ISTAPPEN VREDE NAAR Alkuone Aalst met nieuw spektakel op de planken Culturele Centrale reed Ronde van Arm Vlaanderen Vredestappers te Aalst Openbare eksamens Akademie Vlaams Verbond voor Gepensioneerden Aalst In feest Aprilvis bleef In zijn plas Eerste lustrum van Affligems Tuin- en VriJetIJdssalon 6 - 4.4.1986 - De Voorpost Stappen voor Vrede konvergeert via vflf verschillende routes naar Mechelen waar morgen zaterdag het groot Vredesfeest plaatsheeft. Gestart werd uit leper, Brugge, Waesdrecht-Essen, Lom mei en Genk. Op de route uit leper ligt Aalst. Aalst. Sint-Jozefsparochie, kruisweg. Vele gelovigen namen deel aan de kruisweg die voor de 37e maal door de straten van de stad trok (a) Aalst. Sint-Jozefsparochie, kruisweg. Zoals gebruikelijk worden de veertien staties uitgebeeld door levendige figuren (a) Kunstgroep Alkuone, een dynamisch dans tea ter met jonge mensen, treedt op 5 en 6 april as. in de vernieuwde keizershallen op met 2 nieuwe prod uk ties: 'de Vogels', een gedanst sprookje naar het gelijknamige toneelspel van Aristofanes, en 'de twintigste eeuw', een boelend over zicht van de voorbije honderd jaar. Alkuone is beslist geen on bekende bij het Aalsterse publiek. Reeds 28 jaar slaagt de groep erin vele honderden jongens en meisjes te boeien met één der volmaaktste aller kun sten: de dans. Weinige tijd geleden werd de produktie "Koloriet' tot stand ge bracht, een overweldigend suk8es voor het gezelschap, dat toen 25 jaar bestond. Nu staat men klaar voor een volgend produkt, dat de stijl van de groep volgt en tegelijk toch heel nieuw is qua aanpak en enscene ring. Het gaat om twee losstaan de verhalen, onafhankelijk van elkaar gekreëerd. In 'de XX* eeuw', een artistieke reflektie op tijd en wereld, wordt de gevoelige, zoeken de mens gekonfronteerd met het geweld, de haat. Het zijn twee solisten die als rode draad doorheen het spektakel met elkaar in konflikt komen. De muziek 'Orfeus' van Strawinsky te kent haarscherp deze tegenstelling. Tegen deze achtergrond speelt het leven van deze eeuw zich af. Alle gebeurte nissen tekenen onmisken baar de bange mens. De fri vole tonen van de jaren 1900 en een luchtige Offen- bachsuite moeten snel plaats ruimen voor twee verscheurende wereldoor logen. Ouders zien him zo nen naar het slagveld trek ken en blijven verbitterd achter. 'Ik heb zes ridders voorbij zien gaan. Zij droe gen geen statsie, geen hoge waan; zij hadden slechts zwarte kapoten aan', schrijft Anton Van Wilder- ode, die een niet onaanzien lijk deel van de bindteksten voor zich neemt. Wouter De Bruyne, tekstschrijver bij uitstek voor Alkuone, be schrijft de ontnuchtering na de strijd als volgt: 'Dres den toont zijn zwart gelaat, Vlaanderen telt zijn doden, maar kan de som niet ma ken...' De heropbouw laat nochtans niet op zich wach ten: de gouden jaren zestig sleuren ons mee in duizend- en-één genietingen, de mens verliest zichzelf in U wordt hierbij uitgenodigd tot het bijwonen van de openbare eksamens van de leerlingen van de Akade mie Muziek, Ballet en Toneel in de Feestzaal van het Stadhuis, Grote Markt Aalst. Donderdag 22 mei om 16u30 dwarsfluit (middelb. graden) Maandag 26 mei 16u30ggggggggggggggggggitaar Dinsdag 27 mei om 16u30 blokfluit om 18u30 cello Woensdag 28 mei om 17u30 houten blaasinstrumenten Dinsdag 3 juni om 18 u. zang Woensdag 4 juni om 17 u. koperen blaasinstrumenten Donderdag 5 juni om 16u30 dwarsfluit (hog. graden) Vrijdag 6 juni om 10u3O viool in de balletzaal van de Academie, Schoolstraat 19 Aalst Zaterdag 10 mei om 9u30 piano (lager 2) Woensdag 14 mei om 14 u. piano (Mvb-Ml) Zaterdag 17 mei om 9u30 piano (M2 - Hvb) Vrijdag 30 mei om 16u30 slagwerk Zondag 1 juni om 9u30 piano (Hl - H2 - Uitm.) in de Stadsschouwburg, Vredeplein Aalst Woensdag 28 mei om 18u30 toneel Zaterdag 31 mei om 13 u. toneel om 15u30 toneel Zaterdag 7 juni om 14 u. lyrische kunst in het Kasteel Terlinden, Square J. Geerinckx (Bou- dewijnlaan) Aalst Zaterdag 24 mei om 14 u. voordracht in de St.-Martinuskerk, Priester Daensplein Aalst Woensdag 4 juni om 14 u. orgel Uitreiking Prijzen en diploma's worden uitgereikt op donder dag 26 juni te 19 u. in de feestzaal van het Stadhuis. Van leper leidde de tocht naar Roeselare en van daar naar Waregem. Op woensdag werd gestapt van Waregem naar Ou denaarde waar ze vervoegd werden door een 90-tal gehan dicapten uit Mariaheem Beer- legem. Ze deelden langsheen hun weg «papieren voetjes» uit aan de kijkers. Van Oudenaarde werd het dan een treinreis naar Dender leeuw en via Welle werd dan weer te voet Aalst bereikt. Langsheen de ringlanen be landde de zowat 150-koppige groep uiteindelijk aan de plei sterplaats Aalst, meer bepaald Jeugdhuis Terlinden. Ze wer den trouwens met trommels en klaroenen afgehaald door KSA Sint-Maarten. Onder hen meest (zeer) jonge mensen. Maar ook een paar gezinnen en een aantal 60-ers. Aalst had zich duidelijk soli dair met deze stappers getoond. Waar aanvankelijk gevreesd werd niet over genoeg gastge zinnen te zullen beschikken, bleek deze vrees totaal onge grond. Finaal zouden er inder daad te veel aanbiedingen zijn geweest, zodat een aantal kan- didaat-logiesgevers zonder gast afdropen. Na in het gastgezin zich te hebben verfrist en genoten van een warme maaltijd waren reeds te 19.30 u. de stappers terug in de Sint-Annakerk op post waar een totaalspektakel werd verzorgd o.l.v. Geert D'Haens. Onder ruime be langstelling werd met als tema «Weerbaar voor Vrede» een aangrijpend spektakel opge voerd waaraan naast kerngroe pen Alkuone en Vredon in stonden voor passend vendel- zwaaien en koreografie, poëti sche evokaties met teksten van o.a. Pablo Neruda, vrede- boodschappen in diverse talen, zang door het Taizékoor en het jeugdkoor van Mijlbeek en klap op de vuurpijl, en rode draad van het hele gebeuren, met tussendoor getuigenissen van eigen ervaringen, een do- zenspel. Het opbouwen van een muur met roodgeschilder de dozen die bakstenen ver beeldden. Uit deze konstruktie versche nen dan geleidelijk woorden als «vrede», «verdraagzaam heid», «geweldloosheid» en «weerbaarheid». En gisteren donderdag werd na een bezinning in de Begijn hofkerk gereden naar Meldert waar, aan het Hof te Put, aan de rand van het Kravaalbos, werd opgestapt richting Grim bergen met als eerste halte plaats, Brussegem. LH. Honderdvijftig aanwezigen op het paasfeest In de Koorn- bloem te Aalst. Ze waren er getuige van hoe het 250* lid dat zich aansloot by het Vlaams Verbond voor Gepensio neerden van Aalst in de bloemetjes werd gezet. Een hoogtepunt op de feestelijke by eenkomst was zeker en vast het allereerste openbaar optreden van het eigen zangkoor. overdadige welvaart. Op dit ogenblik biedt Alkuone een primeur aan voor het pu bliek. Uit Nederland werd de Argentijnse choreograaf Miguel Barabasch geëng ageerd om een eigen jazz- produktie te komen kree- ëren voor de groep. Naast deze grote naam binnen de jazzwereld (Barabasch cho reografeerde reeds vele tv- shows) tekenen Nioole Del- vaux (Ballet van de XX' eeuw) en Geert D'Haens voor de choreografie. De gouden tijd van de jaren zestig doet één prangende vraag opkomen: Waar moet dit heen? Waar blijft de éch te mens, verzonken in luxe en komfort? Het is de scher pe muziek van Filip Glass uit de film Koyaniskatsi' en het gemengd vlaggen- ballet Kwintessens' die dat zoeken naar voor brengt. Waar ligt een antwoord? Misschien binnen de mens zelf? In een ontroerende pas de deux wordt 'tederheid' herontdekt, de echte ont moeting, het ineenvloeien van lichaam en geest, van man en vrouw een klop pend hart van bruisend leven! De renie van 'de XX" eeuw' berust bij Hans Slagmul der, de beelden zijn van Herwin Heyman en de tek sten worden gezegd door Mieke Bouve. "De Vogels' is een gedanst sprookje op de tonen van de Griek Hadjidakis. In tien dansen wordt een hele vo gelwereld op de scene ge bracht, een satire op kleine kantjes van ons mensen en een verheerlijking van no bele gevoelens: trotse snate rende ganzen, roofzuchtige gieren, zwijgende sierlijk- witte zwanen, zorgeloze en extravagante vogels, ge- kooiden... 'Zult gij uzelf herkennen?' Een traan en een lach, wel sprekend verklaard door de verzen van Frans Cromp- hout sj., gezegd door Nolle Versijp en Magda Cnudde van NTG Gent. De choreo grafie berust volledig bij Nicole Delvaux, de beelden zijn flitsen uit de beeld- en schilderkunst uit de moder ne tijd, gekozen door Ste ven D'Haens. Een dartel spel van bonte vogels, spie gel van de mensen-wereld, zoals Aristofanes het in de vierde eeuw voor Christus op papier zette. Fragmenten uit deze show worden nog herhaaldelijk uitgevoerd in het komende seizoen o.a. in Antwerpen, Brussel, Gent, Luxemburg, op het Vlaamse Zangfeest en de Ijzerbedevaart. In de nieuwe spektakelhal van de Keizershallen (blau we zaal) nodigt Alkuone al le geïnteresseerden uit op za terdag 5 april (20h.) en zon dag 6 april (15h.). Kaarten aan 150 en 120 frank Re servaties op 053/21.74.15, 053/21.99.70 en reservaties op 053/21.57.32 Aangelanden langsheen de weg in uitvoering vanaan de Koestaart (Moorsel - Meldert) langsheen de Klaarhaag-, Kokerij- en Dorpstraat, vonden een paar dagen vóór 1 april (de dag dat Alva zijn «Briel» verloor) een zogezegd officiële dienstbriefkaart waarbij hen werd gevraagd door Mevrouw «Tacksaert-De Vis», zich voor bespreking over de verschuldigde verhaalbelasting aan te bieden op bureel nr. 612. Ze hadden ook de kans op een informatievergade ring in de jongensschool op 1 april aanwezig te zijn tussen 17 en 19 u. in bezit van hun eigendomstitel, opmetings- plan, grondplan van hun woning en trouwboekje. Blijkbaar was de tekst en de vormgeving van de kaart al te doorzichtig, want weinigen liepen in de val. Of was het de plassende regen die hen tegenhield? Of de vele plassen op de in uitvoering zijnde weg die hen thuishielden? Feit is dat bij telefonische navraag van «Mevrouw Tack saert-De Vis» maar weinigen nog een uitvlucht zochten. Ze hadden het blijkbaar gesnapt. Volgend jaar beter? LH Voorzitter Luc D'Hondt be klemtoonde dat het Vlaams Verbond voor Gepensioneer den werd opgericht in 1972, met als eerste voorzitter Steen hout. De vereniging kende een langzame groei tot 1980. Toen telde men een honderdtal le den, maar sedertdien is het allemaal vlug gegaan. In 1981 werd overgegaan tot de verkie zing van een nieuw bestuur dat tweemaal per maand in verga dering bijeenkwam en zich naar nieuwe vormen van ont spanning. Tevens ging de aan dacht naar een aantal kulturele aktiviteiten. Voordrachten, films en dergelijke meer maak ten hun verschijning op de ka lender. In februari van dit jaar werden dan twee autonome af delingen opgericht, een eerste voor Aalst stad en de tweede voor de randgemeenten van Aalst. Beide afdelingen heb ben een eigen bestuur en een eigen werking. Bij grote Het jaarprogramma kan natuurlijk nog wijzigingen ondergaan, omdat men veel meer belang hecht aan de interesse van de leden dan aan de strikte uit voering. Men wil in 1987 stil aan naar de 300 leden toe groeien. De laatste drie maan den kwamen er dertig nieuwe leden bij en als men aan dit ritme verder gaat dan is dat streefdoel niet zo ver meer af. (a) De lustrumuitgave van het Affligems Tuin- en Vryetyds- salon met bloemenshow werd op paasmaandag, een typi sche snipperdag met niet al te slecht weder, een sukses. De opening, dit jaar zonder prominenten, was wat minder druk. Op paaszaterdag en Pa sen zelf waren regen en storm vlagen de grote spelbrekers. We zagen chauffeurs die vlak bij de ingang hun passagiers in allerijl afeetten en dan op zoek gingen naar een parkeerplaats want, weer of geen weer, par keren bleef steeds een zware dobber. De tuin die het pronkstuk van het salon zou worden, was in derdaad zeer mooi al moet het ons uit de pen dat hij bezwaar lijk kon wedijveren met vorige editie waarbij aan de aanleg duidelijk meer zorg was be steed steunend op meer inspi ratie. Minder waterpartijen. Een eerder plat geval. Dat die ren ontbraken wegens milieu opmerkingen daaromtrent, werd slechts ten dele gekom- penseerd door het plaatsen van werken van Affligemse kunste naars op plaatsen waarvan men niet zo dadelijk het ver band of de motivering kon snappen, tenzij men het houdt op gewoon toeval. Vrije tijd is wel een zodanig kompleks be grip dat men er zowat van alles Aalst. Het nieuwe zangkoor voor de eerste maal op het podium (a) kan in onderbrengen. Zelfs au tobussen, autoshows en tien tallen fietsen. Maar niettegenstaande deze schoonheidsfouten werd het toch een geslaagde lustrumedi tie waar, vooral op paasmaan dag duidelijk veel belangstel ling was. Affiigem richtte er inderdaad nu eens het zoeklicht op zich zelf doch vanuit de hele regio Asse - Aalst - Pajottenland - Faluintjes, werden de blikken gericht op dit salon. Een gebeurtenis die niet meer weg te denken is in het Affli gems gebeuren ook al concer teert de Koninklijke Harmonie er gelijktijdig en houden Affli gemse rozenkwekers zich iet wat afzijdig. LH Aalst. Een nokvolle zaal feestvierders (a) Gepensioneerdenbond bijeen Over enkele dagen wordt de Ronde Van Vlaanderen gereden. Een belangryke sportieve gebeurtenis, maar ook een goede gelegenheid om even stil te staan bij het dekor van deze wielerklassieker: een dramatisch verarmd Vlaanderen. Ook de wielersport ontsnapt niet aan de sociaal-ekonomische realiteit: van de 9 ploegen die België in 1983 ryk was, big ven er nu nog slechts 6 over, het aantal beroepsrenners is in dezelfde periode gedaald van 170 naar 110. Maar de wielrennerij is niet het enige beroep dat onder de krisis te lijden heeft: in Vlaan deren zijn er ruim 500.000 werklozen. Tussen 1980 en 1984 gingen 3,7% van de ar beidsplaatsen verloren. De Culturele Centrale volgde het trajekt van de Ronde van Vlaanderen en bekeken de ekonomische en sociale situa tie van de gebieden die we doorkruisten. De ronde van de nieuwe armoede De Culturele Centrale in Sint- Niklaas, centrum van het Waasland, In deze stad alleen zijn er reeds 2.361 werklozen. Het arrondissement telt bijna 10.000 werklozen. De werkge legenheid in de industrie ging er tussen 1980 en 1984 met 17% achteruit. Daarbij kwa men recent nog sluitingen van La Lokeroise (130 arbeids plaatsen), Grada (215 jobs) en Neyrinckx (250 werknemers). De Boelwerf dreigt nu met de afdanking van nog eens 900 personeelsleden. Via Sint-Gillis-Waas (524 uit keringsgerechtigde werklozen op 14.499 inwoners) en Steke- ne (573 uitkeringsgerechtigde werklozen op 14.392 inwoners) reed men het arrondissement Gent binnen. Uiteindelijk komen we in het arrondissement Aalst, op nieuw een ontwikkeiingszone. Tussen 1980 en 1984 gingen 86 bedrijven dicht. Vooral de tex tiel- en dc kledingnijverheid kregen het hard te verduren. De tewerkstelling in de secun daire sektor ging tussen 1980 en 1984 met 12,9% achteruit. De werkloosheidsgraad be droeg reeds in 1984 maar liefst 21,6% (gemiddelde voor Vlaanderen: 17,9%). Bij dc aankomst van de Ronde Van Vlaanderen in Ninove, zullen de 1.617 uitkeringsge rechtigde werklozen in dit stadje wel niet opvallen, maar dat maakt het probleem van de verarming van Vlaanderen daarom niet minder erg. De Culturele Centrale zegt slechts enkele fragmentarische cijfers te hebben gegeven met de bedoeling de aandacht te vestigen op de schrijnende toe standen die er in Vlaanderen heersen. De Culturele Centra le, een nationaal erkende soci- kulturele vereniging, koos reeds in 1985 de nieuwe ar moede als centraal werkingste- ma. Via tal van plaatselijke regionale en nationale aktivi teiten en publikaties werd ge poogd de aandacht van een breed publiek te vestigen op deze problematiek. Onder de regering Martens V verloor de aktieve bevolking 17% aan koopkracht. Ook de niet-aktieve groepen (invali den, gepensioneerden, werklo zen,...) werden het slachtoffer van drastische inleveringen, al dus de Culturele Centrale. Heel wat gezinnen kwamen, door dit verlies aan koop kracht of het werkloos worden van een kostwinner, in ernstige financiële problemen te recht. Dit uit zich o.a. in de grote hoeveelheid mensen met zware afbetalingsproblemcn. Hieraan is ook de agressieve en bedrieglijke reklame van de financiële instellingen niet vreemd. Het laatste vangnet, de sociale zekerheid biedt ook niet steeds een uitkomst: schoolverlaters moeten 6 maand wachttijd uit doen voor ze stempelgeld krij gen. Steeds meer werklozen worden geschorst op basis van art. 143 (uitsluiting van «lang durige» werklozen). Velen kwamen uiteindelijk bij de OCMW's terecht en moeten zien rond te komen met een veel te laag bestaansminimum, dat dan op basis van het be ruchte KB 244 nog eens kan teruggevorderd worden bij de familieleden van de rechtheb bende, die het zelf dikwijls ook niet breed hebben. De Culturele Centrale wil dat er dringend iets aan deze toe stand verandert. Daarom vraagt men: - Omzetting van de «nepstatu- ten» in volwaardige vaste be trekkingen. - Afschaffing van de wachttijd voor schoolverlaters. - Instelling van gemeentelijke diensten voor kredietbegelei ding. - Afschaffing van art. 143. - Drastische verhoging van de barema's voor bestaansmini mum tot een leefbaar socio- vitaal minimum. - Intrekking van KB 244. - Onmiddellijke stopzetting van de inleveringspolitiek.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6