Jeugdboeken week Aktiebereidheid en slagkracht ook de komende jaren nog broodnodig CSC Vormingswerk opende nationale aktiviteit in Dendermonde Minder lasten - meer ondernemen Dendermondse Telefoonwinkel wordt officieel geopend De Paashaas komt naar RBS Grembergen STADHUIS DENDERMONL 14-22 maart 198t De Voorpost - 21.3.1986 - 7 Veertig jaar ACOD in Dendermonde Een organisatie van het Liberaal Verbond voor Zelfstandigen Op zondag 23 maart organiseert het Liberaal Verbond voor Zelfstandigen in samenwerking met de Landelijke Vormingsdienst een studiedag met als onderwerp Minder lasten - meer ondernemenin de Aymonzaal van het stadhuis van Dendermonde. Om 9.30 u worden de belangstellenden verwelkomd en na een halfuurtje gezellig keuvelen, wordt met het ernstige werk begonnen. Om 10.00 u wordt er gesproken over «De overname van een zaak». Prof. Dr. Rik Donckels, direkteur van het KMQrStudiecentmm vande' Universitaire Fakul- i teilen Sint-Aloysius in Brussel zal een uiteenzetting houden over de algemene achtergronden van de opvóHginésptObttntatiÉk.yü J Om 11.00 uur bestijgt de heer H. Van Geet het spreekgestoelte om de wettelijke implikaties te belich ten van Éénmanszaakvenootschapsvorm of onder- neming - fiskale aspekten». In zijn aanpak zal de heer Van Geet, bedrijfsrevisor te Dendermonde, streven i naar volledigheid zonder het aspekt van de maximale kennisoverdracht te verwaarlozen. Van 12.30 tot 13.30 u wordt er geluncht, waarna er om 14.00 uur gehandeld wordt over de Fiskale vermogensafrekening». Om 15.00 u wordt er geluisterd naar de heer Van Geet die handelt over «De fiskale aspekten die meespelen bij de overname van een zaak». Hij zal deze beide thema's doorlichten en verduidelijken aan de hand van audio- visuele middelen. I Om 16.00 u handelt volksvertegenwoordiger F. Ver- berckmoes, nationaal voorzitter van het L.V.Z. over Het regeerakkoord en de lastenvermindering van de onderneming». Om 16.30 u zullen de aanwezige sprekers de eventuele vragen van het publiek beantwoorden. De heer Armand Goossens, arrondissementeel voorzit ter houdt het slotwoord om 17.00 uur, waarna ieder een zich boordevol kennis naar de receptie kan begeven. Iedereen is welkom op deze studiedag, maar men moet wel tijdig inschrijven. Dendermonde. Veertig jaar ACOD. De bedoeling is dat men blijft verder ijveren (bv) ABW. Binnen dat ABW be staat sedert 18 augustus 1945 een Algemene Centrale voor alle Openbare Diensten, kort weg ACOD genoemd. Het ACOD onderschreef in die pe riode reeds alle ekonomische standpunten van het ABW, maar heeft natuurlijk meer specifiek aandacht voor de toe stand van de openbare sektor en zijn personeel. In 1947 opteert het ACOD voor medebeheer in de open bare diensten die men zo beter en doeltreffender wil laten werken en die men wil aanpas sen aan de steeds wisselende omstandigheden. In 1949 krijgt het openbaar ambt dan een syndikaal statuut. Komt dan de inzinking van de Belgi sche ekonomie in 1950 die tien jaar later zou leiden tot een pakket maatregelen van de re gering Eyskens om de openba re diensten te saneren. De een- heidswet is tot stand gekomen Ommekeer De zestiger jaren betekenden voor de openbare sektor een ommekeer: de syndikale orga- nizaties konden nu onderhan delen met de overheid en zo kwam er in 1961 een gemeen schappelijk front tot stand. Dat onderhandelde met sukses met de regering. In de jaren zeventig werd er opnieuw een abrupt einde gesteld aan de droom van de onafgebroken ekonomische groei. Gedurende zijn veertigjarig bestaan heeft het ACOD heel wat voordelen voor zijn leden kunnen bedingen. Denken we maar aan de algemene bare- maverhoging in 1972, de stel selmatige verhoging van het vakantiegeld en de uitbreiding van het aantal vakantiedagen. In oktober 1979 kon men de 38-urige werkweek afdwingen. Zijn dat de positieve resulta ten, men heeft ook andere er varingen opgedaan. Zo werd in 1980 door de regering Mar tens besloten de bezoldigingen van het overheidspersoneel vanaf 1981 met twee procent te verminderen. Dat is het begin van een heleboel inleveringen. Daarbij komt nog verlies van werkgelegenheid en aantasting van het pensioenstatuut. Sta kingen en akties bleven dan ook niet uit. Is er enerzijds de bittere teleurstelling dat niet alle objektieven konden wor den bereikt, er is ook een ge voelen van trots omdat de re gering voor een stuk bakzeil heeft moeten halen. Het ACOD is de mening toege daan dat men ook in de ko mende weken en maanden de nooit aflatende aktiebereid heid en slagkracht zal nodig hebben om samen en solidair op te komen voor de verwor venheden. Met twee maten en twee gewichten Dendermonde. Veertig jaar ACOD. Een gezellig samenzijn besloot de viering (bv) Regie van T.T. ten dienste van de kliënteel Met het oog op een meer kommerciële en klantgerichte aanpak heeft de Regie van Telegrafie en Telefonie besloten te Dendermonde, Fr. Courtensstraat 21, een telefoonwin- kel in te richten waarvan de openstelling zal plaats hebben op 22 maart 1986. Een gamma toestellen met al- indienststelling zelf veelal be- lerlei opties en toebehoren zal spoedigen. er werkensklaar opgesteld In dezelfde optiek zal ook, staan, opdat de klant doeltref- mits betaling, het omruilen fender zou kunnen kiezen: naar een ander telefoontype handenvrije, gekleurde of met mogelijk zijn. leder beklede telefoontoestel- Door onruiling zal er eveneens len, installaties met ontvangst- snel kunnen worden verholpen versterker (voor hardhorigen aan een gestoord toestel, dat of voor gebruik in geluidsbe- door de kliënt wordt binnenge- laste omgeving), met meelui- bracht, sterapparaat, met ingebouwd Defce oplossing blijft vanzelf- geheugen e.a., semafoon, sprekend beperkt tot die geval- enz... len, waarbij de technische Afhankelijk van de technische proeven uitwijzen dat het wel vooraanleg en de aanwezig- degelijk gaat om een defekt heid van een wandkontaktdoos aan het telefoontoestel zelf en voor telefoon, zal in die tele- niet aan de infrastruktuur van foonwinkel het gewenste toe- het net (b.v. kabelstoring stel onmiddellijk kunnen wor- e.d.m.). den meegenomen of enkele Ook zullen afspraken kunnen dagen later afgehaald in geval worden gemaakt voor het uit- van nieuwe aansluiting of bij voeren ten huize, van werken verhuizing. van aanleg, wijziging en ophef- En wat belangrijk is voor de fing i.v.m. tele-aansluitingen. klant: dit kan een verminde- Bij opzegging en verhuizing ring van de aansluitingskosten kunnen de abonnees er desge- tot gevolg hebben en zal de wenst hun telefoontoestel Met twee maten en twee gewichten is de titel van de nationale openingsaktiviteit van de Centrale voor Socialis tisch Cultuurbeleid en Vormingswerk. Dit jaar koos men als centraal gegeven de rechtshulp en men kwam al vlug tot de vaststelling dat de gevleugelde uitdrukking «ieder een is gelijk voor de wet» lang niet altijd klopt. Men moet daar immers aan toevoegen «voor zover de wet gelijk is voor iedereen». Aan de hand van een tentoon stelling over rechtvaardigheid, waarbij men gebruik maakt van kunstwerken van André Berner, Leon Boel, Luc Van Canegem, Herwig Van Hols- beeck en Norbert De Winne, wordt de tesis van twee maten en twee gewichten meer gestal te gegeven. Uit een panelge- sprek dat de avond afrondde werd het allemaal nog een stukje duidelijker. Ons rechts stelsel is verre van volmaakt en dat is ook zo voor flink wat andere rechtsstelsels. Toch kan men niet ontkennen dat het bestaan van een wetgeving zorg voor meer gelijkheid en rechtvaardigheid in een sa menleving. Men zou daaraan kunnen gaan twijfelen wan neer men enkele recente han delingen van ons justicieel ap- parapat naast elkaar legt. Zo werden enkele vrouwen die er van beticht worden met nogal kwistige hand de spuitbus te hebben gehanteerd, maanden lang in voor arrest vastgehou den. Kapitaalkrachtige frau deurs daarentegen worden na het storten van een zeer hoge borgsom vrijgelaten en kunnen ontsnappen naar het buiten land, aldus de CSC in een toelichting. CSC besluit daar uit dat het allemaal draait om geld, macht, invloed en midde len. Het is over deze middelen dat de openingsaktiviteit in fei te gaat. Want wanneer het erop aan komt de teoretisch- wettelijk toegekende rechten ook uit te oefenen, dan blijven velen in de kou slaan omdat ze niet de nodige middelen heb ben. Onder middelen wordt dan lang niet alleen geld ver staan. Er is ook de genoten opleiding, de maatschappelij ke positie, de kontakten die je hebt en die in hoge mate ook bepalen waarin je geïnformeerd bent, de vertrouwdheid met de gang van (gerechts) zaken, enz. Kortom het is niet zozeer een probleem van inhoud van rechtspraak, maar veel meer van rechtshulp. Een film Na een korte inleiding omtrent het probleem en een toelich ting op de tentoonstelling door de heren Yvan Verleyen, voor zitter van de SP federatie Den dermonde en Eddy Baldewijns voorzitter CSC Vormings werk, werd overgegaan tot de vertoning van een korte film die handelde over vrouwen van gedetineerden en als titel kreeg «Hortensia, ik hou van jou». Het gaat om 7 vrouwen, 4 Belgische en 3 Franse die in hun daggelijks leven worden gevolgd en die een ding ge meen hebben, ze zijn vrouwen van gedetineerden. Die vrou wen hebben het over het ver nederend uur van de arresta tie, de tragiek van de breuk, de financiële moeilijkheden, de grote administratieve romps lomp, pesterijen. Het zijn lang niet de enige problemen waarmee deze vrouwen hebben af te rekenen. Er is ook het affektief en se ksueel tekort, de psychologi sche verwarring bij de kinde ren als gevolg van de arrestatie en alles wat daarmee gepaard gaat. Ook die problemen moe ten de vrouwen kunnen op vangen. Tentoonstelling Een ander luik van de ope ningsaktiviteit vormt de ten toonstelling «Amnesia Inter national* waarvoor een kunst map werd samengesteld met 5 tekeningen van Marcel Catry die ieder van hen voorzien werden van gedichten van Mo ris De Smedt uit Dendermon de. De kunstmap met de naam «Little songs against Amnesia International» is in feite een geëngageerd werkstuk te noe- gemaakt in de doolhof van de problemen en van de oplos singen. Tenslotte was er nog de ten toonstelling met werken van André Berner, Leon Boel, Luc Van Canegem, Herwig Van Holsbeeck en van de dichter Norbert De Winne die ieder op een estetische wijze proble- matieken als armoede, rechts hulp, Noord-Zuiddialoog en emancipatiebeleid hebben voorgesteld. Dendermonde. Hoe recht is de rechtshulp in ons land? Dat was de hamvraag (vh) Dendermonde. CSC Vormingswerk. Aandachtige toehoorders voor de nationale ningsaktiviteit van de CSC (vh) men, waarbij de gedichten geen uitleg zijn van de tekenin gen of omgekeerd, maar waar bij beiden zichzelf zijn en toch elkaar weten aan te vullen. De gedichten van Moris De Smedt zijn geschreven in een beeld taal die surrealistisch aandoet. Ze zijn een kradhtige flits, een gevoelsuiting van wat in lan den van Zuid- en Centraal Amerika gebeurt. Marcel Ca try drukt in zijn tekeningen zijn woede uit ten opzichte van bepaalde onaanvaardbare toe standen. afgeven. Bijzondere zorg werd besteed aan de voorbereiding van het personeel, dat zal instaan voor deze dienstverlening. Dit staat ook te uwer beschikking voor allerhande informatie over on ze diensten. Het zal U graag ontvangen, alle werkdagen van 9 tot 17.15 u., behalve op za terdag. Naast deze telcfoonwinkel be staat reeds geruime tijd een teleklantendienst (telefoon nummer 990), zodat de Regie T.T. in de zone Dendermonde thans beschikt over een struc tuur om de klant in alle om standigheden te kunnen ont vangen. VU voorzitter en volksverte genwoordiger Vic Anciaux heeft een wetsvoorstel inge diend tot instelling van het hoofdstedelijk statuut van Brus sel. Hij wil daarmee de wet van 27 juli 1971 wijzigen die be trekking heeft tot deze organi- zatie van de agglomeraties en de federaties van gemeenten. Panelgesprek Blijft dan nog het panelge sprek over rechtshulp, waarbij gebruik werd gemaakt van die in de film «Hortensia, ik hou van jou» aan bod kwamen. Met andere woorden: het mis drijf, de aanhouding, de voor lopige hechtenis, de reakties van de sociale omgeving, het gevangeniswezen, de recht spraak, het klassegerecht, al ternatieven. Het debat werd toegespitst op konkrete problemen die de ge wone mens ontmoet indien hij in aanraking komt met het ge recht. Daarbij horen heel wat vragen die geen onmiddellijk antwoord krijgen. Journalis ten, juristen, vertegenwoordi gers van de Liga van de Men senrechten en een maatschap pelijk werker van de gevange nis van Dendermonde hadden ieder hun kijk op deze proble matiek. Zo werden de talrijke aanwezigen een beetje wegwijs Op vrijdagnamiddag, 28 maart komt de Paashaas naar d rijksbasisschool aan de Verbindingsstraat te Grembergen Tussen 14 en 15 u. brengt hij lekkers in de kleuterafdelin. en bij gunstig weer wordt het een heerlijk zoekspel in d- grote schooltuin. De Paashaas zorgt later in de feestzaal ook nog voor een gezellige animatienamiddag. Voor deze gelegenheid worden al de nieuwe kleuters uitgenodigd die na de paasvakantie voor het eerst naar school moeten. Aan de vertrouwde hand van vader ol moeder, ook boma of bompa zijn natuurlijk welkom, kunnen ze nu voor de eerste keer meemaken hoe prettig het op school wel kan zijn. Tijdens deze open-deur namiddag zijn de kleuterlokalen van de school vrij toegan kelijk voor de geïnteresseerde ouders. Wie nieuwe kleuters wil inschrijven kan dat via telefoon nummer 21.34.23 of 21.09.21. In de paasvakantie is er op woensdagmorgen en vrijdagavond (van 18 tot 20 u.) altijd iemand op school aanwezig. H.A. Afgelopen zaterdag vierde het ACOD Dendermonde zyn doorn in het oog. De werk- veertigjarig bestaan met een akademische zitting die werd loosheid neemt nog steeds bijgewoond door heel wat vooraanstaanden uit de bewe- l°e f" mde Iand®n van y° de Derde Wereld is er al even- min enig beterschap merkbaar, Gewestelijk sekretaris Lucien sen, aldus de gewestelijke se- de gewestelijke sekreta- Van Den Berghe zei ten over- kretaris, die zich dag na dag ns die f dat het ondertussen staan van de vergadering dat inzetten voor de syndikale be- voor iedereen duidelijk zal zijn men zeer veel waardering en weging. Telde men bij de stich- ,e zo aangePnlsd® loon- eerbied moet opbrengen voor ting ongeveer 150 leden, dan matlging en d® solidariteit de mannen die aan de basis zijn dat er momenteel 1.021 geen "'euwe I s d?et liggen van het ACOD in Den- geworden. Een aantal dat men staan- HlJ we®® er ook °P dat dermonde met name Adolf voor een groot stuk mag toe- ^ele cssenüele verworven- Roels, Frans Corthals, Isidoor schrijven aan de inzet van de heden °P de belling worden Roobrecht, Edmond Craey, bestuursleden. De sekretaris is ge^ .en ,wee,r fens,de Frans De Jonghe, August er trouwens van overtuigd dat ers zijn die het gelag Roels, F. De Boom, Remi men nog aan het maksimum is, betalen. Dat het Rogge, Louis Roels en J. Van maar dit dit aantal in de toe- ACOD zich blJ deze Sltuatie Swaem. Zij hebben het komst nog zal toenemen. niet zonder meer kan neerleg- ACOD gemaakt tot wat het nu Zeer in het kort bracht hij de ffn> 's volgens Lucien Van is. Hij bracht ook de verschil- voornaamste verwezenlijking Den Berghe zonder meer dui- lende voorzitters even in herin- in herinnering, zoals de herzie- 1 bracht de recente nering: F. De Boom. Marcel ning van de bezoldigingen, de stakingen in herinnering en zei Janssens, Isidoor Robbrecht verhoging van de eindejaars- men bestendig aandacht en Roger Van Hove en de toelage, de haard- en stand- moet nebben om de geplande sekretarissen Louis Roels, J. plaatstoelage, de verhoging aanval op het syndikaal stelsel De Batselier en Louis Ver- van de vakantiedagen, het va- af te weren. Een aantasting leyen. Momenteel wordt het kantiegeld, de invoering van van de syndikale vrijheden ACOD bestuur door voorzit- een syndikale premie, vakantie vanwege het patronaat, moet ter Roger Van Hove, onder- voor sociale promotie, ver- 'en PnJze worden verme- voorzitter Francois Devaux, plichte geneeskundige verzor- den- kantte zich sterk te- sekretaris Louis Verleyen, ging, en nog zoveel meer. Dat 8en de nefaste politiek van schatbewaarder André Van allemaal als resultaat van een Hauwermeiren, de bodes Ju- doorgedreven syndikale strijd lien Coussement en William en een nooit aflatende inzet. Van Gasse, de ereleden Ro- Hij herinnerde ook aan de sta- bert De Vos, Florent Van Cot- king tegen de fameuse een- them en Remi Rogge, de veri- heidswet in 1960 en besprak fikateurs August Moens, Leon dan de ekonomische krisis die Van De Velde en Florent Van de laatste jaren kenmerkt. De Cotthem en de leden Mare voortschrijdende vermindering Buydts, Willy Coussement, van de koopkracht door een Amedée Moruanx en Freddy politiek van inlevering en ver- Van Driessche, het zijn men- sobering is voor hem een inleveren door de arbeiders, de gepensioneerden, de werk lozen en de sociaal uitkerings gerechtigden, die door de re gering worden gevizeerd en deed een slotoproep: «ik roep u allen op om zich samen ver der te blijven verzetten tegen Martens VI. Genoeg is ge noeg», aldus de gewestelijke sekretaris in zijn toespraak. Geschiedenis Het spreekt vanzelf dat tijdens de viering hulde werd gebracht aan de mannen van het eerste uur. Florent Van Cotthem, Remi Rogge waren persoon lijk aanwezig. De andere stich ters die ondertussen zijn over leden, werden herdacht in de persoon van hun weduwe. In 1917, zo vernamen we tij dens de feestelijke zitting, or- ganizeerden zich een aantal bestaande bonden in het Na tionaal Syndikaat van Spoor wegen, Posterijen, Telegraaf, Telefoon en Marine. Na de eerste wereldoorlog kwamen daar nog drie linksgerichte bonden bij: de Belgische Cen trale der Werknemers in Openbare Dienst, de Centrale van het Socialistisch Onderwij zend Personeel en het Natio naal Syndikaat van het Burger lijk Personeel van Landsverde diging. Het is evenwel pas na de stakingen van 1936 dat er binnen de syndikale organiza- ties de behoefte groeide om een grotere interne eenheid tot stand te brengen. In 1937 werd dan ook de Syndikale Kom missie die al deze bonden om vatte, omgevormd tot het Bel gisch Vakverbond, de voorlo per van het huidige ABW. In mei 1940 werden de politieke partijen opgedoekt en verdwe nen ook de traditionele arbeidsorganizaties. De vak bonden stonden voor de keu ze: samenwerking met de Unie van Hand- en Geestesarbeider of verder leven in de onder grondse beweging. Men koos voor het laatste. Na de tweede wereldoorlog kwam het ABW tot stand en tijdens het fusiekongres van 28 en 29 april 1945 verenigden zich verschil lende vakverenigingen tot het

De Voorpost | 1986 | | pagina 7