De Goudbloem Sint-Niklaas bracht amusante "Verwarringen" 'De zesde verdieping' is nog geen zevende hemel 't Kelderken—Kemzeke wint de lotto Hamme Sint Anna genoot van het evokatiespel een man in de schaduw Vrolijke Vrouwtjes van Windsor schitterden in VTI Aalst «De Collega's» van K.T.A. Aalst in «Liefde half om half» De Voorpost - 28.3.1986 - 13 Toneelkring Vrede De Goudbloem bracht op 21, 22, 23 en 24 maart jl. "Verwarringen" van Alan Ayckbourn voor het voetlicht van de Sint-Niklase stadsschouwburg. Een Tjillekletser', zoals dit werk publicitair werd verkocht, was het zeker niet (eigenlijk een beetje misleidend voor de mogelijke toeschouwer). "Ver warringen" behoort zeker niet tot het beste van wat de befaamde auteur Ayckbourn tot op heden heeft samengeschreven. Het is dank zij het talent, de kunde van de cast dat de Goudbloem er is in geslaagd om van deze over het paard getilde Ayc kbourn toch nog een gezellig gehouden toneela vondje te maken. Temeer omdat regisseur Dimitri Dupont er geen spe ciaal tintje, geen vinding rijke trekjes, kortom: geen Goudbloemetiket wist aan toe te voegen. Vooral in het vierde deel, "Het Weldadig heidsfeest", bleken alleen de enorme présence en de ervaring-in-alle-situaties van Harry Deswarte (scout sleider) en Theo Demunck (dominee) bij machte om het geheel op niveau te hou den. De spelsituatie werd niet 'even' maar wel stevig aangedikt en kreeg geen 'kwartslag' maar wel meer dan één draaitje mee. Wan neer het dan allemaal nog op een zeer doorzichtige manier in mekaar wordt geregisseerd (b.v.: het mi- krospel) dan zit je als toe schouwer tegen een welis waar soms lachwekkende maar wat rommelige sketch aan te kijken. Een goed op dreef zijnde Lieve Van der Aa (Lucy) samen met een voortreffe lijk akterende Griet Naessens (Rosemary) en naast Achiel Schepens in een te weinig afgelijnde on zuiver getekende Terry, hielden gelukkig het eerste deeltje "Moederfiguur" be hoorlijk overeind. Jammer dat het speelvlak, ten dien ste van de spelbundeling en de sfeer, te groot werd ge houden. In het tweede stukje gin gen we gezellig met Thea Demunck op de borrel. Zon der twijfel een fraaie pres tatie van Theo. De (begrij pelijk) magere handtaste lijkheden bleven voor de helft van de zaal wel ver scholen achter het tafeltje, maar dat is meestal zo. Ook hier een te grote uitbouw van het dekor (zetstukken) en een minder gelukkige sfeerschepping. Het ver haaltje had zich net zo goed kunnen afspelen aan de bar, vanop krukjes, binnen een goed omlijnde licht ruimte en mits de nodige inbreng van een alerte re gie. Van "tussen de hapjes door" hadden we wel wat meer verwacht. Luc Allaerts zagen we in een zeer fraaie maar ook zeer dankbare vertolking van de ober. Naast inmid dels overbekende bena drukte 'Toon-Herman s-me- neeer\ enkele dat-hadden- we-al-eens en een paar 'her kauwde' zetjes sprongen er echt geen regievonkjes tus sen de hapjes door. Zelfs de - geen vlekken nalatende - kleverigheidjes ontbraken op het bord. Marie-CLaire De Coster gaf wel een knap volgehouden typering ten beste en Suzy Cappendijck heeft er een goed getekende Polly van gemaakt waaraan Michel De Sorte (Martin) zich dankbaar kon op trekken. Voor deze "Verwarrin gen" waren Chris Smet en Herman Van Brande to neelmeesters. Voor de gri me tekende Raymond De Roeck. De geluidstechniek was in handen van Guido Van Gijsel. Regie-assisten- tie kwam van Lieve Van Broeck. Het Schouwburg- personeel bouwde het dekor en deed de belichting. We zijn er ons volkomen van bewust dat de stukken- keuze één van de zwaarste problemen is voor een ama teurgezelschap, en dan ze ker als er de hoofding "Goudbloem" boven staat. We vrezen dat deze "Ver warringen" aan de wat ver warde en ter-goeder-trouw- Goudbloemers is verkocht of in de maag geramd. We nemen graag aan dat het niet iedere keer een schot in de roos kan zijn. We twijfe len geenszins aan de enor me inspanningen en de vol le inzet van alle "Verwar- ring"-medewerkers. We hebben er trouwens de grootste bewondering voor. Maar misschien had de man die we kennen als theaterminnend en toneel kenner wel gelijk toen hij bij het verlaten van de stadsschouwburg zei: '"t Was amusant, maar 't was "De Goudbloel" niet". (W.D.G.) Toneel in Sint-Niklaas. De Goudbloem vertolkte «Verwarringen» (Iv) «De zesde verdieping» waarmee we vorig weekend in een produktie van de Lebbeekse rederijkerskamer «De Const- minnende Jonokheyt» kennismaakten viel al bij al mee. Kwam dit blijspel bij momenten nogal langdradig over, vooral na de pauze was het genietbaar. En al bleken klank en belichting niet altijd even synchroon de aktie op de scène te begeleiden gebrek aan repetitie? positief was ongetwijfeld dat enkele nieuwelingen opgemerkte akteer prestaties neerzetten, prestaties die duidelijk beloften inhielden. Toneel in Sint-Niklaas. De Goudbloem in scoutsplunje op de planken... (Iv) Lebbeke. Ook de vrouwen krijgen hun zegje (G. Breckx) Lebbeke.Het gaat er blijkbaar niet altijd even vriendelijk aan toe op de zesde verdieping (G. Breckx) Tijdens het voorbije weekend brachten de leden van de 8int-Jozefgilde uit Hamme Sint-Anna, het driekwartier durend evokatiespel «Een man in de schaduw», op de planken in het Sint Annacentrum. Het ligt in de bedoe ling om nog twee van dergelijke korte evokatiespelen te brengen over het leven van de H. Jozef. In het eerste deel, dat ten tonele werd gevoerd, maakten wij kennis met de kleine Jozef, tot aan de rit naar Bethlehem, de dag van de volkstelling. Dit stuk werd geschreven nederige timmerman uit door een inwoner uit Sint Nazareth beter verdient, Anna, Aimé Rooms, en ge- dan altijd in de schaduw te regisseerd door Basile Lau- staan. Ondanks de weinige waert. Dit evokatiespel was gegevens die over Sint Jo- aantrekkelijk door zijn zef gekend zijn, is hij er volks karakter, niettegen- toch in geslaagd, een spel te staande het gebaseerd was kreëeren dat een getrouw op religieuse en originele beeld weergeeft van de le- bybelse teksten. venswandel Inhoudelijk De Sint Jozef gilde hoopt omvatte dit stuk de voor- luermee een eerste en ern- stelling van het kind Jozef stige stap te hebben gezet met zijn verwachtingen, buiten toe'zijn huwelijk met Maria, en Aimé Rooms, vindt dat de zijn huiselijk geluk. Ook dé verschijning van de engel Gabriel komt in dit werk naar voor. Akteurs: Luk De Mey, Ma rieke Van Dooren, Lucien Lauwaert, Maria Quin te- lier, Suzanne Lauwaert, Raf Dieleman, Piet E ve raart, Frans Van Haver- maet, René Pletinck, Antoi- ne Ysewijn, Aimé De Cock, Carl Ysewijn, Peter Malfliet en Thom Neüs. Frans Van Gaeveren en Erik Geens zorgden voor de prachtige lichteffekten. Een man in de schaduw was een ge slaagd debuut. Velen zullen genoten hebben van dit spel rond de patroonheilige van de gilde. Men hoopt dit ver der in de toekomst te kun nen uitbouwen. bd Het was me anders wat op die zesde verdieping van een oud Parijs huis. De be woners van deze huurka zerne koesteren er, in een omgeving waarvan de troosteloosheid afdruipt, elk hun dromen. Ongeacht hun leeftijd droomt de ene van een schilderskarrière, een andere van literaire be kendheid, een derde verza melt op zijn weg naar de bekendheid vrouwen harten... In dit mini-wereldje dat de zesde verdieping al bij al vormt komen dan ook aller lei gevoelens los, die het stuk weliswaar niet tot een parel van een blijspel laten uitgroeien, maar de toe schouwer toch ruim twee uur onderhoudend toneel biedt. Via deze produktie, gere gisseerd door Suzanne Juchtmans, had de kamer de gelegenheid een paar nieuwelingen een kans te bieden. O.i. hebben ze die alle met beide handen ge grepen. Vooral dan Marian ne De Greve die met flink wat flair over de bühne evo lueerde en een spontane Ge- rmaine, vrouw van schilder Max Lescalier een Her man Bosteels in een van zijn betere vertolkingen neerzette. Ook Ria Vermeu len (Jeanne) en Inge Ver- heyden (Edwige) die beiden uitstekend hun personage typeerden en net als Ma rianne De Greve over een goeie uitspraak blijken te beschikken. Daarover be schikt trouwens ook Ria Van Stappen (Berthe), die we echter reeds eerder aan het werk zagen. Daarnaast deed «Vrede» een beroep op Rik De Pauw (een knap getekende Ho- chepot), Raf De Pauw (in de belangrijke rol van Jouval niet altijd even overtui gend; hij schonk zijn perso nage o.i. te weinig diep gang), Leo Van de Velde (Jqjo, ook al nieuw), Mar leen Van Ransbeeck (Me vrouw Maret), Fons Abbe- loos, Gert Van Damme, Ma- rie-Thérèse Meert, Leo Cal- laert, Steven Callaert, Chris Van Schoor en Achiel Mer- tens (was me die vreselijk geschminkt!) Het dekor funktioneel en sfeerscheppend tegelijk een ontwerp van de hand van Frans Bourgeois, werd uitgevoerd door Robert De Ruysscher, Emiel Peytier, Rik De Pauw, Leo Menten, Herman De Rij bel, André Ravijts, Patrick Van Herpe en Chris Colman. Geert Heyvaert, Jean-Marie De Craim, Kris Laurent en Leo Van de Velde bedienden de klank- en belichtingsknop pen. Voor de rekwisieten zorgde Leo Callaert; de tekststeun kwam van Jose- pha Pisane en aan de gri metafel stonden Maria De Mulder en Frans De Leener. Vermelden we nog dat Gert Van Damme regisseur Su zanne Juchtmans assisteer de. En besluiten we deze recensie met de hoop uit te drukken de vrouwelijke nieuwkomers in een vol gende produktie opnieuw aan het werk te zien. Het akteertalent waarvan ze nu reeds getuigenis aflegden, verdient uitgebouwd te worden. Pierre Van Rossem Grote zoekaktie in ke op 30 maart, 4 en 5 en 12 april in het Parochiecen trum, te 20 uur. «Als ik de lotto win» wordt ten tonele gebracht. Ruud De Ridder, auteur van de Bompastory, een kassukses in het Vlaamse^ land, schreef dit voor 't Kei- derken. «Als ik de lotto win.roept Wilfried Meerschaert tegen zijn vriend Benny Braem, die het allemaal met een korreltje zout neemt, dan zullen vrouwlief Marleen De Roos en dochter Claire Van Hiel hun eigen ogen niét geloven. Als de aanstaande schoon familie, met pa Gaspar Samson en ma Francine Noens voorop, him intrede doen om zoon Harry Van Driessen uit te huwelijken, moeten alle schoenen wor den geveegd. Dochter Manuella Maes weet nog niet welke zijde te kiezen. Intriges te over voor een daverend lach- spektakel. Al wordt met de lotto niet altijd gelachen. De technische ploegen van 't Kelderken en regisseur Luc Samson steken him handen in 't vuur voor een denderende voorstelling. Lachen geblazen na de tra gedie in "Kinderen van ons Volk'. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de spelers of .telefonisch via de nummers 779.66.69 Of 779.98.97. In 't Kelderken kan je dankzij het kopen van een programma óók een kleine lottopot winnen. Toneel in Kemzeke. 't Kelderken vertolkt «Als ik de lotto win(gm) Hamme. De toneelgroep Sint-Jozefsgilde bracht «een man in de schaduw» of het levensverhaal van Sint-Jozef (vh) Het verhaal is eigenlijk ba naal, maar geschreven door een genie als William Sha kespeare krijgt het toch wel een apart tintje. Een aan lager wal geraakt edelman, dat bestond in de tijd van de auteur ook al, zit opgeza deld met een groot pro bleem: hij kan zijn volgelin gen niet meer betalen en wil anderzijds zijn grote liefde verklaren aan üefst twee vrouwen. De bedoeling is om aan wat geld te gera ken. Maar de vrouwen zijn op zijn minst gezegd even clever als het hoofdperson- nage zelf en spelen het spel letje mee. Falstaff, Sir John nog wel, wordt dus gevan gen in het net dat hijzelf gesponnen heeft. Een hele boel intriges komen erbij te pas en de vroegere volgelin gen van Falstaff zorgen er voor dat er wel steeds wat verkeerd loopt. Falstaff krijgt in het verhaal het deksel op de neus en aan de andere kant krijgt de doch ter van een van zijn gelief den, Anna, degelijk en wel haar zin en kan zij trouwen met haar uitverkorene. Het stuk, gespeeld in een aangepaste versie van de regisseur, vergt een uitge breide bezetting. Die kon het VTI dan ook bieden. Was lang niet iedere akteur op eenzelfde eenzame hoog te, toch bracht men een ge heel dat meer dan het bekij ken waard was en het ap plaus dat vijf avonden na elkaar in de feestzaal van het VTI na de opvoering te horen was, onderstreepte ten overvloede dat het pu bliek opgetogen was. Wat kan je in feite meer dromen als regisseur en als akteur. Het publiek is en blijft im mers de enige barometer. Naast de vele akteurs werd ook een beroep gedaan op een massa technische me dewerkers achter de scher men. Het stuk is i in feite uitgegroeid tot meer dan toneel. Het is een totaal spektakel geworden met zang en dans. Aalst. Liefde halfom halfin het KTA Wat gebeurt er wanneer drie totaal verschillende echtpa ren willens nillens met elkaar in kontakt komen? Op de scène, in hetzelfde dekor! De verwarring is totaal, wan neer blijkt dat de echtgenote van een zakenman een verhouding heeft met een jongere vriend, die toevallig met een slonzig, depressief vrouwtje getrouwd is. Vriendin en vrouwtje nodi gen beiden een derde, exen- triek koppel uit op een etentje dat natuurlijk uit loopt op een sisser. Het briljante stuk van Alan Ayckbourn is een opeensta peling van vergissingen, vreemde telefoontjes, grove leugens, verwarringen. Ayckbourn wordt niet voor niets de «Engelse Molière» genoemd. Dergelijke komedies vra gen een lichtvoetige vertol king, een hels tempo, rake typeringen, een strakke regie. De regie van Erwin Van Herreweghe, zelf een knap komisch akteur, getuigde van een grote inzet en fee ling om dit aartsmoeilijke genre op een behoorlijk ni veau te brengen, rekening houdend met de cast die weinig geroutineerde ak teurs bevat. Geluid, dekor en aankle ding waren typisch, door snee - Engels. Puik werk! De première - zenuwen zorgden evenwel voor een aantal versprekingen en wat zenuwachtige trekken bij sommige personages. Het meest genoten wij van het voortreffelijk getypeer de sullige koppel: William en Mary Featherstone door Hugo Van De Maele en Le na De Groote (knap als debuut). Anneke Sirou als het jonge, overspannen vrouwtje Ter ry bleek het meest planken- vast, alhoewel niet volledig geschakeerd in haar wisse lende stemmingen. Piet De- vroede leverde een vlotte echtgenoot als Bob. André Agneessens typeerde be hoorlijk de zakenman doch z'n rolkennis bleek niet zo vast. Lieve Daelman als de mooie zakenvrouw was al leen maar elegant. Jammer van de prachtige toiletten wanneer in het akteren geen «ziel» steekt! Toch ver toonde de première één groot euvel: het gebrek aan «tempo». Een komedie kent geen pauzes in de dialoog, dat is vuurwerk. In plaats van sprankelende champagne kregen we lau we Engelse thee.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13