Broeder-direkteur Jan Van Mol verzamelt oude klasfoto's van Temse Temse nam afscheid van pastoor-deken Fonck Nieuwe kern bij Sint-Niklase PW-Jongeren Zondag Vesiacrally in Sint-Niklaas V VAKA-Lokeren plant vredesbomen Hoe (on)veilig is 't Hertjen in Sint-Niklaas? De Reinaertfietstocht is in aantocht Aktieve Rode Kruis-afdeling in Temse 6 - 21.3.1986 - De Voorpost Het is dit jaar precies negentig jaar geleden dat de Broeders van Liefde naar Temse zijn gekomen. Ze hadden toen al een middelbare school en een betalende voorberei dende afdeling. Het was een lagere school waarvoor de broeders echter nooit de aanneming door de gemeente hadden gevraagd. In 1927 wensten de broeders hun lagere school uit te breiden en ze door de gemeente te laten aannemen. In datzelfde jaar werd de gemeenteschool in de Akkerstraat door de gemeenteraad afgeschaft. De over brenging van deze school naar de gebouwen in de School straat gaf toen aanleiding tot een felle stryd in de gemeenteraad van 4 juni 1927. S.P.-raadslid Karei Van Hoeylandt bracht dit punt zelfs in de kamer van volksver tegenwoordigers. oudste foto's dateren vanaf 1897. Originele foto's van de bouw van de lagere school zijn van 1926 toen men de eerste onderste klaslokalen bouwde. Ook zijn er foto's van 1927 toen de andere klassen werden afgewerkt. Alvast een unieke dokumentatie als men weet dat vele Temsenaren hun foto's uit de oude doos al aan het ge meentemuseum van Temse ge schonken hebben. Voorlopig denkt de actieve direkteur daar nog niet aan, want bij het opzoekingswerk vanaf 1927 tot 1956 van de klasfoto's ontbre ken nog namen van leerlingen en leerkrachten. Vooral de oorlogsperioden waren moei lijk te achterhalen met de vele Poolse kinderen die in de lage re school werden opgenomen. Broeder direkteur Van Mol krijgt al regelmatig bezoek van gepensioneerde Temsenaren en plaatselijke geschiedkundi gen. Wie wil zich zelf niet eens terug zien op de klasfoto's van vroeger? Na schooltijd is de direkteur bereid geïnteresseer- j den de vele foto's te laten zien, j met de hoop dat men personen kan herkennen uit zijn jeugd- tijd. De oudere leerkrachten j van de school hebben alvast hun steentje bijgedragen tot dit leerrijke opzoekingswerk. Wie meer inlichtingen wil of zijn herinneringen eens wil op halen, kan steeds terecht bij direkteur Jan Van Mol, Ak kerstraat 28 te 2690 Temse, telefoon na de schooltijden j (03) 771.03.51. Temse. Broeder Jan Van Mol en z'n unieke kollektie klasfoto's (dw) Vorig weekend werd plechtig afscheid genomen van deken Victor Fonck te Temse. De viering vond plaats in het Parochiaal centrum De Leewerck in de Gasthuisstraat te Temse. Pastoor-deken Fonck kwam naar Temse op 1 oktober 1972. Geboren in Borsbeke op 27 juni 1914 werd hij na zijn semi nariestudies in 1938 tot pries ter gewijd. In datzelfde jaar werd hij leraar aan het kollege te Ronse. In 1945 werd hij tot onderpastoor te Haaltert be noemd en nadien tot onderpas toor op de parochie Sint-Her mes te Ronse-centrum. In 1960 werd hij achtereenvolgens tot pastoor benoemd te Haaltert en te Balegem. In 1972 werd hij pastoor-deken in groot- Temse. Binnenkort zal pas toor-deken Fonck een nieuwe taak te wachten staan als gees telijk direkteur van de zusters Penitenten te Grotenberg (Zottegem). Aktief Tijdens de afscheidsviering werden talrijke toespraken ge houden. Namens de kerkraad sprak P. Rombout. Hij belicht te de pastoor-deken als pries ter in, voor en rond het kerk gebouw. Namens de parochie raad sprak juffrouw Hantson, die vooral de wijk werking van de parochie uiteenzette. Pas toor-deken Fonck maakte dan de naamgeving bekend van het parochiaal centrum van de O.L. Vrouwparochie van Temse. Nadat het inderdaad al vier jaar in gebruik is werd nog altijd geen naam gegeven aan het gebouw. Volgens oude Temsese oorkonden en vol gens gemeentelijk archivaris Jerome Smet zou de naam «De Leewerck» (vogelsoort) pas send zijn. «We blijven in Tem se dus bij de vogels», aldus de deken, «want Temse heeft al De Reiger (rustoord), De Peli kaan (kliniek) en nu De Leew erck». Na deze naamgeving werden de parochiezalen door de pas-, toor-deken plechtig ingewijd. Namens de parochiegeestelijk heid sprak onderpastoor De Cauwer. Hij had woorden van dank voor de ruime kansen, de grote luisterbereidheid en de goede samenwerking van de priesters onderling. Burgemeester Van Riet sprak namens het gemeentebestuur van Temse. Hij beklemtoonde de grote zorg en ijver voor zijn kerk. Zo noemde hij pastoor deken Fonck de grote initia tiefnemer voor de restaura tiewerken aan de Onze-Lieve- vrouwkerk van Temse-cen- trum. Deze zijn nog steeds aan de gang en het dossier voor de restauratiewerken van het oudste kerkgedeelte werd ter gpedkeuripg ingestuurd. Te vens noemde de burgervader de pastoor-deken de bouwheer van het fraaie parochiaal cen trum De Leewerck. Onder zijn impuls werd ook gestart met een liturgische werkgroep, die vooral naar de hoogdagen toe de eucharistievieringen voor bereidde. Deken Fonck had talrijke woorden van dank aan diverse instellingen. Op de eerste plaats dankte hij burgemeester Van Riet voor de hoge subsi dies aan de kerkelijke over heid voor het herstellen van de O.L.Vrouwkerk. Ook zijn me dewerkers, pastoor Van den Berghe en onderpastoor De Cauwer, kregen een hartelijk applaus van de tweehonderd aanwezigen. Woorden van dank gingen in het bijzonder naar broeder Michel van de technische school en naar de Broeders van Liefde in het algemeen, voor de gastvrijheid die ze iedere middag krijgen bij het middagmaal. Ook de zusters van de Gasthuisstraat en het kerkpersoneel, met in het bijzonder ceremoniaris André Brijs, werden niet ver geten. Verder werden nog tal rijke weldoeners opgenoemd, met een speciaal woordje van dank aan zijn tachtigjarige huishoudster Germaine Sonck, die momenteel ziek is. De af scheidsviering werd muzikaal omlijst door Van Bogaert en het Sint-Gregoriuskerkkoor. Alles werd afgerond met een receptie. Wie aan Temsenaren vraagt waar ze lagere school gelopen hebben krijgt men vaak te ho ren: «Bij de broeders in de Akkerstraat!» De talrijke plaatselijke geschiedkundigen die de laatste jaren in Temse als paddestoelen uit de grond schoten, konden er in hun boe ken niet omheen. In het jaar boek (1984) van het Gemeen temuseum van Temse bracht gemeente-archivaris Jerome Smet een interessante bijdrage over «Het basisonderwijs in Temse van de oudste tijd tot de wet van 1914 op het ver plicht Lager Onderwijs. «In zijn bijdrage stelt Jerome Smet ook dat de kloosterscholen van de zusters van de Sint-Vinven- tius Paulo en van de Broe ders van Liefde sterk hebben bijgedragen tot de opvoeding en de ontplooiing van Temse. «Hun ontbaatzuchtige inzet zal dan ook nooit door Temse ver geten worden». Ook het verzamelen van oude foto's is de laatste jaren als een hobby over Temse gewaaid. Zo kwam de huidige direkteur van de vrije gesubsidieerde la gere jongensschool, broeder Jan Van Mol, op de merkwaar dige idee om alle oude klasfo to's per schooljaar en per leer jaar van de lagere school op te zoeken. Deze geboren Gente naar (9. februari 1940) is sinds 2 september 1979 direkteur van een bloeiende lagere school. In zijn vrije tijd is de direkteur natuurlijk goed geplaatst om alle klasfoto's te kunnen op zoeken. Ook de namen van alle leerlingen en leerkrachten werden opgezocht en erbij ge plaatst. Zijn opzoekingswerk is al volledig tot 1956. Zijn In een open brief aan het kollege van burgemeester en schepenen en aan de leden van de gemeenteraad van Sint-Niklaas vraagt de Aktiegroep Verkeersleef- baarheid Hertjen, aandacht te schenken aan enkele eisen van de plaatselijke bewoners. Sint-Niklaas. Het nieuwe bestuur van de PW-jongeren. U herkent sekretaris Filip De Jong, public relations Peter Buytaert, voorzitter Kurt Ver ellen, penningmeester Guy Sauviller, bestuurslid Peter Colman en bestuurslid Pol Spaenjers (dw) De Vesiacrally geniet bekendheid om zjjn goede organisa tie, selektief parcours en aantrekkelijke prijzentafel, aldus de inrichters van het evenement van zondag a.s. in Sint- Niklaas. Op die zondag 23 maart is noch in een andere regio noch op nationaal vlak een rally gepland. De latere datum (vroeger werd de manifestatie in februari op het getouw gezet) stelt de inrichters in staat, meer teammate riaal klaar te hebben. In die optiek zijn de vooruitzichten voor de Vesiacrally hoog gespannen. De achtste rally van Vesica telt mee voor het regionale V.A.S.-kampioenschap en bo vendien voor het provinciaal kampioenschap Pak Antwer pen en Pak Oost-Vlaanderen. Deze hoge 'kwotering' trekt deelnemers aan vanuit het hele land. De start is voorzien op de Grote Markt in Sint-Niklaas. Naast de snelheidsproef zijn nog twee proeven voorzien buiten Sint-Niklaas. Kenners verzekeren dat er spektakel te zien zal zijn. De organisatoren laten geen inspanningen onverlet om de veiligheid van de piloten en beslist ook van de toeschou wers te waarborgen. Rallyklub Waasland Sint-Ni- klaas staat voor de technische organisatie in. Wedstrijddirek- teur is P. Bultrijs. Verder ma- Ter plekke wordt geopteerd voor een vermindering van de verkeersintensiteit aan het kruispunt Hertjen/Brugsken met de rijksweg 14 en wil men dat snelheidsremmende maat regelen worden getroffen van aan de rijksweg 14 tot aan het kruispunt Hertenhof/Dam straat. Ook het omleiden van het zware vrachtvervoer van en naar het Industriepark- Noord en -West heeft de aktie groep in z'n eisenpakket zit ten. Verder wil men dat het rietspad van aan de Damstraat tot de rijksweg 14 wordt door getrokken en dat het voetpad op diverse, thans onveilige punten wordt verbreed. Gesteld wordt dat al deze in grepen kunnen gerealizeerd worden mits de inbreng van enige kreativiteit en van slechts geringe financiële middelen. De Aktiegroep Verkeersleef- baarheid Hertjen heeft wel al «meer doortastende akties» overwogen, want het geduld van de inwoners van het Her tjen en omgeving wordt, zo luidt het, al meer dan drie jaar op de proef gesteld. In juni '85 werd door de stedelijke dien sten enigérmate tegemoetge komen aan enkele plaatselijke desiderata, maar dat noemt men op het Hertjen hooguit «een minuskule ingreep». Er wordt dus aangestuurd op veel uitvoeriger maatregelen en men verwijst in dat verband naar eerder gedane verkie zingsbeloften. (wv) Velen herinneren zich wellicht nog de heropstarting van de PW-Jongeren afdeling Sint-Niklaas net vóór de laatste gemeenteraadsverkiezingen in 1982. Onder voorzitterschap van Kurt Verellen werd toen de basis gelegd voor een hernieuwde werking. De PW- jongeren kwamen trouwens toen reeds met twee kandida ten naar voren op de gemeenteraadsl(jst (Ludo Somers en Kurt Verellen) met een overigens verrassend goed resul- ken van het komité deel uit Albert De Nil, Adhemar Burm, André Van de Walle, Gerrit Smet, Patrick Verschel den, Luc Suy en Wilmer LJse- wijn. Het promotieteam van deze rally bestaat uit J.S.W. Houttequiet, Dirk Houttequi- et, Dirk Mertens, Manu De Caluwé, Gunther Vermeulen, Tony Van Gulck en Jean Syts. Ontstaan Aan een vroegere autoshow in Sint-Niklaas werd een familia le, toeristische autozoektocht gekoppeld en dat werd een sukses. Van dan af werd de idee naar voren gebracht, een echte rally op het getouw te zetten in de Wase hoofdstad. Vesiacvoorzitter wijlen J. Wuytack, NCMV-sekretaris Paul Verdonck en W. Houtte quiet legde de eerste kontak ten met Rallyklub Waasland en de rally was geboren Door- winterd rallyrijder P. Bultrijs nam de technische kant voor zijn rekening en sekretaris A. Van Walle zette de puntjes op de administratieve i's. Na een intense voorbereiding werd op een bijtende februari-avond in 1979 de start gegeven voor de eerste z.g. Vesiac-sportrit, een nachtelijke rally. De eersteling werd een voltref fer. De tweede uitgave werd onder de V.A.S.-reglementen gereden. Vanaf 1982 werd overgeschakeld naar een op zondag te verrijden rally. In de loop der jaren had men wel af te rekenen met protest vanuit milieuvriendelijke hoek. «Om elk gevaar te we-' ren, hinder door omwonenden te vermijden en ekologische normen te respekteren werden nog enkel en alleen klasse mentsproeven ingericht op een verlaten parcours», aldus de inrichters. Men zou de door- tochtroutes rijden als gewone weggebruikers, wat inzake vei ligheid, milieuvriendelijkheid etc. het meeste garanties biedt, aldus de organisatoren. Zondag 1 juni vindt de tweede uitgave plaats van de Reinaertfietstocht, een initiatief van de WV-Waasland, de Sint-Niklase sportraad en de Sint-Niklase wielerklubs. Grote Markt in Sint-Niklaas een tocht over 25 km. Voor dat trajekt werd een rustpauze ingelegd in het centrum van Sinaai. Daar wordt een versna pering aangeboden. Bij aan komst wordt in het kollege gezorgd voor animatie cn is er een tombola voorzien. Alle deelnemers aan de Rei- naertfietstocht(en) krijgen een aandenken. Men koos speciaal landelijke wegen uit. Inschrijven via tel. 777.84.00, toestel 4863. Dan wordt, op verzoek, een inschrijvingsfor mulier toegezonden. (wv) In de periode 83-84 nam Johan Ysewijn het voorzitterschap over en versterkte de dynami sche werking van de PW-jon geren met geregelde aktivitei- ten en een eigen tijdschrift, «Blauwpunt». Toen Johan in 1985 verhuisde naar een andere gemeente werd er gezocht naar een nieu we kernploeg om in 1986 weer aktief naar buiten te kunnen treden. De ploeg die daarvoor bereid en gemotiveerd werd gevonden staat nu klaar om nieuwe leden op te vangen en om mee te werken aan een verdere versteviging van de PW-Jongeren in Sint-Niklaas en in het Waasland. Dit bestuur zal trouwens alles in het werk stellen om bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen in 1988 enkele van hun leden voor te dragen op de PW-lijst. Hierbij wordt onder andere reeds gedacht aan de nieuwe Sekretaris-ondervoor- zitter, advocaat Filip De Jong, en voorzitter Kurt Verellen. Ondertussen waait in Sint-Ni klaas de blauwe wind want alle liberaal geïnspireerde verenigin gen van de stad hebben zich ondertussen uitgesproken voor een nauwere samenwerking en koördinatie. De PW-jonge- ren zullen zich zeker ook voor dit doel volledig inzetten door onder andere hun inbreng in het gemeenschappelijk liberaal tijdschrift voor Sint-Niklaas, «Blauwpunt» (de naam van het jongeren tijdschrift werd hier voor overgenomen). De aktiviteitenkalender voor 1986-1987 omvat reeds heel wat aantrekkelijke evenemen ten zoals een debatavond over belastingen een «blue night party» in het najaar, een avond rond het Europese werkloos heidsprobleem en enkele lu dieke.dagjes-uit. Tevens zullen er vrijblijvende politieke dis- kussies plaatsvinden waarbij de PW-jongeren en hun sym pathisanten bij een aperitief hun meningen kunnen uitwis selen. Iedereen jonger dan 35 jaar kan hieraan meewerken en met wat politieke interesse kan je bij de PW-jongeren Sint- Niklaas altijd terecht. Behouden werden de twee parcours, 45 en 95 km. Drie kontroleposten zijn voorzien: Sint-Niklaas-stadhuis (hal), Stekene-Hellestraat en Rupel- monde-marktplein. Je kan in dividueel of in groep deelne men. Het inschrijvingsgeld be draagt 50 fx. Een inschrijvings formulier en een kontrolekaart worden bezorgd op 1 juni in de voormiddag ten stadhuize in Sint-Niklaas, maar vanaf nu kan men al inschrijven. Aan de tweede Reinaerttocht wordt een geziensvriendelijke variante toegevoegd. In de na middag, om 14 u., start op de Lokeren. Nabij de nieuwe sociale woonwijk «Hoedhaard» werden door Vaka 16 vredesbomen geplant (polo) Zaterdag 15 maart U. was het precies één jaar geleden dat de regering besloot om 16 Amerikaanse kruisraketten in Florennes te installeren. VAKA, het overkoepelend orgaan van de Vlaamse vredesbeweging en dat overal ten lande lokale afdelingen telt, organiseerde in het kader van de nationale kampagne "Dwarsboom de Bom" een W.V. boomplantaktie. Ook te Lokeren. Tijdens een perskonferentie deelde de heer De Maes- schalck van de afdeling Temse van het Belgische Rode Kruis het jaaroverzicht mee van 1985. In dat voorbije jaar werd 85 maal een beroep gedaan op de hulpdiensten van het Rode Kruis van Temse. Niet minder dan 1.350 uren werden hierbij door de plaatselijke vrijwilli gers gepresteerd. 285 personen werden hierbij verzorgd en 15 werden door hun hulpdiensten afgevoerd naar een kliniek of dokter. Ook tijdens «geweste lijke» diensten waren de men sen van het Rode Kruis van Temse meerdere malen aktief, zoals bij het pausbezoek in Sint-Deni js-Westrem In 1985 werd ook de kursus E.H.B.O. ingericht. Het pro- pagandahoofd, de heer De Maesschalck, vond het jammer dat er slechts 16 kursisten inge schreven waren, waarvan nau welijks de helft het examen met sukses hebben beëindigd. De bloedafnamen zijn in 1985 echter gestegen. In totaal wa ren er 379 bloedinzamelingen, tegenover 299 in 1984. De veertiendaagse van het Belgische Rode Kruis start in Temse op 25 april tot 11 mei onder het motto «Mensen red den mensen». Er werden dit jaar reeds 5.000 zelfklevers aangekocht. Tenslotte werden uit eigen rangen mevrouw Ma ria Vermeirsen en de heer Jan Vivier gehuldigd. Beiden mochten zij uit handen van schepen Paula Janssens de me daille van koningin Elisabeth voor hun 40 jaar aktieve dienst in het Rode Kruis van Temse ontvangen. Huidig voorzitster is mevrouw Brigitta Broeckaert, sekreta- resse is Annic Meersman. Wie meer informatie wenst over de werking van het plaatselijk Rode Kruis kan steeds terecht bij de heer De Maesschalck, Cl. D'Hooghelaan 1 D te Tem se, telefoon 03/771.05.57. M.R. Vorige zaterdagnamiddag hadden zich zo'n 80-tal vredes- manifestanten verzameld aan het stadhuis te Lokeren. Stoetsgewijs, met de bomen in de hand, trok men naar de nieuwe sociale woonwijk Hoedhaar De deelnemers wa ren hoofdzakelijk jongeren. Van de partijen bemerkten we leden van de SP, w.o. voqrzit- ter Willy Van Kerckhove en van Agalev. Lente Ter plaatse zelf werden twee korte toespraken gehouden. Namens het stadsbestuur sprak Mare De Gryze (SP). Hij zei o.m. het volgende: "Vandaag is de lente aangebroken, letter lijk dan. Ook op het interna tionale politieke vlak lijkt de lente in aantocht sedert de ge sprekken tussen Reagan en Gorbatsjov. Het verdwijnen van de kernraketten in Europa lijkt plots niet meer zo onwaar schijnlijk. Toch betekent dat niet dat we bij de pakken moe ten blijven zitten. Daarom zijn manifestaties als deze zinvol. Daarom ook dat wij als stads bestuur besloten hebben er on ze medewerking aan te ver lenen". Mare De Gryze zei verder dat de rol van een stadsbestuur in de internationale vredespro- blematiek zeer beperkt is. "Toch kan men als bestuursin- stantie, die het dichtst bij de bevolking staat, een bijdrage leveren in de sensibilisering van haar inwoners. Het is door akties als deze dat men de vredesgedachte en de vredes wil van de mensen levendig kan houden", aldus de spre ker. Tot slot zei hij: "Mogen deze bomen - als eerste stap naar de verfraaiing van deze nieuwe woonwijk - een blij vende illustratie zijn van de vredeswil van de Lokerse be volking en haar bestuur". Wantoestanden Vervolgens nam Patrick Van Rysselberghe het woord na mens VAKA-Lokeren. Vol gens hem kan en zal VAKA zijn verzet tegen de aanwezig heid van Amerikaanse kruisra ketten in Florennes niet stop zetten en dit om diverse rede nen. "Vooreerst, aldus de spreker, is en blijft deze instal latie iets wat steeds zal verbon den worden met het begrip demokratie in België. Vóór de installatie hebben onze volksvertegenwoordigers geen inzage of inspraak gehad in het dossier. Na de installatie heeft de politieke meerderheid ge weigerd rekening te houden- met de mening van het over grote deel van de bevolking." Woordvoerder Patrick Van Rysselberghe wenste naast het anti-demokratische aspekt ook enige ethische aksenten te leg gen. "Bommen, zelfs als ze nooit afgevuurd worden, ma ken altijd slachtoffers. Per mi nuut wordt er dag in dag uit zo'n 40 miljoen gespendeerd aan bewapening. Een steeds groter wordend deel van onze intelligentsia stelt zijn kennis ter beschikking van de bewa peningsindustrie. Zo worden steeds meer hersenkapitaal en schaarse financiële middelen verspild om iets te maken waar niemand behoefte aan heeft en waarvan iedereen hoopt dat het nooit gebruikt zal wor den", aldus de spreker. Hij vroeg zich vervolgens af welke politici of industriëlen deze keuze kunnen verantwoorden in een wereld met miljoenen werklozen en honderden mil joenen die op of onder de hongergrens leven. Patrick Van Rysselberghe zei vervolgens dat deze wan toestanden door de vredesbe weging massaal moeten aange klaagd worden want "onze kracht ligt precies in de massa die politici op hun verantwoor delijkheid kan wijzen en tot nader order zou de mening van het volk nog altijd belangrijk moeten zijn voor onze ver tegenwoordigers. Of hebben we het bewijs van het tegen deel reeds gekregen?", zo vroeg hij zich tot slot af. Beplanting Na bovenvermelde toespra ken werden evenveel Japanse kerselaars als geïnstalleerde kruisraketten in België ge plant, t.t.z. 16. Nog deze week zal het Lokerse stadsbestuur voor versteviging zorgen. Uiteraard weten we niet of de bewoners opgetogen zullen zijn indien de regering beslist ook de overige 32 kernraket ten te plaatsen met het gevolg dat er ook de symbolische bo men bijkomen. Plaats is er in elk geval genoeg. Is dit een grapje of binnenkort een gru welijke werkelijkheid? In elk geval blijft VAKA waakzaam. (polo) Het Nationaal Werk voor Hulp aan de Jeugd heeft eer aantal topvakanties uitgewerkt in een keurige brochure «Zo mer '86» bijeengebracht. Het' gaat hem om een aantal aan trekkelijke vakantiecentn waar de jongeren zich echt thuis zullen voelen.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6