Leuven vol bewondering voor skulpturen van Huguette De Wit De Voorpost De wondere wereld van Mirjam Van Nyverseel -fSCHEEF BEKEKEN Tony Van Os-expo in november te Temse Gespreksavond over depressie in Dendermonde Kollektorenwerken in Lebbeke: stand van zaken Belgische Week in Nienburg: Ros Beiaardpostzegels in de belangstelling Tony Van Os- tentoonstelling in Rupelmonde verlengd Tentoonstellingen in 't Waasland PALET 8 - 18.4.1986 - De Voorpost Afgelopen maandag werd in de Leuvense Faculty dub de tentoonstelling geopend met werk van de Dendermondse kunstenares Huguette De Wit en Els Lemaire. Een ten toonstelling die in de universiteitsstad bij uitstek heel wat bewondering heeft verwekt. Het is lang niet de eerste tentoonstelling waarvoor Huguette De Wit heel wat lovende kritieken krijgt. Vorig jaar nog expozeerde zij in Saint-Emüion in Frankrijk en eerder dit jaar was ze met haar skulpturen te gast in het kultureel cen trum van Brussel. Voor september van dit jaar staat nog een expositie in de Gasthuisberg te Leuven op het programma, waar zij veertig werken zal te kijk hangen. Inleider E. Boon zette de twee exposanten uitvoerig in het licht van de schijn werpers. Hij noemde zowel Els Lemaire als Huguette De Wit boeiende kunste naars en treft bij De Wit een ingeboren zucht naar har monie en een zinnestrelen- de estetiek aan die. hun be toverend effekt niet missen. Het is inderdaad juist deze verrassende harmonie op uiteenlopende vlakken die het werk van Huguette De Wit boeiend, uniek en mooi maken. Het gebruik van af gedankte materialen, han dig en kunstvol bij elkaar gebracht en herschapen tot een groot harmonieus ge heel, waarbij het deel het andere aanvult tot een kunstwerk dat uiterst mo dem aandoet en in wezen toch zeer oud kan zijn. Wijnkratten, kapotte en ge broken flessen, stukken ju te het zijn de brute materia len diedeze kunstenares weet te verwerken, haast te verweven tot een fijn door dachte vormgeving. Komt daarbij nog de kleur, of vaak het afwezig zijn van kleur. Want dit is in feite geen kleur. Het zijn de schaduwvlakken die men krijgt door het oordeelkun dig opstellen van de mate rialen die zorgen voor de donkere partijen en het he le werk een eigentijds en enig karakter geven. Wordt er een kleur gebruikt, dan is het de kleur van rijpe wijn, die sterk aanleunt bij de vaalbruin-rode kleur van moeder aarde, waaruit alles ontstaat. Zelden ziet men bij haar in de skulpturen felle, kontrasteren.de kleu ren. En als die er toch zijn dan zijn het blij-geel, hemlsblauw, maar zelden rood. Het lijkt wel of ze deze schreeuwend bloodrode klem- schuwt. Kleuren lij ken voor haar bijkomstig te zijn, zo zuinig springt ze er mee om. Men zou het werk van Huguette De Wit kun nen onderbrengen onder de noemer pop-art. Maar wie dat doet, verkrijkt zich wel een beetje. Het is eerder een Arte Povere. Een kunst richting die haar voedings bodem in Italië heeft gevon den en waarbij de kunste naars gebruik maken van afval, van waardeloos, alles behalve duurzaam mate riaal. Dat men met derge lijk materiaal unieke, har monieuze, zeg maar schit terende werken kan ma ken, onderstreept de grote kunstzinnigheid van de ar tieste. Men kan het werk in de Faculty Club nog gaan bekijken tot 30 april, alle dagen van 10.00 tot 12.00 en van 15.00 tot 19.00 uur. De Faculty Club is gelegen in het Groot Begijnhof van Leuven. Wegwerpmateriaal zou je het kunnen noemen wanneer Huguette De Wit fraaie skulpturen maakt. Galerij De Nieuwe Tijd te Sint-Niklaas In de witte tentoonstellingsruimten doet het gra fisch werk van Mirjam Van Nyserseel wonderlijk aan. De meestal donkere wereld, waar haar objekten schijnbaar mooi thuishoren, roept hallucinante beelden op. Een absurde wereld bevolkt met men sen die bezig zijn met niet nader te bepalen hande lingen. Mensen (of zijn het mummies?) zonder herkenbaar gelaat of met open mond en witte oogbollen. Fasci nerend! In die zwarte wereld speelt Mirjam met spaarzaam licht en weet toch de gepas te aksenten te leggen. Wer ken die vrij pessimistisch en uitzichtloos aandoen. Die aan de andere kant ook geruststellend zijn, waar toch leven in zit. Waar de schaarse lichtpartijen din gen doen oplichten die een naam hebben, herkenbaar en vertrouwd overkomen. Of die plotse witte vlekken van ongeëtst papier... een techniek die verrassend aandoet en de aandacht sterk gevangen houdt. Die helle vlekken hebben ook een vorm, een menselij ke vorm. Dus toch! Etsen met veel stalagmieten en stalagtieten,- of zijn het ge wilde driehoeksvormen, ke gels misschien? Figuren in hopeloze toe standen, soms massamen sen, figuurtjes die, in hun grijze werkelijkheid, in niets van elkaar te onder scheiden zijn. Statische, materiële objekten in het werk van Mirjam Van Ny- velseel tonen een absurde werkelijkheid, een droomwereld, een nacht merrie. Ze houdt de bezoe ker in haar greep gevangen en toont hem het niet zo fraaie gezicht van allerlei Orwelliaanse toestanden. Een stil beklemmende, wondere wereld. Een ten toonstelling die bijblijft, waar je aan terugdenkt, die iets achterlaat. Een geslaagde tentoonstel ling van iemand met veel talent. Grafiek van Mirjam Van Nyvelseel tot 26 april in Ga lerij De Nieuwe Tijd, Prins Albertstraat 60, te Sint-Ni- Openingsuren: alle dagen (behalve dinsdag) van 12 tot 23 uur. Jozef Smet Een van de typische werken van Huguette De Wit. r UL w&V'-y lil J illlill Men weet onderhand dat honderd jaar geleden kunstenaar Tony Van Os, die in Temse heeft ge woond, geboren werd. In dat kader vinden te Ant werpen, Temse en Boraem exposities plaats. Een katalogus, van de hand van de Wazenaar Roger Geerts, wordt bij die gelegenheid uitgegeven. Inmiddels zijn de data van de exposities bekend. Het museum voor schone kunsten in Antwerpen komt in september en oktober aan de beurt, het Gemeen temuseum van Temse in november en het kultureel centrum van Bomem in december. (w.v.) T IS WREED, ZEI DEN VIL... Op 't Kasseiken in Appels woont een Frans Muysewin- ckel, verwoed duivensjap- per. Zoals gewoonlijk houdt hij van achter het venster zijn erf in het oog en ziet er plots een mooie duif zitten. «Zie ne keer, wat een schone duif, roept hij, 't zou zonde zijn mocht die verloren gevlogen zijn!». Bezorgd als hij is, snelt hij naar huiten om te kijken van wie die wel zou kunnen zijn. Omdat hij zijn bril niet bij heeft roept hij dochter Weekblad van Dender- Donne - an Sebeldeitreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hooldredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D De Cuyper Teledienst nodigt alle belangstellenden vriendelijji uit tot een informatieve gespreksavond over depressie, op dins dag 29 april 1986 om 20 uur in het stadhuis te Dender monde. Deze avond wordt ingeleid door Bob Vansant, auteur van het boek «Wacht niet tot het donker wordt», direkteur en stichter van de therapeutische leefgemeenschap Oasis te Geel. Heel wat mensen «lijden» de dag van vandaag aan depres sie. Onze samenleving draagt ertoe bij dat veel mensen de pressief worden. Iedereen maakt in zijn leven wel eens mee dat hij/zij zich depressief voelt. Een aantal mensen blij ven in die toestand zitten, glij den er in weg en worden écht ziek. Ook pillen «helpen» dan niet. De oorzaak ervan ligt kom- pleks en is vaak veelzijdig. De pressie is namelijk geen ziekte zoals griep of longontsteking. Depressie is meer een gevoel- stoestand, waarbij een hele boel symptomen (tekens) zich tegelijkertijd voordoen: slaap problemen, eetproblemen, sexproblemen, lichamelijke klachten... Depressie wijst op een blokka de van emoties. Je zit met een pak schuldgevoelens, je denkt dat je niets aankan en nergens goed in bent. Je stopt je gevoe lens weg voor de buitenwereld, maar voelt je binnenin zo in tens wanhopig. Je sleept je dag in dag uit voort, je hebt het gevoel niet verder te kunnen leven. Teledienst vond het de moeite waard om samen eens te gaan nadenken over mensen die de pressief zijn. De spreker heeft over dit alles veel te zeggen, zowel vanuit diverse menswetenschappen als vanuit zijn rijke ervaring als therapeut. Hij zal het hebben over hoe een depressie ont staat, waaraan we kunnen her kennen dat iemand depressief is, welke betekenis dit heeft en hoe men vanuit hulpverlening tegen depressie aankijkt. Hij zal zeker niet nalaten ons te vertellen hoe we mensen, die depressief zijn, kunnen be naderen en helpen. Hij geeft daarbij een aantal eenvoudige tips. Het wordt alvast een avond waarop je heel wat kan leren voor jezelf of in funktie van je inzet voor anderen Iedereen is van harte welkom! Inlichtingen: Teledienst (Cen trum voor Maatschappelijk Werk Dienst voor Vrijwilli- gershulp), Vlasmarkt 29, 9330 Dendermonde, tel. 052- 21.51.35. Linda, die het adres moet lezen, terwijl hij de zwing opengespreid houdt. «Frans Muysewinckel...», begint zij. Hij wist genoeg. Als ge nu al uw eigen dui ven niet meer herkent! UIT DE KAS Op 't gemeentehuis van Sint-Gillis wordt af en toe geld ontvangen en éénmaal per week wordt dat geld naar het stadhuis gebracht om af te rekenen. Onlangs was dat geld verdwenen, een sommetje van 5.100 F. Nu moeten die van Sint- Gillis tweemaal per week naar Dendermonde met het geld. Om het risiko te ver kleinen. VERHOUDING Gelezen in de toelagen aan de verenigingen en dergelij ke: kermissen in Appels: 19.000 fr. 13.000 fr.; Honky Tonk Jazzfestival: 14.000 fr. Ge denkt ervan wat ge wilt... TAALKURSUS In de jongste gemeenteraad werd aangekondigd dat er nieuwe taalboeken zouden aangeschaft worden voor de gemeenteschool. Misschien kan men die ook uitdelen vóór de zittingen om er enkele krachtige scheld woorden uit te puren, want die zijn daar toch schering en inslag. TOCH TENT In verband met die beruchte tent op de Grote Markt wer den één ingenieur en twee schepenen de straat opge stuurd met als opdracht: vindt ons een goede plaats om dat gevaarte neer te po ten. Na twee dagen vruchte loos zoeken was het ant- woord: de Grote Markt! BRANDWEER Ge moet het niet verkeerd begrijpen. De Dender mondse Brandweer zal geen springkasteel krijgen maar een springkussen. Het eerste dient voor volksvermaak, het tweede om mensen te redden. BEVOORRECHT De bibliothecaris heeft in Dendermonde blijkbaar een streepje voor. De biblio theek, het Museum en de Akademie kregen elk een schrijfmachine. De conser vator en de direkteur moe ten het stellen met een ma chientje van 33.500fr., de bibliothecaris krijgt een luxe-model van 63.000 fr. TROONSAFSTAND Per 1 oktober zou burge meester Cool ontslag ne men, zo deelde de CVP- partijraad mee. Ondertus sen zal zoon Arthur al voorzitter van het OCMW zijn. Hij viel immers uit de gemeenteraad wegens de onverenigbaarheid. Nu lijkt de opvolging gewaarborgd. Al eens op de initialen ge let? Bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen zullen er veel mensen zijn die denken dat het om de zelfde gaat. Eigenlijk heet Albert Maurice. Tegen die datum zou ook de nieuwe brug over de Dender in het centrum moe ten afgewerkt zijn. Daarop komt dan een mooi herinne- ringsplakket met daarop in gouden letters de namen van degenen die ervoor ge zorgd hebben. Als het met een straat niet gaat, zal het misschien met een brug lukken? VEEL SUKSES De gemeenteraden hebben veel sukses de laatste tijd. Een honderdtal landbou wers waren zelfs afgezakt om de debatten over de poeldenierderij in Grember- gen te volgen. Ze geven voortdurend kommentaar, vooral tijdens de interpella ties van raadslid Willems. Ondertussen is het aantal kiekens verminderd van 40.000 naar 19.000. Maar of dat iets aan het principe verandert is wat anders. Wie zal ze trouwens gaan tellen? Misschien een kans om dé werkgelegenheid te bevor deren aan de stad? Raadslid Burghgrave heeft er zelfs een hitje voor ge zongen: «Hopelóós...». In welk stadium de kollektorenwerken langs de Dender- mondsesteenweg momenteel beland zijn, kregen we te horen tijdens de maandelijkse ontmoeting tussen het schepenkollege en de pers. Zei burgemeester Frans Moeyersoon daaromtrent: van daag 14 april, ziet de toestand eruit als volgt. Wat betreft het vak Vondelbeek-Lindenlaan is de linkerzijde van het wegdek (komende uit de richting Dendermonde) voltooid tot de as van de weg. Op de slijtlaag na evenwel. Deze 4 cm dikke laag wordt immers pas aangebracht wanneer het werk volledig voltooid is. De installatie van de koliekto ren, de dienstriolering, de huisaansluitingen, het fietspad, het voetpad, de waterkolken, boordstenen, de steenslag- funderingen en de drie lagen asfalt, lig dus reeds achter de rug. Midden deze week wordt aangevangen met het verwijde ren van het asfalt en de kasseien langs de andere zijde van de steenweg. Achteraf zullen ook daar huisaansluitingen, fiets- en voetpaden en het wegdek aangebracht worden. In het vak Lindenlaan-Dorpsplein zijn de koliektoren ook reeds in de bodem gestopt en eind van deze week is ook het aanbrengen van de dienstriolering van de baan en wordt gestart met de huisaansluitingen. De werken vanaf het Dorpsplein, richting Brusselsestccn- weg zullen, bij gunstige weersomstandigheden, wellicht einde mei aangevat worden. Tot op hedenzijn 107 van de 200 werkdagen opgebruikt. (pvr) Werner D. Godehart is een verwoed postzegelverzamelaar uit Holtorf in Duitsland. Hij expozeert tijdens de Belgische Week die momenteel in Nien burg, de zusterstad van Den dermonde in het noordelijk deel van Duitsland, loopt een belangrijke kollektie aan post zegels. In die kollektie ook vier postzegels over Dender monde en zijn Ros Beiaard natuurlijk. De plaatselijke Nienburgse krant «Die Harke» schrijft over die verzameling /dat aan Dendermonde tot op heden vier postzegels werden gewijd. Dat klopt niet helemaal, want wanneer we even teruggaan in Waar van verscheidene zijden wordt gevraagd hoe lang de «Herdenkingstentoonstelling Tony Van Os 1886-1945» in de Watermolen te Rupelmonde loopt, blijft deze tot 15 mei elke dag van 10 u. tot 18 u. toegankelijk. Door de v.z.w. Mercatoria die deze tentoonstelling inricht, wordt daarbij andermaal met nadruk be klemtoond dat het hier gaat om een bescheiden maar daarom niet minder boeiende tentoonstelling met allerlei persoonlijke herinneringen aan de al te vergeten kunstschilder w.o. zijn schilderspalet, zijn hoed en wandelstok naast alle jeugdfoto's en ge schriften. Verder zijn er een fraaie «Ecce Homo», een typisch" schilderij met het kerkje van Vlassen- broek, en een zwierig portret naar Frdns Van Im- merseel getekend door Jan Verhaert. De hoofdbrok wordt echter gevormd door de zwar- twitafbeeldingen van de Scheldekruisweg in. 1930 in opdracht van zijn vriend wijlen de priester-dichter Jan Hammenecker geschilderd voor de kerk van Westrode en waarbij in 1950 Bert Peleman veertien Kruisweggedichten schreef. Dit alles, bedoeld als een kleine stemmingstentoonstelling opgesteld op het gelijkvloers van de eeuwenoude Spaanse water molen gelegen op het Mercatoreiland aan het einde van de Kasteelstraat te Rupelmonde. Een toeris- tisch-kulturele realisatie, onrechtstreeks bedoeld als een pretentieloze aanloop voor de grote Tony Van Os-tentoonstelling die n.a.l.v. de honderdste ver jaardag van de kunstenaar in september in het koninklijk museum voor schone kunsten te Antwer pen zal worden gehouden. Aansluitend bij de tentoonstelling te Rupelmonde kan ook het ganse Mercatoreiland met de GraVento- ren, het Scheldemuseumhet Reinaertmuseum en het wandelpark met de kunstenaarsbanken en de ankerverzameling worden bezocht. Algemene toe gang: 20 fr. Groepen: 15 fr. Onze 'groten' in Kupelmondse Graventoren In de loop van dit jaar zullen in de Graventoren te Rupelmonde een aantal toonkasten worden gewijd aan een drietal Vlaamse kunstenaars. Het betreft toondichter Jef Van Hoof, die honderd jaar geleden werd geboren, de onlangs overleden komponist Ar- mand PreudTiomme en de Waaslander Arthur Meersman. Ze hebben alledrie het Scheldeland in hun werk verheerlijkt. (w.v.) Filip De Pillecyn- retrospektieve in Rupelmonde Van einde mei tot oktober kan je in de Watermolen te Rupelmonde gaan kijken naar de tentoonstelling «Filip De Pillecyn en het Schelde- en Durmeland». Vernomen wordt nog dat de VPRO-radio (Neder land) eerlang een programma van wel één uur zal realiseren over de Hamse literator. (w.v.) Kunstminnaars uit Sint-Nikla&a hebben keuze te over de komende dagen en weken. Tot 20 april exposeert in kasteel Walburg, stadspark, Maurice De Vos schilderijen. Daarover werd vorige week uitgebreid bericht. In De Nieuwe Tijd, Prins Albert straat 60, stelt Mirjam Van Nyverseel tot 26 april grafiek tentoon en laat Albert Cambeen de hele meimaand schilderijen en tekeningen bewonderen. In Apostrhof, Apostelstraat 17-19, exposeert Guy Denaigre tot en met 5 mei. In galerij Artistiek aan de Ster 64 zijn schilderijen van Wally Van de Velde (Thobra) te bekijken van 3 tot 18 mei. In het museum aan de Zamanstraat moet je beslist de expositie «De Schelde in de schilderkunst» nog met een bezoekje vereren, en dat kan tot 11 mei. De USSR is te gast in Sint-Niklaas: een expo loopt in de stadszalen van 19 tot 27 april, en van 21 tot 27 april zijn in de stadsbibliotheek kindertekeningen uit de USSR te bekijken. Over de expo van Panama TTT hebben we 't in een afzonderlijke bijdrage. En dan stellen een aantal eminente Wase kunstenaars (Raf Coorevits, Hubert De Volder, Frieda Duverger, Ka- rel Mechiels en Vera Neels) tentoon in het instituut H. Familie aan de Boonhemstraat 28; de vernissage vindt vrijdagavond 25 april plaats. In Temse is een plaatselijk kunstschilder aan de eer in het Gemeentemuseum aan de Kasteelstraat 16. Wat Staf De Bauw te bieden heeft vernam u in een vorige uitgave van De Voorpost. Tot 27 april. Een tweetal exposities in groot-Beveren. Op 3 en 4 mei kan je in de namiddag in de gemeenteschool van Doel de expo «Van stoom tot stroom» gaan bekijken. In De Spiegel, Stationsstraat te Be veren, is Sint- Niklazenaar Bo Venken te gast gedurende de maand april. W.V. onze herinnering dan zien we ook nog een postzegel over de Zwijvekeabdij, om die maar te noemen. In Nienburg zijn de postzegels te zien die in 1920, 1921 en 1944 aan Dendermonde wer den gewijd. Op 5 augustus 1920, zo staat in de verzame ling van Werner D. Godehart te lezen, werd een zegel gewijd aan het stadhuis van Dender monde. Het is een lilarode met zwart bedrukte zegel met een waarde van 65 centimen. Op 5 november 1921 opnieuw een postzegel over Dendermonde. Opnieuw met een beeld van het stadhuis. IN GALERIJ Fr. Courtensstraat 33 DENDERMONDE stellen tentoon ISID00R METERS LEON TAMEN ADOLF en HERMAN WILLEMS STEFAN G0RUS VERLE PAUWELS VELDEMAN e.a. De tentoonstelling is alle dagen toegankelijk van 10u. tot 12 u. en van 13.30 u. tot 18 u. Zon- en feestdagen van 14.30 u tot 18 u. Deze tentoonstelling loopt vanaf HEDEN tot 8 ME11986 18/701-RD

De Voorpost | 1986 | | pagina 8