Als je een kerstroos zo groot als een boom wil zien, vlieg dan mee naar Tenerife... Ronde Tafel 57 Dendermonde haalt revalidatiecentrum «De Wende» uit anonimiteit 16 - 25.4.1986 - De Voorpost De serviceklub Ronde Tafel 57 Dendermonde overhandig de in de loop van verleden week enkele checks tot ondersteuning van enkele sociaal gerichte groeperingen in de regio Dendermonde. Eén van de gegadigden was het Revalidatiecentrum De Wende, gelegen in de Baleunis- straat 70 te Dendermonde. Meteen voor onze redaktie een gelegenheid om dit centrum aan onze lezers voor te stellen. Historiek De Wende startte haar wer king te Buggenhout in 1978 met een relatief homogene groep patiënten. Het betrof' jonge mensen die de school ontgroeiden, maar voorlopig ongeschikt waren om een plaats in te nemen in een ge richt werkmilieu. Sociale ver waarlozing en een duidelijke mentale achterstand kenmerk ten de groep. In 1981 vestigde het centrum zich te Dender monde. Dit vergemakkelijkte de samenwerking met andere dienstverleners uit de regio. Stilaan volgden verwijzingen vanuit de psychiatrische instel lingen. Voor deze groep lag de klemtoon vooral op de nazorg. Ondertussen ontwikkelde zich een nieuw fenomeen. Werklo ze licht mentaal gehandicap ten, met een specifieke sociale of psychische problematiek, werden naar De Wende door verwezen. Een tewerkstel lingsprobleem manifesteerde zich sekundair. Ook de Jeugd- rechtbank deed beroep op de diensten van het centrum en ondertussen nam de vraag toe naar dagvullende bezigheids- terapie en aktiveringsprogram- ma's voor volwassen minder- validen. Groepen In de huidige werking kan men twee groepen onderscheiden: 'de revalidatiegroep' en 'de emancipatiegroep'. De eerste bestaat uit jongvolwassen en volwassen licht mentaal gehan dicapten met een eigen proble matiek. De meesten volgden BLO-onderwijs en behaalden geen, ofwel weinig waardevol le diploma's. Ze beschikken vooraleer aan een eventuele tewerkstelling kan gedacht worden. De werking van 'de emancipatiegroep' richt zich tot normaal begaafde volwas senen met diverse problema- tieken. Personen met relatie problemen, persoonlijkheids stoornissen en/of licht psychia trische problemen kunnen be roep doen op De Wende. De begeleiders gaan uit van de noden en verwachtingen van de deelnemers zelf. Via ver scheidene benaderingsvormen en aktiviteiten wordt er inge speeld op de behoeften van de groepsleden. Het team Om de globale werking van het centrum te kunnen verzeke ren, bestaat het team uit 2 ergoterapeuten, een kinesite- rapeute, een logopediste, een sociaal assistente, een psycho loge en een neuropsychiater. De ergoterapeuten staan hoofdzakelijk in voor de doe- aktiviteiten. Zij plannen akti viteiten die deels funktioneel, deels sociaal gericht zijn. De opdrachten dragen bij tot een grotere zelfstandigheid en zelf waardering van ide patiënt. Winkelen, koken, wassen, strijken en handwerk staan we kelijks op het programma voor het vrouwelijke kliënteel. Tuinwerk, handenarbeid en semi-industrieel werk worden aangeboden aan de mannelijke patiënten. Deze opdrachten kaderen niet in een specifieke beroepsopleiding. De ergote rapeuten trachten wel elke pa tiënt naar zijn hoogste niveau te tillen, zodat de mindervalide toch in aanmerking kan komen voor een bepaald arbeidscir- situeert zich op een heel ander vlak. Zij onderzoekt in welke mate de lees- en schrijfmoge- lijkheden nog kunnen verbe terd of onderhouden worden. In een individuele situatie kun nen ook stemproblemen (o.a. heesheid) of spraakmoeilijkhe den behandeld worden. Stot- terproblemen b.v. kunnen de patiënt afremmen in het leggen van sociaal kontakt. Vertraag de taalontwikkeling of later ontstane moeilijkheden zoals afasie (bv. ten gevolge van een ongeval, hersenbloeding) wor den ook behandeld. Met het oog op een grotere maatschap pelijke betrokkenheid en inte gratie, richt de logopediste zich eens per week tot heel de groep. De gebeurtenissen van de voorbije week worden dan op een aangepast taalkundig niveau vertaald naar de patiën ten toe. De psychologe van haar kant is nauw betrokken bij het eerste onderzoek van de terapieaanvraag. Via een individueel gesprek en even tueel bijkomende testing, werkt ze mee aan de diagnose bepaling en het opstellen van het meest geschikte behande lingsprogramma. Ze werkt af wisselend individueel en in groep. Via rollenspel wordt o.a. aandacht besteed aan het aanpassings- en integratiever mogen van de patiënt en wor den remmingen weggewerkt. De mindervalide moet leren omgaan met zijn gevoelens en spanningen. Elementen uit het groepsgebeuren kunnen later uitgediept worden in een indi viduele situatie. Sommigen hebben nood aan koncentra- tieoefeningen, geheugentrai ning of strukturele oefeningen. In andere gevallen worden dag- en gedragsschema's opge steld die van nabij opgevolgd worden. Er wordt ook gewerkt aan het verruimen van de kom- munikatiemogelijkheden van dische konsultaties en teambe sprekingen helpt hij met het evalueren en bijsturen van lo pende terapieprogramma's. Elke terapeut benadert dus de mindervalide hoofdzakelijk vanuit zijn eigen specialisatie. Gemeenschappelijk overleg en strategiebepaling blijken ech ter even belangrijk. Dit laatste gebeurt tijdens de wekelijkse teamvergadering. Verwyzers De patiënten worden vanuit verscheidene diensten verwe zen naar De Wende. Een aan tal mindervaliden worden ver wezen door de huisarts of ge neesheer-specialist. Via de so ciale dienst van de mutualitei ten kwamen ook een aantal personen in begeleiding. De Centra voor Geestelijke Ge zondheidszorg maken tevens gericht gebruik van de dien sten van De Wende. Tenslotte komen een groot aantal ver wijzingen uit de psychiatrische sektor. Op dit vlak biedt het centrum een ambulant begelei dingssysteem als alternatief voor langdurige opnamen in psychiatrische instellingen. Leefbaarheid De revalidatiesektor liet de jongste maanden regelmatig van zich horen. Momenteel protesteert men fel tegen de besparingsmaatregelen van het Rijksfonds. Een Rijksfonds dat ondertussen werd afge bouwd. De toekomst van het revalidatiecentrum is eerder duister door het ontstaan van een bevoegdheidsvakuum. De centra zijn echter van mening dat in de toekomst dezelfde verstrekkingen en werkkwali- teit moeten kunnen verleend worden aan dezelfde groep mindervaliden. Door de be sparingsmaatregelen moet de mindervalide voor het eerst in de geschiedenis betalen voor de kosten die voortvloeien uit zijn handicap. De federaties van de revalidatiecentra wen sen bovendien de afschaffing van vergoedingen per presta tie, ten voordele van forfaitai re betoelaging. Deze en ande re voorstellen werden in het verleden reeds geformuleerd vanuit de federaties naar het Rijksfonds toe. Tot vandaag werd hieraan geen gehoor ver leend. Afgezien van deze glo bale problematiek die geldt voor heel de sektor, kampt het centrum ook met een aantal specifieke moeilijkheden. De werking van De Wende si tueert zich tussen een schooi en werksituatie voor een aan tal personen. Dit betekent dat enkele kinderbijslagfondsen het centrum wel, en andere weer niet, erkennen als zijnde Lebbeke. Ronde Tafel 57 Dendermonde stelde een flinke geldsom ter beschikking voor een liefdadig doel. Onder meer De Wende genoot ervan. (g. breckx) een noodzakelijke schoolver- vangende begeleiding. Hier door verliezen een aantal pa tiënten hun recht op kindergelduitkering. Een an der probleem is de tewerkstel ling van de mindervalide. De realistische mogelijkheden, zoals de biezondere leerove reenkomst en de beschermde tewerkstelling, zijn in werkge verskringen te weinig gekend. De nood om de werkgevers hierover te informeren, in sa menwerking met de RVA, dringt zich op. Tenslotte rest er nog het probleem van de onbezoldigde stage. In een aantal gevallen wenst het team één van zijn mindervaliden on bezoldigde werkervaring te la ten opdoen. De privésektor komt hiervoor het best in aan merking omdat daarin de grootste verscheidenheid van beroepen voorkomt. De be doeling van deze 'stage' is het toetsen in een reële werksitua tie in welke mate aangeleerde werkhoudingen echt verwor ven zijn. De (onvolledige) wet geving op vlak van tewerkstel ling en/of arbeidsinspektie laat dit echter niet toe. Dit bete kent uiteraard een flinke rem op de pogihgen van het team om mindervaliden nog te reva lideren naar een geschikt ar- beidsniveau en -plaats. On danks deze situatie blijft het team van De Wende zich inzet ten voor de mindervaliden. Mindervaliden, die zich leren evenwaardig voelen en die met de hulp van het personeel de eenzaamheid binnen zichzelf en de onmacht van eigen kun nen leren relativeren en ver zachten. (A.BL.) Lebbeke. Nog een financiële bijdrage van de Ronde Tafel 57. (g. breckx) doorgaans over onvoldoende werkkwaliteïten en ze zijn zwak in het leggen van sociaal kontakt. Voorlopige arbeids ongeschiktheid, schoolmoe- heid en beperkte tewerkstel lingsmogelijkheden betekenen evenveel problemen. Andere tekorten zijn een gemis aan zelfstandigheid en aan zinvolle vrijetijdsbesteding. Bij deze groep ligt de nadruk vooral op drie terreinen. Op zuiver reva- lidatievlak richt de begeleiding zich op het stimuleren van aan wezige mogelijkheden die mo menteel nog niet of onvol doende ontwikkeld zijn. Verworven vaardigheden wor den verder ondersteund en on derhouden. Op sociaal vlak wordt er gewerkt aan het leren leggen van relaties, aan het samen leren werken en praten. De mindervalide moet zich een eigen mening leren vormen over bepaalde situaties, en die mening zo vlot mogelijk kun nen verwoorden. Tenslotte wordt er aandacht besteed aan een vorm van arbeidstraining. Er moet voldoende handvaar digheid, uithoudingsvermogen en koncentratie aanwezig zijn cuit. Indien iemand inderdaad een tewerkstellingsniveau be reikt, dan wordt vooraf de mo gelijke arbeidsplaats grondig ontleed. De kinesiterapeute behandelt voornamelijk licha melijke klachten (zoals alge mene spierzwakte, houdingsaf wijkingen, evenwichtsproble- men, beperkt uithoudingsver mogen), die remmend kunnen werken bij een latere tewerk stelling of opleiding. Voor de aanpak van elke patiënt blijft de situering in een ruimere sociale kontekst noodzakelijk. Dit werk behoort tot het do mein van de sociaal assistente. Zij zorgt voor belangrijke in formatieuitwisseling in beide richtingen. Zo kunnen rele vante gegevens uit de thuissi tuatie aangewend worden voor de terapie en kan een bepaalde aanpak doorgetrokken worden naar huis. De sociaal assistente verzorgt tevens de kontakten met andere dienstverleners, overheidsdiensten en scholen. De benadering van de patiënt vanuit een zo ruim mogelijke sociale basis, draagt bij tot een meer adekwate hulpverlening. De taak van de logopediste de patiënt. De mindervalide moet leren luisteren naar en inspelen op mekaar. Verdraag zaamheid, zekerheid en per soonlijkheidssterkte spelen ook in hun leven een belangrij ke rol. In de individuele tera pie wordt meer aandacht ge schonken aan het vergroten van de zelfakseptatie en het zelfinzicht, zelfvertrouwen doorzettingsvermogen, verant woordelijkheid en zelfkontro- le. De medische leiding wordt waargenomen door een neu ropsychiater. Hij zorgt in de eerste plaats voor de diagnose bepaling bij de intake. Nadien worden de mogelijkheden en problemen van de terapieaan vraag besproken in teamver band. De dokter staat ook in voor de medisch-psychiatri- sche informatie van het perso neel. Als teamlid heeft hij eveneens een inbreng in het opstellen van de behandelings programma's. De geneesheer onderhoudt tevens de nodige kontakten met de huisarts, de behandelende geneesheer-spe cialist of de medisch verant woordelijke van verwijzende instanties. Via regelmatige me- Het zou wel een beetje prijzig uitvallen als je al leen om die kerstroos naar Tenerife heen en weer zou vliegen. Maar als je er toch bent is het meege nomen. Familie en vrienden met enige belang stelling voor leven en laten leven zullen alvast ge boeid naar die foto van je kijken. En je bent er gratis als je de wedstrijd wint van TV-EKSPRES. Een kans om niet te missen. Tweehonderd deelnemers gaan mee. Helemaal gratis, mkluis een heel programma dat speciaal voor de gasten van TV-EKSPRES wordt opgezet. En wat doe je met vrouw (man) en kind Meene men kan best, tegen een heuse voordeelpnjs (de speciale initiatieven en gratis extra's voor.de win naars gelden ook voor de partners). Kindvriendelijk Ten-Bel laat jonge mensjes tot 2 jaar gratis meegaan, van 2 tot en met 5 jaar betalen ze halve prijs, en voor de jongens en meisjes van 6 tot en met 11 gaat er 30 af. Je kan ook je verblijf op Ten-Bel met één of meer weken verlengen: Ook tegen voordeelprijs. De vertrekdata17 en 24 augustus (nog net terug voor de school), 7 en 10 september. Als je weet dat je gewonnen hebt nog tijd genoeg om plannen te maken. Heel kort na de sluiting van de wedstrijd worden de winnaars trouwens uitge: nodigd op een informatie-avond waar alle moge lijkheden duidelijk worden uiteengezet. Geen droge praatmaraton... het wordt integendeel een daverende show met optreden van een boeket bekende Vlaamse artiesten

De Voorpost | 1986 | | pagina 16