Nieuw Leven Aalst vlot in «Maak plaats mevrouw» Hoger op Aalst: sprong in de diepte Tejater 80 Aalst brengt «De Prijs» Lentekoncert Koninklijke Fanfare St. Cecilia Erembodegem De Voorpost - 18.4.1986 - 5 PC! LEPfl jf sT8^T Met «Maak plaats mevrouw», een dolle komedie van Ray Cooney en John Chapman, slaagde Nieuw Leven erin z'n publiek een hele avond te boeien. Waren de vertolkingen niet allemaal even sterk, de regie was onderhoudend, de bewegingen vlot, de dekoruitbouw verzorgd en het tempo hoog. Vereenvoudigd gaat het verhaal hierover: wanneer op een avond de Markhams buitenshuis gaan dineren, dienen meerdere gegadig den zich aan om in hun appartement een amoureus avontuurtje te beleven. Eerst is er de kompagnon van meneer die z'n liefje wil meebrengen. Maar hij is niet alleen, want ook de vriendin van mevrouw wil met haar minnaar die avond stoeien. En dan is er nog de binnenhuisarchi- tekt die met het dienstmeis je een bed-in wil houden. De situatie wordt echter hoogst onaangenaam wan neer het paar besluit thuis te blijven. Immers, de vriend van meneer is de echtgenoot van de vriendin van mevrouw. Zo klaar als een klontje dus. Hoewel de dekoruitbouw verzorgd was, droeg het te weinig de stempel van de binnenhuisarchitekt Allis- tair. De slaapkamer bij voorbeeld mocht extrava- ganter zijn. Wat dan de regie van Ron- ny Waterschoot betreft: de ze was, zoals gezegd, on derhoudend en vlot. Wel werd er naar onze mening teveel op het achterplan ge speeld. Voldoende aandacht werd besteed aan bewegin gen van akteurs, te weinig aandacht ging er naar de zegging. Een duidelijk voorbeeld hiervan was Werner Van Der Eist, als de echtgenoot: een vlotte beweeglijkheid, maar een trage zegging op steeds hetzelfde hoge toon tje. Wie dan weer te snel babbelde was Daniëlla Ja cob. Toch kwam ze als Lin da beter uit de hoek dan vorige keer en kregen we een vlot samenspel te zien met Mieken Leemans. Deze laatste, als echtgenote en verzamelaarster van ka merjassen, hield er een vlot tempo op na en was leven dig en overtuigend in haar vertolking. Datzelfde kun nen we ook zeggen van Ed dy Veeckman, alias binnen huisarchitekt Allistair. Bo vendien was hij mimisch zeer sterk. Verder kregen we overtui gend, maar toch minder sterk akteerwerk van Tania Beeckman, Jozef De Cock, Freia Vander Eist, Martine De Pelsmaeker en Gilbert Jacob. In deze laatste zagen we echter niet direkt het minnaarstype, ook al van wege de kledij: hoed, para plu en geruit kostuum. Assistent van de regisseur was Paul Coppens, het de- korontwerp was van de hand van Roger De Cock en de rekwisieten werden bij mekaar gezocht door Louis Van Eeekhoorn. Teksthulp was Germaine De Bruyn en voor een passende uitlich- ting van het dekor stond Frantjois De Cock in. Sirou Ann Aalst. Een netelige situatie, (a. sirou) Vorig weekend vergastte toneelkring Hoger Op Aalst ons op de kreatie van «Niet springen, Swa», een volks toneel stuk van Mark De Bie. De Bie, woonachtig te Baardegem, is vooral gekend om het sohrijven van dergelijke, volkse stukken. Geïnspireerd door Gaston Martens' «Paradijsvogels» schreef hij in '74 «De dag dat het kampioenschap van België verreden werd». Op verzoek van de BRT bewerkte hij dit toneelspel tot een later door Dré Poppe gerealiseerd televisiespel. i In 1980 schreef hij «Niet springen, Swa», dat hij vorig i j r jjoger Op ook zelf regisseerde. weekend v Eerlijk gezegd, wij hadden van dit toneelspel veel meer verwacht. Het gegeven was nochtans aangrijpend en boeiend genoeg. Swa, of Coit zoals het in het stuk uitgesproken wordt, is een minderjarige werk nemer van de Electrodis- count die nu van diefstal verdacht wordt. Hij krijgt de BOB op bezoek en vlucht het dak op. Hij klampt zich vast aan de schouw, maar wordt dan plots bang en druft niet meer te verroe ren. De verwarring die zich beneden afspeelt is groot, Swa wordt door iedereen aangemaand vooral niet te springen. De uitwerking van het stuk leek ons veel en veel te Pa radijsvogelachtig. Persona ges werden karikaturen, het dekor was te simplis tisch uitgewerkt en boven dien kregen de verschillen de scenes nog een vrolijk kermisdeuntje mee. Veel te licht dus, zodat de tragi sche ondertoon van het stuk geheel verloren ging. «Niet springen, Swa» laten regisseren door de auteurs zelf leek ons inziens een vergissing. Fouten werden gewoon over het hoofd ge zien en langdradige passa ges werden behouden. Algemeen beschouwd was het spel op de scene veel te druk, te gejaagd, zodat jeer als toeschouwer zelf zenuw achtig van werd. Wie het meest overtuigde was wel Monique Van De Velde met haar sobere ver tolking van de meter. Zij was de enige die iets diep menselijks in haar persona ge legde. Karei Pauwels bleek een flexibele akteur, maar kreeg een te onnozele typering mee als BOB-in- spekteur. Ook Mare Poppe Aalst. Keiharde argumenten om de heren te overtuigen, (a. sirou) kroop volledig in de huid van fakteur, doch het per sonage op zich verveelde. Een doorleefde akteerpres tatie kregen we ook van Danny De Boeck. An Ghij- sels en An Pauwels slaag den er eveneens in te over tuigen, maar speelden te weinig beheerst. De tekst van deze laatste was soms vrijwel onverstaanbaar. Andere vertolkingen wa ren, zoals gezegd, nog ster ker karikaturaal, opper vlakkig en weinig boeiend. Nee, Hoger Op, zagen we de laatste tijd toch betere pres taties leveren. Als laatste produktie van dit seizoen brengt Tejater 80 vzw een reeks opvoeringen van «De Prijs», het stuk dat Arthur Miller schreef in 1967, maar dat nog niets van zijn kwaliteit heeft verloren. Arthur Miller is vooral be kend door zijn stukken «Van de brug af gezien», «Dood van een handelsreizi ger», «Heksenjacht», «Na de zondeval», die overal ter wereld met het meeste suk- ses werden opgevoerd. Hij schetst het leven van de ge middelde Amerikaan, in een door het materialisme beheerste maatschappij. De personages van Miller zijn steeds sterk psycholo gisch getekend. Zo ook in «De Prijs», waarin twee broers elkaar na 16 jaar terugzien. De oudste ging zonder omkijken zijn eigen weg, en bouwde als chirurg een schitterende karrière op. De jongste of ferde zijn toekomst op om voor zijn geruïneerde vader te blijven zorgen. Het ou derlijk huis wordt gesloopt en de meubels moeten ver kocht worden. Een oude joodse opkoper zal de inboe del komen schatten. In een boeiende konfronta- tie maken de twee broers de balans op van hun leven. Wie heeft de juiste keuze gemaakt? Is de waarheid wel zoals ze lijkt te zijn? Welke prijs moeten zij (en elk van ons) betalen voor de richting die zij aan hun le ven gegeven hebben? Als in een detectivestory leidt Mil ler ons naar een verrassen de ontknoping. Tejater 80 vzw speelt «De Prijs», in een regie van Ro ger De wilde, in het Net werkcentrum, De Ridder straat 28, te Aalst, op 19, 20, 25, 26, 27 en 28 april, telkens om 2Ou30 stipt. De toegangsprijs bedraagt 150 ft. (120 fr. voor CJP, 60+, Netwerk, TTT). Toegangskaarten zijn te verkrijgen bij: - Café 't Landhuis, Grote Markt 27, Aalst - Cariani Wolwinkel, Spaarzaam h eidstr35, Aalst - Drukkerij Van De Putte, Korte Zoutstr. 29, Aalst - Emaby, Koolstraat 102, Aalst - Netwerkcentrum, De Rid- derstr. 28, Aalst - Tejater 80 vzw, Leuve- straat 45, Erembodegem en aan de ingang van de zaal. Plaatsreservatie kan op één van bovenstaande adres sen, of telefonisch op 053- 78.89.81 (kantooruren) of 053-21.83.70 (na 17 u. en weekend). Een aanrader voor de echte teaterliefhebber Sirou Ann Wie nog een opvoering van bekijken, kan op 18, 19, 20 in de school op de Moorsel- «Niet springen, Swa» wil en 21 april om 20 u terecht baan te Aalst. Ann Sirou Op donderdag 1 mei brengt de Koninklijke Fanfare Sint-Ceci- lia Erembodegem haar jaar lijks traditioneel Lentekon cert. Dit gaat door in de zaal «De Eekhoorn», Brusselbaan 155, Erembodegem-Aalst. Aanvang 19u30. Naast de Koninklijke Fanfare St.-Cecila, onder leiding van haar dirigent Raymond Merckx, leraar aan de Stedelij ke Muziekakademie, treedt ook op het Gemengd Koor «Vrolijke Musici» uit Haaltert. (Sekretariaat: Bert Roelants, Aalstsesteenweg 299, Ge- raardsbergen). Koorleider is de heer Wilfried D'Hont, de begeleiding wordt verzorgd op het orgel door Frans De Meyer, Beide maatschappijen verzor gen een gevierd programma met werken van o.a. Kees Vlak, Demis Roussos, Offen bach, Waldteufel en Rodgers en brengen tot slot van het koncert een gezamenlijke uit voering van het beroemde «Slavenkoor» uit Nabucco van Verdi. Alvast een programma dat zelfs de moeilijkste meloma- nen zal kunnen bevredigen! Voor de liefhebbers van dit. genre is aanwezig te zijn op dit koncert dus een «must»! De stukken en hun komponist worden zoals gewoonlijk pas send gesitueerd en gekommen- tarieerd door dhr. Pierre Luyts. De inkom is gratis en iedereen is welkom. Fijn als jij er ook bent! Tentoonstelling Kunstschilder Johan Messely in Kunstcentrum, V.T.B.-Galerij 't Hof te Puttens, Wichelsestraat 20-22, Lede, tot 27 april 1986. Vrij toegankelijk elke vrijdag van 19 tot 21 uur. Zaterdag, zondag, maandag en feestdagen telkens van 14 tot 21 uur. V.T.B.-Kunstkrlng nodigt uit Zondag 20 april: Geleid bezoek aan het Museum Mevr. J. D'Hondt-Dhaenens te Sint-Martens Latem/Deurle. Leiding: Jan D'Haese. Nadien gelegenheid tot bezoek aan de tentoonstelling Raoul De Keyzer. Leden Kunstkring:: 20 F. Niet leden: 80 F. Vervoer met eigen middelen. Vertrek aan 't Hof te Puttens te 9.15 u. stipt. Aanvang van het bezoek: 10 uur. Wie meerijdt betaalt 50 F aan de chauffeur. Inschrijven op voorhand is vereist (053/70.13.30). Provinciale kompetitieve Postzegeltentoonstelling en Dag van de Postzegel met voorverkoop bijzondere postzegel «Dag van de Postzegel», en Ruilbeurs, in Sint-Maartencollege. Ingang Nieuwstraat, Lede. Open: 19 en 20 april '86 van 9 tot 17 uur. Toegang gratis. Aalst. De rustige, haast onverstoorbare postbode en gehaaste burgemeester, (a. sirou) Toneelbond Vriendenkring Herdersem met «Meneer Telegram voor U» Tot eind september kan (naar gelang de weersomstandighe den), elke dag een rondrit me paard en koets gemaakt wor Vrijdag 18, zaterdag 19 door de in Meldert geboren Aalst. Het stuk wordt se- V£or,mef april telkens om 20 u. en en getogen auteur Arnold bracht door Christel Wil- straat 32 te zondag 20 april om 19 u. Van De Perre. Het stuke 2100 De,,rnp-Ant lems, Geert Van Wil- Nuffel, brengt de tentoonstelling leeft er zijn première. Joan Lamoers Fmnmia n\.i ,V" «Vriendenkring» in het pa- Donderdag werd een gene- Peerlinck Elian'e De Troch ^emsesteenwe8 4£le. rochiaal Centrum van Her- rale re^titie gehouden en mS vÏ SS» JV°mme,8cm aersem een opvoering van voor de mensen van Leven- «Meneer, telegram voor U». svreugde Aalst en de bewo- JM Heyman Dat stuk werd geschreven ners van het rustoord van werpen (03/324.60.01) of Ver 16 te (03/ Aalst. Een smoking die wat groot uitviel, (a. sirou)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5