9 Verbond voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen gaat plaatselijke vorsers vormen S.P.E.S. viert zilveren jubileum te Aalst Ruim 77.300 «Aalstenaars» Kruisweg in Aalst Stadsherwaardering Linkeroever Aalst van start KVG Kaas- en wijnavond in Aalst B Pottenbakkersmarkt te Aalst Exclusieve «Bunny-party» Jonge Kamer Aalst 2 - 21.3.1986 - De Voorpost Onlangs nog is gebleken dat het Verbond van de kringen voor Heemkunde in Oost- Vlaanderen zo maar niet een overkoepelend orgaan is van enkele verenigingen die aan plaatselijke geschiedenis doen. Nog enkele dagen loopt de tentoonstelling in De Bijloke te Gent waar nagenoeg alle kringen aan meegewerkt hebben en op 4 mei beleven zij dan opnieuw het jaarlijks hoogtepunt met hun gouwdag die thans op 4 mei te Stekene zal plaatshebben. Intussen heeft dit verbond van heemkundigen een vruchtbare raadsvergadering achter de rug. Zij waren te gast bij kring Berlare waar interne aangele genheden besproken werden en als een echt familiefeest eindigde. De Reinaertprijs voor 1986 werd er nota bene toegekend aan Roger Poelman van de kring Oost-Oudburg. Hij zal trouwens vereremerkt worden tijdens de gouwdag te Stekene. Het bestuur van de gouw Oost- Vlaanderen (enig in zijn soort) werkt steeds met de bedoeling om de leden van het verbond steeds het beste aan te bieden en vooral om hen behulpzaam te zijn bij hun heemkundige opzoekingen. Uit dien hoofde zal men dit jaar opnieuw een lessenreeks kunnen volgen die bedoeld is als vorming en be geleiding van de plaatselijke vorsers. Dit is reeds de derde keer dat een dergelijk (lovens waardig) initiatief genomen wordt. Gelukkig kunnen de bestuurs leden telkens rekenen op de samenwerking van het Provin ciebestuur van Oost-Vlaande ren dat de materiële zorgen helpt oplossen. Niemand is geleerd vooraleer hij iets aanpakt en zeker de lokale geschiedschrijving maakt daar geen uitzondering op. Dat men dit vaak te licht opneemt blijkt uit de vele dorpsmonografieën die tegen woordig geschreven worden maar waarvan er maar weinig als betrouwbaar en bruikbaar materiaal kunnen gebruikt worden. Doorgaans wordt de «scho lingsperiode» grotendeels op geslorpt door het voorzichtig beginnen lezen in archiefbron nen, het her en der opsporen van bepaalde fondsen, die soms wel gepaard gaan met onverhoopte ontdekkingen, maar ook wel met teleurstel lende vaststellingen. Het is logisch dat als men de archiefbronnen maar onvol doende kent men ze ook niet kan raadplegen en als gevolg hiervan vrij vlug op een ver keerd of dood spoor afstevent. Voeg daarbij de onwetendheid van heemkundige werken en de onvoldoende kennis waarop bibliografische gegevens die nen opgespoord en men kan zich voorstellen met welke moeilijkheden een amateur geschiedschrijver te kampen heeft. Vandaar trouwens het vele heemkundig materiaal dat op de markt gegooid wordt dat spijtig genoeg veel onnauw keurigheden en onjuistheden bevat. Het samenstellen van een artikel, laat staan een dorpsmonografie, brengen enorme problemen met zich mee bij degelijke opzoekingen en maar al te vaak stapelen ze zich op tot een onoverkomelij ke hindernis. Het gevolg is dat men enerzijds maar half werk levert en anderzijds zich meestal beperkt, en blijft be perken, tot een enkel onder werp waarover men na lange jaren voldoende kennis heeft verworven. Het is een feit dat de plaatselij ke vorser met zijn beperkte wetenschappelijke kennis ge dwongen wordt de geschied schrijving van zijn dorp of streek in een eenzijdige rich ting te sturen. «Echte» wetenschappelijke vorsers maken echter vaak ge bruik van het «materiaal» van de plaatselijke zoekers omdat zij bij hen degelijk detailwerk vinden dat bruikbaar is voor hun studieobjekt. Daarom al leen is het al een taak van die mensen om de plaatselijke vor sers met hun kennis met raad en daad bij te staan. Om al deze problemen te ver lichten of een oplossing te ge ven heeft het Verbond van de kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen de bedoeling met het inrichten van deze (derde lessenreeks de plaatse lijke vorsers behulpzaam te willen zijn en aldus een samen werking tussen wetenschaps mensen en plaatselijke vorsers tot stand brengen. De lessen, een reeks van acht, zullen plaatsvinden in de gebouwen van het Provinciebestuur, Gouvernementstraat, 22 te Gent. Van elke les wordt de deelnemer een syllabus ter be schikking gesteld. Wie de les senreeks wil volgen kan zich daartoe laten inschrijven bij een heemkundige kring ol rechtstreeks door storting of overschrijving van 500 fr. op rek. nr. 441-5017792-32 van het Verbond, Rodebeuken- dreef 20, 9219 Gentbrugge. Let wel dat de inschrijvingen voor 1 april moeten gebeuren. Praktische schikkingen zullen later aan de inschrijvers mede gedeeld worden. De lessen vinden telkens plaats op een zaterdagnamiddag (om de twee weken) van 14.30 tot 17 u. met een onderbreking van een kwartier. De eerste les zal plaatsvinden op 26 april. Vier van de acht lessen zullen voor de grote vakantie gegeven worden en de andere er na. De lesgevers, gekende namen in de huidige geschiedschrij ving, staan borg voor de we tenschappelijke waarde van dit projekt: Prof. De Vroede over het lager onderwijs C. Stevens over volkstellingen; Bie De Graeve behandelt mondelinge bronnen; rijksarchivaris G. Gadeyne spreekt over het mo dern gemeentearchief; P. Van De Walle besteedt aandacht aan de maten en gewichten; Prof. Cloet pluist de decanale verslagen uit en Prof. Van Eenoo leert ons over de lokale pers. Alleszins opnieuw een interes sant initiatief van het Verbond voor Heemkunde dat aan zijn leden wat meer biedt dan een of andere saaie bijeenkomst en dat bewijst dat heemkunde heel wat meer is dan zoeken in vergeelde dokumenten of het opsporen van zijn stamboom. Wie aan geschiedschrijving wil doen moet beslist deze lessen reeks volgen want dit zal geen tijdverspilling worden maar wel een tijdsbesparing. JV Op 1 januari 1986 telde Aalst ruim 77.300 inwoners. Volgens CEVI 77.316, doch volgens de burgerlijke stand «slechts» 77.308. In Klein-Aalst 19.425 mannen en 20.658 vrouwen plus 552 vreemde mannen en 390 vreemde vrouwen. Voor Hofstade-Gijzegem zijn die aantallen respektievelijk 3863, 4112, 34 en 16. Voor Herdersem-Moorsel 3693 3684 11 en 9. Voor Baardegem 925 916 7 en 3 Voor Meldert 1477 1344 4 en 1 Voor Nieuwerkerken 2763, 2792, 14 en 6 Voor Erembodegem 5155, 5411, 43 en 19. Vreemdelingen In totaal zijn er 1108 vreemdelingen onder wie 297 Turken, 185 Marokkanen, 147 Spanjaarden en 135 Nederlanders. Zeldzame vogels, telkens één, komen uit Oost-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Japan, Syrië, Senegal, Nigeria, de Seychelleneilanden, Mexico, Haïti, Dominicaanse Republiek en Columbia. Eén is van onbepaalde afkomst en drie zijn vaderlandsloos. LH Aalst. Een avondlijke kruistocht door de stad, met staties met levende beelden (Ih) Voor de 36e keer trekt «de Kruisweg» door Aalst. Dit dan uiteraard op Goede Vrijdag 28 maart. Samenkomst in de Sint-Jozefskerk te 20.30 u waar vóór het vertrek het «Laatste Avondmaal» wordt uitgebeeld. Vertrek te 20.45 u precies. Deze kruisweg is reeds een traditie geworden te Aalst. Aanvankelijk was het een ge wone rondgang door straten van de parochie met hier en daar een uitgestald beeld dat een «statie» simboliseerde. Vanaf 1952 worden de staties met levende beelden uitge beeld, eerst met een paar sta ties, nadien volledig met gehuurde kostumes. Onder impuls van Frans De Koninck kwam er een totaal nieuwe aanpak. Alle staties werden uitgebeeld door volle dig in het wit gestoken figuran- !ten. Zij vormen samen een isoort retabel volledig in het jwit lansen, helmen, pruiken. Aan deze organisatie werken ongeveer 100 mensen mede. Er wordt met drie groepen gewerkt die zich telkens na de doortocht van de kruistocht verplaatsen om een nieuwe statie uit te beelden. Dit jaar wordt de wegwijzer iets ingekort, meer in het cen trum en de parochie. De teksten zijn ook dit jaar van Anton Van Wilderode, op band gezet en gesproken door niemand minder dan Tine Ruysschaert en Francis Ver doodt. De bandmontage van de 14e statie en apoteose werd terug gewijzigd. Deze «Kruisweg in de Stad» is iets uniek geworden. Nergens in België of de ons omringende landen bestaat iets dergelijks. Vorig jaar werd er trouwens een uitzending aan gewijd op BRT KTRO. De wegwijzer van dit jaar: ver trek Esplanade, Esplanade straat, Vaartstraat, Werf, Burchtstraat, Sint-Martens- plein, Rosemarijnstraat, Ka- pellestraat, Esplanadestraat, Esplanade, Fabriekstraat, Veldstraat, Dendermond- sestwg., Varenlaan, P. Benoit- straat, Val. De Saedeleer- straat, Wellekensstraat, J. Me- ganckstraat, Meuleschette- straat, Sint-Annalaan, Steen straat, Koolstraat, K. Astrid- park, Duivekeetstraat, Vrij heidsstraat, Esplanadestraat, St.-Jozefkerk. LH Waarschijnlijk wordt in april gebouwd in de De Keyser- straat. Dit dan in het kader van de stadsherwaardering Linkeroever met de straten De Keyser, Peper en De Ridder. Voor beide andere herwaarderingsprojekten (Rechteroe ver met Hovenierstraat, Varkensmarkt) en Hoge Vesten voor het dorpscentrum Hofstade wordt het nog even wachten. Op de maandelijkse perskonferentie stelde schepen André Dooms die de herwaarderingsprojekten onder zijn be voegdheid heeft dat de renovatieplannen Linkeroever gaan starten. De bouwmaatschappij «Veilig Wonen» heeft de bouwvergunning op zak voor het optrekken van woningen achter de C A-gebouwen tussen De Ridder en De Keyserstraat. Nog deze maand wil «Veilig Wonen» in aanbesteding gaan en hopelijk wordt r^eds in april definitief gestart met de werkzaamheden. Voor de tweede fase, die reeds in volle voorbereiding is, moeten nog vier woningen worden onteigend. In de eerste fase komt echter ook nog een ondergrondse parking voor 18 wagens. De stad is in de De Ridderstraat eigenaar van de woningen nrs. 30, 32 en 34. Twee ervan worden gerenoveerd en verkocht en de derde woning zou dienen, als doorgangswo ning. Het schoolgebouw in de De Ridderstraat zou worden omgevormd tot appartementsgebouw en «Veilig Wonen» zou ook in de Peperstraat een achttal woningen wilde optrekken. Anderzijds zou bouwmaatschappij «Goedkope Wonin gen» een klein herwaarderingsprojekt willen starten aan het O.L.V.-straatje doch door gebrek aan kredieten zou dit voorstel minder kans maken En in de Affligemdreef zou «Veilig Wonen» een verkaveling willen realiseren zonder er evenwel zelf te gaan bouwen. LH Agfa de grootste Europese audiokassettefabrikant, heeft nu een totaal nieuw gamma op de markt gebracht. Het gaat om een audiokassette met een nieuwe verpakking en zes mi nuten meer speelduur. Van 29 maart tot 6 april heeft in Oostende een tentoonstel ling pla^s van «de antiquairs aan zee». Meer dan 120 expo- zanten nemen eraan deel. Op vrijdag 28 maart wordt in de tentoonstellingsruimte van Ebes aan de Mechelsesteen- weg te Antwerpen een ten toonstelling geopend over «spotprenten en karikaturen» Verleden zondag liep de na de brand prachtig gerestaureerde kapel van de Paters Jezuiëten in de Pontstraat te Aalst eivol voor de jubelviering van S.P.E.S., Societas pro Ecclesia Sperantie, de band tussen de Westerse Kerk en die achter het IJzeren Gordijn, de «Lijdende Kerk» waarvan stichter en stuwende kracht Kanunnik Staf Van de Vreken een Rupelzoon reeds een kwarteeuw in de Keizerlijke Stede aktief, de reële motor is. S.P.E.S. vzw SPES is zowat synoniem van «Hoop», de «Hopende Kerk» in Oost-Europa. Ze stelt zich als doel de uitwisseling van geestelijke verworvenheden tussen beide Kerken mogelijk te maken. Verder ook mate riële en algemeen menselijke bijstand aan instellingen of personen die niet over vol doende middelen beschikken om hun apostolische taak te vervullen of zich in hun norma le aspiraties te ontplooien. Met als kenteken het in twee gespleten Europa. Middenin het kruis, teken van lijden en dood maar eveneens van op standing en zegepraal. Vijfentwintig jaar Aan de oevers van de «grijze» Donau begon het in 1961 in vluchtelingenkampen bij Linz waar ontwortelde families uit Aken hun toevlucht hadden gezocht. Voedsel en kledij werd erheen gebracht. Het mosterdzaadje ontwikkelde zich. In Joegoslavië waren de eerste gegadigden novicen in Zagreb Maar het «Werk» had nog geen «zetel». Die kwam er toen in 1963 te Aalst in de Arbeidstraat een huis werd ge huurd. Jongens van het VTI maakten het bewoonbaar en ingezamelde kledij, en voeding werd er gesorteerd, opgebor gen en verzonden. Naar Polen maar ook Roemenië, Honga- rijen en Rusland kregen een deel van de koek. De «Praagse Lente» werd de gelegenheid om boeken en misgewaden in Hongarije te krijgen. En toen Staf Van de Vreken in de zomer van 1970 sekretaris werd van een aartsbisschop in een Oostblokland kwamen er supplementaire kansen. Uit breiding werd mogelijk. In de Gentsestraat kwam een Oost- West-Ontmoetingscentrum tot stand en transporten naar Po len kwamen op gang. Tot nu toe liefst 14 keer met 70 ton voor een waarde van zowat 36 miljoen fr. Jubel viering Verleden zondag kreeg S.P.E.S. duidelijk de verdien de erkenning. In de eucharis tieviering met internationale y koncelebratie stond in het te ken van solidariteit en broe derlijkheid met de kerk in het Oostblok maar ook in die van de teologie van het Kruis. Uiteraard werden medewer kers en weldoeners niet ver geten. In de voorbeden ging de aan dacht o.m. naar Albanië, Bul garije, Estland, Hongarije, Joegoslavië, Letland, Lithau- wen, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, Rusland, Tsjecho- slavakije en de Oekraine. Oproep In zijn op geestdriftige wijze gebrachte homilie memoreer de Kanunnik Van de Vreken de voorbije aktiviteiten en vooral de pioniers. Naast suk- sessen moesten ook mislukkin gen worden geboekt en ont goochelingen ondergaan. Toch bleven de medewerkers steeds geestdriftig aan de taak en ook vandaag staan ze «met opge stroopte mouwen». Waarna hij een patetische oproep deed opdat we «op onze zaak zou den letten», zaak van vrijheid ten opzichte van landen waar de prikkeldraadindustrie welig floreert. SPES ijvert inderdaad voor internationale verstand houding, voor vrijheid en voor vrede. De eucharistieviering werd op geluisterd door het Grego riaans zangkoor o.l.v. Karei Van Daele en op het orgel door Kristiaan Van Ingelgem. LH In de Sint-Annazaal te Aalst organizeerde de katolieke ver eniging voor gehandicapten, afdeling Aalst, een kaas- en wijnavond. Even voor 18.00 uur al kwamen de eerste gas ten binnen om te proeven van de lekkerste kazen die werden weggespoeld met een glaasje wijn naar keuze. Het feest ging door tot in de late uurtjes en het werd een drukte van jewelste. Deze geslaagde avond kwam tot stand dank zij de medewer king van een heel team bereid willige mensen. (a) Volgend weekend kan U in Netwerk, De Ridderstraat, terecht voor een heuse pottenbakkersmarkt met tentoon stelling, demonstraties, infostands en videohoek over «alternatieve werkgelegenheid» en tevens info- en ver- koopstands rond projekten Netwerk Zelfhulp Vlaanderen. Opening op vrijdag 28 maart te 20 uur, open op zaterdag 29 maart van 10 tot 22 uur en zon- en maandag van 14 tot 20 uur. Toegang gratis.. Twee jaar geleden organiseer de Netwerk een eerste potten bakkersmarkt, waarop het Aalsterse publiek massaal aan wezig was. Een hernieuwing waard dus, temeer daar onze oorspronkelijke beweegrede nen nog steeds standhouden: enerzijds een heropnemen van de «potjesmarkt» traditie (in het voorjaar verzamelen de pottenbakkers van de streek zich op een grote markt om de mensen de leans te geven hun huisraad aan te vullen), ander zijds de konstatatie dat kera miek een «kunst» vorm is waarvoor de meeste mensen geen ingewikkelde theorieën nodig hebben om het te «be grijpen» en ervan te genieten. En bovendien blijkt het on danks de krisis nog steeds be taalbaar te zijn. Zoals vorige keer worden de produkten van een zevental Oostvlaamse pro fessionele pottenbakkers met elkaar gekomfronteerd in een ruime (verkoops) tentoonstel ling (die dit jaar een heel lang weekend open blijft). Maar er is meer. Op zaterdag blijft het marktidee behouden en biedt men u - naast de tentoonstel ling - een reeks nevenaktivi- teiten aan waarbij zoveel mo gelijk aspekten van het potten- bakkersberoep belicht wor den. U kan dan meer te weten komen over de pottenbakkers- kunde zelf. Via een fototen toonstelling over het volledige proces van klei tot keramiek, via de doorlopende demon straties op de draaischijven (waarbij ook uzelf het eens kan proberen) of gewoon via een praatje met de kunste naars zelf die dan de hele dag aanwezig zijn. Voor wie meer (of ook) geïnte resseerd is in de ekonomische aspecten van het beroep, wie eraan denkt zelf een eigen zaak te beginnen, wie droomt van «een uitweg uit de krisis» wie wil verder denken over kleinschalig ondernemen e.d., kan overdag doorlopend te recht bij een geselekteerde reeks videoprogramma's over dat onderwerp en kan uiter aard ook steeds terecht bij de pottenbakkers zelf, allemaal mensen die de stap reeds gezet hebben. Daarnaast vermelden wij ook een aantal (meestal weinig bekende) boeken en tijdschriften over deze proble matiek ter inzage (en deels te koop). En tenslotte zijn ook mensen van Netwerk Zelfhulp Vlaanderen, die reeds heelwat ervaring hebben wat het opzet ten - begeleiden - steunen van nieuwe alternatieve werkgele- genheidsprojekten, aangespro ken om de hele dag aanwezig te zijn met al hun informatie en zodat de «marktdag» 's avonds kan afgesloten worden met een panelgesprek over de kansen en de moeilijkheden van nieuwe, kleinschalige on dernemingen. Hen is ook gevraagd om ter kennismaking en illustratie een paar van hun 'geslaagde' pro jekten mee te brengen, zodat de kans bestaat dat u huis waarts keert met biologische kaas of wijn. LH 4 Op paaszaterdag 29 maart in «Ter Mael», Gentsesteenweg 390, exclusieve «bunny-party» georganiseerd door de «Jonge Kamer Aalst». Gratis champagne-aperitief van 20 tot 22 u. Pianist, videoshow, orkest Lou Roman, zanger Rod Sinclair, Trio Loving Angles, danseressen, discobar, koud buffet in prachtig dekor, het is er allemaal. Toegang: 500 fr. Avondkledij. Aalst. KVG organizeerde een kaas- en wijnavond (a) Aalst. Ter nagedachtenis van de slachtoffers van de roofoverval op Delhaize en ten voordele van hun familieleden werd een korcert gegeven (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 2