tome - es Ook Aalst ontvolkt Gloednieuwe stadsplannen en richtingaanwijzers te Aalst Weekblad Po LimBGRaen en werkloosheid terugdringen Ed. AALST Voor wie iets beter zoekt Kan er aan verholpen worden Krisis in bouwsektor in cijfers l f(f De Voorpost VRMDM4AFRH. 188S 3f JURGMG NB. U - 3« F Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelljkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie IC-IR Station Cultureel Centrum Bibliotheek Aalst. Richtingsaanwijzers op de Grote Markt. De vermel ding Cultureel Centrum wordt voorlopig opgeborgen. (Ih) Oud-minister Mare Galle behandelde in de jongste gemeenteraad by zijn maideninter- pellatie de ontvolking van Aalst. Een fenomeen dat zich alom voltrekt, doch dat te Aalst biezondere proporties aanneemt. Sinds 1977, jaar van de fusie-operatie, verloor Groot- Aalst 4133 'zielen' en vergeleken met 1970 zijn dat 5.993 inwoners minder. Het is dus alsof Groot-Aalst één deelgemeente (byv. Nieuwerkerken) totaal kwijtspeelde. 1977 1978 1979 Enquête Mare Galle stelde dat een werkgroep naar de oorzaken van deze achteruitgang peilde via een enquête bij 1500 toe vallig gekozen gezinnen. Vijf honderd telkens in 77, 78 en 79. 39% van de formulieren kwam terug, 386 of 25% was bruikbaar. De vragen handel den over mogelijke redenen van verhuizing als milieu, werkgelegenheid, huurprijs, sociale nutsvoorzieningen, openbaar vervoer, prijs van de bouwgrond enz. Een eerste konklusie kan zijn dat het stadsbestuur best initiatieven zou nemen inzake grond- en woningbeleid. Een gecentraliseerde voorlichtings dienst in verband met huren waren geen overbodige luxe. En er is enorme vraag naar sociale woningen, om te huren of te kopen. Als oorzaken van verhuizing golden gebrek aan ruimte (28%), onvoldoende sanitair (20%) en gebrek aan komfort (16%). Verder te hoge huur prijs, prijs van de bouwgrond en het niet vinden van een aangepaste woning. 50% vond de tewerkstelling onvoldoende doch niet doorslaggevend tot verhuis wat eveneens het geval was met milieuhinder. Bijna de helft wees op het gebrekkig openbaar vervoer, inzonder heid treinverkeer en buurt spoorwegen. Omliggende gemeenten Bij vergelijking met de aan tallen van de omliggende ge meenten blijkt dat er in de periode 71-81 een vestigings overschot was in Denderleeuw (295), Erpe-Mere (740), Lede (612), Ninove (58) en Zotte- gem (137). Maar Aalst verloor 4683 inwoners, Geraardsber- gen 113, Haaltert 770, Herzele 323 en Sint-Lievens-Houtem 97. Binnen Groot-Aalst zelf ontvolken vooral Aalst-Stad en Erembodegem maar win nen Herdersem en Gijzegem nog inwoners bij. Huisvestings problemen De bevolking van 65 jaar en meer maakt in Groot-Aalst ge middeld 14,46% uit van de totale bevolking of meer dan 11.000 inwoners. Men dient de bejaarden, die meestal niet van hun familie afhankelijk wensen te zijn, zo lang moge lijk uit collectieve diensten (rust- en verzorgingstehuizen, verpleegtehuizen, ziekenhui zen) weg te houden. Dit veron derstelt, naast aangepaste wo ningen, de nodige infrastruc tuur, om de bejaarden juist deze hulp te geven die het hun mogelijk maakt zelfstandig te blijven wonen. Twee elementen bepalen de huisvesting van jonggehuw den: enerzijds zijn zij finan cieel in een moeilijke periode (begin van de loopbaan, veel uitgaven voor de uitrusting van het gezin), anderzijds is het gezin dikwijls in volle uitbrei ding. De stad dient met deze elementen rekening te houden en, voor bescheiden inkomens, steun te verlenen. Om deze redenen heeft het ook geen zin dat het jonge gezin definitief zou opteren voor een bepaald woningtype en bijv. een defini tieve woonst zou bouwen. Maatregelen tot grondverwerving Prioritair blijft het ter be schikking stellen van gronden tegen zo laag mogelijke prij zen, o.m. door het onttrekken van de grondprijzen aan het marktmechanisme en de strijd tegen de grondspeculatie. Daarnaast dient evenwel alles in het werk gesteld om de mobilisatie van "bevroren" gronden aan te wakkeren door een aanpassing van de belas ting op de niet-bebouwde per celen. Tevens dient de stad een aktief grondbeleid te voeren via een "grondregiefonds". Ook de bewoonbaar ver klaarde woningen dienen als niet bebouwde grond te wor den belast, met dien verstande dat vrijstelling wordt verleend aan mensen die geen andere eigendom in bezit hebben. Door de Administratie voor Ruimtelijke Ordening en Leef milieu (AROL) van het Minis terie van de Vlaamse Gemeen schap is enige tijd terug een "inventaris van de onbebouw de percelen in het woonge bied" tot stand gebracht. Op basis van gegevens verstrekt door het Kadaster en de ge meenten werd tevens een ra ming van bouwpercelen uitge werkt. Voor Groot-Aalst zijn er 15.115 percelen beschik baar. Indien we geen rekening houden met het woonuitbrei- dingsgebied (314 ha) van Groot-Aalst dan zijn er op het huidig ogenblik nog 8.000-per celen beschikbaar. Sint-Martens-Latem "het paradijs", Aalst "de hel" Volgens de jongste Fiskale Statistiek der Inkomens (aan slagjaar 1983) blijkt dat het gemiddeld inkomen per jaar in Groot-Aalst 223.000 fr. be droeg. Voor Sint-Martens-La- tem was dat 271.000 fr. Repliek van schepen André Dooms "Steden met een centrum- funktie zoals Aalst kunnen zich inderdaad de luxe niet veroorloven fiskale paradijzen te zijn als Knokke, Koksijde en Sint-Martens-Latem. Toch blijkt uit statistische gegevens dat de ontvolking afneemt. Infobo Crescendo Niettegenstaande het onbarmhartig weer tijdens de voorbije paasdagen, of misschien juist daardoor omdat het de mensen thuishield van afgelegen vakantieoorden, werd de lustrumuitgave van Infobo, informatiebeurs voor bouwen en wonen, een initiatief van Nacebo, een voltreffer. Waar de wieg van Infobo in het Vr(j Technisch Instituut stond en wegens de geleidelijke uitbreiding moest worden overgeschakeld naar de ruime Aalsterse Keizershallen kon nu beschikt worden, zelfs de spits worden afgebeten van de gloednieuwe spektakelzaal. i En voor een van jle volgende edities met de paasdagen is wellicht ook de zaal in optima forma. Wie ook maar enigszins zich bij de problematiek van bou wen en wonen betrokken voelt, en wie is dat niet, kon er met zijn problemen terecht in stands van ruim 100 firma's waar men u met degelijk ad vies kon bijstaan want, zoals eerste gedeputeerde in zijn openingstoespraak zou zeg gen, het hoofdaksent van de beurs ligt duidelijk op informa tie. Al ligt het voor de hand dat ook de kommerciële faktor meespeelt. Why not? In de nieuwe zaal kwamen de stands zeer goed tot hun recht. Ruim, luchtig en met brede wandelgangen zodat het oog er zijn volle gading vond. Bij de ingang toonde de stede lijke dienst hoe men op haal bare wijze een duiventil, een kippenren, een hobby-atelier enz. onder één dak kan reali- Nationaal sekretaris Nacebo Frans Duhamel verstrekte een indrukwekkende lijst cijfers in verband met de krisis in de bouw. Bouwaanvragen: 80-84: 38% minder, 33% minder vanwege de overheid, 3% minder vanwege de industrie. Jobs: van 251.000 in '79 naar 157.000 in '84 of 94.000 minder. Bedrijven: in 10 jaar 5800 falingen plus 2700 andere verdwijningen door o.a. stopzetten, omvormen, fusioneren. Naast afname van de vraag ook remmende faktoren als meer import, zwart werk. Tweede plaats: toch blijft de bouwsektor belangrijk. Tweede plaats ekonomisch gezien na metaalnijverheid. Tweede plaats ook sociaal gezien. Niet afgeschreven: de bouwsektor is lang niet afgeschreven. Bedrijven die de krisis overleven zijn financieel gezond, hebben hogere solvabiliteit en hoger werkkapitaal en hun rendabiliteit blijft relatief voldoende. KMO's verdedigen zich best. Bij de kleinere blijft het werknemersbestand op 85%, dat van middelgrote bedrijven op 60%, van grotere bedrijven tot 200 werknemers op 52% en dat van grote bedrijven op 40%. Prognose '86-'90: Er zou behoefte zijn aan 40 k 45.000 woningen per jaar of 25.000 meer dan momenteel. Opdrachten van de overheid zouden nog dalen. Toch zou de jaarlijkse groeivoet 2% bedragen. Er zouden wel 19.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Besluit: De toekomst in de bouwsektor hangt ten dele af van externe faktoren. Toch zal hij ook in belangrijke mate gekonditioneerd worden door de inspanningen in de bouwsektor 1983 1984 1985 862 596 547 570 338 602 248 176 194 Huur- en grondprijzen, werkgelegenheid en openbaar vervoer zijn daaraan niet vreemd. Maar ook is er de mentaliteitsverandering. Jon geren zijn inderdaad minder honkvast. Op het vlak van werkgelegenheid nam Aalst toch een aantal waardevolle initiatieven: inplanting van in dustrieterreinen en industrie- en ambachtelijk terrein te Hof- stade. Te hoge huurprijzen zijn een gevolg van de wet van vraag en aanbod. Wel beperkte de wet van 1977 de huurprijzen doch hieruit volgde dat eigenaars minder werken lieten uitvoe ren en de woonkwaliteit er niet op verbeterde. En wat huisvesting betreft deed Aalst grote inspannin gen. Goedkope woningen, De- waco, Ons Zonnig Huis en Veilig Wonen werkten prima en anderzijds beschikt de stad over 150 bescheiden wonin gen, verhoudingsgewijs meer dan om het even weHre andere Vlaamse gemeente. Met in to taal 30.940 woongelegenheden kwamen er in één jaar tijd liefst 204 woningen bij wat een licht optimisme kan wettigen. Voor wat bouwgronden be treft zijn gewestplan en BPA's vaak afremmende faktoren maar anderzijds wensen kandi daat-kopers vaak té grote op pervlakten voor open of half open bebouwing. En wat be treft bouwen is duidelijk geble ken bij de projekten de Biolley dat bouwen door de stad met het oog op wederverkoop niet haalbaar is. En met Ten Berg had de stad slechte ervaringen, 25 jaar na het betrekken van de eerste woning aldaar werd Aalst krijgt ftinktionele bewegwijzering met 60 stadsplattegronden (planiteres) en 30 masten met gemiddeld elk 3 richtingaanwijzers. Omdat het geheel gerealiseerd wordt door een publiciteitsfirma is het allemaal kosteloos. Plaatsen, leveren, onderhouden, herstellen, eventueel bij- of verplaatsen, het gebeurt allemaal door en op kosten van de reklamefirma. Slechts één uitzondering: het elektriciteitsverbruik van de richtingaan wijzers. Het gaat om dezelfde firma die in 1973 startte met leveren en plaatsen van schuilhuisjes aan bushaltes. Men plaatste er reeds 35. Van het enig door het ministerie van verkeerswezen goedgekeurde type. Niet storend in de omgeving. Vervolg op blz. 4 Stands U vond er zowat alles rond houtbewerking, metaal en alu minium, elektriciteit, bouw materialen, -werken en -pro motors, meubelen en keukens, terrassen, sanitair en verwar ming, woninginrichting, oprit ten, glas en isolatie en talrijke diversen als o.m. waterdich- tingstechnieken met sprekende- demonstraties, alarmsyste men, ladders, tekentafels enz. Verder nog stands in verband met opleiding, een speeltuin, café en restaurant. Voor elk wat wils. KMO's, flexibel en kreaticf Bij de openingsplechtigheid verleden vrijdag noemt Nace- bo-voorzitter en organisator en stuwende kracht van Infobo Hubert Vinck deze realisatie het resultaat van gezamenlij ke, nooit aflatende inzet. En wanneer er, vooral bij de aan- Ook de funktionele bewegwij zering komt zeer positief over en kadert in het milieu ter plekke. De plattegronden worden ge realiseerd in zeven kleuren op een ondergrond van halfhard plastic. Planimeters De stadsplannen zijn 1,2 m. breed en 1,6 m. hoog en de lijsten ervan zijn in champag- nekleurig geanodiseerd alumi nium. Het is zuiver Belgisch fabrikaat (Massenhoven). Eén van de redenen naast de tech nische en kwalitatieve voorde len waarom aan de NV City Advertising de voorkeur werd gegeven. De gegevens op de planimeters zijn aangebracht naar teksten bezorgd door het stadsbestuur waarover de adviesraad toeris me en de verkeerskommissie zich herhaaldelijk heeft gebo gen. Langs de andere zijde voert de firma publiciteitscam pagnes op nationaal vlak. Re gionale of lokale publiciteit er in gaan niet. Een nationale campagne over heel Vlaande ren in dergelijke akkomodatie in 24 steden kost, gespreid over de twee firma's, zowat 7 miljoen. Om de tien dagen een andere campagne. Momenteel is het een schoenhandel die adverteert. Op het plan zelf wordt gewerkt met een koörd- inatensysteem en een straatna menlijst zodat elke straat mak kelijk te vinden is. De kaarten worden trouwens om de drie jaar geaktualiseerd. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot stelde dat deze beweg wijzering kadert in het nieuw verkeerscirkulatieplan waarbij vang al eens enige moedeloos heid dreigde werd daartegen kollektie gereageerd. Spreker stak de loftrompet over KMO's die met hun 800.000 zowat 90% van de to taliteit van onze bedrijven voorstellen. Waar grote bedrij ven zowat 250.000 arbeids plaatsen moesten inboeten wonnen KMO's er 18.300 bij wegens hun soepelheid, hun flexibiliteit en aanpassingsver mogen aan steeds evoluerende toestanden. Moest de krisis in de bouwsektor kunnen over wonnen worden dan zou de werkloosheid in haar totaliteit zeer sterk achteruit geslagen worden, zegt Hubert Vinck er bij. Behoud van de BTW op 6% en niet terugschroeven naar 17%, beleggen in gebouwen meer lonend maken en een gespierd bouwprogramma bij de open bare besturen zijn hierbij con ditio sine qua non. Hubert getracht werd de vertceersvei- ligheid en -leefbaarheid te ver beteren, een beter anticiperen op het rijgedrag mogelijk te maken via het zone-30-regime, het invoeren van tweerich tingsverkeer op de Wallenring, de beperking van de tonnen- maat in het stadscentrum en de beveiliging van scholen. Ge poogd wordt te komen tot makkelijke bereikbaarheid enerzijds en vlotte ontruiming anderzijds. Waarbij dan de huidige signalisatie een belang rijke rol te vervullen krijgt. W(jzen naar... Via de richtingaanwijzers be reikt men de voornaamste be stemmingen en instellingen van de stad: stadhuis, politie, rijkswacht, post, station, par kings. Voor bestemmingen buiten de stadskern als het zwembad, het sportkompleks Osbroek, de ziekenhuizen, het stadspark moeten besprekin gen worden gevoerd met de bevoegde ministeries over de rijkswegen. Maar waar het ministerie van verkeerswezen speciale aan duidingen had gevraagd voor het station en dat van kuituur voor de biblioteek heeft het stadsbestuur het gehouden bij uniforme richtingaanwijzers. De overbodige zullen trou wens weggenomen worden en die welke naar «Kultureel Centrum» verwijzen kunnen voorlopig nog even naar het magazijn. Ook in de deelgemeenten wor den stadsplattegronden aange bracht zodatmen er kan infor meren naar het stratenpatroon en de onderscheiden voorzie- ANTIEK TE KOOP mngen. Voor Erembodegem worden dat 9 borden, voor Hofstade 2 en voor de andere deelgemeenten telkens één. De stad behoudt zich het recht voor op de publiciteitszijde van de plattegronden tijdelijk in te spelen met publiciteit voor grootse lokale manifesta ties. Stadsplanborden Deze planimeters zijn 1,20 m. breed en 1,60 m. hoog. Een zijde is gereserveerd voor het plan en een andere zijde voor publiciteit. Een coördinatiesi- steem en een stratenlijst verge makkelijken het gebruik er van. Ze worden gedrukt op een ondergrond van halfhard plastic. Deze borden zijn aan gesloten op de openbare ver lichting. U vindt ze: Raffel- gemstraat rechtover Expo- straat, Sint-Annalaan - Vak- schoolstraat, Merestraat - in gang parking Nieuw Zieken huis, Beekveldstraat r.o. 44 in gang Parking, Beekveldstraat r.o. 70 naast Nieuw Beek straat, Capucienenlaan - Sint- Jobstraat, Leo De Bethune- laan - Kerkhof, Parklaan - Frans Blanckaertdreef, Burge meestersplein - Des, De Wolf- straat, Burchtstraat - Parking, Houtmarkt r.o. Volkshuis - kant Pontstraat, Houtmarkt r.o. Zonnestraat, K Colinet- straat r.o. Geeraardsbergen- straat, Keizerlijk plein 63/65, Keizershallen, Vredeplein - kant Nieuwstraat, Esplanade r.o. Kattestraat en Vrijheid straat, Denderstraat - ingang Pendelparking, Kattestraat - De Ridderstraat, Hopmarkt - Nieuwstraat, Botermarkt r.o. Korte Nieuwstraat, Boter^_, markt - Sint-Jorisstraat, Grote Markt - Lange Zoutstraat, Grote Markt - Molenstraat - Ingang Stadhuis, Molenstraat - De Coninckstraat, Graan markt, Stationplein r.o. Sta tion, Vaartplein - Werf - Sint- Annabrug, Moorselbaan r.o. nr. 29, Albrechtlaan 13 - naast S.V. Flora, Zwembadlaan - zwembad, O.L.V. Plein r.o. nrs. 5/6, Rozendreef - Sporthal Ten Rozen, Rozendreef - So ciale gebouwen, Dokter De Moorstraat, ingang St. Elisa- bethziekenhuis, Heilig Hart- laan - naast kruispunt Brede- straat, Wijngaardveld - Brede- straat, Pieter Corneliskaai r.o. Superconfex, Dorp (Baarde- gem), Brusselsesteenweg r.o. 78 - naast Hogeweg (Erembo degem), Sportschuur Dender- dal (Erembodegem), Kamiel Walgrafplein - Kaardeveldweg (Erembodegem), Roomshof- straat - IJzerenwegstraat (Erembodegem), Steenweg op Geraardsbergen - Kerk (Erem bodegem), Nachtegaalstraat - steenweg op Ninove (Erembo degem), Industrielaan - steen weg op Ninove (Erembode gem), Industrielaan - Chur- chillsteenweg (Erembode gem), Ninovesteenweg - Al- fons van de Madestraat (Erembodegem), Steenweg op Dendermonde - Kerkstraat (Gijzegem), Grote Baan, rech tover 192/194 (Herdersem), Steenwég op Dendermonde, r.o. 75 (Hofstade), Hoogstraat 28 - Kerkstraat (Hofstade), Dorpstraat - Hoogstraat, vluchtheuvel (Meldert), Aal- stersesteenweg - Kaalberg (Moorsel) en Dorpsplein - Maaldreef (Nieuwerkerken). LH. Eetkamers, meubelens, tafels stoelen, aardewerk, brons, porce- lein, schouwgarnituur, schilderijen, lusters, spiegels enz enz. ANTIEK «TER LEDE» Blomstraat 38, zljbaan stwg Lede -»Hofstade) 9310 LEDE Tel. 053/77.85.18 49/512-AG-GA-DC-RC-QK Vinck wil echter alleszins niet de pessimistische toer op. Geen doemdenkerij. Zijn ge loof en betrouwen in KMO's en de kreativiteit die er in schuilt zullen bijdragen om de tijdelijke moeilijke periode te overbruggen. Provinciale steun Eerste gedeputeerde Jan Val- laeys die bij de allereerste In fobo als gastspreker optrad in Vervolg op blz. 4 Aalst. Een van de dertig plattegronden. Langs de achter zijde komt publiciteit. (Ih) TV-Ekspres viert vakantie op TEH-BEL Vlieg mee. Alles gratis l Aalst. Terwijl de ouders in de beurs beslist hun gading vinden voor hun bouwplannen, kunnen de rakkers aan de slag op het speelterrein (a) Doe mee, en grijp deze unieke kans op een onvergetelijke vakantie. Wees zeker van uw wedstrijdnummer, reserveer nu reeds uw TV-EKSPRES bij uw dagbladverkoper.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1