Even verpozen in de schaduw van een eeuwenoude drakenboom... Kunstgroep Panama: jonge kunstenaars een kans geven Hamme bracht hulde aan kunstenaar Maurits Tilley Kunstboek Maurits Tilley ^rSjp=rom SfS Julien Van Goethem exposeert in Hamme Naar aanleiding van de officiële voorstelling van het kunstboek Maurits Tilley, werd tijdens een akademische zitting en een retrospektieve, hulde gebracht aan deze grote Hamse kunstenaar, die in 1978 overleed. Het initiatief werd genomen door het Maurits Tilleyfonds, dat twee jaar geleden werd gevormd met de bedoeling de werken en het leven van Maurits Tilley te boek te stellen. De akademische zitting werd muzikaal opgeluisterd door het blazerskwintet Cassazione. De genodigden werden in de feestzaal van het gemeentehuis, die by deze gelegenheid veel te klein was, verwelkomd door Pierre De Beer sekretaris van het Maurits Tilleyfonds. Hy dankte allen die hadden meegewerkt en noemde het kunstboek Maurits Tilley een verrijking van het kultureel patrimonium. Verdiensten Nadat Annelies De Wolf, lau reate van de De Gruyterprijs 1986 het gedicht van Maurits Tilley, «mijn godslampeke» had voorgedragen en Monique Cornelis het gedicht van An ton Van Wilderode, «een huis te Waasmunster», voordroeg, werden de aanwezigen toege sproken door Dr. Janssens, al- Dankbetuigingen De heer Van Mullem voorzit ter van het Maurits Tilley fonds, stelde dat bij de vorm geving van de retrospektieve tentoonstelling, het redaktie- komitee van het kunstboek op zettelijk koos voor het grafisch werk van Tilley «de ontmoe ting» als onderwerp van de affiche. «Wij ontmoeten im mers allen elkaar vandaag in de herinnering aan een groot mens», stelde de spreker. «In zijn werken ontmoeten wij de kunstenaar. Maurits Tilley was een kunstenaar en een mens die geloofde in zijn medemen sen aan wie hij schoonheid als geluksideaal voorhield. Nu mogen wij genieten van zijn tedere erfenis. Het is dui delijk dit boek is bijna de weergave van de mens Tilley, die loopt als een leiddraad doorheen deze levenschets, want de mens Maurits kon niet zonder de kunstenaar en de kunstenaar kon niet zonder de mens. In de vormgeving van dit boek werd een welgekozen formule ingebouwd waarvan wij bij voorbaat wisten dat ze door sommigen met aarzeling zou worden begroet», aldus de voorzitter, «maar wij kozen bewust voor vernieuwing zodat de kunst hierdoor dichter bij gemeen Direkteur van het Ho ger Sint-Lucas instiuut. Hij prees de verdiensten van kun stenaar Maurits Tilley, als le raar aan het Sint Lucas insti tuut en schetste de verschillen de perioden van de kunste naar, die vooral kristelijk wa ren geïnspireerd. Hij ging op zoek naar de evangelische waarden en ging Kristus zoe ken in zijn werken, aldus de Hamme. Er was ontzettend veel volk komen opdagen voor de voorstelling van het boe over Maurits Tilley (vh) Het kunstboek Maurits Tilley is een initiatief van het Maurits Tilleyfonds dat tot stand kwam met medewerking van het Kultureel Komitee Hamme, de kunstkring Pogen, kulturele raad Hamme, vzw 't Moleken Moerzeke, Da- vidsfonds Moerzeke, kunstkring Waasmunster en het Hoger Sint Lucas instituut Gent. Het boek 60 cm bij 42 cm bevat 191 en er werden 32 kleurenseiekties en 75 zwart-wit produkties opgenomen. Het wordt ingeleid door de voorzitter van het Maurits Tilleyfonds, Cyriel Van Mullem, die de bedoeling van dit boek uiteenzet. Burgemeester Baert schreef ten geleide en Cyriel Van Mullem schreef het hoofdstuk «De onvoltooi de droom», of de levenschets van Maurits Tilley. De kunstenaar werd in 1908 geboren in de Ringstraat te Hamme als vijfde kind uit een gezin van dertien. Hij studeert aan het Sint Lucas instituut te Gent waar hij later leraar wordt. In 1944 huwt hij en gaat in Gent wonen. In 1946 wordt hij zwaar ziek en in 1947 verhuist hij naar Waasmunster op de Heide waar hij tot aan zijn dood in 1978 blijft wonen en werken. Kunstenaar en werk wordt toegelicht door Jozef Braem. Maurits Tilley kunstig wordt benaderd door Jean Pierre De Bruyn. Het boek bevat ook nog een aantal getuigenis sen geschreven door Anton Van Wilderode, Harold Van de Perre, Dr. Jur. A. Rosschaert, Dom. Antoine Maes, Dr. J. Janssens, Charles Van Lysebetten, Jef De Pillecyn, J. Van de Velde, Richard Borghgraef, Broeder Andreas, Walter Van den Berghe, Hugo De Looze en Ere-inspec- teur Theo Van Looy. Mevr Maurits Tilley schreef een dankwoord, als slot van dit prachtig boek, dat nog te verkrijgen is tijdens de tentoonstelling Maurits Tilley in de feestzaal van het gemeentehuis aan de prijs van 1.650 F (voorintekeningsprijs) en dit tot 20 april. Nadien kost het kunstboek 1.950 F. BD Hamme. Mevrouw Tilley kreeg het eerste boek als aandenken (vh) de ganse gemeenschap kan ge bracht worden. De vernieuwde vormgeving van het boek door Guido Sijs, helpt mee deze formule dragen». De Voorzit ter dank'te Mevr. Maurits Til ley voor haar bereidwillige me- i dewerking en overhandigde tot slot het eerste eksemplaar van dit kunstboek aan haar. Na enkele muzikale intermezzo's kwam Burgemeester Baert aan het woord, die de ganse familie Tilley in deze hulde betrok. Deze familie heeft een belang- I rijke kulturele rol gespeeld in het Hamse leven. Bij Maurit^, Jozef, René, en hun vele zus- I ters was men in de Peperstraat steeds welkom voor een gezel lige babbel. Maurits Tilley was I de stichter van de kunstkring Pogen en hij bezat de karakte ristieken van een groot mens, bestempelde de Burgemeester, die tot slot van zijn toespraak René Tilley betrok in de hulde en hem dankte voor datgene dat hij nog dagelijks presteert voor de Hamse gemeenschap. heer Janssens. Na hem kwam auteur-kunste naar Harold Van de Perre aan het woord. Hij vergeleek Mau rits Tilley met Franciscus en hij vond dat Maurits een leerling was van Rembrandt. Maurits Tilley is volgens hem één van de mooiste en schoonste kun stenaars geweest. Als laatste spreker in de rij kwam Jean Pierre De Bruyn, kunsthistoricus, aan het woord. Hij schetste het werk van Maurits Tilley binnen de Belgische kunst. Maurits was volgens hem een vertegen woordiger van hét futurisme, een beweging geïnspireerd door het kubisme en gericht op het verleden. Nadien ging men over tot de overhandiging van een eksem plaar van het kunstboek aan alle medewerkers. Tijdens de receptie kon men de retrospektieve Maurits Til ley bewonderen. Er worden een 50 tal werken van de kunstschilder tentoongesteld. Bijzonder zijn de vier werken uit zijn ode aan de zeven kun sten, de geboorte van de mu ziek, de poëzie, de beeldhouw kunst en de voltooiing van c poëzie. Ook enkele werken u •de boerencyclus treft men aan, naast schetsen en studies Een van de werken «woonwi gens op den Dullaert», u 1966, dient als prijs voor c' tombola. Loten zijn te bekc men aan 100 fr, er is slech één prijs voorzien. Uitlotin op zondag 20 april om 18 ui in het gemeentehuis. De r< trospektieve is dagelijks vr toegankelijk tot 20 april, va 10 tot 12 uur en van 15 tot 2 Galerij van de Kredietbank te Sint-Niklaas Kunstgroep Panama bestaat drie jaar. Panama m Joh&n Van Oaselaer kan te- is de derde tentoonstelling van een nogal eens kenen, dat bewijzen zijn wisselende groep van (vooral) jonge kunstenaars, "blauwe» mensen. De Eén van de doelstellingen van Panama is: beeldende droomwereld in pastelkleu- kunstenaars, die elders niet aan bod komen of die J®" houwer trekt de aandacht, nog geen grote hoeveelheid werken kunnen tonen Rudy Van Damme en_ of waarvan het oeuvre nog niet voldragen is, een kele pop-art-achtige teke- kans te geven naar buiten te komen. ningon tentoon die gewild Die konfrontatie met het publiek kan de dee Ine- absurd aandoen. Mooi gete- mers van groot nut zijn en ook de onderlinge kend zijn de werken van toetsing vermag een stimulerende invloed op eigen Stein Ryckaert. Verder is er werk. nog werk van Annette Brokken, Pol Van Daele, Zaterdag 12 april jl. werd Echte uitschieters zijn er Raf Foubert, Gertrude Panama m geopend met niet, uitzondering gemaakt Heyndrickx en het zilver een inleiding door André voor een paar gave naakt- werk van Dirk Boel. Lelijke Roelant. Hij verwees daar- studies van André Roelant, vrouwen zijn o.a. model bij bij naar de waarde van de die duidelijk meedoet «uit Bo Venken en wat Piet Brak kunst in het algemeen, was sympathie» Genietbaar opgehangen heeft begrijp vrij pessimistisch wat de (ook in de opstelling) zijn ik niet. toekomst van de moderne de schilderijtjes van Marie- Ze staan er wat verloren bij, kunstenaars betreft en Kristien Jooa. Kwaliteit maar de beeldjes van Koen moest nogmaals vaststellen komt duidelijk boven, ook Roasaert hadden beslist be- dat er zo weinig moderne al is haar oeuvre nog niet zo ter verdiend! De bronzen kunst gekocht wordt. Is het omvangrijk. schepsels getuigen van veel misschien omdat de «gewo- G. De Pelsmaeker toont een vakmanschap, inzicht en ne man» de traditionele paar kleurrijke doéken kunstzinnigheid kunst blijft prefereren? An- maar zal wel het meeste Panama m is nog te bekij- derzijds is de techniek van sukses boeken met zijn ken tot 27 april in de Gale- de reproduktie8 zo sterk beeldhouwwerk. rij van de Kredietbank, vooruit gegaan dat ieder- Elie Van Oppens' schilderij- Markt te Sint-Niklaas. Ope- een kan kopen wat hij wil, tjes verrassen door him ori- ningsuren: dagelijks van de oude meesters eerst, te- ginele aanpak, maar han- 14 tot 17 uur. gen betaalbare prijzen. gen er wat verloren bij. Jozef Smet Positief is het feit, aldus Roelant, dat de mensen galerijen opgericht en nie mand kijkt nog'raar op van Op uitnodiging van de en op donderdagen 1 mei de piepkleine tentoonstel- V.V.V. Hamme zal Julien van 10 tot 12 u. en van 15 lingszaaltjes achteraan in Van Goethem zijn schilder- u. tot 20 u. en op dinsdag een café. Tussen al het werken tentoonstellen in de 29 en woensdag 30 april jeugdig enthousiasme van feestzaal van het gemeen- van 10 tot 19 u. schuchter (nou, ja) aanko tebestuur van 25 april tot Julien Van Goethem werd mende en vergrijsde deel- en met 4 mei. De officiële geboren in 1930. Hij volgde nemers en him familie opening van deze tentoon- les aan de tekenschool in zorgde The New Symfonie stelling heeft plaats op vrij- Hamme onder leiding van Sincopeters Jazzband voor dag 25 april te 20 u. in de René Tilley. Zijn opleiding een swingende muzikale feestzaal van het gemeen- werd afgebroken door de omlijsting. tehuis van Hamme. Verwei- oorlog. Na de oorlog gaat Vergis u niet als u de ten- koming door de heer Paul hij opnieuw schilderen en toonstellingsruimte binnen Van De Casteele, Schepen volgde les aan de stedelijke stapt. Het gaat hier niet om van Openbare Werken en akademie voor schone kun- een beginnende kunsthan- Toerisme, Voorzitter sten te Sint-Niklaas, waar del. Het niet al te grote V.V.V. Hamme. Inleiding hij het diploma van hoger zaaltje van de Kredietbank door de heer Julien Mae re- kunstonderwijs behaalde, zit volgestouwd met zo'n. voet, Voorzitter Kulturele Zijn studies verlopen onder grote hoeveelheid werken raad Boraem Opening de deskundige begeleiding dat het niet mooi meer is. door de heer Baert Louis, van de schilders Fonteyn en Een zestiental deelnemers Burgemeester. Deze vernis- De Volder, proberen allemaal de aan- sage zal muzikaal opgeluis- Volgens deputée De Cuyper dacht te trekken en hebben terd worden door een fluit- is Julien Van Goethem een elk een maximum aan wer- ensemble van de gemeen- kunstenaar die zich bij het ken meegebracht. Resul- telijke muziekschool.Deze schilderen de moeite geeft taat: weinigen komen tot tentoonstelling is gratis om de perfektie te benade- hun recht en het is zoeken toegankelijk op zaterdagen ren, niettegenstaande alle en puzzelen wat van wie is! 26 april en 3 mei, op de hedendaagse tendensen. Voorbeeld: wie is R? zondagen 27 april en 4 mei •vLkilr/1 Op Tènerife kom je de vreemdste planten, bloe men en bomen tegen. Zoals deze 3.000 jaar oude drakenboom. Je maakt er ook kennis met de typi sche Canarische kerstroos, ongeveer als onze kerstrozen, maar manshoog. Er zijn plantages van bananen, zeer belangrijk voor de export, dadels, vijgen, sinaasappels, citroenen. Maar je komt ze ook al wandelend in het wild te gen... en eetbaar. Rond dè lavavlakte die de vul kaan Teide over het eiland heeft gelegd is Teneri- fe inderdaad zeer rijk aan plantengroei. Ook in het hotelpark Ten-Bel, waar de mens een handje heeft geholpen om er een heus park van te maken met majestatische palmbomen, onder meer, en een plantentuin zoals je er elders zelden een zult zien. En hoe leg je het nu aan boord om al dat moois in je vakantie-album te krijgen zonder dat het je meer kost dan de film en de foto's of dia's Gratis met TV-EKSPRES vakantie vieren. En om die kans waar te maken doe je gewoon mee aan TV-EK SPRES' grote prijskamp. Haal gauw een TV-EK- SPRES bij uw dagbladverkoper. 16 - 18.4.1966 De Voorpost

De Voorpost | 1986 | | pagina 16