Hoe moet je het aan boord leggen om te gaan zonnen in het Hotelpark Ten-Bel... Op kosten van tv-ekspres. Hoever staat het Berlaarse orgel-dossier? Berlaarse Rode Kruis zoekt nieuwe ziekenwagen KBG H. Hart Hamme denkt aan pas gepensioneerden Speel zeil poppentheater te Berlare Vooruit met de geit De Voorpost TV-Ekspres viert vakantie op TEN-BEL Vlieg mee. Alles gratis De Voorpost - 4.4.1986 - 15 In 1981 kreeg het Berlaarse Rode Kruis een ziekenwagen van het Sluls-kermiskomitee. Met deze wagen werden de afgelopen Jaren al heel wat mensen tjjdens de weekends of 's avonds vervoerd. «Deze wagen was echter een okkasie- wagen en begint, ondanks de goede zorgen, ouderdoms- verschljnselen te krijgen», zei de plaatselijke voorzitter De Landsheer onlangs tijdens de plechtigheid n.a.v. de uitrei king van diploma's aan bloedgevers en geslaagden in het Jeugd Rode Kruis eksamen. organizeert men 4 maal per jaar een bloedgifte. Gemeentehulp? Gezien de strenge 6-maande- lijkse technische kontroles ziet het er dan ook naar uit dat binnenkort naar een andere wagen zal moeten uitgekeken worden. Aan de gemeente werd hiervoor een bijdrage ge vraagd. «Ik leg er de nadruk op dat onze mensen onbetaal de vrijwilligers zijn, die jaar in jaar uit, in alle weersomstan digheden ten dienste staan van de bevolking», benadrukte de voorzitter zijn vraag. Zo waren de ongeveer 40 ak- tleve vrijwilligers het afgelo pen jaar te vinden op sportma nifestaties, het Waterfeest, bij 'Frère Pachters', aan Nieuw- donk en op het Donkijs. Daar werden bv. 2 mensen met de ziekenwagen weggebracht. Op Nieuwdonk waren elk week eind minstens 2 vrijwilligers ter plaatse, De ziekenwagen reed vorig jaar 61 ritten. Het Rode Kruis heeft verder een aktieve jeugdwerking, een uitleendienst die in '85 aan 62 zieken of slachtoffers van on gelukken het nodige materiaal kon ter beschikking stellen, en Tijdens de plechtige zitting in de gemeentelijke raadszaal, in aanwezigheid van o.a. de bur gemeester, verschillende sche penen, de provinciale onder voorzitter en de gewestelijke voorzitter van het Rode Kruis, kregen 27 meisjes en jongens een diploma als Jeugd Rode Kruis leden. De voorzitter was duidelijk verheugd met het foot aantal geslaagden uit de deelgemeenten en loofde te vens de 2 lesgevers, Ann D'Hondt en William Venne- man, voor hun inzet. Bij de bloedgevers kregen 3 mensen een bronzen medaille (25 bloedgiften) en werd aan Francis Van de Velde een zil veren (60 giften) medaille uit gereikt. Tijdens de 4 bloedgif ten in '85 waren er in totaal 251 bloedgiften, waarbij 7 nieuwe donoers mochten verwelkomd worden. «Bij velen is het nog onvoldoende bekend in welke mate het noodzakelijk, zelfs vitaal is, dat het Rode Kruis voldoende bloed ter beschik king heeft om aan de noden van onze bevolking te voldoen. Bij operatie of ongeval vinden velen het natuurlijk een bloed transfusie te krijgen, maar laat ons niet vergeten dat daarvoor vrouwen en mannen nodig zijn, die spontaan hun bloed willen geven. Hartelijk dank en proficiat aan onze bloedge vers». Nieuwe bestuursleden Voor het nieuwe werkjaar zal men op enkele nieuwe be stuursleden een beroep kun nen doen. Dokter Steyaert en mevrouw Sonneville aanvaar den de taak van ondervoorzit ter. Door het toetreden van de echtgenote van een dokter uit Overmere hoopt het Rode Kruis ook daar een sterkere inplanting te realiseren. William Venneman en Mark Bauwens zijn de nieuwe ad- junkten van René De Paepe en zullen deze bijstaan bij ae or ganisatie van de hulpdiensten. Het Rode Kruis nam afscheid van Albert De Bruyne, die gedurende 40 jaar penning meester en lange tijd tevens sekretaris van de vereniging is geweest. Als teken van erken telijkheid kreeg hij hiervoor uit handen van de provinciale voorzitter een eerste zilveren barette op de gouden medaille gespeld. Als opvolgster werd mevrouw Van Uytvanck geduid. Op de laatste Berlaarse gemeenteraad werden de rekenin gen van de verschillende kerkfabrieken besproken. Voor de Berlaarse St.-Martinuskerk stond daarop een buitenge wone toelage voor de restauratie van het orgel. Dit was voor SP-Iid Van Gijsegem de aanleiding om naar de stand van het restauratie-dossier van dit orgel te vragen. Op weg naar 2000? Volgens burgemeester Van Sande zit dit dossier vast op het meningsverschil tussen deskundigen van Monumenten en Landschappen, die een res tauratie van een Van Pete- ghem-orgel wensen, en die van de provincie die het eerder als een Vereecken-orgel willen herstellen. Op een gemeen teraad enkele maanden terug verdedigden de heren Faucon- nier en Loncke het eerste standpunt. Sindsdien is over het dossier niets meer ge hoord. «Wellicht is dit dossier, om in Kultuurkring-termen te spreken op weg naar 2000», zei de burgemeester. Van Gijsegem vroeg zich af of dit te wijten was aan krediet tekorten, aan onvolledigheid van het dossier of aan de onwil bij, niet nader genoemde poli tieke frakties. De hoofdreden is zeker de diskussie of men het in de oorspronkelijke staat (Van Peteghem), of in de staat zoals het rond 1910 door Ver- eecken werd omgevormd zou hersteld worden, hoewel ook de krediettekorten zullen mee spelen, antwoordde de burge meester. Alle partijen waren het erover eens dat de gemeenteraad bij na in de onmogelijkheid ge steld wordt zich een oordeel te vormen over dit dossier, te meer daar van de provinciale en nationale komitee's, die er over moeten beslissen, geen verslagen van vergaderingen worden gestuurd. Het is onze taak dit aan te klagen, zei Van Gijsegem. Temeer daar de mensen van de kommissies ei genlijk geen verantwoordelijk heid moeten dragen voor hun beslissingen, vulde Leys (PW) aan. Van Sande vertel de nog over de vertraging die de herstelling van de Uitbergse pastorij had opgelopen door meningsverschillen tussen ver schillende kommissies. «Hoe meer adviesgroepen en op splitsing van bevoegdheden men inricht, hoe meer alles vertraagd wordt». Kerkfabriek In het Parochieblad had de Berlaarse kerkfabriek aange kondigd zelf de voornaamste herstellingen te willen doen. Hiervoor zal men tijdens de komende weken omhalingen in de kerk doen en worden schenkingen aanvaard. Van Gijsegem vreesde dat deze herstellingen een definitieve restauratie zouden bemoeilij ken en vroeg wat het stand punt van het schepenkollege hierover was. Burgemeester Van Sande zei weinig over die plannen af te weten, maar ver onderstelde toch dat men de raad van deskundigen zou in roepen om geen onherroepelij ke schade aan te richten. De naam van de Overmeerse or- geldeskundige Loncke werd hierbij genoemd. De pensioenperiode brengt voor velen een verandering in het dagelijkse leven. Men krijgt meer vrye tijd en je leeft een hele dag met je partner samen. Je gaat plots dingen doen waarvoor je vroeger nooit de tijd hebt gehad. K.B.G. Hart organiseert vier interessante namiddagen in zaal De Zouaaf rond het the ma «Pas op pensioen - uw toekomst». In groep zal men samen enkele onderwerpen bestuderen en bespreken. Men wil er geen schoolse bedoeling van maken, maar een gezellig samenzijn, waar ervaringen zullen uitgewisseld worden. Op 15 april komen de persoon lijke ervaringen bij het op pen sioen gaan aan bod. Op 29 april behandelt men de juridi sche aspekten en het sociaal statuut van de gepensioneerde. Op 13 mei bespreekt men de aansluiting bij een gepensio neerdenvereniging en op 27 mei komen belangrijke levens vragen aan bod. Deze kursus staat open voor iedereen die weldra op pen- sioén gaat ofwel er pas aan begonnen is. Geïnteresseerden die al een tijdje met pensioen zijn, zijn eveneens welkom. Elke namiddagcursus start om 14 uur en eindigt om 17 uur. Deelname in de onkosten: 100 fr. De deelnemers krijgen een dokumentatiemap ter hand ge steld, met alle nuttige informa tie aangaande de behandelde thematieken. Wie geïnteres seerd is, kan inschrijven bij Rebecca Lenssens, Nieuwe- laan 30, tel. 47.08.45 of bij Valentine De Brouwer, Geem- straat 145, tel. 47.72.64 of bij Albert De Keyser, Zwanehals 14. bd Het Berlaarse poppentheater Sloeber bestaat 10 jaar. Dat wordt eind april gevierd met een akademische zitting, een poppentotaalspektakel en met een namiddag waarop ieder een zelf poppenkast mag spelen. Zelf spelen Sloeber geeft aan iedereen de kans, met het materiaal van het theater, een eigen verhaal voor te stellen. Men kan dit doen met leden van'een vere niging, met familieleden of vrienden. Het verhaal mag 10 15 minu ten duren. Poppentheater Sloeber heeft voor deze namiddag enkele prachtige prijzen voorzien om de beste groep(en) te belonen. Om een volgorde van optreden te kunnen opmaken, vraagt de vereniging om vooraf de deel name mee te delen. De voor stellingen zelf zullen gebracht worden op zaterdag 26 april, vanaf 14 u. in de parochiezaal. Op vrijdag 25 april is er een akademische zitting, om 20 u., eveneens in de parochiezaal, waarna Sloeber zelf een ver haal zal brengen. De viering wordt afgesloten op zondag 27 april met een namiddag volle dig in het teken van kinderani matie. Twee gast-theaters zul len poppentheater brengen, er zal een verteller en een liedjes zanger zijn en heel wat spelle tjes voor de kinderen. Het eerste nummer voor '86 van het tijdschrift van de Over meerse Heemkundige Kring TREKKING FC DE 0201 0731 6263 1008 4868 5261 7767 0987 7183 5308 6859 6532 3632 2778 1977 6320 Reaervenummer: 0761 Prljzin if li halm lol 15/04/ 88. Ni 18 u.: Kiamaritrail 187, 2700 Slnt-Nlklm. TOMBOLA C0CK 6681 6705 7462 0198 1488 6263 4042 4601 2937 1531 4600 3537 7969 0499 Wsskblsd tan Dindar - Durma-an «abaldaatraak Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en 8cheldeatreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel, 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33,579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M, De Backer Redaktle Waasland: W. Vloebergh Abonnementendien8t: tel, 052/21.40.60 Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening; 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever; D. De Cuyper staat volledig in het teken van de landbouw. Willy Van Waelvelde be schrijft ongeveer 150 jaar boe renleven in deze Donkge meente en Juul Van Hoecke vertelt hoe ook hier omtrent de eeuwwisseling een 'geiten- bond' ontstond. Het Over meerse woordenboek wordt nog wat verder aangevuld. Vooral kleine boerderijen Door de landbouwtellingen van 1846, 1895 en 1983 en de dokumentatie van Edmond Cooreman, ere-schoolbestuur- der en -schepen die in '74 over leed, kon Willy Van Waelvel de zich, en de lezer, een beeld vormen over de evolutie van de gekweekte gewassen, van de grootte van de boerderijen en van het dierenbestand. Overmere is vooral een rogge- gemeente geweest. Daarnaast werden vorige eeuw nog aard appelen, vlas, tarwe, rode kla ver en haver verbouwd. Voor al in de eerste helft waren er vele boomgaarden. Vlas kende een bloeiperiode naar het ein de van de 19de eeuw. Het vlas- spinnen was vooral een winter- aktiviteit. De jongste jaren heeft de maïs bijna alle andere gewassen verdrongen. De grootte van de boerderijen is nooit zeer groot geweest. Bij de telling van 1846 had men vooral gepachte boerderijtjes van 1 2 ha., waarop de aard appelen en graan voor het ei- Ïen gezin gewonnen werden. >e huislinnennijverheid was toen al de voornaamste bron van inkomsten. Van de toen 513 boerenbedrijven waren er 345 met minder dan 2 ha. grond. 74% van Overmere was wel landbouwgrond. In 1895 was het aantal boerderijen tot 534 gestegen, in 1983 tot 95 gedaald. In 1895 waren nog 1.325 mensen tewerkgesteld, bij de laatste telling nog 71 voltijds en 36 in bijberoep. De bebouwde grond daalde van 1.078 ha. naar 643 ha. De oppervlakte voor weide en hooiland steeg van 105 naar 423 ha., naar meer dan de helft van de kuituurgrond. Van Waelvelde geeft verder nog een opsomming van de bezitters van trekdieren (paar den, ossen, koeien, honden) zoals die in de notities van Cooreman vermeld staan. enigszins, hoewel velen toch elders gingen werken of zelfs emigreerden. Velen hadden als neerhofdieren op hun boer derijen enkel geiten, de koe van de werkman', zoals werd Geitenbond De Toekomst Bij het overzicht van Van Waelvelde kan men al lezen dat de landbouwers niet altijd een rijk leven beschoren was. Vóór 1850 'mag men beweren dat ongeveer 9 op 10 boeren in eerder armoedige omstandig heden leefden. Naar de eeuw wisseling toe verbeterde het 'et verlies van een geit was dan ook dramatisch. Daarom ontstonden in die tijd overal in het land zogenaamde 'geiten bonden', waarvan de leden een onderlinge verzekering tegen sterfte afsloten. In Overmere waren de initiatiefnemers ba ron Emiel Tibbaut, later staatsminister, en onderpas toor Missiaen. Hun motivatie was 'de band te smeden, welke de werkende klas aan de be- goede stand vastklonk. De gei tenhouder moest bewust wor den, dat hij niet meer alleen stond en vergeten bleef, maar nu in rechtstreekse betrekking kwam met hogergeplaatste personen, die zijn stoffelijk en zedelijk welzijn tot een hoger peil wilden brengen en mede werken tot de maatschappelij ke vrede.' De oprichting gebeurde op 1 oktober 1902. Het eerste jaar had men al meer dan 90 leden. Eerste voorzitter was Adolf Van Wesemael. In 1907 werd een splitsing in oost en west doorgevoerd, met 2 voorzit ters, maar met één sekretaris en proost. In '28 kwam alles weer samen. Na de tweede wereldoorlog werd de bond bij gebrek aan belangstelling op geheven. In die jaren moet er in Over mere wel ernstig werk zijn ge maakt van de geitenkweek. Op de toen veelvuldig gehouden wedstrijden, sleepte men ver schillende prijzen in de wacht. In het tijdschrift vindt men afbeeldingen van 2 'kam pioenen'. Archieffonds De Heemkring is ondertussen bezig aan het oprichten van een archieffonds, waarmee men allerlei dokumentatie wil aankopen. De vereniging hoopt hiervoor de nodige fondsen te kunnen verzame len. Stortingen kunnen gebeu ren op het nummer 124- 1470701-02. In het volgende nummer zal Danny De Block de geschiede nis van de Overmeerse melke- rij uit de doeken doen. Dit in 1895 opgericht bedrijf zorgde ervoor dat de dorpskom, en later ook de omliggende stra ten, elektrisch verlicht werd. Men werkt intussen verder aan een artikel over de Overmeer se reuzen en kantwerksters. Wie hierover informatie, foto's of afbeeldingen zou hebben, wordt verzocht die ter beschik king te stellen. Een koud kunstje om het eens lekker warm te hebbenje doet gewoon mee aan die spotgemak- kelijke, en natuurlijk ook kosteloze, wedstrijd van TV-EKSPRES,, Het kost wel ietseen postzegel om je deelne- mingsformulier op te. sturen, maar daar doe je Paula D'Hondt dan weer plezier mee. Op dat deel nemingsformulier geef je het antwoord op drie simpele vragen en op een schiitingsvraag die elke deelnemèr absoluut gelijke kansen garandeert en die je geen greintje hoofdbrekens kost. De prijskamp de hoeveelste in de 17 jaar die verstreken sinds de geboorte van TV-EKSPRES is van start gegaan in ons nummer 12 van 17 maart. Er zijn zes wedstrijdbeurten voorzien tot en met nummer 17 van 21 april je hebt dus nog alle kans om in de prijzen te vallen En die prijs voor alle winnaars dezelfde is een onvergetelijke vakantie op Tenerife in het ho telpark Ten-Bel met verblijf op je «eigen» flat of studio in de 4-sterrenresidentie Maravilla, met speciaal programma voor de eregasten van TV- EKSPRES, en letterlijk: alles gratis. Die buiten kans mag je met missen Haal gauw een wedstrijdnummer TV-EKSPRES bij je dagbladverkoper

De Voorpost | 1986 | | pagina 15