Jeugdboeken week BOETIEK 95 Arrondissementsverbond Bedrijfsgilden, Agra- en Groene Kringen van Dendermonde buigt zich over landbouwproblemen Nieuwe CM dienst bij hospitalisatie in Dendermonde Norbert Donckerwolck meer dan veertig jaar te fast Dendermonde ten dienste van gemeenschap NIEUW TE LEBBEKE Jonge bedrijfsleiders moeten zich bekwamen en bijscholen Agalev kamerlid Dierickx Een brugpensioen voor de staatskas? STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 Met twee maten en evenveel gewichten in Dendermonde Dendermondsesteenweg, 95 8 - 14.3.1986 - De Voorpost Ruim tweehonderd landbouwers, zowel mannen als vrouwen, waren vrijdag in de zaal Trefpunt te Dendermonde samengekomen om er van gedachten te wisselen over de problemen waarmee de landbouwers momenteel te kampen hebben. Aan de dagorde ook het werkingsverslag en een toelichting over de projekten die op stapel staan, evenals een bekendmaking van de standpunten van Agra- en Groene Kring. Stof genoeg dus voor een leerrijke vergadering. Om de nieuwe Europese land- uit landbouwersgezinnen de depitte die de jonge bedrijfs- bouwvoorstellen, het zoge- keuze geven aan een toekomst leiders op riep om zich te be- naamde Groenboek, beter te als landbouwer boven de onze- kwamen en te vervolmaken, kunnen begrijpen, werd een kerheid in de industrie. Kansen zijn er voldoende en beroep gedaan op de adjunkt- Aan het eind van zijn uiteen- wie niet de tijd vindt om kur- algemeen sekretaris van de zetting vroeg hij de aandacht sussen te gaan volgen, die kan Belgische Boerenbond Walter van de melkveehouders. Daar nog altijd terecht in de vaktijd- Vandepitte. stelt men immers nogal wat schriften. Toch stelde hij tot Volgens hem is het noodzake- verschillen vast. Het arbeidsin- zijn grote teleurstelling vast lijk dat men de Europese land- komen bievoorbeeld varieert dat men lang niet al die moge- bouwproblematiek dringend er van 8.000 tot 24.000 fr. per lijkheden weet te benutten, gaat herzien. Wat nog niet wil koe. Geef toe een nogal ruim In de tweede plaats pleitte hij zeggen dat die politiek overbo- verschil. Dat er binnen deze voor een grotere solidariteit, dig is. De Europese landbouw- sektor nogal wat problemen Het komt erop aan in deze politiek is en blijft een nood- rijzen, ligt voor de hand, voor- moeilijke tijden ook samen te zaak. Maar er zijn problemen, al binnen de melkerij zijn er werken, aan hetzelfde touw En nog geen klein beetje ook, spanningen over de uit te beta- .rekken. Een noodzakelijke aldus de heer Vandepitte die len melkprijs. Voor spreker opdracht wil men het gestelde enkele voorbeelden gaf. Hij moet de landbouwer van deze ioel bereiken. «We moeten de haalde het voorbeeld aan van tijd ook zin hebben voor on- angen sluiten en nog een aan- de melkkwota waarvoor hij dememingschap. «Daarmee al jaren op de tanden bijten opkwam voor een eerlijke en staat of valt elk bedrijf», zo willen we aan een zonniger rechtvaardige verdeling. onderstreepte hij en hij kan oekomst geraken», zo besloot Hij blikte ook in de toekomst die uitspraak ook staven met ie spreker zijn voordracht, en kwam tot de vaststelling dat enkele voorbeelden die sterk Daarop leidde voorzitter G. er een eind is gekomen aan de praktijkgericht waren. «We D'Heer de KVLV-vrouwen in afvloeiing in de landbouwsek- moeten beseffen hoe belang- die als intermezzo voor enkele tor. De arbeidsbezetting is rijk we zelf wel zijn. Het gaat geslaagde nummertjes zorg- zelfs lichtjes toegenomen. Dat hem bovendien om details die den. Tussendoor zei de voor- allicht als een van de gevolgen bepalen tot welke kategorie we zitter dat de KVLV dit jaar van de krisis waarbij kinderen behoren», aldus de heer Van- zijn 75-jarig bestaan viert en dat de hele landelijke gemeen schap die verjaardag zal mee vieren. Dat is ook de reden waarom de KVLV-sters al eens een avondje langer weg blijven dan men van hen ge woon is. «Maar gelukkig zijn er kursussen koken voor man nen geweest, zodat we ook op dat vlak onze plan kunnen trekken», aldus de voorzitter. Projekten In de tien gemeenten van het arrondissement Dendermonde gaat men ook een tweeledig onderzoek opstarten. Een eer ste onderzoek zal zich meer specifiek richten tot het land bouwbeleid in de tien gemeen ten van het arrondissement. Het projekt zal in de komende maanden worden gerealiseerd en de resultaten ervan worden nog dit jaar verwacht. Ze zul len onder de vorm van een nota worden bekend gemaakt. Het onderzoek zal zich toespit sen op een vijftal punten: het financieel beleid van de ge meenten, de ruimtelijke orde ning, het vergunningsbeleid, de waterhuishouding en ten slotte het landbouwbeleid. Het spreekt vanzelf dat dit onder zoek alles heeft te maken met de problemen waarmee de landbouwers te kampen heb ben wanneer ze vragen om een uitbreidingsvergunning of de vestiging van een nieuw bedrijf. Het tweede onderzoek, waar van de resultaten eind van dit jaar maar meer waarschijnlijk begin van volgend jaar zullen klaar zijn, richt zich meer in het biezonder tot de struktuur binnen de landbouw zelf. Van uit de resultaten wil men ko men tot beleidsmaatregelen voor de toekomst van de land bouw in streek van Dender monde. Hier wordt de be- drijfsuitbating nagegaan, wordt de vorm en de grootte van het bedrijf onder de loepe genomen, heeft men het over de ekonomische leefbaarheid, de groeikansen van deze be drijven maar evenzeer over de zwakke plekken en de pro blemen. Een tweevoudige, lang niet ge makkelijke opdracht, die men zich heeft opgelegd. Maar wanneer het onderzoek een maal zal voorbij zijn en de resultaten gekend, kan men allicht ook gaan denken aan een degelijke planning voor de toekomst. En daar gaat het tenslotte toch om. Dendermonde. Met veel aandacht werd geluisterd naar de toespraak van de heer Vandepitte (foto Piet Hermans) Vijftig jaar geleden richtte de augustus tot en met 7 september van België en Fleurop-Interflo- Tongerlose Norbertijn pater in het Paleis voor Schone Kun- ra zijn sekretaressen vieren. Antoon Van Cle sporta op. Die sten te Brussel. Het wordt de eerste nationale verjaardag wordt herdacht niet Secretary's Day waarop een een manifestatie «sport in de °P 17 apnl aanstaande zal de passende hulde zal worden ge- kunst» en heeft plaats van 7 Vereniging van de Floristen bracht aan de dames Donderdag 6 maart 1986 ging een druk bijgewoonde Algemene Vergadering door by het verbond van Kristeiy- ke Ziekenfondsen. Gespreksonderwerp was de invoering van een gloednieuw initiatief: de forfaitaire tussenkomst in hospitalisatiekosten De vergadering keurde omzeggens unaniem deze dienst verlening goed, waardoor vanaf de komende dagen werk zal gemaakt worden van de promotie. De Kristelijke Ziekenfondsen betaald door de algemene beven zich hiermee op een ziekteverzekering erg oplopen, nieuw terrein. Verzekeringsmaatschappijen Bij hospitalisatie kunnen de brengen sinds lang polissen op kosten die niet worden terug- de markt om deze risico's te dekken. Voordelen: Vanaf nu kan men eveneens bij het Kristelijk Ziekenfonds terecht om op vrijwillige basis hogere tussenkomsten bij hos pitalisatie te genieten. Voor een tussenkomst van 500 fr. per hospitalisatiedag betaalt men als gezinshoofd 210 fr. per maand of 120 fr. voor alleenstaanden of mee werkende echtgenoten. Men kan ook kiezen voor een dagbedrag van 250 fr. waar voor men ongeveer een halve bijdrage betaalt. Bijzonder aantrekkelijk is de fiskale aftrekbaarheid van de ze bijdragen, terwijl de ver goedingen niet belastbaar zijn. Solidariteit Men heeft lang geaarzeld met dit initiatief. Grote kritiek op verzekeringsinitiatieven voor hospitalisatiekosten, is dat hierdoor de solidariteit met de financieel zwakkeren wordt aangetast. Omdat kosten ver zekerd worden zouden zieken huizen en zorgverstrekkers ook gemakkelijker hun reke ningen opdrijven. De CM heeft getracht het soli dariteitsprincipe zoveel moge lijk te beschermen. De bijdrage is dezelfde voor jongeren en ouderen; grote ge zinnen betalen niet méér. Uniek is dat 65-ers in de komende 6 maanden kunnen toetreden tot deze dienstverle ning. Wie vlug aansluit kan na een verkorte wachttijd onmiddel lijk in het genot treden van deze dienstverlening. Zitdagen: In alle uitbetalingslokaliteiten van de CM kan men terecht. Er worden speciale zitdagen georganiseerd op zaterdag voormiddag 22 maart en 5 april 1986 in alle sekretariaten. Sekretaris van Grambergen gaat met pensioen Dendermonde. De voorzitter verwelkomde de talrijke aanwezige landbouwers (foto Piet Hermans) informatiedagen ABW Dendermonde Norbert Donckerwolck is 65 jaar en gaat met pensioen. Afkomstig uit Tielrode werd hy in 1944 tot gemeentesekretaris benoemd in het toen zelfstandige Grembergen. Met de fusie verhuisde hysamen met het gemeentepersoneel naar Dendermonde. Hyzeif kreeg de bevoegdheid over bet personeel en andere aangelegenheden. De ABW-bruggepensioneer- denwerking verzet zich met klem tegen de fiskale plannen van Martens VI ten aanzien van de bruggepensioneerden. Hoewel de eerste minister in zijn regeringsverklaring, in het fiskale hoofdstuk, plechtig be loofde de direkte belastingen niet te verhogen maakte de zelfde excellentie een paar hoofdstukken verder gewag van «de harmonisering van het fiskaal statuut van de brugge pensioneerden met dat van de gepensioneerden». Op het eerste zicht een on schuldige passage in de ogen van een leek en waarschijnlijk ook van de parlementairen die Martens VI het vertrouwen gaven Maar in feite betekent deze harmonisering voor de meeste bruggepensioneerden niet meer of minder dan een belastingverhoging van tussen de 30 en 40.000 F. Bovendien viseert deze rege ring, die zich zo graag de be schermer van de laagste in komens noemt, met deze maatregel duidelijk de laagste brugpensioenen. Een alleenstaande bruggepen sioneerde met bruto-brugpen- sioen van 34.125 fr., zal op basis van het regeerakkoord in één klap 40.816 fr. meer belas tingen betalen. Een alleenstaande bruggepen sioneerde met bruto-brugpen- sioen van 100.000 fr., zou in hetzelfde geval 13.605 fr. meer belastingen betalen. Martens VI pleegt hier ander maal kontraktbreuk ten aan zien van 120.000 bruggepen sioneerden, mannen en vrou wen die het statuut aanvaard hebben mits een aantal finan ciële garanties. Deze maatregelen zijn een ty pisch staaltje van de globale politiek die Mariens V en VI ten overstaan van de ganse groep uitkeringstrekkers (werklozen, schoolverlaters, zieken...) voeren. Voor de ABW-bruggepensio- neerden is dit onaanvaardbaar. Onze reaktie zal dan ook niet op zich laten wachten! Wenst U meer duidelijkheid over deze nieuwe maatregelen en over het statuut van de bruggepensioneerden, kom dan naar één van de info-na- middagen die wij organiseren voor U, bruggepensioneerde of werknemers die in de nabije toekomst op brugpensioen gaat. Op vrijdag 14 maart 1986 in het ABW (klein zaaltje op de eerste verdieping), Weverij straat 2 te Zele. Op donderdag 10 april 1986 in het ABW (grote zaal, eerste verdieping), Dijkstraat 59 te Dendermonde. Op vrijdag 11 april 1986 in het Volkshuis, Kapellestraat te Hamme. Alle informatienamiddagen beginnen om 14 uur. Als mens kent iedereen Nor bert Donckerwolck als een minzaam en verstandig man. Als gemeentesekretaris was hij korrekt en plichtsbewust. Op politiek vlak nam hij een neu trale houding aan. Vandaar ook dat hij het vertrouwen door Pieter De Wilde. In 1959 kwam Valère Onselaere aan de macht. De tot dan toe vol strekte C.V.P.-meerderheid werd bij de verkiezingen van 1964 gebroken. Er kwam een koalitie (zonder de C.V.P.) met de socialistische burge meester Gaston Reyns aan het Dendermonde. Sekretaris Norbert Donckerwolck (c) een politiekommissaris kwa men in de plaats. Financieel kende de gemeente Grembergen nooit problemen. Dat kwam doordat ze vele ei gendommen bezat, «cijns» kon heffen en gronden kon verko pen, weliswaar aan voordelige prijzen. Met het geld konden werken worden uitgevoerd en werden vooral de belastingen op een laag peil gehandhaafd. Problemen waren er al eens met de dijken. De gemeente beschikte over 7 km. Schelde- dijken. Het bovenste gedeelte, vanaf het gemiddelde hoogwa- terpeil moest door de gemeen te worden onderhouden. De staat was verantwoordelijk voor het onderste gedeelte. Bij overstromingen ontsponnen zich telkens diskussies over wie verantwoordelijk was. Een ge meentebestuur was financieel niet bij machte om de dijken afdoende te onderhouden, laat staan ze te herstellen. Geluk kig is die periode voorbij en werden door de overheid alle dijken veilig en wel hersteld. Fusie In Grembergen werden heel wat openbare werken uitge voerd vervolgt sekretaris Don ckerwolck het verhaal. De gemeente werd voorzien van waterleiding. Wegen wer den hersteld, of vernieuwd. De sektor burgerlijke stand bete kende wel een zware post. Dat kwam door het bejaardentehui in de gemeente dat veelal vreemde personen, vaak af komstig uit Brussel en omge ving verenigde. «De gemeente besturen was niet altijd gemakkelijk. Dat kwam doordat telkens een meerderheid aan de macht was die rekenkundig niet al te veel overschot had. Ik meen te mo gen stellen dat ik in een perio de als gemeentesekretaris met iedereen best kon opschieten. Zowel met de politici als met het personeel. Er heerste bo vendien een flinke verstand houding. Iedereen was opge wassen voor zijn taak. Wat het werk in zijn globaliteit verge makkelijkte». Dan kwam er de fusie met Dendermonde. «Aanvankelijk koesterde ik argwaan en geef eerlijk toe dat ik niet graag naar Dendermon de vertrok. Binnen de kortste keren was die vrees geweken. Ik werd, net als het andere gemeentepersoneel goed ont vangen. Iedereen die van Grembergen kwam, maakte op zijn minst één promotie». Negen jaar lang heeft Norbert Donckerwolck voor de Groot- Dendcrmondse bevolking het beste van zichzelf gegeven. In kringen van het stadsbestuur geniet hij de hoogste waarde ring. Dat komt door zijn plichtsbewustzijn, korrektheid en ijver die hij telkens aan de dag heeft gelegd. Zijn vertrek betekent in elk geval een groot verlies voor de Dendermondse stadsadministratie E.G. Bij de jongste verkiezingen be haalde Agalev 5.701 of 4,6 procent van de stemmen voor de kamer in het arrondisse ment Dendermonde en 16.549 of 6,4 procent van de stemmen voor de senaat in het arrondis sement Dendermonde-Sint-Ni- klaas. Onvoldoende voor een parlement, maar wel een ern stige aanwijziging dat meer en meer mensen hun sympathie voor het gedachtengoed van de «groenen» niet meer onder stoelen of banken steken. Vanwaar die sympatic? Steeds meer mensen krijgen de buik vol van de recepten uit het kookboek van de traditionele partijen, werkloosheid, vol- machtentrein, zure regen, kemraketten, honger in de we reld, politieke benoe... Men kan zich van minder onwel voelen. Steeds meer mensen herken nen zich in de basispeilers van Agalev: geweldloos, ekolo- gisch en basisdemokratie. Drie zware termen waarmee men het gedachtengoed van de groene beweging politiek tracht te vertalen. In die zin is de avond die Agalev Dender monde organizeert het logisch gevolg op het bezoek van pater Luk Versteylen vorig jaar. Voor vele mensen blijft Aga lev meer vragen oproepen dan beantwoorden. Reden genoeg dus om iemand naar Dender monde te halen die met kennis van zaken op die problematiek kan ingaan. Die persoon is niemand minder dan kamerlid Ludo Dierickx die regelmatig de woordvoerder is van de par tij. Onder de titel «AgaJev: terug in de tijd op opening naar de toekomst», zal hij een en ander op een rijtje zetten. De avond heeft plaats op vrij dag 14 maart om 20.00 uur in het kultureel centrum, Wegge voerdenstraat te Sint-Gillis Dendermonde. De toegang bedraagt 50 fr. CSC Vormingswerk Dendermonde organizeert in de feest zaal van de Bond Moyson aan de Noordlaan om 19.30'uur de nationale openingsaktiviteit. Het onderwerp is de rechtshulp en meer bepaald het feit dat er wel «met twee maten en twee gewichten» wordt gewerkt. werk. Ook de film «Hortensia ik hou van jou» een bevrij dingsfilm wordt vertoond. Hier zorgt Jan Westra voor de inleiding. Het derde deel van de avond is een pannelge- sprek, waaraan onder leiding van Tuur Van Wallendael (BRT) een vijftal personen deelnemen. Martin Coenen van Humo, John De Wit die vertegenwoordiger is van de Liga voor de Mensenrechten, genoot van iedere politici. Ook stond hij ten dienste van het gewone volk. Wie inlichtingen wou, kon bij de sekretaris te recht. Iedere handeling ge beurde binnen de wettelijke perken. Een punt waar de h. Donckerwolck nooit van af week. Tweeendertig jaar was hij sekretaris van de gemeente Grembergen. «De heb vier bur gemeesters gekend» zegt de h. Donckerwolck. «Eerst August Haek, die na zijn plots overlij den in 1955 werd opgevolgd hoofd. Tot eind 1976 bleef dit bestuur aan de macht». In de lange periode in Grem bergen kende hij vijf geweste lijke en twee plaatselijke ont vangers. Wat deze laatsten be treffen waren dat de in 1970 overleden Marcel Baeck en Roger Vertriest. Grembergen had twee veldwachters. De hh. Dierick en Platteau. Een paar jaar voor de fusie werd het politiekorps omgevormd. De «champetters» gingen met pensioen en drie agenten en Bij deze opening hoort ook een tentoonstelling met als centraal tema de rechtvaardig heid. Er worden kunstwerken getoond van André Bemer, Leon Boel, Luc Van Cane- gem. Herwig Van Holsbeeck en Norbert De Winnen. Voor zitter Yvan Verleyen van de SP Federatie Dendermonde zal de inleiding verzorgen en gastspreker is Eddy Baldwijns, voorzitter van CSC Vormings- Hans De Coninck, jurist van assistent. Test-Aankoop, Luc Van den De tentoonstelling is toegan- Bossche SP-volksvertegen- kelijk van 14 tot 19 maart, alle woordiger en Robert Huygens, dagen van 10.00 tot 17.00 uur. penitentiair maatschappelijk Op zondag 10 augustus wordt het Internationale Grote Route pad nr. 128, de Vlaande- renroute feestelijk opengesteld te Laame. De gehele dag is er in de dorpskom animatie met onder meer infostands van de VW's en aanverwante instan ties en verenigingen. De Philips-groep behaalde in 1985 een omzet van 60.045 mil joen frank wat twaalf procent meer is dan iij 1984. Bij Philips werkten vorig jaar 345.600 per sonen en dat is 6.300 minder dan aan het begin van dat jaar 1985. Verkoop van nieuwe kwaliteitskleding aan groothandelsprijzen (zomerstock) vanaf vrijdag 14 maart Openingsuren: maandag tot vrijdag van 14 tot 19 u. zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 19 u.

De Voorpost | 1986 | | pagina 8