Wat deed en doet Teledienst Aalst Nieuwe glasramen voor Baardegemse kerk De Voorpost Sint-Niklaas Veertig jaar Wit-Gele Kruis in Sint-Niklaas Aalst krijgt bijna veertig miljoen te weinig van dotaties Pastorale vormings- en bemoedigingsnamiddag De Voorpost - 9.5.1986 -11 Bedevaart naar Sint-Job Zaterdag 10 mei wordt in Belsele de traditionele bedevaart naar Sint-Job gehouden, van 10 tot 16 u. Wandelen in Sinaai Zaterdag 10 mei organiseert CVN-Waasland een ochtendwan deling in Sinaai. Afspraak al om 5 u. 's morgens op de dries, aan het gemeentehuis. De Mannen van den Dam Dinsdag 13 mei om 20 u. zijn in de schouwburg de Mannen van den Dam te gast. Ze vertolken «Het Park» van Botho Strauss in een regie van Sam Bogaerts. Aan de basis van het stuk lag «Midzomemachtsdroom» van Shakespeare. In 34 scènes brengt Strauss een onthutsend beeld van de realiteit van vandaag. De stad Sint-niklaas en vzw De Spiegel organiseren. Op het stadhuis vond een akademische zitting plaats n.a.v. het veertigjarig bestaan van het Wit-Gele Kruis. Ook gemeenschapsminister Lenssens was van de partij. Aan directrice zuster Antoinette reikte burgemeester De Vidts een stadsmedaille uit (foto's Iv) Bloemenmarkten De bloemenmarkten in groot-Temse vinden dit jaar plaats dinsdag 13 mei van 17 tot 21 op de wijk Veile, woensdag 14 mei zelfde tijd in Elversele, vrijdag 16 mei in hartje Temse, woens dag 21 mei in Steendorp en vrijdag 23 mei in Tielrode. Kasteelavond Zaterdag 10 mei wordt in Salons Den Oever, Oeverstraat door Komkommer een 'kasteelavond' georganizeerd met poëzie van Felix Timmermans door Francis Verdoodt, vanaf 20 u. Autowijding Zondag 11 mei vanaf 14.30 u. autowijding aan de kapel van OLV-van Zeven Weeën aan de Pontweg in Elversele. Ook fietsen en motorfietsen worden gewijd. Het tweede werkjaar van de Teledienst-buurthuiswerking in 't Spieken stond voorname- lijk in het teken van een ruimere bekendmaking van de werking, het verder bouwen op de reeds aanwezige kontakten en het schoorvoetend organiseren van een paar eigen aktiviteiten. In een reeks van zes bijeenkomsten in 1985, kwam de "teamwerking" voor het eerst in januari terug samen, met vertegenwoordigers van de verschillende wjjkorganisaties. Deze bijeenkosmten fungeren als informatie-uitwisseling en ideeënvorming t.b.v. hetgeen er in de buurt leeft en verbeterd zou kunnen worden. Voor het eerst werden er ook kontakten gelegd met het sekretariaat van Dewaco, dat aktief is in de appartementsblokken in de Rozendreef. Er werden afspraken gemaakt om elkaar op te hoogte te houden en de teamvergaderingen by te wonen. Kunsttentoonstelling De Culturele Centrale van Hamme en Waasmunster organi seert van 16 tot en met 18 mei een kunsttentoonstelling in het Natuurvriendenhuis «De Heidebloem» te Waasmunster. De tentoonstelling is doorlopend te bezichtigen. Zilveren leden ACV Zele heeft volgende leden vereremerkt: zilveren ereteken laureaat van de arbeid: Maurits Anteunis, ere-gemeentesekre- taris. Bronzen ereteken: Johan Robbens, Antoine Van Lysebet- tens, Gilbert Vercammen, Gaston Poppe en Marc Van Damme. Burgerlijke medaille eerste klas: Romain Boterbergh, Hubert Fiers, Marie-Thérèse Van Hille en Paul De Vleeschauwer. Burgerlijke medaille derde klas: Jozef Van Wiel en Gilbert Van Acker. In de maand januari was er tevens een eerste kindema- middag ter gelegenheid van "Driekoningen". Hierbij be reikte men vooral kinderen die niet aangesproken werden door de traditionele jeugd werking en juist veel behoefte hadden aan spel en gezonde ontspanning. Van jong naar oud dan. Op een namiddag van de senioren- werking van Sint-Paulus kreeg men de gelegenheid om aan meer dan 100 senioren onze werking voor te stellen. Dit was ook de aanzet om de sa menwerking te intensifiëren, in die zin dat de seniorenwer king signaleert en doorverwijst naar onze dienst. In februari kwamen de scoutsgroepen van Meldert en Baardegem gedurende een paar dagen meehelpen aan de laatste grote aanpassingswer- ken van het huis. Op vraag van de bewoners van de Waelestraat (schuin tegenover het Spieken) werd er in maart gevolg gegeven aan verschillende klachten. Door de aanbouw van nog 150 wo ningen in de wijk Horebeke- veld had men de Waelestraat uitgekozen als invalsweg voor het zwaar vervoer van en naar de bouwwerf, met het gevolg dat de kasseiweg kapotgereden werd en alles herschapen werd in één grote modderpoel. Te vens verschenen er barsten in enkele gevels. Na heel wat voorbereidend administratief werk werd de Baardegemse Laat-Romaanse driebeu kige Sint-Margaretakerk, daterend uit 1259 toen Baardegem een zelfstandige parochie werd, van 1968 tot 1973 gerestaureerd op waarlijk prachtige wijze. Maar van inboedel en meubilair bleek toen ook dat er reeds heel wat sleet op zat en achteraf dat bij de be- en verhandeling van meubelstukken heel wat schade werd geleden. Predikstoel, kommuniebank, altaren, biechtstoelen, beelden, orgel en muurbekleding werden eerder ruw verwijderd en opgeslagen. Van de kostprijs van 26 miljoen bleef in 1974 nog 18 mihoen te betalen, die wegens achterstallige intresten echter opliep tot 22,5 mihoen. De staat zou 60% voor zijn rekening nemen, de provincie 20% en de gemeente eveneens 20%. Met de fusie raakte dat allemaal opgelost. Maar wat met de rest? De kruisweg werd van de zol der gehaald, aan een schappe lijke prijs van 5.000 fr. per statie hersteld en herplaatst in de zijkapel. Ook de biechtstoel werd in de linker zijbeuk her plaatst na aan een eveneens schappelijke prijs door de fir ma De Ridder uit de Kerk straat te zijn hersteld. Een ont brekend stuk, de H. Geest duif, toevallig op de kop ge tikt, werd er onlangs nog aan toegevoegd. De sakristiekasten werden te Essene hersteld en een antieke kleerkast werd erbij aange schaft. Een oude zetd met bijhorende oude stoelen werd erbij aange schaft en met rood fluweel ge- Wttkblad vin Dander Dnrme - en Seheldeitreek Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maarld 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601401-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper gamierd. En qua schildering kreeg de kerk een goedkope opfris beurt. Het orgel werd bij het afbre ken van het doksaal bijna to taal vernieuwd en belandde op een zolder. Een door de be trokken instanties aangesteld orgelbouwer kan het herplaat sen, doch de kommissie voor monumenten wil het terug op het doksaal. Vermits er nog geen doksaal is en de kosten zouden oplopen tol 7 miljoen, wordt dit iets voor een latere generatie... De glasramen Vermits de vorige vensters ver dwenen zijn en de vroegere Romaanse en Gotische ven sters hernomen zijn - heront dekt, herkapt en gedeeltelijk nieuw uitgehouwen, moesten er ook nieuwe glasramen ko men. Ontwerpen werden door glazeniers gemaakt, doch door de kommissie afgekeurd. Dat van architekt Vcmimmen viel wél in de smaak. Dossiers wer den ingediend doch bleven in laden liggen of gingen gewoon verloren. Van die ontwerpen die 1 miljoen kostten, moet Baardegem 200.000 fr. beta len. Momenteel berust dit dos sier in de Vlaamse Gemeen schap en moet er de admini stratieve (malle)molen door. Het meubilair Predikstoel, biechtstoel, stuk ken hout, stukken doksaal en muurbekleding liggen op di verse zolders. Sierstukken en elementen van het altaar in een kamer van de pastorie. Een knielbank werd her plaatst. Wat nog dienstig kan zijn kan herplaatst worden vol gens een plan van architekt Hoste. Wat nu? Moet Baardegem tientallen ja ren blijven wachten tot alles verrot of verpulverd is? Wach ten op subsidies waarvan het komen problematisch is. Of neemt Baardegem het initiatief in eigen handen. Pastoor De Rouck blijft liever niet bij de pakken zitten en koos voor de tweede mogelijkheid. In de plaats van marmeren, komen er houten trappen bekleed met voltapijt. Frans en Alfons De Ridder herstelden de stukken van het altaar en skulpteerden er vakkundig wat ontbrak, bij - tot genoegdoening van de toezichthoudende architekt. Ook een invalide engel kreeg erbij wat hij ontbrak, en het altaar werd iets of wat bijge werkt. Wie zal dat betalen? Pastoor De Rouck hoopt, is ervan overtuigd dat de Baarde-' gemse kerkgemeenschap de kosten zal betalen. Hij opende een steunlijst en alle giften zijn welkom. Het wordt echter geen personencultus. Giften blijven anoniem. Men kan ofwel iets meer in de schaal leggen, de pastoor of een lid van de kerkraad een gift overhandigen, of over schrijven op de rekening van de Kerkfabriek St.-Margareta Baardegem op nr. 001- 01591.37-36. LH In onderling overleg met de politie en de bewoners werd er gekozen voor een alternatief: een beperking van-het zwaar vrachtwagenvervoer en asfal tering van de weg nadien. Met medewerking van het stadsbestuur van Aalst werd het pleintje voor het Spieken verhard en werd er voor de nodige beplanting gezorgd. In de maanden februari en maart kwamen er verschillen de hulpvragen binnen met be trekking tot het invullen en (af)betalen van gas- en elektri citeitsrekeningen. Ook - om enigszins preventief te wer ken- had er op 15 maart in samenwerking met Intergem een info-avond piaats in 't Spieken. Op 30 april 1985 was er voor de tweede maal de Meiboom planting. Dit was een unieke gelegenheid om op een feeste lijke manier het eenjarig be staan van de werking in 't Spie ken te vieren en de deuren open te gooien voor alle geïnte resseerden. Deze gebeurtenis kreeg een grote weerklank in de pers. De avond zou echter niet geslaagd zijn zonder de aktieve inzet van verschillende buurtbewoners. Traditioneel wordt er vanuit de parochiewerking jaarlijks een jeugdkamp georganiseerd. Dit kamp had plaats van 31 juli tot 10 augustus te Clervaux (Luxemburg). De maatschap pelijk werker had de taak van hoofdleider op zich genomen. Dit werd een zeer boeiende en leerrijke kennismaking met de jongeren van de buurt en hun ouders, en als zodanig een uit daging voor het leggen van verdere kontakten. Toch nog even vermelden dat er in deze goedgevulde buurt geen enke le jeugdwerking (buiten de reeds vermelde) aktief is. Tijdens de maanden septem- Gemeenteraadslid Willy Van Mossevelde stelde in de jongste gemeenteraadszitting voor een brief te schrijven naar de voorzitter van de Vlaamse Deelregering en naar voorzitter en leden van de kamerkommissie voor Institutionele Hervormingen i.v.m. de voor Vlaanderen nadelig uitvallende verdeling van dotaties. Het voorliggend voorstel zou aan de Vlaming gemiddeld zowat 500 fr. onthouden. Voor Aalst betekent zulks een minder- opbrengst van bijna 40 miljoen. Voorgesteld zou dan ook worden dit wetsvoorstel af te wijzen. Van Mossevelde stelde dat de De 'at gelijk leggen 500 fr. per inwoner of per centrale regering maar steeds De belastingspil had nochtans Aalstenaar< kuld' man ot meer lasten legt op de schou- veel zachter kunnen zijn voor ^5ou^T A... m„.r ders van de gemeenten maar onze medeburgers indien in dit ?e vfn dat dan zonder de ertoe nodige land de lat voor iedere inwoner dan ee° e financiële middelen ter be- gelijk gelegd werd. Maar door de S J! LÏ schikking te stellen. Zowel de een oneerlijk dotatiesysteem, I"oeill|k inbeelden dat onze Vlaamse deelregering als de waarbij de Vlaamse deelrege- ")Ue®fs,™ d.eKdp 82S££ centrale regering legden defici- ring het eerste slachtoffer is teraad uL„ tgr taire gemeenten de opdracht daar zij per jaar en per inwo- gan£ kunnen ver- op ten laatste tegen 1988 een ner 4.(W) min^w zoeken. begrotingsevenwicht te reali- is het ook zo dat bij de verde- Va" Mossevelde stelde lino van opIHpn van h^t voor dat de gemeenteraad via een brief zijn wensen op dit stuk zou kenbaar maken. Niet eerlijk verdeeld De burgemeester beaamt ten ling van de gelden van Door deze maatregelen verbe- Gemeentefonds een Vlaming terde de toestand aanzienlijk 500 fr. minder waard is dan en dit gebeurde ook voor Aalst zijn franstalige zuiderbuur, waarbij het evenwicht vlugger Voor het jaar 1983 bedroeg de werd bereikt dan de vooropge- totale dotatie 64,4 miljard met stelde datum. Doch ten koste 33,8 miljard voor Vlaanderen volle wat Van Mossevelde van welke inspanningen voor of ongeveer 6.000 fr. per inwo- ste,t- De dotaties zijn inder- de plaatselijke bevolking. ner. Wanneer rekening zou ge- daad niet eerlijk verdeeld. Een verhoging naar 9% voor houden worden met onze wer- Maar deze materie behoort de personenbelasting en naar kelijke inbreng zou ons aan- niet tot de bevoegdheid van de 2.500 opcentiemen van de aan- deel 36,5 miljard geweest zijn gemeenteraad. Er werd ge- slagvoet op de onroerende of bijna 6.500 fr. per inwoner. ste,d inderdaad geen moties te voorheffing. Rekordcijfers Op deze manier wordt bijna 3 sturen over materies die het voor de provincie Oost-Vlaan- miljard aan de Vlaamse ge- Petie van de gemeenteraad te deren. meenten ontstolen, of bijna boven gaan. Spreker zet iedere fraktie aan in de eigen gelede- brief, zegt de burgemeester dat ren via de parlementairen aan in dit geval een motie of een te dringen op wijzigen van de brief hetzelfde zijn. desbetreffende verdeelsleutel. «Dan ben ik er weer aan voor En wanneer Van Mossevelde mijn moeite», besluit interpel- nog even aandringt met te zeg- lant. gen dat het niet om een motie LH gaat, doch gewoon om een Belangrijke pastorale aktiviteit in de kerk van Aalst Op zaterdag 17 mei heeft in Aalst een belangrijke pastora le aktiviteit plaats voor de kerk van Aalst. Het gaat om een pastorale vormings- en bemoe digingsdag die start om 14.00 uur en eindigt om 17.00 uur. De namiddag heeft plaats in het Sint-Jozefscollege te Aalst en gastspreker is de jezuïet Jan Kerkhofs die het zal heb ben over «mensen van God, mensen voor de wereld». Deze belangrijke pastorale aktiviteit wordt georganizeerd door de regionale werkgroep «Geloof ber en oktober werkt men vooral aan de verdere uitbrei ding van samenwerkingsmoge lijkheden en bekendmaking in de buurt. Dit alles om de drempel van de dienstverle ning te verlagen. Men nam ook kontakt op met o.a. de Koning Boudewijnstichting, met gelijkaardige initiatieven en met het Regionaal Instituut voor de Samenlevings Opbouw (RISO) in Oost-Vlaanderen. Voor de aktie Welzijnszorg 1985 werd in de dekenij Aalst de Teledienst-buurthuiswer king gekozen als modelpro- jekt. Dit bracht zeer zeker een ruimere bekendheid mee. Het was ook een aangrijpingspunt voor verschillende scholen en parochies om de werking in de schijnwerpers te plaatsen. In december werd de wer king voorgesteld op een alge mene vergadering van het Aal- sters Sociaal Overleg (A.S.O.) en op het kerstfeest van de KAV Sint-Paulus. Drie aspekten van Teledienstwerking Vrijwilligerswerking Teledienst wil mensen helpen die door ziekte, handicap, ou derdom of andere omstandig heden tijdelijk in moeilijkhe den zitten. Teledienst helpt de ze mensen iemand te vinden via "het geven van informatie over", "het inschakelen van eigen vrijwilligers" en/of "het verwijzen naar" bestaande (vrij willigers)organisaties Eigen vrijwilligers bieden gezelschap, vervoeren perso nen, praktische klusjes, huis houdelijke hulp, bezoeken be jaarden... Centrum Maatschappelijk Werk Het Centrum Maatschappelijk Werk is een dienst die de op vang van een ruime waaier van mogelijke problemen wil ver zorgen. Het stelt zich op als een 'ombudscentrum' waar men aan algemeen maatschap pelijk wlerk doet. Eén belangrijk aspekt daar van is de oriënterings- en ver- wijzingsfunktie, die zich op dringt door de komplexe struk- tuur van de welzijnszorg. Vele mensen vinden hun weg niet meer in de doolhof van dien sten en voorzieningen. Buurthuiswerking 't Spieken Met de buurthuiswerking in de Botermelkstraat engageert TD zich op de rechteroever van de Dender buurtopbouwend mee te werken aan een leefgemeen schap. Met de buurthuiswerking wil Teledienst: - de buurtbewoners stimule ren om aan leefbaarheid en welzijn te werken en dit door socio-kulturele aktiviteiten te organiseren - de buurtbewoners in kon- takt te brengen met elkaar, de samenwerking tussen buurtbe woners en organisaties in de hand werken - plaatselijke buren- en vrien denhulp stimuleren - inspelen op de noden en op vullen van leemtes - gemeenschappelijke proble men voortijdig opsporen en aanpakken. Buurtwerking Meiboomplanting Met de meiboomplanting heeft men twee jaar geleden bij de opening, een oude tradi tie uit de buurt terug opge nomen. Deze meiboomplanting is stilaan aan het uitgroeien naar een echt buurtfeest. Het is een jaarlijks moment van feestvie ren, een naar buiten treden. Hierbij kunnen we rekenen op veel entoesiaste medewerking van heel wat buurtbewoners. Kindemamiddagen Met de buurtwerking richt men zich niet enkel tot de volwassenen. Gezien het vrij groot aantal kinderen en jeugdigen (zeker in de wijk Horebekeveld, zie cijfergege vens) worden er ieder jaar een aantal aktiviteiten op touw gezet. Buiten deze namiddagen voor kinderen is er het jaar lijks jeugdkamp, i.s.m. de pa rochie. Info-avonden Op het vlak van preventie en informatie geeft men er de voorkeur aan, naargelang de aktualiteit en frequentie van hulpvragen, veelal dagelijks bruikbare informatie te brengen. Hiervoor worden terzake evoegde personen uitgenodigd om uitleg te verschaffen en om van gedachten te wisselen met geïnteresseerde buurtbewoners. In het verleden zijn al aan bod gekomen: gas en elektriciteit, huurproblematiek, belas tingen... Wijkwerking Regelmatig zijn er buurtver- gaderingen waar ieder zijn zeg kan doen. Samen met de men sen uit de buurt plant men aktiviteiten... en bepalen de plaats en funktie van buurthuis 't Spieken in de buurt. Men houdt ook regelmatig kontakt met het wijkkomitee, parochieraad, KAV, senioren- werking, mensen van De waco... Naast deze kontakten speelt men ook in op aktiviteiten die hier in de buurt georganiseerd worden. En andere... Zitdag verdeling fietsplaten, karnaval Arend-instuif, het speelplein in wijk Horebeke veld, uitbetaling mutualiteit, jaarlijks invullen van belas tingsaangiften, aktie Waele straat, opkalefateren van het Spieken en het zoeken en be pleiten om andere diensten dichterbij te brengen. (L.H.) en wereld» die zich driemaal per jaar tot de volwassen gelo vigen van het dekanaat Aalst richt. Men streeft bij de aktivi teiten naar vorming, bewust wording, bemoediging en in spiratie en dat zijn ook de zaken die men wil meegeven aan de mensen die iets willen doen in kerk en wereld. De werkgroep bestaat uit Patrick Lateur, Jan Limpens, Jan Van den Berghe, Tjeu Peters, Frits Meulewaeter, Piet Van Dam me, Jean-Paul Vermassen, Gerrit De Duffeleer en Albert en Anna Kiecken. Van 14.00 tot 15.00 uur zal De bedoeling van deze pasto- professor Jan Kerkhofs het te- rale vormings- en bemoedi- ma inleiden, waama er een gingsnamiddag is dieper in- koffiepauze volgt. Van 15.30 gaan op de uitnodiging van tot 16.00 uur is er tijd om te kardinaal Daneels die een op- luisteren naar drie toekomst- roep heeft gedaan om wegen te dromen. Het zijn telkens weer zoeken naar een nieuwe evan- opdrachten voor kristenen in gelizatie. Hij vraagt aandacht kerk en maatschappijDie toe voor de verhouding priesters- komstdromen worden ge leken en de rol van de leken in bracht door Paul De Witte, de wereld en in de kerk. Deze*Simonne Van Cauwenberghe namiddag zal vooral een kon- en Gaby Browaeys. Daarop kreet karakter hebben. De zal Pater Kerkhofs enkele be- werkgroep hoopt immers aan schouwingen brengen en om velen een aanzet of stimulans 16.50 uur wordt een gebed en te geven om het tema van de het zendingswoord uitgespro- synoda in het werkjaar 1986- ken door e h Dirk De Backer 1987 een meer zichtbare en en deken De Smet. tastbare gestalte te geven. Niet Wie aan deze namiddag wenst alleen in de parochies en de deel Ie nemen, moet 50 fr. dekanaten, maar ook in de inschrijvingsgeld betalen (voor scholen en in de gezinnen, in d? koffie en„ een werkmap). allerlei groepen in onze plaat selijke kerk en maatschappij. Het programma Voor meer informatie kan n zich wenden tot Jan Limpens, Ververijstraat 20 te 9300 Aalst (053/21.82.67).

De Voorpost | 1986 | | pagina 11