Hamse toneelvereniging Voor God en de Evenmens huldigde Robert De Wolf Gevarieerd aperitiefkoncert in Dendermonds Stadhuis Kempisch Jeugdorkest voor Jeugd en Muziek Dendermonde Sint_Cecilia WieZe speelde artistiek lentekoncert Lenteconcert in Temse met Patrick De Smet in glansrol Fedekam Oost-Vlaanderen in Baasrode 10 - 25.4.1986 - De Voorpost De Hamse toneelkring Voor God en de Evenmens, bracht vier opvoeringen van het blijspel «De verloofde van mijn vrouw», in een regie van Fernand Moens. Na de laatste opvoering werd Robert De Wolf gevierd naar aanleiding van zijn vijftig jaar toneeljubi leum. Dit goud mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. Robert stond niet alleen regelmatig op de planken, hij werkte aan elk stuk mee als dekoropbouwer. Dendermonde. In het stadhuis werd geluisterd naar een aperitief/concert, aangeboden door Marnixring Dendermonde. (foto piet hermans) Voor het tweede van de drie voorj aars-aperitiefkoncerten die Marnixring Dendermonde Ros Beiaard inricht, deed men een beroep op pianist Luc Callewaert en cellist Herman Cnop. Deze beide musici brachten een program ma met eerder populaire «klassieke» nummers, herken baar voor het grote publiek en dus aangenaam om beluisteren. De uitvoering ervan stond trouwens op een hoog mmifcaal peil! Pianist Luc Callewaert ver tolkte solistisch twee kom posities Als openingsstuk de Derde Fantasie van Peter Benoit. Het thema van deze kompositie werd door onze BRT jarenlang (nog?) ge bruikt als afkondigingstu ne van haar programma's om kwart voor midder nacht. Door Florin Van der Mueren in de dertiger jaren werden Benoits «Fantasia» van «naïeve en bekoorlijke zuiverheid» geroemd. Calle waert vertolkte dit piano- Stuk met veel romantisch koloriet, zoals het hoort trouwens; hij bewees hier mee technisch erg sterk te zijn. Iets wat we ook kon den bewonderen in «Après une lecture de Dante» uit de «Années de van Fran7. Liszt. De Danteske wereld trok aan onze oren voorbij. Deze ech te Liszt-kompositie is van een ongemeen rijke schake ring. Ook nu weer tech nisch erg sterk al hadden we hier toch liever een min der zware interpretatie ge hoord. Toch erg mooi! «Kol Nidrei», een werk voor cello en orkest van Max Bruch (1838-1920), werd door cellist Herman Cnop en pianist Luc Callewaert gespeeld in een bewerking voor cello en piano. De pia nist was in deze heerlijke brok muziek attent en effi ciënt. Herman Cnop gaf blij ken van grote muzikale in terpretatie in dit werk, al slopen nogal wat techni sche onvolkomenheid in zijn vertolking. Een zeer mooie interpreta tie kregen we te beluisteren in het grave con espressio- ne uit de «Sonate in sol groot» van Giovanni Batti- sta Sammartini, een der overgangsfiguren tussen de rococo en de preroman tiek. De rol van de piano is hier bijna uitsluitend be perkt tot begeleiding ter wijl de cellopartij een heer lijk zingende belcanto-air uitvoert. Het aperitiefkoncert werd besloten met een ander overbekend werk voor cel lo, «De Zwaan», van Camille Saint-Saëns. Dit voorlaatste van de 14 deeltjes, die sa men de «grote zoölogische fantasie» (dixit de kompo- nist zelf) «Lé Carnaval des Animaux» uitmaken, is een mooie melodie die echter nogal treurig klinkt; eigen lijk normaal voor een zwa- nezang... Pianist en cellist bereikten hier een mooie eenheid van musiceren. Een mooi slot van een toch gevarieerd aperitiefkon cert! Het volgende aperitiefkon cert van Marnixring Den dermonde Ros Beiaard heeft plaats op zondag 11 mei, Moederdag dus» om 11 uur in Galerij Het Pand, Oude Vest 16 te Dender monde. Dan speelt het jazz kwartet Dirk De Caluwé- Marc Matt hijs (met ook Marc Roosendans en Paul Coppieters). Dit koncert wordt om 12 uur gevolgd door het aperitief, waarna er mogelijkheid bestaat tot gezellig samenzijn met en rond de barbecue. Prijs voor koncert en aperitief: 120 fr, barbecue: 300 fr. Toneelstuk De verloofde van mijn vrouw kende zeer veel bij val. Dit stuk handelde over een pas gehuwde roman schrijfster «Hella Van Kaam» (Marianne Van Mul- lem) die samenleeft met haar man, Dokter Schip pers (Jan Van Hove). Zij leiden een rustig bestaan in Nederland. Hella krijgt van haar rijke oom en tante uit Canada elke maand dui zend gulden studiegeld op voorwaarde dat zij later zal trouwen met hun zoon To by. Wanneer op een zekere dag oom, en tante, samen met hun zoon opduiken om het huwelijk te sluiten, gaan de poppen aan het dansen. Samen met hun vriend Henk van Emmerik, smeden Hella en Theo Schippers allerhande plan nen opdat oom en tante niets zouden te weten ko men van hun huwelijk. Als men daarbij nog weet dat de huishoudster, Mathilde, een Oostenrijkse boeren dochter, achtervolgd wordt door een woeste slager, dan konden de toeschouwers niets anders dan genieten van een knotsgekke en leu ke toneelavond. De Hamse toneelkring Voor God en de Evenmens kan sedert enkele jaren over een sterke groep getalenteerde akteurs beschikken. Zowel Marianne Van Mullem en Jan Van Hove zijn ge hoofdrolspelers, maar ook Etienne De Munck, An- dré Fobe, Annemie De Pille- cyn en Mare De Rijck zijn in komische stukken zeer sterk. Martine Van Goe- them en Lutgard De Wolf hebben reeds meermaals hun toneelkwaliteiten ge toond, en zij kunnen ook niet de mindere worden ge noemd. Al deze acteurs lé ven zich tenvolle in in hun rollen. Robert De Wolf speelde in dit stuk de woes te Hamse slager. De acteurs kregen tekstassistentie van Greta De Munck. Gouden toneeljubileum Na de opvoering werd Ro bert De Wolf gehuldigd voor zijn 50-jarig toneelju bileum. Een toneelkring heeft twee opdrachten, to neel brengen en een kring zijn van echte vrienden, waar men alles, lief en leed samen deelt. Het is een ke ten, waar eenieder die er bij betrokken is, een onmisba re schakel vormt. Met steeds opnieuw hetzelfde doel voor ogen, afgewerkte en hoogstaande toneelpro- dukties te brengen. Na een zogenaamde stage bij de Burgers- en midden- standsjeugd, werd Robert De Wolf in 1935 lid van de toneelkring Voor God en de Evenmens. Zijn eerste rol letje speelde hij in de Ge broeders Kalkoen. Later volgden nog rollen in o.a. De Wonderdokter, De Vier Jaargetijden, Waar de ster- re bleef stille staan, Het dorp der mirakelen. Maar Robert De Wolf heeft zich de laatste vijftig jaar vooral onbaatzuchtig ingezet als deskundig dekorbouwer. Een volledig overzicht ge ven van alle stukken waar aan Robert meewerkte is onbegonnen werk. Het wa ren er meer dan honderd. Robert is tevredfen met zijn gouden toneeljubileum. Hij vertelt dat de mensen die naar de toneelstukken kwa men kijken vroeger minder verstonden van de inhoud. Nu is het publiek intellek- tueler geworden. Door de opkomst van de televisie ge raakte het toneel in verval. «Wij verloren er haast de moed bij», vertelt Robert, «maar toch hebben wij stand gehouden. In de ja ren 70 is het beginnen ver beteren en wij hebben nu een geweldige jonge kern». De jeugd wordt opgeleid door een dynamische Leen Vermeiren. Bij de dekoropbouw is er ook een evolutie waar te nemen. Vroeger moest men soms voor een stuk, drie, vier dekors bouwen, die tij dens de pauze werden ge wisseld. Het was toen hard werken, vertelt Robert. Nu heeft men unalit en daar mee kan mooi werk ge maakt worden. Men steekt er niet meer zoveel tijd in en vele materialen kunnen ge- rekupereerd worden, zodat het ook kostenbesparend werkt voor de toneelkring. Robert vertelt ons uit de tijd dat de kring in andere za len ging spelen, dan alleen in de Katolieke Kring. Met zijn stootkar trok hij met het dekor naar Moerzeke of Zogge. Hij was van in 1955 tot 1978 bestuurslid van Voor God en de Evenmens, maar omwille van tijdsgebrek liet hij deze taak over aan jon gere mensen. Hij was een grote voorstander om dege lijke beroepsregisseurs pm te werven, dergelijke zaken werpen him vruchten af op termijn, zowel bij het pu bliek als bij de spelers, stelt Robert. Viering Bij monde van voorzitter Antoine Dierickx dankte de toneelkring Robert De Wolf voor zijn 50 jaar ononder broken en trouwe medewer king. Wij danken U voor uw optimisme, dienstvaar digheid en ernst, waarmee u uw opgelegde taak uit voert. De voorzitter van het AKVT, Roger Van Garsse overhandigde aan Robert De Wolf, het gouden erete ken van de Sint-Genesius- gilde en het bijpassende di ploma. Er werden nog toe spraken gehouden door burgemeester Baert die aan de jubilaris een schotel overhandigde namens de gemeente. Ook deken Bot- terman en ere-député Jozef De Graeve kwamen aan het woord. De jubilaris mocht vele geschenken in ont vangst nemen van zijn fa milieleden, vrienden, ken- nissen en sympatiserende verenigingen. Tot slot dankte Robert zelf allen voor de goede samenwer king en prees vooral het begrip van zijn echtgenote. Een toneelvereniging moet kunnen steunen en bouwen op trouwe en doorwinterde, ervaren en dienstvaardige talentvolle leden en mede werkers, één van deze bouwstenen en fundamen ten is Robert De Wolf. Met mensen zoals een Robert staat of valt een vereniging. Wij wensen hem dan ook nog vele jaren aktief lid te kunnen zijn bij Voor God en de Evenmens. bd Op dinsdag 29 april organi- zeert Milac Oost-Vlaanderen zijn jaarlijkse bedevaart naar Oostakker-Lourdes. De bede vaart start om 19.30 uur aan de basiliek en wordt geleid door diocesaan Milac aalmoezenier Albert Van de Kerckhove, bij gestaan door nationaal Milac aalmoezenier André Decock. Zondag 4 mei vindt om 19 u. op de Wilfordkaai in Temse een lenteconcert plaats. Het wordt verzorgd door de harmonie Een dracht maakt Macht uit Steendorp o.l.v. Leo Stroo- bandt. Het koncert wordt uitge voerd vanop een kiosk, die dermate is opgesteld dat be langstellenden vanop de terrassen kunnen toe kijken. Aansluitend bij het open- deurweekend van het ocea- nografisch schip Belgica met tentoonstelling in het Gemeentemuseum en de meiboomplanting op zon dagnamiddag, vormt dit lentekoncert de muzikale afsluiting van het extra toe ristisch weekend in Temse. De organisatie berust bij VW-Temse en het g tebestuur van Temse. Het voorlaatste avondkoncert door Jeugd en Muziek dit seizoen ingericht plaatst een veertigtal jeugdige muzi kanten uit Turnhout en omgeving in de kijker. Dit Kempisch Jeugdorkest musiceert op dinsdag 29 april om 19.30 uur in de kerk O.L.Vrouw Zwijveke in de Boonwijk. Programma Het programma dat door deze jeugdige muzikanten zal gespeeld worden, ziet er vast veelbelovend uit met muziek uit diverse stijlpe riodes. Als openingsstuk werd geopteerd voor een «Suite de Symphonies» van Jean Joseph Pouret (1682- 1738), een van de belang rijkste meesters tussen Lul- ly en Rameau, die nogal wat gelegenheidswerken schreef, maar ook teater- werken, divertissements en kerkelijke werken. De Italiaan Domenico Cima- rosa (1749-1801) liet naast 64 opera's, 5 oratoria, enke le cantates, een 100-tal lie deren en aria's, en 32 pia nosonates ook een concert voor 2 fluiten na. Dit «Con certo in G voor 2 fluiten» (het largo en het rondo) staan eveneens op het pro gramma. Van de 104 simfo- nieën die de Oostenrijkse echt-klassieke komponist Joseph Haydn schreef, ver tolkt het Kempisch Jeugd orkest het andante en het menuet uit de «Simfonie nr. 101 in D groot bijge naamd de Kloksimfonie». Frantisek Vincenc Krom mer of Kramèr (1759-1831) was een Tsjechisch kompo nist, organist, violist en di rigent. In 1818 werd hij keizerlijk kamerkompo- nist. Hij het veel voortreffe lijke kamermuziek na, sim- fonieën, divertimenti en ka mermuziek. Van hem ho ren we het adagio en rondo uit het «Concerto voor kla rinet in Es, opus 36». Het tweede deel van dit kon cert zet in met «Russische Volksliederen» van Anatol Ljadow (1855-1914), een Russisch dirigent en kom ponist die een schat aan Russische volksmelodieën verzamelde en ze op virtuo ze manier als uitgangspunt gebruikte voor zijn werk, Van Georges Bizet (1838- 1875), de komponist van o.m. «Carmen» krijgen we het andante te horen uit een of andere simfonie. Het Kempisch Jeugdorkest besluit deze muzikale avond met de vertolking van het allegretto uit de achtste simfonie van An- tonin Dvorak (1841-1904). Een koncert met een grote verscheidenheid. En een jeugdorkest dat zich, na een paar stille jaren, weer een goede faam heeft weten te verwerven. Houders van een abonne ment komen er uiteraard gratis in. Losse kaarten kosten aan jeugdige mu ziekliefhebbers 150 fr, aan volwassenen 200 fr. Dat de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia van Wieze zich met de besten meten kan werd in het verleden al meermalen gedemonstreerdVorige zaterdag leverde ze, onder de kundige leiding van de heer Adolf Breynaert, in het Gildenhuis het zoveelste bewijs van Tirar kunnen Naar traditie zorgde voorzitter Norbert Willems voor een welkomwoord, dit keer op Amerikaanse leest geschoeid. Daarin verontschuldigde hij vooraf een paar afwezige prominenten, prees de realisatie van het korps, de mensen van de technische ploeg incluis, formuleerde de beste wensen voor Sint-Cecilia Wieze en drukte de hoop uit op een spoedig herstel voor muzikant Noël Perdaens. Eerst nationaal kampioenschap, dan play-in Het wordt stilaan een traditie dat Fedekam Oost-Vlaande ren op de goede zorgen van de KK Harmonie en 8how- en Marchinband De Eendracht uit Baasrode een beroep doet om belangrijke manifestaties te organizeren. Dat weekend heeft plaats in de gemeentelijke jongens school in de Burgemeester de Lausnaystraat 79 en wordt geleid door Wybren Valkema, een jong Neder lands dirigent, die niet aan zijn proefstuk is.- Al vrij jong voelde Valkema zich aangetrokken tot de trompet waarin hij zich na zijn militaire dienst vervol maakte. In 1970 behaalde hij met sukses de onderwij sakte B en het diploma or- kestspel. Hij speelde ook bij het be kende koperensemble «Brass United». Hij legde ook belangstel ling aan de dag voor har monie- en fanfare-orkesten en in 1971 maakte hij ook met sukses deze studies rond. Sinds 1964 is hij ad- junkt-direkteur van de Mu ziekschool Sneek waar hij de vakken trompet en theo rie doceert. Hij is dirigent van verschillende harmo- Nu wordt aan De Eendracht immers de organizatie toe vertrouwd van het natio naal Fedekam-kampioen- schap voor majoretten en drumbands zodat men in de sporthal van BBC De Pan ters het kruim van onze muziekwereld zal kunnen zien. Maar er is meer, begin juli is Fedekam opnieuw te gast in Baasrode, dan voor een play-in voor de jeugd. Ge zien men de vorige jaren heel wat sukses kende, zal ook de organizatie van dit jaar weer een topper wor den. Ook voor volwassenen Besteedt men bij Fedekam biezonder veel aandacht aan de jongeren, de volwas senen worden in geen geval vergeten. Voor hen wordt er van vrijdag 6 tot en met zondag 8 juni in Overmere een play-in georganizeerd. nies en fanfares en van het 120 leden tellende Sneker Mannenkoor Edoza. In 1984 leidde Wybren Val kema reeds een play-in voor de jongeren en hij deed dat met biezonder veel brio. Deze play-in wordt in het teken gesteld van een plaat opname die later op het jaar is voorzien. Wie dus wenst deel te nemen aan die plaat opname, moet haast ver plichtend deelnemen aan de play-in omdat daar precies het voorbereidend werk gebeurt. De Kon. Fanfare «De Vere nigde Vrienden» uit Over mere, de leden van de raad van beheer van Fedekam Oost-Vlaanderen, zullen zich gedurende die drie da gen inzetten voor een zo vlot mogelijk verloop. Le den van muziekvereni gingen die bij Fedekam zijn aangesloten kunnen voor de play-in inschrijven vóór 24 mei op het adres: Fede kam Oost-Vlaanderen, Dorp 83, te 9130 Lochristi- Zeveneken. Het inschrij vingsgeld bedraagt 1.000 fr. Music... musio... music... Fanfaresekretaris Eric Pauwels kondigde vervol gens het avondprogramma aan als een brede waaier van muzikale komposities, gaande van ernstige naar populaire en speelse stuk ken, alle keurig samenge steld door de eigen dirigent Breynaert. Als eerste nummer konden we luisteren naar de grote Italiaanse mars «Florenti- na» (Fugik), een moeilijk te spelen stuk, boordevol mu zikale schakeringen. Een echt geslaagde inleiding door Sint-Cecilia! In de Feodora-ouverture (Tschaikowski), klassiek van stijl en vaak met vlug tempo, werden we verrast door de prachtige triolen passages sterk kontraste rend met de droge pizzica- to-achtige akkoorden. Het zo mooie «Alpenecho's» (Ba sil- Windsor) kon wegens armbreuk van de solist Noël Perdaens niet door gaan. Maar uitgesteld is niet afgesteld, beloofde vriend Erik. Een hoogtepunt uit het eer ste deel was zeker «Yester day» van John Lennon, als solonummer uitgevoerd op vibrafoon door Patrick De Smet (zoon van tamboer majoor Albert, of anders gezegd «een aardje naar zijn vaartje»...). Deze jeug dige solist begon al op 4- jarige leeftijd als tromme laar en drie jaar later voeg de hij daar nog notenleer en slagwerk bij. Na muziekles sen te Dendermonde stu deerde hij in de Hogere Graad te Brussel en behaal de daar de regeringsme daille met liefst 99% van de punten. Zijn optreden in het Gildenhuis was nave nant; het werd nog versierd met een bisnummer en kreeg een welverdiend da verend applaus. Patrickx (vier) trommelstokjes wa ren amper uitgetrild of daar zinderde al «Filmfesti val» (Kolditz), een medley van bekende filmaria's, door de zaal, met o.m. Li melight, Baby Elephant, Whistle while you work (Sneeuwwitje), Live Story en «Spiel mir das Lied vom Tod». Het eerste muzikale schuif- ken werd dichtgeklapt met de huppelende Hun termars (Ton Kotter) bij samen-actie van fanfare en trommel korps. Ook hier heten diri genten en muzikanten zich van hun beste kant horen. Bij de inzet van deel n ci teerde koster Pauwels als dank en waardering al de aanwezige delegaties van de bevriende muziek verenigingen uit Lebbeke, Moorsel, Oordegem, Baas rode, Oudegem, Herder- sem, Erembodegem, Terjo den en Denderbelle. Ter on derstreping van zijn atten tie daverde fluks de solda teske bravourmars van het 12de Regiment (Furter) door de lentefrisse Gilden- huiszaal. In de «Gouden Bruiloft» (Delhaye) luidden de feestklokken en hoorden we een evocatie van de bruidsstoet, het eetmaal, het bal en zang uit de goede oude tijd. «Zirkus Renz- herinneringen» (Gustav Pe ter) was weer een kolfje naar de hand van Patrick De Smet in een uitstekende xylofoonsolo ter omlijsting van het fanfarespel. Ook hier werd door het enthou siaste publiek om een bis nummer gevraagd. Nadien volgde het tweede optreden van het trommelkorps o.l.v. tamboer-majoor Albert De Smet (niet aan zijn proef stuk!), de trommelaars he ten eens horen wat men uit zo'n slagwerkinstrumenta rium kan halen. Liefheb bers van musicals kwamen aan hun trekken met de mooie melodieën «Tea for two», «Ach, das könnteschön sein», «Don't cry for me, Argentina»«Cabaret» en «Jesus Christ Superstar». Het ingrediënt «Teenager Fantasie» kwam al even op gewekt over met een een voudige stijl qua ritme en melodie. Het St. Ceciha-lentekoncert werd besloten met de mars «Arendsnest» van Bisse- link, wel eens de Brabantse marsenkoning genoemd. Fanfare plus trommelkorps accentueerden hierbij met brio het ritmische, maar hoekige staptempo en de variabele dynamiek van de komposities. Als toemaatje speelden de fanfaristen nog een extraatje van Randy Beek, een attentie die de applausmeter nog fluks met enkele graden deed stijgen. Aldus kwam er een mach tig slot aan dit hoogstaand cultureel gebeuren. Me vrouw Van Roy-Rasson, be stuurslid, dankte allen die het hunne bijdroegen voor het wellukken van het kunstkoncert: dirigenten en muzikanten, het bestuur met sekretaris Erik in ve dette, zeker ook de vibra foonxylofoon specialist Freddy, en natuurlijk ook de vele aanwezigen. En toen, als apotheose, spraken de lentebloemen weer hun warme Gezel- haanse tale.., J. Van Landuyt Lebbeke. Sint-Cecilia uit geslaagd kunstkoncert. (g. Wieze verzorgde onder leiding van dirigent Breynaert t breckx) Hamme. Robert De Wolf werd gevierd bij zijn gouden toneeljubileum bij «Voor God en Evenmens», (vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 10