"IK WAS EEN HARDE9 ZELFS ROGER DE VLAEMINCK KOCHT EEN TITEL WIELERYETERAAN OMER VAN MOLLE TELT NOG VELE SUPPORTERS IN DE STREEK HET PALMARES VAN OMER VAN MOLLE EEN BLIK OP DE EREMBODEGEMSE WIELERKALENDER DONDERDAGIMEI: STERRIT INSINT-NIKLAAS 32 - 18.4.1986 - De Voorpost Misschien zegt de naam Omer Van Molle uit Sint-Agatha-Berchem niet veel, maar bij velen uit de omgeving van Dendermonde zal een licht opgaan als we even herinneren aan het wereldkampioenschap voor veteranen te Sint-Gillis, halfweg de jaren '70. Gaston D'Hauwers uit de Van Langenhovestraat zegevierde in zyn kategorie voor eigen volk en iif de reeks 65+ won de nu 75-jarige Omer Van Molle, met twee minuten voorsprong, na meer dan tweederde van de wedstrijd alleen te hebben gereden. Op het einde van dit interview komen we nog even terug op deze memorabele prestatie. WIELRENNEN Verenigde Veteranen Wielerbond Omer koerst momenteel bij de Verenigde Veteranen Wie lerbond, te Denderhoutem. "In zijnen tijd" reed hij bij de diverse jeugdkategorieën, schopte het tot onafhankelijke en beroepsrenner en koerst momenteel nog altijd, een car rière van meer dan zestig jaar! Een uniek gegeven dat allicht een plaatsje in het Guinness Book of Records verdient. - Als ik u iets zeg, vertelt Omer, dan is dat de waarheid. Want alle oud-renners zijn "grote" koereurs geweest. Maar al wat ik hier vertel kan ik bewijzen met krantenarti kels, affiches, koersverslagen, uitslagen,... zaken die ik alle maal heb bijgehouden uit mijn loopbaan. Tot op vandaag de dag hou ik alle resultaten van grote wedstrijden bij, evenals mijn eigen palmares, 't Is bijna een museum geworden. Als er bij mij ene komt stoefen over zijn fietsprestaties, dan duurt Hoogtepunten uit een rijke dat geen tien minuten om te loopbaan weten of hij de waarheid Samen met ons doorioopt spreekt of met. Omer Van Molle een paar al- Wielrennen. Omer Van Molle vertelt ons de geheimen van zijn goede konditie. bums waarin alle wedstrijden zijn bijgehouden. - Dit bijvoorbeeld is de uit slag van de Ronde van Vlaan- SPORTDEBATIN STEKENE De eerste aktiviteit van "Zuurstof' te Stekene werd zeker géén overdonderend sukses: enkele aangekondigde vedetten stuurden hun figuurlijke kat, professor Heyndrickx stuurde een assistent en... de belangstelling was gewoon beneden peil. Het feit dat er ook - onaangekondigd - Distelbloemtoneel was kan daarvoor geen reden zyn, want ook dèar was minder belangstelling dan gewoonlijk... De Stekenaar - ondanks het feit dat hy massaal lid is van Zuurstof - is blykbaar niet meer van achter z'n beeldbuis te krygen voor het initiatief van een ander... Te weinig diepgang En het debat zelf was "ook al" niet zo denderend. Mode rator Carl Huybrechts liet de deelnemers zich té uitgebreid voorstellen, liet hen honderd uit vertellen over zichzelf en/of hun wedervaren en kwam slechts sporadisch tot de aan gekondigde (gesuggereerde?) facetten zoals geweld, vrou wen, publiciteit, geld... Spijtig natuurlijk dat FC Antwerp-trainer Leon Noliet niet kon komen, dat professor Heyndrickx in Amerika ver bleef en dat Betty Van Steen- broeck een belangrijke verga dering had ergens in Leopolds- burg. Ze bleven dus afwezig... Waren wel van de paritij: oud- wielrenner Roger De Vlae- minck, Patrick Bruynooghe (assistent Heyndrickx), sport journalist en sportsocioloog Frank Buysse, Stekense mo torcrosser Tony Hofman en profvoetballer Rony Somers. En... die maakten er het beste van. Met Rony Somers maar vooral Roger De Vlaeminck aan het woord. Als pallieter zorgde De Vlaeminck dan ook geregeld voor grappige opmer kingen of situaties, terwijl ook Huybrechts zijn best deed om het niet eentonig of stroef te laten verlopen. Dubbel pech voor "Zuurstof' natuurlijk wanneer de Eeklonaar - die nu in Kaprijke woont - Steke ne reeds na het eerste bedrijf verliet... Hij had nog een af spraakje om 23 u in Ant werpen. Spelers betalen journalisten Rony Somers sprak uitge breid over zijn vierdubbele beenbreuk, waarvan hij nu zo wat volledig is hersteld. Hij speelde reeds één helft in de eerste ploeg (tegen IJslandse amateursploeg) en hoopt héél binnenkort terug in de fanion- ploeg te staan. Wel is hij op zoek naar een andere ploeg uit eerste klasse voor volgende seizoenen. Wanneer de sport journalistiek aan bod kwam, wist de Willebroekenaar dat bepaalde spelers geld geven aan journalisten om een goede pers te krijgen, om véél punten te krijgen in rangschikkingen die "de beste speler" moeten aanduiden... Ook vertelde hij dat o.m. Dalving en Hoogen- boom enkele jaren geleden door Beerschot benaderd wa ren om het toen bedreigde Beerschot tegen Lokeren te laten winnen. Tony Hofman, Stekenaar en motorcrosser in de BMB, had natuurlijk niet zo veel te ver tellen, Wel was hij de mening (toegedaan dat hij té weinig trainingsmogelijkheden had en via De Vlaeminck kwamen we te weten dat hij wél genoeg talent bezit maar niet voldoen de zelfvertrouwen heeft. Patrick Bruynooghe-meende dat de wielersport niet extra geviseerd werd wat dopings- kontrole betreft, argumenteer de dat de teamsport, dus de ploeggeest niet gebaat is bij doping én gaf mee dat er bin nenkort twee bekende sport mannen zullen beschuldigd worden van doping. Voor de openbaarheid zijn de namen nog niet vatbaar, want de tegenexpertise is nog niet afge lopen. Kampioenschap gekocht Sportsocioloog en -journa list Buysse meende dat enkel rekreatiesport de zeden ver zacht - topsport heeft daar niets mee te maken! - en be schouwde de kritiek rond de "hooligans" wel een tikje over dreven. Wel was hij, net als moderator Huybrechts, de me ning toegedaan dat de populai re sporten zoals wielrennen en voetbal nu eenmaal de meeste aandacht moeten krijgen... "De kranten moeten toch ver kopen..." Roger De Vlaeminck ge looft blijkbaar (nog steeds) in Eddy Planckaert als klassieke winnaar, stopte met wielren nen omdat hij niet meer volgen kon maar... hoopt terug in de wielrennerij te geraken. Des noods als "motard", want zo volgde hij o.m. Gent-Wevel- gem. Hij noemde Roger Kneut de beste sportjournalist aller tij den en was van mening dat Mare Stassijns niet veel van wielersport kent. "Trouwens", meende Roger: "Zowat heel de journalistiek is voor ruim 30% gelogen...". Daarna werd hij eerlijk. En hij vertelde dat hij zijn laatste kampioenstitel van België had gekocht om te eindigen zoals hij was begopnen. Verder wil de hij ook nog kwijt dat hij dolgraag wereldkampioen was geworden. En dat hij daarvoor véél geld geboden had in Yvoir. Doch een onvoorzien incident belette dit: "Op een bepaald moment telde ik Lu- cien Van Impe slechts voor een halve renner - om te zwanzen natuurlijk - en door zijn schuld ben ik dan ook geen wereldkampioen geworden!" aldus Roger. Als z'n mooiste overwinning uit zijn loopbaan noemde hij zijn triomfen in de Ronde van Zwitserland (eindoverwinning, bergklassement en een aantal ritten). Ook moderator Huybrechts deed zijn duit in het zakje, wat merkwaardige uitspraken be treft, wanneer hij voorspiegel de - waar of niet waar? - dat 30% van het kijk- en luister geld dient om stereo-installa ties te plaatsen in de wagens van de ministers... Sportdebat in Stekene. Roger De Vlaeminck, Carl Huybrechts, Rony Somers en Tony Hofman waren paraat voor het sportdebat georganiseerd door "Zuurstof' (t&t) deren van 1942, waar Frans Bonduel 8ste werd, en waar ik als 25ste vermeld sta, op een totaal van 122 deelnemers. Een sportief hoogtepunt was het rekord over de 1000 (en 500) kilometer dat ik in '47 als beroepsrenner vestigde en dat nog altijd in mijn bezit is, ik zal u straks uitleggen waarom men mij dat niet meer kan afpak ken. Ik bezit nog de affiches waarin de 25 omlopen van 40 kilometer over Zellik, Asse, Ternat, Schepdaal en Ander- lecht staan aangekondigd. Phi lips en Wolber sponsorden mij, respektievelijk elektrische apparaten en fietsmateriaal en voor mijn prestatie kreeg ik een premie van 12.000 frank. Er was dag en nacht kontrole. Ik vertrok 's vrijdags om 17 u en na 49 u 2 minuten 4 sekon- den en 2/10 arriveerde ik op zondagnamiddag. De eerste nacht had ik één uur ver speeld, wegens een verschrik kelijke tandpijn en de tweede nacht ben ik twee uurtjes afge stapt om efkes te slapen. Maar die korte rusttijd is in mijn totaaltijd verrekend. En men kan mij dat rekord niet meer afnemen, om de een voudige reden dat om een re kord te breken, men het in dezelfde omstandigheden moet aanvallen. En in mijnen tijd was het al kasseistenen en nu is dat allemaal schone baan geworden. Omer Van Molle toont de officiële uitslag van het Bel gisch Kampioenschap dat door Sercu werd gewonnen. - Er staan er een aantal voor mij, maar zoals ge ziet, staan er nog veel meer achter mij, in de eindstand van het nationaal kampioenschap dat toen volgens een puntensy steem werd verreden. En ge ziet, alle goei uit die tijd zitten er tussen: Sercu, Schotte, Im- panis... Ik zeg u, ik ben nooit een vedette geweest, geen bij zondere koereur, maar ik was nen harden. Opgeven bestond niet en ik kon de kilometers af. Ik herinner mij een koers in Eigenbilzen. 's Zondagsoch tends om vijf uur vertrok ik thuis, via Leuven, Diest, Has selt tot in Eigenbrakel en reed dan ginder de wedstrijd over 120 km. De laatste trein ver trekt voor mijn neus in de statie en ik ben dan maar terug met de fiets naar huis gereden. Om twee uur 's nachts de maandag stond ik thuis, met 300 km. in de benen. Ronde van België - Een andere historie was de Ronde van België in 1947. De eerste mei van dat jaar had ik in de gietende regen Mons- Valenciennes-Mons uitgere den en ik zei tot mezelf: nooit meer. Ik kwam veertien dagen niet op mijn fiets en de dag van de start van de Ronde, te Koe- kelberg, passeert er ene uit mijn geburen langs mijnen hof en hij roept: awel 'Molleke', da's zeker om met uwe haam in de gazet te staan dat ge u laat inschrijven! Ik maakte mij kwaad en antwoordde: 'Bijlan ge niet!' 'k Zei tegen mijn vrouw: 'Geef mij mijn broek en mijn vareuse'. Ik kom aan de Basiliek aan de start en de eerste die wegsprint was den dezen. Vaneigenst, zonder training, dat ging niet en op Zellik berg hadden ze mij al te stekken en in Asse lag ik er af. Maar ik reed de rit uit. Ook de 4de etappe, waar er maar 47 van de 117 gestarten aankwa men, een rit naar Luxemburg, in regen en sneeuw verreden. Net voor de aankomst kon ik mij niet meer op de fiets hou den, ik stap af bij een boerder ijtje en er komt er daar nen boer met nen langen baard naar buiten. 'Was wollen sie?', vraagt die. 'Essen', zei ik. 'Kom mit', antwoordt hij en die mensen hebben mij daar een paar boerenboterhammen- met een schelle hesp, een paar tassen koffie en enigste goei druppels geserveerd en ik kon weer verder. Ik kwam als laat ste binnen, positie ook waarin ik de ronde uitreed, maar de laatste rit grabbelde ik toch een premie van 200 frank mee en ik had mijn koers uitgere den! Grote koersen - Ik heb altijd een voorlief de gehad voor de lange wed strijden. In de kriteriums en kleinere wedstrijden werd er van in 't begin gevlamd en dat lag mij niet. Nu nog niet trou wens. Ik heb liever dat ze niet te rap vertrekken. Als ze di- rekt vanin de start ontploffen lig ik los, nu nog in de koersen van de 65-plussers. En ge moet ermee rekening houden dat ik mij moet weren tegen jonge mannen, die soms wel tien jaar jonger zijn dan ik, ik ben er 75. Dit jaar heb ik er al twee gewonnen. Maar ik ben nog niet in form. Ik rij pas goed in de zomer. Als 't warm weer is, heb ik goei benen, nu is 't nog te koud en de spieren komen dan toch al een beetje stram op mijn leeftijd. Maar wacht maar tot binnen een maand of twee, als ik als 't God belieft geen tegenslag krijgt, zal ik er wel staan. Evolutie - Alles is natuurlijk gewel dig veranderd tegenover vroe ger. De wegen, het materiaal, de voeding, de doping, de ver zorging. Toen wij plat vielen moesten we zelf herstellen, nu is er daar direkt nen auto van de sportbestuurder met een ander wiel. Behalve voor Eddy Planckaert natuurlijk in de Ronde van Vlaanderen. Wij aten een uur voor de koers biefstuk met frieten, pistolets met kaas en hesp, van alles eigenlijk. Vandaar dat Van Molle soms met zijn maag vol aan de start kwam en er kop noch staart aan kon krijgen waarom hij van in 't begin van de wedstrijd gelost werd. Nu eet ik 's morgens voor de koers een klein boterhammeken met zelfgemaakte konfituur en 's middags, drie uur voor de wed strijd, rijst met kip of een bief stuksken, met een glas water, geen bier. Maar ik vond toch dat de koersen vroeger schoner wa ren dan nu. Ze vliegen u voor bij op een halve sekonde en 't is gepasseerd. Vroeger lag de koers uiteen en kwamen ze een uur na de eerste nog binnen. Dan zag men nog iets. Geheim - Een geheim voor mijn goeie konditie heb ik niet. Mijn ouders waren eenvoudige mensen en ik ben grootge bracht met eieren, rauwe hesp en geitemelk. In heel mijn car rière heb ik drie keer doping genomen en ik ben er drie keer ziek van geweest. Ik weet ge noeg, er gaat niks boven de gezondheid. Ik heb me altijd goed verzorgd, op tijd gaan slapen, niet uitgaan, geen va kantie, altijd gewerkt, zelfs toen ik beroepsrenner was. Toen ik begon te koersen heb ik mezelf, als jong manneken van veertien, in het gedacht gestoken (zo slim was ik toen al): als het te rap gaat, moet ik ze laten gaan. Er gaan er toch nog afvallen, dacht ik en die pak ik dan wel. Want koereur worden, dat is ne stiel, daar moet ge geduld voor hebben, dat moet ge leren. Veel man nen van mijn generatie hebben hun hart geforceerd met de doping, dat verklaart waarom er maar een tiental over blijven. Moeder de vrouw - Of ik nooit ruzie had met mijn vrouw over 't koersen? Jaja, dikwijls zelfs. Maar nu op 't laatste niet meer. Nu zegt ze: ik zal hem maar laten koersen, 't is toch geen 'avance' da'k hem dat verbied. Ze gaat tel kens mee naar de wedstrijden, evenals mijn dochter, en ande re supporters. Hier in de streek heb ik nog veel suppor- Wielrennen. Omer Van Molle, toen hij in 1947 rekorahou- ters. In de Van Langenhove- der werd van de 1.000 kilometer. Wielrennen. In het veld rijden om sterk te blijven. straat in Sint-Gillis, waar ik wereldkampioen geworden ben, heb ik er zelfs gemaakt zonder dat ik het wist, mede door die zege in het wereld kampioenschap. Koerstaktiek Die koers ging over tien ron den. Van in 't begin had ik gezien wie er goed reed, wie snel spurtte en elke ronde wa ren er premies van 50, 100 of 150 frank. En daar werd dan als gek om gespurt. Maar ik dacht bij mezelf: laat ze maar spurten, want ik wist dat ze daarin krachten verspeelden. En na de tweede premiespurt, toen de sprinters wat stil vie len, demarreerde ik vanachter hun rug. Ik kon onmiddellijk het gat slaan en de resterende 8 ronden bleef ik vooruit rijden. Een stukje koerstaktiek waar veel jongeren nog iets kunnen van leren. Omer Van Molle, wij wensen u het aller beste en nog veel suksessen. Cecco - 1ste wedstrijd: voor knapen onder de 15 jaer in 1926. Ondanks valpartij 6de prijs op 26 deelnemers. - 1928: kampioen der Denderstreek voor nieuwelingen - 1929: 14 overwinningen als junior - 1930: 6 overwinningen als junior - 1931: kampioen van het Pajottenland bij de Onafhanke- lijken - 1932: beroepsrenner - van 1933 tot 1941: opnieuw liefhebber - Van 1942 tot 1947: beröepsrenner, mët in 1947 het rekord over de 1000 km. - 1948: rekord over de 500 km. bij de veteranen - 1957: rekord over de 100 km. bij de veteranen - Wereldkampioen bij de veteranen in 74, 77 en 80. - 15 maal kampioen van België in dezelfde kategorie. Dit jaar worden in Erembodegem-Centrum (opnieuw) acht wielerkoersen gepatroneerd door V.C. «De Dender- zonen - Forumvrienden» (lokaal Keppestraat 12). Onder voorzitterschap van Bernard De Rop (voorzitter vanaf de stichting van de klub in 1978) wordt door het dynamisch bestuur volgende aktiviteitenkalender uitgewerkt: Donderdag 1 mei 1986: de tweede Grote Prijs «Freddi Pijck» voor liefhebbers. Vertrek te 14.30 u., afstand 117 km of 16 ronden van 7,3 km langs de A.V.D. Maelestraat, Molenkouter, Kerkhof- baan, Rooms Hofstraat, Kapellekensbaan, IJzerenweg- straat, B. De Cocklaan, Welleweg, Kouterbaan, Nachte gaalstraat, Industrielaan (zone), Churchillsteenweg, Nino- vesteenweg, Keppestraat. Prijzen: 22.500 fr. 21e tot 30*: 200 fr. 2.000 fr.). Zaterdag 14 juni 1986: Provinciaal Kampioenschap Oost-Vlaanderen voor liefhebbers. Vertrek te 14 uur, afstand 161 km of 22 ronden van 7,3 km langs de Keppestraat, Ninovesteenweg, Houten Hand, Churchill steenweg, Industrielaan (zone), Nachtegaalstraat, Kouter baan, Welleweg, B. De Cocklaan, IJzerenwegstraat, Ka pellekensbaan, Rooms Hofstraat (aankomst). Bev,: Kou terbaan. Prijzen: 35.000 fr. 31® tot 50®: 250 fr. 5.000 fr,). Zondag 22 juni 1986: 142® Grote Prijs Forum voor nieuwelingen. Vertrek te 13.50 u., afstand 58 km of 8 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 1 mei. Prijzen: 11.000 fr. 2. 43® Grote Prijs Forum voor juniores. Vertrek te 15.55 u.afstand 88 km of 12 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 1 mei. Prijzen: 13.500 fr. Zondag 27 juli 1986: 44® Grote Prijs Forum voor liefhebbers. Vertrek te 14.30 u., afstand 117 km of 16 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 1 mei. Prijzen: 22.500 fr. 21' tot 30®: 200 fr. 2.000 fr.). Zondag 24 augustus 1986: 1. 45® Grote Prijs Forum voor nieuwelingen. Vertrek te 13.50 u., afstand 58 km of 8 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 1 mei. Prijzen: 11.000 fr. 2. 46® Grote Prijs Forum voor juniores. Vertrek te 15.55 u., afstand 88 km of 12 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 1 mei. Prijzen: 13.500 fr. Zondag 28 september 1986: 1® Grote Prijs Bouwonder neming Alfons Arijs voor liefhebbers, afstand 119 km of 17 ronden van 7,3 km langs dezelfde omloop van 14 juni. Prijzen: 22.500 fr. 21' tot 30®: 200 fr. 2.000 fr.). Door de Koninklijke Wielerklub Terjoden (sekr. Johan Verdoodt, Olmenstraat 1, Erembodegem) worden dit jaar drie wielerwedstrijden georganiseerd te Erembodegem- Terjoden. Zondag 15 juni 1986: Criterium voor liefhebbers. Maandag 16 juni 1986: 65® Grote Prijs van Terjoden voor beroepsrenners Donderdag 19 juni 1986: wielerwedstrijd voor liefheb bers. Vermelden we nog dat de wielerwedstrijden voor nieuwe lingen, in Erembodegem-Centrum, van 22 juni en 24 augustus in aanmerking komen voor het zesde regelmatig heidscriterium «Trofee Mare Galle» voor nieuwelingen dat op 9 maart te Impe van start is gegaan. De finale is voorzien op 30 augustus in Lede. En liefst 22 wedstrijden komen in aanmerking voor deze bij de nieuwelingen zeer populaire regelmatigheidstrofec. Al leen de nieuwelingen woonachtig in de provincie Oost- Vlaanderen komen in aanmerking voor de eindprijzen. In elke wedstrijd zijn er 10 punten te verdienen voor de eerste, negen voor de tweede enz. in dalende lijn. Voor de finale werd het te verdienen puntenaantal opgetrokken tot het dubbele. Aan dit regelmatigheidscriterium zijn 52.500 fr. prijzen verbonden. De laureaat ontvangt 10.000 fr. trofee. D.B. De lange erelijst van de "Ster der Amateurs" telt 52 namen voor 53 organisaties en dat is op zich natuurlijk al merkwaardig. De enige amateur, vroeger junior, die erin slaagde tweemaal te winnen, was... Eric Vander- aerden. Naast Vanderaerden staan zowat alle toppers uit onze wielergeschiedenis op het palmares. Tot 1951, de "Ster" werd in 1920 voor het eerst gereden, was de wedstrijd inderdaad voorbehouden voor junioren. Toen een kategorie die als springplank naar de profs fungeerde. Namen als Frans Bonduel, precies zestig jaar geleden, Ronsse, De Rijck, Kaers... sierden de beginjaren. In zijn huidige vorm bestaat de Ster sinds 1964 en het was Walter Godefroot die alles weer op gang bracht. Andere namen werden Van Impe, Monséré, Alex Van Linden, De Beule, De Nul, Eddy Planckaert en vorig jaar eerder onverwacht onze streekgenoot Marc Van Nuffel. Wie wordt zijn opvolger? Twee keer zal men dit seizoen een Sterrit binnen onze provinciegrenzen kunnen bekijken. Op 19 april in Nederhasselt en op donderdag 1 mei in Sint-Niklaas. De strijd om de overwinning en voor de dichtste ere plaatsen, zal ongetwijfeld hevig zijn want in Sint- Niklaas is men al voorbij de helft van de selektieritten. Van de tien wedstrijden blijven dan alleen nog De Panne, Wilsele, Sint-Laureins en Tielt. Tien Sterritten, het is niet veel. En de uitstraling van de wedstrijd is erg groot. Dat de overwinnaar een super-premie van 100.000fr. bovenop het diploma van Aartselaar krijgt, maakt alles nog feller. Iedere ama teur die de wip naar een profkarrière wil maken moet er op de finaledag, op 15 juni, bijzijn. Sint-Niklaas wordt voor de streekrenners een enige gelegenheid er nog bij te zijn. Het kan de aanloop worden naar een droomplaats bij onze nationale wielertop. (h.a.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 16