17de MAAR T0 MAAR 1986 Over Bierwinkels (1) MAEVA'S PRAATHUIS BRANDT ALS TOORTS ^XkT„™dHeTnd,ï'ta dc *sofed,egd- °n z;r' sfiïaïiï! srr risrjü 0KT0BERHALLEN WOONINRICHTING EN VRIJE TIJD N.C.M.V. Verkoopsalon te Wleze luidt weer de lente In V.V.V.-Wieze naar Straatsburg De Voorpost - 14.3.1986 - 9 Achlel Vermelren vertelt Er was een tijd dat de bierwinkels - staminees, zoals we ze vroeger noemden en cafés zoals we ze nu noemen - te Lebbeke zo dik waren als «'t haar op 'n hond», om het volks te zeggen. We zochten, en zoeken nog, daaromtrent vaste cijfers te krijgen. Wat de laatste decennia betreft, konden we daar, dank zij onze politiekommissaris, over beschikken. In 1964 waren te Lebbeke, toen nog geheel zelfstandig, 124 drank gelegenheden, in 1968 nog 119 en in 1971 war dit aantal teruggelopen tot 111. De echte teruggang begon echter pas later. Stippen we terloops aan dat er in 1960, 62 cafés waren, waar «gespel» - zo noemden we destijds muziek in een herberg - was. 32 van die instellingen betaalden daar toen 520 fr. voor, omdat hun muziek een «automatiek» was. De overige 30 betaalden 260 fr.omdat het ging om gewone muziek- speeltuigen. In een handelsgids die in de loop van 1978 van huis tot huis verspreid werd, vinden we ook de cafés, bars en dancings afgedrukt. Voor Groot Lebbeke waren er dat in totaal 104, voor Lebbeke zelf nog 81. Over het aantal herbergen voor 1940 konden we helaas geen vaste gegevens op de kop tikken. Misschien kan iemand van u, die dit leest, ons helpen. Het is trouwens de bedoeling via deze bijdrage iets los te weken. Stationsstraat Ik herinner me uit mijn prille kinderjaren - en die liggen al tamelijk veraf - en ik weet het bovendien van horen zeggen, dat rond 1930 in de Stationsstraat ruim dertig staminees waren. Ik schrijf ruim dertig omdat sommige, het cijfer 34 vooropzetten, anderen 36 en nog anderen komen dan nog met andere cijfers op de proppen. Mogelijk is echter dat die mensen herbergen tellen, die op dat moment niet meer bestonden of er nog niet eens waren. Nu is het wel zo dat de «Stausestraut», destijds de winkelstraat bij uitstek war en ook dé straat van de staminees. Zij war immers rond de eeuwwisseling, toen de trein algemene ingang als vervoer middel vond, de drukste en meest gebruikte straat ge worden. Lag het cijfer in de andere straten gevoelig lager, toch menen we te mogen veronderstellen dat daar per 15 20 huizen zeker één staminee te vinden war. De meeste vrouwen, want zij waren het die staminee hielden, deden dat als bijverdienste. In die tijd was «iets» bijverdienen trouwens zeer eenvoudig. Er was geen sprake van een handelsregister, fakturen, overdrachttaks, laat staan van B.T.W. Deze toestand vond men ook weerspie geld in het groot aantal kruidenierswinkeltjes, die verhou dingsgewijs bijna zo talrijk waren als de bierwinkels. De redenering van deze winkeliersters - weer «sters» was ik formuleer het zoals zij het uitspraken - Hoe letter (luttel) we verkopen, eten wij «voor niet». Een kleine bedenking: een bijverdienste was toen zo eenvoudig als ze nu gecompli ceerd is. De meeste herbergen waren tegelijk woon- en leefkamer én keuken. Zo stonden in de gelagkamer, 's middags of 's avonds op de leuvense stoof, de aardappelen gaar te koken en op de langesmalle buis stond het stoofflees te pruttelen. Het gebeurde dan wel eens dat wanneer een schaarse klant op de middag over de vloer kwam, de «zocht» (gaar) gekookte petatten eerst afgegoten moesten worden, voor aleer de bazin - groot woord in dit geval - naar de kelder trok om een pint te tappen. Tapinstallaties kende men toen praktisch nog niet en het was alleen in de staminees met een groot debiet dat een kraan op de toog stond. Dergelijke havens van barmhartig heid waren niet zo talrijk en men noemde ze dan ook een beetje grootsprakerig «café». Moest in die tijd een vat gestoken worden dan was dat een hele onderneming, waarbij meestal de man te pas kwam. Was 't vat af in de loop van de dag en er kwam een klant over de vloer, dan moest die maar «nen demi» drinken - dat was uit 't flesken - in plaats van een pint van 't vat. Een pint van 't vat kostte in die tijd 0,75 fr. en «nen demi1 fr. Tot de zeldzame klanten overdag hoorden de bakker, de beenhouwer die vond dat hij éénmaal in de week zijn klanten ook iets moest «jonnen» (gunnen), ergens een baangast en de brouwer die zijn toumée deed. 's Maandags waren daar ook vaak de vele stiel- en ambachtsmannen die niet veel zin hadden, in werken omdat ze nog nadorst voelden van de dag voordien. Die maandag waren er ook wel eens «Brussel-werkers», die niet tot op hun werk geraakt waren. Sommigen wel tot aan «den alléé vert» (station Groendreef), maar niet op «'n travvoo» om rede nen die licht te begrijpen zijn. Stamineeprtutt Die staminees van toen waren ook vaak het dekor waar zich taferelen afspeelden, die nu niet meer denkbaar zijn. Zo gebeurde het in de Klei dat 's avonds na de aankomst van de trein, enkele forenzen het stof van de afbraak in hun keelgat, kwamen doorspoelen - zo noemden ze dat - terwijl de petatten op de stoof stonden te koken tegen wanneer de man thuiskwam van zijn werk. Een van de stofkeelspoelers zijn blik valt opeens op de pot die daar staat te dampen en waarvan het scheel aan 't wippen is. Bewijs dat de aardappelen goed doorkoken. Plots zegt hij, wijzend naar de dampende pot,: «Wedden dat ik mijn vinger daarin steek zolang ik wil?» - Gij? Uw vinger daarin steken? - Ja.' Zolang ik dat will- Dat kan niet! is de felle repliek. - Wedden voor een pint? Anderen mengen zich in het gesprek en één zegt: Moeten jullie alleen drinken? - A wel goed, gaat de geviseerde op de weddenschap in. Een pint voor alleman. Het woord «tourné-generale» kende men nog niet. Twee handen strekken zich uit, er volgt een klap, de handen draaien om, een tweede klap en de weddenschap is beze geld. De man die het spel in gang heeft gezet stapt heel gewichtig en met heel wat misbaar naar de stoof, heft het deksel van de pot omhoog, steekt zijn vinger in het kokende water, maar trekt hem vliegensvlug terug en zegt triomfantelijk: Voild! De vinger is niet eens verbrand, ziet alleen een beetje rood en is hooguit was verbleslerd. Maar dat heeft hij er wel voor over. - Ja maar zo niet hé! - Hoe zo niet? Ik heb toch gezegd, zolang ik wil? De verliezer «zijne nikkel» valt langzaam. Een paar vloeken die de melk zouden doen ronnen (stremmen), maar hij beseft dat hij er ingelopen is. Hij wil nog gelijk halen bij de andere dorstigen, die echter zonder reaktie blijven, want die interesseert het alleen te kunnen drinken op de kap van iemand anders. Uithangborden De meeste van die staminees hadden, bij manier van spreken, een uithangbord, dat boven de deur hing, maar vaker was het geschilderd op de waaier, de ruit boven de deur. Meestal echter werd de drankgelegenheid niet bij die naam genoemd, maar wel naar de bijnaam van de bewo ners. Uitbaterswar in die tijd een onbekend woord. Een typisch voorbeeld daarvan was en is nog «De Lelie», het café naast het gemeentehuis. Steevast zei en zegt men «Bij Medts», van toen Staaf Mets (De Medts) achter de toog stond. En al heeft deze bierwinkel en dit duivenlokaal al een paar keer van uitbater gewisseld, toch blijft het onverander lijk Bij Medts». Een uitzondering op die regel was wel «De Fontein» toevallig aan de andere kant van het gemeentehuis. Jaren lang heeft daar uitsluitend in hel Frans op de voorgevel gestaan «A la Fontaine» Estaminet. Al is deze herberg later een winkel geworden, toch werd dit huis doorheen de jaren «De Fontein» genoemd. Zelfs nu nog. Zeggen sommige Lebbekenaars niet dat de burgerlijke stand zich in «De Fontein» bevindt? We zijn gaan grasduinen in de benamingen van Lebbeekse herbergen, met de bedoeling een beperkte bloemlezing samen te stellen en op die manier de basis te leggen voor een meer uitgebreide behandeling of studie. We vonden deze namen links en rechts. Op lijsten, vroeger door de politie opgemaakt, op oude affiches en prentkaar ten, op een kaart van Van Der Maelen, daterend van omstteeks 1845, in het boek «Toponomie van Lebbeke» van Bovijn en ook in het onlangs verschenen werk van Jef Dauwe «De Koninklijke Harmonie St.-Cecilia» 1785-1985. Een oude herberg, nu nog bestaande, u en mij bekend is «De vier Eemers». In Toponomie van Lebbekelezen we hierover: «Herberg ingericht aan de nieuwe steenweg op Asse, die werd aangelegd in 1787-89. De auteur legt een link naar de vier heemskinderen en zegt: Vergeten we niet te vermelden dat men in de 18de eeuw «de vier Haymonskin- deren» verbasterde in de «vier Heemers». Op de kaart van Van Der Maelen 1845) treffen we deze herberg otan onder de naam «Aux 4 seaux». Dus een Franse vertaling van «4 emmers». In 1898 werd deze herberg uitgebaat door Philemon Moens. Naast de naam «Aux 4 Sceaux» vinden we op de kaart nog «A la ville de Louvain» (In de stad Leuven), «A la ville de Dunkerque» (In de stad Duinkerken), «Au ciel» (In de hemel), «Au Renard» (In de Vos), en «Au Faisan» (In de Fezant). We zouden daaruit kunnen besluiten dat de maker van de kaart de namen in het Frans heeft vertaald. Dit wordt dan echter tegengesproken door het feit dat op dezelfde kaart ook «In de Vlasblom» en «In den Bonten Os» voorkomen. Wat meteen laat veronderstellen dat «De Fontein» niet de enige herberg war die een franstalig uithangbord had. Vele uithangborden verwezen naar de naam of het beroep van de uitbater. Zo waren er o.m. «De Vos» en «De Koning» omdat de bazen de naam droegen van Devos en De Coninck. «Bij de kuiper», «Het handelshuis», «De Vetten Os» of «De Bonten Os» toonden aan dat de uitbater resp. kuiper, handelaar (commergant) of beenhouwer was. De oorsprong van een uithangbord was verschillend, hij lag soms in de plaats van herkomst, verwees naar een bijnaam, ook wel eens naar een vreemde speelse naam, war een plezante uitdrukking, een plaatsaanduiding, e.z.m. (wordt vervolgd) Pierre Van Rossem Voor miljoenen schade te Dendermonde Een fel uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag op tridc' 31135 Patrick Valain. tioning. Of dat zo is zal een zaterdag het café-restaurant "De Witte Villa", beter °Phet °8cnblik dat het vuur onderzoek moeten uitwijzen." gekend als hel Maeva-praathuis, aan de wijk Eegenen te °°ts,,?nd was hii Aadeyen was uitrukken vanide^brandweer van Oudegem, onder leiding "Sabine Drieghe en Madeleine 'snookerzaaJ'. Er was reeds van bevelhebber Marcel Vertongen en dank zij het feit dat Van Gijseghem hielden de een büjartklub opgericht. De het vrjjwel windstil was, konden de aanpalende gebouwen zaak open", zegt Van Aco- snookerzaal zou nu vrijdag of- worden gevrijwaard. leyen. "Rond kwart na twee ficieel worden opengesteld. De vertrok de laatste klant en wer- schade die het vuur veroor- Het vuur werd opgemerkt Om-zaak onbekend den zowel het café als het res- zaakte, loopt in de miljoenen, door Jean Van de Velde, een H M nraathllk taurant gesloten. Wat er na- j Vïf bUiZCD florerende zaakf was eigendom 8ebenrdc weet ™m"'d- ÏÏe is van Rad>' Van Acoleyen. Men zegt dat het vuur zou "Ik stond net op het punt om broer van de bekende d i' Pa- ontstaan zijn in de air-condi- naar de veemarkt in Battice, nabij Herve, te vertrekken toen ik plots enkele doffe knal len hoorde", zegt de h. Van de Velde. "Ik ging mij vergewissen en merkte rookpluimen die door het dak van het café opstegen. Het was toen 3u40. Onmiddel lijk rende ik naar de telefoon en belde de 900. In minder dan tien minuten kwamen twee wa gens met manschappen van de brandweer van Oudegem aan gerold. Zelf was ik reeds met een lans de vuurhaard be ginnen bestrijden, maar dat was boter aan de galg. Boven dien nam de hitte zodanig toe dat ik het niet langer kon uit houden." "Toen we ter plaatse kwa men sloegen de vlammen reeds door het dak en was het hele gebouw in een vlammenzee herschapen", zegt brandweer bevelhebber Vertongen. "Ge let op het gevaar voor uitbrei ding naar de aanpalende wo ningen heb ik onmiddellijk de hulp ingeroepen van het korps van Dendermonde. Dat kwam snel met vier wagens ter plaat se. Niet alleen vormde het vuur een bedreiging voor de aanpalende huizen. Net achter het gebouw bevindt zich een elektriciteitskabine en bestond het gevaar voor ontploffingen indien de vuurhaard zich tot daar had uitgebreid. In dat geval had ook een stalling van de h. Van de Velde ten prooi van de vlammen gevallen. Daarin bevinden zich zeventig melkkoeien. Gelukkig dat het windstil was. Hierdoor konden we het vuur tamelijk vlug om schrijven." Tot twee uur na het ontstaan van de brand is de brandweer blijven nablussen. Van het luxueuze restaurant, pleister plaats van vele Maeva-fans, bleven alleen zwartgeblakerde muren oover. Dendermonde. Brandweerbevelhebber Marcel Vertongen (rechts) in gesprek met de man die alarm sloeg (c) Dendermonde. Brand in Oudegem. De Witte.Villa brandde volledig uit (c) Als de middenstanders uit de regio Dendermonde-Aalst steding. Openingsuren hun expostands schikken in de oktoberhalle, dan is de Zondagen, 16 en 23 maart van lente zeer nabijDit geeft telkenjare nieuwe hoop en Het komitee met als voorzitter 14u30 tot 22 u.,'s zaterdags 15 vertrouwen, en noopt tot planning en aktie. Fran$ois Du Bois, ondervoor- en 22 maart van 17u30 tot 22 u. ritter Jacques D'Hollander, se- en in de week van 18u30 tot 22 In die optiek mogen de inrich- tot 23 maart de kassa passeren! cretaris André Minsaer, en de u. ters weer de beste verwachtin- Het is onbegonnen werk om leden Antoon Van Hoywe- gen voor hun voorjaarssalon op te sommen wat het ver- ghen, Robert Vermeiren, J. Van Landuyt koesteren. Het feit dat hun koopsalon biedt. Er is alles Louis Lanuyt, Jozef Van initiatief al 17 jaar stand houdt voor de wooninrichting, de Gucht, Jo Uyttenhove en Wil- pleit voor de degelijkheid van huishouding, de tuin (het son Bergmans heten iedereen de gekozen formule, de trouw wordt nu gauw lente), en zelfs welkom op hun 17de voor van de eksposanten, de kwali- voor vakantie en vrijetijdsbe- jaarssalon, teit van de tentoongestelde ar tikelen, een goede handelaar- konsument relatie, tevreden heid van de klanten en uiter aard ook voor de gestadige inzet van de organisatoren, die blijkbaar niets onverlet laten om, in de mate van het moge lijke, iedereen te bevredigen. Een knipoogje naar de oktoberfeesten Het is niet de eerste keer dat de V.V.V. (Vereniging voor ven voor de prijs van 5.650 fr Vreemdelingen Verkeer en Toerisme) een uitstap naar bij V.V.V.-sekretaris Erik Straatsburg doet. Dit jaar wordt het een 4-daagse autocar- Pauwels, Nieuwstraat 7 te „b. Wieze (tel. 053/21.06.12) bij de andere plaatselijke V.V.V.- Op de agenda beroemde Schwarzwaldhohe- leden, bij Pieter De Mol, te wershuis, opgeluisterd door de op woensdag 11 juni is er een strasse, met bezoek aan de Lebbeke, Dendermondse Koninklijke Fanfare Sint-Ced- ontvangst in het Paleis van Eu- kuur- en casinostad Baden Ba- Steenweg 179 (tel. 052/ lia van Wieze. Gastspreker is roDa waar ccn attine van het den» en 33n Luxemburg. 21.11.85) of bij autocars Mes de h. Baetens, direkteur van Europees Parlement Wjge- tel. 052/21.59.59. {P Iiuchriiviitff J.V.L. Salon 1986 De 17de editie gaat van start op zaterdag 15 maart, met offi ciële openstelling in het Brou- europees rariement oiige- het Centrum voor Midden- woond wordt Daags nadien Inschrijving standsopleiding te Sint-Ni- gcicid bezoek aan de binnen- Men kan van nu af al inschrij- stad «Lc vieux Strasbourg» en klaas. Hij zal het thema «Vak- en Handelsbekwaamheid van de prachtige kathedraal. Tij de Middenstander» in het licht dens ccn receptie op het stad- stellen. Aan het salon nemen huis zal er gepromoot worden dit jaar 93 handelaars, meestal voor de 30ste Wieze-oktober- uit de gewesten Dendermonde feesten. Het reisschema ver en Aalst, deel, met alleen kwa- meidt voor dag nog een liteitsprodukten, volgens wens en de eis van de inrich- oponthoud in de stad Colmar (aan de Elzasser Wijnroute) en ters. Er is een expo-oppervlak- de hoofdstad van het Zwarte te van ruim 5000 m2 wat meer Woud Freiburg, 's Avonds kan dan voldoende is om de stan- mcn bootjevaren op het be den oordeelkundig te schik- kende meer van Titisee. ken, en een goed overzicht met Vrijdag 13 juni komt Freuen- wandelgangen voor de bezoe- stadt de beurt en op zater- kers te waarborgen. Niet nun- dag 14 juni wordt ccn toch, der dan 25.000 zullen er van 15 gemaakt langsheen de wereld- Hobby- en vrijetijdsbesteding aan de eer in Aalst De kulturele werkgroep Kosi organizeert op vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 maart in 't Apostelken een hobby- en vrijetijdsbesteding tentoonstelling die helemaal in het teken staat van keramiek en pottenbakken. De tentoonstelling zal worden geopend op vrijdag 14 maart om 20 uur en is toegankelijk op zaterdag 15 maart van 14 u. tot 21 uur en op zondag 16 maart van 10 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 20 uur. Lentesalon Wieze OPENINGSUREN: WERKDAGEN 18.30 TOT 22 U. ZATERDAGEN:17.30 TOT 22 U. ZONDAGEN 14.30 TOT 22 U.

De Voorpost | 1986 | | pagina 9