Het landschap waarin de '10 gebodenen de "apenplaneet" werden verfilmd... Of een uitstap tot boven de wolken. Derde Zeelse Kunst en Antiekbeurs in het Gildenhuis Lokerse badkuipenrace wordt groots feest Lokeren viert feest met briljanten «vakschool JfrS^f/S Tien jaar Sloeber: inspelen op de kinderwereld TV-Ekspres viert vakantie op TEN-BEL Vlieg mee. Alles gratis De Voorpost - 25.4.1986 - 15 Met een onderbreking van één jaar, wegens het moeilik te overbruggen week-end van 1 mei 1985 opent Zele terug zijn deuren voor dit Zeelse kunstgebeuren. In de grote zaal van het «Gildenhuis» zullen 10 antiquairs onderling wedy veren met hun beste stukken om de gunst van het kunstminnend publiek te winnen. Een met zorg uitgekozen se- - - en gravures, ivoor, tin, koper, ektie waardevolle antiqu. ei- kristal) porselein, luchters, ou- ten waaronder 17e, 18 en 19e <}e juwelen en als specialiteit eeuwse meubelen, Oosterse antieke wa zuU(£ een tapijten, bronzen, marmeren smaakvolle wijze tentoonge- en houten beelden, romanti- stekj wor(jen sche schilderijen, oude etsen Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 april viert het Berlaarse poppentheater haar 10de verjaardag. Er zal een akademische zitting zyn, waarop Sloeber haar tweede stuk voor volwassenen zal brengen, een namiddag waarin verschillende Berlaarse verenigin gen en scholen eigen stukjes zullen brengen, en een feestnamiddag met opvoeringen door Kalleke Step (Dendermonde) en door Klak (Aalst), kinderanimatie, een verteller en een liedjeszanger. Al deze aktiviteiten zullen in de Parochiezaal plaats hebben. Vriendengroep Sloeber ontstond eigenlijk bij toeval. Enkele jongemensen die zich stilaan te oud voelden binnen jeugdhuis Joko, wilden toch samen «iets» gaan doen. Een toevallig kontakt met ie mand van het inmiddels te loor gegane Gentse poppentheater 't Stropke, bracht de groep op een idee. Er volgden enkele bezoeken aan het teater, men mocht achter de schermen gaan kijken, de mikrobe kreeg meer en meer vat op de groep. Een vast teater zag men niet zitten, daarvoor was Berlare wel te klein. Een reizend tea ter dacht men echter mogelijk. Van in het begin heeft men alles zelf gedaan: verhalen schrijven, poppen en dekors maken, enz. «Het bleek dat in onze groep een diversiteit aan kwaliteiten zat die dit mogelijk maakte. De ene hield zich meer bejig met de teksten, de andere maakte poppen enz. Maar toch wordt alles steeds in groep beslist. Dit is wellicht de reden dat de 6 mensen die de groep stichtten er nog altijd inzitten, zegt Harry Van de Velde. Naast Harry bestaat Sloeber momenteel nog uit Sonja De Moor, Viviane Clinck, Dirk Blondeel, Miet Van Malderen, Rita De Kegel, Marleen De Vos, Martine Moens, Guido Abbeloos, Hu- go De Backer en Guy De Ke gel. Gedurende jaren zijn wel al enkele mensen uit de groep gestapt, maar steeds konden anderen gevonden worden om het theater levend te houden. De leefwereld van het kind Bij elke nieuw produktie ver trekt men van de vraag «wat heeft een kind eraan, hoe spe len we in op de gedachten wereld van kinderen». Dit is ook de reden waarom Sloeber niet met vooropgenomen tekst speelt: live kan men beter in spelen op reakties van in de zaal. Sloeber kreeg dit jaar nog een erkenning op een tornooi van de provincie. «Technisch waren er enkele fouten, die door de jury ook werden opge merkt, maar het voornaamste voor ons was toch dat we erin gelukt zijn zo te spelen dat het kind er echt iets aan heeft. Een kind trekt het zich niet zo erg aan dat een mikrobe even piept, als het maar met een verhaal, een pop kan mee leven». Sloeber heeft tot nu 2 verhalen voor volwassenen gemaakt, één bij de viering van het 5- jarig bestaan, en één nu. «Dit is meer bedoeld om aan te tonen dat we dit werk aan kunnen. We denken er echter niet aan om zulke stukken re gelmatig in het repertoire op te nemen», zegt Harry Vande Velde. Hoofdreden is dat men in verhalen voor kinderen alles gemakkelijker kan relativeren. Ondergewaardeerd Hoewel Sloeber vooral tracht in de regio te spelen, waren er toch ook al optredens in Rot selaar, het Leuvense, het Waasland... Het druktst is het tussen september en maart, waar soms elke week wordt gespeeld. Het aantal wordt wel tot een 20-tal per jaar beperkt, omdat het anders echt te zwaar wordt. Naast de optredens zijn er immers nog de repetities, het maken en onderhouden van het materiaal. Als dekor heeft het teater al van alles gehad. Er werd op zolders en in kelders, in klaslo kalen en zelfs vanop een bas- ketplein gespeeld. De opvang In een eerste persmededeling werd gezegd dat de feestzaal van Sint-Laurentius maar één keer kan vollopen. En nu heeft die gelegenheid zich voorge daan Waar wij in Lokeren gewoon zijn van op muzikale manifestaties hoogstens 200 k 300 mensen samen te krij gen, overtrof de opkomst deze keer alle verwachtingen. Wa ren er 500, of 600? Dat is moeilijk te schatten. Feit is dat de zeer ruime feestzaal overbe zet was, en dat er geen enkele zitplaats nog te bemachtigen was. Voor dit feestkoncert was beroep gedaan op het West vlaams Jeugdorkest. Begon nen met een kleine groep is dit orkest uitgegroeid tot een vol waardig symfonieorkest met een bezetting van 65 man. Een van de hoogtepunten in de ge schiedenis van dit jeugdorkest was het optreden in het Festi val van Vlaanderen in 1983. De uitstraling van dit orkest gaat ook ver buiten de lands grenzen, met koncertreizen in vele Europese landen. Het or kest staat onder leiding van dirigent Ernest Maes, een ge boren Dendermondenaar. Na verschillende buitenlandse op drachten werd hij in 1980 aan gesteld tot dirigent van het Westvlaams Jeugdorkest. On der zijn kundige leiding wer den een zestal muziekwerken uitgevoerd: de ouverture «Czar und Zimmerman» van Lortzing; Fantaisie voor Alt viool en 2 klarinetten van Hummel; In de steppen van Midden-Azië van Borodin; Ouverture tot 'Nabucco' van Verdi; Concerti voor fluit en orkest van Mozart. Na die vijfde uitvoering be klom de direkteur even het spreekgestoelte, om in een paar korte woorden de zin en de betekenis van dit huidig jubileum te schetsen. Hij bracht hulde aan de stichters en de eerste leraars, de pio niers uit die tijd. En ook aan de leraars en ook al aan de talrijke oud-leraars die aanwe zig waren. Een speciaal dank woord was er ook voor de vele medewerkers aan de oud-leer lingenbond. Want de vak school Sint-Laurentius vergeet haar leerlingen niet. Zij blijft ze volgen in al hun blijde en ook hun droeve levensomstan- De organiserende jeugdbeweging KSA-VKSJ-Lokcren is met zijn 5' Badkuipenrace aan een eerste lustrumuitgave toe. Toen in 1981 de idee groeide om in Lokeren een badkuipenrace te organiseren, kon de toenmalige leiding niet denken dat hun initiatief tot een niet meer weg te denken evenement zou uitgroeien! Alles begon in het najaar van 1981 op een leidingsweekend in Sint-Niklaas. Het jaartema van KSA-VKSJ luidde toen: «Wablief? Kreatief!». Rond dit tema wilde de leidersploeg enkele aktiviteiten opzetten naar zijn leeftijdsgroepen en naar de ganse gemeenschap toe. Ook het naar buiten tre den zou de nodige aandacht krijgen. Prompt werd de idee uitgewerkt om in mei 1982 een badkuipenrace te organiseren op de Lokerse Durme. Dit bleek meteen een schot in de roos te zijn. Een goeie dertig «vaartuigen» en 2 I 3.000 toe schouwers... De Durmeboor- den zagen zwart van het volk!!! Was het oorspronkelijk de be doeling om de badkuipenrace maar éénmalig te organiseren, dan konden de organisatoren er niet onderuit om in 1983 een tweede editie van stapel te la ten lopen. Het entoesiasme bij KSA-VKSJ, bij de deelnemers en onder de toeschouwers was zo enorm geweest dat men niets anders kon dan verder te doen. Datzelfde entoesiasme bleef er... en op zaterdag 10 mei wordt nu de vijfde uitgave georganiseerd. Ondertussen kreeg de Lokerse badkuipenrace reeds de be langstelling van de BRT Tele visie (Zeppelin - Dienst Jeugd) en de BRT Radio (Van Kwaad tot Erger). Ook was Walter Capiau reeds te gast als pre sentator. Ook hij was opgeto gen over deze organisatie... Zaterdag 10 mei dus: het moet één groots feest worden. En daar hebben de organisatoren tijd noch moeite voor gesp aard. Om 14 uur wordt de start gegeven voor de eerste reeks races. Ook nu zullen talrijke deelnemers aan de startlijn ko men. Enkelen zelfs reeds voor de vijfde keer. De watergladia toren zullen strijden voor de snelheidsprijs, de originaliteitsprijs, de pech- prijs, de bemanningsprijs en de prijs van miss en mister badkuipenrace. Iets nieuws wordt ook voorzien... Tussen de races door loopt er een wedstrijd waterwandelen. In de Durme zal een ganse dag een reuzekrokodil de omge ving onveilig maken. De KSA- fanfare uit Geraardsbergen zal voor het muzikale gedeelte zorgen en om 16.30 u. stijgt vanuit het stadspark aan de Durme een warmeluchtballon op. De kans is ook dit jaar groot dat de BRT televisie en radio aanwezig is op de bad kuipenrace om enkele opna men te maken. De organisato ren kregen alvast een gunstig telefoontje. Om het geheel af te ronden wordt de dag afge sloten met een badkuipenfuif in de bovenzaal van het jeugd centrum Okapi in de Kerk straat. Waterwandelen tijdens de Lokerse Badkuipenrace Tussen de verschillende races door kan iedereen meedoen aan een wedstrijd waterwande len. Het is de bedoeling om op sjoffels (waterschoenen) een bepaalde afstand af te leggen in een zo kort mogelijke tijd. Wie wil meedoen aan dit wa terwandelen kan op donderdag 8 mei tussen 14 en 17 u. komen oefenen op de sjoffels. Men verzamelt hiervoor aan de boot «Fabicnne» gelegen aan de Durmelaan (stadspark). Men dient wel vooraf in te schrijven (20 fr.), maar voor vergeetachtigen is er nog mo gelijkheid om op 10 mei zelf in te schrijven. Dit kan van 13 tot 13.30 u. aan de sekretariaat- stent die opgesteld staat in het stadspark. door de organisatoren is ook erg verschillend. De meesten zien poppentheater als iets dat de vereniging gratis aan hun leden moet aanbieden. «In ze ker 70% komen de kinderen gratis binnen». Financieel komt de groep goed rond. De spelers doen alles gratis en materiaal wordt ge kocht met de opbrengst van de optredens. Vooruitzichten Sloeber wil zeker voortdoen zoals men bezig is. Het kind blijft primeren, de poppen ook. Men wil dan ook niet meedoen met de trend om het poppenspel af te wisselen met toneel doro mensen. «Bij ons moeten de spelers niet gekend zijn bij de kinderen, maar de poppen, daar leven ze meer mpe«. Het enige waar men misschien wel van droomt is een ruimte in Berlare waar een vast theater zou kunnen staan. Wie weet is daar geen plaats voor in het Boerenkrijgmu- seum of het geplande kulturele centrum? De 2^else antiekbeurs geniet reeds de faam een van de bete re beurzen te zijn in het Vlaamse land, zowel wat de kwaliteit als de presentatie betreft. Het begrip «Antiek» is niet scherp te omlijnen. «Antiek» wordt in het algemeen ge bruikt als verzamelnaam voor voorwerpen die ofwel ambach telijk of kunstig vervaardigd zijn. Volgens algemene regels dienen deze voorwerpen hon derd jaar te zijn, alhoewel voor sommige zaken en stijlen gerekend wordt vanaf zo'n ze ventig jaar. Produkten als o.a. meubels, klokken, schilderijen, grafiek, wand- en vloertapijten, tin, koper, glas, porselein, aarde werk, juwelen, curiosa, enz. behoren tot de verzamelobjec ten van de antiekliefhebbers. De kunst- en handelswaarde van antiek kan zeer uiteenlo pen en wordt ondermeer be paald door: ouderdom, va kmanschap, aard van het ma teriaal, mate van zeldzaamheid en eventueel de handtekening. Wat de stijlen betreft hebben verschillende perioden speci fieke kenmerken waar echter per land of zelfs per streek uiteenlopende variaties voor komen. Om tijd van ontstaan en land van herkomst met eni ge zekerheid te kunnen bepa len, moet men van stijlken merken en plaatselijke ver schillen zeer goed op de hoog- Zele. Met een gezellig samenzijn werden de laatste afspraken gemaakt voor de komende kunst- en antiekbeurs in het Gildenhuis. te zijn. Zo had de overvloedige Barok in Zuid-Duitsland en Oostenrijk een heel ander ka rakter dan de strakkere uit voering ervan in Holland. In Frankrijk zijn vooral de Lode- wijk-stijlen en het Empire van grote invloed geweest. Enge land kende zeer uitgesproken stijlen zoals Tudor, Jacobean, Queen Anne, Chippendale en Victoriaans. Uit Duitsland wordt de Biedermeier-stijl thans meest geliefd. In de huidige grote belangstel ling voor antiek bemerken we niet zozeer de voorkeur van één of andere stijl, maar wel de uitgesproken romantische voorkeur voor alles wat oud en ambachtelijk is. Gezien het leit dat antiek steeds zeldza mer en kostbaarder wordt, is het te verwachten dat het ver zamelen in de toekomst nog zal toenenlen, niet alleen uit beleggingsstandpunt maar evenzeer als blijvende en ge zellige herinnering voor nostal gische zielen aan wat eens «vroeger» was. Van de antiekhandelaar mag de antiekliefhebber, soms leek in het vak, redelijker wijze verwachten dat hij een algeme ne kennis van antiek bezit, doch zeker dat hij een buiten gewone wetenschap eigen is over datgene waarin hij zich specialiseert, zodat de liefheb ber met raad kan bijgestaan worden tot het verwerven van een eigen stuk «antiek». Vraag gerust aan de standhou ders inlichtingen, zij wensen niet beter en de prijzen vallen wel mee. Zijn antiquiteiten enkel voor kapitaalkrachtige verzame laars? De organizatoren verwachten een ruime belangstelling en wensen de bezoekers veel kijk genot. Gratis tombola voor de bezoe kers. Openingsuren: donderdag 1 mei '86 van 10 tot 12u30 en van 14 u. tot 21 u. Vrijdag 2 mei '86 van 14 tot 21 u., zaterdag 3 mei '86 van 14 tot 21 u., zon dag 4 mei '86 van 10 tot 12u30 en van 14 u. tot 21 u. De Vrije Technische en Beroepsscholen Sint-Laurentius van Lokeren jubileren. Niettegenstaande al die vernieuwde benamingen blyft de school toch nog altijd by de Lokeraars bekend als de «Vakschool». Z(j werd opgericht in 1921, en zij viert dus dit jaar haar briljanten jubileum. Begonnen destyds met een directeur en misschien hoop en al 15 leraars en over de honderd leerlingen, is de school thans uitgegroeid tot een machtig kompleks met meer dan 800 leerlingen, met daarby ook de nodige leraars. Dat ook de lokalen gedurende die vyf en zestig jaren een hele metamorfose hebben doorgemaakt is natuurlyk ook vanzelfsprekend. Van de eerste gebouwen is byna geen steen meer blijven rechtstaan. En nog gaat de evolutie nog altyd voort. Dit jubileumjaar moest natuurlyk duchtig gevierd worden. En een der hoogtepunten van deze viering was een licht-klassiek concert dat gegeven werd op zaterdag 19 april. digheden. Zonder die oudleer lingenbond was een dergelijke aanwezigheid als vanavond eenvoudig niet mogelijk. Na tuurlijk moest hij ook de uit voerders van het muzikaal pro gramma uitbundig feliciteren om de prachtige uitvoering van het aangeboden programma. Na deze woorden kwam dan het zesde nummer van het pro gramma: de Hongaarse Marsh van Berlioz. Dat zou dan met een het einde moeten geweest zijn van deze feestavond, maar daarmee waren de toehoorders niet tevreden. Want het West vlaams Kamerorkest moest nog 3 bis-nummers ten beste geven. Maar zoals het spreek woord zegt: schone liedjes du ren niet lang. En hier ook konden die niet blijven duren. Maar na de voorstelling was er dan nog mogelijkheid om in het Foyer even na te kaarten, en daar werd door de toehoor ders nog duchtig gebruik van gemaakt. J.V.L. Het ruige natuurlijke decor voor twee bekende films. Dit onwezenlijke landschap heeft een heel eigen bekoring die je zeker niet mag missen. Op de achtergrond zie je de 3.700 meter hoge Pi- co del Teide. De hoogste berg op Spaans grond gebied. Ook een tochtje naar de top van de Teide is 'een aanradertje. Je hoeft die afstand met te voet af te leggenWij gaan eerst met de bus, en daarna met een kabellift En daar beleef je de sensatie van sneeuw in Afrika, in volle zomer, en je kijkt nu eens met van in een vliegtuig maar van op de be gane grond op de wolken neer En het panorama van lavavlakten en rotsen is van op die hoogte in drukwekkend. Dat apokalyptische landschap heeft de Teide trouwens zelf gemaakt. Het is na melijk een vulkaan. Op rust wel te verstaan maar wél met een bewogen verleden.. Na de tocht voel je je gelukkig met de onvergete lijke herinnering maar toch bok blij dat je weer in Ten-Bel bent... m de oaze. Maar hou je van sight seeing dan is er op Tenenfe nóg heel wat moois te bekijken. Bussen, huurauto's, taxi's zijn goedkoop tot spotgoedkoop... Beleef het allemaal gratis. Als winnaar van de kos teloze wedstrijd in je TV-EKSPRES.

De Voorpost | 1986 | | pagina 15