In Stekene staat vredevolle kerselaar Jarige Euzie toonde euzies in Stekene Beverenaar komt om in woningbrand Playbackwedstrijd in Stekene Het bange brandavontuur van bakker De Koning Guy Verhofsladt in Stekene Bromfietser dood in Vrasene Voor achtste maal karnavalstoet Spoorwegpad Sint-Niklaas - De Klinge bijna klaar Schietpartij in Haasdonk in Haasdonk De Voorpost - 21.3.1986 - 5 !M I Stekene. De prijswinnaars van de Euzie-wedstrijd (mg) Voor het eerst in de geschiede nis van haar bestaan organi seert de Stekense fanfare De Ware Vrienden een grootse playbackwedstrijd. Deze po pulaire vorm van hedendaags amusement trekt telkens een massa belangstellenden, niet alleen om te kijken en te luis teren maar ook kandidaten. De inrichters hebben voor de ze wedstrijd echter een limiet gesteld: slechts 25 kandidaten zullen worden toegelaten. Dit is - naar we menen - een te rechte beslissing want een der- Luc De Koning probeert al een jaar lang een bakkerszaak die hij overnam opnieuw op gang te helpen. Het wou hem maar niet lukken, want telkens dwarsboomde brand zijn plannen. De uit Zele afkomstige De Koning, 28, nam de bakkerij aan de Sint-Vincentiusstraat in Sint-Niklaas over. Op 29 november vorig jaar, toen de voorbereidingen tot de heropening van de zaak aan de gang waren, werd de bakkerij gedeeltelijk door brand vernield; de reden, de oorzaak van die ramp werd niet achterhaald. Vorige zaterdag 15 maart zou dan het lang verwachte moment aanbreken, de zaak zou voorgoed heropend worden. Maar donderdag werden Luc en zijn familie opnieuw letterlijk het vuur aan de schenen gelegd. Een onbekende zou een brandbom tegen het uitstalraam hebben gegooid en zowel de etalage als het balkon werden geteisterd. Pech op z'n minst, maar de uitbater van de bakkerswinkel bleef niet bij de pakken zitten en deed heel erg z'n best om het pand opnieuw op te smukken en de winkel toch weer te kunnen openen. Met die openstelling lukte het uiteindelijk, zaterdag. Maar zondagmorgen verspreidde zich boven de bakkerij een dikke rookwolk. Men dacht dat er weer kwaad opzet in het spel was. Maar uit nader onderzoek kwam aan het licht dat de brand van zondagochtend werd veroorzaakt door een technisch defekt aan de oven. Luc De Koning verwierf de bakkerzaak van de vroegere pvba Wauters, waarvan de zaakvoerder verleden jaar bij een verkeersongeval verongelukte. Nog 'brandnieuws' uit het Land van Waas: de brand bij de schoenwinkel in Temse, waarover we vorige week bericht ten, werd wel degelijk kwaadwillig aangestoken, een minderjarige werd in verband daarmee aangehouden. gelijke wedstrijd met vele tien tallen kandidaten (soms zijn er méér dan 100 kandidaten!) gaat op den duur vervelen: de toeschouwers kunnen nog moeilijk voldoende interesse opbrengen en worden dus ru moerig, de jury kan zich niet meer voldoende koncentreren en de kandidaten worden ein deloos zenuwachtig of nog erger... Natuurlijk brengt deze beper king ook met zich dat het aan tal snel zal bereikt zijn. Geïnte resseerden dienen dus zo snel mogelijk in te schrijven - vol ledig gratis! - ofwel bij Raf Cornelis, Bosdorp 81 te Steke ne (tel. 03/779.66.91) ofwel bij Franky Walgraeve, Brug 11 te Stekene (tel. 03/779.55.55) of wel bij Jeroom De Wilde, Po- lcnlaan 82 te Stekene (tel. 03/ 779.68.59). Deze eerste Ware Vrienden- playbackwedstrijd gaat door op zaterdag 5 april in zaal Centrum, Dorpsstraat 127 te Stekene met medewerking van discobar 't Karrewiel, in pre sentatie van Flor Van de Velde. Nu reeds zijn inschrijvingen binnen uit o.m. Herenthout, Sint-Niklaas, Bornem, Beve- ren, Kieldrecht, Stekene, Si- naai, Vrasenc enz. met «vedet ten» zoals Elton John, Danny De Munck, Star Sisters, Bonny St.-Clair, Michael Jackson... Inkomkaarten tegen 80 fr. in voorverkoop kan men beko men op bovenstaande adressen of door storting of overschrij ving op rekening 783-5307033- 16 op naam van Jeroom De Wilde met vermelding «Playbackwedstrijd Ware Vrienden» en het aantal ge wenste kaarten. G.M. Zondagmorgen is een 33-jarige man om het leven gekomen tijdens een brand in zijn wo ning aan de Pastoor Steenssen- straat 118 in Beveren. Buren sloegen rond halfzeven alarm en de brandweer kwam ter plaatse. Toen de pompiers zich een weg baanden door de Vandaag vrijdag 21 maart a.s. organiseert de PW-Stekene een ontmoetingsavond voor al le plaatselijke PW-leden, le den van de liberale nevenorga nisaties en sympathisanten. Dit tweede initiatief van het vernieuwde Stekense PW-be- stuur heeft plaats in zaal Het Centrum, Dorpsstraat 127 te Stekene, vanaf 19.30 u. Naast de plaatselijke woord voerders zullen ook senator Georges Anthuenis en vice- eerste minister Guy Verhof- stadt het publiek toespreken. Het wordt dus ongetwijfeld een interessante avond. rook ontdekten ze het levenlo ze lichaam van Francois Moorthamer, bij de gemeente tewerkgesteld als metselaar. Vermoedelijk heeft het slacht offer nog getracht, te ontsnap pen. Men denkt dat hij in slaap is gevallen en dat de brand veroorzaakt werd door een na- smeulende sigaret. Moortha mer is weduwnaar. Zijn 13- jarige zoon Günther verbleef bij zijn grootouders toen het on heil zich voordeed. Haasdonk. De plaatselijke zeerovers (Iv) Zoals in vele gemeenten en steden werd ook in het noord- vredesboom op zich namen. Wase Stekene afgelopen zaterdag een «vredesboom» ge- Toen zowat iedere aanwezige z'n schopje grond had bijge- plant. Het Solidariteitskomitee had de toestemming van de Men kan intekenen voor dit dra8en tot het planten van de de meeste meentebestuur om gestalte te i,,^3F.Y,ret?e' Agalev-Stekene, PVDA-Stekene en Pros Matthys. Op de provinciale baan in Vra sene, ter hoogte van dancing Barbarossa, werd zondaga vond rond negen uur een 24- jarige jongeman verrast door een auto die werd bestuurd door een inwoner uit Vrasene. Bromfietser Frankie Robbé uit Zwijndrecht overleefde de klap niet. Van juni tot september en tij dens de kerst- en paasvakantie organiseert de Vlaamse afde ling van Service Civil Interna tional jaarlijks een aantal werk kampen in sociale projekten. Wie voor deze projekten be langstelling heeft kan steeds kontakt opnemen met de Vrij willige Internationale Aktie, Venusstraat 28 te 2000 Antwer pen, tel. 03-231.91.77. gemeente gekregen om de Japanse kerselaar achter de H. peterschap door het overma- Kruiskerk, op het «oude kerkhof» aan te planten. Een ken van 250 fr. aan het Solida- veertigta! aanwezigen daagden op. Opvallend weinig af- riteitskomitee, Peter Benoit- vaardigingen toch ook van de aangeschreven vereni- 'aan te Stekene (tel. 03/ gingen. 779.65.50). Spreker herhaalde nogmaals de vraag aan het ge- Het was zaterdag precies één naar vrede van de meeste meentebestuur om gestalte te jaar geleden dat de regering mensen.» geven aan de beslissing waar- Martens V besliste om de ra- door Stekene werd uitgeroe- ketten te plaatsen. De woord- Peterschap pen (0( kern vrije gemeente, en voerder van de initiatierite- Hij dankte het gemeentebe- daarom bordjes met daarop mers noemde 15 maart 1985 stuur, de aanwezigen én diege- «kernvrije gemeente» te plaat- dan ook «een donkere dag» in nen die het peterschap van de sen aan de toegangswegen, onze geschiedenis. Om deze dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan werd deze samen komst - die werd ingezet met' een liedje tegen de raketten - georganiseerd: om een positie ve daad te stellen tegenover de raketten én om de vredeswil te tonen. «De boom, zelf bedreigd door massale ontbossing en milieu vervuiling, is steeds meer het symbool van verzet tegen on recht en geloof in een betere toekomst», aldus de inleider. «Vandaag een vredesboom te Stekene, morgen een vredes- bos in Florennes om onze vre deswil gestalte te geven. Wij hebben gekozen voor de Ja panse kerselaar als blijvende en levende verwijzing naar de tragiek van Hiroshima en Na gasaki, naar de vernietigende en moordende bewapenings wedloop én naar het verlangen Stekene. Een 'vredesboom' werd geplakt nabij de kerk (gm) Stekense vredesboom, werd die versierd met kleurrijke lintjes: één voor elke peter. We konden reeds volgende «peters» noteren: Solidariteits komitee, SP-Stekene, Werk- De spoorwegbedding van Sint-Niklaas naar De Klinge die de bestemming kreeg toegewezen van fiets- en wandelpad lag er vorige week tijdens de dooiperiode niet zo goed bij. Schepen De Rudder van Sint-Gillis blijft er echter van overtuigd dat het gemeentebestuur de goede beslissing genomen heeft door het advies van de leefmilieugroepe ringen te volgen en het spoorwegpad niet te verharden met asfalt en beton. De werken die aan de gang zijn beperken zich tot het graven of reinigen van grachten, het verwijderen van de ophogingen op de bermen en ten slotte het effenen van de bedding. Deze effening zal gebeuren door de sintels los te maken en te walsen. Nadien zal dan geoordeeld worden of dit alles toereikend is om een goed fiets- of wandelpad te zijn. De werken zijn nog lang niet voltooid, maar dienden ingevolge het winterweer onderbroken met het gevolg dat het fiets- en wandelpad nu slechter bruikbaar is dan vóór de werken. Over een paar weken zal het er fraai bijliggen. Haasdonk. Karnavalprins Erik I kreeg de sleutel van het gemeentehuis uit handen van de burgemeester (Iv) Herman Heyse, voorzitter van de Stekense jarige heem kundige kring D'Euzie, verwelkomde de talrijk opgeko men genodigden en vond het fyn, elk jaar op een aparte manier te worden verwelkomd op het Stekense gemeen tehuis voor de jaarlijkse tentoonstelling tijdens de jaar markt. «Ook het vorige gemeentebestuur verwelkomde ons hartelijk, zodat ik mag zeggen dat heemkunde niet gekleurd is», aldus de voorzitter. Hij stelde de tentoonstel ling voor aan de aanwezigen: de resultaten van de teken-, foto- en diawedstrijd met als onderwerp de Stekense euzies plus foto's van oude ambachten in het Land van Waas. André Roelandt, Mare Troch, Juul Vandevelde, e.h. Louis van Overloop, Paul Vereec- ken, Ivo Dewulf en Herman Heyse (voorzitter). In naam van de jury trachtte kunstfotograaf Juul Vandevel de te verwoorden waarom één werk beter is dan een ander, waarom er dus eerste, tweede enz. prijzen wordentoege kend. Verder noemde hij het een spontane wedstrijd met de kunst van het opnieuw waarne men. «Vele werken tonen de werkelijkheid zoals we ze niét zien», aldus de spreker. «En het was dan ook een prettige opgave voor de jury». Nadat ook hij de deelnemers en de initiatiefnemers oprecht had gelukgewenst, ging sekretaris Jackie Thiron over tot de pro- klamatie van de wedstrijd. Voorzitter Heyse had het even over de betekenis van de eu zie. «Het is méér dan een over stekend deel van het dak», meende hij. «Heel wat alaam en nog veel meer vond en vindt er bescherming onder.» Van daar trouwens de naam van de Stekense heemkundige kring, die bescherming wil bieden aan het heem- en geschiedkun dig erfgoed dat nog aanwezig is of dat verborgen ligt in de archieven... De wedstrijd en tentoonstelling ging door «on der d'euzie» van het gemeen tebestuur en een beschermko- mité. Spontane wedstrijd De teken-, foto- en diawed strijd werd deskundig geju reerd door Achiel Jacobs, Ka- rel Mechiels, Etienne Pieters, Dienstdoend burgemeester Boeykens meende dat de in richters iets écht kultureels brachten, iets dat ver uitstijgt boven wat zingen en springen. «D'Euzie doet een nieuwe wind waaien door onze ge meente», meende hij terecht, maar nadien gleed hij alweer af van datgene wat hem was gevraagd. Hij was verheugd dat hoogstaande, flink ontwik kelde, bestudeerde en kulture- le mensen het ambt van burge meester nog volop waarderen. «Dit in tegenstelling tot ande ren die sollen met dit ambt en het door boertige stoten van z'n waardigheid ontdoen». Het had natuurlijk absoluut niets met deze opening van de tentoonstelling te maken. Dienstdoend burgemeester Boeykens gaf hier duidelijk een ezelsstamp naar de viering van «125 jaar vrije lagere meis jesschool» waar schepen Hey se en dus niet hijzelf was ge vraagd om namens de gemeen te te spreken. Voor niet-inge- wijden geven we mee dat men in de meisjesschool de mening was toegedaan dat Arnoud Heyse volgens de afspraak van drie jaar geleden nu reeds burgemeester zou zijn. De wissel diende inderdaad op 1 januari 1986 te gebeuren en vele gezonddenkende mensen vragen zich dan ook af waarom eerste schepen Heyse al was het slechts voor de buitenwe reld niet optreedt als burge meester. Dit was toch de af spraak én de (politieke) over eenkomst... Uitslag wedstrijd Nadien bood de jubilerende heemkundige kring deze wedstrijd werd gehouden ter gelegenheid van het eerste lus trum van D'Euzie een re ceptie aan, terwijl de expositie in het Stekense gemeentehuis nog toegankelijk was tijdens geheel het jaarmarktweekein- de van Stekene. Hieronder geven we de uitslag van de teken-, foto- en diawed strijd waarbij we één opmer king formuleren: het is opval lend dat Jacques Reussens zo wel bij de foto's als bij de tekeningen binnen de prijzen valt. Deze inwoner uit Deurne en wij die dachten dat de deelnemers in het Waasland 'dienden te wonen, volgens het reglement is dus wel een veelzijdig man... Foto's: gouden euzie voor Ivo De Cock, zilveren euzie voor Jacques Reusens, bron zen euzie voor Eddy Van Kerkhove, vierde prijs voor Remy Van Hoey en vijfde prijs voor Guido Roels. Tekeningen: gouden euzie voor Dirk Blommaert, zilveren euzie voor Michel De Vos, bronzen euzie voor Jacques Reusens en vierde prijs voor Alfonsine Merckx. Dia's: eerste prijs voor Mare Bocklandt, tweede prijs voor Marcel Van Mieghem en derde prijs voor Cynthia van Hoey. Jeugdwerken: eerste prijs voor Jan Heyse en tweede ge lijk Ann Buyse, Sofie Buyse, An toon Heyse, Dymfna Maes en Gunther Van Wabeke. M.G. Zondagavond rond halftien is deining ontstaan in café Sportlokaal aan de Van Doornyckstraat 2 in het centrum van (karnavalvierend) Haasdonk. Tussen de in Sint-Niklaas ver- maker wou intomen, werd blijvende Haasdonkenaar door een kogel in de buik- R.S., 21 jaar, en z'n vriendin streek getroffen. Ook Raoul kwam het tot een hoog oplo- Rooms uit Moerzeke, die met pende twist. De man verliet z'n auto was gestopt voor het het café. Een poos later kwam café, moest het ontgelden; ook hij met een long rifle terug. De hij kreeg een kogel in de buik. mensen die in de herberg aan- Allebei de slachtoffers moes- wezig waren een twintigtal ten ter verzorging in het zie- moesten het café verlaten, kenhuis te Beveren worden ze werden daartoe onder be- opgenomen. Naderhand kon dreiging van het vuurwapen de vechtersbaas overmeesterd gedwongen. Haasdonkenaar worden door de rijkswacht, die Roger Cattoir, die de amok- ondertussen was verwittigd. Voorzitter van heemkring D'Euzie Herman Heyse verwelkomde alle genodig den. We herkennen o.m. dienstdoend burgemeester Boeykens en ereburgemeester Abdon Heyse (mg) Liefst 37 groepen traden aan in de achtste karnavalstoet die in Haasdonk door de straten trok. De Haasdonkse Nachtvlinders, de organizatoren van het karnavalgebeuren in deze gemeente, waren echt opgetogen met de grote belangstelling. Het biezonder goede weer zal daar zeker niet vreemd aan geweest zijn. Groepen uit eigen gemeente, maar ook uit het Antwerpse, Tielrode, De Klinge, Sint-Gillis, Lier, Nederland en noem maar op waren present om onder leiding van Prins Eric I en de jeugdprinsen Christophe 1 en Cindy I jong en oud te vermaken. De Nachtvlinders hadden zich geen moeite getroost om van deze karnavalviering ook nu weer een groot feest te maken. Gedurende meer dan vier uur trokken de karnavaleske groepen door de straten van de gemeente en het was al een stukje in de vooravond eer men in het parochiehuis kon overgaan tot de uitreiking van de prijzen. Nadat Prins Eric de eerste plechtig was aangesteld, kon het feest voorgoed beginnen en trokken de verschillende groepen als een lang en kleurrijk lint doorheen de Perstraat, de Blokmakerstraat, de Keizerstraat, het P. Verwilghenplein, de W. Van Doornijckstraat, de Ropstraat, de Zandstraat, de Hoge Wegel, de Zandstraat en naar het P. Verwilghenplein waar de bonte stoet werd ontbonden. Haasdonk. Het jeugd-Rode Kruis maakte tijdens de kamavaloptocht reklame voor z'n aktiviteiten (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5