Oudegem viert karnaval met zonnige stoet Jeugdboeken week mm, m mfSih Karnaval in Oudegem: ook een roddelkrant STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 6 - 14.3.1986 - De Voorpost V Het zal je maar overkomen. Je duffelt je extra warm in want de mist hangt met slierten over de velden en de grasperken en weiden zijn bedekt met een glanzend witte rijm. De opbrengst van een nachtje vriezen. Kom je dan rond het middaguur uitje wagen gestapt en begeef je je met stille trom handenwrijvend en de yle lucht als een soort afgelaten stoom voor je uit blazend by de groep die klaar staat om af te reizen naar karnaval in Oudegem, waar je een uurtje later bijna wordt ondergedompeld in een sauna. Zeg nu zelf: het is echt om er je kwaad humeur bij te verliezen en om de warme zonnestralen met je beide armen te omhelzen. Oudegem baadde dus in de deugddoende lentewarmte om zyn achttiende karnavalstoet door de straten te zien trekken. Geen wonder dan ook dat een talryk publiek was opgekomen om de meer dan 33 deelnemende groepen aan een goedkeurend oog te onderwerpen. Het werd een bonte stoet, zowel wat de kleuren aan gaat, als wat de ingrediën ten betreft. Niet alleen om dat de Dendermondse groepen er meer dan ooit konden wedijveren met die van Aalst, maar evenzeer omdat de onderwerpen die werden aangesneden als een klontje boter in de braadpan smolten op de tong. Aktualiteit, lokaal en spiritueel. Het kon echt niet beter. Viel de reklamestoet echt kort uit dit jaar, dan heeft men in Oudegem en bij de Orde van de Filosofen te recht gemeend dat karna val veel meer is dan een rij toeterende wagens die de kijkers proberen wakker te houden met het uitdelen van foldertjes en ballonne tjes, met het werpen van karamellen die steevast te recht komen op het hoofd van de minder aandachtige toeschouwer. Karnaval is de draak steken met allerlei situaties en dat kunnen ze in Oudegem nog steeds als de beste. We lieten de re klamestoet dus over ons been razen omdat het nu eenmaal erbij hoorde, maar we gaven onze ogen des te meer de kost toen de kamavalgroepen zich in de verte kwamen aanmelden. Andere wegwijzer Het was wel even wennen, want in tegenstelling tot an dere jaren werd de stoet dit keer gevormd aan de Ou- degemse Baan. Daar stond alles dicht bij elkaar sa mengetroept en was ook het moment aangebroken voor een eerste kennisma king tussen de verschillen de deelnemers. Al is geble ken dat kamavalisten over al op aarde eender zijn en elkaar al geruime tijd door en door kennen. Op de kop de stadspolitie, natuurlijk. Dat is nu een maal een verplichte op dracht voor de agenten van de stad die echt geen moei te hebben om de weg vrij te houden en zich trouwens van hun taak zeer goed kwijten. Met de nodige hu mor. De eigenlijke stoet werd geopend door de mu ziekmaatschappij «De Brandweer» uit Oudegem. Verondersteld was dat de leden zich zouden hullen in het uitgaanstenu, bruine blazer en lichtbruine broek, maar sommigen on der hen, allicht gastspelers, waren dat vergeten in al hun ijver om aan te treden. Daarop trotseerde keizer Paul I met de jeugdprinsjes het publiek dat naarmate het uur van de apoteose naderde, steeds maar aan groeide. Keizer Paul I kreeg de beschikking over een stevige keizerlijke koets, getrokken door twee flinke boerenpaarden. Ste vigheid troef dus. Zijn prinsjes waren goed opge- ieerd door zijne keizerlijke hoogheid en waar ze de kans zagen, wisten ze de toeschouwers te overrom pelen met konfetti. Bij een keizer horen natuurlijk ook dansmariekes en hofnarren en in Oudegem heeft men er daar een heel peleton van. Zodanig veel zelfs, dat ook prins Chantie I van in zijn open wagen met gulle teugen kan genieten van de dansende meisjes. Chantie- ke volgde de keizer dus op de voet en overal waar hij ook maar een bekend ge zicht meende te ontwaren liet hij zijn kenwijsje «chantie he» horen. Gedu rende de hele omloop dus. Hij was vergezeld van zijn hofdame «Fabiola», zijnde zijn zevende dochter op rij. Ook Prinses Anne-Marie had in de wagen plaats ge nomen en schouwde met haar vrouwelijke charme de stoet en vooral de vele belangstellenden die hun applaus niet spaarden. Aalst-Oudegem, meer dan een derby De eerste kamavalgroep die voorbij defileerde, kwam uit Aalst, de keizer lijke stede en volgens men daar zegt de karnaval- hoofdstad van ons landeke. De Snottebellen wisten dan evenwel niet ten volle te bewijzen, want zij waren naar ons gevoelen aan de flauwe kant, wat we ook kunnen zeggen van de Bierleppen uit Grember- gen. De oude Belgen, vol gens een bekend Romeins veldheer, de dappersten onder alle Galliërs, werden afgeschilderd als weinige pezige mannekes die welis waar in staat waren om een houten monster van Loch Ness op sleeptouw te ne men, maar dan ook niet meer. Drasj uit Aalst tapte uit een ander vaatje. En toen arriveerde de Prins der Romaniekes. Wim I zo luidde zijn naam, mocht de hele stoet meebollen in een witte Limousine, terwijl zijn leden van de Romanie kes uitbundig hun tienjarig bestaan vierden. Clowns met de tred van volleerde gilles die voor een keer de pretentie hadden met nie mand de draak te steken, marcheerden op en aan, ondertussen de aandacht vragend voor hun leuke bolhoed met daarop twee speelkaarten. Op hun feestwagen een monster met een nar en op de staart van het monster de uit spraak die Oudegem al eni ge tijd in de ban houdt: juist, Chantie van ons. Daarmee was de eerste Ou- degemse groep aan ons oog voorbij getrokken en kon den we ons een idee vor men van wat de andere filo sofen er zouden van bak ken. Wa vinfj'ervan is ook een groep uit Aalst en het moet gezegd dat we er heel wat van vonden. In een peperduur en lekker warm pak gestoken, zo weggelo pen uit een sprookje uit Thailand. De Oosterse kui tuur is voor hen boeiend en veelzijdig, elk volk heeft er zijn typische stijl, en levens wijze. Wa vindj'er van heeft die verschillende stij len bij elkaar gebracht tot een mooi geheel. Oosterse dansers, mooi uitgedost, die de overwinning op het kwade brengen. Of een stukje folklore in een stoet van de vreugde en de lach. Met het Trommelkorps «Onze Hoop» uit Oudegem kregen we de tijd om heel even op adem te komen. Toch nog net even uit de doppen kijken om vast te stellen dat de trommelaars zich voor de gelegenheid hadden bekeerd tot het ge le ras en dat we hier allicht te doen hebben gekregen met het eerste Chinese trommelkorps dat optrad in een kamavalstoet. Vis en vlees Nog een groep uit Aalst is «Kert en Goed» die kort en goed gezegd zich hadden gestoken in een grote rode hoed, bijna het model van een buitenmaatse voorha mer. Maar dan lang niet zo zwaar, want de leden van de groep konden met de glimlach nog lekker dan sen. De Polderboeren ko men uit Dendermonde en hadden ook dit keer hun vliegtuig van de gekende maatschappij Asbena mee genomen om de konink lijke smokkelwaar over te vliegen. Gevolgd door een stam van pygmeeën en uit de kluiten gewassen negers werden aapjes en ivoor be schermd onder het goed keurend oog van zijne ma jesteit. De Lolbroeken uit Oudegem hadden het op de brand weer van «Hagem» gemunt. Die is er altijd als de kippen bij om wat te Dendermonde. Karnaval in Oudegem. De Romaniekes dreven voor een keer met niemand de spot (foto Piet Hermans) Dendermonde. Een kleurrijke groep het bekijken meer dan waard (foto Piet Hermans) vieren. Maar ook om te blussen, dat hadden de pompiers nog de voorbije nacht bewezen. Vandaar het eerbetoon in de stoet. Het bleef maar pendelen tussen Oudegem en Aalst, want nu was het de beurt aan Pladasj, een ogen schijnlijk nog jonge kama valgroep die met de lange nekken onderstreepten dat de periode van de dikke nekken voorbij is. Geen mouwvegers en onderkrui pers meer, maar lange nek ken die zoveel praktischer zijn. De Kapio's uit Wieze hebben veel, veel te veel naar de televisie gekeken in de periode dat Superman zijn grote mantel ontplooi de en zo in een glijvlucht over het scherm gierde om in een supersnel tempo daar te geraken waar hij moest zijn. Voor de kon- kurrentie. Dat kan best de Milky Way zijn, je weet wel zo een reep chocolade met room waar je in een enkele beet de kracht van daan haalt om sterren een deuk te slaan. De Stefanie- kes uit Oudegem hadden voor ons veel weg van Zot- terkantnie. Dat was ook zo, want met hun wagen de Bubbelenssens probeerden ze ook nu weer de Dender van alle ongedierte en vui ligheid te zuiveren. Met hun prachtige wagen en vooral mooie uitvoering van de groep - nog steeds de mini luchtkompressor op het hoofd - waren ze om te stelen. Fleis bracht een typische Aalsterse toestand, waarbij het geboden is om aan niet meer dan dertig uur door de stad te rijden. Langs de Aalsterse Wallekens, nog een onderwerp dat de Aal sterse kamavalisten dier baar is, trekt een bekende schepen met zijn karnaval- komitee op verkenning. Een trektocht die wel een tijdje zal duren zo te zien. De Schensjmoelen waren Dendermonde. De Wardjesvrienden waarvan de zeemeerminnen al voor de aanvang van de stoet een Greenpeace matroos in hun netten hadden gestrikt (foto Piet Hermans) Dendermonde. Een van de Aalsterse markiezinnen die in de stoet defileerde (foto Piet Hermans) Het is een traditie in Oudegem dat ter gelegenheid van karnaval een roddelkrant wordt uitgegeven. Keizer Paul is de samensteller van het krantje waarin vooral de kamava- leske figuren van het filosofendorp op de korrel worden genomen. Gezonde humor, overgoten met een pikant plaatselijk sausje, waarvan Keizer Paul en hij alleen het recept kent. Dit jaar worden in het krantje hoofdstukken gewijd aan de herinrichting van café Ikaros, worden roddels genoteerd, worden de jarige kamavalisten gefeliciteerd met de vraag of ze ook zullen trakteren op die heuglijke gebeurtenis en stelt keizer Paul voor om een aantal Oudegemse groepen een meer originele naam te geven, zoals dat bievoorbeeld in Aalst het geval is. In Oudegem wordt nogal vlug gegrepen naar het achtervoegsel -iekes of -vrienden, daar waar het anders kan. Keizer Paul citeert voor de vuist weg enkele namen: de Schiefjiekers, de Tuëghangers, Vlomse Kerremes, de Peirewippers, Veumit, Geefonsnogit, Mo gen en ni kennen, Sjoep, Blaasel, de Geleilekkers, 't Voustjen, Kadijs, Arjuinsaus, Eiverecht, Gerratmis, de Vliegepikkers, Flurk, de Bliekschijters, de Schaaveigers, de Tittens, Hoetsjepot, Dweis, de Muësers, Witluëf, de Luizestroat en Schamoelje. Als rond al die namen een groep groeit die naam waardig, dan heeft Oudegem volgend jaar een kamavalstoet met alleen maar eigen groepen. Natuurlijk wordt ook het subsidiereglement van de stad op de korrel genomen. Een multiple choise vraag zegt keizer Paul die wil weten of 306.000-64.000 242.000 de bevolkingsvermindering is in Dendermonde, zwart geld na de wasserij of het verschil tussen de kamavalsubsidie van Dendermonde en Oudegem. Antwoorden kunnen schrif telijk worden gericht naar het stadsbestuur, schrijft hij. ook van de partij met hun feestelijke kermiswagen die in Dendermonde cen trum zoveel ophef maakte. Ook in Oudegem vierden zij lekker verder en werd hun tweede lustrum dik in de veff- gezet met een pracht van een prestatie. Nog prinsen Daarop weer een groep uit Aalst. Pertotal, al enkele jaren een certitude in de Aalsterse stoet. Dit keer bracht de groep een voor stel voor de Aalsterse raad. Men kan toerisme best een handje toesteken zo vindt de groep die een kersverse majorettenkorps in het le ven heeft geroepen om de toerist wegwijs te maken in de walletjes van Aalst. En dat men daartoe de tijd heeft is nogal wiedes, want de snelheid van de auto's mag nu eenmaal niet boven de dertig per uur liggen. Uit Laarne kwamen de «Begoniabloempjes» een keurig in de maat stappend majorettenkorps dat best een applaus verdiend heeft. Dan de lang verwachte Li- samariekes, die maar met hun wagen niet klaar kon den geraken tegen kamval in het centrum, maar in Oudegem groots uitpakten. Met een inktvis en zee meerminnen die hun uiter ste best deden om het pu bliek te verleiden. Een pracht van een wagen trou wens die van het publiek ook veel applaus kreeg. Een festijn voor het oog. Inktvissen en zeemeermin nen die de Sjiepeerekes vooraf gingen. Dat is een kamavalgroep die in haar rangen prins Patrick I telt. Die draagt een machtig blauw kostuum met lover tjes, gemaakt door Betty uit Oudegem die daar flink wat tijd heeft ingestoken. De Sjiepeerekes demon streerden meteen een nieuw model van een pro motiewagen voor de stad Aalst nadat de vorige op een zonnige morgen in de prak werd gereden na een kortstondig bestaan. Het is een speciaal model gewor den, om mee te gaan wan delen aan zee, en met de muil van een geldjont met alles wat daarbij hoort. Te gen het allure van zo een groep steken de Roeffeleirs natuurlijk schril af met hun Freggels, die ook nu weer vrij ordeloos door elkaar liepen. Nog een groep uit Aalst, de Berkes van Sint- Anna namen ons mee op UITSLAG TOMBOLA ten voordele van W.T.C. Famllla 00266 reserve 01389 03525 reserve 04364 03018 reserve 02903 00229 00198 00016 01326 04425 01723 02633 00144 04719 02290 01872 05919 02789 03251 02072 00051 02319 03507 05721 00055 00236 04732 00578 01480 00758 01653 02756 01691 01830 02210 01993 04767 04963 02654 00177 00562 02344 03766 05679 03916 03753 03795 00093 01711 03436 Prljzan af te halen voor 31 maart 1986, In lokaal «Famllla». 11/114-DC TE KOOP GEVRAAGD: Piano ol vleugelpiano. Zich wenden tel. 051/30.78.23.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6