Antwerpen besteedt aandacht aan Louis Paul Boon Bloemenveiling Flora wil nog verder uitbreiden Lede verwelkomde zijn nieuwe burgemeester Honderd jaar Aalsterse Pers 1840-1940 Honderd jaar Aalsterse Pers Volksunie - geschil In Lede: zoveelste aflevering Aalsterse bisschop zet radiozender op in de Caraïben VKAJ met Informatiedagen voor Werkzoekenden Paasbeste stemming bij LSW gepensioneerden van Moorsel Eetfestijn De Pelikaan te Aalst Chlro Heilig Hart als een Feniks herrezen 4 -18.4.1986 - De Voorpost Zaterdag 12 april werd de kersverse burgemeester P. Jules Henderickx met luister gehuldigd. De verschillende Vlaams-Nationalistische verenigingen van Lede die zich gegroepeerd hadden in de «Werkgroep Huldiging P. Jules Henderickx» maakten van hun werkstuk een erezaak. De gemeentediensten hadden de omgeving van «Den Bonten Os» waar de huldiging plaatsvond feestelijk van Vlaamse Leeuwe-vlaggen voorzien. Toen de zaal volgelopen was met genodigden, werden zij welkom geheten door de woordvoerder van de organisatoren, Frans Meuleman. Schepen van kuituur Antoon Mertens schetste de levensloop en de politieke carrière van de nieuwe burgemeester en Eerste Schepen Maurice Minnebo sprak de feestrede uit in naam van het Schepenkollege. De burgemeester was duidelijk ontroerd toen hij de massa aanwezigen bedankte en zijn intenties i.v.m. zijn komende beleid uiteenzette. Na de huldiging voor genodigden, vloeide het feest over in een volksfeest dat uitdeinde tot vroeg in de kille zondagochtend. Vervolg van blz. 1 van het blad vervolledigt het wetenschappelijk instrumenta rium over de Aalsterse Pers. Deze tijdstabel evenals artikels over de "neutrale en publicitai re" bladen, de oorlogspers (1914-18) en situering van het personderzoek vandaag, wer den geschreven door Jan Van Gijseghem. De stadsarchivaris-konser- vator K. Baert verzorgde in drie bijdragen het facet "Aalst in de Pers" met een terugblik naar de jaren 1936, 1911 en 1886 m.a.w. 50, 75 en 100 jaar terug. Verder werden biografi sche nota's samengebracht over praktisch alle Aalsterse drukkers-uitgevers waardoor het basiswerk van H. Liebaut, het "Repertorium van de Aal sterse pers" vervolledigd werd. Tot slot een bijdrage van F. Vanvolsem, voorzitter van de Persbond der Denderstreek, waarin de vraag gesteld en beantwoord wordt: Wie is in 1986 betrokken bij het Aal- sters persgebeuren. In de marge van de voorberei ding van dit projekt werd een geaktualiseerde inventaris op gesteld van het krantenbestand van het Daens- en Stadsarchief van Aalst tot 1940 door An Mertens, wetenschappelijk medewerkster aan het Aalsters Stadsarchief en Jan Van Gij seghem. De eindredaktie van de ka- talogus en de inhoud en opstel ling van de tentoonstelling is m handen van Karei Baert en Jan Van Gijseghem. Panelgesprek Op vrijdag 16 mei gaat er dan in de raadszaal van het belfort een panelgesprek door met alle plaatselijke persmede werkers waarop eventuele vra gen kunnen worden afge vuurd. Het kan een boeiend gesprek worden over het pers- gebeuren te Aalst. Aanvang 19u30. Geleide bezoeken In het raam van de tentoon stelling over "100 jaar Aalster se Pers" organiseert de stede lijke kulturele dienst een vier tal geleide bezoeken aan ver schillende krantenbedrijvcp. Voor meer inlichtingen en/ of inschrijvingen (verplicht) kan men steeds terecht bij de Kulturele Dienst van de Stad Aalst, Kattesraat 33 te Aalst, tel.: 053777.11.11 (245). Tentoonstelling Van vrijdag 25 april tot en met zondag 25 mei in het Oud Hospitaal, Oude Vismarkt 13 te Aalst. Inleiding door prof. Roger Van Eenoo (R.U.G.) Openingswoord door kuituurschepen Chris Borms. Panelgesprek Met medewerking van alle Aalsterse perskorrespondenten op vrijdag 16 mei in de raadszaal (Belfort, 1ste verdie ping). Af te vuren vragen liefst op voorhand melden op dienst Kuituur, Kattestraat 33 ter attentie van Jan Van Gijseghem. Geleide bezoeken Vrijdag 9 mei: Het Laatste Nieuws; woensdag 14 mei: De Morgen; woensdag 21 mei: Het Volk; maandag 2 juni: De Standaard/Het Nieuwsblad. Info en inschrijvingen dienst Kuituur, Kattestraat 33, tel.: 053/77.11.11, binnenpost 245. (L.H.) Vervolg van blz. 1 De pioniers: Herman Leion, Frans Muylaert, Jozef Moens, Camiel Buys (t), Gustaaf Buys, Theo Van Dries- sche (f), Remi Evenepoel. Burgemeester Raymond Uyttersprot die als Moorselaar de genese van de Flora mee maakte, schetste de tijd ervoor en erna. Voor Wereldoorlog II kweekte men bloemen vooral buiten Eventueel dan wel ge deeltelijk onder "koud glas". Rozen, "lila's", tulpen en nar cissen. De periode dat met de krui wagen de bloemen naar Moor- sel-station werden gevoerd, waarna ze met de trein in de toenmalige "Allée Verte" ge raakten. Van daar nog een lange wip naar "de criée" en men was er. Soms voor vele uren want het gebeurde alle maal nog niet geautomati seerd. Bovendien was het er vaak eerder ongezellig en vooral was aanvoeren van kwaliteits- produkten niet steeds een waarborg voor een valabele prijs. "Loten" speelden er een belangrijke rol in- Na de oorlog kwam dan de ekonomische boom met vele hoogstandjes. En her en der werd overgeschakeld naar eer der grootschalige ondernemin gen. Wat dat investeren en moderniseren impliceerde. Niet elke kweker voelde zich daartoe echter in staat en een aantal jongeren stapte over naar de secundaire en tertiaite sektor. Alleszins werden verplaats bare bakken vervangen door rollende serres, kwamen er nieuwe automatische besproei ingstechnieken en deed men aan "solferen". Gestreefd werd steeds naar hogere kwali teit, naar nieuwe variëteiten als bijv. baccara en er werd reusachtig geïnvesteerd. Maar energiekrisis, konkur- rentie vooral van onze noor derburen en ongelijke BTW- aanslagvoeten werkten rem mend. De snijbloemkwekers dreigden zelf hun geloof in de eigen toekomst kwijt te In het nu al een jaar durende geschil tussen het afdelingsbe stuur van de VU-Lede en het Arr. VU-Bestuur is men aan de zoveelste aflevering toe. De VU-groep heeft zich steeds sterk kunnen opstellen door als één blok achter de persoon van Ghislain Henderickx te blijven staan. Toen onlangs in een dagblad een artikel ver scheen dat geïnspireerd was door het Arr. Bestuur en waar bij Luk De Poorter, fraktielei- der van de VU, als spreekbuis gebruikt werd, lag het voor de In het kultureel centrum Luchtbal te Antwerpen werd een passende hulde gebracht aan Louis Paul Boon, wiens leven en werk er werd belicht. Stadsgenoot Mare Galle schetste er voor een grote belangstelling de persoon van de Aalsterse auteur en schilder. Van die werken, schilderijen of tekeningen, waren er in het kultureel centrum trouwens een veertigtal te zien. Net zoals veel aandacht werd besteed aan zijn literaire bijdragen. Dit is het programma: Vrijdag 9 mei 1986: Het Laat ste Nieuws (Kobbegem), ver trek 20u30. Inschrijvingen voor 1 mei. Woensdag 14 mei: De Morgen (Gent), Vertrek 13u45. In schrijvingen voor 12 mei. Woensdag 21 mei: Het Volk (Gent), vertrek 19u30, in schrijvingen voor 12 mei. Maandag 2 juni 1986: De Standaard/Het Nieuwsblad (Groot-Bijgaarden), vertrek 20ul5. Inschrijvingen voor 12 mei. De bus vertrekt steeds stipt op het aangegeven uur op de Gro te Markt te Aalst. Let op: het aantal plaatsen is beperkt. (L.H.) Schilder In 1928, Boontje was toen 17 ja,ar, werd Louis Paul Boon in de vrije technische School van Aalst aan de deur gezet. Om aan de kost te komen zocht hij zijn heil als schilder van gevels en rijtuigjes. Tevens liet hij zich inschrijven aan de Kon. Akademie voor Schone Kun sten te Aalst waar hij de lessen plastische kunsten ging volgen. Tot in 1941 diende men te wachten vooraleer Boon een 30-tal werken durfde te tonen. Hij maakte die werken in de periode dat hij in krijgsgevan genschap zat of tijdens de mo bilisatie. De werken brengen steevast gevangenen tussen ho ge muren, droefgeestige figu ren die ronddolen in duistere gangen en krochten. Schrfjver Boon kreeg een eerste maal een erkenning voor zijn literair werk in 1942 toen hij de Leo Krijns prijs kreeg voor zijn roman «De voorstad groeit». Toch was lang niet iedereen overtuigd van het literair talent van Boontje. Vanaf dat mo ment heeft hij het ene boek na het andere geschreven. Boon kreeg zelfs bij onze Noorder buren een zekere faam. In 1949 stapt Louis Paul Boon dan in de journalistiek? Hij gaat werken voor de «Vooruit» in Gent. Het is een periode waarin zijn plastisch werk meer en meer op de achter grond verdwijnt. Over de relatie tussen zijn lite rair werk en zijn plastische kunst heeft Boon zich meer dan eens uitgelaten. Hij droomde er van schilder te worden, maar hij had zoveel ideeën dat hij die niet allemaal grafisch kon uitwerken. Voor Boon moest elk idee, ieder onderwerp opnieuw een schil derij worden. Er rekening mee houdend dat hij gemiddeld veertien dagen aan een schil derij werkte, kan men zich best inbeelden wat een op dracht dat zou zijn geweest. Hij ervaarde door de loop der tijden dat hij het allemaal veel makkelijker en sneller kon neerschrijven Zo begon Boontje te schrijven, maar on dertussen dacht hij «kon ik het maar schilderen». En over zichzelf als schilder: «ik ben ontspoord geraakt als schilder. Maar ik schilder om dat ik het niet meer kan laten». Voor Boon was schilderen een veertig jaar oude droom ach terna hollen. De volksvriend Dat Louis Paul Boon een ge zellige Vlaming was, dat weet onderhand iedereen. In het Aalsterse dialekt vond hij de nodige inspiratie voor spot en zelf ironie. Hij had lak aan al wat maar iets te maken had met de burgermaatschappij Hij had alles over voor het kon takt met de gewone man. 's Avonds kon men hem aantref fen gezellig pratend over de aktualiteit. Met de forensen trein, natuurlijk in een coupe voor rokers, reisde hij dage lijks naar Gent. Hij had er niets dan vrienden op de trein. Boon had ook de slechte ge woonte om nergens op tijd te verschijnen. Op het laatste moment had hij nog altijd wel wat te doen en wat stond dan gelijk met heel veel. Maar ie mand voor de deur in de kou laten staan, dat kon hij niet over zijn hart krijgen. Bij Boon was iedereen van harte welkom. Hij had ook aandacht voor iedereen. Zijn gulle glim lach, zijn hese stem, het zijn blijvende herinneringen aan de Aalsterse Louis Paul Boon. Erotiek Naarmate Boon ouder werd, raakte hij steeds meer en meer overtuigd dat erotiek het beste wapen was tegen de technolo gische overheersing. In zijn boeken en schilderijen ging hij' zich alsmaar openlijker uitle ven in erotische fantasieën. In zijn laatste twee levensjaren maakte hij niet minder dan 200 schilderijen en tekeningen waarin meisjes in parken en gewelven de liefde bedrijven met alles wat men zich kan inbeelden. Daarbuiten zijn er nog de sensuele kindvrouwtjes die veelvuldig zijn boeken be volken en een uitgebreid de partement vullen in «Boons fe- nomenal faminateek» een ver zameling van prikfoto's die Boon uit verschillende tijd schriften knipte. In Antwerpen De tentoonstelling met werk van Louis Paul Boon verhuist dit weekend naar het Kultureel Centrum Rix in de Gryspeerd- straat 86 te Deume, waar ze loopt van 18 tot 29 april. Men kan ze bezoeken van 14.00 tot 17.00 uur. Op de tentoonstel ling wordt er een reproduktie van een schilderij van Boon aangeboden. Het laatste tijd schrift van Basis is geheel ge wijd aan Louis Paul Boon en is er eveneens verkrijgbaar. In Aalst Komt dan zijn geboortestad, waar Louis Paul Boon na zove le jaren eindelijk op een pas sende wijze zal geeerd worden. Professor Piet Thomas verbon den aan de Kulak en vermaard Boonkenner, zal tijdens «Flan- der's Printing» een lezing hou den over Boon en zijn werk. Verder zijn er tussen de hoog leraar en schepen van kuituur Borms onderhandelingen aan de gang omtrent een tentoon stelling die het leven en werk van Boon in Aalst zal belich ten. Prof. Thomas gaat ook een vademecum samenstellen over Aalst en de literatuur. JM Heyman Mgr. Arnold Boghaert, afkomstig van Landegem-Nevele, maar door de Aalsterse parochie Immerzeel beschouwd als van eigen bodem, verblijft sinds jaren op het eiland Dominica in de Caraïben. Hij is er sedert 1957 bisschop van Roseau en momenteel is hij druk bezig met het opzetten van de radiozender «Voice of the Islands» op dat eiland. Op het initiatief tot stand te brengen zijn uiteraard financiële middelen nodig, daarom organizeert het thuis front volgend weekend een «verkoopstentoonstelling van exotische kunst». In het Parochiaal Centrum van Sint-Jan Immerzeel te Aalst is op zaterdag 19 april van 15.00 tot 21.00 uur en op zondag 20 april van 10.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 21.00 uur een grote keuze tentoongesteld van handgeweven tapijten, houtsnijwerk, sierstukken en sieraden in ivoor, cloisonné, jade, agaat, malachiet en parelmoer. Verder ook nog handgemaakte kasten, koffers en beelden in hout, koper en brons. Al die schitterende exotische dingen worden te koop aangeboden en de opbrengst van deze tentoonstelling gaat integraal naar het verwezenlijken van de «Voice of the Islands». Iedereen is van harte welkom en het spreekt vanzelf dat menig Aalstenaar graag zal willen bijdragen tot het wellukken van dit initiatief. Mgr. Arnold Boghaert werd geboren te Mandegem Neve- le op 21 oktober 1920 en trad in bij de paters Redemptoris ten In 1944 werd hij priester gewijd en vetrok hij naar het eiland Dominica, gelegen tussen Martinique en Guadelou pe. In 1957 werd hij bisschop benoemd van het plaatsje Roseau. De radiozender die pater Arnold Boghaert, de broer van de in Aalst wonende chirurg, kadert in ene projekt dat mede wordt gefinancierd door de Europese Gemeenschap. De verkoopstentoonstelling die in Aalst wordt gehouden op de parochie Immerzeel, waar de Bisschop zowat beschouwd wordt als een van de parochia nen, gaat later nog naar Okegem bij Ninove, Jette en tal van andere plaatsen in ons land. In het kader van werkzoeken- denwerking organiseert VKAJ Aalst een kursus algemene vorming voor werkloze meis jes. Bedoeling van deze infor- matiedageii is jongeren die in het zelfde schuitje zitten van gedachten te laten wisselen over onderwerpen die sterk aanspreken en waarover men wel eens wat meer wil ver nemen. Het programma dat wordt voorgesteld volgt doch uiter aard kan het naar de wensen van de deelnemers gewijzigd worden. Wegwijs maken U wegwijs maken in de admi nistratieve doolhof, U kon- fronteren met RVA, mutuali teit, vakbond, OCMW, vinden van gratis hulp voor proble men rond gezondheid en sexualiteit en verder al wat een werkzoekende van dienste kan Vrijstelling van stempelkon- linckx) of 02/216 50 29 (Nicole z,Jn- trole. Van Nerum). Nadere Hoe op de beste manier sollici- 21.39.61 teren? Hoe een interview doorstaan? Wat betekenen juist stage, BTK, DAC, TWW? Wat mag je wel en wat mag de werkloze niet? En verder lessen in relatiebe kwaamheid, Franse konversa- tie, spreekvaardigheid en assertiviteitstraining en poli tiek. Bouwen aan een beter leefmilieu en gesprekken over aktuele problemen en tenslotte kreatieve ateliers rond aëro- bic, Afrikaans dansen, knutse len en koken. Gestart wordt op woensdag 23 april, telkens één dag per week, maandag of woensdag, in het VKAJ-lo- kaal, Sint-Annaklooster, Be drijvigheidstraat 2 te Aalst. informatie 053/ (Myriam Scheir- Bijdrage: 300 F v reeks. r de hele geraken. Momenteel zit er echter weer nieuw bloed en frisse moed in, vooral in de familiale bedrijven. Gestreefd wordt naar het gestadig opdrijven van de kompetitiviteit. Er is de vitrokultuur en de Vlaamse Gemeenschap stelt 30 miljoen ter beschikking voor het uit voeren van een groots onder zoek. Mits de nodige bijscho ling en aanpassing heeft de snijbloementeelt weer de wind in de zeilen. Vooral dan met als ruggesteun de meest eigen tijdse bloemenveiling Flora waar eveneens een progressie ve koers wordt gevaren. hand dat het Leedse VU-be- stuur hierop zou reageren. En dat is ondertussen gebeurd. Nadat hem door het Leedse bestuur de kans geboden werd om zelf zijn ontslag te nemen als fraktievoorzitter en hij op dat voorstel niet is ingegaan, werd hij nu door het partijbe stuur zelf ontslagen. Via een persmededeling liet het partij bestuur tevens weten dat hij in die funktie opgevolgd zal wor den door Mevrouw Hadewych Cordemans-Uyttersprot, VU- gemeen teraadslid De LSW gepensioneerdenafdeling van Moorsel hield zijn traditionele paaskoffietafel. Daarop stond de komische film van Fcmandel in de belangstelling. Het prachtige en ontroerende verhaal van de krijgsgevangene die met een koe de weg naar de vrijheid zoekt. Vervolgens ontvingen de aanwezige gepensioneerden een passend paasgeschenk. Omer Braeckman stond in voor de muzikale begeleiding bij het ontspanningsgedeelte. Het werd een echt gezellige namiddag met muziek uit «de tijd van toen». ad. Aalst. Yvan Poppe hield voor de werkgroep Merlijn een voordracht over osteopatie en gezondheid (a) Vorig weekend had het eetfes tijn plaats van de vzw De Peli kaan, de vereniging van de Aalsterse bloedgevers. De op brengst van dit eetfestijn komt ten goede aan de werking van de kring. Vroeger organizeerde De Peli kaan in de zaal FFR jaarlijks een karnavalbal, daarvan heeft men nu moeten afzien. Van daar dat werd gedacht aan een nieuw initiatief en de keuze viel op een eetmaal. Dat werd een sukses. Heel wat leden van de Pelikaan, vrien den en talrijke sympatizanten waren present. Men kon er ook genieten van een kamava- leske inbreng die werd ver zorgd door Roger Berghmans, de prins van Oost-Vlaanderen en Prins Patrick I van Aalst. Verder een optreden van Har ry Pincky. De prinselijke he ren kregen van mevrouw Del- moitie, de spilfiguur van De Pelikaan «zijden orchideeën» als geschenk aangeboden. Een geste die fel in de smaak viel van iedereen. Voorzitter Clemans Hoste, was opgetogen met de grote belangstelling en zei dat men in elk geval volgend jaar het initiatief zal herhalen JM Heyman De Heilig Hartparochie van Aalst kende in het verleden een biczonder aktiever Chiro- groep. Maar zoals het bij vele jeugdorganizaties het geval was, knaagde de tand des tijds sterk aan het idealisme van de leden en na verloop van tijd was de groep praktisch herleid tot nul. Redenen voor het verdwijnen van de groep waren er genoeg en iedereen had er zijn beden kingen bij. Goed nieuws is dat de groep nu als feniks herrijst uit zijn as en het kan dan ook geen wonder heten dat de nieuwe chiro-afdeling uitgere kend voor de naam «Feniks» koos om een nieuwe werking te starten. Zes jonge, dynamische men sen lagen aan de basis van de heroprichting. Ook onderpas toor Lievens gaf een duw aan de kar. De echte startdag is evenwel 20 april. Om 14 u. opent Feniks dan zijn deuren in de Heilig Hartkring, dr. De Moorstraat 104 te Aalst, voor alle jongens van 6 tot 17 jaar. Wie meer inlichtingen wenst, kan terecht bij onderpastoor Lievens, Heilig Hartlaan 22 te Aalst, tel. 053-21.40.34. JM Heymans

De Voorpost | 1986 | | pagina 4