Handig,kompleet en spotgoedkoop. Een meerderheid tegen zandwinning in Belle-Broek Achiel Vermeiren vertelt Zal de aanhouder ook nu zand winnen in Lebbeke? Kollektorenwerken te Lebbeke Ik ben een bewoner van de ziekenhuisveldbaan en... Over bierwinkels (2) Verdienstelijke bloedgevers vereremerkt te Buggenhout Toneel in Dendermonde 16 - 21.3.1986 - De Voorpost Tijdens de zitting van 13 februari 1986 heeft het schepen kollege een verdeeld advies uitgebracht over en door de Tijdelijke Vereniging NV De Cock-Verstraete ingediende bouwaanvraag voor reliëfwijziging van de bodem in Denderbelle-Broek en de aanvraag tot het bekomen van een uitbatingsvergunning voor zandwinning in datzelfde Denderbelle-Broek. Drie leden van het kollege (CVP) hebben deze aanvraag ongunstig geadviseerd, drie leden (PW) gaven een gunstig advies. Over die nieuwe aanvragen had raadslid Willy Van Vosso- le het tijdens een aan de dagor de van de jongste gemeen teraadszitting toegevoegd agendapunt. Bezwaren blijven bestaan Het probleem van de zandwin ning in Denderbelle-Broek, al dus Willy Van Vossole, is niet nieuw. Het kwam in de loop van de huidige legislatuur reeds tweemaal in de gemeen teraad ter sprake. Een eerste keer gebeurde dat op 26 mei 1983, een tweede keer op 24 januari 1985. De thans ingediende aanvraag verschilt in wezen in niets van de vorige: ligging, volume, procédé... zijn identiek. Al leen is er o.i. een erg bezwa rend element aan toegevoegd. In tegenstelling tot vroeger im mers ligt het thans in de bedoe ling van de aanvrager de zand- winningsput te omringen door een dijk, hem op te vullen met inerte afvalmaterialen en hem later uit te baten als visvijver. De bezwaren ten gronde die destijds tegen een zandwinning in Belle-Broek werden inge bracht, gelden ook vandaag onverminderd. Het projekt is strijdig met het Gewestplan, dat de betrokken percelen ten dele bestemt voor het behoud, de bescherming en het herstel van het natuurlijk milieu, ten dele als landschappelijk waar devol agrarisch gebied. De wa terhuishouding zal bovendien grondig worden verstoord. Ook de funktie van het Broeck als potpolder zal worden uitge hold, met alle gevaren vandien op het vlak van de waterover last. Landbouwgrond zal voor goed verloren gaan. De biolo gische waarde van het Broek (vegetatie, biotoop) zal onher stelbaar worden beschadigd. Het vrachtwagenverkeer ten slotte zal ongetwijfeld een hin der betekenen voor de omge ving in het algemeen en de landbouwbedrijvigheid in het bijzonder. Reeds vroeger is gebleken dat men zich in brede lagen van de bevolking onvoorwaardelijk tegen een verminking van het Broek verzet. Het volstaat in dit verband te verwijzen naar de talrijke protesten van privé- personen, organisaties, vereni gingen en beroepsgroeperin gen die zich op een of andere wijze de slogan «Handen af van Belle-Broek» hebben ei gen gemaakt. Daarbij kwamen nog de bezwaren of kritische bedenkingen geformuleerd door het Bestuur van Stede- bouw, Ruimtelijke Ordening, het Bestuur van Waterwegen, de Dienst van het Mijnwezen en het Polderbestuur. Er was ook de uitspraak van minister Akkermans, dat de Belse potpolder integraal dient behouden te blijven. Dezelfde minister antwoordde trouwens op een dringende vraag van voormalig volksvertegenwoor diger Johan De Mol, dat een voorstel tot zandwinning niet kon worden toegestaan. En last but not least keurde de Lebbeekse gemeenteraad op 24 januari 1985 een motie goed waarin hij stelde geen zand winning te wensen in Dender belle Broek, aangezien deze zandwinning niet was ingege ven door enige behoefte, maar wel een enig natuur- en land bouwgebied zou vernielen. In die motie was de gemeen teraad bovendien van oordeel dat de veiligheid van de inwo ners van de gemeente Lebbeke en de omliggende gemeenten moest primeren op privé-be- langen. Na het sluiten van het onlangs gehouden openbaar onderzoek commodo en incommodo is ge bleken dat zich bij dit brede, massale protest nog een hon derdtal nieuwe klachten heeft gevoegd. Op grond van een en ander, aldus nog SP-raadslid, menen wij te mogen besluiten dat de slogan «Handen af van Belle Broek» nog niets van kracht heeft ingeboet en de mening van een ruime meerderheid van de bevolking blijft vertol ken. De ecologische, land bouwkundige en sociale funk tie van de Belse potpolder mo gen derhalve onder geen be ding worden opgeofferd aan louter privé-belang en goed koop winstbejag. Daarvoor is het Broek té waardevol. Bevoegdheid van kollege, Wij beseffen tenvolle, gaf Wil ly Van Vossole toe, dat het verlenen van een advies over een bouwaanvraag voor reliëf wijziging van een zandwinning integraal tot de bevoegdheid van het schepenkollege be hoort. Toch hebben wij ge meend dit dossier andermaal onder de aandacht van de ge meenteraadsleden te mogen brengen. Wij doen dit omdat voor de zoveelste maal een bedreiging boven Denderbelle Broek hangt en er ontegensprekelijk een ruime consensus bestaat om die brok natuur van ver minking te vrijwaren. Wij doen dit ook om de ge meenteraad te herinneren aan het standpunt dat hij op 24 januari 1985 middels de reeds vermelde motie heeft inge nomen. Konkreet vragen wij aan de gemeenteraad dit standpunt vandaag opnieuw te bevesti gen. Dit kan, door ofwel op nieuw een gelijkaardige motie te steunen, ofwel door aan de hogere overheid een brief te zenden waarin de gemeen teraad zonder omwegen stelt de motie van 24 januari 1985 onverminderd te willen hand haven en eist dat de bestem ming die Denderbelle-Broek in het gewestplan heeft gekre gen, integraal wordt behou den. De raad zou zodoende de natuur, de demokratie en zijn eigen geloofwaardigheid een enorme dienst bewijzen. Johan De Mol: vroegere motie bevestigen Éénzelfde advies, aldus Johan De Mol, die het VU-standpunt vertolkte, werd uitgebracht voor de bouwaanvraag en de uitbatingsvergunning. Wat het kollege uitgebracht heeft is trouwens geen advies, maar enkel de stemming in het sche penkollege. Om de gevoelige teentjes van de koalitiepartner niet te veel te raken, werd op deze wijze de stemming in het verslag opgenomen. Maar zo veel is duidelijk: dit is geen advies. Johan De Mol herhaalde ver der het VU-standpunt terzake, dat gelijkloopt met de SP-vi- sie. Z'n tussenkomst liep zelfs uit op een scherpe woorden wisseling met PW-schepen De Gucht. Al bij al liep de bespreking van dit aan de agenda toegevoegde punt uit op een bevestiging van de motie die reeds bij een vorige gemeenteraadzitting werd goedgekeurd. SP, VU en CVP spraken zich uit tegen elke vorm van zandwinning in Belle-Broek en tegen het goedkeuren van de aange vraagde bouw- en uitbatings vergunning. De PW stemde tegen deze motie. Of vergissen we ons, want het einde van de discussie verliep - eufemistisch uitgedrukt - nogal onduidelijk. Pierre Van Rossem Dat de aanslepende kollektorenwerken langs de Dender- mondsesteenweg te Lebbeke niet alleen voor ellende - verkeersmoeilijkheden, privë-personen die hun eigendom zien verkommeren, handelaars die hun omzet fors zien dalen - zorgen, maar in dat doffe gedoe ook plaats is voor een geut humor en pienterheid tegel(jk, bewijst volgend verhaal ons verteld door een bewoner van de Ziekenhuis veldbaan. Deze Ziekenhuisveldbaan is net als de Vondelstraat en de Macharisdreef een zijstraat van deze Dendennondsesteen- weg. Bewoners van voornoem de straten hebben weliswaar het recht de Dendermondse- steenweg vanaf de Lindenlaan in te rijden, recht waarover elk ander automobilist in het ge heel niet beschikt, maar on dervraag die zijstraatbewoners op dat vlak maar even - heb ben bij het zich toeëigenen van dat recht reeds een en ander meegemaakt. Dat ze daarbij met een scheef oog worden bekeken, zijn ze al lang gewend. Dat ze ook al met flink wat opgestoken vuis ten kennismaakten is evenzeer klassiek. Niet zelden botsen ze bovendien op een rots van on verzettelijkheid die over hun toeren draaiende automobili sten opwerpen, door ostenta tief op het voetpad te gaan rijden en het te vertikken een duimbreed toe te geven. Dat dergelijke konfrontaties vaak verbaal onderstreept worden door scheldpartijen en dreige menten allerhande, spreekt vanzelf. Dat je dergelijke voorvallen één keer, misschien twee keer aanvaardt, maar dat een derde uitgave je hartsgrondig de keel uithangt, is al evenzeer te be grijpen. Om niet langer met deze toe standen te worden gekonfron- teerd, dokterde een bewoner van de Ziekenhuisveldbaan volgende oplossing uit: de man zette zich aan het knutselen en schreef in z*n schoonste hand schrift, op een bordje, de vol gende bede: Ik ben bewoner van de ziekenhuisveldbaan, laat me a.u.b. passeren. Begeeft hij zich huiswaarts en moet hij gebruik maken van de Dendermondsesteenweg, haalt hij zijn bord te voorschijn en deponeert hij dit achter zijn voorruit. Naar, vertrouwde hij ons toe, zijn tevredenheid en die van zijn tegenliggers, die hem nu begrijpend, zelfs glim lachend de nodige ruimte ver schaffen. Niets slimmer dan een mens, maar hij moet van zijn ver stand gebruik maken. Pierre Van Rossem Bloemlezing van enkele verdwenen Lebbeekse herbergnamen - Alaska: café in de Statiestraat, uitgebaat door «'n accor deonist», die op het eind der dertiger jaren en tijdens de oorlog 1940-45, 's zondags ten dans speelde. - Alcazar: aan 't Stationsplein - Den Bierboom: gehouden door een brouwersknecht in de Hof ter Varentstraat. - In 't Bollespel: herberg in de Stationsstraat, genoemd naar het gekende volksspel. - Breugel: ook eethuis in de Leo Duboisstraat - Boulevard-Midi: gelegen aan de Brusselsesteenweg, die vroeg»r den boulevard» werd genoemd, - De Bus: de uitbater was naar alle waarschijnlijkheid een brievenbesteller. - In de Hemel: (Au Ciel): rond 1850 - In de Distelbloem: hoek Stationsstraat en Kapellestraat, -vid91<hW9 v. treüvw tmvriKwim «t l - In 't Dreefken: einde Hogeweg nabij de spoorwegover gang. Werd ook gebruikt als wijkaanduiding: Hij woont aan 't Dreefken». Het café beschikte over een klein zaaltje, waar tijdens «Rakail»-kermis ten dans werd gespeeld. - De engel: Deze herberg vinden we voor hel eerst terug in 1789. De eigenaar was toen J.B. Uyttersprot. Daar werd ook toneel gespeeld. - De Fazant vroeger ook Fesant, Faisant en *Au Faizan»: bestond reeds in 1763. - Flamingoverdwenen dancing in de O. L. Vrouwstraat - In de Fontein: (Grote Plaats) uitbaters in 1898 zijn de kinderen Heynderickx. In het huis heeft nu de burgerlijke stand een onderkomen gevonden. - Het gemak: uitgebaat in 1898 door de familie Heynde rickx - In 't Gemeentehuis: begin Brusselsesteenweg, in 1898 uitgebaat door Wed. Em. De Vos, eenzelfde herbergbe- naming vinden we ook later op het Dorp terug. - Gildenhuis: Pastoor De Buckplaats, uitgebaat door de familie Callaert, nu Edelweiss - In 't Goed Leven: Korte Breestraat - De Gouden Leeuw: in 1798 stond op het uithangbord Ludovicus Moortgat, baes in het kenteken de Gouden Leeuw». - De Graanmarkt: dorp, in 1898 uitgebaat door Fr. Uytter sprot - In 't Groene Kerkhof: Laurierstraat, uitbaters o.m. Gust Moortgat en Damiaan Goossens. - De Handboog: in 1898 uitgebaat door Wed. F. Van Gaever - Handelshuis: Stationsstraat 1960 - Den Hemel: in 1793 reeds, toen uitgebaat door Jacobus Segers. - In den Heuvel: Baardegemsestraat - In den Ijzer: Hoek Brusselsesteenweg en Laurierstraat (kant Dorp) - De Yzerenweg: in 1898 uitgebaat door Wed. Heyvaert. - Den Indiaan: Grote Plaats 1950 - Internos: Brusselsesleenweg, naam van gelijknamige bil jartclub - Sint Jooris: bekend reeds in 1793 en toen uitgebaat door Peeters-Bosteels. - In 't Kapelleken: Kapellestraat, dichtbij de Dendermond sesteenweg - De Klok: in 1898 uitgebaat door Julien Klinckaert - De Klok: Grote Plaats nabij de dekenij; uitgebaat door Frans Vinck - De Koning: in 1898 uitgebaat door ad. De Coninck - De Krijgsgevangene: Kouterbaan - De Kroon: Korte Minnestraat, in 1898 uitgebaat door J. Moens - De Kruisboog: in 1898 met als uitbater Jozef Siccard - In 't Kruisken: Laurierstraat 1969 - De Lamot: Baasrodestraat -/Madeion: herberg en zaaltje in de Stationsstrat vlak voor de Rossevaalstraat, uitbater Vliebergh - Mariakring: Herberg en zaal der parochiale werken in de Schoolstraat, nu Poststraat. - In 't Matrasken: Leo Duboisstraat - Bij de Meester Hoefsmid: Brusselsesteenweg - De Meiboom: uitbater Goossens-Monnie (1898), Brussel sesteenweg tussen Lange Minnestraat en Lange Breed- straat. - Het Ministerie: 1898, uitbater Jacob Martens - Het Moleken: 1827, *aan de grote calseide», Dendermon- de op Brussel - In de Mooie Molen: schlager uit de dertiger jaren, Stationsstraat, uitbater Joan. De Cock. - De Nieuwe Zaal: café en zaal in de Stationsstraat - In de Notelaar: aan de Breestraat - Brusselsesteenweg - Om 't eerst binnen - N'Onderzeeër: Begin Baasrodestraat 1935 - De Ossekop: omgeving Dorp gehouden door een been houwer - De Paardemolen: in 1898 uitgebaat door Jan Kielbaey - In de Pandoer: Stationsstraat G. Saeys - In 't Paradijs: Hoek Brusselsesteenweg en Korte Wever straat - In het Paviljoen: Mandekenstraat - Pedro: begin Dendermondsesteenweg, herberg met bo venzaaltje - In de Pelgrim: bekend in 1793 en uitgebaat door Frans Van Damme In de Pelgrim Dorp: nabij dekenij 1925 uitgebaat door Odilon Van Ransbeeck - In De Ploeg: Potaardestraat of Lindekenstraat - De Posthoorn: Brusselsesteenweg 1950 - De Reisduif: 1968, Brusselsesteenweg, uitbater Ringoot- Legroux - In de Vos, Au Renard: 1845, Brusselsesteenweg - De Reuzendrager: 1950, Stationsstraat - In Rome In Rooemen»: tot einde 19de eeuw in Rome straat - Zaal Rosa: herberg en zaal, uitbater J. Lefever, later Bosteels-Lef ever - De Roskam: Dendermondsesteenweg - Het Schipperken: nabij de Potaardestraat - Sebastopol: 1898, uitbater Victor Buyle - In 't Spaans Houten Hulleken: tot 1915 - Sportwereld: Hoek O.L. Vrouwstraat en Kerkstraat uit bater Florent Moons - De Steenoven: 1898, uitbater Aug. Mannaert - De Ster: 1989 Wede De Landtsheer - Bij de Sterken: Lindekenstraat - De Swaene: (De Zwaan) 1793, destijds uitgebaat door L. De Backer - De Toren: 1898, Segers - Van Biesen - De Vergadering: 1898 Wed. L. De Hauwere - In De Vetten Os: Stationsstraat, 1925, beenhouwer; lokaal ruitersclub. - Zaal Victoria: Herberg en zaal, Leo Duboisstraat nu, Ons Huis» - In de Vier Winden: uitbater A. De Taeye 1898 - A Ville de Louvain: In de stad Leuven nabij de Vondel straat 1845 - De Vlaamse Radio: Begin Brusselsesteenweg tot 1955, uitbater familie De Geest - In Vlaanderen: Hoek Brusselsesteenweg en Kerkstraat, richting Brussel, 1930, bij Jos Van Ransbeeck - In De Vlasbloem: Dendermondsesteenweg 1850 - De Vlas zak: 1898 - In De Volksvriend: Stationsstraat 1935, uitbater A. Rombaut - Den Vos: 1793, herbergier Gillis De Vos - In De Vuile Pint: 1900 - In De Wacht: 1914-1918; herberg aan de grens van Lebbeke en Opwijk, dus ook de grens van Brabant en Oost-Vlaanderen, etappegebied en gouvernementsgebied tijdens de eerste wereldoorlog; de Duitse wacht was hier ondergebracht - De Wachtzaal: Stationsplein 1930 - In De Zwaan: langs de Dendermondsesteenweg Pierre Van Rossem Dat de Buggenhoutse «Pelikaen», die de vrijwillige bloed gevers uit de bosgemeente verenigt, een aktieve afdeling vormt, wisten we reeds geruime t(jd. Ze beperkt haar aktiviteiten overigens niet tot de driemaandelijkse bloed - giften, maar zet ook diverse aktiviteiten op om het de leden naar hun zin te maken. De niet afgevende inzet van het bestuur is daar trouwens niet vreemd aan. Dat de Buggenhoutse bloedge vers vaak en regelmatig het beste van zichzelf, via een plas ma- of bloedafname, aan hun medemensen schenken, be wees het aantal donors dat vo rige week zaterdag in het Bug genhoutse gemeentehuis ont vangen werd. Na een welkomswoord van kuituurschepen Jan De Ridder nam Bloedgevers-voorzitster Marie-Jeanne Brouillard het woord. Ze bedankte het ge meentebestuur voor de ont vangst en dankte iedereen die via het geven van bloed of plasma hulpvol instaat voor de gezondheid van zijn mede mens. Al deze donors, aldus Marie-Jeanne Brouillard, doen dat in stilte, staan niet in de schijnwerpers. En toch: wat zij doen is mensenlevens redden, kinderen terugschenken aan hun ouders, ouders in leven houden om voor die kinderen te zorgen. Verheugend noem de de voorzitster ook de vast stelling dat de jeugd zich meer en meer op deze afnamen aan biedt; de jeugd die nodig is om de oudere donors die de pen sioengerechtigde leeftijd berei ken, te vervangen, de jeugd die er zich bewust moet van zijn dat 70 mensen op hon derd, eens in hun leven bloed nodig hebben en momenteel slechts vijf mensen op honderd bloed geven. Mevr. Brouillard richtte ook een speciaal woord van dank tot de drie ledendonors die omwille van hun leeftijd af scheid moeten nemen. Mo menteel, zei ze ook nog in dat verband, wordt door professor Verdonck van het AZ te Gent geijverd om de leeftijdsgrens voor een donor op te voeren, vermits een huidige 65-jarige krachtiger is dan zijn leeftijds genoot uit de naoorlogse jaren. Nadat alle gelauwerden hun diploma en herinneringsplaket uitgereikt kregen voerde Pier re Stallaert de «schepen van de bloedgevers» kondigde col lega De Ridder hem aan het slotwoord. Ook hij richtte woorden van dank tot de vere- Toneelgroep «Spinneweb» uit Dendermonde opteer de voor zijn seizoensproduktie 1980 voor de opvoe ring van «Au Petit Bonheur», een blijspel van de hand van Mare Sauvajon. «Au petit bonheur», Spinneweb gaf het de titel «Zelfmoord la cartemee, speelt zich af quelque- part in Frankrijk, in een klein hotel. De aktie konoentreert zich rond vijf personages die weliswaar vreemd zijn aan elkaar, maar toch met mekaar te maken krijgen. Centraal staat het hotel... De actrioes en acteurs die de personages voor hun rekening nemen zijn geen vreemden voor het Spin- neweb-publiek: Leen Broothaerts, An Van Impe, Peter Meyers, Mark Van Herreweghe en... Francis Lis8ens. Inderdaad, Franois Lissens, die via «Zelf moord la cartezijn debuutregie verzorgt, staat ook op de planken. Voor de technische realisatie werd een beroep ge daan op o.a. Mare Veroauteren (hij ontwierp en realiseert het decor), die geassisteerd wordt door de technische ploeg (alle niet-spelende Spinneweble- den) o.l.v. Bart Ruyssinok. De hh. Van Rossem, Meyers en Verhofstadt staan de technische ploeg bij. Hoewel de produktleploeg aanvankelijk met flink wat problemen gekonfronteerd werd, hopen de ver antwoordelijken dat de voorstellingen ze krijgen hunverkoop op zondag 6, vrijdag 11zaterdag 12 en zondag 13 april, telkens te 20 u. in zaal «Gilden huis», Otterstraat te Dendermonde in de smaak zullen vallen (PVR) Buggenhout. Buggenhout bracht hulde aan zijn bloedgevers (vh) remerkten om wat zij voor de gemeenschap gepresteerd heb ben. De schepen kondigde bo vendien aan dat de Buggen houtse bloedgevers reeds voor de vijftiende maal in het ge meentehuis werden ontvangen en de vereniging dit jaar haar 25-jarig bestaan viert De vere remerkten Tien Moedgiften Chris De Clerck, Paula De Cock, Juliette De Neef, Mare De Paepe, Verena Declerq, Christiane Desaeger, Luc De Vadder, Maria Dierickx, Kris- tien Foubert, Frans Herssens, Louisa Jacobs, Rudy Lem- mens, Ann Mariens, Nicole Meersman, André Moenhaut, Richard Paenhuys, Renilde Seymoens, Els Staels, Roger Stassijns, Segers Jozef, Stas- sijns Bernard, Renilde Tilley, Patrick Van Hamme, Jozef Van Ingelgem, Jose Van Riet, Robert Van Riet, Eddy Van Stichel, Genoveva Van Bo- gaert, Johnny Van Malderen, Martine Van Ransbeeck, Jean- Pierre Van Stuyvcnberg, Ro ger Verbelen, Hilde Ver- tonghen. 25 Bloedgiften Kamiel Albrecht, Jan Boey- kens, Jean-Claude Brouillard, Maria Eeckhaut, Sonia Gerlo, Tony Goedgezelschap, Pierre Goossens, Roger Joos, Renée Jacobs, Denise Moyson, Vic tor Tassin, Maria Tilley, Ka- thelijne Van Cauter, Gustaaf Van der Zwalmen, Runny Van der Haeghe, Irene Van den Berghe, Guido Van Keer. 40 bloedgiften Leopold Bas, Freddy Goo- sens, Julia De Vadder, Camiel Jacobs, Louis Van den Breen, Martin Van Verre, Maria Van Hecke, Roger Robberecht 60 bloedgiften Amandine Rottiers, Paul Sey- mons, Hugo Van Aken, Beno- ni Van Lier 80 bloedgiften Alfons Brouillard 25 plasmagiften Ben Van Lier, Margaretha De Schutter, Brigitte Peeters, Gustaaf Van de Plas, Lena Van Riet 75 plasmagiften Marcel Nuyts, Godelieve Eeckhout, Jeanne Van Rans beeck, Marie-Louise Van Er\ deghem, Maria De Bondt 125 plasmagiften Ingrid florkin, Firmin Van Verre, Louis Teyssens, Jozef Moens, Marie-Thércse Moens, Edward Peytier. Aan Amandine Rottiers, Mar garetha De Schutter en Her man Van Mol, drie bloedge vers die 65 werden en dus niet langer donor mogen zijn, werd een speciaal diploma en een herinneringsschaal van de ge meente overhandigd. Een dronk en een hapje beslo ten deze gemoedelijke ont vangst. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1986 | | pagina 16