Handelkoncert in Sint-Niklase kollegekerk: «Coronation Anthems» manifestatie op niveau Benoit, Bruch, Liszt, Sammartini en Saint-Saëns op Dendermondse Stadhuis Wilfried De Boecks eerste bundel in eigen uitgeverij Help, de kleine prins in gevaar in Buggenhout «Carmina Burana» van Carl Orff in Sint-Niklase schouwburg 12 -18.4.1986 - De Voorpost Sint-Niklaas. Het knapenkoor In Dulci Jubilo. Het barokke interieur van de geklasseerde kollege- kerk in Sint-Niklaas was reeds meermaals het ideale kader voor een groots koncert met koor, solisten en orkest. Denken we maar aan de uitvoe ringen van het Weihnachtsoratorium o.l.v. Ton Koopman, van Baohkantates o.l.v. Jos Van Immer- seel en van de Kroningsmis van Mozart o.l.v. Marcel Van Daele. De vele honderden toehoorders waren de beste reklame voor deze hoogstaande uitvoeringen. Zon dag 4 mei om 16 u wordt een konoert van G.F. Handel uitgevoerd, de «Coronation Anthems». Handels Koningsstuk Georg Friedrich Handel werd geboren in Halle CD) in 1685 als zoon van een bekwaam arts en chirurg. De stad had een universiteit en oefende een grote in vloed uit op de geestelijke vorming van de jonge Handel. Dit kwam o m tot uiting toen hij de op brengst van de uitvoerin gen van z'n oratorium «The Messiah» te Londen be schikbaar stelde voor het stichten van een vondelin genhospitaal. De organist van de Markt,kirche te Hal Ie overtuigde vader Handel er van, Georg een muzikale opleiding i.p.v. een weten schappelijke vorming te ge ven. Via Berlijn, Halle, Hamburg, Florence, Rome, Venetië, Napels, Praag en Wenen kwam hij als kapel meester te Hannover in kontakt met de keurvorst van Saksen toen die op het punt stond koning van En geland te worden. Hij bleef in Engeland en kreeg zelfs de Engelse nationaliteit. Hij schreef opera's, bijbelse oratoria en religieuze koor werken, profane (allegori sche) oratoria, orkestwerk en en missen. Op het einde van zijn leven werd Handel blind en hij stierf te Londen in 1759. De kroningsceremonie van koning George II en van koningin Caroline, in de ab dij van Westminster op 11 oktober 1727, gaf volgens de kroniekschrijvers aan leiding tot een grote pracht en luister. De muziek die Handel voor die gelegenheid schreef, was niet minder schitterend en bleef nog lang daarna bekend. In 1761 werd een nieuwe ko ning gekroond en de kom- ponist William Boyce, die even terug het verleden in blikte, herinnerde zich de dienst van 1727 als het 'theater van de eerste grote muzikale uitvoering'. Reeds enkele eeuwen voor dien hadden de Anthems ingang gevonden in de ou de Engelse kroningslitur gie. Van de acht Anthems die werden uitgevoerd in 1625 n.a.v. de kroning van Karei I, waren er drie geba seerd op de bijbel en die verwerkte H&ndel ook in 1727. Uitbundige luister Hoewel Handel zich niet juist hield aan de voorschriften van de kroningsceremonie toonde hij zich traditioneel in zijn keuze en gaf hij het bewijs van geestesvrijheid veeleer in de keuze van sommige verzen. Het kan ook wel stijn dat hij de volg orde van de Anthems ver anderde. Er was geen ande- ,re volgorde mogelijk voor twee van de vier Anthems, Zadok the Priest was de An them voor de zalving en «My heart is inditing» was specifiek voor de kroning van de koningin. Volgens de voorschriften van de dienst zou «The King shall rejoioe» uitgevoerd worden op het moment van de ak- klamatie, wanneer de ko ning voorgesteld werd aan zijn onderdanen, maar het is meer dan waarschijnlijk dat hij diende voor de kro ning zelf. Hoogstwaar schijnlijk werd «Let thy Hand be strentheneduit gevoerd gedurende de ak- klamatie nadat men de «pauken had laten roffelen en de trompetten had laten schallen». Deze instrumen ten zouden voor dit deel van de ceremonie van het orkgst kunnen afgescheiden geze ten hebben, wat meebracht dat men er niet kon over beschikken voor de Anthem Let thy Hand», de enige van de vier Coronation An thems waarbij deze instru menten niet meespelen. Het Engelse Hof beschikte over een aanzienlijk aantal musici, die gewoonlijk van dienst waren of in reserve qehouden werden volgens een beurtrol, maar die ver plicht waren allemaal deel te nemen aan de kronings ceremonies. Dat kan men zien op de voorstellingen van de kroning van 1685 die ons tribunes tonen die uitpuilen van zangers en instrumentisten. In 1727 kwamen de meeste zangers ongetwijfeld van de koren van de Chapel Royal en van de abdij van Westminster: de door H&ndel geciteerde zangers (in het oorspronke lijke handschrift van de Co ronation Anthems) waren allen gentlemen van de Chapel Royal. De instru mentisten werden gerecru- teerd uit de 24 «musicians» van de koning (ze bespeel den strijkinstrumenten) en uit het koninklijke trom- pettenkorps met hun eigen paukenist. Ten tijde van de kroning waren er verschil lende afwezigen maar Handel kompenseerde meer dan voldoende door supplementaire uitvoerders in te schakelen: 57 «boven tallige» instrumentisten namen deel aan de uitvoe ring en hoewel we niet het juiste aantal supplementai re zangers kennen, tonen de aantekeningen van Han del dat hij rekende op een koor van tenminste 50 stemmen. Het aantal uit voerders samengebracht voor de Coronation An thems was waarschijnlijk het omvangrijkste deel dat Handel ooit geleid heeft. De mogelijkheden van de grote bezetting heeft Handel tenvolle aangewend. De teksten zijn jubelend (drie van de vier Anthems eindi gen op een alleluia-koor), maar in de meeste is er plaats voor een meer gema tigde beweging met een be perkte orkestbegeleiding. Handel bewaarde het koor in zijn geheel omwille van de kontrasterende bewegin gen en gebruikte de solis ten van het koor alleen voor okkasionele en korte ope ningsstukken. «Zadok the Priest», de meest beroemde Engelse Anthem van Handel, werd gekomponeerd vol gens een geheel plan: i.p.v. verschillende, afgesloten of kontrasterende bewegin gen te hebben, is «Zadok» een Anthem die bestaat uit één geheel, verdeeld in drie stukken. Het effekt is ku- mulatief: de emotie groeit via de orkestrale inleiding, de eerste krachtige inzet van het koor en het volgen de deel in de ansmaat van drie; naar de akklamaties 'God save the King". Een van de andere Anthems «My heart is inditingis bijzonder merkwaardig. Enkele stukken van de tekst vragen een zachte toon, terwijl andere bewe gingen daarentegen de kracht en de schittering, die bij de gelegenheid pas ten, bewaarden. De krachti ge muziek van H&ndel ver ried, misschien toevallig, het karakter van koningin Caroline die, naar men zei, geen onderdanige echtge note was. Lamentations en Sinfonia De Malufi-Singers brengen, «Lamentations» van Tho mas Tallis (1505-1585). De Zondag organiseert Marnixring Dendermonde Ros Bei aard op het Dendermondse Stadhuis een aperitiefkonoert met oellist Herman Cnop en pianist Luo Callewaert. Zij serveren een qua stijl erg gevarieerd programma met muziek van Peter Benoit, Max Bruch, Franz Liszt, Gio vanni ftamma.rtin< en Camille Saint-Saëns. Uitvoerders De nu 22-jarige pianist Luc Callewaert studeerde aan het Kon. Vlaams Muziek- konaervatorium te Antwer pen, waar hij diverse eerste prijzen en getuigschriften behaalde i.v.m. piano (bij prof. Jacques De Tiège), ka mermuziek, muziektheo rie, geschreven en prakti sche harmonie, muziekana lyse, -geschiedenis en - pe dagogie. Sinds twee jaar is hij leraar aan de Gemeen telijke Muziekschool te Be- veren-Waas. Hij trad reeds o.m. op voor Jeugd en Muziek, Life Mu sic Now en het Fonds Alex De Vries van de onvolpre zen mevrouw Denise De Vries-Tolkovsky. Herman Cnop (Vilvoorde °1953) is leraar aan de Mu- ziekakademies te Halle, Alsemberg, Bornem, Be ve ren, Ham me en Lebbeke Hij is tevens eerste oellist aan de Vlaamse Kamerope ra te Antwerpen. Te Ant werpen behaalde hij een eerste prijs notenleer en te Gent een eerste prijs oello. Programma De muziekliteratuur voor piano en oello is tamelijk uitgebreid. De uitvoerders kozen voor een erg gediver sifieerd programma met muziek uit verschillende stijlperiodes. Zij openen met de «3de Fan- taisie» van onze Peter Be noit, de man die in de twee de helft van vorige eeuw de voornaamste promotor was van een eigen Vlaamse mu- ziekkultuur én stichter van het Vlaamse Conservato rium in de Scheldestad. Van Max Bruch (1838- 1920) spelen Luc Calle waert en Herman Cnop het wereldvermaarde «Kol Ni- drei»v eigenlijk een werk voor cello en orkest; de or- kestpartituur moet hier dan maar volledig door de piano verwerkt worden. Franz Liszt schreef drie se ries «Années de pélérina- ge8», een eerste deel «Suis se» (1826), een tweede deel «Italië» (1838-'39) en een derde deel «Troisième An- née» (1877), waarbij elk der «jaren» bestaat uit een hele reeks stukken. Hieruit ver tolken de cellist en de pia nist «Après une lecture de Dan te» Dan te was trou wens een figuur aan wie Liszt nog zijn beroemde Dan te-symfonieuit 1856 wijdde. Giovanni Battista Sammar tini (1698-1775) was een Italiaans komponist en or ganist, die o.m. leraar was van C.W. von Gluck. Hij oefende een enorme muzi kale invloed uit op de in strumentale muziek van het 18de-eeuwse Italië, o.a. door zijn belangrijk aan deel in de ontwikkeling van de sonatevorm. Van deze komponist horen we het grave oon espressione uit de «Sonate in Sol groot». Om dit aperitiefkonoert te besluiten kozen de uitvoer ders voor een glansnum mer, «De Zwaan» van Ca mille Saint-Saëns. Dit is het voorlaatste van de veertien delen waaruit Saint-Saëns' muzikale grap de «fantaisie zoölogique Carnaval des Animaux» bestaat. De ster vende zwaan zingt hier in de cello zijn zwanezang, een mooie maar in-treurige melodie. Een erg gevarieerd pro gramma dus, zowel qua stijl als qua muzikale thema's. Dit aperitiefkonoert begint om stipt 11 uur in het Den dermondse Stadhuis. De toegangsprijs voor volwas senen bedraagt 120 fr. en voor studenten 60 fr. Hier in is dan wel het aperitief begrepen dat omstreeks 12 uur aangeboden wordt. (10 muziek werd gekompo neerd voor de liturgie van dïötte Donderdag en toont duidelijk Tallis' gevoel voor de mogelijkheden van de donkere stem kleuren. De komponist wordt «de vader van de Engelse kathedraal- muziek» genoemd. Het is bekend dat hij in 1532 «jo- culator organorum» van de Dover-Priory is geweest. Later werd hij zanger van St.-Mary-at-Hill in Londen, lay-clerck van de kathe draal van Canterbury en een der «gentlemen» van de Chapel Royal. In 1572 werd hij organist en diezelfde Chapel samen met William Byrd. Hij leefde in de tijd van de Reformatie en dit is te merken aan zijn werken. Zo werden de vroegste ge schreven voor de rooms-ka- tholieke terwijl hij na 1540 komponeerde voor de angli- kaanse liturgie. Slechts een klein gedeelte van zijn En gelse kerkmuziek is tot nu toe uitgegeven. Van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) speelt het Ensemble Sinfonia o.l.v. Dirk Vermeulen een Sinfo nia voor orkest en solo-in strumenten. C.P.E. Bach was komponist, musicus en klavierpedagoog. Bij zijn vader (J.S. Bach) kreeg hij een uitstekende muzikale opleiding. Op 18-jarige leeftijd gaf hij reeds zijn eerste menuet uit en kom poneerde hij verschillende sonates, ooncerti voor kla vier en kamermuziek. Hij studeerde rechten in Leip zig en Frankfort a/d Oder waar hij in zijn eigen on derhoud voorzag door het gevenv an klavieronder- richt, door het komponeren en als konoertleider bij aka- demische plechtigheden. Hij had nauwe betrekkin gen met het Pruisische Hof en kwam in dienst van de vorsten in him paleizen van Berlijn en Potsdam. Hij hield ook regelmatig kon- takt met belangrijke kom- ponisten en muziektheore tici van zijn tijd (o.a. Dide rot). Als komponist stond hij tussen de Bach- en de klassiek periodes. Hoezeer hij klassiek gericht was, be wijst zijn afkeer voor alle oppervlakkige uitingen en het kliohéwerk van de Ga lanterie. Hij was een van de eersten die een absolute muziek met hoofdaccent op de geestelijke verdieping voorstond. Uitvoerders The Malufi-Singers bestaan uit zes jonge Vlaamse zan gers (Luo De Meulenaere, altus; Mark Van Daele, te nor; Ludwig Van Gijsegem, tenor; Philip Souvagie, ba riton; Mare Meersman, bas- bariton en Lieven Deroo, bas) die elk een individuele instrumentale en vokale op leiding kregen in diverse muziekkon8ervatoriaBo vendien volgden ze vervol- makingskursussen o.a. bij Dietrich Fischer-Diskau. Op him repertorium staan werken uit alle perioden van de muziekgeschiedenis en ook moderne bewer kingen in olose-harmony. Het ensemble werd opge richt in 1983 als vokaal mannenkwartet en werd in 1984 uitgebreid tot zijn huidige bezetting. De ver schillende leden waren reeds vroeger aktief zowel als solisten als in andere ensembles (o.a. Collegium Vocale, Huelgas-Ensemble) en ze koncerteerden reeds in binnen- en buitenland. Ze zijn verbonden aan de koren van de BRT of de Nationale Opera. Ze maak ten verschillende opnamen voor Belgische radiozen ders en traden op in het Festival van Vlaanderen. Hun originele bezetting en hun ongeëvenaarde groeps- klank gaven hen op korte tijd een bijzondere popula riteit. Het Knapenkoor In Dulci Jubilo uit Sint-Niklaas, op gericht in 1931 door de toenmalige priester-leraar Gerard Van Durme, evo lueerde van een schoolkoor dat in hoofdzaak de reli gieuze en profane plechtig heden in het Klein-Semina- rie te Sint-Niklaas opluis terde naar een jeugdkoor dat zijn zangers nog hoofd zakelijk rekruteert in het huidige Sint-J ozef-Klein- Seminarie, manr meestal buiten schoolverband op treedt. Zo besteden tot op heden zowat 90 jonge men sen tussen 9 en 22 jaar een groot deel van hun vrije tijd aan In Dulci Jubilo, als as pirant-zanger, als sopraan of alt, en tenslotte als tenor of bas. Naast de verzorging van eucharistievieringen in de eigen Collegekerk (meer maals voor de BRT-radio), de talrijke konoerten over het hele land. is In Dulci Jubilo ook regelmatig te gast in het buitenland. Het koor ondernam konoertrei- zen naar Tsjechoslovakije, Bulgarije, Polen en de meeste Westeuropese lan den. In november '86 staat een koncertreis naar Wies- baden op het programma. In 1984 participeerde het koor in de Mattheuspassie- uitvoeringen o.l.v. Philippe Herreweghe in het kader van het Festival van Vlaan deren (op plaat vastgelegd door Harmonia Mundi) en in maart j.l. werkte het mee aan de uitvoering van de Mattheuspassie met het Collegium Instrumentale Brugense o.l.v. Patrick Pei- re t.g.v. het lustrumconcert 15 jaar Collegium Instru mentale Brugense. Sinds september vorig jaar wordt het knapenkoor geleid door Jan Van Landeghem, die Marcel Van Daele en God fried Van de Vyvere op volgde. Jan Van Landeghem, die de algemene leiding heeft van het koncert, studeerde kla vecimbel, orgel, fuga en koordirectie aan het Kon. Muziekkonservatorium van Brussel. Hij vervol maakte zich aan het kon- servatorium van Maas tricht waar hij het solisten diploma orgel behaalde. Momenteel doceert hij aan het Kon. Muziekkonserva torium van Brussel, aan het Lemmensinstituut te Leu ven en aan de Muziekaka- demie te Sint-Niklaas waar hij ook organist is van de Sint-Jozefkerk. Geselekteerd als Fulbright Scholar voor België ter ge legenheid van het Bach- jaar, doceerde en koncer- teerde hij aan verschillende Amerikaanse universitei ten. Als organist trad hij op in vele Europese landen en maakte opnamen voor ra dio en televisie. Naast zijn pedagogische funkties legt hij zich ook toe op kompo neren. Dr. William Peterson is pro fessor aan en organist van de Pomona-universiteit te Claremont in Californië. Hij studeerde aan het Oberlin- Conservatory en aan de universiteit van Californië te Berkeley waar hij in 1981 doctoreerde. Hij ver blijft gedurende het akade- miejaar 85-86 in België waar hij in het kader van een Fulbrieht Scholarship research verricht over de I9de-eeuwse Belgische or ganist Jacques Lemmens. Hij gaf reeds een aanzien lijk aantal recitals in de VSA en Europa en geeft re gelmatig lezingen op musi- kologische kongressen en publiceerde een groot aan tal artikels. De dirigent, Dirk Vermeu len, werd op 14-jarige leef tijd toegelaten tot het Brus selse konservatorium waar hij in korte tijd de eerste prijzen viool, kamermuziek en harmonie én het hoger diploma viool behaalde. Hij werd ook laureaat van ver schillende nationale en in ternationale wedstrijden Hij werd ook koncertmees- ter o.m. van het Collegium Instrumentale Brugense, het Tübinger Kammeror- che8ter, het Wereldorkest van Jeugd en Muziek. Als solist treedt hij op met vele binnen- en buitenlandse or kesten o.l.v. verschillende beroemde dirigenten. Zijn grote liefde gaat echter uit naar de kamermuziek waardoor hij lid werd van verschillende binnen- en buitenlandse kwartetten en ensembles. Sinds 1980 is hij ook aktief als barokvio- list. Hij realiseerde talrijke radio- en tv-opnamen en is een graag gehoorde gast op het Festival van Vlaande ren en op andere Europese festivals. Als koncertmees- ter van de Antwerpse Phil- harmonie begon hij zich te interesseren voor orkestdi- Jan Van Landeghem dirigeert het knapenkoor In Dulci Jubilo (Iv) Het Ensemble Sinfonia is ontstaan uit het vroegere Heists Kamerorkest en heeft een basisbezetting van 11 strijkers die voor dit programma is uitgebreid met blazers en continuo. De musici zijn allen laureaten van de verschillende Vlaamse konservatoria en voor een groot deel lid van het BRT-filharmonisch or kest. Het repertorium om vat werken uit de barok tot en met de 20ste eeuw en er wordt ook regelmatig werk van Belgische komponisten uitgevoerd of gekreëerd. Het orkest treedt regelma tig op in eigen land en in andere Europese landen. Het verwezenlijkt ook ra dio- en tv-opnamen voor de BRT en voor buitenlandse zenders. Het seizoen 85-86 betekent een nieuwe start want Dirk Vermeulen krijgt de lei ding en doopt het Heists Kamerorkest om tot En semble Sinfonia. rektie en volgde daarom kursussen in Duitsland. In 1985 werd hij ook leraar aan het Gentse konservato rium. Kaarten: 300 fr, 200 fr en 100 fr (jongeren tot 18 j.) zijn te verkrijgen op het sekretariaat van het Sint- Jozef-Klein-Seminarie, Kol legestraat 31, 2700 Sint-Ni- klaas (tel. 03-776.07.34), bij de leden van de organi serende verenigingen en aan de ingang van de kerk. Dit koncert wordt ingericht door de ouderkomités en de oudleerlingenbond van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie en de Katholieke Filmliga in samenwerking met het stadsbestuur en de kulture- le raad van de stad Sint- Niklaas en met het Noord- starfonds, de kulturele stichting van de Noordstar en Boerhaave, Gent. J.H. Het nummer een van de «Dilbeekse cahiers», de uitgeverij die Wilfried De Boeck zelf oprichtte en waarmee hij op geregelde tijdstippen eigen werk of van andere diohters wil publiceren. Het zijn handige boekjes die fraai werden verzorgd en waarvan het allereerste nummer een komple- te verrassing in positieve zin is. «Het "h'ebben» zo heeft Wil- gegeven «Het "h'ebben» is fried De Boeck zijn dicht- zijn tweede bundel die hij in bundel genoemd en daar- feite veel liever «Met twij- mee bedoeld hij zowel het fels overladen» had ge- spel van de getijden van de noemd, waarin de diohter zee als de drang om het enkele van zijn bekroonde bezitten. Afkomstig van werken heeft opgenomen, Sint-Gillis Dendermonde is een aantal gedichten her- De Boeck niet aan zijn eer- neemt, maar er evenzeer ste bundel toe. Hij debuteer- heel wat nieuwe aan toe de met «om de eenzaamheid voegt. Fraai geïllustreerd zal ik binnengaan» die door door Patrick Cornelia is de- de Kofschipkring werd uit- ze dichtbundel een besten dig peilen naar het verlan gen dat in de mens De Boeok leeft. Een soort van heimwee naar dingen uit het verleden die hem dier baar zijn en die blijkbaar door de golven van de her innering worden wegge spoeld, maar telkens weer zachtjes kabbelend komen aandrijven om dan weer be zit van hem te nemen. De bundel legt de broosheid van de dichter in al zijn as pekten bloot, toont aan hoe de ziel van de auteur getroffen wordt door wat verkeerd is gegaan Het eerste nummer van de «Dilbeekse Cahiers» is een aanrader, kost 200 fr en kan verkregen worden bij de auteur op het adres Wil fried De Boeck, Spanjeberg 9 te 1710 Dilbeek. Gesterkt door het sukses van 'Circus Trapeze', de eerste toneelproduktie, vorig jaar met Pasen door de toneelgroep van VP Spelemee opgezet, plant deze groep dit jaar een nieuwe voorstelling. Een groep van een twintigtal mensen heeft tijdens de voorbije paasvakantie het projekt "De Kleine Prins' uitgewerkt. Het verhaal, het spel, het dekor en de kostumering werden in de groep van kinderen en volwassenen afgesproken. Uit die samenwerking is Help, de kleine prins is in gevaar' gesproten. Het is het verhaal van drie kleine prinsen die hun vriend, de gans, willen redden, maar onderweg aangevallen worden door een kat, die één van de prinsen dodelijk kwetst. Alleen de koning kan de gekwetste prins helpen, maar die heeft geen grokbloemen meer! Die bloemen moeten echter worden gehaald in de grot van de vreselijke, wilde Grokken... Help, de kleine prins is in gevaar' wordt slechts éénmaal opgevoerd. Dit op zaterdag 19 april te 14.30 u in de feestzaal van St.-Vincentius, Schoolstraat te Buggenhout. De toegang bedraagt 20 fr, een frisdrank tijdens de pauze inbe grepen. (pvr) Toneel in Sint-Niklaas. Tijl bracht in de schouwburg een muzikale komedie. Bossemans en Coppenollewas de titel (dw) Maandag 28 april om 20 u. wordt in de schouwburg van Sint-Niklaas de «Carmina Burana» van Carl Orff ten gehore gebracht. Het koncert wordt georganiseerd door de stedelijke muziekakademie. Voor deze manifestatie wordt medewerking verleend door de Wazenaren Roland De Munck en Johan Lybeert. Verder hebben hun medewerking toegezegd zangeres Bernadette Degelin, die al in heel wat festivals heeft opgetreden, het gemengd koor Arti-Vocali (dat in 1910 ontstond) o.l.v. Herbert Janssens, zanger Louis De Vos en zanger Fernand Koenig (die o.m. de Mattheuspassie op plaat opnam). Sint-Niklazenaar Johan Lybeert 1955) trad al vaker op in verschillende kamermuziekkombinaties met diverse jonge Belgische solisten. Hij geeft les aan hot Lemmens instituut in Leuven, het Antwerpse muziekkonservato rium en de akademie van Sint-Niklaas. Roland De Munck uit Lokeren 1947) treedt als solist in binnen- en buitenland op. Hij maakte verscheidene opna men bij de BRT, o.a. de kreatie van het aan hom Opgedra gen pianoconcerto van Mare Verhaegen. Hij verzorgt ook kamermuziekkoncerten en kommentarieert zelf zijn op tredens voor Jeugd en Muziek. (wv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 12