en de kleine k Big Band Studio 10 en Dansgroep Eos serveerden zeer verzorgde en swingende Gala '86 «Ik zag Cecilia komen» in Sinaai ri.-* V-W-3- v 1 1 J\I - :J:C* 5-sa! Toms blijde intrede in Sint-Niklaas Stijlvol en rijk verscheiden leraarskoncert Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout Ook Uitbergse St. Pietersvrienden in boekvorm Aperitiefkoncert in Stekene 8 - 25.4.1986 - De Voorpost r-J.j «.(Af ,x|»1 Tweemaal een vol Koningshof vorig weekend voor de Gala '86 van de Dendermondse Big Band Studio 10 en Dansgroep Eos. De vedette van beide avonden was echter Connie Neefs, reeds voor de tweede maal te gast op dit gala. Allen samen zorgden ze voor een erg verzorgde en keurige avond amusement, waarbij de liefhebbers van het big bandgenre zich in hun sas voelden. Big Band Studio 10 dat men de aparte sound solisten. Bij Studio 10 zijn Men houdt van big-band- slechts bereiken kan met dat Christiane Steppe en muziek of men houdt er uitgebalanceerde arrange- Eddy Van Iersel. Christiane niet van. De fervente jazz- menten en klanksekties. leefde zich o.m. uit in «My liefhebbers vinden het gen- En dat zit zeker goed bij Big Way», «The days of wine re te braaf, te gepolijst, te Band Studio 10! Het pres- and rosé», het disco-achtige keurig. Liefhebbers van teert als één geheel, zonder «Made for Love» en het Dendermonde. De Big Band Studio 10 genoot tenvolle van het sukses. (foto piet - - - - - Tnai-tnllr+a i hermans) 8% T - mp* *72** wat de «klassieke» muziek zwakke plekken in de sek- mooi vertolkte Middler- heet, beoordelen (ver-?) het tiebaians. Christynummer «De Roos», genre als stereotiep en nog- Het programma was rijk Eddy is van het crooner- al inspiratieloos. Over kleu- gevarieerd kwa ritmen en type, een genre dat hij met ren en smaken verschilt klankkleuren: jazzy-num- veel overtuiging brengt in men nu eenmaal gemakke- mers als «Tribute to the Du- «Fly Medley», het eeuwige lijk van mening; jedes Tier- ke» (eigenlijk toch meer ge- «Star meines Lebens», na- chen had sein Plasierchen, schikt voor een combo), of tuurlijk «My kind of Town» zeggen onze oosterburen! een «Take Five» wisselden en de «Midnight Medley». Liefhebbers van dit genre af met sentimentele melo- Dit jaar geen backing muziek en die zijn er dieën als «Answer me my cals meer in het pro blijkbaar toch heelwat - love» en medleys (Suid Afri- gramma, kunnen echter niet ontken- kaans Medley en een niet nen dat de jongens van Leo erg gestruktureerde Mid- Dansgroep Eos De Smet en Franpois Coore- night Medley). De 17 Eosmeisjes van ko- man stuk voor stuk prima reografen Carina De Smet muzikanten zijn, die daar- Christiane Steppe en en Maurice Nobels presen- enboven weten wat ensem- E<ldy Van Iersel teerden een achttal num- blespel is. In big-bandmu- Iedere serieuze big-band be- mers, terug te brengen on ziek is het nu eenmaal zo schikt over een paar vokale der twee noemers: disco- Dit Gala '86 kon tot stand komen dank zij de inzet en de medewerking van velen. dans en eigenlijke koreo- deze jonge meisjes! grafieën. Sommige met mu ziek op band, andere met Connie Neefs lifemuziek door de jongens Zoals ook vorig jaar was de Roland Van den Broeck van Leo De Smet. Het ge- gastvedette van de avond verzorgde de presentatie; makkelijkst zijn uiteraard niemand minder dan Con- - - - disconummertjes als nie Neefs, met wie Stu- «Ik wist niet dat ik zoveel familie had» gaf 'performer' Tom Lanoye dinsdagavond te kennen na afloop van z'n een- mansprogramma «Een slagerszoon met een brilletje» in de schouwburg van Sint-Niklaas. Bloemen voor de 'wonder boy', veel applaus ook van de vele honderden supporters die de theaterzalen vulden. Tom Lanoye kwam, zag, overwon ook wel. Niet dat het opgediende menu inhoudelijk zo oersterk was. Wat auto biografische elementen, hier en daar een verwijzinkje naar toestandjes van ter plekke (de Gazometerstraat, de Scala), spotten met de absurditeit van de oorlog, gek doen in de Gentse Veldstraat. Erg veel heeft het allemaal niet om het lijf. Maar 't werd heel goed gebracht door de met bretellen getooide, breeduit gestikulerende, rondhuppelende, sprin gende Sint-Niklazenaar. Een vlotte show dus. Je verveelde je niet, en da's al veel. Ik André Teugels en Leo De Man stonden in voor de vo- «Treat her like a lady», dio 10 trouwens reeds va- klank; Maurice Nobels, «The Magie», maar ook an- ker optredens verzorgde, dere dansen als «The days Ze bewees nog maar eens of wine and roses», «Je vais dat ze een volleerde show- Rio La Samba», «Char- dame is in haar genre: ze leston» en «Maria» (uit beweegt over de Guy Van Geirt en Guido De Craen voor de belichting. Voor de kledij tekenden Georgette Doms en Irène Roover8, voor de grime «West-Side Story» van praat haar nummers vlot Krist'l Heymans en voor de Dendermonde. Ook de dansgroep Eos toonde zich langs haar beste zijde, (foto piet hermans) L. Bernstein) krijgen ei- aan elkaar en kan zingen, genlijk een vrij stereotiep Zij bracht een achttal num- danspatroon, al zijn ze mers, waaronder uiteraard schap en Maurice Nobels, steeds erg keurig uitge- een nummer van haar broer De algemene leiding be- voerd. Louis «Mijn dorp in de rustte in handen van Mar- Het boeiendste zijn echter Kempen», het loflied op cel Rorms, Frangois Macha- de «echte» koreografieën, Gierle. Ook nu weer het ris en Rik Pien. Bloemiste- waarin een verhaaltje uit- hoogtepunt van dit gala! rij Vincent uit de Donck- gebeeld wordt. We denken Het gala van Big Band Stu- straat fleurde zaal en po- aan «Harlekijnendroom» op dio 10 en Eos was geken- dium op met prachtige bloe- muziek «De dans der Uren» merkt door veel swingende men en planten en Mare De uit «La Gioconda» van muziek, uitstekend Amilcare Ponchielli, waar- speeld, en door stijl en keu- in de drie harlekijnpoppen righeid. De hele aankleding van een klein meujc (dekor, presentatie, pro- het dansen gaan. Eveneens grammablad, kostume- zo de koreografie op frag- ring) was prima verzorgd, menten uit de «Carmina ZOals dit in het big-bandge- Burana» van C. Orff. Dans- beuren past. technisch niet perfekt (uiteraard zouden we dur- ven zeggen) maar toch zeer £SLgtSek2t?mêiiiga 'fn k)erde zangavond van mannenkoor (by het laatste nummer) de- Gaudeamus zaterdag 3 mei kor zeer verzorgd. Eos maakte geweldige vor deringen op dansgebied. De koreo grafen mogen terecht fier zijn op hun werk met dekors Louis Roef, Etienne Moeraaut, Luc Goedgezel- Paep van E.S.E. uit de Lin destraat had gezorgd voor de geluidinstallatie. Zonder een dergelijke schare be langloze medewerkers, zou dit erg keurige gala niet mogelijk geweest zijn! 00 Het jaarlijkse leraarskoncert van de Gemeentelijke Mu- zertstück für 2 Altsaxopho- ne» (door ziekte van een der vertolkers geschrapt) speel- ziekschool Buggenhout werd vorige zaterdag georgani seerd in de Gemeentelijke Sporthal van de bosgemeente. Het werd gekenmerkt op muzikaal vlak dan, door een rijk de De Hertogh nog de vier- verscheiden programma, dat evenwel een eveneens ver- de prélude van Heitor Villa scheiden kwaliteitsaanbod van uitvoering bood. (viool), Hugo Van de Velde Mare Lobos, ook weer heel mooi! Een eerste kompositie van huiskomponistzoals een presentatrice het noemde) (contrabas) en Patrick Cop- Patrick Coppejans in het pejans (piano). Zij klaarden programma was «Song for Stijlvolle organisatie De praktische organisatie (cello), van dit koncert was van ni veau. Het programma blaadje was verzorgd. De de klus vrij degelijk al Christine», een romanti- belichting was prima en de kwam het toch niet tot een sche kompositie door de geluidsmontage vrij dege- mooi muzikaal, homogeen komponist zelf aan de piano lijk. Het podium was door - - - - florist Ludo Annaert schit terend van planten voor- wel niet vreemd geweest monisch nummer ver zien. De presentatie van de ver schillende werken en uit voerders was in goede han den bij Viviane Van Stap pen en Mieke Scheldeman, uiteraard voor leraressen diktie durven we zeggen. Ook de inhoud van de tek- geheel; gebrek aan voldoen- en Mare Roosendans aan de de repetitietijd zal hieraan contrabas tot een mooi har- wel niet vreemd geweest monisch ni zijn. klankt, waarbij niet alleen Pianiste Sonja Wellens ver- de piano thematisch en me- «New York New York» van tolkte twee nummers van lodisch belangrijk was. sters een echt ensemble! «Emotions» was evenals «Song for Christine» een kompositie van Coppejans zelf. De komponist aan de piano, Filip Haentjens op klarinet, Mare Roosendans aan de contrabas en leer ling Gert Horio aan het slagwerk konden om beur ten (ook solistisch) hun emoties kwijt. Ook als ge heel een erg mooie pres tatie. Niet alleen muziek, ook dans op dit leraarskoncert. Danseres Liesbeth Eriks- had de muziek van Het mannenkoor Gaudeamus van Sinaai heeft se dert enige jaren een zekere faam verworven. Niet alleen is het een van de zeer weinige echte mannen koren in het Vlaamse land. Bovendien is het er reeds enkele malen in geslaagd het grote publiek op de been te brengen voor een liederenkoncerta- vond in een mate die vele méér gerenommeerde koren dit bescheiden, overigens niet-geklasseerde Sinaaise koor zullen benijden. Franz Liszt. Eerst een erg romantisch uitgevoerde «Consolation in re b groot», Eerst hadden ze samen al een arrangement gespeeld van Gershwins «Summerti- sten was ad rem en gaf nummer «La Chasse» of de heelwat nuttige informatie over de komponist of de waarin we toch graag wat me» waarbij beiden hun meer emotioneel reliëf had- muzikaal kunnen hadden den gehoord. Het tweede gedemonstreerd. Het gaafste muzikaal optre- kompositie. Allemaal positief dus! Min der positief vinden we de keuze van de zaal voor dit koncert. We kunnen echter de mensen van de Muziek school hiervoor geen blaam geven: er is in Buggenhout niets anders dat meer «ge schikt» is. Toch hoorden we op 30 november van vorig jaar burgemeester De Landtsheer verklaren «dat Buggenhout voldoende frastruktuur kan ter be schikking stellen van de kulturele verenigingen». vierde van de zes Paganini- den kregen we van Mirella variaties van Liszt, werd Ruigrok (blokfluit), Mar- genuanceerder vertolkt, gaux Van Dromme (dwars- soms met erg krachtige fluit) en Sonja Wellens (pia- hand, soms poëtisch fluis- no) in de «Sonate in c moll» terend; natuurlijk dankbaar nummer. «Concerto in d groot voor van Telemann. Hoewel een dwarsfluit en een piano barokinstrumenten trompet» van Torelli werd zijn en we hier liever gebracht door Paul Lau- wers, aan de piano begeleid door Marleen De Maeyer. Dirk De Hertogh, gitarist, vertolkte van Lauro traverso en een klavecimbel gehoord hadden, wat de Kander en voor haar koreografie. Danstechnisch prima ge bracht; uit koreografisch standpunt bekeken was het een herinnering aan Lisa Minelli's optreden in «Ca baret». Een effektvoller slot van dit koncert had men moeilijker kunnen bedenken dan met «Effects, opus 11» van Vlaanderens muzikale we reldreiziger nr. 1 Fran$ois Glorieux. Eddy Donckers (piano), Mare Roosendans (slagwerk) en Margaux Van Dromme (dwarsfluit) deden solistisch én als en- kleurhomogeni- semble de titel alle eer aan. teit zeker zou gediend heb ben, durven we de vertol- «Vals Venezolano», een hing van deze vierdelige so- i" mooie kompositie met 'een na te toch het muzikale rijke klankkleur, door de hoogtepunt van het koncert gitarist intiem vertolkt met noemen. Technisch zo goed impressionistische toetsen, a!s vlekkeloos en interpre- Wij voegden er toen in ons al is het Zuidamerikaanse tatief met veel zin voor relaas van sinterklaadag koloriet nooit ver weg. Ter stemming en differentiatie, typische Glorieux- kompositie vol kleur en rit me, vol temperament en zelfs eksuberantie was een mooi «orgel»-punt van een avondje overwegend aange naam muziek beluisteren. L. '85 aan toe: «Buggenhout, vervanging van het «Kon een kultuurgemeenté? Ze ker; als men bedoelt dat er van de vele verenigingen heelwat initiatief en vin dingrijkheid uitgaat.»... Men kan toch moeilijk be weren en volhouden dat een koncert in deze materiële omstandigheden ideaal is: cafégeluiden uit de naburi ge cafetaria, doorspoelend WC-water, indianengekrijs en trappelende voeten van op de aanpalende suppor terstribune tijdens de hand balwedstrijd. Programma Het koncert opende met een «Hoboconcerto» van Anto nio Vivaldi. Solist Luc Nie- landt vertolkte de hobopar tij met muzikale overtui ging, een erg mooie klank kleur en groot technisch kunnen. Het ensemble be stond uit Anne-Marie Bleyen en Michel Puissant vormden de drie vertolk- Buggenhout. Lachende leraren van de Buggenhoutse muziekschool, (g. brecks) Telkens houdt men het bij de uitvoering van het beste van onze Vlaamse liederen schat. In 1982 lokte Gaudeamus zo'n 750 muziekliefhebbers naar de sporthal in Sinaai voor een avond rond de po pulaire Vlaamse toondich ter Armand Preud'homme, waarop deze overigens zelf aanwezig was. In 1984 kwamen nagenoeg 900 mensen opdagen voor een avond met de mooiste melo dieën van de meest produk- tieve onder de Vlaamse komponisten, Emiel Hulle- broeck. En weer had A. Preud'homme er prijs op gesteld deze avond bij te wonen, ondanks zijn toen reeds wankele gezond heidstoestand. Telkens ontmoetten we na afloop van deze avonden niets dan enthoesiaste be zoekers, die vooral opgeto gen waren omdat zij uitein delijk nog eens uit volle borst de hun vertrouwde Vlaamse liederen hadden kunnen meezingen. Want daartoe wil Gaudeamus steeds volop de gelegenheid geven. Ook op zaterdag 3 mei e.k. zal dit weer het geval zijn. Deze keer heeft het koor gekozen voor een geva rieerde liederenavond, ge bundeld rond het thema «Ik zag Cecilia komen». Het wordt allicht weer een mee slepende belevenis, waarbij Gaudeamus mikt op een bomvolle sporthal in Si naai. Cijfers van 1.000 aan wezigen worden zelfs genoemd. Het koor biedt een pro gramma aan dat werk bevat van alle bekende Vlaamse toondichters en tévens een aantal speciaal voor het mannenkoor Gaudeamus bewerkte Vlaamse volkslie deren. Voor deze bewer kingen werd niemand min der dan Jo Van Eetvelde, de bekende beiaardier en di- rekteur van de Lokerse mu ziekschool en dirigent van het Sint-Niklase koor Fiori Musicali bereid gevonden. Het programma voorziet, hoe kan het anders, even eens een bijzondere hulde aan de onlangs overleden en betreurde komponist Ar mand Preud'homme, met wie Gaudeamus een uitzon derlijke band van heid had weten te Naast het mannenkoor zelf verlenen aan deze koncert- avond hun medewerking: jeugdkoor Gaudeamus van Sinaai, dat zal instaan voor enkele vrolijke en pittige kinderliedjes, en de ko ninklijke harmonie Sint- Cecilia, eveneens van Si naai, die de jongste tijd door het aantrekken van tal van jeugdige muzikanten, aan een ware heropstan ding begonnen is. Het koor wordt verder begeleid en in strumentaal ondersteund door een ensemble dat is samengesteld uit een keur van voortreffelijke virtuo zen, onder leiding van de vaste begeleider van het mannenkoor, Peter Foubert. Bovendien werd de vertol ker-bij-uitstek van het bete re Vlaamse lied, de populai re zanger Will Ferdy, aan gezocht deze liederenavond speciale luister bij te zetten. Hij zal een drie viertal van de bekendste pareltjes van onze Vlaamse liederenschat ten gehore brengen. De openingstoespraak tot de avond zal, op de hem eigen wijze, gehouden worden door de prominente, streek eigen dichter Anton Van Wilderode. Een avond dus, die geen enkele liefhebber van de Vlaamse volkszang zal wil len missen. Nog even ter herinnering: «Ik zag Ceoilia komen» vindt plaats op za terdag 3 mei 1986 om 20 uur in de sporthal te Sinaai. Kaarten kosten 150 frank (100 frank voor jongeren en 60-plus), en zijn te ver krijgen bij de koorleider Jo zef Van Daele, Sinaaidorp 4 te 9190 Sinaai (tel. 03/ 772.44.35) en bij de leden van Gaudeamus. Tom Lanoye: leuk (Iv) vond het deel vóór de pauze veel leuker dan het brillengè- doe^rna. Professioneel praatte Tommie de anekdotes aan elkaar, ging hij tekeer: mimisch erg sterk. Een mikro hanteerde de intellektuele slagerszoon enkel met het oog op het vertolken van liedekijns. Die waren dus goed verstaan baar, maar zo'n vertellingskens gingen aj en toe wat de mist Het dialekt van Lanoye dééd het. Knotsgek Westvlaamsch me dunkt. Even plastisch Sennekloajses ook, wa peisde? Z'n song «Amme steirven gomme dood» wordt nog wel eens een tophit. En «Le plus beau des gigolo's» kwam als een perfekt foornummer over. Lanoye moet zich in Las Vegas of zo gewaand hebben. «I love this city» riep hij als apotheose uit, en die verklaring was tot de Sint-Niklazenaren en hun dikke nekken-stad gericht. De Waaslanders zullen zich de uitstap naar de Sint- Niklase schouwburg niet beklaagd hebben. Het was een gekke, absurde bedoening. Het Sint-Niklase stadsbestuur en de vzw De Spiegel, organisatoren van de manifestatie, moeten beslist in hun schik zijn geweest met de opkomst voor dit spektakel. Meesterlijk toch hoe Tommie typetjes weet te evokeren en een resem dingen die niet zoveel om het lijf hebben tot een happening kan doen uitgroeien. Een apart geval, die Lanoye. Leuk. We love the wonderboy. (w. v.) De Groot-Berlaarse fanfa res hebben blijkbaar ook schrijvers in hun rangen. Het was al bekend dat het Berlaarse St. Cecilia werkt aan een boek en nu blijkt dat ook de St. Pietersvrien den uit Uitbergen, die vorig jaar 60 werden, haar ge schiedenis te boek stelt. Au teur is Gilbert Becque. Het kan besteld worden aan 300 fr bij René De Lausnay, Veerstra^t 60 te Uitbergen. Van het boek zal slechts één druk gemaakt worden, zo dat men er wellicht vlug zal moeten bij zijn. Op 27 juni wil men het werk voorstel len. Tegelijk komt er een koncert door de plaatselijke fanfare en door de Oude- gemse Oude Belgen. In het boek, dat een 170-tal bladzijden zal tellen, wordt de muziekvereniging vanaf haar bestaan volledig door gelicht. De voornaamste aktiviteiten, gebeurtenis sen en heel wat mensen uit de vereniging worden nog eens in gedachten ge bracht. Ook de aanverwan te verenigingen zoals het trommelkorps, de majoret- ten en de muziekschool ko men aan bod. De toekomst wordt ook voorspeld, men spreekt er al van de weg naar het 100-jarig bestaan De Stekense bijafdeling van de Muziekakademie van Sint-Niklaas organiseert in samenwerking met het ge meentebestuur, voor de tweede keer een aperitief koncert. Ook deze keer ver lenen de leraars van de mu ziekakademie hun mede werking, zodat ook nu weer een hoogstaand koncert mag worden verwacht. Op zondag 27 april in de feest zaal van Sint-Andries, Nieuwstraat 15 te Stekene vanaf 10.30 u. Er zullen werken worden gespeeld van Beethoven, Ibert, Ma- tegka en Haydn door vol gende muzikanten: K. Stra- diot op gitaar, M. Van Wol velaar op trompet, B. Ja cobs op fluit, M. Moortha- mer op viool, H. De Roeck op klarinet, P. Vanderveire op gitaar, K. Matthijs op altviool, L. Dhaese op pia no. De presentatie zal wor den verzorgd door M. De Munck terwijl V. Meert voor de begeleiding zal in staan. Toegang en aperitief zijn gratis. G.M. Zwitserland is een van de wei nige landen ter wereld waar het leger nog steeds gebruik maakt van de fiets. Dat is zo al van in 1888 het geval. Momen teel kent men drie fietsregi- menten met een paar duizend manschappen.

De Voorpost | 1986 | | pagina 8