Kandidaat-schippers op Appels-Veer wel sfeer maar geen demonstratie Verrassend sterk Volgend Jaar Beter zet naam op het palmares Een CSC-initiatief Vijfde Muziekkwis te Lebbeke Het lelijk ras van het IKD CVP-bestuur koöpteert Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde 6 - 28.3.1986 - De Voorpost De negentiende editie van het Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde zit er op. echt niet in, een plechtige Vlaanderens grootste kwishappening boeide ruim 20 uren lang teams uit gans Vlaande- prijsuitreiking voor 73 teams ren en men moest in het Zeelse Gildenhuis wachten tot aan de laatste vragen voor de ook niet meer. Men moet er- uiteindelijke beslissing viel. gens een keuze maken, zegden Gust De Ridder, voorzitter van de organiserende Vlaamse Klub, had met zyn ploeg ons de organisatoren. Toch medewerkers grondig aan deze editie gesleuteld en de nieuwe kwislnn van het IKD wordt ^et. °Pvallend daf bonder- waarschijnlijk met het oog op het vierde lustrum nu nog wat bijgewerkt. SJStóniSn'ïiiden m<ï De stryd om de kampioenentitel, om de wisseltrofee «Het verwonderd pratertje», om de maken rond en in het Dender- aantrekkelijke Joegoslaviëreizen werd een nek-aan-nek race tussen gewezen winnaar mondse stadhuis. Kwismasters Ninove en het heel regelmatige Volgend Jaar Beter. Met een machtige eindjump haalde Volgend Jaar Beter het tenslotte nog duidelijk. Volgend Jaar Beter, de ^et ,stadt)uls waa$ grote ploeg haalde in het verleden ook al titels in minder hoog gekwoteerde kwisopdrachten, j^ul^nsen VanzaterdagaTOnd bewees vyf weken lang inderdaad de beste uit het ruime aanbod te zyn. IKD krijgt „iemand aanwezig was om de meteen een nieuwe naam op het roemvolle palmares. voorziene zitjes voor burge- vv.ior.nH ia., Ro»ow meester, en (of) schepenen te voigena jaar Beter dat imphceerde dat heel wat zenpakket uit de brand. Vraag bezetten. Wel belangstelling De finaleronde in Zele verliep nieuwe namen op de deelne- is nu of de ploeg volgend jaar uit heel Vlaanderen, uit het zeer vlot en vlug. In de eerste merslijst voorkwamen. Het niet van naam moet veran- buitenland zelf ruime interes- reeks, met de mindere kwisgo- aantal vragen en het aantal deren? se van sponsors'en pers.maar den aan het werk, konden de rubrieken werd uitgebreid en Maar naast de algemene rang- het Dendermondse stadsbe- Krabbers de rubriekprijs Varia dat gaf ook weer meer kansen schikking is ook het klasse- stuur stuurde zijn spreekwoor- nog wat duidelijker stellen, aan de kwisploegen die het ment per rubriek van groot delijke kat. Later op de avond Brummel van de hoed. Marga- minder van zwaar blokken, belang. Heel wat ploegen stre- brachten kuituurschepen Maes reth Mead,... waren ook be- meer van intrinsieke kennis, den immers om de eer en om en gezins- en milieuschepen paald niet de meest moeilijke moeten hebben. Moet daar de prijzen in hun eigen specia- Van Gucht wel een kort, toe- figuren, terwijl Class 76 zijn misschien het sukses van Vol- liteit. Volgende teams waren vallig9 beleefdheidsbezoekie leidersplaats Verkeer ook kon verdedigen. Jeugd zonder Dak, al jaren aktief in de Dendermondse kwiswereld, won de reeks met 41 punten en werd daarmee de beste klimmer van de laatste dag, van de 39ste naar de 31ste plaats. Puik dus voor het team dat geleerd heeft het kwiswerk meer voor de lol te beleven. De pauze werd kort gehouden en de kwistenoren kregen dus weinig tijd om zich nog eens extra zenuwachtig te maken. Hier zou over de titel en over de grote prijzen beslist wor den. Volgend Jaar Beter en Kwismasters Ninove zaten met gelijke punten naast elkaar maar ook Atheneum Sint-Ni- klaas en misschien zelfs ATB, De Brodders en Wodeisme- doade zagen nog een water kans op kwisgeluk. Volgend Jaar Beter startte erg slecht want de globo over lang Dendermonde. Volgend jaar beter speelde vijf weken lang de troef der regelmaat uit. Het vervlogen autodromen leverde resultaat is dat de kwistrofee nu in hun prijzenkast staat te pronken (vh) helemaal niets op en de twee ledige aktualiteitsvraag bracht alleen Carrier op het bord. gend Jaar Beter gezocht op hun terrein de besten: Met 1 op 7 zat de ploeg van worden? Krabbers op varia, Tiem in Mark De Laet al onmiddellijk De reuzerossen, ze moesten aktualiteit, The Entity in met^ een handicap van vier niet gespeeld worden, brach- kunst, Volgend Jaar Beter, vreden met de nieuwe formule dankte hij de Vlaamse Klub voor de prachtorganisarie van het Interprovinciaal Kwistor nooi Dendermonde. (hugo aerts) De eindrangschikking '86 1. Volgend Jaar Beter 237 p.; 2. Kwismasters 231 p.; 3. Atheneum St.-Niklaas 230 p.; 4. De Brodders 229 p.; 5. ATB-De Natuurvrienden 223 p.6. Kannernieopkommen 221 p.; 7. Viseo 218 p.; 8. Wodeismedoade 215 p.; 9. Fiasco 215 p.; 10. Opba 214 p.; 11. Meerhof 213 p.; 12. VAL Buggenhout 213 p.; 13. Tiem 210 p.; 14. Liculi 207 p.; 15. Flora 206 p.; 16. Certabo 205 p.; 17. Evergems kwis 204 p.; 18. Frankie Gaat 201 p.; 19. VTB Roosdaal 201 p.; 20. The Entity 200 p.; 21. CSC Ninove 194 p.; 22. KBG 191 p.; 23. Cokteel 189 p.; 24. Incognito 187 p.; 25. KWB Buggenhout 181 p.; 26. Reinaert 180 p.; 27. Linkebeek 178 p.; 28. De Slip pertjes 175 p.; 29. Jonge Na tuurvrienden 174 p.30. Koes- Dendermonde. Met dit antwoordbordje kwam VAL Buggenhout weer langszij, maar uiteindelijk moesten Georges Eraly en zijn manschappen ATB in de landenrubriek laten gaan (vh) koes 174 p.; 31. Jeugd zonder Dak 173 p.; 32. Pluto 172 p.; 33. Weetikveel 169 p.; 34. So- fanto 162 p.; 35. Krabbers 162 p.; 36. Kaduuk 161 p.; 37. Amado 161 p.; 38. Honky- Tonk 159 p.; 39. Lelekras 158 p.; 40. MMI 158 p.; 41. Ossen- boek 156 p.42. Companie 156 p.; 43. Pejora 156 p.; 44. Poli- postvrienden 155 p.; 45. Podo- rie 155 p.; 46. Pajottenland 155 p.; 47. Rossers 155 p.; 48. Cartouche 151 p.; 49. Kwiste- tweer 151 p.; 50. Collegas 147 p.; 51. Flerk 145 p.; 52. Aska- de 145 p.; 53. Tsmaske 143 p.; 54. De Wispelaere 142 p.; 55. Verhasselt 142 p.; 56. KSA Jong Vlaanderen 141 p.; 57. Bedweters 141 p.; 58. De Het- tefretters 140 p.; 59. Scowa 137 p.; 60. Varkens van St.-Anne 135 p.; 61. Class 76 132 p.; 62. Kameleon 130 p.; 63. Waag halzen 128 p.; 64. Drie Muske tiers 128 p.; 65. Jeugdkampen 124 p.; 66. Blokbeesten 123 p.; 67. Snuffel 122 p.; 68. CIC 119 p.; 69. Averechts 111 p.; 70. Burundi 109 p.; 71. Jeugdhuis 107 p.; 72. Rare Vogels 86 p.; 73. Oka 73 p. De vyfde Muziekkwis van de Culturele Centrale, die vorige zaterdag in het Lebbeekse Volkshuis zyn verloop kreeg, kende een grote by val. Vooraf hadden 24 ploegen ingeschreven, maar uiteindelijk werd er om 20u30 gestart met niet minder dan 32 teams. Een opkomst dus om tevreden over te zyn. Temeer bovendien omdat aan de vorige editie slechts 15 ploegen deelnamen. punten op rivaal Kwismasters. ten bij een goed antwoord zes Met schilder Seufor, met Jo- punten op maar bij een fout han Cruyff en met Sam She- antwoord werd het met min 4 pard haalden zowat alle top- een zware opdoffer. Ploegen ploegen de punten maar in als KNOK, Opba en CSC-Ni- Geschiedenis zette VJB weer nove raakten er vroeg door een misstap voorbij Jane Gray buiten strijd, en haar Hertog van Northum- Al de wijzigingen bleken ach- nog eens dus, in sport, Kwis masters in film, Sofanto in ge schiedenis, MMI in letterkun de, Koeskoes in aardrijkskun de, Slippertjes in muziek, KWB-Buggenhout in fauna en flora, Class 76 in verkeer en natuurlijk ATB-De Natuur- Onbegrijpelijk dat de Dender mondse politici zo weinig be langstelling tonen voor dit groots evenement. Onder die 32 ploegen zat het kruim van de Belgische pop- kenners: Arnold Ripens (sa mensteller van «Domino»), Wim Vermeyen (samensteller van Rock-kafee), Charlie Bor- remans (popkwisser bij uit stek), Jackie Huys (popjourna list bij «De Morgen»), Koen Hoelen (winnaar van de kwis in «Vrijaf», Gerrie Cabeke (presentator BRT-2), en vele popkenners uit de streek. Na de eerste reeks vragen werd al snel duidelijk welke ploegen zouden strijden om de eerste plaats. In de tweede reeks, tijdens dewelke de deel- •nemers overigens zelf hun pun ten konden bepalen (respek- tievelijk omtrent de jaren 50, 60, 70 en 80), bleek dat de meeste kandidaten gokten op hun kennis van de meer recen te muziek. Tot vlak voor het eind bleven zeven ploegen hopen op de beker. Uiteindelijk waren het Southside Art and The Domi noes die niet alleen de beker maar ook een weekendje Ar dennen in de wacht sleepten. En overigens niet onverdiend. Eindstand 1. Southside Art and The Do minoes (Arnold Rypens en Wim Vermeyen), 2. Beat and Soul, 3. Sultans of Swing, 4. Einsteiners, 5. Radio 800, 6. Duet, 7. The Oldies, 8. Men- trix, 9. Blood on the Saddle (de eerste Dendermondse ploeg), 10. Johnny and de Moeilijkheden. Ook dit jaar zorgde Erwin De Keersmaecker, ook al geen on bekende in de muziekkwiswe- reld en enige maanden geleden nog winnaar van de BRT-pop- kwis, voor de samenstelling van de 6de kwis. De presenta tie was in handen van Arlette Verhavert, die op een vakkun dige manier de avond aan me kaar praatte. (pvr) ga- de waardevolle prijzen. Op naar het Dendermondse stadhuis berland. De tussenstand leek teraf de spanning van het tor- vrienden in de rubriek Joego- Kwismasters Ninove, vijf pun- nooi ten goede te komen, slavië. ten voor op VJB een tweede Geen ploeg kon, op Volgend Al die rubriekwinnaars moes- ütel in het IKD binnen hand- Jaar Beter na, de leidersplaats ten op het Dendermondse bereik te leveren. twee avonden lang opeisen, stadhuis ook aanschuiven voor Maar kijk, de fotograaf van De globovragen tenslotte ga- «De Voorpost» had nog maar ven ook mindere kwisploegen net zijn werk gedaan of Vol- een kans want ze waren steeds gend Jaar Beter ging verdui- goed voor tien punten. De kin- veld sterk spelen. En Kwis- derziekten van de negentienja- masters begon op zijn beurt te rige waren dus niet zo erg. Met In het verleden werd er rond blunderen. Op film ging zelfs een beetje verzorging wordt de organisatie van het IKD het reuzeros van de Ninovie- het volgend jaar een grandioze nogal vaak gesproken over ters niet voorbij de hoofdfi- twintigste verjaardag. 'Vlaanderens langste kwis- guur uit Mask, Denis Rusty. nacht' Officieel werd daar dit Dne vragen voor het eind le- tn de pryzen? jaar van afgezien maar jn dc verde de goudsbloem Volgend Volgend Jaar Beter dus de Dendermondse drankhuizen Jaar Beter zekerheid omtrent eindwinnaar. De ploeg met waren toch tot laat op de zon de totaalzege. Het leek of de Mark De Laet, André Robbe- dagse morgen kwissers te zaal gelukkig was met deze recht, Rik Buggenhout, Eddy vinden, winnaars. De sportieve ploeg Callaert en Hugo Aerts haal- Neen, een ontvangst voor van Kwismasters was toen den meteen het ruimste prij- meer dan 400 kwissers zat er trouwens de eerste om VJB geluk te wensen. Wie op dat ogenblik minder optimistisch naar het kwisleven blikte was Pierre Caudron van ATB want zijn ploeg had met een ver keerd antwoord op Cele Kula ■de leiding in de zo waardevolle landenrubriek uit handen ge geven. VAL-Buggenhout was langszij gekropen. ATB kon onmiddellijk na de tweede reeks, of althans nadat het gewriemel rond Volgend Jaar Beter was stilgevallen, de situatie in een schiftingsvraag weer rechttrekken. VAL slaagde er niet in de vijf rivier tjes tussen Zagreb en Beograd precies te situeren. ATB kon samen met de torn ooiwinnaars naar Joegoslavië. De vreugde werd daardoor trouwens niet getemperd want de Joegoslavische Dienst voor Toerisme zorgde voor een pri ma receptie overgoten met sli- vovitch en uitstekende Joego slavische wijnen en de folklo- regroep Igra bracht echte zuid erse sfeer in de natte maartse dagen. Voorzitter Gust De Ridder maakte de prijswinnaars be kend en zei in verband met de twintigste editie van het tor nooi te willen sleutelen aan het verschil in moeilijkheidsgraag tussen de reeksen. Het tornooi moet opnieuw gezelliger wor den gemaakt en er moet weer gestreefd worden naar een ge zellige avond voor de kwissers en hun supporters. Probleem wordt echter wel hoe men in de toekomst zowat honderd teams kan opvangen. Ploegleider Mark De Laet van Volgend Jaar Beter eiste te recht het laatste woord. Tevre den met de overwinning, te- De laatste storm... Vorige maandag en dinsdag organiseerde het ministerie van openbare werken, afdeling Bruggen en Wegen - of was het de dienst van de Zeeschelde? - een soort van praktische proeven voor kandidaat-schippers aan het Veer van Appels. In een razende storm trachtten een dertigtal kandidaten, waaronder verschillende uit de streek, aan te tonen dat zy konden roeien, wrikken en zelfs knopen leggen. Ook een zwemproef stond op het programma, maar dan niet in de Schelde natuurlijk. In een razende storm kwam het wachtschip Scaldis door de opgejaagde golven van een ontketende Schelde gestampt en meerde aan daar waar anders de overzetboot van veerman Jo ligt. De kinderziekten Het IKD was dit jaar dus aan zijn negentiende editie toe maar dit jaar werd toch het jaar van de grote ommekeer. Alle teams mochten zonder preselekties aan het werk en Het IKD kreeg dit jaar nog meer belangstelling dan voorheen. Het kwistornooi dat sinds een paar jaar ook mikt op teams uit Nederland wil zo uitgroeien tot een internationaal gebeuren. Zo ver was het dit jaar echter nog niet. Uit het verre Limburg kwamen dit jaar geen ploegen opzetten, maar verder was weer het hele Vlaamse land vertegenwoordigd. Ui het Dendermondse waren er 28 teams, zowat een derde van het totale aantal dus, waarvan er verschillende al meer dan tien jaar naar de afspraak komen. Uit het Antwerpse, vanwaar Jan De Koker negentien jaar geleden het virus meebracht, kwamen 8 ploegen. En verder waren er 9 uit Brabant, 8 uit het Waasland, 7 uit de regio Boom-Mechelen-Lier, 7 uit Aalst-Ninove, 5 uit het Meetjesland, Wetteren en Gent en tenslotte ook nog drie uit West-Vlaanderen. Een raar volkje trouwens die kwissers. Jong en oud, arbeiders naast dokters. Maar vooral veel leraars die er hun kennis, of onkunde, willen demonstreren. Ook wat betreft de ploegnamen zagen we in IKD de raarste toestanden. De winnaar Volgend Jaar Beter bievoorbeeld. Wat nu? Of Kannernieopkommen mee vooraan in de eindrangschikking. Dan dierennamen als Rare Vogels, Het Varken, Koeskoes wat dan moet staan voor een Australisch buideldier. Soms ook twijfels omtrent de naam van het kwisteam. Als bij Lelekras waarvan men bij de jury meer dan eens een lelijk ras maakte. Mis natuurlijk. Pas bij de prijsuitreiking vernamen wc dat het eveneens om een letterwoord gaat. Lelekras moet dan staan voor: LEken LEerkrachten Abdij School. Kan men misschien volgend jaar een prijsje geven aan de inventiefste ploeg? - H.A. De overheid had zich geen be ter weer kunnen voorstellen. Windvlagen legden de hoge struiken in de omgeving bijna tegen de grond en de buigzame populieren dansten allemaal samen op het pijpen van de wind. Een ideaal weertje voor stoere zeebonken dus. Ook de boot van Fiel werd gevorderd en met roeiriemen die men van nog ergens anders had gehaald werd uiteindelijk begonnen met de proeven. Eigenaardig was in elk geval dat zeer weinig kandidaten van het zeemanschap kaas hadden gegeten. Vooral het wrikken (frekelen, zeggen ze in Ap pels) veroorzaakte heel wat problemen en dikwijls moest de dingy met motor de eenza me wrikkelaars terug gaan op halen een eind verder de Schelde op, gedreven door de wind en de stroming. Verschil lende hulpeloze kandidaten zullen vergeefs op hun moeder geroepen hebben, toen ze een zaam met die ene roeiriem achteraan het wankele bootje de stroom opmoesten. Wrik ken is immers het systeem waarmee men, met één specia le riem achteraan, de boot voortbeweegt door achten te slaan in het water. Men moet dat zo'n beetje gewoon zijn. Vroeger zagen we de binnen schippers op de Dender gere geld bezig om op die manier een tochtje langs hun schip te maken. Ingewijden vertelden ons echter dat dit eigenlijk al lemaal voorbijgestreefd is en dat zelfs de binnenschippers nu met kleine motorbootjes werken. Roeien ging al iets beter, al werd er onhandig gemanoe- vreerd en vreesde Yvan voor het verlies van zijn riemen en roeispanen. De examinatoren bleven attent en noteerden de kwoteringen van de kandida ten. Toch tot drie uur in de namiddag, want dan ging er de riem af en werd er tegen wind en koude beschutting gezocht achter de gezellige kachel van het Weekend, waar patron Luc zijn mouwen mocht opstropen om al die doorstane emoties te doen verwerken. Een eigen- Dendermonde. Aandachtige kijkers en examinatoren bekijken de kapriolen van de kandidaat-schippers vanop de wal. (bv) aardig allegaartje zat er bijeen. Schipperspetten en oliejekkers genoeg, maar ook kijkers en supporters. Ruzie werd er al licht ook gemaakt over het belang van deze dingen in de moderne scheepvaart. Klok slag vijf leek iedereen wel ver dwenen, maar de volgende dag waren ze er terug. Ditmaal met beter weer en een aarzelend zonnetje, al wist de wind nog van geen ophouden. Dezelfde types, dezelfde bewegingen. Alleen zagen we een jonge schipperszoon. Jan Veyt, een boom van een kerel op zijn dooie gemak en tegen een su persnelheid los over de Schel de wrikken en terugkeren, als zat hij in een pedalo aan het Donkmeer. De anderen ston den hem verbaasd na te staren en onze fotograaf was zelfs bijna te laat om hem in het vizier te nemen. Hij werd dan ook gevierd als de held van de dag. Fris en blozend nam hij de gelukwensen in ontvangst, maar of deze proeven enige invloed hebben op de toeken ning van de vrijgekomen plaats is een ander paar mouwen. Opnieuw veel drukte dus op dinsdag met af- en aanlopende kandidaten, rood oplopende ook en drukdoende juryleden. Fiel met de schippersklak zorg de voor deskundige kommen- taar aan de ronde tafel van het Weekend en de anderen luis terden verbaasd naar deze ou de waterrat, wiens verhalen- schat werkelijk geen einde kent. Hij beleefde grootse da gen en bekeek de kandidaten als snotapen. «Maar er is nie mand die het ons wil leren», jammerden die. «Ge moet eens vijf minuten bij mij ko men», glunderde Fiel, «'k zal 't u rap ne keer wijsmaken». En dan opnieuw verhalen over de gouden tijd van de schuit in het broek. Over de manier waarop het hooi werd ver voerd. Over die keer toen er iemand een speedboot testte in de sloten en met hebben en houden, maar vooral met pas sagier Charel van Nazaire in de meersen terechtkwam. Tegen vijf uur was dc wind gevallen, werd er nog gauw eentje gedronken op de val reep en stoomde iedereen naar huis, het Veer achterlatend aan zijn gewone bezoekers in een vredige rust. De kastelein herademde en Fiel beklom zijn stalen ros en surplaste huis waarts... Marc De Backer Tijdens zijn eerste vergadering heeft het nieuw CVP- partijbestuur van Groot-Dendermonde een statutaire koöptatie uitgevoerd. 12 leden werden verkozen door, koöptatie, nl. David Beirens, Agnes Cassimon, Marleen Dc Bonte, Jan De Sutter, Jozef Michem, Robert Michiels, Bertrand Quinte- lier, Antoon Van Hoeywèghen, Cecile Veldeman, Guido Vercauteren, Hubert Verspeet en Richard Vlaeminck. Aldus is het CVP-partijbestuur van Groot-Dendermonde volledig samengesteld. Het bestaat nu uit 82 leden, nl. 35 rechtstreeks verkozenen, 35 leden van rechtswege en 12 gekoöpteerden. Dendermonde. Het Aalsterse Fiasco kreeg in het tornooi nooit het goede ritme te pakken Dendermonde. Slechts drie kandidaten slaagden erin om over de ontstuimige Schelde te (vh) wrikken. Onder hen deze Jan Veyt. (bv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 6