Prol Amerstorfer en Eva Maria stalen de show Honderd laar Aalsterse pers WeekMai tan Hauler - lama - ai M IcheMaiireak Oostenrijkse Week geopend Gemeenteraadslid Willy Alloo wordt morgen begraven Zijn journalisten hondjes die luid aan het keffen gaan? Karnavalhuwelijk bij «Toerenbijoekes» ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale veikoopsdag de hand. zonder kosten van 13 tot 1: Eetkamers, meubels, talels stoe ANTIEK «TER LEDE» Blomstraat 38, zijbaan stwg Lede - Hofstade) 9310 LEDE Tel. 053-77.85.18 De Voorpost VRUDAS 2 MEI 18M 38' JAARGANG NR. II - 38 F Aalst. De persmedewerkers van Aalst, allemaal netjes bijeen (a) Als een valabele aanloop naar de komende «Europalia» opende schepen van midden stand Robert De Pauw verleden maandag in de vooravond de Oostenrijkse Week. Tot stand gekomen na een tip van Luc Van Dorpe. Het werd en wordt een welgevulde week met een brede waaier van aktiviteiten waarin steeds gastland Oostenrijk een vooraanstaande rol speelt. Kulminerend dan uiteraard op de streekeigen TOPDAG morgen zaterdag waarvan het programma reeds uitvoerig belichtten. Schepen Robert De Pauw ziet in de evolutie van een topdag naar een topweek niet alleen een bewijs dat dergelijke aktiviteiten bij de bevolking inslaan, maar tevens twee innovaties. Enerzijds het aantrekken van een zeer attraktief gastland en anderzijds het opentrekken van de festiviteiten naar de deelgemeenten toe met dit jaar optredens te Baardegem, Erembodegem, Nieuwerkerken en Hofstade. Volgend jaar komt dan een ander gastland aan bod - men houdt er reeds drie in petto en er is dus keuze - en komen de andere deelgemeenten ook aan hun trekken. Prof Amerstorfer Doet Oostenrijk ons denken aan Wien en Wien aan muziek, er is alleszins meer. Ook plasti sche kunst. Deze supplemen taire dimensie kwam bij de opening aan bod via een ten toonstelling in de prachtige belfortzaal, zaal van het oudste schepenhuis der Nederlanden. Tentoonstelling van schilde rijen, meestal kleiner formaat, die U tot zondag 4 mei kan meemaken, telkens van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Kuituurschepen Chris Borms leidde deze vermaarde Oos tenrijkse kunstenaar in, voor de gelegenheid speciaal naar Aalst gekomen uit Lyon, Prof Amerstorfer is inderdaad een wereldreiziger, evengoed te ontmoeten in Oost- als in West-Europa, in Noord- en in Zuid-Amerika, in Siberië, Chi na of op de Filippijnen. Afwezig Spijtig feit was wel de gedwon gen afwezigheid van ambassa deraad Dr A.G. Th. Weester hof die ons nog een beter in zicht zou hebben kunnen ge ven van de artistieke achter gronden van prof Amsterstor- fer. Maar dr Westerhof was plotseling weggeroepen naar Wien wegens het overlijden van de voorzitter van Euro palia. Eva Maria Na de plastische kunst in de belfortzaal werd overgescha keld nog dezelfde avond naar de feestzaal waar de Weense muziek aan bod kwam met als gastvrouw niemand minder dan Eva Maria, bekend van de beeldbuis, met o.m. 100 maal Mezza Musica. De zaal liep totaal vol doch een aantal plaatsen bleven open omdat reserveringen niet door afwezigen werden geho noreerd. Ander negatief punt was het feit dat alhoewel voor iedereen een uitgebreide map over de aktiviteiten van de he le Oostenrijkse week ter be schikking lag van het te bren- Aalst. In Baardegem werd een Oostenrijkse groep die de Topdag muzi i de leider van de Vrij onverwacht overleed te Aalst in de O.L.V. Kliniek gemeenteraadslid Willy Alloo, bedrijfsleider van een glazen- wassersbedrijf en waard van <>t Kastanjehof» aan het Kei zerlijk Plein. Willy Alloo was een sportman die als korporaal bij de stede lijke brandweer sportmonitor was van het brandweer-team waarmede hij tal van interna tionale suksessen haalde. Tijdens een oefening verleden woensdagavond in «'t Klein Parksken» werd hij het slacht offer van een hartaandoening. Hij werd geopereerd, kreeg een pace-maker doch had in de nacht van donderdag op vrij dag nog hartaanvallen die hem velden. Willy Alloo was een innemend man, recht voor de vuist en aktief VU-militant. Bij de jongste gemeenteraads verkiezingen diende hij klacht in bij de Raad van State in verband met de geldigheid van de stemming wat het in aktie treden van de nieuwe bewinds- ploeg vertraagde. Hij was lid van het plaatselijk en het arrondissementeel VU- bestuur. De jongste tijd had hij een inzinking en woonde de ge meenteraadszittingen niet meer bij. Hij wordt in de gemeenteraad opgevolgd door Herwig De Bruyn, een bankbediende uit Hofstade. De begrafinisplechtigheid heeft plaats morgen zaterdag te 10.30 u. in de Sint-Martinus- kerk waaraan de stedelijke brandweer aktief zal deelne men. Ook de verbroederde Aalst. Willy Alloo als de sportmonitor van de Aalslerse gcrTSIn Bublln" brandweerploeg (a) LH gen programma, zelfs geen ge stencild bladje was te beko men. Een vergetelheid? Onder leiding van dirigent Ok- taaf Boone van wie op het Vlaams Nationaal Zangfeest te Antwerpen zijn «Ouverture» werd gespeeld, bracht de Ko ninklijke Symfonische Kring «Door Eendracht Groot» een puike prestatie, een paar fou ten van violen en hobo niet te na gesproken. Het speelde voortreffelijk de Wiener-Mu- sik, ons o.m. gekend van nieuwjaarskoncerten op de beeldbuis met gerenommeerde Philharmonikers onder we- reldgekende dirigenten als Boskovski of Loeren Maazel. Dat deze amateursformatie die vele provinciesteden Aalst be nijden niet de grillige Schwung en Weense charme konden tentoon spreiden, is meer dan normaal. Ze toonden zich alleszins in een genre dat hen wellicht minder ligt. Goede vertolkers en begeleiders die zich eerder op de achtergrond wisten te houden. De symfonie bracht achtereen volgens de ouverture van «Die Fledermaus», de «Tritsch- Tratsch-polka», waarvan we bijleerden dat een «Tritsch- Tratsch» een babbelzieke da me is, de typische walssuite «Wienerblut» en bij dit Johann Straussfestival een enigszins vreemde eend in de bijt met Waldteufels «Schaatsenrij ders». Eva Maria toonde naast haar kwaliteiten als gastvrouw, mooie zegging, charme en zwier een Wienerin eigen, haar vokale kapaciteiten waarmede ze de harten van de Aalste- naars stal. Typische Weense liederen, waarvan «Mijn moe der was een Wenerin», wel het hoogst skoorde. Klap op de vuurpijl werd het onaangekon digde, doch door iedereen da delijk van bij de aanhef her kende «Wien, Wien, nur Du Allein». Traditioneel kwam ook «Die Schóne Blaue Donau» aan bod. Bijna de Oostenrijkse «Natio nale Hymne», al was deze stroom voreger wegens het vaak buiten de oevers treden door de Weners eerder gehaat. Ook in de vertolking moesten we even meemaken dat een paar muzikanten «even muzi kaal buiten de oevers (raden» gebracht door een attente Ok- taaf Boone. Moet er nog worden bijge voegd dat besloten werd met «De Radetskimars», door een enthousiast publiek met luid handgeklap begeleid. Op de vraag of Eva Maria er geen spijt van had Wien te hebben verlaten, stelde de diva dat «Wien» ook een «manier van leven» is en dat deze ma nier van doen kan worden overgeplant naar andere lan den. Was dit een zinspeling op haar echtgenoot, senator van AGALEV? En verder? Vandaag vrijdag 2 mei kan U nog een Oostenrijkse Avond meemaken te Nieuwerkerken in zaal Volkskring te 19.30 u. en morgen is het dan TOP DAG... Onder het motto «Sie hier een wacker blad dat niet en sal beswyeken» organiseert het Aalsters stadsbestuur met als promotor Jan Van Gyseghem een tentoonstelling «Honderd jaar Aalsterse Pers 1840-1940». De vernissage had verleden vrijdagavond plaats in aanwezigheid van tal van duidelijk geïnteresseerden in het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt 13 te Aalst. U kan deze tentoonstelling verder in detail gaan meemaken tot en met zondag 25 mei. Ze is voor het publiek toegankelijk elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. Op zondag van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 u. Op vrijdag en zaterdagvoormiddag evenwel gesloten. Toegang gratis. B|j het gebeuren hoort een panelgesprek over locale en andere pers met alle Aalsterse persmedewerkers op vrijdag 16 mei te 19.30 u. in de raadzaal van het oud schepenhuis (belfort), Grote Markt. En verder zijn er geleide bezoeken aan diverse dagbladbedrijven. Tentoonstelling Midden 19® eeuw werd het pu- bladen speelde de lokale pers In de oude kapel en in de bliek «bewerkt» met aanplak- een belangrijke rol. Toch wandelgangen van het Oud- brieven, vlugschriften en soms moesten vele «wackere bladen Hospitaal ziet U merkwaar- °°k periodieke uitgaven. uiteindelijk toch beswyeken». dige oude dokumenten, resul- *n de komst van de nationale Nood aan investeringen, reku- taat van heel wat opzoekings- werk. Bladen uit de periode 1840-1940. Een tematiek die kadert in het drukkersverleden van de Dirk Martensstad en waaraan de sektie Nieuwste Geschiedenis en de Biblio theek van de rijksuniversiteit Gent aktief hebben meege werkt. Om de link van 1940 naar het heden te leggen, werden Vlaamse dagbladbedrijven uit genodigd hun medewerking te verlenen wat dan ook ge beurde. Eeuw van de massamedia Kuituurschepen Chris Borms noemde de 20° eeuw die van de massamedia alom tegenwoor dig in tijd en ruimte. De lezer bezwijkt vaak onder het mas sale informatieaanbod waar van hij vaak de gewillige en machteloze toeschouwer blijft Aalst. De eerste dag al was er veel belangstelling vc en oppervlakkig geïnformeerd pers (a) pereren van streekgebonden berichtgeving door nationale kranten, te klein lezerspoten- tieel, te geringe periodiciteit waardoor het aangeboden nieuws wel eens als verouderd overkwam, verzachting van het politiek klimaat, verdwij nen van menig journalistiek talent en opkomst van snellere media deden een aantal week bladen verdwijnen. Alleen wat als deugdelijk werd ervaren overleeft. Aalst, drukkersstad De tentoonstelling kadert opti maal in het imago van de Kei zerlijke Stede als drukkers- stad. De stad van Dirk Mar tens, de eerste erkende druk ker in de Nederlanden. Te Aalst werden trouwens de laat ste jaren heel wat manifesta ties opgezet rond aangewende technieken, produkten en mensen in het drukkersatelier. De 2° editie van Flanders' Prin- In de H. Hartkerk vond verleden zaterdagvoormiddag een pittoresk «karnavalhuwelijk» plaats. Marc Hendrickx van «De Toerenbijoukes» verbond er zijn levenslot aan Annick De leden van de kamavalvereniging waren present in groot ornaat en optima forma. Verrassing van de dag werd wel het feit dat de koster voor de gelegenheid zijn muzikaal repertorium typisch aan het karnavalgebeuren aanpaste Alvorens het openbaar leven samen aan te gaan verzocht Gust Coen, voorzitter, hen het lint met de kleuren van de stad Aalst door te knippen. Een ijzerdraad zat er niet in... ntoonstelling van de Aalsterse I ting in de komende lente wordt f wellicht een volgend hoogte- f punt. Katalogus Bij de tentoonstelling hoort ij een zeer interessante katalogus uitgegeven in krantenformaat j met bijdragen van prof. Ro- jj main Van Eenoo die de ope- ningsrede hield en verder van Karei Baert, G. Coppens, Rei- j noud D'Haese, Dirk Podevijn, Dr, Rik Strypens, Frans Van- j volsem en Jan Van Gyseghem. En verder foto's van tal van oude bladen die tot de verbeel- ding spreken. Ook een merk- waardig overzicht van Aalster- se drukkers, pioniers van de plaatselijke pers. Verder bij- j dragen over Aalst 75, 50 en 25 jaar terug. Aalsterse pers in de schiettent j Op vrijdag 16 mei krijgt de I wakkere burger de gelegen heid nader kennis te maken I met de Aalsterse persmede werkers. Vanaf 19.30 u. zullen die zich I «installeren» in de raadzaal in het belfort in de zetels van het college en waar ze door de aanwezigen kunnen bestookt worden met allerhande vra gen: rol van plaatselijke me dia? doorgeefluik? verhouding met overheid? aktieve journa listiek of voorgekauwde kost? op welke basis wordt nieuws geselekteerd? enz. Is het zo dat moderne journalisten zich verontschul digen onder vier ogen over wat in 't openbaar tegen U schreven? Schrijven journalisten met ge mak over zaken waarvan ze geen verstand hebben? Is de pers het oog, het oor en de tong van het volk? Zijn journalisten hondjes die bij al wat zich voordoet luid aan het keffen gaan? Geen vraag te gek of je kan er op 16 mei mee terecht bij het panelgesprek. Geleide bezoeken Vrijdag 9 mei naar «Het Laat- ste Nieuws» te Brussel i Woensdag 14 mei naar «De I Morgen» te Gent. Woensdag 21 mei naar «Het Volk» te Gent. Maandag 2 juni naar «De Standaard-Het Nieuwsblad» te Groot-Bijgaarden. Nadere info: Dienst Kuituur, I Kattestraat 33. Tel. 053/ l 77.11.11, toestel 245. LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 1