Pol De Paepe: «Soldenwet bestaat niet* «Baron Romain Moyersoen en de politieke problemen van zijn tijd 1870 -1967» Nieuws uit Aalsterse gemeenteraad Nieuw rusthuis. Prioriteit voor wegenis. Aankopen volksvertegenwoordiger Van Renterghem pleitte voor meer stoptreinen 2-4.4.1986-De Voorpost Handelspraktijken en parlementaire perikelen la december en januari jl. oe KBowKaopcM in oe I. De wet De Cooman van 26 ah de nieawe wet op de Dc wet van 14 juH 1971 op de handelspraktijken wad geens zins afgeschaft noch voorbijge streefd, Het idee om een kodi- fikatie van aOe bestaande re glementeringen van de handel in één wet te bundelen en te moderniseren, ontstond bij mi nister Albert De Oetck uit Kortrijk in 1961. Voortben was een wetsvoorstel van maart 1953 door senator Chjnmans. teneinde een ruime sanering van de handel te be reiken, aanleiding geworden tot tal van suggesties vanuit Aalst. Wegens de wet van 1 juli 1893 vervalt echter elk wetsontwerp bij ontbinding der wetgevende Kamos, wanneer bet nog niet door één van bode wad aan genomen. Dit lot zou ook be stellen De Gryse (1958). Char- pentter (1959 en 1961) en zelfs aan bet regeringsontwerp De Clerck-SpiDoy van 5 juni 1964. De ingewikkelde materie van de handelspraktijken geraakte maar met wettelijk geregeld. Te Aalst werd besloten een forcing uit te voeren. Een koóntinatiekomitee van alle pijl legden de zes volksverte genwoordigers van bet arron dissement Aalst gezamenlijk het wetsvoorstel nr. 452 met 74 artikelen neer onder de bena ming «Wetsvoorstel betreffen de de Handelspraktijken en de Bescherming van de Verbrui- ka». Dat was op 29 mei 1969 en wad op de griffie gedateerd op 3 juni, doch kreeg slechts de officiële datum van 26 juni. na een ingreep «van hoger hand», Het steunde op de ou de Aalsteise suggesties maar ook op de vorige regeringsont werpen, en was reeds aange past aan alle opmerkingen van de Raad van State. Daarenboven was een hoofd stuk toegevoegd met tien arti kelen cbe speciaal de belangen van de verbruiker verdedig den. Om tijd te winnen waren de pariementaire drukproeven bij een partikuher te Aalst ver beterd. Zoiets was nog nooit de gen de misleidende premies of gezamenlijk aanbod. Omwille van de financiële steun van één bepaalde pre mie-firma aan een grote mid denstandsorganisatie, gingen enkele senatoren dwars liggen in de senaatskommissie, waar al het wetgevend werk ge schiedde. Daar werden niet minder dan 71 positieve amen dementen ingediend, waarvan 46 op Aulsters initiatief. Op 27 oktober 1970, op 12 januari 1971 en op 9 februari 1971 werd bet ontwerp door de openbare senaatszitting tel kens omwille van de premie verkoop teruggestuurd naar de kommissie die eindelijk, na nog een nachtelijke Aalsterse raad naar de senaatsportier, door de knieën ging. Op 31 maart 1971 keurde de senaat het ontwerp tenslotte goed. i opgericht. Ha v< alk handelsdekenij i jen be- Er ontstond toen plotse kon- sternatie in de Wetstraat, met ah gevolg dat amper acht da gen na 29 mei bet ontwerp Hanin-Leburton vliegensvlug in de Senaat werd neergelegd, echter zooder de onontbeerlij ke aanpassingen van het advies van de Raad van State van haast drie jaar tevoren. Aan de hand van fakturen van dat de bijzonderste premie-fir- op alk logistieke steun. Goede kontakten werden gelegd ach ter de schermen van bet parle ment en de Ekonomische In- spektk. Ah klap op de vuur- nam. Meteen waren alk socia listische kooiperatieve, syrxb- kak en vrouwenorganisaties tot medewerking bewogen. Een nationaal aktiekomitee publiceerde namens 46 sociale organisaties een manifest te- ementair ge* omtrent bet gezamenlijk aan bod waren talrijke amende menten ofte verbeteringsvoor stellen zelfs niet tot een be spreking geraakt. Talrijke schoonheidsfoutjes stonden nog in de wet, maar de wet bestond en diende nu nage leefd. Van 1971 tot 1978 wer den vanuit Aalst 121 klachten neergelegd tegen overtreders, die ook wel eens in Westerio, Turnhout en Gent woonden. De algemene ekonomische in- spektie geraakte overrompeld, vooral door beperkte macht. De minister van Ekonomische Zaken wou op zeker ogenblik gan vorderingen tot staking (bevel tot stopzetting) meer vragen aan de rechtbanken van koophandel, wegens de kos ten. Toch verdwenen gekende grote firma's die op oneerlijke stunts gebaseerd waren. Om dat de handel eindelijk precies wist waaraan ach te houden, kwam de sanering van de han delspraktijken vrij goed tot stand. Het zwakste punt uit de wet staat in artikel 61, dat «kwade trouw» vereist om de meeste inbreuken konektio- neel te kunnen bestraffen. De wet van 14 juli 1971 blijft daar door nog altijd een tamme tij ger zonder tanden. Een eerste kleine korrektie aan de wet van 1971 kwam reeds dank zij de wet-van-één- zin van 14 november 1983 in gevolge het wetsvoorstel Pee tere van 2 juni 1982. Daarin wordt bepaald dat in de eind- prijs aan verbruiker ook alle supplementen, taksen en BTW dienen begrepen te zijn. Gans deze slome procedure ware overbodig geweest indien de politici gewoon paragraaf 3 van artikel 2 van het wetsvoor stel der zes Aalsterse volksver tegenwoordigers hadden aan vaard. Senator Paul Peetere zou er «zijn» wet aan ingescho ten hebben maar ze wordt hem gegund. In 1985 zouden de heren Carlo De Cooman en Robert Gijs de volgende wor den om een paar details te korrigeren. De Wet De Cooman gezamenlijke aanbiedingen te gen een globale prijs». De se naatskommissie gooide echter alles overhoop. Van zijn 15 aanvankelijke artikels haalde geen enkel het staatsblad. Konkreet over de opruiming betekent zijn wet enkel een herschikking van paragrafen. Zijn voornaamste en opvallen de verdienste betreft evenwel een regeling van de verkoop met verlies via een koninklijk besluit, nl. in zijn artikel 4. De artikels 1 tot 3 zijn enkel waardevol omdat ze in duide lijker taal de bestaande stroeve taal uit de wet van 1971 her schrijven. Verder wordt nu de verplichting tot ondubbelzinni ge en schriftelijke prijsaandui ding ook opgelegd aan verko pers van handelsprodukten in gevolge hun statutair doel. En dan is er tenslotte het vijfde en laatste artikel uit de wet De Cooman, die zogenaamde «soldenwet». Korrektks In juni verschijnt een zowat 400 pagina's omvattende biografie van Baron Romain Moyersoen, staatsman van formaat, van de hand van zoon Ludovic, eveneens illuster De auteur, niettegenstaande zijn leeftijd (1.8.1904), nog zeer aktief zoals trouwens vader Romain was, is doctor in de rechten en licentiaat politieke en sociale wetenschappen. HU was secretaris van de Katholieke Unie van België (1934), stichtend lid en lid van het Nationaal Comité van de CVP (1945), minister van Justitie (1950-52), van Binnenlandse Zaken (52-54) en van Landsverdediging (65-66). Tien Jaar lang was hij eerste ondervoorzitter van de Kamer (58-68), in 1959 werd hij lid van de Raad van Europa en in 1962 ondervoorzitter van de Westeuropese Unie. Ludovic Moyersoen is verder de auteur van «Prosper Pouilet en de politiek van zijn tijd» en van heel wat andere publikatfos. Romain Moyersoen In 18 hoofdstukken (met een samenvatting in het Frans ach teraan) wordt de loopbaan van nooit verraste een wet zozeer als de wet De Cooman van 26 juli 1985, maar dat gebeurde pas vier maanden na Mar verschijnen in het staatsblad. Een vloed aan reakties ontstond omdat a zo gezegd de nieuwe bepaling in voorkwam dat er voor de op ruimingsperiode geen prijsver laging meer mag aangekondigd worden. Eigenaardig genoeg had senator De Cooman geenszins dergelijke bedoe ling. In zijn wetsvoorstel van 10 juni 1982 stond daarover geen woord. Zijn doelstellin gen sloegen op totaal andere punten die helaas niet gereali- seerd werden zoals «de vereen voudiging van de formaliteiten die aan de handelaars opge legd worden». Zelf samenvat tend schrijft De Cooman in zijn toelichting: «De voorge stelde wijzigingen betreffen de netto-prijsaanduiding, de ver koop met verlies, de verkopen tegen verminderde prijs en de Toch staan nog andere positie ve details in de wet De Coo man, die nauwelijks ëén pagi na van het staatsblad van 22 augustus beslaat. Zo wordt er gens de uitdrukking «goed zichtbaar» uit de wet van 1971 vervangen door «duidelijk», en elders wordt ook nog het woord «levensmiddelen» ver vangen door «bederfelijke pro- dukten». Maar het gekste feit uit de wet De Cooman drong nog niet door tot de nieuwsmedia en het publiek. Voorlichtings avonden bewijzen dat ook de hoofdfiguren iets essentiëels over het hoofd zagen. Nie mand van alle betrokken des kundigen heeft immers aan dacht geschonken aan het tweede deel van paragraaf 2 van artikel 30 van de wet van 1971! Daarin was reeds verbo den inzake opruiming: die tekoopstellins mag niet onder de voorwaarden bepaald in af- ge benamingen worden ge bruikt». begin v opruiming voorafgaat» (I). En in die afdeling 4 is sprake van de tekoopaanbiedingen of ver kopen «met doorgehaalde prij zen of op enige wijze de inaruk wekkend van een prijsverla ging.,. zonder dat Uitverkopen en Opruiming of gelijkwaardi- Met andere woorden: - die fameuze voorverkoop was reeds verboden in 1971, nl. een maand voor de oprui mingsperiode; - hij werd in 1971 beter verbo den, nl. ook indien de indruk van prijsverlaging wordt gewekt; - thans is hij enkel verboden indien hij aangekondigd is, wat tot nieuwe misbruiken zal lei den, en een afzwakking van de wet op de handelspraktijken betekent; - de aanvankelijke voorziene afschaffing van artikel 30 van de wet van 1971 werd vergeten of veronachtzaamd door ae se naatskommissie en de rest van gans het parlement; de ver bodsbepaling van een maand blééf dus, alhoewel een nieuwe verbodsbepaling van zes we ken werd ingevoerd; - summiere samenvatting van de nieuwe wet: Romain Moyerêoen uitvoerig behandeld. Zijn leven en veel zijdige aktlviteiten komen aan bod maar eveneens de politie ke problemen waarmede hij gekonfronteerd wordt. Steeds vendige wijze beschreven, de schoolkwestie, het Daenslsme, beide wereldoor logen, de Vlaamse kwestie, de verschillende mutaties van de Katholieke Partij, de Konings kwestie. Romain Moyersoen was volks vertegenwoordiger (1900 t 1921), senator en minister van Nijverheid en Arbeid. Zijn hoofdrealisaties waren de sociale huisvestingspolitiek en het wetsontwerp waarbij voor het eerst aan weduwen en we zen een overlevingsrente en aan vrouwen een ouderdoms rente werd toegekend. In zijn seboortestad (Aalst) was hij schepen en burgemees ter en ten tijde van het rexisme was hij voorzitter van de Se naat en later fraktieleider van de rechterzijde. Na zijn politieke loopbaan bleef hij aktief ijveren voor de vrede, voor spreiding van het geloof en voor de noden van zijn volk, o.m. de woning nood. Ook zijn talrijke familie die hem voor alles lief was fenoot zijn intense aandacht. J kan het boek bestellen aan voorintekenprijs tot 31 mei e.k. aan 1000 fr. door storting op rekening 330-0634255-26 van het werkkomitéc R. Moyersoen, Ladeuzeplein 21 te 3000 Leuven. Na 31 mei wordt de prijs 1250 fr. De wet De Cooman werd ge stemd door 141 eensgezinde senatoren, en nadien door 158 volksvertegenwoordigers bij 1 onthouding. LH De nieuw ontworpen straat in de sociale verkaveling «Hof Leeuwergem» moet een naam krijgen. Het stadsbestuur stelt «Hof Leeuwergem» voor. Danny Denayer (VU) gaat daarmede niet akkoord. Het Gents provinciaal komitee geeft immers de voorkeur aan de door de konsavator-archiwts Karei Baert voorgestelde toponiem «Eerdeken». Een naam terug te vinden op plannen van de bezittingen van de edelman Salm - Sahn. In suskiare orde beeft de archivaris dan nog andere toponiemen ah «Sperrenbos» en «Elshout» in petto. Ha stadsbestuur opteert echter voor «Hof Leeuwergem» gewoon voor de herkenbaarheid. Alhoewel belang van toponiemen niet in vraag wordt gesteld. Ova dit punt. dan toch verre van levensbelang, wordt liefst tweemaal gestemd. Het door Denayer ingediend «mandement vow «Eerdeken» wordt verworpen en het voorstel van het stadsbestuur «Hof Leeuwergem» goedgekeurd. Meerderheid tegen minderheid of wat dacht U. Een aantal muziekinstrumenten van de akademie zouden versleten zijn en aan vervanging toe. De piano vormt hierin dan wel een apart geval. De contrabas zou niet meer heretelbaar zijn aan aanvaardbare prijs en wordt toch niet vervangen. Andere instrumenten worden vervangen te ramen op 150.000 fr. Van Nieuwenborgh (SP) vraagt zich af wat men, m aankoop van nieuwe, met de gaat doen. Danny Denayer stelt dat a nood is aan een degelijke i een behoeftenplan. «Die zijn er» repliceert schepen Bonus. Denayer vraagt verder of men niet kan overgaan tot een stelsel van bijdragen of verhuring voor de instrumenten maar hij wordt hierbij van antwoord gediend door te stellen dat een aantal studenten hierdoor wellicht gediskrimineerd kunnen worden. Gradenne Van Nieuwenborgh heeft echter onlangs een van die oude instrumenten als attrak tic punt en blikvanger zien staan in de etalage van een financiële instelling en vraagt zkfa af of dat mag. «We zullen dat onderzoeken» zegt de burgemeester. En wat betreft de aankoop van de halve vleugelpiano Steinway voor anderhalf miljoen (ja, U leest goed) zegt Denayer dat de gemeenteraadsleden voor voldongen feiten worden geplaatst. Ook SP- fraktieleida Edgard Hooghuys vindt 1.500.000 ft. een hele bom duiten en dringt aan op het aanstellen van een verantwoordelijk materiaahneester. sterven na dood? In de dienstjaarrekening 1985 van de Regie voor Grond- en Bouwbeleid lezen we dat in 1985 twee percelen bouwgrond werden verkocht. En aan de Oude Dendennondsesteenweg en op de hoek Geldhofstraat Steenberg. Samen goed voor 566.000 fr Jan Caudroo stelde er een onbegrijpelijke tegenstrijdigheid te hebben in gevonden. Op de stadsbegroting staat een verlies van de grondregie 1985 van 1.035.000 fr, en een verlies voor 1986 van 184.000 fr. vermeld. Hij vraagt zich dan ook af hoe men dan 3.870.000 fr. kan beleggen op een termijnrekening. Roger D'Hondt (SP) zegt dat deze rekening weinig voorstelt. Veel nullen en doorkruiste tabellen. De aktiviteiten van de Regie zijn duidelijk minimaal. Willy Van Mossevelde (VU) kan zich enkel verheugen over het omslag (geel zwart) en stelt dat de regie op sterven na dood is. Voor volgend jaar zijn a immers geen verkoopbare grondpercelen meer voorhanden. Hij verzoekt dan ook het college zijn intenties hieromtrent kenbaar te maken. Schepen Dooms zegt dat het hier om een «rekening» gaat en dat die uiteraard afwijkt van de begroting. Dow een lopende procedure moeten leningen worden aangegaan op langere termijn. «Het college wil de Regie alleszins niet opdoeken» zegt schepen Doorns. Varia De kerkfabriek Sint-Jozef Erembodegem krijgt machtiging voor aankoop van grond met kapel O.L.V. Van De Venne aan de Churchillsteenweg voor 10.000 fr. Op de Topdag zaterdag 3 mei wordt in een aantal centrumstraten een verkeersvrij Aabt. De Atolenbeek kreeg het met het vele regenweer hard te verduren. Ter hoogte van de Ledebaan was de beek gezwollen tot een kleine rivier (a) T»e" Gamaenteraad Aalat De gemeenteraadszitting van verleden dinsdag verliep binnen aanvaardbare tljdsnormen. De 42 punten van de openbare sitting plus Interpelatles van raadsleden Mare Galle, Danny Denayer en Willy Van Mossevelde werden afgewerkt In zowat 4 uur. Over het eventueel moeten terugbetalen van de ontvangen subsidie voor het openbaar slachthuis nu dit verkocht werd ontstond een vrjj hevig Incident waarb(j betreurd werd dat deze kwestie die liever met diskretie werd behandeld, al te fél In het Ucht komt te staan. Aalst. Krijgt Aalst op de duur meer wegwijzers dan wegen(a) regime ingesteld van 8.30 tot 21.30 u. Aan het diensthoofd van de stedelijke bibliotheek werd een som toegekend voor geringe uitgaven. In de nacht van 20 op 21 januari werd er inderdaad een diefstal met inbraak gepleegd in de hoofdbibliotheek in de Kattestraat, Er werd een som van 34.630 fr. ontvreemd. Het poortje dat toegang verleent naar de binnenkoer werd nog steeds niet vervangen. «Men neemt nu de nodige maatregelen». Omdat bij tal van feesten steeds stoelen moeten worden gehuurd wordt overgesaan tot aankoop van stapelbare kuipstoelen voor een bedrag van 200.000 fr. Het huurgeld zou in ruim één jaar gerekupereerd zijn. Meubilair moet vervangen worden in de akademie schone kunsten te ramen op 200.000 fr. Ook muziekinstrumenten moeten vervangen worden geraamd op 150.000 fr. Voor de stadsscholen Erembodegem en Hovenierestraat wordt voor 300.000 fr. meubilair aange kocht en voor de politiediensten voor 530.000 fr. Danny Denayer stelt dat er een planning en behoeftenonderzoek ontbreken doch de schepen van onderwijs zegt dat die er zijn, zowel van de schooldirekties als van de inspektie. Voor kantoormeubelen zou Denayer opteren voor metalen meubelen. De burgemeester zegt dat het hier wel om degelijke doch alleszins niet om luxueuse meubelen voor de politie gaat. Percelen grond worden te koop gesteld. Aan de Hollestraat te Moorsel 123 m' voor 65.000 fr., aan de Hovenierestraat te Aalst 77 m' voor 250.000 fr. en aan de Bredestraat te Aabt 351 m' voor 202.000 fr. Het dossier voor verwerving van grond ter ontsluiting van de ingang Deprez werd door de gouverneur geschorst omdat op aanvraag van de verkoper in een verkoopsbelofte een clausule was ingelast dat de verkoop slechts kan doorgaan indien hij een bouwvergunning krijgt voor het oprichten van een garage langs de te realiseren ontsluiting. Aangezien er goede hoop is dat deze bouwvergunning raadsbesluit te handhaven. Pas na het naar Gent verhuizen. ing kan worden afgeleverd werd voorgesteld het afleveren van de vergunning zal het dossier terug Aalst. In de dorpskern van Hofstade hebben sluikstorters dit stukje bouwgrond gevonden om hun vuilnis kwijt te geraken. Het kan natuurlijk anders (a) Bij de begrotingswijzigingen legde schepen Openbare Wer ken aksenten en prioriteiten doch SP-fraktieleiaer Edgard Hooghuys vroeg absolute prio riteit voor de wegenis die er «in erbarmelijke staat bijligt», o.m. te Nieuwerkerken. Nogal tegen haar gewoonte in had raadslid Baita Dolores fe licitaties voor het stadsbestuur in verband met de Welzijns- beurs. Ze kreeg echter niet de kans die volmondig uit te spre ken omdat ze bij het punt niet terzake waren. Oud-minister Mare Galle sneed de kwestie van het op te richten rusthuis aan en belicht te het probleem van de ontvol king van Aalst, en raadslid Anny Dierick (onafhankelij ke) brak een lus voor het 3)richten vu een chronisch ekenhuis te Aalst. «Nu moe ten onze mensen naar Dender- monde of Merelbeke» voegde ze eraan toe. Dat er voor oprichten van een nieuwe gezondheidsinstelling te Dendermondc door de mi nister 600 miljoen werd uitge trokken noemt burgemeester Uyttersprot een fragrante leu gen. Over de inplanting van een nieuw rusthuis te Aalst kwam iedereen uiteindelijk ak koord nadat er zo een halfuur tje over heen ea weer werd gebakkeleid. Enige diskussie ontstond nog over «onderhandse aankopen» tussen raadslid Denayer en schepen De Maght over aan koop van apparatuur voor ge luidsinstallatie voor 750.000 fr wat Denayer zegt heel wat goedkoper te kunnen kopen bij een Aalsterse firma en met materieel van hogere kwaliteit. Over de aankoop van een hal ve vleugel Steinway (piano) voor anderhalf miljoen had het raadslid eveneens vragen en bedenkingen. Anderhalf mil joen is inderdaad niet niks. Ook een dampkap (met alles der op en deran en geïnstal leerd) voor 900.000 fr werd eerder hoog bevonden. Raadslid Denayer heeft het verder nog over verspilling qua frankeren van poststukken. Hij vraagt of het normaal te noemen is dat op 18 maart te 14 u. 15 brieven worden gepost voor een vergadering vu het feestkomitee van 20 maart per express met telkens een port vu liefst 108 fr. Hij noemt zulks gewoon «verspilling». Gesteld werd dat koördlnatie bij het versturen van poststuk ken zich opdringt zodat een zelfde persoon niet tot 7 maal toe hetzelfde poststuk in zijn bus vindt. Telkens gefrankeerd uiteraard. En Willy Vu Mossevelde had kritiek op het bestuur vu Aalst, du toch een kei in het organiseren vu «beurzen» en in net «beurzensnijden» omdat bij zijn bezoek aan het vakan tiesalon te Brussel de toeris tische stand Aalst op zondag tot na de middag er totaal verlaten bijlag met de melding «folders op aanvraag». LH PW volksvertegenwoordiger stemming Brussel In Ede stop- Willy Vu Renterghem heeft te. Maar, zo ging de minister vu zijn partijgenoot minister verder, vanaf 1 juni worden vu verkeerswezen De Croo alle IC en stoptreinen op het bekomen dat er vuaf 1 Juni bauvak Kortrijk-Zottegem en ook te Ede (Haaltert) enkele Brussel-Kortrijk evenals de bijkomende stoptreinen zullen meeste P-treinen aangepast, worden ingelegd. Volksverte- Want dan zijn de elektrifika- genwoordiger Van Renter- tiewerken achter de rug en ghem zei in zijn vraag tot de heeft men nieuwe mogelijkhe- minister dat heel wat mensen den. Dat betekent ook dat uit de streek van Erpe-Mere en vanaf 1 juni tussen 6u20 en Ottergem in het station van 7u35 heel wat treinen richting Ede de trein naar Brussel ne- Brussel in Ede zullen stoppen, men. Voor deze pendelaars Is Een overzicht: P. 3904 doet dat een ideale verbinding. Ede aan op 6.23 en is in Brus- Maar helaas was er voor deze sel om 6.53 u., P. 3956 is in werknemers tijdens de och- Ede om 6.47 en bereikt Brus- lendspits tussen 6u43 en 7u23 sel via Jette om 7.30, P. 32907 geen toptrein die Ede aan- stopt om 7.06 in Ede en aan deed. Vele treinreizigers wa- komst in Brussel om 7.39, P. ren de mening toegedaan dat 5355 bereikt Ede om 7.16 en de trein P. 3905 die om 6u45 in komt in Brussel aan om 7.58 2fottegem aankomt en in Brus- u., maar men moet wel over- sel Noord arriveert om 7u32 stappen in Denderleeuw en best in Ede kon stoppen en dat tenslotte P. 3909 die in Ede is daarmee het probleem zou op- om 7.33 u. komt in Brussel aan gelost zijn. Dat vertelde ae om 8.05. Dat betekent dat er Aalsterse volksvertegenwoor- liefst vijf stoptreinen op het diger ook in een parlementaire ochtelijk spitsuur in Ede zullen vraag aan minister De Croo halt houden. Wat een goede die in zijn antwoord bevestigde zaak is voor de pendelaars met dat er inderdaad tussen 6u43 bestemming Brussel, en 7u23 geen P-trein met be-

De Voorpost | 1986 | | pagina 2