Twaalfde Aalsters Autosalon met driehonderd wagens Mits enige aanpassing geeft nieuwe verkeersregeling algehele voldoening in Aalst Vijftig jaar C.C.O.D.-Aalst Tweede gouden Papeterslepelworp te Erpe-Mere Wat met "Huis De Blieck" 2 - 18.4.1986 - De Voorpost Na drie jaar inaktiviteit opende AVA, het "Autovakverbond voor Aalst" of de Aalsterse vereniging voor Autodealers, het twaalfde autosalon in de Keizershallen waarvan een deel dus reeds totaal vernieuwd werd tot de reeds gekende "blauwe zaal". Allerhande perikelen waren er de oorzaak van dat gedurende drie jaar Aalst geen autosalon had doch voor de volgende twee jaren zijn de data nu reeds kontraktueel vastgelegd. Het sukses van de vorige editie was inderdaad dermate dat zowat 120.000 bezoekers over de vloer kwamen in vier halve dagen en dat liefst 691 wagens van de hand werden gedaan. Troef van dit gebeuren is dat, in tegenstelling met het mastodont gebeuren in Brussel, men de wagen zijner dromen makkelijker kan benaderen en op zijn détails toetsen. Gala-avond De erop volgende alleszins voorziene gala-avond verliep eerder in mineur. Het aange kondigde optreden van een au- tentiek Chinees ballet kon niet doorgaan omdat het bewust ensemble wegens enige chinoi serie in Parijs weerhouden werd en genodigden na een tijdje duidelijk liever van champagne naar Safir over schakelden. Wat dan wel min der in kas bracht voor de Foundation. (l.h.) U kan dit weekend nog op het salon terecht morgen zaterdag en overmorgen zondag telkens van 14 tot 21 uur. Inkomprijs: 60 fr. Kin deren tot 12 jaar gratis. Aalst. Borden met stratenplannen zijn een uitstekend idee. Het wordt een stuk anders wanneer men om het stratenplan te kunnen zien en om als toerist aan te weet te komen, waar men zich precies bevindt, zich een weg moet banen tussen heesters en struikgewas. Misschien komt aan de Houtmarkt de publiciteit op de eerste plaats en pas dan de informatie, (a) Het nieuw verkeersplan, enkele maanden operationeel, geeft duidelijk voldoening. Vooral ging het om het twee richtingsverkeer op de Wallenring met aangepaste beweg- wijzering en invoeren van zone 30. Een niet legaal systeem doch waarvan tijdens een zitting in de stadsfeestzaal bleek dat de minister er geen graten in ziet. Om tot een valabele evaluatie van de situatie te komen moet er volgens verkeersdeskundi- gen een periode van een jaar over heen gaan. En die is er lang nog niet. Toch werd een eerste evaluatie gehouden. Niet in de gemeenteraad doch in een vergadering van de ver enigde kommissies. In zijn geheel werd het plan nergens en door niemand aan gevallen «'t is beter dan vroe ger» horen we vaak zeggen. Toch kwamen er uiteraard vra gen en suggesties die allen op hun waarde zullen worden on derzocht. Intussen blijft alles normaal doorlopen en na één jaar zal de evaluatie in de openbare vergadering van de gemeenteraad plaatshebben. Enkele vaststellingen Het verkeersplan geeft algehe le voldoening buiten de spits uren. Maar tijdens de spitsu ren zestig minuten per dag verdeeld over 20 minuten 's morgens, 's middags en 's na middags verloopt het ver keer onvoldoende vlot. Een situatie die echter niet nieuw is en vroeger ook bestond. Voor al het afzetten en ophalen van kinderen aan de schoolpoort zelf, vaak gepaard gaande met gevaarlijke maneuvers, zijn hiervan de oorzaak. Preventieve aktie Het toezicht op de parkeerre- geling moet verscherpt wor den. Parkeren in dubbele 61e kan niet. En op de Grote Markt staan vaak auto's op verboden plaatsen. Momen teel zijn de nodige formulieren in druk en dan wordt gestart met een groots opgezette pre ventieve aktie. Na die aktie, die zowat twee weken zal du ren en waarbij via een teksf zal gewezen worden op wat niet mag, zal streng en repressief opgetreden worden. De eerste keer een vermaning maar via een tichensysteem zal men recidivisten kunnen opsporen en die hebben dan «prijs». Zwakke weggebruikers Welke de juiste situatie van de zwakke weggebruiker, de voetganger en de 6etser juist is en of hun veiligheid erdoor verbeterd wordt zal aan de hand van een grondige analyse van alle geregistreerde onge vallen worden nagegaan. Fiet sers voelen zich wel eens door auto's gewoon weggedrumd tot in de straatgoot met alle gevolgen van dien. Nog problemen Verkeerstechnisch zijn er nog enkele op te lossen problemen: het voorzien van voorsor tering op het ovaal punt aan de Esplanade zodat ieders rich ting op voorhand wordt aange duid het verlenen van voorrang aan het rondgaand verkeer op de Werf ten opzichte van ver keer komend uit de Vaart- straat het verplaatsen van licht- signalisatie aan de Vrijheid straat teneinde beter zicht voor de brandweer bij het uitrukken het voorsorteren aan het Keizerlijk Plein richting Nieuw- of Vlaanderenstraat het aanpassen van de ti ming van de verkeerslichten op diezelfde plaats in funktie van de frequentie van de verkeers stromen. Globaal werd gesteld dat de stadskern makkelijker te be reiken is, dat het doorgaand verkeer ontmoedigd wordt en dat weggebruikers beter weg wijs worden gemaakt. LH Op het huidige salon presen teren 23 dealers over een op pervlakte van 8000 m2 een- der tigtal merken. Een driehon derdtal gloednieuwe glimmen de wagens staan er te kijk samen goed voor een kwart miljard. Auto's zijn duidelijk nog steeds voldoende attraktief om vele mensen te lokken. Ook naar de opening waar heel wat prominenten en mensen uit de zakenwereld hun opwachting maakten. Onder hen ook de ambassadeur van de Volksre publiek China maar daarover straks verder. Burgemeester Raymond Uyttersprot stelde dat de AVA met dit salon inspeelt op de wensen van de bevolking, maar tevens blijk geeft van de kreativiteit van dealers en an dere KMO's. Zonder welva rende bedrijven is er voor jan en alleman geen welvaart noch welzijn weggelegd. Helaas is het tegendeel wél waar. Spreker stelde dat uitgere kend 100 jaar precies na het bekomen van een oktrooi voor bouwen van een driewieler door Karl Benz de auto is uitgegroeid niet alleen tot een statussymbool maar tevens tot een werkinstrument uit de hui dige maatschappij niet meer weg te denken. Maar de auto is ook een faktor van verkeersveiligheid. Duizenden mensen ervaren hem elk jaar als een levende doodskist. In het Europees jaar van de verkeersveiligheid past dan ook een sensibilise- ringscampagne voor een meer verantwoord rijgedrag. Samen met inspanningen van de in dustrie zelf strevend naar meer veiligheid bij het gebruik. Met de toekomstige mistdetektors, boordcomputers en alkoholde- tektors die zullen verhinderen dat wordt gestart wanneer de chauffeur "onder invloed" is zijn we alvast op de goede weg. Gesteld werd verder dat de auto-industrie en de dealers nood hebben aan duurzame maatregelen op het vlak van de Gskaliteit zodat er toekomstge richt kan gewerkt worden. Zelfstandigen dragen immers heel wat meer risiko en falin gen zijn niet uit de lucht. "Dr. André Goffaerts- Foundation" Dat de ambassadeur van China, de heer Liu Shang, aan wezig was kan U wel enigszins verwonderen. Het wordt U duidelijk als u weet dat de AVA-voorzitter Luc Goffaerts de zoon is van de eminente Aalsterse medicus Dr. Gof faerts die er zelfs een straat naam kreeg. In zijn periode kwamen heel wat Chinese jon ge medici zich in ons land ver volmaken. Zo verbleef de Chi nese specialist Dr. Fu een tien tal jaar te Aalst en behield de bovenstebeste souvenirs hier aan. De kulturele revolutie zette daar echter een punt ach ter doch nu, na 40 jaar, nam dr. Fu de draad weer op en werd de "Dr. André Gof- faerts-Foundation" opgericht om weer Chinese artsen toe te laten zich aan onze universitei ten en ziekenhuizen te komen bijscholen. De geplande Chinese gala avond georganiseerd met me dewerking van liefst zeven ser viceclubs heeft dan ook plaats ten bate van deze stichting. Aalst. Een druk bijgewoonde openingsplechtigheid Aalst. Japanse belangstelling voor het Aalsterse autosalon. De Christelijke Centrale van de Openbare Diensten (C.C.O.D.), lokale en regionale besturen, bestaat een halve eeuw. Reden te over om te vieren. Sekretaris Roland De Cock stelde trouwens een merkwaardig gedokumenteerd "gedenkboek" op met het curriculum vitae van deze vijftigjarige doch steeds springlevende vereniging. Een gedenkboek met originele teksten van E.P. Rutten in facsimile en van Gustaaf Van der Eist en verder teksten van voorzitter Hilaire Lievens, ereproost Julien Van der Meeren, sekretaris Roland De Cock en penningmeester Paul Wailly met foto's van Roland De Cock en gedrukt op de C.C.O.D.-persen Brussel. Aalst. AVA-voorzitter Luc Goffaerts tijdens zijn openingstoespraak, (a) Aalst. Vangrails ter beveiliging van het verkeer langsheen de Dender (a) Men stelt zich vragen over wat er te gebeuren staat met het Huis De Blieck aan het Keizerlijk Plein. Wanneer wordt begonnen met de af braak en wanneer start men met de nieuwbouw? Schepen ruimtelijke orde ning De Maght zegde dat de bouwvergunning verleend werd op 25.2.1985 en dat der gelijke vergunning geldig is voor één jaar. Ze kan wel verlengd worden voor maximaal één jaar. Voor ver loop van het eerste jaar, op 17.2.1986, werd een aanvraag tot verlenging aangevraagd en bekomen. Het stadsbestuur kan niemand dwingen een bouw te beginnen. Wanneer er echter gevaar zou bestaan voor de openbare veiligheid kan wel ingegrepen worden. Vastge steld werd dat inderdaad de bepleistering afbrokkelt. Er komt dan ook een technisch verslag, opgesteld door beide partijen. Zo nodig zullen dan eventuele beveiligingswerken opgelegd worden. (l.h.) Eens te meer heeft het komitee van de vzw wijk Groendal te Mere alle krachten gebundeld om van hun vierde wijkkermis een hoogtepunt van hun aktiviteiten te maken. Het heeft natuurlijk veel bezoeken aan plaatselijke hande laars en sympatisanten gekost om een uniek programma te kunnen samenstellen met o.a. de Gouden Papeterslepel worp die voor de tweede maal kan «gegrabbeld» worden. De wijkkermis begint op don derdag 8 mei met de traditio neel geworden eucharistievie ring in de feesttent. Ander maal is het E.H. Marcel De- cubber, pastoor op rust in het Sint-Jozefinstituut te Mere, die de mis zal opdragen en een gelegenheidssermoen geven zoals hij alleen dat kan en doet. Hierna worden de kerkelijke gewaden vervangen door keu rige glazen want tegen de mid dag kan men er terecht voor de intussen bekend geworden «Groendalaperitief». Ook de muziekmaatschappij Hand in Hand van Mere is weer van de partij om de wijk met hun beste marsmuziek op te vrolij ken. Om 15 u zullen zij met een wandelkoncert een feeste lijk tintje geven dat op een kermis niet mag ontbreken. Ook de muzikanten van deze fanfare worden een vertrouwd beeld op deze Groendal- kermis. Natuurlijk hebben de organi satoren aan iedereen gedacht want de jongeren kunnen er om 18.30 u terecht voor een levendige «Groendal-disco- show» met aan de mikro Luc Cansse die voor leven in de brouwerij zal zorgen. De eer ste avond wordt om 20.30 u besloten met een gezellig sa menzijn, opgeluisterd met lich te achtergrondmuziek. Dit wordt de grote ontmoetings avond tussen «Groendalers» en autochtone Merenaren waarbij menswaardige ideeën kunnen uitgewisseld worden en een betere «versmelting van de rassen» moet mogelijk maken. Voor de tweede kermisdag, vrijdag 9 mei, bevat het pro gramma een «kaffeklasj», een aktiviteit die zeker de vrouwe lijke kermisgasten moet aan spreken want van 14.30 u af is er koffie met lekkere panne koeken. Naar men ons veize- kerde is dit voor iedereen mo gelijk want alles wordt aan krisisprijzen geserveerd. Om 20 uur kunnen eindelijk C mannen eens van huis weg oil zich met volle inzet (inleg 50 fr) te geven voor de «vierde belottersavond». Naast het to taal inlegbedrag doen de orga nisatoren er nog eens 3.000 fr bij zodat er een belangrijke winnaarspot zal kunnen ver deeld worden. Het Groendalkomitee heeft er andermaal werk van gemaakt en ook dit jaar komen de atle ten aan hun trekken. Voor de vierde keer wordt de grote stratenloop dwars door Mere georganiseerd. Dit jaar is de omloop minder zwaar voor de lange afstandslopers, in geval dat er zoals vorig jaar geen wijzigingen aan het parcours dienen aangebracht te worden ingevolge wegenwerken. Om 13.30 u start de kinderstra- tcnloop in twee kategorieën: een reeks van 6 tot 8 jaar en een tweede voor de 9 tot 12- jarigen. Om 14 u is het de beurt aan de sportieve vrou wen die een afstand van 5 km moeten afleggen. Daarna is het de beurt aan de atleten voor de 10 km en om 16 urn- worden de halve-marathonlo- pers de baan opgestuurd voor de 21 km. Inschrijvingen om aan de wedstrijden deel te ne men kunnen gebeuren tot 20 april bij Marc Van Impe, Groendal 77 of bij Alb. Bruy- landt, Groenland 6, beiden te Mere. Om aan de stratenloop nee te doen betalen de kinde- „on 50 fr, de anderen 100 fr. Na de gestelde datum wordt het inschrijvingsbedrag met de helft verhoogd. Elke deelne mer ontvangt na de aankomst een persoonlijk brevet en een herinneringsmedaille. Dit ge schiedt om 18.30 u in de feest tent waar ook de,trofeeën, be kers en prijzen uitgereikt wor den. Rugnummers moeten af gehaald worden bij M. Van Impe en het gastvrije Sint-Jo zefinstituut heeft kleedkamers ter beschikking gesteld. Wie alleen van een gezellige avond wil genieten wordt om half negen uitgenodigd in de feesttent, gratis toegang, waar dj L. Cansse voor amusement en voor een ware verbroede ring zal zorgen. Gouden Papeterslepel Met de laatste kermisdag be leeft Groendal opnieuw een hoogtepunt. De plaatselijke fanfare speelt er zijn tweede wandelkoncert in de namiddag en de muzikanten besluiten met een paar nummers op de kiosk, van waarop, om 16.30 u, de Tweede Papeterslepel worp zal plaats vinden. Zoals vorig jaar is opnieuw een le peltje in massief goud, met een handelswaarde van 10.000 fr te verdienen. Deze hoofdprijs kan reeds bezichtigd worden bij juwelier M. Fleurinck te Mere. Samen met het em bleem van de Merenaren wor den nog tientallen waardevolle prijzen «te grabbel gegooid», zodat het zeker de moeite loont om de slotdag van de kermis bij te wonen. Een laat ste gezellig samenzijn zal deze vierde wijkkermis definitief besluiten na een vier dagen lang durend programma met afwisseling voor jong en oud. Zoals het ook in het verleden het geval was, komt de op brengst van deze levendige wijkkermis ten goede aan het buurthuisfonds want nog altijd koestert het wijkkomitee de hoop om hun gestelde doel te verwezenlijken Meer nog. Men denkt zelfs tegen het jaar einde met de werkzaamheden te kunnen starten. Het plaat sen van het verhoopte buurt huis, tehuis voor allen, is uiter aard afhankelijk van de op brengst van de wijkkermis en van de samenwerking van ve len. In ieder geval leggen de organisatoren genoeg ijver aan de dag en sparen zij geen moeite om hun projekt te ver wezenlijken. Steeds onder het motto «Samenspel scoort al tijd», is hen geen moeite te groot, geen inspanning te zwaar om de wijkbewoners ter wille te zijn en van Groendal een samenhangende leefge- meente te maken. Zij hopen daarom op de steun van alle wijkbewoners en op een ge weldige volkstoeloop die hun betrachtingen moet helpen verwezenlijken. JV "Slaaf noch bedelaar" Onder het motto van Adolf Daens "Slaaf noch bedelaar mag de arbeider zijn. Hij moet een vrij en welvarend man we zen" belicht voorzitter Hilaire Lievens de fundamentele waarden waarop de CCOD stoelt. Solidariteit van wer kenden met werklozen, zie ken, andersvaliden en kansar men. Rechtvaardigheid door verdediging van de sociale ze kerheid en de kollektieve dien sten als onderwijs, gezond heidszorg en permanente vor ming. En tenslotte medeverantwoordelijkheid door de. uitbouw van een sa menleving die nog méér gede- mokratiseerd wordt door parti cipatie op alle terreinen. Gesteld wordt duidelijk dat de "CCOD een kontesterende doch verantwoordelijke vak beweging wil zijn en blijven en dat het programma allen moet aanspreken en entoesiast ma ken om een rechtvaardige we reld te helpen opbouwen." Hoe het begon De allereerste vereniging van gemeentewerklieden zag het licht te Sint-Truiden. De tijd dat Aarschot zeven werk lieden telde in stadsdienst, Ou denaarde 4, Eeklo eveneens 4, Tienen 12, Hasselt 26 en Brug ge 27. Meestal waren het dan oude sukkels niet meer gewild in de nijverheid. Pater Rutten gaf met een omzendbrief het startschot voor een aantal ste den maar daar was Aalst (nog) niet bij. Te Aalst werd een afdeling opgericht in juli 1936, 50 jaar terug. Bedoeling was alle perso neelsleden werkzaam in de openbare sektor, ook de be dienden, samen te brengen om hun beroepsbelangen beter te kunnen behartigen en wille keur tegen te gaan. Aanpas sing van de salarissen en van de dienstregeling stonden daarbij centraal. Gestart werd dan met de C.B.B.A.O.D of te Christelijke Bond van Beambten en Arbeiders in Openbare Dienst. De organi satie van de werking lag in de handen van René Cornelis en Eugeen Moriau, de latere volksvertegenwoordiger Er waren aanvankelijk een 25-tal leden van het werklie denkader van stad en C.O.O. (de toenmalige kommissie van Openbare Onderstand, voor loper van het OCMW) en één bediende met als bestuur voor zitter Frans Becqué, onder voorzitter Theofiel Mertens, sekretaris-penningmeester Ca- miel Van Geert en leden Justin Corten, Karei Van Geert, Ju les Dumont, Gustaaf Van der Eist en Louis Meert. De C.B.B.A.O.D. was slechts een korte levensduur beschoren. Gestart een voor de mobilisatiejaren kwam de oorlog de werking lam leggen. De C.C.O.D. Na de oorlog werd van wal gestoken met de C.C.O.D., afdeling gemeente- en COO- personeel, met als eerste voor zitter Victor De Rouck die in 1951 zou opgevolgd zijn door Prosper Uvin. Het ledenaantal groeide uit en het bestuur was dan ook aan uitbreiding toe. Voor de bedienden o.m. Paul Wailly, voor de stadswerklie- den Gustaa'f Corten, voor de C.O.O. René Vinck (bedien den) en Jules Dumont (werk lieden). En voor buitendien sten Hubert Van Geert. In 1957 kwam er ook een afdeling voor de politie. Herwaardering van de wedden Met als principe de erken ning van geldelijk verworven rechten werd geijverd voor de herwaardering van de wedden met ingang van 1 juli 1962, door toevoeging van fiktieve dienstjaren. Mede door de gunstige re sultaten die de C.C.O.D. wist af te dwingen qua betere wed de groeide het ledenaantal ge stadig, wat dan ook het geval was met het gezag en de in vloed van de C.C.O.D. Eerste staking Toen in de sociale program matic van 1967-68 de regering onvoldoende voordelen voor zag voor provincie- en ge- meentepersoneel volgde er een algemene staking waaraan ook de C.C.O.D. deelnam. Na één dag gaf de regering toe. Een overwinning waarvan de gevol gen ook nu nog in het loonzak je voelbaar zijn. Hoogtepunt In 1954 werd in Aalst ook een gewestelijke centrale op gericht doch die kaars doofde langzaam uit. Op initiatief van de huidige voorzitter Hilaire Lievens, werden de aktivitei ten echter in 1983 hernomen. In 1967 zag het "Kontakt- blad" het licht en in 1970 be leefde men de doorbraak met tussengraden bij de politie, kompensatieschalen. restruk- turatiebonifikaties en 10% supplement voor wie zwaar en ongezond werk verrichtte. Tijdens de viering van het 35-jarig bestaan had de C.C.O.D. zijn 300ste lid en sprak Marcel De Bisschop de gevleugelde woorden uit: "Ik ben de eerste syndikalist die burgemeester gaat worden". De invoering van de oranje rekening zorgde voor proble men doch na enige tijd werd de vrijheid van betalingswijze een feit. De syndikale inspraak werd erkend en een syndikale kommissie werd opgericht. Statuut van Gent In 1973 werd Hilaire Lievens C.C.O.D.-voorzitter en moest er geijverd worden voor het bekomen van het voor het per soneel voordelig "statuut van Gent". Na heel wat besprekin gen was de kogel door de kerk. Het statuut van Gent mocht door Aalst overgenomen wor den. Een grote syndikale over winning. Het werd later ook toepasselijk op het O. C.M.W.-personeel en op het personeel van de gefusio neerde deelgemeenten. Gedaan met golden sixties... Een aantal tewerkgestelde werklozen werd in 1977 door het nieuw bestuur afgedankt en niettegenstaande scherpe reakties van het C.C.O.D. kwam het stadsbestuur niet op de beslissing terug. Afdanking van TWW'ers bij het ACV aangesloten ging onvermin derd en planmatig verder. Iets wat het hoofdbestuur nooit heeft willen aanvaarden. Op 1 april 1981 werden der tien tijdelijke personeelsleden op straat gezet doch krachtige aktie van het C.C.O.D. kon diemensen terug hun job doen behouden. Een prachtig nieuwjaarsgeschenk. En ver der voerde de C.C.O.D. aktie om het statuut van Gent te behouden en voor het uitkeren van de eindejaarspremie. Met sukses. Na een algemene staking te gen het afschaffen van biënna les en tegen het oritwëïp Mai- nil in verband met de pensioe nen werd na druk onderhande len een protokol-akkoord ge sloten en werd de sociale vrede bewaard. Viering Morgen zaterdag heeft de CCOD dus redenen te over om j te vieren. Er wordt samenge- komen aan het Groen Kruis en te 16u45 opgestapt naar het j stadhuis begeleid door de fan fare waar te 17 uur de CCOD ontvangen wordt. Te 18u30 eu charistieviering met wijding van de nieuwe vlag in de Sint- Jozefskerk. Te 19u30 receptie in het Sint-Maarteninstituut, Vrijheidstraat en te 20 uur volgt dan het feestbanket.

De Voorpost | 1986 | | pagina 2