Fabrieken Vermylen een begrip in de wereld van de veevoeders Een reus van honderd jaar Een eeuw aan de spits De Voorpost - 28.3.1986 -9 De Fabrieken Vermylen werden in 1886 door Paul Vermy len opgericht onder de benaming «P. Vermylen et Fils» met het doel mals te verwerken tot zetmeel, glucose en glutenfeed. Na de eerste wereldoorlog werd het bedrijf omgevormd tot de «N.V. Usines Vermylen» en werd de produktiekapaciteit fel opgetrokken. Gedurende de twee de wereldoorlog werd voor de eerste maal de merknaam «Vitamex» gebruikt, toen de draf werd gerantsoeneerd en de fabrikage ervan bijna een zelfstandige nevenaktiviteit was geworden. Tot in 1962 bleef het bedrijf een echte familiezaak. In 1945 was men inmiddels gestart met de produktie van kernvoeders. In 1962 werd het bedrijf dan overgenomen door het Nederlandse «Scholten» uit Foxhoi in Groningen dat was gespecialierrd in aardappelzetmeel. Maar door de ekonomische krisis kwam het moederbedrijf in moeilijkheden en in 1977 werd de produktie in de maïsfabrieken te Baasrode definitief stopgezet. De Ko ninklijke Scholten Honig ging in juni 1978 in faling en dat was voor de Fabrieken Vermylen de aanleiding tot een nieuwe groei. De heer Moens van de «nv Voeders Moens» ontfermde zich over de Fabrieken Vermylen en zorgde, geruggesteund door de oude getrouwen van de Fabrieken Vermylen voor nieuwe impulsen. Het produktie-apparaat van de kernvoeders werd totaal vernieuwd en het arbeids- systeem aangepast aan de nieuwe tijden. Tien jaar later was Vermylen-Vitamex gezonder dan ooit. Momenteel stelt Vitamex een veertigtal werknemers tewerk, allemaal mensen uit de streek, die worden geleid door een ervaren en deskundige team bedrijfleiders. Vermylen-Vitamex begint meteen aan een tweede centennium van groei en bloei. Exportgericht De heer Hugo Moens deed opmerken dat de Firma Ver mylen in zijn honderdjarig be staan voor enkele primeurs heeft gezorgd. Zo werd bie- voorbeeld in 1945 reeds gestart met de produktie van kernvoe ders. In die tijd was dat een nieuwigheid niet alleen voor ons land, maar ook voor Euro pa. Pas tien jaar later kreeg men voor het eerst af te reke nen met konkurrentie op dat vlak. De laatste jaren is er evenwel een nieuwe wind komen waai en door de fabriek. Men is nu meer exportgericht. Men is zo- Dendermonde. Een computergestuurde machine zorgt Semen ervoor dat de voeders snel verpakt worden, waarna ze in doct en men verkoopt twee een reusachtige opslagruimte worden gestockeerd. maal zoveel als er op de Belgi- Dendermonde. De personeelsleden van Vermylen - Vitamex op de pui van het stadhuis. Onder hen ook enkele oud-gedienden van het sche markt noodzakelijk is. bedrijf (foto Piet Hermans) Dendermonde. Een druk bijgewoonde akademische zitting in het stadhuis met als voornaamste genodigden op de eerste rij gemeenschapsminister Lenssens, burgemeester Cool en senator Van den Broeck (foto Piet Hermans) Dendermonde. Niets dan blije gezichten. V.l.n.r. schepen van tewerkstelling Alfons Hermans, de heer Meskens die het gelaat van Vitamex is en mevrouw Moens (foto Piet Hermans) niet alleen denkt aan produce ren en verkopen, bewees spre ker toen hij zei dat mên ook rekening moet houden met het milieu. «De bedrijfsleiders hebben ter zake een belangrij ke taak», zo zette hij uiteen. Vanzelfsprekend vereist deze voorname plaats die op de markt van de veevoeders wordt ingenomen, een hele- selmans die op 31 dienstjaren kan terugblikken, mevrouw Lydia Vanderbauwede die aan haar zilveren jubilerum toe is, Eric Dufour die er 23 jaar aktiviteit heeft opzitten, me vrouw Henritte De Rijcke met 21 dienstjaren en Paul Stal- paert met twintig jaar. Een speciaal woord van dank ook voor de heer Prikken, alge ten om het bedrijf uit te bou wen en draaiende te houden. Meer nog, om het te maken tot wat het nu is: een dynamische onderneming. Hij zei verder dat het stadsbestuur zich steeds zal inzetten om binnen het kader van haar mogelijk heden en bevoegdheden een voor het bedrijfsleven gunstig klimaat te scheppen en hij meen direkteur, die zich steeds inzet voor het bedrijf en vele jonge mensen een kans heeft gegeven om zich binnen het bedrijf te manifesteren tot goe de werkkrachten. Een geschenk, een bloemetje en een kist sigaren Uit erkentelijkheid jegens de stad Dendermonde overhan digde de heer Moens aan bur- 'gemeester Cool een geschenk van het jubilerend bedrijf: een pracht van een garnituur met barometer, termometer en hy drometer voorzien van een plaatje waarin gegrift staat «100 jaar Vermylen». de vitaliteit van onze Vlaamse industrie dik in de verf zet. Hij schetste zeer bondig de stich ting en de groei en bloei van de firma «P. Vermylen et Fils», zoals het bedrijf bij de aanvang heette. Het doel van de onder neming was de verwerking van maïs tot zetmeel, glucose, kleursels, maïsolie en gluten feed of draf. Op een bepaald moment werkten er 300 perso nen. Tot 1962 bleef het een echt familiebedrijf maar toen werd het overgenomen door een Nederlands bedrijf gespe- cializeert in aardappelzetmeel. En dan kwam de krisis, waar aan ook het Nederlandse moe derbedrijf niet ontsnapte. In 1977 was men verplicht de pro duktie in de maïsfabrieken te Baasrode stop te zetten en de gebouwen te slopen. Met de faling van het Nederlandse moederbedrijf brak er voor de Baasroodse vesting een nieuwe toekomst aan. De heer Moens eigenaar van de vennootschap «Voeders Moens» uit Buggen- hout zorgde voor de nieuwe impulsen. Vermylen bloeide weer open, want na amper tien jaar is de firma weer gezond. Dendermonde. De administratieve zetel van Vermylen- Vitamex, het kasteeltje mylen op het leven van de goed geoliede machine ge- Baasrodenaars. maakt», zo besloot schepen Hermans die nog zei dat de Vele generaties hebben er hun toekomst van de eeuweling op- boterham verdiend, zo zei hij, nieuw verzekerd is. zodat de naam Vermyles in de palinggemeente een begrip is geworden. Vitaliteit op de eerste plaats Van een kloeke jubilaris ge sproken, aldus de minister die vervolgens de sociale en eko nomische betekenis van Ver mylen-Vitamex toelichtte. Het arrondissement Dendermonde telt immers heel wat werklozen liefst 12,5% van de totale beroepsbevolking en bloei ende bedrijven zijn er dus wel kom. De overheid moet vol gens minister Lenssens trou wens de positieve initiatieven die uitgaan van de prive-sektor in zake werkgelegenheid ten volle steunen. «Vermyles». Een begrip in Baasrode en omgeving. Elke Baasrodenaar weet by het uitspreken van die naam waarover boel inspanningen. Men be- het gaat. Zonder ook maar een moment na te denken verwijst hy je naar de Theo Vermylenstraat waar de fabrieken schikt bievoorbeeld over een Vermylen staan. Een lange rij gebouwen aan weerszyden van de straat, met ais bekroning van het pleintje een kasteeltje, waar de burelen nu een onderkomen hebben gevonden. Gebouwen die eerbied uitademen, die verwyzen technisch service centrum, een modern uitgerust labo, een ge- specializeerde naar grootheid. Een bedryf dat over zovele generaties Baasrodenaars de zegen van de welvaart heeft uitgestort en dienst en diergeneeskundige sedert enkele tijd onder een nieuwe benaming «Vitamex» aan een nieuwe en hoge vlucht werkt. afdeling en een wetenschappe lijke bibliotheek. Koppel daar aan de inzet en werkkracht van Honderd jaar Fabrieken Ver- gekozen, aldus de schepen, blozen spreken van een unieke Buiten de Benelux heeft Vita- het personeel, de kundige lei- mylen. Een verjaardag die op want de firma Vermylen is als volgehouden prestatie van be- mex nog heel wat andere afzet- ding, het klare inzicht en dan het stadhuis van Dendermon- een foenix herrezen uit zijn as. drijfsleiders en personeel die gebieden: Lybië, Saoedi-Ara- heeft men meteen een verkla- de werd gevierd. En waarvoor heel wat vooraanstaanden wa- Het ging immers een tijdje ren komen opdagen. Gemeen- minder goed, maar nu onder schapsminister Jan Lenssens, de kloeke arm van de n.v. senator Octaaf Van den Voeders Moens wordt een Broeck, volksvertegenwoordi- nieuwe koers gevaren. Vita- ger De Batselier, de burge- mex heeft de wind in de zeilen, meesters Cool, De Landts- heer, Baert en Moeyersoen, «Het zou godgeklaagd zijn in- verschillende schepen en ge- dien het bedrijf dat in 1886 meenteraadsleden van de stad werd gesticht door P.E. Ver- Dendermonde, vertegenwoor- mylen en dat zovele mensen digers van de syndikale, finan- werk heeft verschaft, ter ziele ciële en bedrijfswereld. Een zou zijn gegaan door toevallige akademische zitting geken- omstandigheden», aldus sche- merkt door zeer veel stijl en pen Hermans die eraan toe- waarbij toch het volkse karak- voegde dat hiermee nog maar ter niet ontbrak. Fabrieken eens werd bewezen dat «het Vermylen is en blijft immers beter is de eigen bedrijven in een stukje volksleven in Baas- eigen Vlaamse handen te hou- rode. den, want als dochter van een bedrijf uit een vreemd land ben je tenslotte alleen maar een stiefdochter». Hij had Van een krakend raderwerk woorden van waardering voor naar een goed lopende moderne de heer Moens die vitamex machine nieuw leven had ingepompt, Schepen Hermans, Baasrode- maar noemde de heer Meskens naar en belast met tewerkstel- de stuwende kracht achter dit ling binnen de stad Dender- alles. «Dank zij de financiële monde, onderstreepte in zijn en materiële ingreep van de toespraak het belang en het nieuwe beheerder werd van impact van de Fabrieken Ver- een krakend raderwerk een Dendermonde. De Heer Hugo Moens die Vitamex nieuwe impulsen gaf Groot was de verrassing van de heer Moens toen hij vanwege de heer Meskens een kist fijne sigaren kreeg overhandigd en /voor mevrouw Moens was er een bos van 100 prachtige rode rozen. bië, Jordanië, Turkije, Alge rije, Zaïre, Syrië, Cyprus en Griekenland om die maar te noemen. In talrijke andere landen wordt momenteel aan marktonderzoek gedaan zodat men erop rekent het aandeel in de wereldi^tvoer nog aanzien lijk te kunnen verhogen. Ver mylen is binnen de Moens- groep een zeer belangrijke partner geworden, aldus de heer Moens die eraan toevoeg de dat men een jaarlijkse om zet heeft van om en bij de 5 miljard frank. Dat men lang Burgemeester Cool van Den- ring voor het sukes van het dermonde sprak dan het slot- H bedrijf. woord uit. Het stadsbestuur van Dendermonde was deel- H Veie getrouwen achtig in de vreugde van de I Hugo Moens zou tijdens zijn direktie en het personeel van H toespraak ook hulde brengen Vermylen-Vitamex, aldus de H aan enkele getrouwen van het burgervader die graag hulde H bedrijf. In de eerste plaats aan bracht aan de bedrijfsleiders de heer Meskens, de admini- en het voltallige personeel dat Sh^ïar"^; ,nde2aaltodPlUapn0mra- Dendermonde. Een can de nieuw siioS die in „ednjf voor de vooruitgang van Vita- Hij stak zijn bewondering voor werden genomen mex. Ook een woord van dank de zaakvoerders niet onder voor mevrouw Denise Van stoelen of banken en wees op Landeghem die al 32 in dienst de vele inspanningen die ze doelde hierbij aan de fiskale aan de heren Moens, Meskens is van het bedrijf, Leon Brus- zich hebben moeten getroos- stimuli zoals het afschaffen van en Prikken in naam van het de opcentimes op het tewerk- stadsbestuur, waarna hij uitno- gesteld personeel, de vermin- digde tot een receptie, dering van de aanslagvoet op Publireportage DC de drijfkracht. Hij overhandig- Foto's Piet Hermans de als slot een klein geschenk Hij maakte een allusie op de nieuwe benaming Vitamex, waarbij hij deed opmerken dat «vita» staat voor leven. Goed Voor gemeenschapsminister Jan Lenssens van Volksge zondheid en Leefmilieu kan men hier zonder blikken of Vermylen-Vitamex mag gerust geciteerd worden bij de bedrij ven die meewerken aan de strijd tegen de werkloosheid. Meer in het biezonder wenste de minister de heer Hugo Moens geluk voor zijn intuïtief managerstalent. «De ekonomi sche en sociale betekenis van zijn bedrijfsleiderschap voor de regio kunnen niet voldoen de worden onderstreept», zo vervolgde minister Lenssens die zei met Vitamex een bie zonder dynamische en krachti ge honderdjarige te hebben ontmoet, een twintiger haast met de ervaring en het realis me van een vijftiger. Kortom de ideale kombinatie voor een suksesvolle toekomst.

De Voorpost | 1986 | | pagina 9