de Wuitens- feesten. Na hen beeldden die Hamse Wuitens, de Hamse legende van de sprekende Wuiten uit. Zij waren in vol ornaat, met hun fameuze vierling, reus Po- lydoor, de reuzinnekens, hun muziekkorps, de kerngroep en de vendeliers en last but not least, hun Wuitensschip De Vlaamse Gaai. De Hamse prinsengilde, met voorop Keizer Maurits en en kele vroegere prinsen werd voorafgegaan door de Prinse lijke garde uit Gleuel Keulen. Ook Keizer Jan van Moerzeke was in de stoet aanwezig, de Prins van Moerzeke. Hamse groepen Er was een grote deelname van Hamse groepen. De Zwarte Panters kwamen recht uit het Napoleon-tijdperk. Op hun praalwagen hadden zij het groot kanon geplaatst. Hun Bastille stormers bestookten de toeschouwers. De vaste klanten van het VP lieten zien dat zij gaarne bier drinken en darts spelen. De Clowns had den het kaartspel bovenge haald. Als schoppen, ruiten, harten en klaveren, dwarrel den zij door de straten. Ham- voc had zijn inspiratie gezocht in het Moederhuis. Zij willen dat de Wuitens in Hamme ge boren worden en hielden een uitverkoop van het moeder huis installeerden reeds een V-dienst op hun wagen. F.C. Sierra Zogge vreest dat bin nenkort hun voetbalterrein zal verdwijnen. Zij vroegen de schepen van Sport om iets aan deze toestand te doen. De on- vergetelijken zitten in hetzelf de schuitje als de Zogge voet balspelers. Hun lokaal, het Kroegsken in de Hoogstraat wordt binnenkort gesloopt. Dit monumentaal gebouw lie ten zij in de stoet bewonderen. Wuitensgastvrouwe 1986 was Katrien Lemmens. De Bokke- rijders, die voor de eerste maal deelnamen, trokken met hun bokken door Hamme. Met hun geitekaas trachten zij de deze Prins, die zijn verplichtin gen nauw ter harte nam. Maar ook hij werd verrast, toen hij merkte dat men van hem een reus had gemaakt. Zijn vrien den uit het Achterhof, hadden in stilte hun wijkburgemeester in een reus omgebouwd. Deze groep koos ook het jaar van het bier als onderwerp. 1987 wordt het jaar van de hoofd pijn vonden zij. Hun prins Jan was vorig jaar prins van de derde leeftijd. Nu is hij Prins van de volwassenen volgend jaar wellicht jeugdprins, en in 1988 wil hij als eerste prins op de maan landen: dan is hij Janneken Maan. De jubilerende vereniging 'Vermaak onder ons' uit de Buntstraat, vierde haar 35-ja- rig bestaan als bijen en bloe men. Zij fladderen rond hun reuzen Tiny en Theo en ook hun tweeling, Louis en Astrid was er bij. Óp hun jubileum wagen hadden de mensen van het eerste Buntstraatkarnaval- uur plaats genomen, 't Klok huis dat steeds een plaatselijk aktueel onderwerp kiest, nam uiteraard het moederhuis op de korrel. Op hun wagen stond Gemeenschapsminister Lens- sens ruzie te maken met een Hamse Wuiten over het al of niet sluiten van het Moeder huis. Lenssens zei toe, de Hamse Wuiten open. Telkens gingen de deuren van het moe derhuis, of waren het de benen van een vrouw, open en toe. Vreemde groepen Uit Tielrode stapte De Kliek mee op, met hun Hollandse Glorie, een praalwagen met een leuke windmolen en een visserssloep. Ook de Holland se kaas ontbrak niet. De Fran- ckaertvrienden hadden bij hun reis naar Disneyland, Donald Duck en zijn vele Disney- vriendjes uitgenodigd en uit het Tielroodse Tirol kwamen de Oberbayernvrienden. Ieder jaar zijn de Lodderoei- gen uit Aalst tc gast in Ham me. Dit jaar haalde deze groep de tweede plaats in Aalst met hun wagen uit de tijd van de musketiers, één voor allen, al len voor één. De politieke oli fantjes, zoals een Verhofstadt, trokken de koets, waarin de Vlaamse Leeuw en de Waalse haan gezellig naast elkaar za ten. De koets werd gereden door Martens, onder het toe ziend oog van Nothomb en Gol. Hamme. Karnaval, 't Klokh krisis te bestrijden. Hun optre den was zeker geslaagd en ver dient een tweede deelname. Bastageba, die vorig jaar de marsmannetjes hadden uitge nodigd, waren nu op bezoek in het oertijdperk. Die Hamse Sjoesers hadden het gemunt op Martens en Verhofstadt, die ook reeds in de tijd van de Farao's regeer den. Moes 1900 danste rond als ballerina's en de Stijvelaars Express was een prachtig stuk je bouwwerk. Zij oogsten niet alleen met hun cowboys en indianen veel sukses, ook hun trein was het bekijken waard. Uit Sint-Anna kwamen de Dorpsvrienden, die Robin Hood en zijr, vrienden hadden uitgenodigd. Prins Jan I Kijk daar staat hij, de Jan, hoorden wij van die kanten roepen, want vanop zijn prin senwagen groette Prins Jan I het talrijk opgekomen publiek. De Wuitens waren blij met lis mikte op de aktualiteit (vh) Voor de muziek zorgde mu ziekkorpsen uit Zeveneken, de Kon. Harmonie St.-Cecilia, de Kon. Harm. Recht door Zee Temse, De Kath. Muziek maatschappij St.-Cecilia Ap pels. Het majorettenkorps Ko renbloempje Hamme danste leuke pasjes. Deze mooie kar navalstoet werd afgesloten door een hoogstaand optreden van de Lierse Showband Li berty, die met meer dan hon derd uitvoerders een verdiend applaus kregen. Maandagmorgen bracht Prins Jan I en zijn gevolg een bezoek aan de Wuitensmarkt in de Bunststraat. In de namiddag was er een muzikale wandeling en kinderkarnavalstoet, met o.a. een bezoek van vele kar- navalisten aan het rustoord Mculebroek. Het Hamse karnaval kende zijn einde bij de verbranding van de Versleten Wuiten op het Marktplein. Maar de Wui ten, die denkt reeds aan 1987. Alaaf! De Voorpost - 14.3.1986 - 5 Hamme. Karnaval, 't Achterhof was present met Janneken, toevallig of niet prins (vh) Zaterdagavond had in de feestzaal van het gemeentehuis, de machtsoverdracht plaats tussen burgemeester Baert en Prins Jan I, Prins der Wuitens 1986, tijdens de vrolijke zitting, die de jaarlijkse inzet is voor de drie dagen karnaval in Hamme. De Prins werd in een bomvolle feestzaal verwelkomd door vele familieleden en sympatisanten. Hy was omringd door zijn lieftallige hofdames Christel en Kathy en de nieuwe verkozen jeugdprinsen, Sarah Berckmoes en Tom De Decker. Hamme. Tom De Decker en Sarah Berckmoes werden verkozen tot jeugdprinsjes (vh) Hamme. Karnaval. Met z'n allen naar het moederhuis, dan zal het misschien wel blijven Hamme. Karnaval. Zwivoba of de vaste klanten van het VP (vh) (vh) Verwelkoming Traditiegetrouw worden de karaavalisten verwelkomd door burgemester Baert die deze vrolijke zitting een bij zonder moment noemde in drie dagen Wuitensfeesten. «Wij voelen ons blij onze macht te mogen toevertrou wen aan een man zoals de Jan, een vrijgezel, een man met een hart als een koekenbrood, een gewezen warme bakker». De burgemeester beschreef hem als een man van dienstbaar heid, goedheid en optimisme. Prins Jan I, alias Den Dikken Jan, door de burgemeester ook de Jikken Dan genoemd is ook wijkburgemeester van het Achterthof en was vorig jaar reeds prins van de derde leef tijd. Nu wil hij volgend jaar meedingen voor de titel van jeugdprins. Jan besteed veel van zijn vrije tijd aan de buurt werking van het Achterthof. Hij is een toonbeeld van een prins, die zich inzet op vele vlakken. Op één vlak is hij echter niet produktief genoeg, en het is misschien daarom dat het moederhuis een te lage bezettingsgraad heeft. Met een gedicht over den Jikken Dan, die regeert vanop de waterto ren in het Achterthof, gaf bur gemeester Baert voor drie da gen zijn macht over aan Prins Jan I., die zo fier als een gie ter, plaats nam in de burge- meesterszetcl. Ludieke toespraak De Voorzitter van het Wui tenskomitee Marcel Van De Bossche hield zijn jaarlijkse ludieke toespraak. Hij gek scheerde op de aktie die de inwoners van het Achterthof voeren om langzaam te rijden. Hun slogan, langzaam rijden in het Achterthof, da's tof, kan ook toepasselijk gesteld wor den in andere straten, zoals rij met minder streken in de Rij- beke. De Jan moet zich ook gaan inzetten voor het moe derhuis te behouden, vond Marcel. Daartoe zal het vrou welijk schoon hem zeker de kans geven, want hij heeft er aan iedere vinger minstens drie. De Prins moet zorgen dat er geen gemeenteraad meer plaats vind, op het ogenblik van een vergadering van het Wuitenskomitee en er is een schrijnend tekort aan een poly valente zaal. Hiervoor moet ook de prins een oplossing zoe ken. Aan de V.V.V. toeris tische stand moeten hostessen komen, die het personeel die de stand openhouden, wat kunnen bezig houden. Voor adjunkt-politiekommissaris Ketels moet er een duikerspak worden gekocht als hij nog eens op inspektie gaat in het Roggemangebied te Moerze ke, vond de woordvoerder van het Wuitenskomitee. De familie van Prins Jan over handigen hun Prins een 25 jaar oude huissleutel, ofwel vergeet hij de sleutel, ofwel vind hij het sleutelgat niet meer. Daar om werd de sleutel een stukje vergroot. Toen kwam dc Prins zelf aan het woord. Zijn stokpaardje is meedoen aan verkiezingen en die nog winnen ook. Hij werd reeds viermaal op rij verkozen tot wijkburgemeester van Ach terthof. Hij scheurde de affi che van de schikkingen van de Wuitensfeesten, die onderte kend was door dé burgemees ter kapot. De Jan vond dat hij het nu voor het zeggen had. Schepen Greet van Avermaet Hamme. Karnaval. De Pijkoehakla met het kaartspel (vh) en haar echtgenoot, de ge- meentesekretaris, moeten dringend een inspanning gaan doen om het moederhuis te redden. Ook voorzitter Marcel Van Den Bossche kreeg zijn deel van de spotkoek. De Jan wist uit betrouwbare bron te vertel len dat Marcel maar 100 fr. zakgeld krijgt met de Wuitens feesten. Tot slot deed hij een oproep tot allen die het horen wilde, om drie dagen feest te vieren in leute en plezier, zonder vechtpartijen en vandalisme. Dan pas zal ik mij een gelukkig mens voelen, zegde de Jan, die een verdiend applaus kreeg, een Prins waardig. Nadien werd er hulde gebracht aan Marcel Van Den Bossche en Fern and Deyaert voor hun dertig jaar lidmaatschap bij het Wuitenskomitee. De Voorzit ter van Fen, afdeling Oost- Vlaanderen, kwam hen per soonlijk feliciteren en ook de voorzitters van de Prinsengilde en Die Hamse Wuitens hadden Hamme. Karnaval. Bravo met het moederhuis (vh) woorden van lof voor de jubi larissen. Aan Rie Leeman werd de titel van Ridder in de orde van Die Hamse Wuitens verleend voor zijn inzet ten dienste van deze folkloristische groep. Aan de Prins werd tot slot van deze bijeenkomst, een klein dik «bakker Janneken» in brood overhandigd, namens de fami lie van Jan. Na het tekenen van het guldenboek, met het symbool van de Prins die de watertoren in zijn hand houd, werd deze ludieke feestzitting besloten. Hamme. Een voor allen, allen voor een (vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5