Sint-Genesius vertolkt «Antigone» van Jean Anouilh in Sint-Niklaas Lebbeekse toneelkring: Ommekaar aan z'n tweede adem toe De fijnzinnige charme van Tubutsch Wat doe jij hier, vragen Dendermondse Rosiers Twintig jaar toneelkring Nieuw leven'in Aalst 32 - 4.4.1986 - De Voorpost Toneel in Melsele. om 20 u. vertolken leden van het Met Antigone» van Jean Anouilh sluit Sint-Gene sius op 12, 13 en 14 april het toneelseizoen 1985- 86. Een delikate opdracht, zeker in het licht van «Het dagboek van Anne Frank» en «Wij gaan naar Benidorm», twee prod uk ties waarmee Sint-Gene sius dit seizoen met sukses de grote massa naar de schouwburg lokte. Een uitdaging bijgevolg, deze Antigone», waar voor de kring echter bewust heeft willen kiezen. Naast de kasstukken, moet een kulturele vereni ging ook op het artistieke vlak risiko's durven nemen, zo luidt het parool. Niemand die daar rouwig om kan zijn! In oude tijden regeerde over Thebe koning Laios, een nakomeling van Kad- mos, stichter van de stad. Het huwelijk met zijn ge malin Iokaste bleef lange tijd kinderloos. Toen hij het Delfisch orakel om raad vroeg en hem een zoon werd beloofd, voegde dit orakel daar nog deze uit spraak aan toe: «Het is u beschoren door de hand van uw eigen kind het leven te De geschiedenis van Anti gone, dochter van Oidipoes - de koning die inderdaad zijn vader heeft vermoord en met zijn moeder is ge huwd -, begint als haar twee broers allebei zijn ge sneuveld in een duel om de macht. Kreoon, tussentijds koning en oom van Antigo ne, verbiedt dat het lijk van Polyneikes, haar in onge nade gevallen broer, ritueel wordt begraven. Antigone verliezen». Het is deze vloek overtreedt echter deze wet die rust op het geslacht der en wordt ter dood veroor- Labdakiden en de stof le- deeld. Hierop pleegt Hai- vert voor de mythe rond mon, de verloofde van Anti- Oidipoes en Antigone. Van gone en zoon van Kreoon, Sofokles zijn hierover drie zelfmoord. Tenslotte is dit werken tot ons gekomen: de aanleiding tot de zelfdo- Antigone», «Koning Oidi- ding van Eurydike, poes» en Oidipoes in Ko- Kreoons vrouw. lono8». :Kreoon, de verlichte des poot die de wil van het volk en de raad van de ziener in de wind sloeg, blijft door god en mens verlaten - schuldig achter. Althans in de klassieke fabel. Anouilhs Antigone «In Anouilhs versie, die een moderne tragedie mag wor den genoemd, is de nood lotsmythe aanleiding tot een konfliktsituatie van en in de mens van vandaag», aldus regisseur Lucas De Bruycker. «Anouilh schreef het stuk tijdens de tweede wereldoorlog en Antigone kan dan ook wor den gezien als de strijd tus sen de onderdrukker en het bezette volk.» «Maar ook los van de oor- logsanekdotiekbeschrijft Anouilhs Antigone de ver warring en chaos van de moderne mens bij het ma ken van keuzes. Het kon- flikt Kreoon-Antigone staat voor de dagdagelijkse strijd van elkeen tussen beper king, aanvaarding, berus ting en ongebreidelde vrij heidsdrang, absoluut ver langen, hevige revolte. Of, als u wil, tussen volwassen zijn en kind blijven, tussen redelijkheid en emotionali teit, tussen «ja-zeggen» en Er is niet echt een winnaar in deze uitzichtloze strijd die bij momenten in elk van ons woedt. Wij moeten bovenal met dit konflikt leren leven, het onderkennen.» «Toch geeft Anouilh», al dus nog Lucas De Bruy cker, «ons aan waar het voor de mens-van-nu, die de mythologie heeft losgela ten, wellicht op aankomt. Antigone, door haar konse- quente, kompromisloze emotie, is virtueel winnares van het gevecht met haar oom. Toch sterft ze, en dat wil ze ook, omdat zij beseft dat er niet valt te overleven als men «nee» zegt. Kreoon, de schijnbare verliezer bij de botsing van tegenstrijdi ge krachten, overleeft... al thans: leeft plichtsbewust verder. En is het niet pre cies die uitdaging waarmee wij, mensen van de twintig ste eeuw, feitelijk gekon- fronteerd worden?» Regiekonceptie Voor de produktie van Antigone doet Sint-Gene sius voor het eerst een be roep op Lucas De Bruycker, die vóór zijn twintigste een tijdje in Sint-Niklaas heeft gewoond. De Bruycker stu deerde theaterwetenschap aan het instituut voor lite ratuurwetenschap aan de K.U.L. Hij was medewerker bij het NTG, Area, T19 en Vertikaal. En sinds 1982 leidt hij het Gents theater Controverse, een theater dat zijn dynamiek zoekt in de konfrontatie van de mo derne en de klassieke to neelliteratuur. «De regie gaat uit van de grote toneelmatigheid van Anouilhs 'moderne trage die'», zegt Lucas De Bruy cker. «Het stuk is opgevat als een spel dat gespeeld wordt, ten behoeve van de toeschouwer. De persona ges spelen er allemaal een (onvermijdelijke) rol in, net als iedereen in het leven, dat soms verdacht veel op theater lijkt. Lucas De Bruycker heeft aan het stuk van Anouilh twee elementen toege voegd. De rol van de jonge page is vervangen door die van een sekretaris. Dit per sonage zal Kreoon geregeld assistentie verlenen. «Hij vertegenwoordigt het cyni sche mechanisme van de moderne macht», aldus de regisseur. «Hiertegenover staat de ziener Teiresias, die als een heuse 'deus-ex- «Wat doe jij hier?» is de titel van het blijspel dat Aldo de Benedetti schreef en waarmee de Koninklijke Rederijkerskamer «Rosiers» uit Dendermonde zijn toneelseizoen afsluit. Opvoeringen hebben plaats in de zaal Casino op de vrijdagen 11 en 18 april, telkens om 19u45. In een regie van William De Decker verlenen volgende leden him medewerking aan dit stuk: Mare De Decker, Jean Van Houteghem, Dany De Bock, Ingrid De Decker, Godelieve Vervaet, Murielle Van Exterghem en Kristel De Decker. Het dekor werd ontworpen door Hugo Cloche- ret, leraar aan de Akademie voor Schone Kunsten van Dendermonde en werd uitgevoerd door Roger Van Den Brande en Rudy Neyrinck. Voor klank en belichting staat Maurits De Letter in. In het stuk gaat men op ontdekking naar wat er allemaal kan gebeuren wanneer een vrouw, na vier jaar huwelijk, plots haar man niet blijkt te herkennen. Meer nog ze houdt hem voor een indringer en wil hem het huis laten ontzetten. Een gegeven dat heel wat mogelijkheden openlaat. Kaarten voor deze voorstellingen zijn te verkrijgen bij de leden van de Koninklijke Rederijkerskamer «Rosiers» en in de zaal Casino (052-21.75.69 of telefonisch te bestellen op de nummers 052- 21.11.67 of 21.89.80. machina' uit de mythologi sche hoogten van de klas sieke Sofokles tragedie op de hedendaagse scene be landt, om de al te cerebrale Kreoon te waarschuwen. Marc Van Garsse «Beide, mythische en ratio nele elementen, worden in mijn regie van Antigone aan elkaar geregen door li- ve-muziek, die aksen tueert of kontrasteert, maar die vooral als dertiende perso nage het geheel een univer sele dimensie geeft», zegt Lucas De Bruycker nog. «De muziek is hier het dra matisch bindmiddel bij uit- Luc Pieters verkozen tot voorzitter Een tiental dagen geleden blies Ommekaar, de vzw waarin de toneelkring van diezelfde Ti nam geïnkorporeerd zit, vergaderen voor al haar leden. Tijdens deze algemene vergadering, culinair begeleid door een heus eetmaal kompleet comme-il-faut overigens: vertrekkende met een aperitief en eindigen met koffie met gebak' keurden de 57 aanwezige 'Ommekaarders' niet alleen de nieuwe statuten van de vzw goed, maar gaf Stefaan Wesemael een overzicht van het voorbije werkjaar, blikte Jo Abbeloos vooruit op het komende seizoen, konden de leden het kasboek inkijken en verkozen de aanwezige leden Luc Pieters tot voorzitter van én de vzw én de toneelkring. Later op de avond werden, het bestaan van de kring, Amerikaans opbod ver- symbolisch a.h.w., als om de diepgevroren "kotelet- kocht, een punt te zetten achter ten', afkomstig van de last een eerste periode (met een ste toneelproduktie «De ko- Voorzitter Luo Pieters: sa- nogal woelige staart) uit teletten hebben oren», per menhorigheid bewerkstelli- Lebbeke. De ploeg van Ommekaar, althans een klein deel ervan. gen en behouden Luc Pieters, de nieuwbak ken Ommekaar-voorzitter, is geen onbekende in het Lebbeekse kulturele leven. Architect van beroep, was hij o.a. de centrale figuur bij de samenstelling en de opbouw van tentoonstellin gen rond de "Mariale devo tie te Lebbeke' (mei 1983) en '20 jaar Parochie Heizijde' (mei 1984). Zijn belangstelling voor het Lebbeke van toen manifes teert zich verder o.a. in zijn samenstelling van een Leb beekse ikonografie hij bezit o.a. een 500-tal prent kaarten van Lebbeke en in zijn architectsthesis rond de architecturale ge schiedenis van de O.L.- Vrouwkerk. Daarnaast was hij betrokken bij de 'Praat avond' en de "Flor Hofmans- avond' van de 'Orde van Lietbeka', is hij jurylid van de St.-Gillise Bloemencorso en van bij het ontstaan ge waardeerd Ommekaar-lid. Tijdens zijn toespraak ter gelegenheid van zijn ver kiezing tot voorzitter richt te Luc Pieters woorden van dank tot eenieder die de voorbije vier jaar meege werkt had aan de uitbouw en de bijval van 'Omme kaar'. Hij ging het recente verleden, een periode die dixit de voorzitter zelf "beheerst werd door schok- konde ritmen, onverwachte melodische wendingen en dissonante harmonieën, die dreigden uit te lopen in een bestaanskrisis', niet uit de weg, maar riep ook op tot volle mede- en samenwer king van iedere betrokke- rte. Ommekaar en we ci teren opnieuw de voorzitter moet weer het snijpunt (de man is duidelijk archi tect) worden van weliswaar variërende persoonlijkhe den, maar tegelijk van mensen die gebonden door een sterk samenhorig- heidsbesef, onderlinge ver standhouding hoog in het vaandel dragen Doelstellingen Wat die doelstellingen kon- kreet inhouden vroegen we de nieuwbakken voorzitter in een gesprek-na. Luc Pieters: Het belangrijk ste voor 'Ommekaar' lijkt me het 'standhouden', na een lange en hevige winter te hebben doorgemaakt en te hebben overleefd. Die in standhouding dient zich te manifesteren via het bren- r'l'tllB'JJÊÊ gen van ontspanning (van thriller tot drama, klucht nil j-,enz) zowel naar de toe- Hl wLJÊ^Ëü BgÊf (Ml 1 schouwers toe als naar de I eigen medewerkers en sym- jjff JBg Ov a?' pathisanten. Eens we in de- I ze konsolidatie geslaagd zijn, moeten we het steeds «i betere nastreven. Vanzelf- L J sprekend ben ook ik me be- wust van het feit dat elke toneelkring mindere perio- jf mden meemaakt: niet iedere y 1 produktie groeit immers Asm I 1x11 tot 0611 kit-Valt 6611 stult B niet mee, moet de kring V| 1 echter voldoende sterk Jr 4L-j staan zich te hervatten. tr- r" M Belangrijk element in onze r V pP- werking is ook het kreëren j A van een betere sfeer tussen Él de verschillende Lebbeekse 1 j kringen onderling. Een m 4 3 sfeer die geenszins be zwaard wordt door vooroor- Toneel in Melsele. De plaatselijke KU-toneelgroep vertolkt op 11 en 13 april in de JiïÜ parochiezaal, om 20 u., de komische thriller «Over mijn lijk» te Melsele. Regisseur is kringen, om samen een 're- Danny Van Mullem (Iv) naissanoe' van de verdraag- stek tussen 2,5 eeuwen Antigone». Voor dit muzikale klankde- kor dat live wordt uitge voerd kreeg Sint-Genesius de medewerking van Mare Van Garsse, een naam die in jazzmiddens klinkt als een klok. Stadsgenoot en binnenhuisarchitect Mare Van Garsse is op muzikaal gebied een autodidakt. Hij verwierf voor het eerst be kendheid met The Manhat tan Boys waarmee hij o.a. het destijds vermaarde jazz festival van Comblain-la- Tour haalde. Waar hij aan vankelijk pianist was, ging hij zich later specialiseren in de contrabas en in die funktie wordt hij regelma tig door jazzgrootheden als begeleider geëngageerd. Op dit ogenblik maakt hij ook deel uit van het Tony Bauwens-sextet en samen met o.a. Tars Lootens be hoort hij tot de stichters van de groep Jazz Circle die met de plaat «Sim Games» (met Toots Thielemans als gast) nationaal de grootste waardering kreeg toebe deeld. In «Antigone» improviseert Mare Van Garsse vooral op de synthesizer, een jong en eigentijds instrument dat hem tenvolle passioneert. «Overigens»zegt Mare Van Garsse nog, «ik werk ook mee aan deze Antigone, omdat ik altijd geboeid ben geweest door de raakpun ten van de diverse kunstli- sciplines.» Antigonein een regie van Lucas De Bruycker en met een live-klankdekor van Marc Van Garsse op 12, 13 en 14 april te 20.15 u. in de stadsschouwburg van Sint- Niklaas. Kaarten: 150 fr. (cjpen -I-S pas: 125 fr.) bij Hugo Boon (03/772.36.36). Stadsschouwburg (03/ 776.83.06) en bij de leden van Sint-Gene8ius. (Eddy Alloock). Op 16 maart 1966 had de stiohtingsvergadering plaats van de toneelkring Nieuw Leven. Tijdens hun twintig jarig bestaan wist deze vereniging een waslijst van pro- d uk ties en een uiteenlopende verscheidenheid van andere aktiviteiten voor te leggen. Lebbeke. Nieuwbakken Ommekaar-voorzitter Luc Pie ters. (arch.) Toneel in Melsele. Op 5 en 6 april om 20 u. vertolken leden van het jeugdhuis Djem «Puur toeval», een blijspel dat door Herman Vereecken wordt geregisseerd. Je kan terecht aan de Dambrugstraat 5 van deze deelgemeente van Beveren (Iv) zaamheid en toneel-vrien delijkheid op te zetten. Alle scherpe kanten moeten daartoe worden afgerond. Let wel, ik ben er natuur lijk van overtuigd dat die verhoopte paradijselijke verhouding nog veraf ligt. En dat er altijd kritiek zal zijn. Misschien moet zijn. Maar dan opbouwende en beslist geen vooringeno men, afbrekende kritiek. Om de sfeer, zowel in de eigen kring als naar de overige Lebbeekse toneelge zelschappen toe, rijkelijk beter te laten worden, vind ik het trouwens noodzake lijk dat ik de funktie waar in ik verkozen ben, niet als een allesomvattende job be schouw, maar ik me als voorzitter als een 'medelei der', iemand die het beleid voert samen met een sterk medewerkersteam, dus met de volle medezeggenschap en de medewerking van de tien andere bestuursleden. Beleidsbeslissingen moeten dan ook gedistilleerd wor den uit de mening van ie dereen rond de tafel. Nieuw bestuur en pro gramma De ploeg waarmee voorzit ter Luc Pieters zijn doelstel lingen wil realiseren is ver der samengesteld uit: Ste faan Wesemael (sekreta- riaat en administratie van de vzw), Marleen Chalmet (sekretariaat toneelkring), Frans Van Lierop (pen ningmeester), Gwij Pau wels (public relations), Dirk De Ridder en Mare De Vlie ger (artistiek advies en to neeladvies), Petrus Van Stappen (dooorverantwoor- delijke), Jo Abbeloos (ver antwoordelijke spelers kern), Daniel Huys (verant woordelijke inventariaat en beheer goederen), Francis Lissens (afgevaardigde naar de officiële instanties en de Kultuurraad toe) en Cornel Leunis (interne, sek- toriële hulpverlening en plaatsvervangend lid In de Kultuurraad). Wat het programma voor de nabije toekomst betreft, maakte de kring volgend schema bekend. Op 22 Juni wordt een fietstocht geor ganiseerd Tijdens het 'Dorpsfeest' van eind au gustus presenteert 'Omme kaar' een wagenspel. Mare De Vlieger voert de regie. Op septemberkermismaan- dag zal de kring, op ver zoek van het gemeentebe stuur, op het terras van zijn lokaal 'Gasthof Bierboom', een toneelopvoering verzor gen en op 28. 29 en 30 november, op 5, 6, 7, 8 en 9 december zet 'Ommekaar' in zaal Heidehof "De kat op het spek' op de planken. Dirk De Ridder voert de regie. Pierre Van Rossem In de Graaf Van Egmont te Aalst: In cijfers Nieuw Leven tekende in zijn bestaan 42 verschillen de prod uk ties, goed voor een totaal van 127 opvoe ringen met een gamma gaande van blijspelon en volksstukken tot thrillers. Voeg daarbij nog de jeugd- produktie8 in het kader van een jeugdopleiding. Als uitschieters wat de cij fers van de toeschouwers betreft, citeert voorzitter Roger De Cock de 2.012 toe schouwers voor «Het dorp der Mirakalen». OOk de «Klucht van de brave moor denaar» scoorde hoog met 1.586 kijkers en voor «Komaan Kameraad» kwa men er 1.296 opdagen. «De wonder doktoor» telde er 1.287. Cijfers die tot de ver beelding spreken. Buiten het toneelgebeuren nam Nieuw Leven deel aan heel wat teaterprodukties zoals op de man af, beschul digde sta op, kijk uit, ma gister Magius. Nieuw Le ven figureerde ook in een aantal Vlaamse films en in dat verband verwijzen we naar Golden Ophelia, De Vlasschaard en Mijn Vriend. Nieuw Leven organiseerde ook kindemamiddagen met poppenkast en bracht suk- sesvolle tentoonstellingen over vrijetijdsbesteding. Organizeerde zoektochten en bracht gespreksavonden met onder meer als voor naamste gasten Louis De Lentdecker, Karei Baert en Jean Devillé. Tussen al deze aktiviteiten door liep als de rode draad de jaarlijkse uit stap waarbij het nuttige nan het aangename werd gepaard. Geleide bezoeken aan een of ander kunstpa trimonium hoorde daar tel kens bij. Nieuw leven zorg de voor een aktief kultureel leven op de rechteroever van Aalst, meer bepaald op het Heilig Hart. Wie kijkt in het verleden, denkt ook aan de toekomst en dat doet men ook bij Nieuw Leven. Nog steeds zijn nieuwe le den welkom. In deze toneel maatschappij vindt ieder een zijn gading, hetzij als akteur, hetzij als technisch medewerker of als organi- zatorisch medewerker. Nieuw Leven sluit zijn twintigste verjaardag af met een topper in het blij spelgenre «Maak plaats me vrouw» van Ray Cooney en John Chapman. Nieuw Le ven brengt dit stuk op 11, 12, 13 en 14 april in de zaal De Kring in de dr. De Moor straat te Aalst J.M. Heyman In feite gingen we kijken naar «De Raadsheren van Nevele», maar akteur Jo De Caluwe moest verstek laten gaan. Hij lag in de ziekenboeg. De organisato ren van de reeks eenakters in de Graaf Van Egmont hadden er iets op gevonden. Zij haalden Bob De Moor van het Brussels Kamertoneel naar Aalst en deden daarmee niet eens een sleohte keuze. Boven dien mogen de mensen die al een kaartje gekocht hadden volgende zaterdag 5 april nog eens terug komen om naar «De Raadsheren» te komen kijken. Twee vliegen in één klap dus. Het kleine zaaltje van «De wensen en dromen. Het Graaf» zat vrijwel vol toen klinkt soms absurd, soms Bob De Moor aan «Tu- ironisch. Dan volgen er busch» begon. Deze Bob De weer fijne woordspelingen Moor zorgt niet alleen voor en er is zelfs situatiehumor de vertolking, samen met in te vinden. Dankzij de Lucas Vandervorst bewerk- zeer goede akteursprestatie te hij de novelle van Albert van Bob De Moor is deze Ehrenstein tot een meer monoloog puur theater ge- dan genietbare theatervoor- worden. Het boeit en ver stelling. rast, ontstelt zelfs, maar Bijna anderhalf uur lang sleept mee, voortdurend hield de eenzame akteur wentelend in eigenaardige ons in de ban van de bele- gedachtenkringenJe moet venis8en van Tubusch, ook er om glimlachen of je erge- al een eenzaat die voortdu- ren, je vervelen of doen stei- rend met zichzelf gekon- geren, fronteerd wordt in de talrij- Bob De Moor is een veelzij- ke andere personnages die dig akteur, die ondanks de hij ontmoet. Het is echter eerder droeve omstandig- helemaal geen stuk om vol- heden van het onaan ge pas- ledig te begrijpen, in tegen- te zaaltje een gave vertol- deel, Tubusch moet men on- king weggaf. Hij deed het dergaan, meegesleept wor- kennelijk met plezier en het den in een niet-aflatende rij publiek kon dat vast van gedachten, ideeën, smaken. Na de voorstelling zagen we hem eigenhandig zijn weinige attributen naar zijn wagen dragen: een klein tafeltje, een bandop nemer, enkele kleinere re kwisieten. Een onbelang rijk detail misschien, maar tekenend voor iemand die leeft voor het toneel. Voor de «Raadsheren van Nevele» zijn we zeker terug present in de bovenzaal van De Graaf Van Egmont op de Aalsterse Markt op zater dag 5 mei. Mare De Backer In het Kultureel Centrum Ter Dilft te Bornem heeft van 17 tot en met 19 njei telkens van 10.00 tot 20.0Ct uur een ten toonstelling plaats met als te- ma «Techno 2000, internatio nale nieuwe technologiën en investeringen». Agfa Gevaert, één van de grootste Europese fabrikanten van audio- en videpkassettes introduceert een ^nieuwp kwali teit videokassettës die worden geproduceerd volgens dezelfde High-Tech-eisen die voor de professionele sektor gelden. Het assortiment bestaat uit liefst zeven soorten banden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 32