Weekblad van Dender Inrnii en Scheldestreek^ Overlegcentrum Gemeentelijk Verkeersbeleid opgericht te Aalst Vijfde Tuin- en Vrijetijdssalon met zoeklicht op Affligem Sporen van 2400 jaar oude bewoning te Lede ANTIEK «TER LEDE» TV-Ekspres viert vakantie op TEN-BEL Vlieg mee. Alles gratis De Voorpost Gegroeid uit de basis Voorzitter van de Vlaamse af deling Belgische Steden en Ge meenten, senator-burgemees ter van Galmaarden Cardoen, zei dat het Overlegceutrum dat hier over de doopvont wordt gehouden gegroeid is uit de basis zelf. Spreker hoopt dat het verkeersbeleid in Vlaande ren «vermenselijkt» en «ver- fietselijkt» zal worden. Hij stelt dat Vlareco «letterlijk on der druk werd gezet om een initiatief op het vlak van ver keersbeleid te nemen». Wat dan wel getuigt van de levens kracht van gemeenten maar anderzijds de generali staf van de gemeenten de problematiek Aalst. De gestelde vragen werden door deskundigen beantwoord (a) niet in voldoende wijze zelf heeft onderkend. Omdat het l«ttanaMgentent, wetgevtng, dan toch allemaal zo lang verkeereeducatie, verkeeran- duurde hebben sommigen ge- fr""*»"» en 8encht v«" meend (wellicht doelt hij o.m. keerstoezicht Sint-Niklaas) zelf te moeten Stuurgroep overgaan tot net oprichten van De stuurgroep zal bestaan uit A«»n nam p v»r»moino nr». gemeentemandatarjssen( afge vaardigde van Vlareco Jean Gerits (Houthalen), technici en leden van de Vlaamse Staf Mw Colpaert en F. Croonen- berghs. De gemeentemandatarissen worden over 5 partijen en 5 provincies gelijkmatig ver spreid. Stees Steeds twee. Voor de CVP zijn dat Hugo een paralelle vereniging. Spre ker vindt dit initiatief «een waardevolle bijdrage in de be- wustmakingscampagne die door de EEG in dit jaar in deze materie wordt gevoerd». Autonomie Waarnemend voorzitter Felix Decabooter stelt dat de ge meenten als beheerder van het grootste deei van ons wegen net en als behoeder van de Casier (Beersel) en F. Deca- veiligheid moeten samenwer- booter (Kortrijk). ken. De eigen autonomie ver dedigen. Het Overlegcentrum zal werken op het vlak van Voor de SP Leo Peeters (Ka- pelle-op-den-Bos) en Jean Van den Bilcke (Brugge). Zopas verscheen het wetenschappelijk eindrapport van het archeologisch onderzoek, met interessante resultaten, verricht te Lede in 1984. Het betrof hier een noodopgraving in de tuin van een woning op Leedshouwken. Deze opgraving stond onder leiding van archeoloog Walter De Swaef, leraar geschiede nis aan het Sint-Jozefscollege te Aalst, in samenwerking met een vijftal leerlingen van dezelfde school. Verschillen de universitaire diensten hielpen bij het onderzoek van de aangetroffen restanten. Er werden sporen van een door brand vernield gebouw in vakwerk aangetroffen. Daarnaast bevond zich een afval put en een waterput. Deze laatste was uit een vlechtwerk van takken vervaardigd en bleek na onderzoek een der oudste voorbeelden van dergelijke soort waterputten te zijn. In deze afvalput en waterput bevonden zich naast 1100 scherven aardewerk, enkele stenen voorwerpen, weefge- wichten uit gebakken aarde en beenderresten van allerlei diersoorten. Bij de keramiek kan men twee groepen onderscheiden: gewoon aardewerk, nL voorraadpotten en kookpotten, en fijner afgewerkte kommen en schalen. Een uitzonderlijke vondst was een zgn. lappenschaal die als vuurpotje diende. Voor zover men kon nagaan werd al dit aardewerk lokaal vervaardigd. Naast een pottenbakker moet er in Lede ook een wever aktief geweest zijn want in de puinresten van het afgebran de gebouw werden zgn. weefgewichten aangetroffen die van een rechtopstaand weefgetouw afkomstig waren, Onderzoek van bodemstalen met zaden en pollen bewijst dat er uitgebreid aan landbouw werd gedaan. Beenderre sten van runderen en varkens wijzen op veeteelt. Ook werd de schedel van een paard gevonden. Enkele stenen voorwerpen waarvan de herkomst in het huidige Frankrijk wordt gesitueerd, bewijzen dat de mensen in die tijd handelsbetrekkingen over grote afstan den kenden. Al deze resten worden rond 450 v.Chr. gedateerd. Dat is bij het begin van de late LJzertijd die men ook La Tène- penode noemt. In die tijd bewoonden Keltische stammen, door de Romeinen Galliërs genoemd, onze gebieden. Het wetenschappelijk rapport (71 p., 25 fig.) werd gepu bliceerd als nr, 3 in de reeks "Scholae Archeologicaaï" (seminarie voor archeologie, Rijksuniversiteit Gent). Au teurs zijn W. De Swaef en J. Bourgeois. Het draagt als titel "Un habitat du La Tène la Lede" en kost 200 fr. Te bestellen bij het SC, Blandijnberg 1, 9000 Gent of bij W. De Swaef, Regelsbruggestraat 82, 9300 Aalst. VAB), R. Dieleman (veilig wegverkeer), J. Zualaert (langzaam verkeer), P. Van de specialisten. Wunnick (stedebouw, ruimte- Per jaar zullen lijke ordening) en sekretaris M. Tanghe (verkeerspedago- gisch instituut). Aktieprogramma Werkgroep Beleidsmanagement Bestedingsbeleid, organisatie- struktuur, politiereglement, relatie met voogdij, hulpagen ten, vorming, studiebureaus, filosofie, dokumentatielijst, openbare ruimte en verkeere- adviesgroepen. Werkgroep Wetgeving Voorbereiden van wijzigingen in de wetgeving inzake o.m. woonzone, zone 30, plaatsen van kontainere, aktualiseren van reglementen, wijzigen van reglementering op fietsvoor- zieningen, gietsluizen, dubbel- men verder te behandelen of in de verkeereinfTastruktuur door te spelen naar de bevoeg- zou voorkomen. Gemeenschapsminister - 3"™ studie- Kelchtermans bezoeken georganiseerd wor- De minister stelde dat heel wat den, telkens in een andere ge- gemeentebesturen inderdaad meente die ons realisaties kan een vjsje qua verkeersbeleid tonen. We koppelen een stu- hebben doch dat realiseren er- dievergadenng aan het bezoek Van nog een andere kwestie is. ter plaatse. Nieuwe aanpak impliceert Voogdij «bevoogdend»? uiteraard deskundigheid en die Minister De Croo stelde dat de wil hij bevorderen door het dekreten van 1789-1790 waar- oprichten van een Hoger Insti- bij veiligheid en vlotheid van tuut voor Verkeerskunde, het verkeer tot de bevoegdheid In het Europees Jaar van de van de gemeenteraad behoren, Verkeersveiligheid loopt in nog steeds van toepassing zijn. zijn kabinet momenteel een Ze kunnen ook aanvullende experimenteel vormings- en politiereglementen voor hun bijscholingsprojekt naar de grondgebied uitvaardigen. Die brede massa toe maar even- dan wel aan de voogdij ter eens naar plaatselijke beleids- goedkeuring moeten worden verantwoordelijken en niet het voorgelegd. Maar bepaalde ge- minst naar de gemeentelijke meenten hebben wel eens technische diensten. moeilijkheden met die voogdij richtingsfietspaden, parkeren, d'e wel eens als «bevoogdend» verkeersdrempels, ruiters enz. wordt ervaren. Bij wet wordt Werkgroep Verkeersediicatie alle™? j^ó'gd voor de ro Verkeersbrigadiers (ook vol- "°°dzakelijke koordinat.e en wassenen), verkeersparken, verkeersonder- campagnes. wijs, gezamenlijke akties. Werkgroep Verkeersinfrastruktuur Herinrichting van hoofdstra ten, variabele signalisaties, fietssluizen, werken van nuts voorzieningen, woonzones, schoolomgeving, voetpaden, knelpunten. Werkgroep Gericht Verkeerstoezicht Sommigen wensen de goed keuringsprocedure te vervan gen door gestruktureerd over leg voorafgaand aan beleids beslissingen. Alvorens een reg lement uit te vaardigen kan het gemeentebestuur inderdaad beroep doen op de inspektie- dienst die ter plaatse onder zoekt wat haalbaar is. Zo bvb. «verkeersdrempels» die wel eens «verkeerde drempels» werden en die door het minis- Verkeerebegeleidere, hulp- terie van verkeer (de Koning) agenten, begeleiding in plaats moeten worden goed- of afge- van bestraffing, samenwerking keurd. ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uit de hand. zonder kosten van 13 tot 19 uur. Eetkamers, meubelens. tafels stoelen, aardewerk, brons, porce lain. schouwgamituur. schilderijen, lusters, spiegels enz. enz. Blomstraat 38, zijbaan stwg Lede -»Hofstede) 9310 LEDE Tel. 053/77.85.18 VRIJDAG 21 MAART 1AK 39- JAARGANG NR. 12 - 39 f A Aalst. Vele gemeentelijke en stedelijke mandatarissen woonden de vergadering bij (a) Vertegenwoordigiers van 112 Vlaamse gemeenten, politici en afgevaardigden van aiie mogelijke diensten die te maken hebben met verkeersveiligheid waren verleden donderdag afgezakt naar het stadhuis te Aalst waar een «overlegcentrum voor gemeentelijk verkeersbeleid» zou worden opgericht. Het voorgestelde bestuursapparaat, een stuurgroep, werd na enkele randbemerkingen en beloften unaniem goedgekeurd en twee ministers waren eveneens op post. Waarnemend voorzitter Felix forum kan zijn naar de hogere Burgemeester Raymond Uyt- Decabooter, een Kortrijks overheid toe. Minister Her- tereprot noemde dit gebeuren schepen gekend voor zijn man De Croo wees toch op de een initiatief van Vlareco, het vooruitstrevende ideeën in deze noodzaak van uniformiteit en Vlaams Regionaal Comité van materie, stelde dat het overleg- waarschuwde tegen improvisa- de Vereniging van Belgische centrum een beleidsvoorberei- tie vanwege ondergeschikte Steden en Gemeenten. Het ge- dend en belangenverdedigend besturen. meentebestuur heeft inder- Het Tuin- en Vrijetijdssalon is in vijf jaar een begrip geworden in Vlaanderen. Het bezoekersaantal ging steeds maar crescendo en telkens was er wat nieuws te beleven. Nu ook gedurende het Paasweekend van 28 tot en met 31 maart a.s. belooft dit salon een grandioos sukses te worden. Dit jaar is er officieel geen gastland, maar richt de inrichtende v.z.w. Campus het zoeklicht op Affligem zelf: zjjn kunstenaars, verzame laars, hobbyisten en verenigingen. Voorbye Olympiade se verenigingsleven met eigen Voor het slagen van dit reuze- Bij het kuieren in dit Affli- mogelijkheden en aktiviteiten opzet staat de stuwende kracht gems tuin- en vrijetijdssalon tentoon te spreiden. borg van het trio Louis Calle- heeft men steeds in de voor- Bovendien gaat men met baut, Mare Geeraerts en Frans gaande uitgaven kunnen genie- een 'n,erne Affligemse scho- De Block, ondersteund en bij ten van de aparte sfeer: het is ,enkw's een geanimeerd spek- gestaan door hun tientallen en- geen beurs, maar wel een take' tegemoet, onder het mot- toesiaste en belangloze mede salon. to "Deelnemen is belangrijker werkers, allen gemotiveerd Ongetwijfeld was bij het dan winnen". De kinderen van met de Campusspreuk "Ratio- eerste tuin- en vrijetijdssalon de Affligemse scholen kunnen ne et Corpere". in 1982 de attraktie "Flowers naar Jaarlijkse traditie op by night". Paaszaterdag gratis paaseieren Toen reeds was het kenmer- komen afbalen op het salon. Goed om weten kend dat iedere exposant van T Wanneer? 28, 29, 30 en 31 dit salon iets uniek wenste te IoelooP maart 1986, dus gedurende de maken. Indonesië werd het Een massatoeloop in het Paasdagen!!1 daad grote invloed op hét ver- ruimtelijke ordening en keeregebeuren en staat als be- verkeersplanning, inrichting stuursapparaat het dichtst bij van de openbare ruimte, orga- de bevolking. Het gemeen- nisatie van het gebruik ervan, tebestuur heeft anderzijds als verkeersgedrag en vervoer- taak te zorgen voor de veilig--middelen, heid van de burgers en tenslot- Het centrum wil instaan voor te is het gemeentebestuur informatievergaring- en ver- ideaal geplaatst om voorstellen spreiding, overleg, uitwisseling van de hogere overheid te toet- van ervaringen en overdracht sen aan plaatselijke toestanden van kennis, en verwachtingen. Werkgroepen Bysturen Om deze doelstellingen te kon- Spreker vindt dan ook dat aan kretiseren werden 5 werkgroe- lokale besturen voldoende pen opgericht. Het zijn be- ruimte dient te worden gelaten om bij te sturen waar nodig. De burgemeester pleit voor «zone 30», vooral nu in het Europees Jaar van de Veilig heid. Aalst heeft op dat vlak reeds enige ervaring en die is duidelijk positief. De zone-30- borden beschouwt spreker mo menteel als een mentaliteits- veranderende maatregel kade rend in het verkeersplan van Aalst-Centrum. Voor de VU Frieda Brepoels (Eigenbilzen) en Johan De Mol (Lebbeke). Voor de PW Maurice Van Houtte (Lier) en Annie Blan- ckaert (Ronse). En voor Agalev Anny Rom- bouts (Ekeren) en Theo Ste vens (Ham). Technici zijn kolonel Pas- schiersens (kabinet minister), lt Baeyens (generale staf rijks wacht), Garreyn (politiekom- missarissen), P. Frisch (lande lijke politie), R. Potté (VTB- met politie en rijkswacht, scholen. Hoe gaat het Centrum zijn aktie voeren? Alle aangesloten gemeentebe sturen zullen gevraagd worden hun realisaties, plannen en evaluaties kenbaar te maken. De voorstellen van de werk groepen worden hen voor ad vies overgemaakt. Er werd reeds een permanent sekretariaat gevormd om de vragen van de gemeenten te beantwoorden en de proble- Minister De Croo verzocht de gemeentebesturen zich niet blind te staren op Nederland. In ons land is de dichtheid van de verkeerswegen liefst 4 maal groter met daarenboven meestal lintbebouwing. «Vlaanderen is één grote grijze zone met een mengvorm van alle mogelijke wegen en ver keersmiddelen». Tenslotte hoopt de minister dat het pas opgerichte Overlegcentrum improvisatie van gemeentebe sturen met verkeerde ingrepen Affligem. De drie trekpaarden van het tuinsalon. V.l.n.r. Mare Geeraerts, Frans De Block en voorzitter Louis Callebaut (Ih) daaropvolgend jaar als gast- d gevraagd en toverde het salon om in een Oosteree prachtwereld, afgewisseld met ongeëvenaarde shows en at- trakties. Voor het derde jaar kwam Griekenland als kulturele ba kermat aan de beurt en Frans De Block bracht met zijn "gastlandtuin" een ode aan de stad Olympia, ter gelegenheid van het Olympisch jaar. En verleden jaar werd in salonstijl Denemarken ontvan gen met als voornaamste po- diumgcbcuren de scholenkwis en naast Vredon, Edelhart en Cora het optreden-van een gesmaakte jazz-dansgroep uit New Jersey en een Poolse volksdansgroep. Maar de blik vanger werd wederom de bloe mentuin, deze keer warempel een sprool^jestum waarin de wereldberoemde sprookjes van de Deense schrijver en verteller Hans Christian An dersen in een nooit geziene bloemenpracht werd bewon derd. Opvallend aan de vier voorgaande uitgaven was de goede samenwerking met het Nationaal Instituut voor Na tuurwetenschappen en de diensten van BLOSO. Aktief salon Dit jaar richt Campus, naast de trouwe exposanten, het zoeklicht op Affligem zelf Eén grote kunstgalerij met werken van kunstenaars van eigen bodem vormt één van de vele attraktiepolen. Als po- diumgebeuuren mag men zich n een wagenspel verwachten uitgevoerd door de plaatselijke toneelgroepen. "Ons dorp in de bloemen" zal allicht terug een pareltje zijn met een onge kende bloemenfeeërie. Verder worden een optreden verwacht van binnen- en buitenlandse kunstgroepen met een waaier van festiviteiten. Ruimschoots zal er plaats voorbehouden worden om het rijke Affligem- ellekouterkompleks met de Paasdagen laat zich veronder stellen. Samen de tuinbouwscholen, natuurverenigingen, midden standers, kunstenaars, kulture le en sportverenigingen zal het salon baden in een waaier van bloemen en planten, gekop peld aan volkse kuituur en sport. '"t Jaar van het Bier" zal hier overvloedig alle eer en vreugde aangedaan worden. De nationale floristen en de specialisten van Havimo zullen wederom van de partij zijn. Zelfs de hongerigen zullen er in het restaurant ruimschoots voldoening krijgen met kijk op gans het animatievertoon. Ho pelijk kan er als nagerecht nog een Campusgebak bij of een stukje Affligemkaas. Dit salon mag men zeker niet missen, buiten het betalen van een miniem inkomgeld, kan men van een dagje sportie ve gezelligheid genieten zon der zijn portefeuille of geld beugel boven te halen. Deze 6.600 m2 salonruimte met 900 m2 expotuin zal onge twijfeld uitgroeien tot een na tionaal tuin- en vrijetijdssalon. Waar? Gemeentelijk Centrum Bcllekouter te Affligem. Affligem is een fusiegemeente van Hekelgem, Essene, Teral- fene, gelegen tussen Aalst en Asse. De Hall waar het salon plaatsvindt is gelegen achter het gemeentehuis van Affli gem op het grondgebied van Hekelgem (vlak tegen de auto strade). Openingstijden: de officiële opening van het salon met re ceptie voor genodigden en ex posanten gebeurt op vrijdaga vond 28 maart a.s. om 19 uur. Zaterdag is het salon toegan kelijk voor het publiek vanaf 13 uur tot 22 uur, zondag van 13 tot 22 uur en maandag even eens van 13 tot 22 uur. Inkomgeld: de inkom bedraagt 50 fr., kinderen tot 12 jaar gratis. Het bezoek aan de bloe mentuin in de afgeschermde ruimte is in deze prijs inbe grepen. Parking: er is een afgescherm de parkeerruimte voor expo santen en genodigden. De bezoekers kunnen langs bel de zijden van de straat parke ren. Onze politiediensten zullen hiervoor de nodige schikkingen treffen. (l.h.) Doe mee, en grijp deze unieke kans op een onvergetelijke vakantie. Wees zeker van uw wedstrijdnummer, reserveer nu reeds uw TV-EKSPRES bij uw dagbladverkoper.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1