ostenrijk als gastland TTondag tot Topweëk PEDILUX Hulde aan een man bedoeld voor de hele gemeenschap Oude Aalsterse bladen nE?l Qo 1WB LimeeRaen KERKSTRAAT 18 AALST r Herman Blendeman kreeg Aalsterse Persprijs ANTIEK «TER LEDE» Voor wie-iets' beter zoekt De Voorpost GEEFT MEER KOMFORT U i AAN UW VOETEN T/ Schoenen in verschillende breedten j Voetverzorging l j Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 Aan die Herman Blendeman, die zich inzet voor de anderen ook voor hen die in de Derde Wereld leven en dus ver van ons weg zijn, aan die stille werker kende de Aalsterse Persbond zijn prijs Figuur van het Jaar toe. Een gelukkige en goede keuze, zo onderstreepte voorzitter Van Volsem in zijn toespraak in de Belfortzaal waar geen plaatsje onbezet was gebleven voor de uitrei king van de prijs. Hij om schreef de laureaat als de stille kracht achter de katholieke Filmliga, de Damiaanaktie, parochiale en dekanale missie- Aalst. De winnaar van de Aalsterse persprijs, de heer ^ooT'de6 Darde Blendeman Naar aanleiding van een persartikel over «100 jaar Aal sterse Pers» werd archivaris-konservator Karei Baert ge- kontakteerd door Marcel De Stobbeleir, zoon van wijlen senator en oud-schepen van Aalst Gustaaf De Stobbeleir, ons allen bekend. In het familiepatrimonium berust een schilderij op paneel (40x30 cm), voorstellend «De oude weekbladen van Aalst», geschilderd door Jean Michel Clevenbergh in 1864. Deze kunstenaar was afkomstig van Leuven en kwam zich op 28.10.1861 te Aalst vestigen in de Nieuwstraat 21, verhuisde later naar de Kattcstraatpoort. De reden van zijn vestiging te Aalst was zijn aanstelling in augustus 1861 als leraar aan onze stedelijke Akademie voor Schone Kunsten (verdere biografische gegevens worden opge zocht). Zoals de foto (in bijlage) aantoont worden volgende vijf Aalsterse bladen afgebeeld: Den Dendcrbode, Het Ver bond van Aelst, Het Land van Aelst, De Aenkondiger, De Aelstenacr. De figuur, links op het paneel is de schilder Jean Michel Clevenbergh zelf, een kleurrijk figuur: poetsenbakker en drinkebroer; verder een gekend karikaturist die nogal wat speciale types van Aalst op paneel of doek zou vastgelegd hebben. De stad bezit van hem een doek «Pater Capu- cicn», bewaard in het stedelijk museum Oud-Hospitaal. Centraal Albert Beeckman in wiens huis het schilderij werd gemaakt. OmwiUe van het onderwerp is dit paneel voor de a.s. tentoonstelling een echt curiosum. We danken de familie De Stobbeleir voor de bereidwillige medewerking, inzonderheid Marcel De Stobbeleir, alom geïnteresseerd in alles wat de stad Aalst aangaat. Oh) groep «Aalst Wereld» en Achterlinie. Voor zitter Van Volsem was er zich terdege van bewust dat hij in die opsomming wel eens een Voor Herman Blendeman komt het erop aan oasen te scheppen in de woestijn. Niet zomaar een uitspraak, maar een gezegde dat Bond zonder Naam ooit heeft omgezet in een slogan die velen proberen waar te maken. Bij Blendeman hangt deze slogan op een ere plaats opdat niemand hem zou vergeten. Herman Blendeman is behept met een sociaal enga gement dat hij in zijn jeugd heeft meegekregen. Hij was immers aktief in de jeugdbe weging en bij Herman Blende man is aktief zijn zich inzetten tot de laatste snik, gedreven door een evangelische inspira tie, door de naastenliefde in de brede betekenis van het woord. Naast voorzitter Van Volsem werd de lof van de laureaat AalsL Heel wat belangstelling voor de uitreiking van de persprijs, (a) ook bezongen door schepen die sedert enkele dagen zijn voorzitterschap van de stuur groep «Aalst voor de Derde Wereld» heeft overgedragen aan Herman Blendeman en dus geen betere keuze kon ma ken. Hij wees erop dat Her man Blendeman binnen en met deze stuurgroep schitte rend werk zal leveren. Van de Aalsterse persbond kreeg de laureaat een passend geschenk aangeboden. Wat lang geen eenvoudige opdracht was. Maar omdat men had ver nomen dat hij graag LP Boons boek «Priester Daens» zou le zen, werd besloten dat boek aan te kopen. Men hield er wel rekening mee dat Herman Blendeman over een sterk ver minderd gezichtsvermogen be schikt en dus werd het boek in de Braillebibliotheek aange kocht op cassettes. Zo krijgt de laureaat voor 30 uur lek- tuur te beluisteren. Liefst 22 cassettes van telkens 90 mi nuten. Lede. Het feestvierend bestuur van de postzegelklub Leda. (a) De bedoeling van de nationale «Dag van de Postzegel» sedert 1960, jaarlijks georganiseerd op één plaats van elke provincie is van deze jaarlyks weerkerende manifestatie een feestdag van de postzegelverzamelaars te maken. De aandacht van een breed publiek kan zo getrokken worden op de bekoorlijkheid en wezenlijke schoonheid van de postzegel en diens artistiek, kultureel en toeristisch aspekt. Staatssekretaris van P.T.T. Mevrouw Paula D'Hondt-Van Opdenbosch, had dit jaar Postzegelkring Leda uitgekozen om in Oost-Vlaanderen dit evenement op het getouw te zetten. Deze vereniging bestaat 20 jaar. De manifestatie kreeg de naam «Leda '86» mee en werd gerealiseerd op 18 en 19 april in het Sint-Maartenscollege, Nieuwstraat te Lede. «De postzegelvereniging te Le- ven wij te stellen dat deze der Snickt, tot het legertje be de viert dit jaar haar 20* ver- dagen met zorg werden voor- langstellenden, dat hij het jaardag. Wij zien in «Leda '86» bereid en de resultaten er niet voorbije weekend op «Leda dan ook de bekroning van 20 zullen om liegen: aan u te '86» mocht verwelkomen. Ze jaar ononderbroken inzet van oordelen. zijn talrijk naar Lede geko- en voor de filatelisten, oor- Het past hier dan ook hulde te men, uit alle hoeken van Oost- spronkelijk te Lede, doch ge- brengen aan de niet aflatende Vlaanderen, volwassenen en leidelijk uitgegroeid tot de fila- inzet van onze bestuursleden jongeren, mensen uit alle mo telisten uit een weidse omge- die met geestdrift en vinding- gelijke maatschappelijke krin- ving. Het verheugt ons u te rijkheid achter hun vereniging gen, die hun hart aan postze- dezer gelegenheid te kunnen, in eensgezindheid blijven gels hebben verpand of zich aanbieden: staan. Een bijzondere erkente- een eigen weg banen in de een uitgebreide Provinciale lijkheid verdienen onze leden boeiende wereld van de filate- Competitieve Tentoonstelling, zonder uitzondering, die ge- lie. Van postzegels gaat altijd die meer dan driehonderd trouw en enthousiast hun vere- een magische aantrekkings- vlakken omvat en waarvoor niging blijven steunen en vol- kracht uit en de geboeide be- meer dan vijftig deelnemers gen en de stuwende kracht blij- langstellende wordt dikwijls verantwoordelijk tekenen; ven achter de schermen. Onze een verwoed filatelist. - de voorverkoop van de bij- leden en bestuursleden staan Hun talrijke aanwezigheid op zondere postzegel «Dag van de ter beschikking om u voor te de officiële receptie zaterdag Postzegel»; lichten, te helpen, te oriënte- 19 april te 18.30 u. getuigt een uitgebreide ruilbeurs. ren en wie weet, aan te sluiten daarbij van een méér dan ge- Twintig jaar jong zijnde, en bij onze vereniging». Aldus wone belangstelling voor de dus zeker nog ambitieus, dur- Leda's voorzitter Georges Van sociaal-kultureel gerichte fijne vorm van vrijetijdsbesteding die het beoefenen van filatelie is. Meteen een aanmoediging en een spoorslag voor de orga nisatoren van «Leda '86», ook voor de 53 exposanten, om hun «werk» met ijver en geest drift verder te zetten. ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uil de hand. zonder kosten van 13 lol 19 uur. Eelkamers. meubelens, tafels stoelen, aardewerk, brons porce- lein. schouwgarmtuur, schildeken, lusters, spiegels enz enz Blomstraat 38, rijbaan stwg Lede - Hofstade) 9310 LEDE Tel. 053/77.85.18 49/512-AG-GADC-RC-QK Na welgeteld zeven topdagen was men duidelijk aan vernieuwing toe. Aldus schepen van o.m. Middenstand die via persoonlijke inspanningen erin slaagde Oostenrijk met zowat a Hes wat het promotioneel te bieden heeft, naar dc Keizerlijke stede te loodsen. Van maandag 28 april tot en met zondag 4 mei kan U dan ook te Aalst gemeten van Oostenrijkse «Torten», van «Apfelstrudel». van dijengekfets, van toeristische avonden allerhande, ook in de deelgemeenten en zelfc van Oosten rijkse wijn zonder anti-vries. «Het eentonige moest er af, stelde schepen De Pauw. Stedelijke diensten van middenstand en van kuituur werken samen aan deze 'Week' die duidelijk haar epiteet «TOP» zal verdienen, niet in het minst door de deelname van Oostenrijk, doch tevens door de vele inspanningen van de middenstandsraad. Dat een aantal deelgemeenten erin betrokken wordt is alleszins positief. Men ziet tenta kels naar alle richtingen van Groot-Aalst en volgende jaren komen andere deelgemeenten dan wel aan bod. Voorlopig zijn het Baardegem, Erembodegem, Hofstade en, in samenwerking met o.m. Liniaal ook Nieuwer- kerken. Ondervoorzitter van de stedelijke middenstandsraad zag als interessant nevenverschijnsel van de drukke voorberei dingen het ontstaan van een gloednieuwe Dekenij te Nieuwerkerken. Trekpleister wordt wellicht Eva Maria. Oostenrijk i duidelijk doende aan het oppoetsen van rijn blazoen dat door de wijnkwestie wel enigszins bezoedeld leek. Maar ook het zuiver kulturele wordt niet verwaarloosd. Er is niet enkel klassieke muziek doch er loopt in krypte ook een tentoonstelling van werken van de eminente Oosten rijkse kunstenaar, prof. Amerstorfer. Grote blikvanger wordt wellicht de Blaaskapel uit Antie- senhofen. Meer details ziet U dag per dag, uur per uur en plaats per ts, hier even verder. TV- Ekspres viert vakantie op TEN-BEI Vlieg mee. Alles gratis TENOBEL Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Hij is de bescheidenheid in persoon. Weet zich steeds op de achtergrond te houden en stelt zonder meer dat wat ij doet allemaal niet zo denderen is. «Ik doe gewoon wat ik moet doen», zo stelt Herman Blendeman het en daar mee heeft hij dan ook alles gezegd. Maar doen wat men moet doen is buitengewoon. Herman Blendeman is de man achter zovele dingen die in Aalst gaande rijn. Bezieler al dertig jaar van de Aalsterse Achterlinie, de man van Bond zonder Naam en van een aan tal andere zaken waarop men onmogelijk een naam kan plakken. Ze rijn evenwel on der te brengen onder de ene gemeenschappelijke noemer: dienstbaarheid aan anderen. en ander zou kunnen vergeten rijn. Daarna ging hij dieper in op de aktiviteiten van de lau-, reaat bij Achterlinie. Dat werk funktioneert nu al dertig jaar en doet het schitterend. Dank rij de inzet van Herman Blen deman die nadien al die lof zou wegwimpelen en zeggen dat hij het allemaal niet alleen kan, maar de hulp van anderen no dig heeft.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1