Blijven vechten voor een Vlaamse Staat» Nieuwe afsluiting en aanplantingen rond begraafplaats van Waasmunster Tweede Jan van Steene-welsprekendheidstornooi in Stekene ABW-werklozen Dendermonde zijn aktiever dan ooit Velt Dendermonde informeert over aardstralen Verkaveling op de Heide te Waasmunster Is Kruibeke nog een stukje groen Vlaanderen 14 - 4.4.1986 - De Voorpost Lokeren Galerij De Vuyst te Lokeren: internationale veiling Op zaterdag 19 april om 14.30 u. heeft de vijftigste internationa le veiling plaats van oude en moderne schilderijen, beeldhouw werken, gouaches, aquarellen, tekeningen en grafiek. Inzendingen voor de volgende veilingen: voor de 51e op zaterdag 31 mei 1986 worden de werken nu reeds in ontvangst genomen. Uiterste datum 31 april 1986. Voor de 52e op zaterdag 18 oktober is de uiterste datum 27 augustus 1986. Schattingen worden verricht bij de aflevering. Experts zijn dagelijks ter beschikking van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 18 u. (dinsdag gesloten). De tentoonstelling voor de komende veiling heeft plaats van 10 april tot en met donderdag 17 april van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. Eliane Rodriguez te Lokeren Pro Musica vzw organiseert op zaterdag 19 april om 20 uur in de stedelijke koncertzaal Torenstraat te Lokeren een pianorecital door de bekende pianiste Eliane Rodriguez, laureate van de Koningin Elisabethwedstrijd 1983. Zij zal werk spelen van Mozart, Beethoven, Chopin en Villa Lobos. Kaarten aan 250 fr. verkrijgbaar in het V.V.V. kantoor Toren straat 1 te Lokeren, in boekhandel Unicum, Kerkstraat 6 te Lokeren, en bij leden van Pro Musica. Binnen afzienbare tijd met pensioen Inwoners van Lokeren die binnen afzienbare tijd op pensioen wensen te gaan, op de hoogte te brengen van het fait dat de dienst maatschappelijk werk en pensioenen op dinsdag 8 april a.s. een informatie-avond geeft met betrekking tot de bestaande pensioenregeling. Deze avond heeft plaats in de vergaderzaal van het stedelijk dienstcentrum (vroeger gemeentehuis) te Eksaarde, Eksaarde- dorp 108 en begin om 19 uur. Toeiange voor rioleringswerken Ingevolge een persoonlijke tussenkomst van Miet Smet, Staats- sekretaris voor Leefmilieu en Maatschappelijke Emancipatie, werd de definitieve belofte van toelage voor de rioleringswerken in de Muylaertstraat en de Sinaaistraat te Lokeren toegekend. Aan de Muylaertstraat werd eind 1985 door het stadsbestuur een verkaveling gerealizeerd. Bijna alle bouwloten vonden nu reeds een koper. Met de toegekende toelage van 315.000 fr. kan een konkrete realisatie van de rioleringswerken in deze nieuwe woonstraat bij voorrang aangevat worden. Ook voor de uitbreiding van het bestaande rioleringsnet in de Sinaaistraat werd een toelage voorzien van 1.397.000 fr. Daar is hij weer, de goeie-ouwe Jan van Steene. Geboren in Wichelen maar beroemd geworden in Stekene. Hij stierf de vuurdood op de markt. Te recht of niet, wie zal het navertellen? Feit is dat de «Ste(ke)nse Jan» een komité achter liet: het Jan van Steenekomitee. Door het sukses van het massaspel wie herinnert zich dat niet? heeft Jan van Steene vzw nogal wat geld in kas. Nog steeds. En stilletjes aan wil de vzw daarvan af... Elk jaar neemt het Jan van Steenekomitee dan ook een aantal initiatieven in verband met het kulturele leven in groot-Stekene. Vorig jaar lanceerde het Jan van Steenekomitee een welaprekendheidstomooi. Geen enkele vereniging be gaf zich op dit terrein tot nu toe. Daarom dus. Het werd een sukses. Zo 'n suk ses zelfs dat de inrichters zich genoodzaakt zagen het aantal inschrijvingen per school drastisch te be perken. Vermits er duidelijk inte resse was en het Jan van Steenkomitee daaraan tege moet wil komen wordt er dit jaar een tweede welspre kendheids tomooi georga niseerd voor de schoolgaan de jeugd van groot-Stekene van 6 tot 18 jaar. De wedstrijd staat open zo wel voor poëzie als voor proza. Langs de direkties van de scholen werden de jongeren aangesproken om alléén of in groep deel te nemen. Van elke school wordt eenzelfde afvaardi ging toegelaten tot de voor- selektie: dus ook deze keer «slechts» zeven nummer tjes per school om haar kansen te verdedigen... Een onafhankelijke jury zal onvooringenomen oordelen per kategorie: in de basis scholen per graad, in de sekundaire scholen per cyclus. Het voornaamste doel van dit welsprekendheidstor- nooi is kwaliteit ontdekken én de jeugd stimuleren tot kreativiteit met taal en eks- pressie. Wedstrijd De voorselektie van dit tor nooi gaat door op zaterdag 19 april vanaf 14 u in zaal het Gildenhuis, Dorps straat te Stekene. De jury van deze voorselektie zal verschillend zijn van de ju ry voor de finale, die zal doorgaan op zondag 27 april vanaf 14.30 u in zaal 't Centrum, Dorpsstraat 127. Tijdens de finalen am i ddag zal de voordracht worden afgewisseld met andere ex pressievormen. Enkele leerlingen van de plaatselij ke muziekakademie zullen enkele muzikale intermezzi verzorgen terwijl we ook nog een optreden krijgen van Leen Vermeiren uit Hamme. De toegang tot bei de namiddagen is volledig gratis. Natuurlijk wordt het tor nooi ook deze keer weer be dacht met een pakket waar devolle prijzen en alle deel nemers aan de voorselektie ontvangen tijdens de finale een waardevolle herinne ring aan het tomooi, dat ook nu weer zal worden be kroond met de fraaie en be gerenswaardige «Jan-Van- Voor de eerste maal in ons land Dendermonde gaat weer eens met een primeur op het gebied van de jazz lopen want inderdaad voor de eerste maal kan men in ons land een optreden aan bieden van de Amerikaanse virtuosen Big Bill Bisso- nette, trombone en Bill Sinclair, piano. Zij treden samen met The Crescent City Dreamers op in 't Peird, op de hoek van de Kasteel- en de Veerstraat te Den dermonde, op zondag 6 april. Jongeren tussen 6 en 18 jaar die niet in groot-Steke ne naar school gaan en toch willen deelnemen aan het Jan van Steene-welapre kendheidstomooi kunnen inlichtingen bekomen en zich eventueel laten in schrijven bij Nic Van Hoye- Melis op tel. 03-779.78.86. M.G. De ABW-Werklozenwerking Dendermonde heeft de voorbije dagen haar lente-planning bekend gemaakt. Het is een gevarieerd pakket aan nieuwe initiatieven geworden. Arrondissementeel V.U.-Kongres te Zele: Zeer onlangs, hield het arrondissement Dendermonde van de Volksunie zyn kongres, met als thema: «De toekomst van de Volksunie». Dit kongres ging door te Zele onder een geïnteresseerde belangstelling. Uit de verslagen van de verschillende sektievergaderingen gehouden in de voor middag en de plenaire vergadering in de namiddag, kwam duidelijk de wil van het kader, als een rode draad in alle gesprekken, naar voor, om te streven naar een steviger Vlaams-nationaal radikalisme. Sint-Niklaas Burgemeester De Bruyne Dit Volksunie kongres had plaats in de vergaderzalen van het gemeentehuis te Zele, met als gastheer burgemeester Jo zef De Bruyne en de Volks unie afdeling van Zele o.l.v. Hugo Van Driessche die fun geerde als kongresvoorzitter. De deelnemers werden verwel komd door burgemeester J. De Bruyne, die hen een vruchtbare dialoog toewenste en hoopte dat ze eendrachtig de passende konklusies zouden trekken over enerzijds de na tionale te volgen politiek en anderzijds de organisatorische uitbouw van het Volksunie-ar rondissement - Dendermonde. Hugo Schiltz Hugo Schiltz, fraktievoorzitter in de Vlaamse raad en gewe zen nationaal voorzitter en ge meenschapsminister hield de openingsrede. Hij beklem toonde het belang en de in breng van de Vlaams-nationa listen in het politieke gebeu ren. De Volksunie is steeds de enige, echte verdediger ge weest van het Vlaamse Volk. De kloof in de staatskas met een put in 1986 van meer dan 600 miljard is immoreel en on duldbaar. De miljardendiefstal tenopzichte van de Vlamingen moet gestopt worden. «We kunnen het beter doen, als wij het willen», aldus H. Schiltz. Sektievergaderingen Na deze openingsrede werden drie sektievergaderingen ge houden o.l.v. gewezen senator W. Peeters, provincie- en ge meenteraadslid H. Burghgrae- ve en gemeenteraadslid Mevr. L. De Beul. In de sektieverga deringen werd voornamelijk gepraat over het verleden en werden de verkiezingsuitsla gen onderzocht op arrondisse menteel vlak. Plenaire vergadering In de namiddag had de plenai re vergadering plaats. Elke af deling kon één gemandateerde spreker aanduiden, die ener zijds over de arrondissemente- le werking en anderzijds over de toekomst van de Volksunie sprak. De uiteenzetting van deze sprekers was het resultaat van gesprekken en vergaderingen op afdelingsniveau. Op organisatorisch arrondisse menteel niveau werden heel wat interessante suggesties ge daan ten behoeve van het ar rondissementeel bestuur. Op het nationaal politiek niveau kwam tijdens de gesprekken en de daaropvolgende dialoog, telkens opnieuw de drang naar voor om een meer agressieve kompromisloze houding aan te nemen. De Volksunie was steeds de koploper als enig en belangrijkste verdediger van het Vlaamse volk. De Volksunie werd de laatste jaren met woorden ingehaald door andere Vlaamse partijen, de daden bleven echter achter wege. Opnieuw moet de Volksunie een meer Vlaams-radikale po litiek voeren, waar geen plaats is voor kompromissen. Het Vlaamse geld moet in Vlaamse handen gehouden worden. De vruchten van de door onze ou ders en voorouders geplante boom, mogen ons niet langer ontstolen worden, zo werd gezegd. VUJO De spreker van de arrondisse- mentele VUJO hield een dui delijke, kordate tussenkomst. Wil de jeugd geloven in zijn leiders, dan moeten hun lei ders duidelijk zeggen wat ze willen. Willen ze het Vlaamse volk dienen of willen ze als unitaristen hun eigen volk la ten bestelen. Maak schoon schip in de politiek, sociale rechtvaardigheid en eerlijk heid moeten onze bouwstenen zijn, dan alleen staat de jeugd klaar om te vechten voor eigen mensen. De arrondissementele VUJO- voorzitter, Luk Eekhoudt, ein digde met: voor ons hoeft Bel gië echt niet, maar onze eigen Vlaamse Staat, die hebben wij hard nodig. Slottoespraak Gewezen senator Bob Maes, sprak de slottoespraak uit als afgevaardigde van het Partij bestuur. Hij benadrukte het belang en de rol van de Volks unie. De nationalisten zullen er altijd nodig zijn om te wa ken over de uitvoering van de beloftes gedaan door de ande re partijen. De Volksunie is nog steeds de koploper in de Vlaamse ontvoogding. Haar programma is voor een groot stuk uitgevoerd door andere Vlaamse partijen, weliswaar onder druk van de Volksunie en na vele jaren volhouden. Vandaag moeten wij opnieuw waakzaam zijn met verdubbel de inzet, om onze Vlaamse medemensen te geven waarop ze recht hebben. De kongresvoorzitter, H. Van Driessche, besloot het kongres en dankte allen die hebben meegewerkt aan de voorberei ding van het kongres, in het bijzonder het schepencollege van de gemeente Zele voor de materiële steun. Ontspanning Op dinsdag 8 april gaat men op de kulturele toer: een daguit- stap naar Brussel waar de werklozen de mooie tentoon stelling van de Franse kunste naar Toulouse-Lautrec bezoe ken. Daarna is er een bezoek gepland aan het museum voor moderne kunst. De namiddag is voorbehouden om te winke len in de stad. Men vertrekt om 8.45 u. aan het station van Dendermonde. Prijs is slechts 60 fr. per persoon. Voor vr(jdag 13 juni stelt men een werkiozenfeest voorop in het ABW-gebouw. Een feest met muziek, dans en aktie. Akties: Ter verdediging van de werklozen De ABW-Werklozenwerking Dendermonde heeft zich inge schakeld in «Operatie Sloef» en is zelfs één van de stuwende krachten achter het Sloef-ko- mitee Dendermonde. Op 29 maart deden de ABW- werklozen mee aan de sloefop- haling in de wijk «De Dam men» en op zaterdag 5 april organiseren ze mee de was- draadaktie op de Oude Vest. Het is immers de bedoeling om met de ingezamelde sloefen doorheen het stadscentrum te trekken, om de aandacht van de bevolking te vestigen op de eisen van jongeren en werk lozen. Zij verzetten zich tegen de re geringsmaatregelen inzake wachttijd, dienstplicht, lang durig werklozen en onderwijs. Op zondag 13 april richt men gratis bussen in om naar Ant werpen te gaan, waar zo'n 5000 mensen verzamelen voor Sloef-Subliem. Er is een optreden van Ray mond van het Groenewoud gepland. Om 13 u. vertrekken de bussen op de Grote Markt van Den dermonde. Onder het motto «De regering naar de maan!» organiseren de ABW-werklozen een grootse ballonnenaktie aan de doploka len. De aktie heeft plaats op 28 en 29 april en is een aanzet tot de gewestelijke 1 NJEI-optocht in Baasrode. Men zal de werk lozen een ballon aanbieden waaraan een kaart bevestigd is met een boodschap op aan de regering om haar inleverings- beleid tegen werklozen te stoppen. Kursussen Het spreekt vanzelf dat de nu bestaande kursussen (Frans, Engels,...) voor werklozen blijven verder werken tot 13 juni. Er kunnen nog altijd werklo zen inschrijven langs de kur- susfoon: 052/22.13.30. Er is vrijstelling van stemplel- kontrole voorzien en de kur sussen zijn gratis. Dopkrant en vorming Op 25 april verschijnt dan de tweede dopkrant van 1986. Een boeiende uitgave met arti kels over de Dendermondze scholierenstaking, de ballon nenaktie, de regeringsmaatre gelen tegen werklozen, het ABW-altematief, een kruis woordraadsel en stripverhaal over de onbekende dopper. Een interessante informatie bron voor werklozen. Vorming voor werklozen is er op 15 mei in het ABW-ge bouw. Op het programma staat ver gadertechnieken, propaganda en tewerkstellingsinitiatieven. Meer informatie over al deze aktiviteiten kan je krijgen op het sekretariaat van de ABW- Werklozenwerking, D(jkstraat 59 te Dendermonde (052/ 22.13.30). Sint-Niklaas. De twaalfjarige Peggy Christie, lid van de Pallieters in Steendorp, zet haar eerste passen in de zangwereld met het plaatje «Ben» en «Zo verdomd alleen». Het nieuwe zangtalent werd in zaal De Panda aan het publiek voorgesteld (dw) Waasmunster Info-avond over mensenrechten Vrijdag 4 april om 20.00 uur heeft in de Cactus in de Kouter- straat te Waasmunster een informatie-avond plaats over men senrechten en folteringen. Amnesti International verleent zijn medewerking aan deze KAV manifestatie. De agenda van de jongste gemeenteraadszitting te Waasmunster bevatte amper 7 punten hierbij op. Bij de stemming die vlot werden afgehandeld. Daarnaast waren er nog een 4-tal aangevraagde punten aan onthield zich de oppositie, de dagorde toegevoegd. Het eerste punt ging over het advies van de rekeningen 1985 van Tweede fase rioleringswerken de kerkfabrieken. Wat de kerkfabriek Sombeke betreft sluit de rekening 1985 met een De raad nam vervolgens een bedrag van 1 miljoen 140.013 fr. Raadslid Van Mele stelde zich te onthouden om princiepsbeslissing tot de uit- principiële redenen en meer bepaald omwille van de gemeentelijke toelage die men aan voering van de tweede fase Sombeke toekende. betreffende de rioleringswer- Raadslid Bruggeman ver- draagt" 4 miljoen 083.591 fr. nieuwe afsluiting zal worden ken °P dc heide, meer bepaald klaarde nadien deze rekening Ook de gemeente Hamme geplaatst en zal bestaan uit vvcr'cen aan de Fortenstraat en wel goed te keuren, maar had dient hiervoor voor 3/i tussen te geplastificeerde draad en ge- Lindenlaan. burgemeester toch enkele opmerkingen, komen in de kosten. plastificeerde palen. Voor de Strobbe stelde in zijn uiteen- Vooral omtrent de rekening Voor Waasmunster wordt dit volledige afsluiting voorziet zetting aangaande deze wer- van het dak van Sombeke- V« van 20 procent wat neer- men aanplantingen van hage- kcn dat de volgende stap is, kerk, ten bedrage van 16.597 komt op een tussenkomst voor beuk. Raadslid Van Mele was het naar voor brengen van het fr. Hij vroeg aan burgemeester de Heide gemeente van van mening dat cipressen een voorontwerp op de volgende Strobbe de pastoor,er opmerk- 204.180 fr. Raadslid Van Mele mooier zicht zou geven. Sche- gemeenteraad Raadslid Ver- zaam te maken dat er ook in was van mening dat de tussen- pen Van Havermaet wees er hofste wees op het feit dat de hij eraan toe. Al werd er de Waasmunster loodgieters wo- komst voor de gemeente echter op dat cipressen niet in destijds in het schepencollege Nijverheidslaan niet bij opge- nen en niet altijd deze werken slechts 10 t.h. was, maar bur- deze omgeving thuishoren. wcrd geoordeeld dat deze wer- nomen, toch gaf de raad zijn aan aannemers van buiten de gemeester Strobbe wees er op Raadslid Bocklandt replikeer- kcn n°g niet noodzakelijk wa- goedkeuring, gemeente toe te vertrouwen, dat voor werken aan geklas- de hierop en stelde zich bij de ren en nu opeens wel op het Nadien ging de raad nog ak- De raad gaf vervolgens een seerde orgels en gebouwen de stemming te zullen onthouden, voorplan staan. Raadslid koord met de aankoop van de éénparig gunstig advies voor kostprijs voor de gemeente op Volgens laatstgenoemde is dit Bocklandt verklaarde er eigen- nodige nieuwe zendapparatuur de rekening van de kerkfa- 20 t.h. werd bepaald. Bij de geld weggooien en moet er hjk niet tegen te zijn, maar alsmede met de aankoop van d,,;.-, daaropvolgende stemming ont- meer aandacht worden besteed vr9e8 waarom men de nijver- een brandkast ten behoeve van hield Schepen Pflips zich even- aan de herstellingen van de heidslaan in deze tweede fase de politie. In geheime zitting als het grootste deel van de wegen. Vooral na de winterpe- P'e' heeft opgenomen. Vooral werden voor wat het lager on- oppositie. Van Mele stemde riode is er werk genoeg voor 'n de zomer kan men er niet derwijs betreft de begeleiders tegen. Alleen de meerderheid de boeg merkte woordvoerder doorrijden van de stank, voeg- voor cfc zeeklassen aangesteld. Op dinsdag 8 april om 19.30 Het Rabdomantic Center uur organizeert Velt Dender- spoort en neutralizeert aard- monde een voordracht over en waterstralen en heeft een aardstralen. jarenlange ervaring en samen- Er zijn heel wat faktoren van werking met geneesheren. De buitenaf die de gezondheid van heer A Ysewijn zal over deze mensen, dieren en planten be- aardstralen een boeiende voor- palen. Een van die faktoren dracht geven en de verschillen- zijn de niet te onderschatten de facetten van de stralingsvel- bio-stralingsvelden, die ons den belichten, treffen in onze woon- en werk- Wie belangstelling heeft voor omgeving. een gezonder en evenwichtiger Het is wetenschappelijk bewe- leefmilieu, waarin men werkt zen dat ziekten zoals kanker, en woont, wordt verwacht op multiple sclerose, reuma en ve- dinsdag 8 april om 19.30 uur in le anderen, twee tot driemaal het Gildenhuis, Otterstraat te zo snel evolueren, wanneer Sint-Gillis Dendermonde. men enkele uren per dag in Velt-leden betalen 40 fr., niet- deze negatieve zones door- leden 60 fr. als bijdrage in de brengt. onkosten. Lessenreeks Yoga KAV Zele centrum start een nieuwe lessenreeks Yoga op maandag 7 arpil. De reeks loopt over 10 opeenvolgende maandagen telkens an 19 u. tot 20 u. in het Gildenhuis. De reeks kost 850 fr. en men kan inschrijven bij de verantwoordelij ke Lieve Gyssens-De Paepe, Rotstraat 47 te Zele (052- 44.62.17). Méér dan 4 miljoen voor restauratie van orgel van Sint- Annakerk Na een gunstig advies van de gaf zijn goedkeuring voor het kerkraad betreffende de goed- plaatsen van een nieuwe afslui- keuring van het ontwerp van ting en het aanbrengen van restauratie van het geklasseer- aanplantingen rond de be de orgel van de Sint-Annakerk graafpiaatsen van het centrum, vroeg burgemeester Strobbe of Hier bij werden de voorwaar de gemeenteraad hiervoor zijn den en de wijze van gunning goedkeuring wou geven. De vastgesteld. De kosten worden raming van deze werken be- geraamd op 400.000 fr. De (V.G.P.) Tijdens de jongste gemeen teraad te Waasmunster werd vooral gesproken over het al dan niet aanleggen van riole ring in de privé-verkaveling langs de Groenstraat. Daar worden een 26-tal percelen voorzien. Aan de Omme- gangsdreef en de Molenstraat zijn er ook nog kleinere goed gekeurde privé-verkavelingen. Ook wil men het BPA stations- buurt wijzigen en werd het woonuitbreidingsgebie4 Rui ter ook uitvoerig besproken waarvoor tevens een structuur plan werd goedgekeurd. Wat de verkaveling langs de Molen straat betreft merkte raadslid Van Mele op dat de percelen aldaar langs een aardeweg lig gen en dat de gemeente daar later een baan zal moeten aan leggen Raadslid Bruggeman wees er op dat hij zich niet zo gelukkig acht met deze verka veling, vermits er heel wat mooie hoekjes van de Heide zullen verdwijnen. Volgens woordvoerder gaat het hier om kleine kavels waar niet zoveel groen zal overblijven. Volgens burgemeester Strobbe ligt het grond aankopen om er een gebied in de woonparkzone. nieuwe gemeenteschool te Hij legde er trouwens de na- bouwen. De percelen voorzien druk op dat het schepencollege voor sociale woningbouw blij er niet aan denkt daar een ven evenwel eigendom van de volwaardige weg aan te leggen. Dendermondse Volkswonin- De dienst Arol ging immers 8en- Een stuk grond van 4.000 akkoord met de aangevraagde krijgt als bestemming verkaveling. openbaar nut, stelde burge meester Strobbe. Bij de stem- Woonuitbreidingsgebled Wijk ming over het struktuurplan Ruiter stemde de oppositie tegen en Ont hf>t «tmktmimlan woon- enkele onthielden zich. uitbreidingsgebied op de wijk (V.G.P.) Hamme. Muzikaal Lentekoncert. De Kon. Fanfare De Eendracht bracht met vee/^®rwac|lt dan ook veel volk Ruiter kwam ter sprake. De bravoure een hoogstaand koncert. (vh) T" gemeente wil daar een stuk Vrijdag 11 april organiseert de Bazelse Davidsfonds-afdeling een gespreksavond over 'het groene Vlaanderen'. Het is een kijk- en praatavond waar bij o.a. een diamontage wordt getoond. Deze montage toont een aantal mooie Vlaamse plekjes, verklaart en infor meert dé herkomst van de landschappen en roept bp tot waardering voor de zo vanzelf sprekende maar ook toch zo mysterieuze natuur. Tegelij kertijd houdt het programma ook een impliciete waarschu wing in: links len rechts van elk mooi plekje dringt immers de verloedering. En dat is zeker in Kruibeke het geval met de bodemvervuiling (lood en cad mium), het olieschandaal, de dreiging van de potpolder. Meteen staat de poort wijd open voor een gesprek, een diskussie en een konfrontatie. En het Bazelse Davidsfonds 20 uur in het Gildenhuis. Inlei der is leraar Johan De Gendt. (kram)

De Voorpost | 1986 | | pagina 14