Sint-Niklase kollege-volleyteam Belgisch ambassadeur in Liechtenstein ZWEMMEN WORDT EEN FEEST! G.S.F. V.W.B.- RENNERS WILLEN MEER IN EIGEN STREEK KOERSEN SPORT De Voorpost - 4.4.1986 - 17 VOLLEYBAL ZWEMMEN Volleybal. De mensen van het college van Sint-Niklaas in gezelschap van vertegenwoordi gers van het Instituut O.L.Vrouw van Vlaanderen in Kortrijk: klaar voor Liechtenstein (dw) Volleybal neemt op het kolle ge een aparte plaats in bij de aangeboden sporttakkën. Sinds 1973 wordt dagelijks één uur getraind tussen de middag; ook op dinsdag- en vrijdag avond na 16 u. zijn de volley ballers aktief. Ook in de va kanties wordt er getraind, en geregeld worden er meerdaag se volleystages georganiseerd. De leerlingen worden gedu rende hun zes humaniorajaren deskundig en pedagogisch ver antwoord begeleid. Men wacht dus niet af tot er een aantal leerlingen wordt gevonden die al kunnen volleyballen, zoals in nogal wat andere scholen gebeurt. Bovendien wordt door de kollege-overheid geëist dat de leerlingen de trai ningen stipt bijwonen en dat zulks in een sfeer van inzet en stijlvolle omgang geschiedt. Nationale titels Resultaten konden vanzelf sprekend niet uitblijven. Zo maar eventjes acht NSVO-ti- tels werden binnengerijfd in de loop der jaren bij miniemen, kadetten en scholieren. De provinciale NSVO-titels zijn niet meer te tellen. Op indivi dueel vlak werden ook heel wat suksessen geboekt; tal van leerlingen die op het kollege volley spelen gingen zich aan sluiten bij een ploeg uit de omgeving; thans spelen zelfs twee oudleerlingen in de natio nale ploeg, m.n. de broers Jan en Filip Van Huffel (aangeslo ten bij ereklasser Kruiken- burg). Internationale erkenning Naast zelfgeorganiseerde trips in binnenland en buitenland (tot in Ierland en Rusland toe) werd ook deelgenomen aan in ternationale tornooien: Fiësch (Zwitserland 1979), Aubenas (Frankrijk 1980) en Enschede (Nederland, 1985). «Top of the bill» was toch net drie keer na elkaar geselekteerd worden voor deelname aan het twee jaarlijkse ISF-tornooi. Zo werd in 1982 in Spa de 9de plaats veroverd; er waren toen 17 deelnemende landen. In 1984 behaalde men in Israël de 7de plaats op 12; het wegkapen van de fairplay-trofee werd hoog op prijs gesteld. Om binnenkort (in Liechten stein) België voor de derde opeenvolgende keer te mogen vertegenwoordigen diende de finale van de preselektie toeval of niet voor de derde keer te worden gespeeld tegen het koninklijk atheneum van Charleroi. Opnieuw won Sint- Niklaas, ditmaal met 3-1 (15-5, 15-10, 11-15 en 15-2). Naar Liechtenstein De ploeg die binnenkort, van 17 tot 23 april, naar Liechten stein trekt wordt getraind en gecoached door studiemeester opvoeder/sportleraar Alain TTiielen. Samen met volleyve- rantwoordelijke Luc Pierssens en Albert Van Huffel zal hij voor de begeleiding van de leerlingen instaan. De spelers heten Leo Cogen, Erik De Bruyn, Mark De Col- venaer, Steven De Vos, Pascal De Windt, Kris De Witte, Jür- gen Huys, Danny Messelis, Mark Messelis, Tom Spelc- man, Wim Van Bogaert, Gert Van Passel en Wim Walschap. Het is de derde keer ook dat de Sint-Niklase volleyboys naar de ISF-top afreizen in gezelschap van de meisjees- ploeg van het O.L.Vrouw-van- Vlaanderen lyceum in Kort rijk. Verantwoordelijken van die Kortrijkse onderwijsinstel ling, die er ook bijwaren in Tel Aviv en in Zwitserland, woon den overigens de vorige week in Sint-Niklaas gehouden pers- ontmoeting bij. Het kollegeteam van Sint-Ni klaas trekt naar Liechtenstein onder het motto «Deelnemen is belangrijker dan winnen». «Wij vertegenwoordigen ons kollege, onze stad, het katho liek onderwijs en ons land op waardige wijze», zo luidt het nog. W.V. In de praktfjk Vooreerst gaat men ervan uit dat het lichaam voldoende hulpmiddelen biedt om zich in het water te bewegen. Er wordt dus afgezien van hulp middelen omdat die het na tuurlijk evenwichtsstelsel zou den hinderen. Bovendien duurt het op die manier langer vooraleer de zwemreflex zich doet gelden want men blijft toch boven. Zeer belangrijk is ook de goe de watertemperatuur. Hoewel de kleuters slechts 30 minuten in het water blijven moet die temperatuur toch rond de 27 28° schommelen. Naast het ini tiëren in de wereld van het zwemmen doet men ook aan hygiënegewenning: voetbad, w.c., stortbad, enzomeer. De lessen worden gegeven door monitoren. Hoewel ge woonlijk per acht kinderen één monitor wordt ingezet, opteer de men in Dendermonde voor vijf kinderen, zodat er telkens zes monitoren van de ge- ^inssportfederatie aanwezig zijn als er elk halfuur dertig kinderen «te water worden ge laten». De kinderen worden óp een zeer speelse manier in het wa ter begeleid. Vanuit het erva ren van water tot mekaar nat- spatten is al een hele weg. Nog meer heksetoeren worden uit gehaald als de kinderen zich zelf moeten gaan nat maken. Door spel met ballen, touwen, autobanden, enzomeer erva ren de kinderen naast het «nat» ook de «ruimte» in zo'n bad. Zij bemerken dat water een weerstand heeft en durven na een poos zelfs het hoofd Zwemmen. Al snel zijn de kleuters het water gewoon en dan gaat het er vrolijk aan toe. Zwemmen. Ervaren monitoren begeleiden de kleuters in het water Volleybal. Het scholierenteam van Sint-Jozef Klein-Seminarie. Zittend v.l.n.r. Jurgen Huys, Mare De Colvenaer, Mark Messelis, Pascal De Windt, Leo Cogen en Wim Bogaert. Staande: volleybalverantwoordelijke Luc Pierssens, kapitein Gert Van Passel en Danny Messelis, Kris De Witte, Tom Speleman, Wim Walschap, Steven De Vos en coach-trainer Alain Thielen. Uitbergen, Wichelen, Wieze en Zele) levert de deelnemers. In het zwembad is een team om de aanwezigheden te kon- troleren en de mensen naar de kleedruimten te loodsen. Zij verwittigen de monitoren dat de tijd is verstreken en op die manier kunnen 163 kinderen «verwerkt» worden in een tijd spanne van twee en een half uur, een organisatie die feil loos kan verlopen dankzij de samenwerking tussen de afde lingen, de sportfederatie, de Jonge Gezinnen en Olympos. Evolutie De idee komt eigenlijk uit Brussel. De afdelingen Sint- Gillis en Lebbeke organiseer den als piloot-afdelingen bin nen het gewest de kursus voor twee jaar. Er waren voor alle bei de afdelingen veertig kin deren. Een tweede kursus in Sint-Gillis telde ook al 36 deel- nemertjes. Toen vorig jaar een DAC-ploeg watergewenning binnen elk van de provincies tot stand kwam was dit meteen dé kans om de kampanje gro ter te organiseren. Het kwam tot een gewestelijke samen werking met als resultaat een enorm sukses. Het is zeker de bedoeling om dit evenement jaarlijks op nieuw te organiseren. Dat zal zeker mee bepaald worden door de interesse van de afde lingen en de faciliteiten die door Olympos kunnen ver leend worden. Het is zeker belangrijk te we ten dat de Gezinssportfedera tie ook aktief is in Olympos voor gezinszwemmen op woensdagavond. Ook daar is de opkomst van ouders en kin deren enorm. Maar er is niet alleen het zwemmen. Er wordt ook aandacht besteed aan vol- zwaaid gekregen, trachtte hij zijn rol iets bescheidener te stellen. «Het is onze plicht, zei hij, goede ideeën te stimuleren en in de beste omstandigheden te laten gebeuren. Verenigin gen die dergelijke initiatieven ontwikkelen moeten zoveel mogelijk gesteund worden. Hij wenste bovendien de mensen van de BGJG proficiat voor hun perfekte organisatie en de goede samenwerking. Toch zijn er nog andere mogelijkhe den die Olympos kan bieden. Voor de jeugd is er een ver keerspark en even verder ligt een trimbaan, waarvan ook de volwassenen gebruik kunnen maken. In de klederruimte kunnen dan weer andere akti- vitëiten voorzien worden». Tenslotte haalde de direkteur de paaseieren, de toastjes en de drankjes boven, maar niet voor iedereen een bezoek ge bracht had aan de kleuters die volop in het water evolueer den, blijkbaar tot groot genoe gen van hun ouders die aan de kant zaten. VOETBAL BORSBEKE- KAVD De uitgestelde wedstrijd Borsbeke-KAVD zal plaats hebben op donderdag 17 april om 18u30. Dat werd door de K.B.V.B. meegedeeld. Door deze maatregel zal de kalender dus niet in het gedrang komen en is de kompetitie in eerste provinciale tegen eind april gedaan. WIELRENNEN OP ZATERDAG 5 APRIL IN BAASRODE-BROEKKANT De liefhebbersbonden in de wielrennerij vieren de laatste tijd. WOAD, BWCL, VWB het zijn allemaal namen die furore maken en steeds meer koersen worden door die vrije liefhebbers georganiseerd. In de Vlaamse Wielerbond rijdt een ploeg uit de streek. Garage Buslot sponsort een ploeg van een tiental renners en die mannen, samen met hun collega's uit de streek, hopen dat er steeds meer wedstrijden in eigen streek zouden georganizeerd worden Zaterdag krijgen ze de kans om hun kunnen te tonen in de Baasroodse koers die begint om 13 uur. Hoe de verschillende kategorieën zullen aantreden zal op de dag zelf worden bekend gemaakt, maar men staat borg voor een groots spektakel. De start wordt gegeven aan de watertoren en dan draait men de weg naar Vlassen broek in. Voor men aan het kerkje komt slaat het peloton rechtsqf, passeert tennisclub Vlaskia en rijdt door het Broek terug naar de plaats van vertrek. Een mooi parcours alleszins, waar de vrij smalle wegen all?rlei ontsnappingen kunnen mogelijk maken. De ploeg Buslot zal er met vrywel alle renners aanwezig zijn. Herman Van Haever en Gerrit De Cauwer, beiden uit Moerzeke-Kastel hebben tijdens de winter op de piste gereden en er goede resultaten behaald. Met hen zal men zeker rekening moeten houden. Maar ook met Europees kampioen Frans Holbrecht en ex-prof Willy Abbeloos uit Lebbeke, met Louis en André De Boeck en Paul Boel uit Dender monde, metAimé Michiels uit Zele, die vorig jaar veel heeft gewonnen, maar ook met Fiel Jacobs en Gerard Gevaert. Het wordt een prettige namiddag in Baasrode, waar men zeker tot 18 u. van spannende strijd zal kunnen genieten. WATERGEWENNING VOOR KLEUTERS IN DENDERMONDE SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.B0 Het Sint-Jozef-Klein-Seminarie (kollege) van Sint-Niklaas heeft andermaal de hoogste nationale top bereikt in de schoolsport. In de finale voor de ISF-selektie won het scholierenteam volley met 3-1 van het koninklijk atheneum van Charleroi. Het kollegeteam wordt dus afgevaardigd naar het tornooi van de ISF, de Internationale Schoolsportfederatie, dat van 17 tot 23 april in Liechtenstein plaatsvindt. Daar zullen 32 ploegen uit 16 landen, die elk een jongens- en meisjesploeg sturen, een soort (tweejaarlijks) Olympische Spelen voor het sekundair onderwijs betwisten. Honderddrieënzestig kleuters komen op zaterdagmorgen in verschillende groepen aan de beurt in het klein bad van het Dendermondse zwembad Olympos. Per vijf worden ze er begeleid door ervaren mensen, terwijl de ouders in de onmiddellijke nabijheid op geïmproviseerde terrasjes hun klein mannen in het oog kunnen houden. Het is een heerlijk spektakel te zien hoe sommige groepjes al zeer ver gevorderd zijn, terwijl anderen nog angstvallig aan de kant hun broze billetjes en handjes nat proberen te maken. Dit alles is een initiatief van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen en, die hiermee een nieuwe bijzonder suksesvolle aktiviteit aan de grote waaier heeft toege voegd. De watergewenning voor kieu- met het water in kontakt bren- leybal, tennis en nu ook bewe- ters past heel goed in de aktie gen. Springen in water op gingsopvoeding voor kleuters. «Kiezen voor kinderen», een en neer is alweer een andere slogan die de laatste jaren door ervaring en helemaal te gek de Bond als leidraad gehan- wordt het als de kinderen zelf Andere akties teerd wordt. De gezinssportfe- het water gaan inspringen van- Uiteraard doet de Bond meer deratie van de BGJG heeft op de kant. Langzaamaan gaat dan zwemmen alleen. Er zijn gemeend dat een aktie als dit springen dan over in sprin- bijvoorbeeld akties rond ver kleuters vertrouwd maken met gen met onderdrijven om zo keersveiligheid, waaraan in het water zeker past in het tot zwemmen te komen. september een nieuwe start kader van een gezinsorganisa- Deze hele bedoening wordt wordt gegeven, de strips en tie. Het echt leren zwemmen uitgesmeerd over tien lessen, stripavonden, het programma gebeurt meestal in schoolver- op tien opeenvolgende zater- rond goede kinderboeken, de band. Alvorens daarmee be- dagen, die voor de kinderen tweedehandsbeurzen, de aktie gonnen wordt is het belangrijk eerst een karwei zijn, maar rond kind en ziekenhuis en dit dat kinderen vertrouwd zijn steeds meer als een «feest» jaar de werking aan de relatie met het milieu, dat de inge- worden ervaren. Belangrijk is tussen kinderen, ouders en de groeide schrik overwonnen hier de goede opvang van de hele ziekenhuiswereld die zal wordt, dat zij ervaren hoe wa ter aanvoelt en wat het eigen lijk is en welke mogelijkheden er zijn om zich in het water te gedragen. Belangrijke fakto- ren zijn dus het ervaring op- Ook het gezin, de begeleiden de ouder, moet opgevangen worden. Door de goede mede- Olympos, doen, het ongedwongen on- werking van Olympos, waar- méér dan een zwembad dergaan van water, het gerust voor gewestelijk sekretaris Nadat de heer De Nert zijn zijn in het water. Het is im- Freddy De Nert herhaaldelijk uiteenzetting had gegeven lij mers zo dat de angst voor wa- direkteur Jan Van Damme dens een korte, maar goed ter en besef van verdrinking dankte. Elke medewerkende voorbereide perskonferentie, toenemen naarmate het kind afdeling van de BGJG en dat mocht ook zwembaddirekteur opgroeit. Hoe fel kleuters zijn er heelwat (Berlare, Den- Van Damme even inspelen op soms zijn in bad thuis, het dermonde, Hamme, Grember- het besproken thema. Omdat houvast wordt weggenomen in gen, Sint-Gillis, Schoonaarde, hij al te veel lof had toege- het grote zwembad. uitgesproken worden op 10 ju*- ni in een «konfrontatie tussen ouders en ziekenhuis». Zwemmen. Sommigen zitten er eerder beduusd bij...

De Voorpost | 1986 | | pagina 17